Oplage 10000 Ex. Vrijdag' 30 Mei 1884. Schuldvorderingen. FEUILLETON. BINNENLAND. N iM). s- i MR EM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTBAAT No. 9. Erukkers-Uitgsyers: BDHAIS Co., te ïïsarlem. Hoofdagenten, voor het Bait ml and-. Compagnie Générale de Publicitc Etramère G. I 1UVJ3JS Sr Co., J01L F. JONES, Stier., Parijs, Bjlia Fanboun, Moot mirt re. ADYERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum ran Schilde 'jeu op het Paviljoen. Geo], en cl oj» wrkdagcn van 10 tot 4 uur: op Zon- en Feestdagen van 12»- tot 4 uur. Kirderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 Toegang vrij. Koloniën! nttiscm op het Paviljoen. Ingang Droef/ijde 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlundscbe Maatschappij ter bevordering vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. - - Jfmenvi van lenst nijverheid op he! Paviljoen. Ingang Drect'zijde lc deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents leden der Ncderlundsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met I dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid. lu van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsclie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskan h 1 gulden. Museum der stad Ilnarleut op het Baadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling vau 25 c Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de S jaren worden in het geheel niet toegelaten; Tei/lers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag. Zou- en Feestdagen vai 113 uur. Tei/lers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterd Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. van 1—4 14 jaren niet da uur. Stadsbiblio jaar alleeu onder geleide, ••au Nijverheid hebben op persoon. Donateurs cu list en geschiedenis, vooral rten voor een geheel jaar nts per persoon, alleen op dl Ar behoorlijk geleide. Ier/. Prinsenhof. Geopend BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem brengen, ter voldoe ning aan art. 288 der Gemeentewet, aan belanghebbenden in herinne ring, dat alle SCHULDVORDE RINGEN over het jaar 1883, ten laste dezer gemeente, vóór of op den laatsten Juni e. k. moeten worden ingeleverd, en dat alle schuld vorderingen, die niet binnen ge noemden termijn zijn ingeleverd verjaard en nietig zijn. Haarlem, 27 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. de Secretaris, J. TIELENIUS KRUYTHOFF. ALGEMEEN «VERZICHT. De Transvaalscbe deputatie is in Portugal naar wensch geslaagd. Eindelijk zal de Transvaal verbon den worden met de Delagoa-baai, en alzoo de weg naar zee geopend zijn. Hoewel de Portugeesche con cessionaris Mc Murdo een spoor zou aanleggen van genoemde baai naar de grenzen van de Transvaal, heeft toch ook de regeering van dat land verlof gekregen een stoomtramweg aan te leggen, ingeval Mc Murdo niet spoedig genoeg gereed mocht zijn. Toch zal genoemde heer niet lang met dien aanleg wachten en de Transvaalsche regeering ook spoe dig de handen aan 't werk slaan. Op deze wijze zal :t land dan door een stoomtram met de zee in ver binding staan. Volgens de eenstemmige verkla ring van den heer Gladstone in het DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIK XA VIER DE MONTÈPIN. 93) Tweede Gedeelte. HET JA A REEEST VAN J AG ARNAUTH. Meester, vroeg Kazil, hebt gij alles gehoord? Ja alles, en ik zegen het oogen- blik dat gij mij hier heen hebt ge bracht, want nu duivelsken ik uwe vreeselijke plannen. Eindelijk ken ik het doel uwer monsterachtige ver- eeniging, maar ik zal het verhin deren. Ja, Uw Hoogheid! dat moeten wij doen! riep Slop met vuur uit. Indien Uw Hoogheid maar Lagerhuis en van Lord Granville in 't Hoogerhuis zal de conferentie zich alleen bezighouden metdefinan- ciëele kwestie van Egypte. Mochten de onderhandelingen, met Frankrijk en de andere mogendheden gevoerd, tot een gewenscht resultaat leiden, zoo zal de regeering daarvan toch eerst nog rnededeeling doen, voor de conferentie bijeenkomt. Bovendien werd nog ten stelligste verzekerd, dat Engeland nooit zou besluiten eene afzonderlijke overeenkomst aan te gaan met Frankrijk, daar 't doel alleen was tot zulk eene schikking te komen met alle Europeesche mo gendheden, dat de rechten van En geland in Egypte in aanmerking zullen genomen worden. De Porte laat echter nog altijd op antwoord wachtenniettegen staande Lord Dufferin tot spoed aan dringt. Zij schijnt op 't oogenblik met Frankrijk te onderhandelen. Deze mogendheid toch, zou gaarne in deze zaak met Turkije gemeenschappelijk willen optreden. Toch schijnen de kansen voor Frankrijk niet gunstig te staan, daar de Porte, misschien te recht, genoemde mogendheid niet te veel vertrouwt. Engeland erkent tot dusverre nog altijd de suzerei- niteit van den sultan over Egypte, terwijl Frankrijk in Tnnis geheel alleen geregeerd beeft en aldaar de regeering naar eigen goedvinden veranderde. De studenten te Praag hebben in een vlaag van opgewondenheid, zich tot eene daad laten verleiden, die te Weenen zeker grooten indruk zal maken. Zij hebben den Poolscben dichter, Krassewski, die kort gele den wegens landverraad veroordeeld werd, tot eerelid benoemd. Mocht men zoo iets ook van Poolsche op gewondenen verwacht hebben, toch zeker niet van Czechische studenten in de Oostenrijksche monarchie. Wat Krassewski aangaat, zoo is thans bepaalddat hij zijn straftijd te Maagdenburg zai doorbrengen. Zijn verzoek om naarKönigstein gebracht te worden, is alzoo geweigerd. Thans schijnt eene der voornaam ste families zich te beijveren keizer Wilhelm te bewegen zich de zaak van den Poolschen dichter aan te trekken. Men betwijfelt echter ten zeerste of deze dit wel zal doen. In Frankrijk schijnen vele bla den lang niet ingenomen met de plannen van de regeering tot her ziening van eenige artikelen in de grondwet. Volgens de meening van 't meerendeel, zal de verandering van genoemde artikelen spoedig gevolgd worden door de geheele omwerkin gen van de constitutioneele wetten. Toch is 't bijna zeker, dat de ver anderingen, zullen aangenomen wor den, daar aan de toestemming der kamer niet wordt getwijfeld en ook in den senaat de regeering op de meerderheid rekenen kan. Bij den uitslag der verkiezingen in België, geheel ten nadeele van de li berale partij uitgevallen,komt nog dat dit van te meer gewicht is daar 't aan tal kiezers dezen keer aanmerkelijk vermeerderd was. Thans toch stem men in dat land niet alleen zij, die daar eene bepaalde som als belas ting betalen, maar bovendien is thans ook de kiesbevoegdheid verleend aan allen, die met goed gevolg een examen hebben afgelegd en zoo doende blijken hebben gegeven, dat 't schoolonderwijs goede vruchten heeft gedragen. Te Antwerpen zijn alle liberale leden der provinciale staten door katholieken vervangen. In Brabant en Namen leed de libe- voorgaat zal ik wel volgenAlleen benauwen mij al die steenen met die verscheidenheid van gevaren, welke zij verbergenik durf nergens mijn voet neder te zetten Waarlijk indien die lieden maar iets bezaten wat op geweten gelijkt, dan zouden zij op de deuren hebben geschreven, zoo als bij ons op de muren van erven en tuinen staat te lezen: In de pa gode liggen voetangels en klemmen. Door die vervloekte sluiers kon ik hen niet herkennen, her nam George, maar het is niet de eerste maal dat ik die stemmen meen jehoord te hebben. Ik dacht dat het Djella en Doorgal-Sabib waren. Indien zij het eens waren Maar zij zijn lietik ben er zeker van Antwoord, Kazil. antwoord! heb ik goed geraden. Ik zou haast durven zweren van ja; antwoordde deze. Odie schavuitenriep Stop uit. En zou de prinses, mijne vij andin de schaking der beide meisjes eveneens hebben bevolen? - Ik geloof het wel, meester. Wacht duivelinriep George uit gij hebt nog niet gezegevierd; ik zal u uw prooi ontrukken. LIV. de afgezant der godin. Gedurende eenige oogenblikken stond George Malcolm te peinzen over het zoete der wraak waarop hij bedacht was. Doch zich met ge weld aan zijne overdenkingen ont trekkende, wendde hij zich weder tot Kazil en zeide Hebt gij mij niet macht en heerschappij toegezegd? Ja, meester, dat heb ik u be loofd. En gij zult uw woord houden? Ta, meester. Stop wreef zich vroolijlc de han den en zeide bij zichzelf. Die kleine Hindoe is een aar- rale partij eveneens de nederlaag; alleen in Luxemburg beeft zij eenige zetels gewonnen, terwijl in de andere provinciën de verhouding dezelfde is gebleven. Dat de verkiezingen niet overal even kalm zijn afgeloopen, blijkt uit de berichten, die men uit Brussel ontvangt. Aldaar ontzag men zich niet in de meeting van St. Joss ten Noode elkander op de grofste wijze te beleedigen en weinigscheelde het of men was aldaar handgemeen geworden. Daar in de laatste dagen verschei dene bladen onjuiste mededeelingen hebben gedaan aang-aande de kwestie van Angra-Pequena. zoo is thans een telegram bekend gemaakt, dat Bismarck heeft afgezonden aan den Duitschen consul te Kaapstad. De rijkskanselier verklaart daarin offici eel dat alle nederzettingen der Duitschers ten noorden van deOranje- rivier, onder bescherming staan van het Duitsche rijk. De gezondheidstoestand van kei zer Wilhelm schijnt weder niet zoo bijzonder gunstig te zijn. 't Vertrek naar Ems is ten minste uitgesteld tot 10 Juni, terwiil men 't boven dien zeer betwijfelt of de keizer de groote wapenschouwing' zal kunnen bijwonen. De zittingen in de Spaansche cortes hebben zich gekenmerkt door zeer onstuimige tooneelen. De oor zaak daarvan was eene opmerking van den heer Romera Robledo, mi nister van binnenlandsche zaken. Hij beweerde namelijk, dat de regee ring genoodzaakt was geweest de vrienden van Sagasta, den ex-mi- nister, en de andere liberale candi- daten tegen hare eigene vrienden te ondersteunen. Bovendien haalde hij nog de kies-manoeuvres aan van dig kereltje; ik zou er ook niet op tegen hebben om een groot, mach tig beer te worden. George wees naar den steen, die de schatten van Bowhanie bedekte. Bedoeldet gij die schatten? vroeg hij. Neen, antwoordde Kazil, maar toch zult gij veel geld behoe ven om uw doel te bereiken en wij zullen dan ook dezen nacht "hier I terugkomen en op onze beurt den I kelder bezoeken. En, zeide George. en ik zal er niet tegen opzien mijne vij- J j anden te plunderen, ten einde hen Ie kunnen bestrijden hen met hunne j eigene wapenen en eig-en geld te i verslaan, dat is eerst recht oorlog j voeren. En ik. zal van de gelegenheid i gebruik maken, dacht Stop, i om een paar millioen machtig te i worden. Het is rechtmatige oorlogs- j I buit. Dan kom ik er goed af! Dit de liberalen in 1881. Dit alles te zamen verklaart genoegzaam den strijd, die Zaterdag in die vergade ring gevoerd werd. Haarlem, 29 Mei 1884. Naar wij vernemen is Z. M. de koning weder licht ongesteld: dr. Vinkhuijzen werd opnieuw uit Den Haag ontboden. De ongesteldheid van Z. M. is echter niet van dien aard, dat de voorgenomen reis naar Karls bad op morgen (Vrijdag) zou moeten worden uitgesteld. (Ar. R. Ct.) Daily News maakt ook "mel ding van het bezoek, dat onze koning voornemens zou zijn bet volgend jaar aan de tentoonstelling te Abt- werpen te brengeu. Tevens wordt bericht, dat koning Leopold vóór dien tijd ten tweeden male Neder land zal bezoeken. Naar het Vaderland verneemt is de beer jhr. H. F. Hora Siccama te 's-Hage door de Engelsche rege<H ring belast met den aanleg van waterwerken op Trinidad. De.beer Siccama heeft de opdracht aangek nomen en zal weldra voor den tijd van drie maanden het land verlaten. Gravin Von Hohenembs (H. M. de Keizerin van Oostenrijk) heeft, volgens het HU, het voor nemen, 10 Juni uit Amsterdam te vertrekken. Prinses Dolgourouki, die mor ganatisch gehuwd geweest is met Keizer Alexander II van Rusland, heeft in het Oranje-Hotel te Sche- veningen voor zich en haar kinde ren een aantal apartementen ge huurd, welke voor haar rekening opnieuw worden gemeubileerd en veranderd. In de eerste dagen van Juni wordt de prinses te Scheve- ningen verwacht. avontuur bevalt mij. Neen I Indië is toch nog beter dan ik dacht. Maar. hernam George, als gij die schatten niet bedoeldet, hoe kan ik dan macht bekomen? Wat meent gij dan met macht en heer schappij Kazil wees op het monument van rood marmer. Daarin zijn zij verborgen, zeide hij ten slotte. Daar in bet heiligdom zijn zij verborgen. Maar om ze machtig te worden gevoelt gij moed genoeg, meester, om daar voor uw leven te wagen? Twijfelt gij daar nog aan? vroeg de Engelsckman. Neen, meester, ik twijfel er niet aan, maar er kunnen van die oogenblikken zijn, dat zelfs de moe digste meosch aarzelt. Ik beef voor niets terug! Evenmin als ikzeide Stop. Ik voel mij in staat om nrin heldenmoed te betoonen.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1