Z. M. de Koning- van Italië heeft den lieer J. Tas Ezn., te Ams- terdam, wegens aan de Regeering van dat land bewezen diensten, be noemd tot ridder der Kroonorde. Met de Haarl-.Zandvoort spoor weg Mij., zijn in de maand April 1884 vervoerd: 10396 passagiers, waarvan de opbrengst was 2214.05 van goederen - 287.90 van diversen - 126.47 Totaal ƒ2628.42 Zijnde per dag en per kilometer f 10.31. De koninklijke chemische fa briek. gevestigd te Amsterdam, deelt over het afgeloopen jaar aan haar aandeelhouders een dividend uit vau f 45 per aandeel van f 1500, d. i. alzoo 3 pCt. De zon stond gisteren als een gloeiende kogel aan den hemel; eer gister-avond was het al mis, de ver dorrende veendamp uit de noorde lijke provinciën, door den noordoos telijken wind geholpen, kwam op zetten en de stinkende vuurrook heeft heel Holland in een grijs kleed gehuld. Zulk een neerslaaud vuilnis, verontreiniging der lucht, dat in iedere woning doordringt en het zonlicht van zijn stralen be rooft, is veel stuitender dan een dikke Novembermist. {L. Cf.) Onder het opschrift «Èen heug lijke dag» geeft Y. D. Denys, te Komen, in het Brusselsch weekblad De Zweep liet volgende variant op het Nederlandsch Volkslied: Wien 't Dietsche bloed in de aders vloeit Begroete dezen dag! Wiens hart voor land en volksheil gloeit Herneem den vreugdelach De wijze Vorst van Nederland Kwam midden ons vandaag! Hersmeed is dus de broederband In Brussel en vDen HaagJ Van Maas tot Lei herklink' de zang Van 't juichend Dietsch geslacht; De blijheid dring' van rang tot rang Herboreud onze macht! Want Willem komt vol vredezin Op dezen schoonen dag; Herzegelt onze wedermin En groet onz' vrije vlag!... Den dag zij vast in goud geboekt Ter eer van Neêrlauds Vorst, Die staag des Volks welvaart zoekt En zoo uaar eendracht dorst; Ter eer van Leopold, die zag Wat Belgie's heil en macht In broederband met 't Noord vermag En de Eendracht heeft volbracht! Het Dietsche vreugdelied weerklink' Door beide landen thans. Want ons omwentelingsgediug Is uit nu heel en gansch! Slefehts één volk woont in Noord eu Zuid! Deez' dag heeft zulk» betoond; Het ordewoord is nu: wVooruit!' Waar heil en welvaart troont! De schimmen van het voorgeslacht, Verrijzend uit hunne asch. Begroeten de vereende macht Van 't Dietsche heldenras' Des Hemels zegen dale neêr Op 't plechtig troonverbond, En 't volk dank' zegenend den Heer, Die broedermin ons zond! Tot lid van den gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude is gekozen de heer A. van den Berg. Mede is in die gemeente door stem gerechtigde ingelanden van den ver- eenigden Grooten- en Kleinen-pol der, in plaats van den overleden heer J. L. v. Burch, tot voorzitter be noemd jhr. W. P. Teding van Berk hout. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A. Stokman. Gisteren had van IJmuiden uit met uitmuntend gevolg de proef tocht plaats van de Prins Maurits, het derde stoomschip van den Kon. Westindischen Maildienst, gebouwd George vervolgde: Zeg mij nu en spreek zonder vrees wat ik doen moet. Kazil ging naar het afgodsbeeld met de drie hoofden. Wij moeten beginnen met sa men het heiligdom te openen, door de veeren te laten werken, ant woordde hij. Dat is goed. antwoordde George, terwijl hij den jongen Hin doe volgde. Ach! Uw Hoogheid... Uw Hoogheidriep Stop verschrikt uit, zie waar g-ij loopt en op welken steen gij trapt' Loop toch niet zoo haastig! Bedenk toch dat die steenen gevaarlijke plaatsen be dekken! Ik ril over mijn gansche lichaam, als ik u zoo vlug over die gevaarlijke steenen zie loopen! Onze held haalde zonder te ant woorden de schouders op, greep een der hoofden en draaide die, gelijk Jubbée gedaan had, om, terwijl Ka- aan de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam. Het vaartuig was te 7 u. 45 m. in zee en voor 1 uur in de sluis terug. De reis strekte zich uit tot bezui den Scheveningen. Met 751;3 omwen telingen van de schroef per minuut werden een vermogen van 883 ind. pk. en een ll3/4-mijls vaart bereikt, terwijl bij de overeenkomst slechts 750 ind. pk. en 10-mijIs. vaart be dongen waren. Het werk voldeed niet alleen uitstekend, maar werd ook vlug afgeleverd. In December Ijl. werd begonnen met het trekken van de spanten en het vaartuig liep 26 April te water. Het is dus afgeleverd ongeveer zes maanden na het leggen van de kiel en on geveer 4 weken na het van stapel gaan. De stoomwerktuigen werden met gemeerd schip beproefd 13 da gen na het afioopen. Yolgens het Geïll. Pol.-Nieuws zijn te Amsterdam twee personen, W. F. W., vroeger deurwaarder in de prov. Utrecht, en G. G., de zoon van een geacht Groningsch rijks ambtenaar, naar de cel gebracht, om hetzelfde misdrijf, waarvoor zij ook in het vorig jaar gearresteerd waren. Zij vervoegden zich bij ver scheidene ingezetenen ter invulling van de belastingbiljetten en gaven, tegen ontvangst van f2, de verze kering, dat men nu minder belas ting dan vroeger zou hebben te be talen. Velen zijn van die bedriegerij de dupe geweest. Ds. Dutoit. van de Zuid-Afrikaan- sche deputatie, zal, naar het D. v. s-Gverneemt, Zondag a.s. te's-Hage twee malen optreden, 's ochtends in de Groote kerk. 's avonds ten voor- deele van de 's-Gravenh. Stuivers- vereeniging, in de Kloosterkerk. Door het stoomschip Soerabaya kapitein Otto, werden dezer dagen voor rekening van de firma M. van Engers Co., handelaars in buiten- landsche vogels en andere dieren, te Schiedam, van Soerabaya aan gebracht: een zeldzaam groote oli fant, 16 verschillende kroonduiven, een orang-oetan en een langarm aap of gibbon van Malakka. De olifant werd gretig door een buitenlandsch huis aangekocht, ter wijl de orang-oetan en de langarm aap te Marseille ontscheept en al daar voor eene Diergaarde in het buitenland gekocht werden. Om een bewijs te geven van de uitgebreidheid van dezen handel, door bovengenoemde firma gedre ven wordende, kan dienen, dat in de laatste 4 maanden door haar werden geïmporteerd niet minder, dan 50,000 kleine vogels van Java (diverse soorten), enkele soorten ca- suarissen (gewone en casuaris-Wes- terraan)alsmede onderscheidene I soorten apen. Voor zoover ons bekend is, be staat in geheel ons land geen en kele firma, door wie zulk een uit gebreide handel in vreemde dieren gedreven word. (S. C.) Naar men verneemt, zal de sui kerfabriek van de heeren V. Oordt aan de Hoogstraat te Rotterdam, worden opgeheven en is den werk lieden aangezegd, zich tegen Augus tus a. s. van ander werk te voorzien. Gisteren nacht omstreeks 41/2 uur is te Rotterdam door het springen van een petroleumlamje, een begin zil op de veer drukte, onder in den voet van het afgodsbeeld verborgen. Wat verwacht werd gebeurdehet hek sloeg naar buiten open en de deur overbrugde den afgrond. George stapte snel naar het mo nument en opende de deur, die toe gang tot het inwendige van het heiligdom gaf. Daar hebben wij ze nu! riep -hij uit. Ziet daar dat groote geheim van Bowhanie! Dat zijn nu de talismannen, waaraan de Hin does onoverwinnelijke macht toe schrijven en welke het palladium van het heil van Indië uitmaken Ja. meester! antwoordde Kazil, zóó zeggen zij; zij zijn er van overtuigd en het is dan ook de waarheid Wat bedekt die sluier? vroeg George. Het beeld der godin. En wat moet ik nu doen? In het heiligdom gaan en den van brand ontstaan op het dakka mertje van pand no. 71 aan de le Lombardstraat, waarbij de 20jarige zoon van den bewoner vrij hevige brandwonden heeft bekomen. De brand is met emmers water gebluscht. terwijl de gewonde jongeling naar het ziekenhuis is overgebracht. Te Utrecht is ter beschikking der justitie gesteld en naar de ge vangenis overgebracht eene 67jarige dienstbode, die verdacht wordt ten nadeele van haren meester eenige linnengoederen te hebben ontvreemd. Een ingezetene van 's-Bosch ont moette dezer dagen een zijner ken nissen, die elders woont, en vroeg hem te eten. Te huis komende, was de vrouw bijna met de tafel gereed en de genoodigde, die eenige nieuwe hemden opgevouwen zag liggen, had al spoedig twee er van, zonder dat door man of vrouw iets was gemerkt, gekaapt. Na 't eten waren de twee luidjes gewoon een dutje te doen en door de vrouw werd aan den genoodigde gevraagd, of hij ook niet wat wilde rusten, waarop een toe stemmend antwoord volgde. Bij 't ontwaken waren de echtelieden niet weinig ontsteld bij de ontdekking, dat de gast vertrokken was, mede nemende een horloge met ketting. Terstond werd daarvan aan de politie kennis gegeven, die al spoe dig den dader opspoorde en naar liet huis van bewaring overbracht. De rijkspolitie te Deventer heeft Dinsdag den persoon opgespoord die op Hemelvaartsdag in eene fabriek een lessenaar heeft opgebroken, en het geld daaruit medegenomen. Het was de knecht van den eigenaar dei- fabriek. Het geld werd voor een groot gedeelte in den grond gebor gen teruggevonden. De Zutphensche gasfabriek heeft in 1883 een winst van f33,875 op geleverd (gasprijs 10 ets.) In de noordelijke venen van Drente is de turfvaart zoo goed als geëindigd; niet omdat er geen vraag meer naar turf is, maar omdat de velden schoon zijn, dat is leêg ver kocht. Dagelijks komen nog in de Valter-, Weerdinger- en Compas- cum-venen schippers, die met veel zoeken een halve lading turf kun nen krijgen. De weersgesteldheid maakt, dat de in dit seizoen ge graven turf denkelijk laat zal droog worden. Deze omstandigheid, ge voegd bij de algeheele opruiming van het artikel, doet voor dezen zomer vrij hooge prijzen tegemoet- zien. Een zoontje vsn den heer A. P. Faber te Sneek viel Maandag van eene brug, die ongemerkt achter hem was afgedraaid, in het water, en dreef stroomafwaarts tot het mid den der diepe en breede gracht. De heer T. K. v. d. Meulen, een 82- jarig man, het gevaar ziende waarin de jongen verkeerde, sprong hem na en had het geluk zwemmende den drenkeling, die reeds het be wustzijn verloren had, te bereiken. Na een harden en moeilijken kamp om den jongen en zich zeiven boven te houden, werden zij door een toe schietende praam opgenomen en aan wal gebracht. De brand, die Dinsdag ochtend de woning van P. van Voorthuisen sluier afnemen. Nauwelijks had Kazil dit gezegd, of hij begon over zijne gansche lichaam te beven en toen George de laatste trede van het voetstuk wilde opgaan, liet de knaap er haas tig op volgen: Ga niet verder, meester! ga niet verder! George keerde zich verwonderd om. En waarom niet? vroeg hij, Ik was vergeten wat de hei lige overlevering zegt. Wat dan? Dat degeen die den sluier aan raakt. op hetzelfde oogenblik wordt ter neder geveld als van den bliksem getroffen Ach, Uw Hoogheid! bad Stop, ik smeek u, raak hem niet aan! raak hem niet aan! Niets dan bijgeloof! ant woordde George. Kazil stond te klappertanden. Smeekend strekte hij de handen naar te Scherpenzeel in de asch legde, werd aangestoken door een zijner zonen. Heden namiddag werd de dader op een half uur afstand van de gemeente gevat. Hij bekende dadelijk, en ook dat hij vier jaar geleden hetzelfde gedaan had. De vroegere bewaarschool te Gor- redijk is bevorderd tot bewaar plaats voor dronkaards. Te Donkerbroek is verleden Vrij dag een huisgezin, man, vrouw en vier kinderen, gerechtelijk uit zijn woning gezeten tot nog toe vertoeft het onder den blooten hemel. De lastgever hiertoe is de vader der vrouw. Te Vierlingsbeek woedde den 27n dezer in den namiddag een hevige boschbrand over een groote uitge strektheid op de goederen van ba ron Smits Hatert aldaar. Oorzaak en verders gevolgen onbekend. Uren ver in den omtrek was (le hooge rookkolom in de heldere lucht zicht baar. Een der ingezetenen vau Noord- laren had Maandagmorgen, bij het nazien zijner netten in het meer, eene zonderlinge vangst. In plaats van visch toch. vond hij daarin 2 zeldzame vogels, die hij levend mocht machtig worden. Tusschen de twee en drie voet groot, met scherpen, elsvormigen, ongetanden bek, ge- kuifden kop, de pooten bijna aan het einde van het achterlijf, schijnen zij te behooren tot het duikersge- slacht (gehoornde duiker), dat in de omstreken van de Noordpool thuis behoort en als trekvogel op zijue tochten somtijds onze kusten bezoekt. In de gemeente Rolde is een den nenboom in de asch gelegd. GEMENGD NIEUWS. Het volgende verhaal komt uit een Indisch blad en wordt door een «ooggetuige» verhaald. Op het Land Tjitrap zag ik op een vrij eenzame plaats een inlan der bezig met grassnijden. Plotseling wierp hij zijn ar rit weg en zag ik op hetzelfde oogenblik een slang van ongeveer één meter lang. Het beest had een gelen kop, een wit ten buik en was overigens geel en zwart gevlekt, een bekende zeer giftige slangeusoort. De grassnijder riep een anderen inlander, daar dicht bij woonachtig, te hulp. Een oogenblik later, haalde deze laatste een steentje te voorschijn, hurkte toen in de onmiddelijke na bijheid van de slang neder, die lang zaam met opgesperden muil op hem afkwam; doch, zoodra het onder zijn bereik was, begon hij het dier langzaam met dat steentje op den rug te wrijven. Verbazend was de onmiddellijke uitwerking hiervan. De slang bleef doodstil liggen, en sloot den bek, als zwichtende voor een buitengewone kracht. Hierna nam de inlander het dier dicht bij den kop en droeg het, als ware het een paling, weg. De Keizerin van China zoo wordt uit Shangai gemeld heeft den onderkoning en goeverneur van Yunnan gelast, het oprichten van maatschappijen voor de ont ginning van de goud-, zilver- en kopermijnen der aan metalen zoo rijke provincie zoo veel mogelijk te bevorderen. hem uit en stamelde bijna onhoor baar: Meester! ik heb u hier gebracht en nu ben ik bevreesd! Indien bet eens waar was, wat de priesteressen beweren. Indien de godin zich eens wreekte! Wees op uw hoede,mees ter, wees op uw hoede. Waarvoor? Voor deu dood. Nogmaals, Uw Hoogheid, raak er niet aan! stemde Stop in. Ik vertrouw die juffrouw Bowhanie niet en acht tot haar alles in staat. Een verachtelijk glimlachje plooide George's lippen. Mijn jongen, sprak hij tot de Hindoe, wiens vrees geen gren zen meer kende. de God der Christenen alleen kan over leven en dood beschikken. Uwe goden zijn afgoden. Er is maar één God! Dat is godslasteringsta melde Kazil. Neen het is de waarheid, In den laatsten tijd zijn jalou- zieën van geperst papier zeer ia zwang gekomen. Ze zijn licht en nemen weinig plaats in, bovendien zijn ze minder aan slijting onderhe vig, duurzamer eu goedkooper dan de gewone. Niet alleen voor wo ningen zijn ze zeer geschikt, ook op spoorwegen en tramwegen kunnen zij zeer goed aangewend worden. Op de kermis te Elberfeld is juffrouw Cora, de bekende leeuwen- temster, zwaar door een beer ver wond. Terwijl zij met hare zes leeu wen en een beer in het hok werk zaam was, kreeg de laatste eeiv aan val van woede en beet haar in den linker arm. Met moeite ontkwam zij nu de kooi. Een dokter hechtte en verbond de ernstige wonde. Juffrouw Cora liet zich niet weerhouden nog dienzelfden middag op nieuw eene voorstelling te geven. - Te Springfield kwam dezer dagen een arm letterzetter aan en zocht in alle drukkerijen werk. Men kon den man niet helpen, maar gat hem eene kleine geldelijke onder steuning. Niet veel later liep een arm schoenmaker bij zijn vakge- nooten rond; ook hij vond geen arbeid, maar wel een kleinigheid in geld. 's Namiddags bedelde een arm kleermaker bij de snijders, 's avonds een bakker bij de bakkers.met hetzelfde gevolg. Eindelijk werd te middernacht een beschonken vage bond naar het politiebureau gebracht en toen bleek het dat de zetter, de schoenmaker, de kleermaker en de bakker in één persoon vereenigd waren. Het Belgisch Goeverment heeft officiéél alle vreemde Goeverne- menten uitgenoodigd, deel te nemen aan de Wereld-Teutoonstelling, welke den 2en Mei 1885 te Ant werpen zal geopend worden. Bij deze gelegenheid zïillen de reus achtige werken, die deze haven tot een der aanzienlijkste en best in gerichte gemaakt hebben, geheel voleindigd zijn en ingewijd worden. Dit heeft België doen besluiten op dezen datum, en voor de eerste maal, een groot concours voor de moderne nijverheid te openen. Reeds krijgt het van alle landen van Eu ropa talrijke en sympathieke toe tredingen. De staten van Ameri ka, de Oostersche landen, de Kolo niën in het algemeen, zelfs Afrika zullen in 1885 in de groote Han dels-Metropolis vertegenwoordigd zijn. De jaarwedde van deu Bur gemeester van Sioux Falls (Dakota) bedraagt een geheelen dollar. Toen de tegenwoordige mayor, de heer Schatzel, voor de eerste maal zijn jaarwedde zou ontvangen, werd hem een nieuw gemunte zilveren dollar overhandigd, met deze in scriptie: «Jacob Schatzel, eerste Burgemeester van Sioux Falls; zijn bezoldiging voor een vol jaar uit betaald door Edwin E. Sage, stads- betaalmeester.» Gordijntjekoppennoemt «die Afrikaanse Patriot» het zoogenaam de poneyliaar. Ook spreekt dat blad van «polkahaar» of «stompkoppen». In antwoord op een brief van «twee jonge dames uit Zuid Winterveld» verklaart een inzender, dat het dra gen van dat kapsel ieder Christen beslist verboden is met het oog op 1 Cor. 11 vs. 5, 6, 14 en 15. Te Belfast is de lucifersfa briek van Patterson Co. in de asch gelegd. Vierhonderd personen zijn daardoor zonder werk. Door de ontploffing van een stoomketel te Dubugue (Iowa) werden 5 per sonen gedood en 7 gekwetst. riep George uit. Meester, houd op ik smeek u ter wille van allen, die u liefheb ben, ga niet verder! Kazil! als ik deu sluier aan raak en niet getroffen nederval zult gij dan gelooven dat mijn God is de eenïg levende God? Ja, meester, dat moet ik wel want dan heb ik het wonder gezien Kniel dan neder, want het wonder zal geschieden. Owat een onvoorzichtigheid en dwaasheid! dacht Stop de oogen toeknijpende. Ik durf er niet naar te kijken. Kalm met vasten tred ging George de treden op, en rukte bedaard den sluier af. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2