Raai üer Gemeente Haarlem BEURSBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. KOLONIËN. CURACAO, 25 April. De Oranje-Nassau het eerste stoom schip van de Kon. West-Indische Maildienstwerd 11. Woensdag- bij het binnenstoomen dezer haven fees telijk begroet. Al de schepen in de haven hebben gevlagd en de kapel van het garnizoen speelde het Wien Neêrlandsch bloed» op het bastion van het fort Amsterdam. In den namiddag werd het schip door den goeverneur der kolonie en het bijhebbend gezelschap en giste ren door een aantal ingezetenen, waaronder vele dames, bezocht. Bij beide gelegenheden werden door de kapel van het garnizoen muziek stukken aan boord uitgevoerd. PARAMARIBO, 8 Mei. De uitvoer van goud over het le kwartaal dezes jaars bedroeg 154,169 g. vertegenwoordigende een waarde van j 207,966. Gedurende de maand April 71,555 g., vertegenwoordi gende eene waarde van 96,602. Den 6n Mei werd, ten blijke van waardeering door Smriname's ingezetenen met betrekking tot het tot stand komen van den K. W. I. Maildienst in de Buitensocieteit alhier een feest gegeven. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van gisteren. Ingekomen is eene missive van den heer v. d. Werk, berichtende dat hij door zijne benoeming tot raadsheer in het hof te Amsterdam ophoudt lid der Kamer te zijn, welke miss. voor kennisgeving wordt aan genomen. Vervolgens heeft de beëediging plaats van den heer v. Weideren baron Rengers, die daarop zitting neemt. Aan de orde is de voortzetting der beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs. Nog wordt medegedeeld dat het eindverslag over de klassenbelasting gereed is, terwijl aan den heer Brant- sen van de Zijp verlof wordt ver leend tot eene interpellatie aan den minister van buitenl. zaken op een nader te bepalen dag omtrent de zaak van de Nisero. Heden voortzetting. VERGADERING van den van Woensdag 28 Mei 1884. Tegenwoordig- 19 leden. De notulen der vorige vergade ring worden voorgelezen en goed gekeurd. De voorz. deelt mede dat is in gekomen een rekest van de com missie tot spijsuitdeeling aan behoef- tigen, tot weder-inhuring van het soeplokaal, welk rekest in handen wordt gesteld van B. en W. om den raad te dienen tot advies. Aan de orde is thans de bespre king van het rekest van eenige in gezetenen van Haarlem, betreffende den overlast, hun door de gasfabriek veroorzaakt. Voorz. deelt mede dat de zaak in handen is gesteld van gedep. staten. De heer Van Weel wenscht de zaak in handen te geven aan eene rechtsgeleerde commissie. Voorz. geeft te kennen dat ook B. en W. hetzelfde gevoelen waren toegedaan, doch dat er aan de zaak niets te veranderen is dan door ko ninklijk besluit. De heer Van Weel wenscht eene poging aan te wenden bij het mi nisterie, daar dit de zaak wellicht thans uit een ander oogpunt zou beschouwen, dan het vorige dit had gedaan, en wenscht daarom deze proef te nemen. De heer de Kanter brengt in 't midden, om door den raad het ver zoek te laten richten tot verbetering van het euvel, en daarom gebruik te maken van art. 17 der wet, op grond dat thans wezenlijk overlast bestaat. Verder vindt spreker in de klacht zeer veel gegronds. Voorz. is het zeer wel eens. doch wijst er op dat men steeds stuit op de noodzakelijkheid om machtiging van hooger hand te hebben. De heer de Kanter twijfelt niet aan de welwillendheid van gedep. staten. De héer> Pigee vindt in 't adres veel overdrevens; hij heeft tot dus verre nog niets van een «verpeste lucht» en «plantendoodend» onder vonden. Wat is hier de grootste last? Dat de rook en damp neerslaat op de Raaks, vooral met mistig weer. Daarin moet hoofdzakelijk worden voorzien en spr. gelooft dat dit kan, indien de kap der fabriek aan de zijde van de Raaks werd dichtgemaakt en eenige goede ventilators boven op de fabriek werden gesteld. Spre ker wenschte liever geen rechterlij ken weg in te slaan en stelt voor, om met de directie der fabriek in nadere bespreking te treden. Voorz. stemt daarmede in en deelt mede, dat het aanbrengen van ventilators en het sluiten aan den kant van de Raaks, wel door de dir. der fabriek zou worden bewilligd. De heer Krelage wenscht op te merken, dat de verdere behandeling der zaak uitsluitend aan B. en W. moet worden opgedragen. Na nog eenige opmerkingen van den heer 't Hooft omtrent de ver gunning der fabriek, wordt het be sluit van B. en W. ten aanzien der klacht aangenomen, en blijft dus deze zaak wachten tot er een ko ninklijk besluit is gevallen. Thans komt aan de orde het voorstel van B. en W. omtrent de subsidie aan de inentings-inrichting alhier te verleenen. Een amende ment van den heer de Kanter tot wijziging van het besluit van B. en W. wordt door de heeren Kre lage en van Reeken bestreden en daarop het besluit van B. en W. aan genomen, waardoor aan genoemde inrichting tot wederopzeggens eene subsidie wordt verleend van f 500. mits pogingen door het bestuur ervan worden aangewend om uit de provinc. fondsen een jaarl. sub sidie van f 300.te verkrijgen. Omtrent het rapport der comm. voor de pensioenen op de rekesten van le Noble en Blankwater wordt besloten om alleen dat gedeelte van dit rapport in aanmerking te nemen, waarin van opwachtgeldstelling wordt gesproken; daardoor dus aan heiden wachtgeld te verleenen, doch niet te besluiten hen weder later als brugwachters aan te stellen. Aan de orde is thans het voorstel van B. en W. omtrent den bouw van de school aan de Bakkerstraat. Yoorz. deelt mede dat er voor den bouw van de school een som is uitgetrokken van 45.950. De heer van Eijk roemt zeer het plan der inwendige school, doch alleen de gevel bevalt hem niet; spreker noemt dien somber en had dienbetreffende gaarne eene kleine wijziging voorgesteld. De Huët heeft met verlangen naar de stukken, betreffende de school, uitgezien, doch stuit op een voor hem onoverkomelijk bezwaar. Spre ker had gedacht een advies van de commissie van fabricage te vinden, dit vond hij evenwel niet, doch wel een groote uitgave. Wat is er al niet in deze gemeente aan schoolbouw besteed. Met het oog op elders ge bouwde scholen vindt hij nu een plan van een schoolgebouw van ééne verdieping, niet eens onderheid en dat moet kosten de som van f 45.950. Dat is spreker onbegrijpelijk. De belangen van 't algemeen, hier hoofdzakelijk de gemeente, gaan bij hem voor bij die van 't onderwijs en spr. wil daarom, met 't oog op de specificatie der kosten, eerst de com missie van fabricage hooren. Yoorz. antwoordt hierop, dat dit laatste niet mogelijk was, daar de district-schoolopziener het plan moest goedkeuren Spreker wil een advies der commissie van fabricage inwin nen en dat dan aan den districts schoolopziener overleggen. De heer Huët vreest dat men op deze wijze gevaar loopt, de commis sie van fabricage voor de tweede maal te moeten lastig vallen; spre ker stelt hierop eene motie in. De heer Hesliuijzen zou, indien hij heil zag in de inhandenstellinu van de commissie van fabricage, voor het gevoelen van vorigen spreker ijveren, doch acht de motie van den heer Huët onaannemelijk. De heer Krelage ziet de noodza kelijkheid er niet van in, om met de motie mede te gaan; de heer Vou Reeken evenminlaatstgenoemde heer wijst op de herhaalde besprekin gen reeds voor een jaar geleden begonnen, omtrent de school in de Bakkerstraat. De motie van den heer Huët wordt daarop met 10 tegen 8 stemmen ver worpen. Voorz. stelt daarop voor, om vóór het bedrag van f 45.950 te stellen «hoogstens». De heer Yan Weel heeft gezien dat er in 't bestek een verwarmings toestel wordt genoemd en wenschte wel te weten of die zaken inderdaad nuttig zijn. Voorz. antwoordt dat de distr. schoolopz. en B. en W. die zaak zeer instantelijk hebben onderzocht. De heer de Kanter is niet voor stookmachines en wijst op het ge val, waarbij door een dergelijk toe stel in de school op de Kraaien horstergracht haast brand was ont staan. Voorz. antwoordt, dat de brand niet het gevolg was der stookma- chine. De heer von Reeken raadt de calorifères van den heer Smit te Heerenveen aan, bij wijze van proef een jaar te gebruiken. De heer Krelage wil niet verder over deze zaak voortgaan, doch vindt het wenschelijk in den volgenden winter eene studie te maken van verwarmingstoestellen enz. enz. en daaruit een rapport op te maken; verder wenscht spreker dit aan B. en W. op te dragen. De toevoeging vac het woord «hoogstens» voor het bedrag ad. f 45950 wordt thans in omvraag- e-ebracht, en met 16 tegen 2 stem men deze wijziginggoedgekeurd. Op het voorstel der commissie van het plan tot uitbreiding, omtrent de gronden aan de Nieuwegracht, waar vroeger de cavalerie-kazerne heeft gestaan, worden een paar amende menten voorgesteld. Daarna worden de 5 punten van het plan met 15 tegen 3 stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. op het rekest der bewoners van den Schoterweg wordt aangenomen; waardoor dus adressanten voorloo- pig in hunne bezwaren wordt te gemoet gekomen, terwijl bij eene nadere grensregeling met Schooten definitieve maatregelen zullen wor den genomen. Aan de orde is thans het voor stel van B. en W. tot het verleenen van eene verhoogde subsidie van f1500.'s jaars aan de teekenschool van het museum van kunstnijverheid. De heer de Kanter verklaart zijne sympathie voor genoemde inrichting. De zaak voldoet hem echter niet, als zijnde onvolledig en niet beant woordende aan het doel. Er wordt slechts teekenen ouderwezen. Spre ker wijst verder welk nadeel dit heeft voor 't aantal leerlingen der burger-avondschool. Hij wensehte wel in overweging te geven om op dit adres voorloopig niet te be schikken. Voorz. ziet in eene combinatie van genoemde inrichtingen, zooals die is voorgesteld geworden, bezwaar; beide beoogen een afzonderlijk doel. De heer Van Eijk betoogt in wel sprekende bewoordingen het schoone doel, dat de teekenschool van het museum beoogt en wijst er op, dat met betrekking tot de groote sub- sidiën ad f2500 en 2000, door het rijk in de provincie gegeven, eene subsidie van f 1500 door de gemeente verstrekt, voor eene stad als Haar lem, de hoofdzetel der maatschappij van nijverheid, niet te veel is. De heer Yan Weel zou het nuttig vinden, tegelijk met de verhooging van subsidie, eenige jongelieden de gelegenheid te openen, kosteloos de lessen aan genoemde inrichting te kunnen genieten. De heer Berkhout kan met dit idee niet medeg-aan. De heer Krelage vindt het idee van den heer Van Weel goed, doch heeft enkele bezwaren, die hem beletten, met genoemden spreker mede te gaan. Nog eenige andere leden geven hun bezwaren tegen het denkbeeld van den heer Van Weel, te kennen, daar men allicht daardoor tot onbillijkheid zou kun nen vervallen. De heer Huët deelt mede, dat hij zich persoonlijk op de hoogte van den toestand der school heeft gesteld en deze alleszins bevredigend was. Het voorstel van B. en W. wordt verder aangenomen. Voorz. deelt ten slotte mede dat nog zijn ingekomen. Een rekest van den heer Nieuw- land-Bakker tot vergoeding van schade, ontstaan aan zijn huis op 't Z.-B. Spaarne door de werkzaam heden aan de nieuwe brug over 't Spaarne. Verder deelt voorz. mede, dat de nieuwe agenten Schepers en Jeyskoot zijn beëedigd. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Het stoomschip „Nederland en Oranje', kapt. Aukes, Tan Saigon voor order naar Falmouth, passeerde 27 Mei Sagrès. Het stoomschip „W. A Scholten vertrok 28 van New-York naar Rotterdam met de mail voor Nederland en 80 passagiers. RECHTSZAKEN. 'egcu J. H., machinist van den Staats spoorweg, aan wiens schuld het spoorweg ongeluk, dat op 6 April jl. bij Arnhem plaats vond, te wijten was, is doar het O. M. bij de rechtbank tc Arnhem eene cellulaire ge- genisstraf voor den tijd van vijftien dagen geëischt. A. s. Dinsdag uitspraak. ARMENZORG. Blijkens het jaarverslag van de Martha- Stichting te Alfen aan den Rijn, die zich ten doel stelt arme en verwaarloosde kinde ren te verzorgen en op te voeden, is van 8 Mei 18S3 tot, 8 Mei 1884 ontvangen f5 567 05. De uitgaven zijn geweest f6160.471/;. zoo dat de rekening met een nadeelig saldo sluit van f593.421/,. Voor de nieuwe inrichting, die in het afgeloopen jaar is aangebouwd, werden aanzienlijke giften ontvangen. Toch .s er voortdurend behoefte aan verderen steun, daar nog f3000 noodig zijn, omalies wat tot den bouw en de bemeubileering der nieuwe inrichting behoort, te kuunen afbe talen. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Voor de aanstaande haringvisscherij zijn 436 schepen uitgerust: van Vlaardingeu 74, Maassluis 55: Scheveningen 224, Katwijk 55, Noordwijk 16, Amsterdam 9, Schiedam 2, Harlingea 1 cn van De Rijp 1. RIVIERBERICHTEM, Vreeswijk, 28 Mei. 1.88 M. boven AP 4.64 M. onder N. P. Keulen, 28 Mei. 2,19 M. boven 0. Amsterdam, 2S Mei 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. de koers Nederland. Cert. Werk. Sch. 2' si 671/< 3 79v« 1037 u i 97» LEGER EN VLOOT. De luit. ter zee 2e klasse L. A. vau As- peren vau der Velde, wordt met 16 Juni a. s. geplaatst iu de rol vau Zr. Ms. instruc tieschip „Marnix", en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. brik „Castor". lu deu loop der maanden Augustus en September zal door eenige gepantserde sche pen een eskader worden geformeerd, tot bet uitvoeren van operaties op de reede Tessel en langs de kust, in verbinding met de land macht. Zr. Ms. stoomkanonneerbooten „Ever en Gier", liggende aan 's Rijks werf te Willems oord, zullen den llden Juni in dienst wor den gesteld tot het doen van een oefening»- tocht iu de Zuiderzee. Deze beide iustruotie- vaartuigen zulleu onder de bevelen worden gesteld van de luitenants ter zee der lekl. A. P. Tadema en J. J. Kraakman, officieren- instructeurs aau het Kon Instituut voor de MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 28 Mei. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Eriesche Hamburgers f a dito Jammen fl.80 a 2.10, dito Engelscbe fl.30 a 1.50, Zeeuwsche Spuische Jammen f 1.70 a3.-, Blauwe fl.80 a 1.90, Elakkee- sche Jammen f 1.70 a 2.10, Pooters f a Groninger Jammen f a Gelderscbe Blauwe f a dito Jam men f a Pruisische Hamburgers f2.70 a 2.80, dito Saksische f a roode f a Geldersche Thomasjes f a Groninger zwarte f a Zeeuwsche Champions f a Italiaan- sehe Nieuwe f0.25 per kilo Petroleum vaste markt; loco f9l/g a 974 E. Tin. Billiton f51 a 517 Barnka f53'/8. Noteering vau Menue Thole. Koolzaad op 800 KG Olie zonder handel. Lijnzaad stil. Heunepolie vliegend f per 100 kg. Raapkoeken flOO a 108 per 1040 stuks. Lijukoekeu f 10.50 a 13 per 104 stuks. Tarwe zonder notcering, op levering f2 lager, Nov. f243. Rogge stil; per 2100 KG. a. c. z. k. Ga- lal z f171, Taganrog f170. Noteeriug van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering iets trager, Oct. f166, 165, loopendc maand voor 127» uur f168, dito dito na 121/» uur f168,169, 168, 167, 168 Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 201 vette kalveren, le kwal. f0.95, 2e kwal. f0.85 per kg. 2 Gras- f a 117 nuchtere dito f7.a 12.1 schapen en lammeren f - a 147 vette varkens 40 a 48 et. per kilogram- biggen f a - paarden f a 1 runderen, le kwal. |f 0.2# kwal. f0.3e kwal. f0.per kg. melk- en kalf koeien fa p. st. Schiedam, 2S Mei. Moutwijn f 11.75, Jene ver flS.50, Amst. Proef f 18.50Spoeling f 0.60, idem door de Schiedamsclie Spoeling V erccniging f 0.40. Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudleening 5 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.ini>ap.(Mei-N.) 5 zilv.Jan.-Juh) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1' Obl. buit. 18762 „(Perpetuele) 4 binnl. f12500- 25000D/J Obl. binnl. f1000- 5000 P/J 227j Obl. Alg. Seb. 1865. 5 V 1869. 6 9» Obl. Leen. 1876. 4 i 62' N.-Amerika. Obl. Ver .-St. 1876. 4'7108s, 1877. 4 ,119 portuga l. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. 91 5D, 99V 4 9413 451 57s, Columbia. Obligatiën4' Peru. Lccnïng 1870 6 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aana. Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' - Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. 5 Morscbansk Sysran Aand5 Riascbk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Amst. f1000 3 f100. Italië. Rusland. Amerika. 261 s 93,'g 7'/i« 119 149 1187a 73s'4 I50\o 115*/* 17*. 4 55' 1257. 53';;4 563,4 Servie. Spanje. Turkije. Kan.-Mij.C.v.A. Stad Rotterdam 3 Gem. Crediet 3 Pal. v. Volksvl.1867 Stad Antw. 1874. 3 Brussel 1879. 3 Staatsl. 1S70. Stuhlweiss. Spw. 4 Theiss Reg. Pr. Obl. 4 Staatsl. 1854. 4 18605 1164 Crediet-Inst. 1858. Bod.Crd.Amst.Obl. 3 Stad Weenen 1874. Th. 100. 1855. Keul. Mind-Spw. Staatsleen 1864. 1866. Madrid 1868 Spw-leeuing ZwiTSERLAND.Genève Aand Geldkoers. Prolongatie 27* pCt. 104 1087a 100»/i, 101 957, 109 97", 991 957i 94 947» 1021 - 1127, 143s,4 1447a 8P/4 106 135 133 12774 65 45»/4 10 81* - STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip ..Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok 27 M i van Marseille. Het stoomschip „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 27 Mei van Southamp ton liet. stoomschip „Burgemeester DenTcx", vau Batavia uaar Amsterdam, passeerde 27 Mei Gibraltar. Het stoomschip „Kouingin Emma", kapt. Drooglever Fortuiju, van Batavia passeerde 28 Mei het eiland Wight. Het kan heden middag te Amsterdam verwacht worden. Het stoomschip „Yangtze", met dc Erau- sclie mail, vertrok 27 -Mei van Suez via Napels naar Marseille. Het kan den 3n Juni aldaar worden verwacht. Commissariaat raa Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Eene portemonnaie met eenig geld, eeaig los geld, een kinderlaarsje, een paternoster in étui en een breikous. Alles op straat gevonden. Aan het bureau van de gemeentereiniging terug te bekomeneen zilveren theelepel en twee ijzeren gewichten. bevallen 2S Mei. G. M. Honing, geb. Kenzcn, d. - S. van Maaswinkel, geb. Veen, d. ondertrouwd 29 Mei. J. W. Schaaper en M. v. d. Berg getrouwd 29 Mei. S. P. Tijssen en M. Booms. -I. H. van Leeuwen en A. Bender. - C. W. J. Ibach en W. Wicthoff. - W. C. Kleiiu en J. C. Hubert.. - J. J. Verschoor eu G. Kruijt. .v overleden 28 Mei. M. A. Dusseldorp, 73 j., echtg. van C. Peltenburg, Schalkwijkerstraat. - J. J. H. Haver, 24 j., Kinderhuisstraat.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3