bixnexlamT Lagerhuis afgelegd, eenige meerdere zekerheid aan bovenstaande mede- deeling, zoodat zij, die eerst aan de vertrouwbaarheid daarvan meenden te mogen twijfelen, wel eenigszins tot andere gedachten gekomen zijn. Immers de premier gaf het Frankrijk toe, dat de Egyptische kwestie zelfs na alles wat er voorgevallen was, niet uitsluitend eene Engelsche was. Ook de andere mogendheden hadden hunne rechten in betrekking tot de Nijl-delta, en die rechten moest En geland ten allen tijde eerbiedigen. Het ging niet aan. daar alles voor zich te verlangen en de aanspraken, die anderen met grond kunnen doen gelden, geheel over het hoofd te zien. Van ter zijde wordt met deze verklaring ook het recht der mo gendheden erkend, om eene inter nationale controle in Egypte in te voeren, ten einde daardoor de be langen der schuldeischers des te beter te kunnen bevorderen. Natuurlijk zijn de conservatieven hoogst ver toornd over deze mededeeling. Op hoogen toon verzekeren zij, dat de houding der regeering den achter uitgang van het Britsche gezag, het te niet gaan van Engelands prestige teu gevolge moet hebben, waarom zij er daai bij de volksvertegenwoor diging ernstig op aandringen, dat deze door een votum van wantrou wen tegen het kabinet een einde aan dergelijke politiek make. Met betrekking tot eigenlijk Soe dan verdenkt men in sommige krin gen er de regeeriug sterk van, dat zij met de uit te zenden expeditie eene herovering van dit gewest beoogt, die geheel ten voordeele van Engeland zal komen. Daarmede, zoo redeneert men, zou Engeland zich dan scha deloos kunnen stellen voor de ver mindering van haar overwicht in Egypte, en binnen betrekkelijk kor ten tijd zou deze mogendheid dan een nieuw gewest bij hare koloniale bezittingen hebben gevoegd, dat in de toekomst wellicht rijke vruchten zou kunnen opleveren. Omtrent ge neraal Gordon, verneemt Daily News uit particuliere bronnen, dat diens toestand niet zoo ongunstig is als men uit de dagbladberichten wel zou mogen opmaken. De generaal woont te midden eener bevolking, die-) hem als het ware op de handen dfaagt, en volgaarne bereid zou zijn .voor den vreemdeling door het vuur te gaan. Bovendien schijnt onder de op roerlingen zeiven ook eenige oneenig- heid te ontstaan. Blijkens een tele gram uit Cairo is te Darfoer een nieuwe Mahdi opgetreden, die reeds verscheidenen zijner geloofsgenooten om zich verzameld heeft en van plan schijnt tegen den oude op te rukken. Komt het eenmaal tusschen beiden tot eene botsing, dan lean deze slechts in het voordeel van den algemeenen vijand uitvallen, daar zij in ieder geval de krachten der oproerlingen verzwakt. Komt dan eenmaal En geland met haar expeditiekorps op dagen, dan zal het haar gemakke lijker vallen, om de overwinning te behalen en het onrustige gewest te bevredigen. Eenigszins zonderling klinkt voor zeker ons wel de mededeeling in de ooren, dat Engeland aan Turkije zou hebben voorgesteld een leger van 15000 man naar Egypte te zenden, ten einde aldaar de orde te helpen herstellen. Na alles wat hieromtrent is voorgevallen, zou men een der- gelijken stap van de zijde van het mogelijk. Men ontkomt niet levend aan de maalstroomen van den Gan ges en aan het nimmer missende schot van Doorgal-Sahib. George Malcolm is dood en goed ook. Na een oogenblik voegde zij er bij Sir Edward, Dieudonné, de Fransche dokter? die zouden het kunnen zijn geweest; dat is zelfs zeer waarschijnlijk; maar dan zijn zij ook in de vlammen omgekomen des te beterVervloekt geslaeht MalcolmEindelijk zijt gij dan uit geroeid voor altijd. Trouwens, morgen reeds zal ik weten of die broeder van George nog leeft! De prinses zag op. Saugor had het stilzwijgen be waard. zoolang de prinses in gedach ten verzonken zat, maar zoodra zij opkeek vroeg hij: Meesteres, ving hij aan. Wat verlangt gij? Wat moet er met die meisjes gedaan worden? Britsche kabinet allerminst verwacht hebben, en menigeen is dan ook zoo vrij het bericht voor onzin te hou den tot tijd en wijlen nadere inlich tingen daaromtrent meer licht op het geheele verschijnsel zullen wer pen. Misschien is het wel een verzin sel van Tnrksche herkomst, dat een voudig moet strekken om sensatie te maken. Het Britsche Lager- en Hoogerhuis hebben, het eene tot 5 Juni, het andere tot 9 Juni, vacantie geno men, zoodat tot dien tijd de minis ters van de lastige vragers naar nadere opheldering verlost zijn. Men heeft den heer Gladstone den laatsten tijd dan ook wel eens het vuur zoo dicht aan de schenen ge legd, dat het tijd voor hem wordt eens een paar dagen uit te rusten van den vermoeienden regeerings- arbeid. Na deze vacantie evenwel komt de zaak weder spoedig op het appèl daar een der heeren verlof heeft gevraagd en bekomen om het kabinet te interpelleeren over alles wat met de conferentie iu verband staat. Generaal Miot, de nieuwe opper bevelhebber te Madagascar, die, zooals onzen lezers bekend is, reeds! aldaar aangekomen is. heeft zijnen werkkring aangevangen met het instellen van een grondig onderzoek, naar de plaatsen, die het belang rijkst voor den inlandsehen handel1 zijn en doorom het eerst geblok keerd moeten worden. Aan de Ho- wa's, die bij hem gekomen waren, met het doel om de onderhande lingen aan te knoopen, gaf hij te kennen, dat dit geenszins het doel zijner reize was. De tijd van be sprekingen, zoo voegde hij hun toe, is voorbij, thans is het oogenblik gekomen, waarop de Fransche re geering tot handelen gezind is. Reeds heeft een bataljon soldaten uit Ton kin bevel ontvangen zich in te schepen naar Madagascar ten einde zich daar onder de bevelen van gene raal Miot te stellen. Uit een en arffler zou men mogen opmaken, dat tot eenen tocht naar het bin nenland reeds in beginsel besloten is. Blijkt dit het geval werkelijk te zijn, dan zou het wel eens kun nen gebeuren, dat Frankrijk niet meer tevreden was met den afstand van een klein gedeelte van dit eiland, doch dat het hare heerschappij over het geheele eiland zou willen uitstrek ken. Aan ernstigen tegenstand valt van de zijde der inboorlingen niet te denken, daar zij veel te zwak zijn om zich met eenige hoop op goed succes met de geoefende Fransche legers te meten. In Spanje is men nog altijd on tevreden op Frankrijk om het stre ven van deze mogendheid naar de opperheerschappij in Marokko. Bijna dagelijks bevatten de bladen scherpe artikelen waarin zij der regeering verwijten, dat deze niet genoeg heeft gedaan ten einde de rechten van Spanje te doen eerbiedigen, terwijl zij tevens Frankrijk verwijten, dat zij langs slinksche wegen haar doel tracht te bereiken. De correspon dent van de Daily News nu, noemt alles wat dienaangaande in de Ma- dridsche pers wordt medegedeeld, schroomelijk overdreven. Ten allen tijde en in alle omstandigheden heeft de Fransche regeering tegen over Spanje eene welwillende eer lijke politiek gevoerd en ook in Marokko is met grond geen enkele Ja, dat is waar. ook, die had ik vergeten. Zij zijn zeker gebonden? Neen, meesteres, zij zijn inge slapen. Dit zeggende toonde hij de prinses de bewuste flacon. Dus blijven zij nog twaalf uur slapen Ja, als het u althans niet be haagt hen vroeger te doen ontwaken. Djella lachte veelbeteekenend. Misschiendat is wel mo gelijk. zeide zijlaat de meis jes in de kamer naast de mijne brengen, liet zij er op volgen, en draag zorg dat zij behoorlijk rusten, want ik wil niet dat zij zich zelfs slapende over de gastvrijheid van prinses Djellhte beklagen hebben. In die laatste woorden lag eene wreede, bittere spotternij opgesloten. Aan uw bevel zal voldaan worden, sprak Saugor. Hij wenkte de dragers, die on- middelijk de draagbaar met mecha- aanmerking te maken op de hande lingen der Europeesche ambtenaren. Op verschillende wijzen tracht hij deze bewering te staven. Enstiger daarentegen acht men de klachten, die van wege de vereeniging tot uitroeiing der slavernij bij de Spaanscbe regeeriug 2ijn ingebracht betreffende de behandeling, welke de negers op Cuba van de Euro peanen ondervinden. Ondanks de wet,'die de slavernij verbiedt, blijft deze feitelijk nog altijd bestaan. Voor een zeer gering loon noodzaakt men die ongelukkigen op de plan tages te arbeiden, waarbij zij niet zelden aan gruwelijke mishande lingen blootstaan. Die adressen eischen dan ook met nadruk de in stelling van een onpartijdig onder zoek en de bestraffing der schul digen. Meer en meer blijkt het, dat de inmenging der boeren in de zaken van het Zoeloeland hoogst gunstig heeft -gewerkt op het herstel van de orde aldaar. Nadat vooral door hun nen invloed de zoon van Cete- wayo op den troon van zijnen vader was hersteld, werd hij door bijna allen, zelf door de aanhanger van Usibepo. als vorst erkend, zoodat er werkelijk alle hoop bestaat, dat thans eens voorgoed een einde zal worden gemaakt aan de moordda dige oorlogen, waarvan die streek in den laatsten tijd zoo dikwijls ge tuige was. Hoogstwaarschijnlijk zal de nieuwe vorst nu zijne residentie vestigen in de nabijheid van het grondgebied der boeren, waardoor dezen dan tevens in staat zullen zijn een oogje in het zeil te houden en voor de richtige nakoming der ge maakte bepalingen te zorgen. De Mexikaansclie regeering heeft eene leening van 30 millioen uitgeschreven. Daar zij echter een deel vau dit geld oogenblikkelijk noodig heeft, trof zij eene overeen komst met de Mexikaansche bank, waarbij deze zich verbond eene som van 3 millioen onmiddellijk te stor ten, in afkorting van het geheele bedrag. Haarlem, 31 Mei 1884. Door B. en W. is aan S. Vlessing, onder zekere voorwaarden, vergun ning verleend tot het oprichten van eene bewaarplaats van lompen, aan het Klein Heiligland, perc. no. 72, en aan C. van der Stfid tot het op richten van eene smederij aanJ de Lange Annastraat, perc. no. 15. Een verzoek van J. Pander tot het op richten van een klopperij van tapij ten is van de hand gewezen. Zondag 25 Mei 11. werd door het Genootschap «Melpomene en Thalia» in den Nieuwen Schouw burg alhier eene tooneelvodrstelling gegeven, ten voordeele der wed. J. van der Horst alhier, waarvan de opbrengst na aftrek der onvermijde lijke onkosten bedroeg: f 181,16. Op 14 Juni a. s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer J. Spaan alhier, tot hoofdonderwijzer werd benoemd. Door onvoorzichtigheid met schommelen heeft een jong huzaren- korporaal in een zomertuin alhier, den schommel tegen het lichaam gekregen, waardoor hij zulke inwen dige kneuzing heeft bekomen, dat hij een paar dagen later aan de ge volgen is overleden. nische nau wkeurigheid weder op de schouders namen. De prinses hield hem terug en vroeg Saugor, gij zijt ongetwijfeld doodelijk vermoeid? Meesteres, antwoordde de Hindoe, waar het uw dienst geldt, kan er geen sprake zijn van ver moeienis. Welnu volg dan mijn bevel en ga twee uren rusten. Een uur vóór dat de dag aanbreekt, begeeft gij u te paard naar Benares met eene boodschap, die ik niemand dan u kan toevertrouwen. Ik zal gereed zijn, meesteres. Goed, gij kunt gaan. Saugor ging den dragers voor en wees hen den weg in het paleis. Eenige oogenblikken daarna ging Djella naar haar slaapkamer, nam een licht van een der meubels en ging het vertrek grenzende aan het hare binnen. Naar men verneemt zal de Transvaalsche deputatieMaandag a.s. een bezoek aan Haarlem brengen, Zij zal hier ten 12.15 aankomen. Hedenmorgen omstreeks 8 ure is eene 22-jarige vrouw, na door haar man flink te zijn afgeranseld, in de Bakenessergracht gesprongen in te genwoordigheid van haren dierba- ren echtgenoot, die haar onmiddel lijk is nagesprongen. Beiden zijn gered door de knechts van den turf- koopman van Bremen alhier. Dezer dagen heeft de «Eerste Ned. Verzekeringmaatschappij op het leven tegen invaliditeit en on gelukken» te VHage, aldaar eene circulaire in grooten getale ver spreid, ten einde het doel van de verzekering tegen ongelukken, het doen voortbestaan van de waarde der werkkracht bij overlijden of oubekwaamheid tot arbeiden dui delijk uiteen te zetten. Wij vestigen gaarne ook van onze zijde de aan dacht van werklieden en werkgevers op het zoo nuttige van deze instel ling, die door zeer geringe maande- lijksche premiëu veelal nog geen cent per dag de geldelijke ge volgen van de vaak voorkomende ongelukken in hooge mate verzacht. I Voor verdere inlichtingen verwijzen wij onze lezers binnen de stad naar het bij dit nommer gevoegd pro spectus. Het Koninklijk gezin heeft giste ren Oranje-Nassau verlaten en over Frankfort de reis aangenomen. H. M. de Koningin naar Kissingen en Z. M. de Koning naar Carlsbad. Des ochtends ten 7 uur 37 m. kwamen HH MM. en het prinsesje iu een gesloten landauer te Arnhem aan. waar zij door den Commissa ris des Konings, jhr. Mollerus, wer den ontvangen. Het gevolg bestond uit graaf Dumonceau, baron Nagel, baron Van Zuylen, baron Taets van Ame- rongen en freule v. d. Poll. In het laatst van de volgende maand worden HH. MM. op het Loo terugverwacht. Gisteren zijn 's konings rijtuigen en paarden uit Oranje-Nassau te 's Hage teruggebracht. De Keizerin van Oostenrijk i3 van plan 10 Juni a. s. uit Amster dam te vertrekken. De Koningin van Zweden is eer gisteren reeds vertroken. Dinsdag 3 Juni viert de heer J. J. van der Stok, hoofd der school te Overveen, zijn 25-jarig jubilé. De nieuw benoemde burgemees ter van Schooten, de heer J. Ar- r.oldv, gepensioneerd majoor van het O. I. leger, deed gisteren zijn in tocht in deze gemeente. Te 10 ure met equipage van den heer J. J. Korthals van zijne woniug te Haar lem afgehaald, werd Z. E. A. aan de grens der gemeente opge wacht door eene eerewacht te paard, de rijders met oranjesjerpen ver sierd. Met muziek voorop, trok de stoet naar het gemeentehuis, dat evènals het dorp, met vlaggen en bloemen was getooid. De burge meester werd daar door den ge meenteraad ontvangen en op har telijke wijze toegesproken, waarop Z. E. A. in welgekozen woorden zijnen dank bracht en de verzeke ring uitsprak van zijn onvermoeid streven om de belangen der aan hem toevertrouwde gemeente met In deze kamer waarvan de wan den met prachtige satijnen behang sels waren bekleed, bevonden zich geen andero meubelen dan grocte sopha's en een bed, waarop de beide meisjes lagen te slapen. Onder den invloed van het slaap verwekkende vocht waaraan Saugor hen had doen ruiken, was haar slaap zoo kalm en gerust, dat zij van het voorgevallene zich niets meer her innerden, zelfs geen droom haar gerusten slaap verstoorde. Djella naderde het bed en met een gelaat waarop allerlei slechte hartstochten en helsche vreugde stonden uitgedrukt, beschouwde zij aandachtig de onschuldige slapende weezen. Ja sprak zij langzaam tot zich zeiven, zij zijn mooi, bui tengewoon mooi, vbqral Mary! O, zonder die vervloekte heillooze schoonheid had George Malcolm mijne liefde niet veracht, mijn hart lust en ijver voor te staan. De school kinderen zongen eenige liederen en door een meisje werd den burge meester een fraai bouquet aange boden. Na het gebruiken van een collation en een rijtoer door de ge meente werd Z. E. A. op dezelfde wijze door de eerewacht en de mu ziek naar zijn woning terugge bracht. De plechtigheid was te half drie afgeloopen. De eerste nieuwe Westlaudsche aardappelen zijn gisteren te Rotter dam ter markt gebracht. De maatschappij e De Aliaste Amsterdam leed in 1882 een verlies van f 25.318 en in 1883 weder f 26.400een verlies alzoo van f 51-718. Met het oog op de druk kende tijdsomstandigheden en het gebrek aan vraag in de ijzerindus- trie is besloten, de balans tot 31 Mei op te maken. Heden zou in een buitengewone vergadering beslist worden over het voorstel tot liquidatie der maatsch. Mocht daartoe besloten worden dan zouden wederom bijna 500 men- schen hun werk verliezen. De Hollandsche Suikerraffinaderij te Amsterdam zal over het afge loopen jaar 18 pCt. dividend uit- keeren. Donderdag avond omstreeks 11 uren ontstond op de Gedemptegracht te 's Hage een groote volksoploop ten gevolge van een hevigen twist tusschen een man en vrouw, die naar men zegt, in ongeoorloofde be trekking met elkaar leven. De vrouw was de eerste, die met groot ge juich naar het politiebureau op de Nieuwe Haven werd gebracht; daar na kwam de beurt aan den man. Deze had, intusschen zijn vechtlust niet meer aan eerstgenoemde vrouw kun nende koelen, zich aan een andere vergrepen. De bewoners dier buurt, in woede ontstoken, sleurden hem uit den gang zijner woning op straat en gaven hem aan de politie over, die hem bijna van al zijn kleederen ontdaan en verwond aan het hoofd naar hetzelfde politiebureau over bracht. Gisteren had te Nijkerk het vol gende plaats: een heer vermaakte zich met paardrijden en springen over hekken en slooten, waarbij het paard struikelde en zoodanig viel, dat het op zijn berijder terecht kwam en wel zoodanig, dat de ruiter in een zeer zorgwekkenden toestand verkeert en het ergste gevreesd wordt. Een twaalfjarige knaap, v. D., te Amersfoort, vermoedende dat er bier in eene kruik was, nam er heime lijk een teug uit, onbewust dat z. g. zuringzout zich daarin bevond, voor het schoonmaken van kruiken be stemd, Zijn toestand is zorgvol. Uit eene discussie over beerputten en tonnenstelsel door den Breda'schen gemeenteraad,volgens de N.Bred. Ct.: Het geldt bier voornamelijk de vraag, mijne heerenzijn er waterdichte beer putten te maken? Die vraag gold eigenlijk de opdracht van de bouwcommissie, doch zij is daar geheel overheen gestapt, en heeft ia haar rapport een dichterlijke beschouwing feleverd over de kwestie zelve. Er zijn bij e behandeling van het voorstel-Rombouts, ook eenige historische feiten aangehaald; er werd zelfs gesproken over Adam en Eva, en om nu ook even een blik in de historic te werpen, wil ik ter loops aanhalen hot bekende versje: Adam en Eva zaten op een tonnetje, niet versmaad, vervolgde zij bijna stikkende van woede. Hadt gij niet bestaan, dan zou ik nu ge lukkig zijn en zouden er in stede van verwenschingen door haat en wraak geboren, woorden van tee- derheid en liefde over mijne lippen komen. Ellendig kind, gij hebt mij veel leed berokkendAan u heb ik mijn ongeluk te danken! door u heb ik helsche smarten geleden en ben ik tot in het diepst van mijn bart gegriefd, door u ben ik in mijn liefde en in mijn trots, in mijn hei ligste gevoelens gekrenkt geworden. Maar wat doet het er toe, nu ik u in mijne macht heb en nu ik u honderdvoudig zal laten boeten voor hetgeen gij mij hebt doen lijden. Mijn wraak is gereedGeorge Mal colm, uw minnaar is, dood! en van morgen af aan zal uw schoonheid verwelken onder de kussen en lief desbetuigingen van Doorgal-Sahib. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2