Oplage 10000 Ex. Woensdag 4 Juni 1884. No. 277. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: 30MAHS Co., te Haarlem. 1 Générale de Publici.lt' Et Parijs3Ibis Faubourg Mow Hoofdagenten voor hel Buitenland-. Compagnie Générale de PuMlcitc Etrangh-e G. L. DAUB.E Co., JOH. F. JOKES, Sucr., Pt ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. 5 Pcr ne/nijvcrht'ul op het Paviljoen. Inganj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 1 uur: op Zon- en Feestdagen van 12 i Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelps van A0 tot 4 uur. Toegang 25 vertoon" van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. leden der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nederland en meer bijzonder van bet 1-Iaarleniseh I - a 1 vulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van j«-£ Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de S jaren worden in bet geheel niet toegelaten; kinderen Teulers ■museum m de Barns!runt. Geopend' dagelijks uitgenomen "Zaterdag, Zon- en Feestdagen var 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend "Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag "Woensda" en Zaterda" van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 eu Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Kit-deren beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide, ersoon. Donateurs en leden der .Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ccms" per persoon. Donateurs Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst: en geschiedenis, vooral •dom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- cn Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaart: geheel jaar tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op 8 tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. 14 uur. Stadsbibliotheek P rinse a/tof. Geopend ALGEMEEN OVERZICHT. Wederom zijn de Londenaars on aangenaam verrast door een tweetal aanslagen, waaraan, zooals men ver moedt, de Iersehe dynamiet-partij niet vreemd geacht wordt. Omstreeks 9 ure hoorden de bewoners der St. James-square een geweldigen slag, die door eene schudding van den grond gevolgd werd. In een aantal huizen werden de ramen verbrijzeld en ontvingen enkele bewoners meer of minder ernstige kneuzingen. On geveer een uur later had hetzelfde plaats in de onmiddellijke nabijheid van het hoofd-commissariaat van politie. Ook daar bekwamen de aan wezige personen eenige verwondin gen, waarvan gelukkig geen enkele een doodelijk gevolg had. Natuurlijk maakten deze beide misdrijven groote sensatie door de geheele stad. De justitie, die zich onmiddellijk naar de plaatsen des onheils begaf om een nauwgezet onderzoek in het werk te stellen, meent reeds de zekerheid te hebben, dat het thans weder po litieke samenzweringen zijn, die al deze onrust veroorzaken, doch om trent de eigenlijke daders verkeert zij nog steeds in het onzekere. Hoogst waarschijnlijk zal dit nog wel lan gen tijd zoo voortduren, indien er ten minste nog een tijd komt, waarin zij achter de waarheid zal komen. In den regel toch weten de samen zweerders zeer goed hunne gehei men te bewaren, en zijn de uitvoer ders van de bevelen der revólution- naire eomité1s slim genoeg om zich oogenblikkelijk te verwijderen en een oord op te zoeken, waar zij tegen de nasporingen der politie bevei ligd zijn. Op hetzelfde oogenblik waarop de DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 95) Derde Gedeelte. DE SLUIER EN DE RING. LVI. BIJ KAZIL. Wij bevinden ons in de slaap kamer van Djella. Twee uur zijn verloopen. De prinses gezeten voor haar schrijftafel houdt zich onledig op een geparfumeerd vel papier eenige rege len neder te schrijven. Te nauwer- nood had zij den brief verzegeld en geadresseerd of er werd aan de deur getikt. ontevredene partij in Ierland aldus weder schrik en angst onder de be woners van Londen verspreidde, diende de regeering een voorstel in, ten einde het lot der kleine pachters zooveel mogelijk te verbeteren. Toen in den loop van het vorige jaar de landwet, zoowel door de hooge re geering als door het Parlement was goedgekeurd, ontvingen de pachters het recht om de gronden, thans door hen in bezit gehouden, te koopen, terwijl de Staat, indien zij dit ver langden, hen de daartoe noodige gelden voor het 2/s gedeelte zou voorschieten. De ondervinding heeft evenwel geleerd, dat ook het betalen van het overgeblevene derde deel voor de meeste Ieren veel bezwaar opleverde, zoodat dan ook verschei dene niet in staat waren van deze gunstige bepalingen te profiteeren. Om nu ook daaraan te gemoet te komen, heeft de regeering eene wij ziging in de landwet voorgesteld, waarbij voor een groot gedeelte het gebrek verholpen zou kunnen wor den. Wordt dit ontwerp goedge keurd, dan zal de som welke de pachters op voorschot kunnen ver krijgen, aanmerkelijk vergroot wor den terwijl ook de terugbetaling op een beteren voet zal worden in gericht. Hierdoor zal het voor de meesten, die werken willen en wer ken kunnen, mogelijk zijn van ar moedige pachters tot grondbezitters op te klimmen, wanneer zij slechts zuinig' en oppassend zijn. Natuurlijk zullen de conservatieve grondeige naars van het Hoogerhuis zich even als vroeger met hand en tand tegen deze wijziging verzetten, doch het staat te voorzien, dat hun tegenstand hun weinig zal baten. Inmiddels wordt door de Egyp tische kwestie de toestand van het kabinet-Gladstone hoe langer hoe Binnen, zeide zij omziende. Saugor stond voor haar. Meesteres, ik hen gereed te vertrekken. Goed, laat uw paard zadelen en vertrek onmiddelijk. Naar Benares? vroeg de Hindoe. Ja. Over twee uren kan ik er zijn. Wat moet ik daar doen? Het eerst moet gij bij devis- schers, welke vooraf betaald zijn geworden om het lijk van George Malcolm te zoeken, onderzoek doen of zij het gevonden hebben? - En daarna? Vervolgens tracht gij Sir Ed ward Malcolm op te sporen. Saugor zag haar verwonderd aan. Sir Edward, herhaalde hij, j maar die is immers gisteren avond :in de vlammen omgekomen? Dat weet ik evenmin als gij en i juist daarom wil ik het weten. Indien zwakker. Verschillende dagbladen wijzen er op, dat de onderhandelin gen met Frankrijk gevoerd verne derend voor Engeland zijn, en het niet wel mogelijk zal blijken eene schikking te treffen, die met de waar digheid van het koninkrijk over eenkomt. Times raadt het derhalve het ministerie sterk af de eischen van den heer Ferry in te willigen, daar het in geen geval eene goed keuring van de gemaakte overeen komst zou durven voorspellen. Nu de loop der gebeurtenissen in Egypte eene streep gehaald heeft door de rekening van den heer Gladstone en het voor ieder duidelijk wordt, dat in Egypte fout op fout is ge maakt, nu is het noodig, dat men een geheel anderen weg insla en aan Europa toone dat Engeland krachtig genoeg is om met eigen middelen deze fouten te herstellen. Het Britsche leger mag niet onder eene internationale contröle gesteld worden, wat feitelijk het geval zou zijn indien men in de voorwaarden, door Frankrijk gesteld, toestemde. De Fransche kamer van afge vaardigden heeft de commissie be noemd, die belast zal zijn met het onderzoek der voorstellen door de regeering ingediend, ter herziening der grondwet. De samenstelling dier commissie is voor de regeering zeer geruststellenddaar zij voor het grootste gedeelte uit mannen be staat, die onvoorwaardelijk met de regeering medegaan. Van de 22 leden toch zijn er slechts 5 die ge heel of gedeeltelijk tegen de begin selen in het ontwerp neergelegd, ge kant zijn, zoodat althans, wat de kamer betreft, geen ernstige tegen stand te wachten is. Het valt voorzeker niet moeilijk om uit dit alles het lot op te maken, hetwelk het tegenvoorstel van den heer Burcodet wacht. Genoemde radikale afgevaardigde wenscht de grondwet in haar geheel hervormd te zien, doch de groote bijna on overkomelijke moeilijkheden, die dezen arbeid in den weg staan, hebben natuurlijk de regeering en de meerderheid afgeschrikt eene proeve met dit stelsel te wagen. Het voorstel van den heer Naguet tot wederinvoering der echtschei ding is door de kamer, zelfs na de bestrijding door de regeering, met geringe meerderheid goedgekeurd. Wel was het kabinet voor het be ginsel der echtscheiding, doch het achtte thans het oogenblik niet ge komen om tot de vaststelling eener wet over te gaan, die eene zoo wijde strekking kan hebben. Hoogstwaar schijnlijk zal thans de Senaat de gevolgen der gevallen beslissing voorkomen, door de wet te verwer pen, want elk voorstel, dat, van de radikale meerderheid uitgaande, tegen den wensch der regeering ge nade vindt in de oogen der kamer, kan nimmer de goedkeuring van dit lichaam erlangen. Groot is in gansch Europa de oppositie tegen het tusschen Enge land en Portugal gesloten Congo- tractaat. Zooals wij vroeger reeds mededeelden, acht ieder zich daar door benadeeld en waarschijnlijk zal het den regeeringen van heidelan den daardoor moeilijk vallen, de getroffen overeenkomst te hand haven. Reeds heette het, datDuitsch- land officieel protest had laten aan- teekenen tegen de bepalingen van het tractaat. Eerst werd dit gerucht tegengesproken, doch volgens enkele Londensche bladen, heeft er werke lijk eene gedachtenwisseling omtrent dit vraagstuk tusschen de kabinetten hij inderdaad dood is. dan komt gij het mij zeggen; leeft hij echter, dan geeft gij hem dezen brief. Dit zeggende reikte Djella hem den brief toe, dien zij gereed had gemaakt. Hij zal u voorzeker met veel vragen overstelpen en vooral u trachten uit te hooren wat er van de meisjes is geworden, ver zij. En wat moet er geantwoord worden Geen woord. Gij moet zeer verwonderd schijnen en u houden alsof gij van niets weet. Gij zult zelfs voorwenden niet te begrijpen waarover hij spreekt. Wees gerust, meesteres, ik :al stipt uwe bevelen opvolgen. O! daar ben ik van verzekerd Saugor. En nu op weg. Haast m -• kom zoo spoedig mogelijk terug! De Hindoe boog en verliet vertrek. Een oogenblik later hoorde men paardengetrappel en rende Saugor met lossen teugel den weg naar Benares op. In een der nauwste steegjes in de armoedigste buurt van Benares stond een schamel hutje, dat Kazil van zijn vader, die vroeger schipper van beroep was, had geërfd. Dit hutje was slechts van ruw en met bladeren bedekt bamboes, opgetrokken; bij slecht weder dreigde het elk oogenblik ineen te storten. De eerste de beste voorbijganger had met één stoot de deur, die bijna niet sloot en uit haar hengsels viel, kunnen intrappen en als door een wonder was het venster nog gespaard gebleven. Met een Hinken ruk had men liet geheele huisje kunnen om verwerpen. Mocht het al zooals het daar stond, geen beschutting opleveren tegen regen en vind en overgeleverd zijn aan de elementen der natuur, van van Londen en Berlijn plaats ge had. In verband hiermede, weet de Temps ons mede te deelen, dat het contract is ingetrokken, nadat daar over met Lissabon eene vrij leven dige correspondentie is gevoerd. Onwaarschijnlijk is dit zeker niet, want de moeilijkheden waarmede Engeland op dit oogenblik in Egypte te kampen heeft, zijn van dien aard, dat het wenschelijk is elke aanlei ding tot eene wrijving te vermijden. Eene goede verstandhouding met alle Europeesche mogendheden, maar met Duitschland vooral,- is voor Engeland thans wel waard, dat het voorloopig althans afstand doet van de voordeelen, welke het tractaat misschien voor den Britschen handel zou kunnen opleveren. Later zijn de omstandigheden wellicht gunstiger in dit opzicht. Het Spaansche kabinet heeft in de troonrede de toezegging gegeven, dat weldra verschillende handelstrac- taten met de buitenlandsche mog< heden aan de goedkeuring der Oor tes onderworpen zouden worden Thans reeds is de regeering in staat hare belofte ten minste gedeeltelijk te vervullen. Enkele voorloopige overeenkomsten, zooals met Frank rijk en Duitschland, zijn reeds ge sloten en wachten nog slechts op de goedkeuring der Kamers om kracht van wet te erlangen. Met Engeland evenwel vorderen de onderhandelingen in dit opzicht zeer slecht. Als een der eerste voor waarden voor het toestaan van lagere invoerrechten eischt Spanje eene be langrijke vermindering op het tarief der Spaansche wijnen, doch de Brit sche regeering toont zich tot heden ongezind, dien eisch in te willigen. Later toont zij zich misschien eenigs- de menschen daarentegen had het niets te vreezen. Het onooglijke en armoedige aanzien beschutte het beter tegen schennis van menschen- handen dan de hechtste muren. Een dief, hoe uitgehongerd ook, kon verzekerd zijn dat er in dit ver vallen verblijf niets te vinden was, dat zelfs de moeite waard zou zijn om in den mond, laat staan om in den zak te steken. Maar schijn bedriegt, en vooral in dezen nacht waarin Saugor te paard het paleis van prinses Djella had verlaten. Tot driemaal toe na middernacht jhadden George Malcolm, Kazil en Stop de stoutmoedigheid gehad ir iden tempel van Bowhanie door te dringen, om telkenmale beladen inet zakken goud terug te keeren. Zij brachten die naar de hut van Ka zil, waar zij in diens matras (tv. stroozak verstopt werden. Op het oogenblik, dat wij er onze

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1