BIXXEXLAND. Haarlem, 5 Juni 1884. Volgens het verslag van de Haar- Lemsche afdeeling der Maatschappij van Weldadigheid blijkt dat de cir culaire «Landgenooten», door haar verspreid, de volgende uitkomsten heeft OpgeleverdNieuwe leden zijn er 84 bijgekomen, contributiën van f 1 tot f 50 tot een bedrag van f351.40; 46 personen schonken gif ten van f 0.50 tot f 100. een bedrag uitmakende van f300.60. Steeds is de gelegenheid geopend lid te worden. De jaarlijksche con tributie bedraagt f 2.60. Aan de leden van het afdeelingsbestuur kunnen voorts alle giften enz. worden ge zonden. Genoemd bestuur bestaat uit de heeren: mr. S. J. A. van Walohren. voorzitter; mr. G. Hes- huijzen, penningmeester; jhr. mr. A. V. Teding van Berkhout, jhr. Q. Hoeufft en mr. R. Koopmans, secre taris. Gisteren is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht B. van V., oud' 22 jaren, die zich aan verschillende diefstallen had schuldig gemaakt, o. a. van kleedingstukken en touw uit een vaartuig liggende in. en van gereedschap uit een keet der in aanbouw zijnde brug gelegen aan de Leidsche Vaart. Een bulletin, gisteren ochtend ten paleize van Z. K. H. den Kroon prins uitgegeven, luidt als volgt «Z. K. H. de Prins van Oranje is lijdende aan febris typhoïdea en bracht een onrustigen nacht door; de koorts blijft aanhouden; voor het oogenblik zijn er geen onrustbarende verschijnselen.» Gisteren avond omstreeks 7 uur werd uit 's-Hage gemeld: In den toestand van den Prins van Oranje is in den loop van den dag geen verandering gekomen. Z. K. H. is uiterst zwak en zich volkomeD bewust van den aard zijner ziekte. Hij onderhoudt zich nog dagelijks eenige oogenblikken met zijne omgeving. Een bulletin van heden ochtend meldt Tegen middernacht was in den toestand van den Kroonprins geen gunstige verandering gekomen. Com- plicatiën of verschijnselen, welke onmiddelijk gevaar doen voorzien, heeft de geneesheer tijdens zijn avondbezoek bij den hoogen patient biet waargenomen. De Prins blijft kalm, gebruikt weinig, en dan nog alleen verfrisschende dranken. Behalve de Belgische, hebben ook de Oostenrijksche en Britsche ge zanten, ingevolge bijzondere opdracht hunner souvereinen, heden inlich tingen omtrent 's Prinsen toestand ingewonnen. Het Vaderland deelt mede, dat de Prins, die reeds vóór een paar dagen zelf de verwachting had uit gesproken dat zijne ziekte wel in typhus zou ontaarden, naar het bulletin der geneesheeren vroeg, dat hem dan ook werd medegedeeld. Z. K. H. nam er met groote kalmte kennis van. De Prins gaat voort met het geven van bevelen in spoedvereischende zaken. Zijn geestestoestand is zelfs van dien aard, dat hij persoonlijk last gaf, om namens hem een bou quet te doen aanbieden aan zijn adjudant,den luit.-kol. Hojel, die heden zijn verjaardag vierde. Overeenkomstig de wettelijke be- Ja, bij mij, maar niet te Be nares, doch in mijn paleis te Alla habad gij ziet dus dat gij ongelijk kadt om de gastvrijheid, die ik u aanbood, van de hand te wijzen, daar gij heden toch daarvan gebruik moet maken. Maar. mevrouwzeide Mary -wij zijn hier niet vrijwillig ge komen u hebt ons laten ontvoeren, en dan spreekt gij nog van gastvrij heid. Ik heb wel tot geweld mijn toevlucht moeten nemenoverreding heeft niet gebaat, want mijn uit- noodiging wildet gij niet aannemen. Als ik eenmaal iets besloten heb, moet het gebeuren, hoe ookIk ga recht op mijn doel af, alle middelen zijn mij goed, indien ik slechts slaag! En, gij ziet dat het mij gelukt is, en voegde de prinses er spottend bijDus heet ik mijne gasten welkom. Uw gastenherhaalde Mary palingen is heden, zoodra door de geneesheeren geconstateerd was dat Z. IC. H. de Prins van Oranje aan febris typhoïdea lijdt, daarvan aan gifte gedaan ten stadhuize en het biljet, de besmettelijke ziekte ver meldende, aangeplakt voor het be nedenvenster aan het voorfront van het paleis. De mailboot Prins Hendrik van de maatschappij Zeelandis voor geruimen tijd buiten dienst gesteld, en verhaalde eergisteren naar de binnenhaven te Vlissingen, ten einde aldaar belangrijke vertimmeringen te ondergaan. O. a. zal het rooksalon aanmer kelijk worden vergroot, de tegen woordige kapiteinshut worden in gericht als bijzondere dekhut, ten gebruike van vorstelijke en hoog geplaatste personen, en eeue nieuwe kapiteinshut worden geplaatst op de commando-brug, evenals op andere booten der maatschappij bestaat. De te verrichten werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door de Commercie-Compagnie te Middel burg, die daarvoor het laagst had ingeschreven. - In de Rijkspostspaarbank is van 21 tot 31 Mei meer ingelegd dan terugbetaald f38,443.70. Het totaal der inlagen bedroeg op 311 Mei jl. f3,639,571.24. i Ket kamp van Oldebroek wordt telephonisch aan het telegraafnet verbonden. De Loge «Karei van Zweden» [heeft aan de kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeente te Zutphen het gebruik van de Groote kerk gevraagd voor de herdenking van den sterfdag van Prins Willem I; ds. G. T. Bruyn, Luthersch predikant en lid der Loge, zou dan een rede houden en een zangkoor de plechtig heid opluisteren. Kerkvoogden heb ben echter gemeend, dit verzoek te moeten weigeren. (D.v.'s-G.) A. J. M. M., voormalig apothe kersbediende te Meerenberg in het Politieblad gesignaleerd wegens valschheid in geschrift en het des- bewust gebruik maken daarvan ten nadeele van den heer S. te Delits- haven, is te Amsterdam aangehou den en aan de Delftshavensche politie opgeleverd. Gisteren is hij naar het huis van arrest te Rotterdam overgebracht. Uit Hillegom wordt medegedeeld: Maandag in den vroegen morgen (3 ure) drongen eenige heeren, die een rijtoer maakten, na de afsluiting verbroken te hebben, het koffiehuis binnen van Jb. Staats alhier, deden zich te goed aan de in het buffet voor handen zijnde spiritualiën, en trok ken eenige voorwerpen, welke zich aan den wand bevonden, er af, als mede de bel van de deur, en namen die mede. Dit geschiedde, terwijl de bewoners in de diepste rust verkeer den. De rustverstoorders drongen daarna eene andere woning binnen( waar de vrouw ziek te bed lag, en joegen de bewoonsters schrik aan. Op haar hulpgeschreeuw kwamen twee personen van de bovenkamers toeschieten, waarna de indringers zich verwijderden. Van het gebeurde is de politie in kennis gesteld. Het vergrooten van het gebouw der Rijkspostspaarbank te Amster dam is voor f16,989 aanbesteed. zou het niet beter en juister zijn gevangenen te zeggen? Djella lachte wederom ironisch en zeide Over woorden zullen wij maar niet vitten Onder den titel van vriendschap hebt gij niet met mij willen gaanen nu bevindt gij u toch in mijn macht; gij hebt het alleen maar aan u zeiven te wijten, indien voor mijne gastvrijheid een andere benaming dient gekozen te worden Mevrouw! hoe denkt gij met ons te handelen? vroeg Mary. Dat zal u de toekomst zeer spoedig leerenhet antwoord op die vraag zal ik u dus schuldig blijven. Waagt gij het dan ons tegen onzen wil hier te houden! Ja, ik moet wel bekennen, dat ik daar plan op heb, antwoordde Djella spottend. Dus zult gij geweld gebruiken om ons hier te houden? In een kelderingang op de Recht- Boomsloot te Amsterdam is Maan dagnacht liggende gevonden het ontzielde lichaam van een bejaard man, tabakskerver van beroep, wo nende in het Lange Hol. Op welke wijze die man daar den dood gevon den heeft is niet bekend. Door- de politie is het lijk ter rechtelijke be schouwing in beslag genomen. Dinsdag middag te 5 uur had te Amsterdam een werkman der Hull- sche boot het ongeluk uit den mast te vallen, met het gevolg dat zijne armen en beenen gebroken zijn. Meer dood dan levend werd hij naar het gasthuis vervoerd. Zondag avond, omstreeks te half acht, werd door de bewoners van het Jan Hanzenpad, buiten Amster dam, een hevige slag gehoord, ge volgd door een geraas, als ware een huis ingestort. Bij onderzoek bleek, dat eene ver zameling vuurwerk in de werk plaats van den heer H., aan de Jatihanzenkade, ontploft was. Eene menigte menschen stroomden aan stonds van alle kanten toe. De brand weer, die in bijzonder korten tijd aankwam om hulp te bieden, door zocht dadelijk het huis waar het on geluk had plaats gehad, om te zien of er zich wellicht nog menschen in bevonden. Bijzonderen lof verdienen: de koet sier van dokter B., die een kind uit het huis redde, en een paar an deren. die eene op de 2 e verdieping wonende kraamvrouw met haar kind naar buiten brachten. Ofschoon in de werkplaats zelf betrekkelijk weinig schade is aangericht, moe ten door den schok vele glasruiten iri^den omtrek gebroken zijn. {N. v. d. D.) Wessels, de ongelukkige werkman die te Amsterdam bij de proefne ming van den heer IJzerman met. zijn nieuwen reddingstoestel geval len is en zwaar verwond werd, zoo als wij gisteren mededeelden, is dien zelfden dag overleden. Het schijnt zeker, dat het vreese- lijk ongeluk moet geweten worden aan nalatigheid of gebrek aan voor zorgen. Vanwege de politie wordt een onderzoek ingesteld. Gisteren morgen werd onder ge leide van den rijksveldwachter ge boeid uit Nieuwediep te Amsterdam aangebracht, zekere Pieter Kamp huizen, een scheepssjouwer, veroor deeld tot zes maanden celstraf, we gens aanranding op den openbaren weg. Hij had zich te Nieuwediep willen doen aanmonsteren op een voor vertrek gereed liggend stoom schip, om zoodoende zijne veroor deeling te ontgaan, doch rekende buiten de politie, die zijn spoor had gevolgd. Z. M. heeft de nog te onder gane straf van H. van Santen Kolff, gedetineerd te Leeuwarden, den 4 Juni 1879 door het Hof te Amster dam, wegens manslag tot acht jaar tuchthuisstraf veroordeeldveran derd in 18 maanden celstraf. Gedurende zijn verblijf aldaar moet hij zich voorbeeldeloos gedragen heb ben. (Anist. Ct.) Tusschen de stations Hilversum en Bussum is de vrouw van een werkman, wonende te Laren, door trein 215 overreden. Zij klom over O! zeker, indien zulks noo- dig is. Maar dan zijt gij onze vij andin Djella behoefde nu niet langer te veinzen; zij wierp haar masker af. Twijfelt gij er dan nog aan? riep zij uit, de meisjes een blik vol onuitsprekelijken haat toewer pende. Ja, mevrouw! antwoordde Mary zonder voor dien blik haar oogen neder te slaan. Zeker twij fel ik er aan, ook nu nog na uwe verzekering, want wanneer ik naga, wat voor reden ik u kan gegeven hebben om ons te haten, dan vindt ik niets en pleit mijn geweten mij gansch en al vrij. Zoudt gij dat denken? vroeg de prinses sarrend. Zeker, niet alleen denken, maar wij zijn er zeker van, mevrouw. En toch vergist gij u! Welnu, zeg ons dan wat wij het rasterwerk op den spoorweg, juist toen de sneltrein aankwam. De machinist stopte, doch kon het ongeval niet voorkomen. De vrouw was terstond een lijk. De zangvereeniging te Burg op Tessel gaf Maandag eene openbare zang- en tooneeluitvoering ten be- hoeVe der algemeene bewaarschool. De opbrengst was f 71. Door een Urker schipper, varende langs het Y nabij de Handelskade, is gisteren morgen drijvende gevon den en opgevischt het lijk van een onbekend man, oud circa 40 jaar, in het zwart gekleed. Het lijk is naar de Oosterbegraafplaats te Amster dam overgebracht. De opening van het zeebad te Schiermonnikoog is bepaald op 15 Juni e. k. Op den Rhijnspoorweg heeft gis teren middag de trein, die te 2.21 Gouda verliet, op de hoogte van Zoetermeer een defect aan de machine bekomen, zoodat hij de reis niet kon. voortzetten. Een locomotief werd uit Gouda ontboden, 't geen een vertraging van anderhalf uur ten gevolge had. De economische wet, dat het debiet in sterker mate stijgt dan de prijs van een artikel daalt, is ook ten aanzien van het Badhuis terras te Sclieveuingen bewaarheid. Ten vorigen jare kostte een dagkaart f 1 nu 40 ets., en toch was de opbrengst op de Pinksterdagen van dit jaar f 100 hooger dan in 1883. En bovendien hebben nog 172 per sonen gebruik gemaakt van coupon boekjes. Aan de table d'höte namen op de Pinksterdagen reap. 60 en 165 per sonen deel, terwijl nog een 30tal diners afzonderlijk werden gebruikt. De bewoners van een huis op de Koninginnegracht te 's-Hage werden Zaterdag niet weinig verschrikt door het zien van een bonte slang, van circa 11f, meter lengte, die zich in den tuin kronkelde onder een haag. waar langs een wilde wijngaard groeit in welks gebladerte een lijster haar nest heeft. Zondag werd te ver geefs getracht het dier te dooden; Maandag namiddag, toen het weer op dezelfde plaats bespeurt werd, zette zich de tuinman, met een zwa- ren steen gewapend, op den muur en had het geluk, dien zoo han dig op het lichaam der slang te laten vallen dat deze op de plaats dood bleef; van dien dood verze kerde de overwinnaar zich nog ten overvloede door aan weerszijden van den steen het dier door te snij den. Hoe de slang daar ter plaatse gekomen was, is nog niet gebleken. Een inzender in het Dagblad deelt het volgende mede: Een fatsoenlijk jeugdig meisje, te Rotterdam dienende, was hare moederop een dorp in Zeeland wonende, gaan bezoeken, en kwam den 2en Mei terug in haar nieuwen dienst. Den 24en Mei werd zij al daar, op grond van een bevel van den officier van justitie te Middel burg, gearresteerd, onder verden king van een diefstal, welke den 6en Mei in Zeeland was gepleegd. Aangezien echter terstond bleek, dat zij de schuldige niet kon zijn, daar u aangedaan hebben. Een oogenblik aarzelde Djella, maar zij kon zich niet langer be- heerschen. Wat gij mij gedaan hebt? riep zij met onstuimige woede uit. Gij vraagt mij wat gij mij ge daan hebt? Wilt gij dat weten? Ja, gaarne. Welnu! weet dan, dat vóórdat George Malcolm u kende, hij mijn minnaar was! Mary's gelaat werd lijkkleurig; zij slaakte een doffen kreet. De prinses vervolgde: Ik aanbad hem! verstaat gij! en gij hebt hem mij ontroofd! Mij heeft hij veracht, verstooten om u en vraagt gij dan nog waarom ik u haat! Eene hoogroode blos kleurde de bleelce wangen van Mary, die haar toevoegde Mevrouw! dan beklaag ik u diep, want dan hebt gij zeker veel zij sedert den 2en Mei haren dienst niet verlaten had, werd zij niet, zooala het bevel luidde, naar Middelburg gezonden, doch, op order van den officier van justitie, naar het huis van arrest overgebracht. Aldaar wilde men haar gevangeniskleeren aantrekken, doch in het bewustzijn j harer onschuld verzette zij zich hier- tegen zoozeer, dat man er van afzag. Evenwel werd zij opgesloten in een j vertrek met naar de strafkoloniën veroordeelde bedelaarsters, in welk gezelschap zij 24 uren moest ver- keeren, waarna men haar naar huis liet gaan met de mededeeling, dat... er een abuis had plaats gehad. Door B. en W. van Rotterdam is aan de leden van den Gemeente raad een belangrijke verzameling stukken gezonden in zake de ver- betering van de polderstad, aan gaande de rioleering, waterverver- j sching en bebouwing, de uitbreiding i van kaden en de verbinding van de Schie met de Maas, al hetwelk in nauw verband staat mtet de op lossing van het vraagstuk der ver- eeniging van Delfshaven met Rot- terdam. B. en W. brengen deze stukken voor het oogenblik alleen ter kennis van de leden, zonder j daaromtrent nog voorstellen te doen. j Nog is rondgedeeld een voorstel tot uitbreiding van de gemeentelijke I gasfabriek aan den Oost-Zeedijk tot j een productie-vermogen van 20 millioen Ms. per jaar, en een tot 35 imillio'en Ms. per jaar. B. en W. adviseeren tot aanneming van het eerste plan, dat voor de naaste toe- I komst voldoende wordt, geacht, daar altijd later daaraan nog meer uit breiding kan gegeven worden. Dinsdag namiddag had te Nijme- gen een cricket-wedstrijd plaats tus schen de Utrechtsche vereeniging Herkules en de Nijmeegsche ver- j eeniging Gelria. De beide vereeni- gingen begaveu zich met de mu- j ziek der schutterij aan het hoofd van het gymnasium aan den Kro nenburgersingel door de stad naar de groote wedrenbaan, omstuwd door eene groote massa volks. De Utrechtsche vereeniging behaalde in eene partij 77 punten, terwijl de Nijmeegsche vereeniging in twee partijen slechts 67 punten verwierf zoodat de Utrechtsche club Herku les de overwinning behaalde. Te Tiel ontstond Dinsdag in een arbeidersgezin twist tusschen man en vrouw en een 19 jarigen stief zoon. De twist liep zóó hoog, dat de zoon een mes greep en daarmede den vader, die door de vrouw werd vastgehouden, overal sneed waar hij hem maar treffen kon, zoodat de man verscheiden bloedende wonden I bekwam. De zaak is in handen der politie, j De landbouwer v. D., te Arnhem, plaatste voor eenigen tijd een vogel- verschrikker op zijn land; toen hij gisteren ochtend derwaarts ging, zag hij, tot zijne verbazing, dat een roodborstje zijn nest in den vogel verschrikker had gebouwd. De kraaien doen dit jaar bijzon der van zich spreken. Eerst haalden ze de zaden uit den grond; later j vielen ze, vooral te Smilde, jonge 1 lammeren aan; in Friesland haddeu ze het vooral op het wild gemunt I en een haas scheen een lekker hapje voor die zwartjes. Thans maken ze i zich in de gemeente Yledder weder aan een ander kwaad schuldig. Zoo dra de aardappelen zich vertoonen, j zijn ze er bij om de jonge spruitjes af te pikken en daar blijft het niet I eens bij, want ook de pootaardappel wordt met den sterken snavel opge- graven en verorberd. geleden. Djella trad achteruit alsof zij een klap in het aangezicht had ont- vangen. Beklaagt gij mij Gij riep zij daarop in eene schellen lach uit- barstende. Ja. mevrouw, zeker en met geheel mijn hart. Uw medelijden verlang ik nietBewaar dat voor u zelve, j want gij zult het wel noodig heb ben. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2