Kunstverkooping te Haarlem. BEURSBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. men van agenturen der te Rotter dam gevestigde Nederlandsch-Ame- rikaansche stoomvaartmaatschappij verboden en de vergunning harer bestaande agenturen ingetrokken zijn. De internationale honden-tentoon stelling der jachtvereen. «Nimrod» is heden te Amsterdam geopend. Zij wordt gehouden in den tuin van den Parkschouwburg, waar onder linnen tenten, die voor een talrijk publiek niet heel veel ruimte aan bieden, de rijen hokken geschaard zijn. Men was gisterenmorgen bezig het toilet te maken der nog van alle zijden aangevoerd wordende hon den, die zoowel hunne blijdschap van uit de transporthokken verlost te worden, als hunne teleurstelling over het onmiddelijk daarop weder opsluiten en aan een korten ketting leggen, op hondenmanier duidelijk te kennen gaven. Zonder opschud ding en tegenstribbelen had dit al les niet plaats. Ook de kennisma king der bewoners van aan elkan der grenzende «loges» was niet al tijd van vredelievenden aard. Men kefte eerst zijn buurman toe op de reuk. Dan keek men om den hoek van het verblijf en baste hem aan, op het gezicht. Eindelijk kon men zich niet meer houden, maar richtte zich op de achterpooten op, wierp een blik over den wand, liet de tanden zien, knorde, blafte, sprong zoo hoog de ketting het toeliet, kortom deed alles wat een driftige hond in dergelijken toestand gewoon is te doen. Kon dan ook buurman zich niet houden, en voegden de achterbeenen er zich bij, dan kwa men koppenooren en tanden vaak in onrustbarende nabijheid van elkander, en waren armen en zwee- pen van opzichters en toeschouwers noodig om aan de «kennismaking» een rustiger karakter te geven. Er zijn 417 honden van verschil lende rassen ingeschreven; dat hier onder prachtexemplaren zijn be wijst voorzeker de hooge prijzen. Men kon voor f 12000 een bloed hond (Triumph) koopen; een dito Path voor f 6000, voor een New foundlander (Casa) vraagt men f 6000 enz. enz. 5 nesten jonge jachthonden met de moeder en 12 dito nesten niet jachthonden zijn mede tentoonge steld. Voorts zijn in eene aan het ter rein grenzende zaal eenige artike len, betrekking hebbende op hon denteelt en verzorging, en eenige portretten van honden tentoonge steld. Bekroond zijn o. a. (voor niet- jachthonden die niet tot een der ge vraagde rassen behooren) Hector, van G. Bolmeyer, Haarlem, zilveren med.; Robin Hood (English Setter), van G. J. van der Vliet, O verveen 2e prijs. In het Panopticum te Amsterdam is men druk in de weer met de samenstelling van eene historische groep, voorstellende den moord van Willem den Zwijger door Balthazar Gerardts. Op 10 Juli e. k.. den 300en gedenkdag van dit feit zal de ten toonstelling daarvan plechtig wor den geopend. Op het kantoor van de Amster- damsche Bier-compagnie aan den Singel te Amsterdam, is Donderdag- namiddag, vermoedelijk door een der bedienden, de brandkast opengebro ken, en is daaruit een vrij aanzien lijke geldsom weggenomen. De ver dachte is voortvluchtig. Heden en volgende dagen zullen in de kerken der Israëlitische ge meenten te 's-Hage en elders be halve de gewone gebeden voor het welzijn van de leden van het Ko ninklijk Huis, ook bijzondere gebe den worden gehouden tot herstel van Z. K. H. Prins Alexander, Prins van Oranje. In den afgeloopen nacht is door de politie te Schiedam, op vermoe den van bedorven te zijn, aangehou den een wagen met 400 a 500 kilo gram vleesch, dat aldaar werd in gevoerd. Bij onderzoek door den keurmees ter is dit vleesch schadelijk voor de gezondheid bevonden en afgekeurd, waarna het is begraven. Het jaarlijksche groote vervoer van aardbeziën uit Breda naar Hol land en België is reeds begonnen. De vrucht is dit jaar klein, maar zeer geurig ten gevolge der droogte. Tal van arbeiders uit de Zeven- wolden, die zich naar de omstreken van Joure en Sneek hadden bege ven, om daar werk te krijgen met maaien en hooien, zijn bitter teleur gesteld daar zij onverrichterzake moesten terugkeerenomdat de maaiers uit Pruisen zich reeds voor zeer laag loon verhuurd hadden. Op twee punten van Maastricht heèrscht thans eene ongekende be drijvigheid, veroorzaakt door het slechten van de vestingwerken bui ten de voormalige St. Pieterspoort en het afgraven van het eiland St. Antonie. Wat het eerte werk be treft, de stad zal daardoor aan de zuidzijde eene aanmerkelijke uitbrei ding erlangen, Op de af te graven terreinen zullen breede straten en nieuwe uitgangswegeu aangelegd worden. Door het tweede werk hoopt men de Maas te verbreeden en den waterafvoer te verbeteren. Tot dat einde wordt eene westelijke strook van het eiland, dat tussGhen zeven en acht hectare groot is, af gegraven. De grond wordt gebruikt tot den aanleg van wegen en het vullen van grachten. Beide werken worden uitgevoerd door de gemeente die voor het tweede werk een sub sidie van den Staat geniet. GEMENGD NIEUWS. De Engelsche gezant te Con- stantinopel is aan een groot gevaar ontsnapt. In zijn rijtuig gezeten, sloegen de paarden op hol en ren den een volkrijke straat in. De ge zant verloor zijne koelbloedigheid niet en sprong uit het rijtuig zonder zich te bezeren. Acht personen wer den echter overreden en meer of minder zwaar gewond. Een nieuw plan voor eene groote expeditie naar de Noordpool gaat thans uit van een aantal marine officieren in Rusland. Het plan is ontworpen na nauwkeurige studie voor de laatste expeditie der Jean- nette en op grond van de eigen er varingen op reizen in de noorde lijke IJszee, op den voorgrond wordt gesteld de onmogelijkheid om de Noordpool per schip te bereiken, zoodat dit enkel te voet of met sle den zou kunnen geschieden. De Jeannette-expeditie duidt het waar schijnlijk bestaan van vele eilanden bij die Pool aan. Zij heeft toch ont dekt de eilanden Jeannette, Benner en Henrriette. Men wenscht dus deze eilanden tot basis van de nieu we expeditie te nemen, en daar den noodzakelijken grooten voorraad te bergen. Van daar naar de Noordpool is de afstand pl. m. 900 Italiaansche mijlen. De deelnemers aan de expe ditie zullen in 2 of 3 groepen den ontdekkingsarbeid verrichten en dien verdeelen. Men denkt 3 of 4 jaar daarvoor noodig te zullen hebben, omdat men voorzichtig en bedaard wil hande len en zekerheid wil hebben, ook voor den terugtocht. Als het plan geheel uitgewerkt is, zal deelne ming gevraagd worden. Op de hulp der Russische regeering kan al vast gerekend worden. Het volgende is zeker een allereenvoudigst middel om het on vermengde van melk op de proef te stellen. Men steekt een goed ge polijste naald in de verdachte melk en trekt ze in loodrechte houding er dadelijk weer uit. Is de melk niet aangelengd, dan blijft er aan de naald wat melk hangenis er water bij gedaan, ook slechts eene kleine hoeveelheid, dan blijft er aan de punt geen dropje hangen. Als 't geen melk betrof, zou men zeggen: 't is het ei van Columbus. In een der voorsteden van Parijs werden Zondag champignons opgedischt, die vader, moeder en twee kinderen des ochtends gezocht hadden. Daar zij dit met onvol doende kennis gedaan hadden, wer den zij vergiftigd en met moeite van den dood gered. Dinsdag 17 Juni a. s. zal in het verkooplokaal Hof van Holland, W ar- moesstraat, eene kunstverkooping worden gehouden. Onder de veertig schilderstukken, aldaar tentoonge steld, worden aangetroffen: Sörensen's «maangezicht» uitmun tende door geniale ordonnantie en meesterlijke uitvoering. «Jezus voor Pilatus» van C. Mul der, eene indrukwekkende voor stelling. Het Noordhollandsch boerenmeisje van O. Eerelman te Brussel streelt door losheid en bevalligheid, terwijl ook de musiceerende dame van onzen landgenoot Martens, thans te Rome, erkenning verdient. Een meesterstuk van J. E. Morel Senior stelt het oude Tolhuis te Amsterdam voor, aan de overzijde van het IJ, waarop tal van schepen, met buitengewone nauwkeurigheid geschilderdeen prachtig perspectief geven en edel van tint en kleur zijn. Van A. J. van Prooven zien wij een keurig geschilderd Duitsch land schap, rijk gestoffeerd, terwijl zijne twee voorstellingen in den wijnkel der de veelzijdigheid van dezen kuns tenaar bewijzen. Een landschap van A. Hulk te Londen toont een krachtigen boom slag bij Zomer, terwijl het winter landschap van de Zwart vele ver diensten heeft. Van stadsgezichten ontmoeten wij eenige schoone werken van O. R. de Jong. Twee werken van den beroemden meester G. de Lairesse zullen zeker in den smask van vele kunstkenners vallen. De orgelspeelster van E. van Cuij- lenburgh is allerliefst; bijzonder trekt ons de meesterlijke uitvoering der goedhartige uitdrukking op het ge laat van den ouden man. Nog stippen wij aan: Vertin, ten Berge en een goed marinestuk voor stellende een haven in Zeeland. Als de lions der collectie zijn de twee schilderijen van den merkwaardi- gen Javaanschen schilder Raden Saleh (no. 31 jonge leeuw, gewond door een speer in den rug, no. 32 oude leeuw, rustende na den maal tijd), waarover in het Handelsblad van 28 Sept. 1883 het volgende zeer gunstig oordeel wordt medegedeeld «Van alle jachten, gevechten van leeuwen en tijgers met slangen, boschbranden met opgejaagde woud bewoners, Bedouïnen te paard vech tende met leeuwen, tijgers met hun prooi en meer andere dergelijke woeste tafereelen, haalt niets bij de karakteristieke voorstelling van een jongen en een ouden leeuw, de eerste gewond door een speer in den rug, de ander rustende na den maaltijd.» Raden Saleh is geboren te Sama- rang in 1814 en overleden te Buiten zorg 23 April 1880. De bezichtiging van bovengemelde kunstverzameling is opengesteld van Maandag 9 tot Zondag 15 Juni par ticulier, en publiek Maandag 16 Juni van des morgens 10 tot 3 ure. De Catalogus is op franco aanvrage gratis verkrijgbaar bij den Makelaar N. D. de Leur. Zie verder achter staande advertentie Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken TE HAARLEM. Zondag 8 Juni 1884. Groot* Kerk. Vroegpredikatie ten 7 ure, Moltzer. Voormidd. 10 ure Snethlnge. Namiddag 2 ure Smeding. (Zondag 51.) 's Avonds 6 ure W. L. Weiter, pred. te Heemstede. (Voor Brutel de la Riviere.) Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure Barger. Jans Kerk. Voormiddag 10 ure Hoog. Woensdag Avond 6 ure Moltzer. Bakenesser Kerk. Voorm. 10 ure (voor de kinderen) Escher. Waalsche Kerk Voorm. 10»/» ure J. A. van Hamel, past. a la Haye. Luthersche Kerk. Voormiddag 10 ure Mees. Vereenigde Doopsgezinde Kerk. Voormiddag 10 ure de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voormiddag 10 ure G. van Gorkom, pred. te Amsterdam. Met medewerking van liet Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure Weiss. Christelijke Gereformeerde Gemeente. Ged. Oude Graclit. Voormiddag 10 en 's Avonds 5 ure, Mulder. KI. Heiligl, Voormiddag 10 en 's Avonds 5 ure Schotel. Lokaal Jongelings Vereeniging. Lange Annastraat. Donderdag Avond 8 ure Barger Bijbel]. Lok. voor Vergaderingen: tot Heil des volks. (Gravinnesteeg No. 3.) Voormiddag 10 uur en 's Avonds 6 uur Vergadering van Gedoopte Christenen. Toegang vrij. 's Middags van half 1 tot half 2 uur, Zondagschool. TWEEDE KAMER DER STATEN-GEHERAAl. Zitting van gisteren. Ingekomen zijn ontwerpen tot vaststelling van* het slot der Indische rekening van 1874, tot wijziging der wet tot vaststelling der klassen en tot samenstelling der rechtbanken en kantongerechten en tot wijziging der wet van 1880 op de verbetering van den binnenlandscben waterstaat in Friesland. Het algemeen debat over het ont werp houdende nadere bepalingen op den suiker-accijns, is voortgezet. Nadat eenige sprekers hierover het woord hebben gevoerd worden de algemeene beraadslagingen sloten. Daarna wordt de discussie over art. 1 geopend. Art. 1 bedoelt, den accijns der ruwe suiker te berekenen naar haar gehalte. De hierover loopende discussie wordt geschorst tot na de bespre kingen over de Nisero-interpellatie, op a. s. Maandag bepaald. De Kamer beslist, op voorstel van denvoorzitter, na de beraadslagin gen over den suiker-accijns onmid delijk en dus vóór de reeds aan de orde gestelde klassen-belasting te behandelen de Indische begrooting. De vergadering wordt gescheiden tot Maandag 1 ure. Amsterdam 6 Juni 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. de koers Portugal. Rusland. Spanje. Neberland. Cert. Werk. Sch. 21 3 4 Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudleening 5 [talie. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75 P/« Obl. buit. 1876. 2 „(Perpetuele) 4 binnl. f12500- 25000l»/4 Obl. binnl. f1000- 5000 l'/4 Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865. 5 1869. 6 Egypte. Obl. Leen. 1876. 4 N.-Ambrika. Obl. Ver.-St. 1876. 4l/a 1877. 4 Columbia. Obligatiën4>/s Peru. Leening 1870 6 1872 .5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 41,. Boxtel Wezel Obl. 5 3 5 667 7813/l6 91 663'8 66';, 51l3/i 22 */a 7'/.. 9»/u 617* 1083,4 118» - 24a/4 10 7»»/i. 11974 148'/4 1187s 73 150V3 114 1574 Italië. Rusland. Servie. Spanje. Turkije. 1875 Zuid-Ital. Spw.Obl. Gr. Spw. Mts. Aand. Balt. spw. Aand. Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. 5 Morschansk Sysran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 la. Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. .AND. Amst. f1000 3 f100. 3 n Kan.-Mij.C.v.A. Stad Rotterdam 3 Gem. Crediet 3 Pal. v.Volksvl. 1867 Stad Antw. 1874. 3 Brussel 1879. 3 llje. Staatsl. 1870. Stuhlweiss- Spw. 4 Theiss Reg. Pr. Obl. 4 rijk. Staatsl. 1854 4 18605 1164 Crediet-Inst. 1858. Bod.Crd.Amst.Obl. 3 Stad Weenen 1874. :k. Th. 100. 1855. 3', Keul. Mind-Spw. 3'/ d. Staatsleen. 1864. 5 1866. 5 557/8 -24V4 537s 87 Madrid 1868 Spw-leening zwitserland.Genève Aand Geldkoers. Prolongatie 2'/3 pCt, 14»/, 119 102s/4 104 109 100' 100 95'/4 109 977i. 100 957- 93 947 g 1037, 8 112 140' 's 145»/4 SP/s 106>/4 135 13P/4 1267a 67 45' i 9 80 7» MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 7 Juni. De prijzen der Aardappelen waren ais volgt: Friesche Hamburgers f a dito Jammen f2.— a 2.30, dito Engelsche f 1.30 a 1.50, Zeeuwsche Spuische Jammen f2.30 a 3.60, Blauwe f 1.80 a 1.90, Flakkee- sche Jammen f a Pooters f Groninger Jammen f a Geldersche Blauwe f a dito Jam men f a Pruisische Hamburgers f3.a dito Saksische f a roode f a Geldersche Thomasjes f 3.a 3.50, Groninger zwarte f a Zeeuwsche Champions f a Italiaan- sehe Nieuwe f0.20 per kilo Hoorn, 5 Juni. Kaas; Ter waag gewogen 425 stapels, wegende 117889 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f38.- Hooi idem f Commissie idem f32.—, middel bare f Zaandam, 5 Juni. Heden waren alhier ter markt aangevoerd 65 stapels kleine Kaas en stapels middelbare. Hoogste prijs der Gras kaas f 35.50, en middelbare f beiden per 50 kilogr. Leiden, 6 Juni. Aangevoerd 33 partijen Goudsche Kaasf 20.— a 27.—. Derby f 23.— a 25.Leidsche, dc 150 kilo, f4S a 54, Edammer f35 a Aanvoer partijen, 1346 stuks, wegende 7315 kg. Schiedam, 6 Juni. Moutwijnfl2..Jene ver f 18.75, Amst. Proef flü.Spoeling f 0.60, idem door de Scliiodamsehe Spoeling- Vereeniging f0.70. STOBMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip „Utrecht" van Java 1. r. Marseille arriveerde via den N. Waterweg 6 Juni te Rotterdam. Het stoomschip „Soenda" van Amsterdam naar Batavia vertrok 5 Juni van Marseille. Het stoomschip „Conrad" van Amsterdam naar Batavia arriveerde 5 Juni te Southamp ton. RIVIERBERIGHTH. Vreeswijk, 6 Juni. 1.91 M. boven AP 4.61 M. onder N. P. Keulen, 6 Juni. 2.27 M. boven 0. Tiende iYluziekuitvoering in den Hout op Zondag den 8en Juni 1884des middags van 2 tot 4 uur, door het Stedelijk Mu ziekkorps van Haarlem, onder direc tie van den Heer M. H. M L L E R, Kapelmeester. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. En Route. Marsch militaire. Herx. 2. Lustspiel. Ouverture Kélér Bèla. 3. Aus Schoner Zeit. WalzerFaust. 4. Potpourri. D'Opéras de Verdi. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture. BerliuConradi. 6. Potpourri. Die Fledermaus. Strauss. 7. Thalia. QuadrilleBer'gf.r. CONCERT van de Stafmuziek van het 4e Regiment Infanterie, op Zon dag 8 Juni, aanvang des avonds ten 77" ure. Kapelm. H. A. GRENT-? ZIÜS. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. MarschSeei-gen*. 2. Ouverture „Fidelio"Beethoven 3. Neuigkeiten aus Wien, Walzer Sahan. 4. Fantaisie „Lucie de Lanuner- moor„ voor clarinet (arr. Dunkier)Donizetti. 5. Tongemalde „De Duitschers voor Parijs"Trenkler. Tweede Afdeeling. 6. Ouverture „Tannbauser" R.Wagnb* 7. Serenade voor fluit en hooru. Titll. 8. Grande fantaisie:„Semiramide" Rossini. j Les deux sirenes, polka pour 9.1 piston et bugleClément. b. Ungarische Tanze No. 16 Brahms. Commissariaat na Petitie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Eenige portemonnaies met en zondergeld, twee gouden oorbelletjes, een bloedkorale* kettinkje met gouden sluiting, een servetring, een Pr. gezangenboekje, een rol muziek.ee* notitieboekje, een schoolschrift, een stuk hout van een melkwagen, eenijzerenhekdeur.ee* ijzeren hoepel, teu houdenketting, een R. C. kerkboekje, eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een zwarte doek. 5 Juni. A. Boerkoel, geb. Kerkmau, d. - 6. A. C. Walbrink. geb. Rcuaud, z. - W. Wolzak, geb. Krom, d. - M. vau Kampen, geb. van Veen, d. - A. Vogels, geb. Riihmfc. z. - M. van Looij, geb. Doumart, d. - A. M. Steenkist, geb. Vosshard, d. - H. S. M® M. Bosse, geb. van Leeuwen, z. - 7. C. ft. Sclkorst, geb. Koelemij, z. OVERLEDEN 5 Juni. B. v. d. Salm, 56 j., Warmoes- straat. - M. F. Reekers, 3 j. d., dc Witstraat. -6. V. H. Stroo Cloeck, 3 j. d..Moeriane- stecg. - L. J. Mees, 14 dg. z., K. Pocllaa*.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3