Oplage 10000 Ex. Vrijdag 13 Juni 1884. No. 285. FEUILLETON. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. Hoofdagenten ooor het B/'iten/andCompagnie Générale de Publické Etrangère G. L. DAUJBE Co., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op i„l Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur: op Zon- en Feestdagen vau 12} tot 4 uur. Kirdercn beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen ouder geleide. Toegang vrij'. Koloniaal museum op int Paviljoen. Ingang Drccfzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 rents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunst nijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst, en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het llaarlemsclie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- cu Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendc toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 "lilden. Museum der stad, Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 1.4 October alle werkdagen van 10—4 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur. de overige Christelijke Feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon, kinderen beneden de S jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jareu niet dan onder behoorlijk geleide. Teglers museum in de Damstraat'. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen var 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend "Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Diusdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegro mi markt) ALGEMEEN OVERZICHT. De Transvaalsche deputatie is weder te Amsterdam teruggekeerd. Tot aan haar vertrek heeft zij van .wege de Duitsche regeering de on- dubbelzinnigste bewijzen van sym pathie ontvangen. De keizerlijke familie was tijdens 't dinée, dat de Transvalers aan 't hof gebruikten, bijzonder hartelijk. Ook Bismarck was aanwezig. De keizer sprak voort durend met Kruger, terwijl de kroon prins zich steeds met generaal Smit onderhield. De indruk, die de depu tatie op allen gemaakt had, was zeer gunstig. Ook 't bestuur van de ver- eeaiging voor Duitsche kolonisatie maakte zijne opwachting. Het uitte den wensch: «dat de reis naar Ber lijn niet te vergeefs mocht zijn, en dat Duitschland en de Transvaal mochten samenwerken aan de groote taak van de beschaving en van de kolonisatie. In België zijn de verkiezingen in vollen gang. In de heide voornaamste plaatsen, Brussel en Antwerpen, leed de liberale partij de nederlaag. In Luxemburg zijn echter, evenals op 't platteland, al de candidaten van de liberale partij gekozen. Onnoodig zal 't voorzeker zijn te melden, dat in Brussel groote opgewondenheid heerscht. Op verschillende plaatsen in de stad was men handgemeen en de politie en de burgerwacht moesten tusschen beiden komen om de orde te herstellen. Joelend en schreeu wend,doorkruisten opgewonden troe pen de straten. Volgens mededeeling van den heer Gladstone in 't Lagerhuis, zijn al de berichten onwaar, die men verspreid heeft, als zou aan de Porte door DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË XA VIER DE MONTÊPJN. 103) Derde Gedeelte. DE SLUIER EN DE RING. Aan mijn haat voor de Engel- schen heb ik alles opgeofferd en ik zal nog verder gaan, vervolgde zij, Ja nog verder!Radjali van Hyderabad, wij zullen ons sa men wreken, en als uw wraak even groot is als de mijne, dan zullen er groote dingen plaats hebben. Daar reken ik op, zeide George koel. Voor wij één uur verder zijn, Engeland zijn voorgesteld om troe pen naar Soedan of naar Egypte te zenden. Wel heeft de regeering met Turkije van gedachten gewisseld om eenige havens aan de Roode zee te bezetten, maar tot eene beslissing is 't nog niet gekomen. De goeverneur van Berber heeft, naar men uit Caïro meldt, die stad verlaten. De Europeesche kooplieden waren negen dagen geleden allen om 't leven gebracht, hoewel de troepen nog steeds den Khedive trouw gebleven waren. Hoewel de Pall Mall Gazette ge meld heeft, dat tusschen Frankrijk en Engeland was overeengekomen, dat laatstgenoemd land aan Egypte een voorschot zou verstrekken van f 96.000.000, zoo zegt thans de Daily- News dat daarvan niets waar is. Volgens dit blad wordt in hetgeen de twee mogendheden zijn overeen gekomen, van financieele maatrege len hoegenaamd geen gewag ge maakt. Ook 't bericht van 't bezetten van Soedan noemt dit blad een ver zinsel. Alleen zou thans bepaald zijn, dat de Britsche troepen in 't begin van 1815 Egypte zullen ont ruimen. Terwijl 't tamelijk rustig was met moordaanslagen en men zich heime lijk verheugt met] de hoop, dat 't vergeefsche van dergelijke gruwelen werd ingezien, zoo wordt thans we der uit Engeland 1t volgende ge- meldt Op de spoorweg van Londen naar Dover is Zaterdag een ijzeren rail over den weg gelegd. De machi nist van den sneltrein zag 't gevaar, maar te laat om bij tijds te kunnen stoppen. Daarom maakte hij «full speed» en de trein vernielde 't be letsel, zonder dat de wagens uit de rails raakten. In geval dit niet zoo gebeurd ware, zou de geheele trein in de rivier de Medway gestort zijn. zult gij aanschouwen hoe prinses Djella zich weet te wreken, zeide de prinses. Voor wij een uur verder zijn vroeg George. Ja, prins. Deze geheimzinnige woorden ver ontrustten den Engelschman in hooge mate. - Wat bedoelt zij daar mede? dacht hij; ondanks mij zei ven boezemt zij mij ongerustheid in Op dit oog-enblik werd het gordijn voor een der deuren opgelicht en Saugor verscheen op den drempel. De prinses hem bemerkende wenkte hem naderbij te komen. De Hindoe gehoorzaamde. Wat is er? vroeg zij leven dig- op gedempten toon. Hij zal zoo dadelijk hier zijn. antwoordde Saugor zachtkens. Sir Edward? Ja, ik heb hem van verre her kend te paard en rijdende als een Dadelijk werd een onderzoek inge steld en vol spanning wacht men thans de resultaten daarvan af. Naar men verder meldt, schijnen de spoor wegbeambten te kunnen vermoeden, wie dezen aanslag gepleegd hebben. Zooals men zich herinneren zal, doodde de soldaat Misdea te Napels, kort geleden, eenige van zijne ka meraden, zonder dat daarvoor de minste reden bestond. Hij werd daar om door den krijgsraad ter dood veroordeeld, maar nog altijd bleef de voltrekking van 't vonnis achter wege. Te meer verwondering haarde dit, daar de uitspraak over 't alge meen met de meeste voldoening was vernomen. Thans blijkt dat die ver traging 't gevolg is van eenen twist tusschen den minister van oorlog en dien van buitenlandsche zaken. De eerste wil 't vonnis ten uitvoer laten brengen, de laatste daarentegen is een verklaarde tegenstander van de doodstraf. Beiden dreigen met het nederleggen van hunne portefeuille ingeval aan hun wensch niet wordt voldaan. De minister-president heeft echter nog geen besluit genomen en zich nog voor geen van beiden ver klaard. Te Kopenhagen werd den 5en dezer het 35jarig bestaan der grond wet herdacht. Van alle openbare gebouwen waaiden de vlaggen, evenals van de schepen in de haven. Verschillende optochten van de libe ralen, van de meer behoudende partij en van de socialisten, liepen in de beste orde af. De eerste vergaderden onder 't zingen van liederen voor Vaderland, Koning en Grondwet. Door de liberalen werd 't zelfde ge daan, maar de sociaal-democraten hadden 't druk over de vrije vak- vereenigingen en over de beginselen bezetene. Over vijf minuten is hij hier. Is hij alleen? Ja. Komaan, mijne berekeningen falen niet, sprak Djella. Door liefde verblind, waagt hij zulk een dollen stap. Wat moet ik doen? vroeg Saugor. Hem met de meeste onder scheiding ontvangen, iu de ebben houten zaal geleiden, waar ik zoo dadelijk bij hem zal komen. Voorts houdt gij met twee anderen u ge reed om, zoodra ik u roep, te verschij nen. Hebt gij het begrepen? Meesteres, ik heb begrepen en begrijpen is gehoorzamen. Ga dan en opgepast! Saugor verwijderde zich. Djella wendde zich weder tot George Malcolm, die niet zonder angst de uitdrukking van boosaar dige vreugde, die op het gelaat der van de sociaal-democratie: Een rede werd uitgebracht door een der laat ste sprekers, voor de martelaren van de partij en voor de zegepraal van hare beginselen. De candidaat-president Blaine komt er in de meeste Amerikaansche bladen verbazend slecht af. Wanneer men de stemming- van de bevolking nagaat, is 't lang- niet onwaarschijn lijk, dat thans voor 't eerst de can- didaat van de democratische partij tot President van de Vereenigde Staten zal gekozen worden. Eerst den 8en Juli zal die candidaat door de democraten gekozen wordenmen zegt dat Tilden die candidaat zijn zal, maar van andere zijde wordt weer generaal Butler genoemd; 't is maar te hopen dat deze keus beter naar den zin van de Amerikanen zal uitvallen. Uit Christiania wordt gemeld, dat de koning en de koningin van ZwedenNoorwegen daar den 5en van deze maand zijn aangekomen. De ontvangst van de zijde der be volking was allerhartelijkst. Overal werden zij door de burgers met ge juich begroet en met bloemen be strooid. De stad was geheel en al met vlaggen versierd. Reeds denzelfden avond en ook den volgenden morgen had een on derhoud plaats tusschen den koning; den heer Soerdrup, president van het Storthing en prof. Broch. Men schijnt 't eens te zullen worden, en prof. Broch zal naar alle waarschijn lijkheid de opdracht aanvaarden om een nieuw ministerie te vormen. jonge vrouw was te lezen geweest had opgemerkt. Prins, zeide zij men meldt mij de komst van een vreem deling, die ik in het belang der zaak. noodzakelijk dadelijk moet te woord staan Mag ik u voor eenigen tijd verlaten? gij zult mij wel willen verontschuldigen, niet waar? De voorgewende radjah boog stil zwijgend. De prinses vervolgde. Gij zult waarschijnlijk vermoeid zijn Sta mij toe u naar het voor u bestemde vertrek te geleiden ik hoop dat gij het uwer waardig zult vinden? Ik ben wel oud, mijn kind, zeide George Malcolm, maar de goden hebben mijne krachten ge- spaardvermoeienis ken ik niet i In plaats van te gaan rusten, zou ik j liever eens uw park, dat men in j gansch Indië als het achtste wonder I roemt, willen bewonderen. Haarlem, 12 Juni 1884. Een belangrijke toevoeging is ge schied aan de tentoonstelling van waaiers in het kunstnij verheid-mu seum alhier. Door den heer mr. A. J. Enschedé is o. a. eene merkwaar- je verzameling- uit de vorige eeuw aangeboden, terwijl tevens ook an dere belangstellende personen een aantal kostbare voorwerpen hebben afgestaan. Ook is thans tijdelijk op het mu seum te bezichtigen, een verzame ling- afgietsels van antieke bas-reliefs, gevonden bij opgravingen achter de Tarnesina te Rome in 1879, welke door bevalligheid in vormen ten zeerste uitmunten. Door B. en W. alhier zijn heden bij openbare inschrijving, waarvoor 50 biljetten waren ingekomen, de navolgende gemeentewerken aanbe steed 1. Het dempen van een sloot enz. aan deBakkerstraat.Raming f3100. de heer C. Bos te Haarlemmermeer voor f2170. 2. Het dempen van een sloot aan den Schootersingel en het maken van een riool in die sloot. Raming f1160.de heer A. Kros, voor f 997.—.' 3. Het maken van een houten wal langs een gedeelte van den Kamper- singel. Raming f 3375.de heer C. Elfters en Zoon te Haarlem, voor f3179.—. 4. Het dempen van de nog gedeel telijk bestaande Bakkersloot en het maken van een riool en bestratingen aldaar. Raming f7440.de heer P. C. Groenings voor f 6282. Zooals gij verlangt, ant woordde de prinses. De radjah Doorgal-Sahib zal wel zoo goed zijn u den weg te wijzen. Zeker, antwoordde Doorgal. George Malcolm stond op. Prins, zeide Djella, over een uur ben ik weder terug, ik maak toebereidselen voor een feest, dat ik te uwer eere heden avond zal geven. George zag weder dienzelfden boosaardigen trek om haar mond, die hij reeds had opgemerkt en die hem bij vernieuwing onrust baarde. Een feestheden avond? I herhaalde hij. Is het misschien eene wraakoefening Juist, gij hebt het geraden jriep Djella uit. I Prins, gaat gij mede vroeg Doorgal-Sahib. I George volgde hem geleund op I den schouder van den gewaanden j slaaf, zich zelf afvragende Wat zal er toch gebeuren?

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1