In de gisteren door het prov. I bestuur van Noord-Holland gehou den aanbesteding bij enkele inschrij ving. was voor het herstellen en verbeteren van de rijks zee- en ha venwerken op het eiland Marken (raming f 8300) de minste inschrij ver de heer C. Kroon te Wieringen voor de som van f8620. Naar men met leedwezen ver neemt. moet de gezondheidstoestand van den heer Mirandollelid der Tweede Kamer, sedert eenigen tijd verbeterende, thans weder minder gunstig zijn. Gisteren namiddag is een Gjarig zoontje van den koopman Mok, woonachtig in de Korte Bagijue- straat, terwijl het een mes in de hand had, gevallen in den winkel zijner grootouders, die aan den over kant wonen. Het mes is daarbij in de keel gedrongen en veroorzaakte belangrijke verwonding. Het kind is niet buiten gevaar. In den loop der maand April 1885 zal van wege de vereeniging «Weten en Werken» alhier eeue tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen van nijverheid en kunst, vervaardigd door handwerks lieden of mannelijke en vrouwelijke personen uit den handwerlcsstand, te Haarlem of in de aangrenzende gemeenten woonachtig. De personen, die iets door himne nijverheid en kunst voortgebracht, willen tentoon stellen, moeten zijn handwerkslieden op fabriek of werkplaats in dienst, en zij die thuis werken moeten de voorwerpen geheel alleen, zonder hulp vau volwassenen, vervaardigd hebben. Aan degenen die op deze tentoon stelling eeue premie ten deel valt, zal worden uitgereikt een getuig schrift benevens een bedrag in geld de som van vijf gulden niet bene den en van vijf-en-twintig gulden niet te boven gaande. Bij de beoordeeling der tentoon gestelde voorwerpen zal worden ge let opde hoedanigheid der bewer king de mate der kunstvaardigheid, geschiktheid en kunstsmaak van den vervaardiger of vervaardigster, uit het voorwerp op te maken. enz. enz. Van alle ambachten en beroepen zullen alzoo voorwerpen worden in gewacht; als b. v. b. vrouwelijke handwerken en ook wat betreft stop pen, mazen enz. Bouwkundige ontwerpen, teeke- ningen en modellen zullen ook kun- ken mededingen; terwijl bovendien eene prijsopgave van elk ingezonden voorwerp wordt gewenscht, opdat, indien zulks wordt verlangd, het bestuur en de commissie pogingen in het werk kunnen stellen om de voorwerpen te verkoopen. Verder stelt het bestuur zich voor op de tentoonstelling zelve, eenige hand werken en bedrijven door dengene die daartoe lust gevoelt, aanschouwe lijk te doen uitoefenen; men kan zich daartoe aanmelden bij den heer W. M. Logeman eerevoorzitter. Voorwerpen, die reeds tentoon gesteld geweest zijn, mogen weder worden ingezonden, doch zullen dan alleen voor bekrooning in aanmer king komen, indien er verbeteringen aan toegevoegd zijn. Dat het bedrag der gezamenlijke premiën aanzienlijk zal zijn, behoeft niet gezegd te worden, als men zich herinnert, dat dit in 1881 bijna f 400 bedroeg. De vereeniging hoopt ook nu weder op eene ruime deelneming aan deze voor onze nijverheid zoo Maar Djella had dit voorzien. Zij deinsde terug, en riep: Saugor! help! De portières werden onmiddellijk opgeheven; drie Hindoes schoten toe die Edward ondanks zijn verbit terden tegenstand in een oogenblik op den grond wierpen, vastbonden en ontwapenden. Ellendelingen, ellendelingen herhaalde hij terwijl hij zich trachtte los te maken. Lafaards, bandieten! Komt niemand mij dan te hulp? Is er dan niemand die mij uit hun handen kan verlossen? Niemand, gaf Djella koud ten antwoord. Saugor zette Edward, wiens han den op den rug* waren gebonden, op de beenen. Prinses Djella, zeide de ongelukkige jongeling met de uit drukking van de grootste verachting in zijne stem, prinses Djella, gij aijt eerloos! aan zijn tegenwoordige ziekte 9terft, dat de Amst. Ct. de ware toedracht der zaak heeft geweten en bekend gemaakt. De 15e algemeene vergadering der Nederlandsche Juristen vereeni ging zal te Haarlem gehouden wor den van 28 tot 30 Augustus e. k., onder leiding van mr. J. Heemskerk Azn, voorzitter van het bestuur. Overeenkomstig nieuwe voor schriften kunnen de commandanten van het leger aan verlofgangers, die hun eerste dienstjaar hebben vol bracht, namens den minister toe stemming verleenen tot het aangaan van een huwelijk, indien het request op zegel is geschreven, terwijl in het schriftelijk bewijs der toestem ming uitdrukkelijk er aan moet her innerd worden, dat de verlofganger door zijn huwelijk in geen geval wordt ontheven van het volbrengen zijner militaire verplichtingen, zoo dat hij ook niet zal kunnen worden Omtrent den toestand van den vrijgesteld van de opkomst in wer- Prins is gisteravond te 10 uur hetkelijken dienst, waartoe hij wordt volgende bericht afgegeven: opgeroepen. Na een zeer onrustigen dag kwam Zaterdag heeft te Parijs de ra- Z. K- H. tegen den avond tot kalmte. I tificatie plaats gehad van de inter- De hoest verminderde, zoodat de ge- nationale conventie tot bescherming neesheeren grond hadden te vermoe- van den industrieelen eigendom. Die bevorderlijke en nuttige tentoonstel ling. Tot het verkrijgen van nadere inlichtingen kan men zich wenden tot een der leden van het bestuur of der regelings-commissie der ten toonstelling, bestaande uit de hee- ren: G. O. W. Bohnensieg, J. C. Cramer, W. van Cuyk, J. van Ek, D. Emrik, mr. Joh. Enschedé, F. Erdtsieck, Th. Figee, H. J. Geyl, J. P. C. van Gurtzgen, J. Kerre- bijn, dr. H. D. Kruseman, W- H. Lemkes, J. Leyh, W. M. Logeman P. van Looy Jr.. P. de Nobel, H. F. Pelterburg, A. Randoe, P. Rouwen- horst Mulder, A. van der Steur Jr.. J. H. Stoel, A. J. Stoel, J. W. Veldheer, dr. E. van der Ven, of tot de commissarissen der vereeni ging, de heerenjhr. mr. A. V. Te- ding van Berkhout en A. L. Dyse- rinck. van Hendrik Wessels, den werkman, die zoo treurig omkwam bij de proef neming met den reddingstoestel van den heer IJserman. De Transvaalsche deputatie neemt hedenavond, in de daartoe tot hunne beschikking gestelde Raadzaal van het stadhuis, afscheid van de Am- sterdamsche vrienden die haar nog wenschen te zien. Morgen (Zaterdag) te 11 u. 55 m. vertrekken de leden der deputatie per Holl. Spoor naar Rotterdam, waar zij te 1 uur 30 m. aankomen, Ook daar zal gelegenheid bestaan, om hun een laatst vaarwel toe te roepen, dewijl zij eenige uren in de stad vertoeven. Te 5 uur vertrekken zij met het stoomschip Holland naar Londen. Van daar wordt den 20n dezer de terugreis naar Zuid-Afrika aanvaard. Dezer dagen, of liever een dezer nachten, zou bij een Arnhemmer de beerput worden geledigd. Hij be lastte met het toezicht een metse laarsknecht en begaf zich ter ruste. Op het gewone uur hoorde hij de locomobile werken en blijkbaar was alles zoo goed in orde, dat na kor ten tijd de dreunende wagens zich weder verwijderden. Den anderen morgen ontdekte de dienstbode dat de pomp geen regen water meer gaf; een onderzoek werd ingesteld, en er werd bevonden, dat door de gemeentereinigers de regenput was ledig gepompt. Men had wel opgemerkt dat de beer van buitengewoon vloeibare kwaliteit was, maar op de vraag of men dan niets geroken had, luidde het karakteristieke antwoord «ge roken Neen, wij ruiken nooit iets» Moraal: groot is de macht der ge woonte. Het ergste was dat de put weer moest gevuld worden en op nieuw uitgepompt, om de ontsmettingstof- fen er uit te verwijderen. Deze taak rustte evenwel niet op de gemeente reinigers, welke slechts den put den dat de Prins gedurende den nacht eenige rust zal genieten. De verwachting in het boven- conventie is ook door ons land ge sloten. Blijkens de aan de alg. ver- De vrijmetselaars-loge La Cliaritè te Amsterdam zal op 10 Juli a. s eene bijeenkomst met dames hou den, welke op plechtige wijze gewijd zal zijn aan de nagedachtenis van den Grooten Zwijger, den stichter van waarheid, vrijheid en verlichting, i hadden geledigd, die hun was aan- De voorzitter, de heer Zeeman, I gewezen, zal de feestrede houden. Ouder Ede heeft zich een wild Gisteren in den nanacht ontmoet- zwijn vertoond, in de nabijheid van staande bericht uitgesproken, heeft gaderïng der Kon. Maatschappij »de I ten te Amsterdam twee personen op i de Ginkel. Dinsdag is er weer door zich verwezenlijkt. De Prins heeft Schelde», scheepsbouw- en werk-1 den Haarlemmerdijk een jeugdig j een aantal heeren vruchteloos jacht inderdaad, hoewel nu en dan hoes- j tuigenfabriek te Vlissingen. over- j meisje, dat al sprekend, haar weg i op gemaakt. Het zwijn schijnt van tende. een rustigen uacht genoten. I gelegde winst-en-verliesrekeningvervolgde. De beide personen hiel-buitengewone grootte te zijn en De Amsterd. Ctdie verledenover 1883, was dat jaar voor de den haar staande, en 't bleek alras. 1 richt in korenakkers en tuinen veel j week per bulletin het gerucht ver-Maatschappij vrij ongunstig, daar j dat zij eene slaapwandelaarster voor verwoesting aan. spreidde, dat Z. K. H. de prins van i de rekening met een verlies van zich hadden. j j Oranje overleden zou zijn en dat jf 151,410.64 is afgesloten. In hetj Het meisje, de zeer fatsoenlijke; Omtrent de twee hoofdtakken van bericht volhield in tegenstelling metverslag van den directeur zijn dejdochter van nette burgerlieden, was Waalswijks nijverheid: leerlooierij en schoenmakerij, vermeldt het ver slag van den kamer van Koophan del, dat, hoewel zij ook dit jaar weer de andere bladen en officiëele bulle-hoofdoorzaken vermeld, waaruit dit j in haar slaap opgestaan, had zicli .tins in de Staals-Ct. en daarna nog-1 aanzienlijk verliescijfer is ontstaan, geheel gekleed, wist den sleutel der j maals per bulletin in zeer ruimen I Het erfpachtscontract, goedge-1 huisdeur te vinden en deze te openen, kring bekend maakte, dat zij uitjkeurd bij de wet van 8 Sept. 1875,doch ontwaakte eerst, nadat de twee weinig stof tot tevredenheid gaven, Carlsbad geen positief bericht ont-1 bevat de bepaling, dat de erfpachtergenoemde personen haar tot bewust- men toch over het algemeen niet ving dat de prins niet overleden I met het einde van elk vijfjarig tijd-1 zijn hadden gebracht. Zij begeleid- zeer heeft te klag'en, vooral omdat was zei eergister dat te 's-Hagevak het recht heeft, de erfpacht te den haar daarna naar hare woning.de voorteekenen niet van dien aard het publiek in twee kampen is ver-j doen ophouden, mits een jaar te voren 'waren, dat men op belangrijke be deeld, die zóó scherp tegenover el- daarvan opzegging doende. Die tijd j Zekere M. B., hulponderwijzer te j terschap mocht rekenen. van beraad is thans voor het ingaan Delft, te wiens huize Woensdagavond! Tegenover het feit, dat de schoe- kander staan, dat men niet het ge- j duld heeft om rustig de gebeurte- nissen af te wachten en zelfs dwaas i genoeg is om weddenschappen aan te gaan, iets wat haar ten hoogste ongepast voorkomt.» Niemand zal deze laatste bewering 1 ontkennen willen, doch bij velen zal de vraag rijzen of juist de Amst. Cl. j knoopten niet vóór dien tijd tot een J dat geduld heeft getoond te bezitten naar zijn oordeel bevredigend resul- en de gebeurtenissen niet vooruittaat heeft geleid. liep en of dat blad niet de grootste Het Indisch Vaderland, gispt aanleiding is dat dergelijke, ook op sarcastischen toon de Indische i volgens haar ongepaste, wedden- j ambtenaren, die met de Fransche i schappen worden aangegaan? mailbooten naar Nederland terug- Bij deze gelegenheid wijst de'keeren, omdat dit chique staat. Op van het derde tijdvak aangebroken. De alg. vergadering heeft nu be sloten. het erfpachtscontract met den Staat vóór of op 8 Sept. op te zeg gen, indien de onderhandeling met de Regeering over wijziging van dat contract, door het Bestuur aan te Haagsche correspondent van de I Arnh. Ct. er nog op dat ook van j koningin Sofie verteld werd, dat H. M. reeds lang was overleden vóór het officiëele doodsbericht kwam. In de laatste dagen van het leven van Z. H. Pius IX ging de mare, dat de Paus reeds bijna een jaar lang 1 dood was. Toen Willem II begra- ven werd, vertelde men zelfs dat er maar een ledige kist werd ten praal- grave gedragen en de koning zelf, om aan financiëele moeilijkheden te ontkomen, ter sluiks was weggegaan om in Italië zijne dagen zonder zorg te slijten! Het onbeschaafde volk schijnt er behoefte aan te hebben, bij het over lijden van hooggeplaatste personen de zotste dingen te gelooven, en het j zou ons niet verwonderen dat som-j Eene commissie te Amsterdam migen ten onrechte beweren zullen,vraagt ondersteuning voor de we als de Prins van Oranje onverhooptduwe en de vier kleine kinderen die booten echter worden de Neder landsche ambtenaren, zelfs de hoogst- geplaatste, met de grootste onver schilligheid bejegend, ja zelfs met minachting behandeld. Het blad verhaalt hoe de heer Levyssohn Norman zich door den consul een recommandatiebrief liet geven voor den commandant der boot, en hoe deze, na den brief ge lezen te hebben, den heer L. den rug toekeerde. Bij den maaltijd was hij aan de derde tafel, tusschen jongelui, ge plaatst, en toen hij zich bescheiden bij den commissaris beklaagde, kreeg hij bij den volgenden maaltijd de laagste plaats aan tafel. omstreeks 6 Va uur tegelijk in drie I nen-industrie nog altijd niet beant- kamers brand was ontstaan, en die dientengevolge voorloopig door den commissaris van politie in verzekerde bewaring was gesteld, heeft gisteren aan den officier van justitie bekend, opzettelijk brand te hebben gesticht. Hij is gevankelijk naar 's-Hage over gebracht. woordt aan de rechtmatige wenschen en het volhardend streven van onze fabrikanten, die vooral wegens de gedrukte prijzen en andere onaf scheidelijk gevolgen van de voort durende malaise geen genoegzame voldoening vinden, mag toch erkend worden, dat gedurende het jaar de meeste schoenmakerijen geregeld te De kriekenoogst is te Oud-Beijer-1 werken hadden, en dat de in den land dit jaar totaal mislukt; zelfs 1 winter op voorraad gemaakte arti- de kosten van bewaehten zijn er nog j kelen in het voorjaar vrij spoedig niet van te halen; de vogels hebben I konden worden geplaatst, dus vrii spel. Duizenden guldens Wat onzen anderen tak van in- schade lijdt die zwaar beproefde ge meente daardoor. De vrouw die te Rhenen door haren man met een mes werd ver wond, is aan de bekomen wonden overleden. Gisterenochtend vertrok onder be hoorlijk geleide van Zutfen naar Arnhem Gerhard us J ohannes Arends, oud 26 jaar, beschuldigd lo. van moord; 2o. poging tot moord; 3o. diefstal bij nacht met binnenbraak in een bewoond huis, gepleegd on der Raalte. Deze zaak zal 26 dezer voor het gerechtshof te Arnhem be handeld worden, waarbij 6 getuigen zullen worden gedagvaard. Hoofd getuige is Hermanus Ulkeman die gelukkig van zijne bekomene won den is hersteld. dustrie, namelijk de leerlooierij, be treft, mogen wij ons niet ontveinzen, zegt het verslag, dat nog voortdu rend wanverhouding tusschen grond stoffen en fabrikaat aan de voort varendheid onzer leerlooiers in den weg staat, zoodat dan ook in het afgeloopen jaar minder gewerkt werd dan in betere omstandigheden en in verhouding tot de werkkrachten zou geschied zijn. De Deventer gezondheidscommis sie heeft vijf woningen afgekeurd, die door B. en W. voor onbewoon baar zijn verklaard. Tot opzichter van het krankzin nigengesticht te Deventer is benoemd de heer A. Hamer, te Zutphen. Ruim 140 sollicitanten stonden naar die betrekking. of op haar goederen leefden waren, LXIII. HET BELOOFDE FEEST. En gij, gij zijt overwonnen, roepen. Heden doe ik hetzelfde: Tot strekten aan een behendig en stout- j Indien de menschen mij ver- weerziens. moedig acteur. S laten, dan zal God mij wreken. Dit zeggende verliet zij het ver- j Een aanzienlijk aantal officieren, Wij willen zien. Saugor, be-1 trek bi; zich zelf mompelendesoldaten, lakeien en een menigte waar den gevangene goedgij staat j Het feest dat ik den radjah Hindoes en fellah's, die tot de liof- mij met uw leven voor hem in. van Hyderabad beloofd heb zal wel- houding van de prinses behoorden Meestereszeide Saugor j dra aanvangen terwijl hij op het touw wees waar- j mede hij middelerwijl de beenen van Edward aaneen bond, als hij geen Het werd schemeravond. vleugels krijgt, hoe kan hij dan Nadat prinses Djella aan den ge- ontvluchten j waanden radjah van Hyderabad en Ja, hij is stevig gebonden maar aan Doorgal-Sahib een luisterrijk dat is nog niet genoeg. Verlies hem feest had aangeboden, geleidde zij geen oogenblik uit het oog en als i haar gasten naar het terras achter hij tracht te ontvluchten steek hemhaar paleis van waar men het uit- dan overhoop. zicht op het park had en waar ijs, Ik zal gehoorzamen, meesteres. koffie en sigaren gereed stonden. Goed. Van het oogenblik van zijne aan- i Zij wilde het vertrek verlaten, j komst te Allahabad af had George doch halverwege de deur gekomen Malcolm zijn rol volmaakt volge- keerde zij zich om en zeide: 'houden en zich geen enkel oogen- Edward Malcolm, gisteren joegtblik verraden, en noch Doorgal noch gij mij weg en toen heb u geen j de prinses hadden in de verste verte vaarwel maar tot weerziens toege- j eenig vermoeden dat zij tot speelbal Te Wassenaar zullen 54 runderen roode kleur schel tegen het lucht ruim afstak en links verrees te mid den van reusachtige cypressen een zwart marmeren monument in den vorm van een graftombe. De geheele omgeving had iets door nieuwsgierigheid gedreven,vreemds fantastischnog verhoogd overal in den omtrek verspreid. j door de roode lichtstralen der onder- De lakeien en soldaten moestenj gaande zon. slechts zorgen dat er genoeg plaats- George Malcolm, de prinses en ruimte voor Djella en haar gastenDoorgal rustten in halt liggende overbleef om zich vrij en gemakke- houding op mollige kussens, lijk te kunnen bewegen. Saugor en De beide heeren rookten met Oos- Djerid waren beiden afwezig, voor- tersche wellust zonder een woord zeker om gewichtige bevelen uitte voeren. De ondergaande zon bescheen met haar laatste stralen het onmetelijke te spreken. Djella was afgetrokken en Stop (onder den bijnaam van Bentow) onbewegelijk op tien passen achter park en kleurde de bladeren derzijn meester, als een zwart beeld zware boomen met een vuurrooden j van ebbenhout in het zilver ge- gloed. j kleed. Rechts ontwaarde men eene wa- Wordt vervolgd.) terleiding door een lange rij een-: vormige dakpannen gevormd wier

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2