BINNENLAND. bitter weinig hoop over, dat de jobs tijding: «Berber is gevallen in de handen der surgenten», door latere dépêches gelogenstraft zal worden, aangezien men thans zelfs de Cairo daaraan geloof slaat. Uit alles, wat daaromtrent tot ons kwam, mag meu opmaken, dat het garnizoen zich tot het uiterste heeft verdedigd. Spion nen en de weinige vluchtelingen, die hun leven nog konden redden, ver zekeren. dat de bezetting zich zoo lang heeft verdedigd tot de voorraad levensmiddelen geheel was uitgeput, zoodat de manschappen uit gebrek aan voedsel zich niet meer konden verdedigen en het lijdelijk moesten aanzien, dat de Arabieren de vesting binnendrongen. Aan kwartier geven dachten natuurlijk de woestelingen niet. Wat hun in den weg kwam werd neergesabeld, en van het gan- sche garnizoen behielden slechts een 50tal soldaten, waaronder zich ook de goeverneur der vesting bevindt, het leven. Wat hun lot zal zijn, weet men niet. Hoogstwaarschijnlijk zul len zij het binnenland worden inge voerd om daar als slaven verkocht te worden. Gelukkig zijn de luttele berichten, die zoo nu en dan als bij toeval uit Khartoem komen, van eenigszius geruststellender aard. Door de katholieke missie aldaar komen somtijds enkele dépêches aan, hun adres, en daaruit verneemt men, dat de toestand van generaal Gordon volstrekt niet hopeloos is; ja er zelfs grond bestaat om te ver moeden, dat het oogenblikkelijke ge vaar geweken is. De Mahdi zelf toch, zoo verzekert men, heeft zijne han den vol aan de vijanden onder zijne eigene stamgenooten. Zijn invloed begint meer en meer te verminderen, en wie weet of niet weldra de dag aanbreekt, waarop hij voorgoed van ■liet wereldt'ooneel zal verdwijnen. Nu is het wel waar, dat met zijn heengaan de rust in Soedan nog geenszins geheel hersteld zal zijn. De oproerige geest onder de stam men, eenmaal wakker geschud, laat zich zoo gemakkelijk niet weder in slaap sussen; doch in ieder geval verzwakt de tweedracht onder de oproerling-en hunne kracht en maakt hen minder gevaarlijk voor eene mogelijke expeditie. Bovendien heeft Engeland hoop, weldra een niet te versmaden bondgenoot te zien optre den in den koning van Abyssinië. Admiraal Hewett toch telegrafeert aan zijne regeering, dat het hem is gelukt het begeerde tractaat met dezen vorst te sluiten, en daar, zoo als onze lezers zich zullen herinneren, dat tractaat vooral de hulp der Abys- siniérs tegen de Soedaneezen beoogde, zullen, naar men teLonden verwacht, weldra verscheidene Abyssinische benden de grenzen overtrekken om zich met de horden van Osman Digna te meten. Daar deze lieden de &oedaueezen in dapperheid niets toe- j£evëu, en evenals dezen aan het kli maat gewoon zijn,kan hunnewelkome liulp nog al eenig voordeel aan brengen. Het Belgische ministerie heeft, zooals na den afloop van den ver kiezingsstrijd trouwens te verwach ten was, zijn ontslag bij den koning ingediend en, zooals ons de laatste telegrammen uit Brussel mededeelen. heeft de koning de voornaamste lei ders der katholieke partij bij zich ontboden. Hoogstwaarschijnlijk zal thans een tweede ministerie-Malou de teugels van het bewind in han den nemen en, naar men algemeen gekleed, bleek en ontdaan, zich ver toonden. Mijn voorgevoel had mij dus niet bedrogen! dacht George ge heel ontmoedigd. Op het gezicht der beide meisjes verloor Edward zijn gewaande kalm te. Een doffe kreet ontsnapte zijn geprangde borst en hij deed woe dende doch vruchtelooze pogingen zich los ie rukken. Heva! Mary! bracht hij uit. Op het hooren van die stem zag Heva op en wanhopend riep zij uit. Edward! Het is Edward! en gevangen En gekneveldvoegd Marv er bij. Beiden wilden naar hem toe snel len, maar eene menigte dolken, op hun borst gericht, hield hen te rug. De woede van Edward zoolang door hem ingehouden, steeg nu ten verwacht, zal een der eerste regee-j ringsdaden van het kabinet de ont- binding van den Senaat zijn. In dit staatslichaam toch, hebben de libera len nog altijd de overhand, en liet men dit lichaam zooals het is, dan zouden telkens botsingen tusschen de beide deelen der wetgevende macht daarvan het gevolg zijn. Ge lukt het de katholieke partij op deze wijze zich de meerderheid te verzekeren, dan zullen natuurlijk de onderwijswet en de wet waarbij de vertegenwoordiging van België bij het Vatikaan werd afgeschaft, het eerst aan de beurt komen; want geen enkele wet heeft ooit in eenig land zooveel kwaad bloed gezet als juist deze twee. De katholieken schrijven voor een groot gedeelte ook daaraan hunne overwinning toe. Reeds noemt men de namen van het nieuwe kabinet: Malou buitenl. zaken, prins Caraman Chimay bin- nenl. zaken, Debuyn openbare wer ken, Jacols financiën, Thonissen openbaar onderwijs en generaal Jacmart oorlog. Den heer Bernaest zou dan het presidium van de Tweede Kamer worden opgedragen. In New-York en in gansch Amerika duren de voorbereidende maatregelen voor de presidentskeuze voort. De democraten, die den heer Tilden met bijna algemeene stem men tot hun kandidaat hadden geproclameerd, werden door dezen eenigszius in verlegenheid gebracht, daar hij verklaarde de kandidatuur niet te kunnen aanvaarden. De noo- dige geldelijke middelen ontbraken hem om deze hooge staatsbetrekking te kunnen bekleeden, indien de keuze op hem viel. Thans dingen verschei dene personen naar deze eer, zoodat het nog geenszins zeker is, wie de tegenman van den heer Blaine zal zijn. Als nu ouder de demoeraten maar niet dezelfde verdeeldheid ontstaat, die onder de republikeinen heerscht. Spannen deze lieden allen samen, dan is er onder de tegenwoordige omstandigheden voor hen misschien kans, daar de heer Blaine een groot aantal persoonlijke tegenstanders, zelfs onder zijne politieke vrienden, heeft. Inmiddels ziet het Amerikaan- sche volk met verlangen het einde van den verkiezingsstrijd tegemoet. Verschillende Madridsche dagbla den bevatten de mededeeling dat de Spaansche republikein Ruiz Zo- rilla ernstig ongesteld is, en de ge- neesheeren aan zijn behoud wanho pen. Zijne vrienden evenwel hechten nog weinig waarde aan deze ge ruchten. Zij vestigen er de aandacht op, dat zij allen afkomstig zijn van de tegenstanders van Zorilla, die misschien datgene wat zij wenschen reeds als werkelijkheid beschouwen. De Transvaalsche Boeren zijn wederom in eenen hardnekkigen strijd gewikkeld met eenen Kaffer stam, waarvan de bekende Usibepo het hoofd is. Te Durban liep voor enkele dagen het gerucht, dat deze den Boeren eene geduchte nederlaag had toegebracht, doch over het alge meen hechtte men daaraan nog wei nig waarde. Usibepo van zijnen kant schijnt op de tusschenkomst te zijner gunste van de Engelsehen te rekenen, en het is niet onmogelijk, dat dezen dan ook hunne bemiddeling zullen aanbieden. Daarmede is Engeland dan ook spoediger gereed, dan met het aannemen van dergelijke voor stellen. Het valt echter te betwij- top. Ellendige bandieten! riep hij met het schuin op den mond uit, dat de gerechtigheid van God en van geheel Engeland u verplet- tere. George Malcolm was langzaam zijn broeder genaderd en toen hij vlak voor hem stond en hem bijna aanraakte, richtte hij op hem zijn' dolk en riep hem op bevelenden toon toe Zwijg, Engelschman! Zwijg, hond Gij zijt lafaards! riep Ed ward heftig uit, weest vervloekt George fluisterde hem snel en on gemerkt met zijne gewone stem toe: Zwijg, ik zal u redden! Spreek geen woord meer- Edward spalkte de oogen wijd open. Mijn broeder! stamelde hij, het is mijn broeder! Geen woord, vervolgde Ge- felen of de Boeren gezind zullen zijn, naar de stem van het onbaatzuch tige Engeland te luisteren. In Hongarije moet het op som mige plaatsen bij de jongste ver kiezingen nog al vrij bar zijn toe gegaan. Uit de verslagen, die men zoo nu en dan krijgt van, de onge regeldheden die zich daarbij voor deden, kan men opmaken, dat ook daarginds de politieke hartstochten bij dergelijke gelegenheden zich vrij sterk doen gelden. De politie is in vele gevallen machteloos om de vech tenden te scheiden en moet het lij delijk aanzien, dat de tegenstanders elkander geducht toetakelen en de strijd eerst geëindigd wordt, als een der partijen, hare minderheid in ge talsterkte bewust, de aftocht blaast. De bijkomende Joden-kwestie was het vooral, die dezen keer den strijd eene buitengewone hevigheid bij zette. Paul de Cassaguac, de bekende Bonapartistische voorvechter, heeft tot zijne geestverwanten een schrij ven gericht, waarin hij hun mede deelt, dat het hem gelukt is Prins Victor aan den nadeeligen invloed, dien zijn vader op hem kon uitoefe nen, te onttrekken. In der tijd schijnt hij daartoe de opdracht gekregen te hebben, en nu hij zijne taak als zoodanig heeft volbracht, legt hij zijn mandaat in de handen zijner lastgevers neder. Achten deze het evenwel gewenscht, dat hij ook ver der den jongen prins ter zijde zal staan, dan verklaart hij zich bereid die opdracht opnieuw te aanvaarden. In den Croatischen Landdag schijnt het woelige element nog al tijd den boventoon te voeren, of ten minste het de regeering geducht lastig te maken. De aanvoerder der ontevredenen, Starcoviks, gaat er zelfs groot op, dat hij in zijne redevoe ringen zoo dikwijls het betamelijke uit het oog verliest, en hij spreekt met nadruk de geruchten tegen als zou hij den Ban zijne verontschul digingen aangeboden hebben. De politie van Weenen heeft, blijkens de jongste onthullingen, eene goede vangst gedaan, toen zij den anarchist Kammerer gevangen nam. 't Blijkt thans dat deze booswicht ook schuldig is aan de misdaden, die de bewoners der Oostenrijksche hoofdstad zoo langen tijd ongerust maakten. Hij zal insgelijks terecht staan voor den moord op den bankier Heilbronnen. De diplomatieke betrekkingen tus schen Servië en Bulgarije zijn afgebroken. De Servische gezant heeft Sofia verlaten. Erger is het evenwel, dat de Bulgaarsche grens wachters zoo van tijd tot tijd vijan delijkheden ondernemen tegen de Servische posten, zonder dat deze evenwel door wederkeerige pogin gen worden beantwoord. De Servi sche regeering heeft strengen last gegeven om alles te vermijden, wat het uitbreken van eenen oorlog zou kunnen veroorzaken. Haarlem, 14 Juni 1884. Gister avond is door de genees- heeren het volgende bulletin afge geven Z. K. H. bleef ook gedurende den orge terwijl hij met eene dreigende beweging en minachtend gebaar weder plaats nam naast Djella en Doorgal-Sahib. Terwijl dit voorviel vouwde Heva smeekend haar handen tot haar be wakers. In 's Hemels naam heb mede lijden met mij ei\ laat mij door! smeekte zij snikkend. Edward roept mij en ik wil naar hem toe gaanWaarom zijn wij gevangen en wat wil men van ons? Dat zal ik u zeggen, zeide de prinses, terwijl zij opstond van de kussens waarop zij tot nog toe gerust had en de beide meisjes na derde. Dezen begrepen dadelijk dat nu alle hoop verloren was. Djella wees met haar rechterhand naar het zwart marnieren monu ment onder de schaduw dercvpres- sen. Saugor, beval zij, open dien grafkelder. afgeloopen dag rustig en werd niet door hoesten gekweld. De koorts verminderde. Complicatien deden zich niet voor. Nog wordt gemeld dat de dag van gisteren in vergelijking met de voor afgaande dagen voor den Prins gun stiger was. De lichaams-temperatuur was bijna normaal, polsslag en adem haling waren regelmatig. De Prins genoot een weldadigen slaap. De verkoeling van het hoofd met ijs werkt verkwikkend. De hoop op beterschap begint te verlevendigen. De toestand blijft bevredigend. De Prins heeft een betrekkelijk rusti- gen nacht doorgebracht. Er was geen koorts. Het Vaderland zegt heden De geneesheeren, overtuigd van de algemeene en steeds klimmende belangstelling der natie, hebben van den beginne af op lofwaardige wijze den waren toestand in hun bulle tins weergegeven; elk ongunstig verschijnselhoe verklaarbaar meestal ook uit een medisch oog punt, werd aan het publiek me degedeeld. Men behoeft zich daarover echter niet terstond zoo ongerust te maken ais velen doen. Wat in het oog van leeken een slecht teeken is, blijkt vaak voor de doctoren eene bron van hoop op 't herstel van den Prins te zijn. Nog altijd is die hoop niet ver flauwd, en indien de toestand van den Prins, ondanks zijn toenemende zwakte, in de eerste dagen niet sterk achteruit gaat, en er be staat geen reden om dit te duchten dan zal het gevaar, dat ons land sedert een paar weken dreigt, wel bezworen worden. Over de vier eerste maanden van het loopende jaar werden met de mailbooten van de Stoomvaart maatschappij Zeeland 1900 reizigers meer vervoerd dan over hetzelfde tijdvak in 1883. Binnen weinig dagen wordt de inschrijving opengesteld op een lee ning van vijftien millioen gulden, uit te geven door een Nederland- sche Maatschappij voor Spoorweg aanleg in de Zuid-Afrikaansche Re publiek, rente dragende k vijf percent, welke rente door de Transvaalsche Regeering is gewaarborgd. (Bil.) De kassier L., in dienst van de effectenhandelaars Huizinga te Am sterdam, is gisteren in arrest geno men. Door vervalscbingen als ander zins moet bij zijn patroon voor een aanzienlijk bedrag hebben bestolen. Voorts heeft de justitie de hand gelegd op den kantoorbediende Knijf, van de Amsterdamsche succursale der Banque de Paris et des Pays- Bas, die f 18,000 moet hebben ont vreemd. Woensdag heeft zich te Nijmegen eene commissie uit de neringdoen den en andere belanghebbenden bij wedloopen gevormd tot het bijeen brengen van gelden, die aan de Gel- dersche harddraverij en renvereeni- ging zullen worden aangeboden tot het aankoopen van prijzen voor de alhier dit jaar nog te houden wed loopen. Vermits het ren-comité het voornemen heeft, die wedloopen op den tweeden Maandag der kermis alhier, d. i. den 15 en September e. k., te houden, zal men het comité verzoeken, deze wedrenneti op een anderen dag in de kermisweek of Saugor verwijderde zich om te ge- hoorzamen. De menigte sidderde. Doorgal-Sahib. vervolgde de prinses, als ik eenmaal iets beloofd heb, houd ik mijn woord! Het meisje dat gij bemint, behoort u. Neem haar! Ik schenk haar aan u! Deze behoort der graftombe. Der graftombe! herhaalden de Hindoes verbaasd. Ha, het is te veel! dacht George, maar wat moet ik doen? Wat moet ik doen? Als ik hen ver dedig zijn zij gewis verloren. Heva snikte. Levend begravenZoo jong en dan zulk een verschrikkelijke dood Mijn God, mijn God verlaat mij niet! Mary omhelsde haar. Lieve beste zuster! Niets kan ons scheiden! riep zij uit. Edward vjas op het punt om krank zinnig te worden. Hij trachtte met wel in Augustus te doen plaats hebben. Naar men verneemt, werd staande de vergadering reeds voor eene som van f300 ingeschreven. Hieruit kan men eenigszins afleiden, hoeveel belangstelling in de wed loopen alhier gesteld wordt en hoe veel voordeelen deze wel moeten afwerpen. Te Schoonhoven schijnt de rust hersteld. De officier van justitie, die aldaar een onderzoek heeft ingesteld, is Donderdag middag weer vertrokken; de adsisteerende rijksveldwachters zijn allen, op één na, naar hunne standplaatsen teruggekeerd. Alles bleef tot heden rustig, zoodat zelfs Donderdagavond geen patrouilles van militairen werden gezien. Uit Etten wordt gemeld: De heer N. uit Breda, per tilbury van de Hoeven terugkeerende, was, te Etten gekomen, niet in staat zijn paard, dat schichtig scheen gewor den, in bedwang te houden. In dolle vaart liep het den straatweg naar Rozendaal op en kwam eindelijk tegen een boom terecht, men dit ge volg dat het rijtuigje brak, en de heer N. voorover uit het rijtuig viel en, op het hoofd nederkomende, binnen eenige oogenblikken een lijk was. vSedert Donderdagmiddag is de stationschef te Valburg met achter lating van vrouw en kinderen spoor loos verdwenen. Gisteren nacht heeft op het éta blissement der koninklijke maatsch. De Schelde te Vlissingen een brand gewoed. De brand moet ontstaan zijn in een houten gebouwtje, de zooge naamde stelloods, gewoonlijk gebe zigd tot het repareeren van machi nerieën, werktuigen enz. De oorzaak van den brand is on bekend, doch men vermoedt, dat die aan zelfontbranding* van verstoffen is te wijten. De door den brand veroorzaakte schade is belangrijk, doch wordt door assurantie gedekt. Dit is de tweede maal binnen een tijdsverloop van drie iaren, dat een gedeelte van de werf der Mij. De Schelde door brand wordt vernield. De eerste maal geschiedde dit op den len Juli 1881, toen de machi- nenloods en ketelmakerij door de vlammen werden verwoest. De daarna nieuwgebouwde machinegalerij bleef ditmaal gelukkig ongedeerd, hoewel de brand onmiddellijk naast deze is ontstaan. Na het geval van hondsdolheid, dat zich op Pinksteren te Heerlen voordeed, heeft zich thans weder te Nieuwenhagen een dergelijk geval voorgedaan; ook deze hond werd afgemaakt. Bij de te Heerlen afge maakte honden, een twintigtal, wa ren er verscheidene van eene waarde van tweehonderd tot tweehonderd vijftig gulden. Ook in de nabij Heer len gelegen dorpen Scherpenzeel en lJgelshoven deden zich in den laat- sten tijd gevallen van hondsdolheid voor. Sedert geruimen tijd hadden te Ooltgensplaat twee naast elkander wonende vrouwen uit de arbeidende klasse twist, waarbij de eene meer malen de ander dreigde «haar met de bielle (bijl) op de hersens te zullen koamen.ï a\le geweld zich los te wringen, met geen ander gevolg dan dat hij zijne handen en voeten stuk reet. Saugor had den grafkelder ge opend. Het was inmiddels donker gewor den; de maan verrees langzaam en statig boven de kim der bergen. De lakeien hadden flambouwen aange stoken. wier rood en onzeker schijn sel het sombere, hierboven medege deelde tooneel in een fantastisch schijnsel hulde. Djella hernam met trillende stem: Voldoet aan mijne hevelen en aan die der godin! Plotseling maakte Mary eene on verwachte beweging, waarop de la keien, die haar met den dolk in de hand omringden, niet bedacht waren. Zij ontsnapte, ijlde naar de prinses en viel deze te voet. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2