millioen dollars overschrijven, doch men houdt het voor vrij zeker, dat noch de kamer der volksvertegen woordiging noch de senaat zich daar door zullen laten afschrikken. Uit Birma komt het bericht, dat koning Theebau weder eene van zijne gewone wreedheden heeft ge pleegd. Die vorst, die in zijne han delingen meer een tïjg'er dan een mensch gelijkt, heeft thans de kei zerin-moeder door vergif om het leven laten brengen. B1\XE\LA\D Haarlem, 17 Juni 1884. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer g-emeente in de afge- loopen maand Mei, kan het vol gende worden medegedeeld. Van ^volgens de wet besmettelijke ziek ten werden ter stedelijke secretarie aangegeven3 gevallen van ma zelen, 7 van roodvonk, 2 van febris typhoïdea en één geval van angina diphtherina. met doodelijken afloop. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 6 levenloos aangegevenen, bedraagt 86. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend: 2.3. Aan lichaams zwakte stierven. 11. aan hersenziek ten 8, aan kanker 3, aan febris typhoïdea 2- aan apoplexie 2 aan organische hartgebreken 3, aan ziek ten der ademhalingsorganen 17, (waarvan 4 aan keel- en longtering of bloedspuwing,) aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 12, aan croup 3, aan stuipen 3, aan andere oorzaken 15. Naar de leeftijden was de sterfte.als volgt: beneden ljaar •22, van rif5 jaren 10, van 514 jaren 7, van 1420 jaren 0, van '2050 jaren 15. van 5065 jaren 7, van 6580 jaren 12, boven 80 jaren 7. Geboren zijn 81 jongens en 76 meisjes. Gisteren is door de politie al hier aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht C. K-, oud 51 jaren, zandschipper, alhier woon achtig, beschuldigd van verkrach ting zijner 12jarige eigen dochter eu poging tot moord op zijne vrouw. Naar in eene onlangs gehou den vergadering van de liedertafel «Zang en Vriendschap» alhier, is ..'besloten, zal deze vereenig'ing deel- nemen aan den in Augustus a. s. te Brussel te houden zangwedstrijd. De laatste berichten omtrent den ziektetoestand van Z. K. H. luiden dat de zieke zeer langzaam in be terschap toeneemt; het laatste be richt is als volgt: De nacht was rustig'. De eetlust van Z. IC. H. is iets verbeterd. De zwakte blijft belangrijk. —4 De heer mr. D. L. Graaf Van Bylandt, die als gezantschapssecre taris bij de Nederlandsche legatie te Londen geplaatst is, heeft zich naar zijnen post begeven. Van zeer goed ingelichte zijde worden ons de volgende, tot dusver, naar wij meenen, onbekende bijzon derheden medegedeeld, die tot ver klaring der geheel buitengewone belangstelling van het Britsche ministerie in het lot van de gevan genen der Nisero misschien wel eenigszins kunnen bijdragen. Onder de gevangenen, zoo werd ons verhaald, bevindt zich een jong- mensch, Thomson geheeten. die voor vuurpot. De kolengloed wierp een fantas tisch schijnsel op de scherpe hoe kige trekken en vormen van den halfnaalcten fakir Souniacy en van een half dozijn Brahminen, die in de zonderlingste standen, welke een 'schilder belang hadden kunnen in boezemen, om hem heen waren ge schaard. Verlaten wij deze bandieten, die de laaghartige rol van cipier met een ijver en genoegen eene betere zaak waardig, vervulden en over schrijden wij den zoo geduchten drempel van de graftombe om het inwendige in oogenschouw te nemen. Het inwendige van de graftombe bestond uit een smal gewelf, meer lang dan breed. Zij had geen andere opening van eenig belang dan die, welke de bronzen deur afsloot, ter wijl overigens slechts twee nauwe opening'en in den vorm van schiet gaten bij het bouwen van het ge- zijn gezondheid een reis naar Indië ondernomen had en te Soerabaya aan boord van de Nisero was ge ëmbarkeerd. Deze jongeling is een zoon van het Parlementslid Thom son, die voor het graafschap Suther land met een der leden van het tegen woordig kabinet Granville, of een der andere ministers zitting heeft. Vermogende invloeden en motieven van geheel persoonlijken aard zou den, wanneer onze inlichtingen juist zijn, zich bij de regeering doen gel den, om de invrijheidstelling inzon derheid van bedoelden jongeling te verkrijgen. Van officiëele zijde wordt de N. R. Ct. verzocht mede te deelen, dat het uitvoerend comité van de tentoonstelling te Antwerpen beslo ten heeft, tot den len Augustus a. s. te verlengen den termijn voor de aanvragen tot toelating op die ten toonstelling. De invoer van rundvee uit Nederland is in Pruisen weder ver boden. Het bestuur der Naamlooze Vennootschap Handelskade te Am sterdam, heeft aan den handel be richt, dat haar etablissement gereed is en gelegenheid aanbiedt tot op slag van goederen. Door het loggerschip Arnol- dine Mariete Maassluis binnen, is op 6 Juni om middernacht gepraaid op 57° 36' NBr. en 2° 53' OL. de Willem Barents. Alles was wel aan boord. Wind WZW.; goed weer. Eene der laatste daden van den staats-president der Z.-A. repu bliek, gedurende zijn verblijf te Amsterdam, is geweest de benoeming van een opvolger van dr. Jorissen als staats-procureur der republiek. Op aanbeveling van de rechtsge leerde faculteit aan de Amsterdam- sche universiteit, is tot deze betrek king benoemd de heer mr. Johan Willem Leyds, Woensdag' 11. aan genoemde universiteit tot doctor in de rechtswetenschappen bevorderd. Met Augustus vertrekt de benoem de naar Transvaal, daar hij lo Octo ber te Pretoria moet zijn om zijne betrekking te aanvaarden. Aan den heer Hamelberg', consul van den Oranje-Vrijstaat, is opge dragen intusschen een financier te benoementerwijl eindelijk jhr. Bee- laerts van* Blokland Transvaalsch g'ezant in Europa zal worden, en er de met de mogendheden begonnen onderhandelingen zal voortzetten, zoodra de conventie door den Volks raad is bekrachtigd. Het tarief voor het gewoon militair vervoer is, door het in ex ploitatie komen van nieuwe spoor- weglijnen en de toetreding van be staande, opnieuw herdrukt en sedert 15 dezer geldig over de lijnen in Nederlandgeëxploiteerd wordende door de volgende maatschappijen: de Hollandsche IJzeren-Spoorweg, de Nederlandsche Rijn-, de Grand-Cen- tral-Belge. Luik-Maastricht, de Ne derlandsche Centraal, de Maatsch. tot exploitatie van Staatsspoorwe gen, de Koninklijk Pruisische Spoor weg-directie te Keulen (linker Rijn oever), de Noordbrabantsch-Duit- sche en de HaarlemZantvoort locaal-spoorweg. Onder het opschrift: «Een be droevend feit», leest men in het te Amsterdam verschijnend weekblad De Onpartijdige het volgende: «Bij al den ernst, die ons bezielt, om met den besten invloed, dien wij welf in de wanden ingemetseld, eenige lucht ver versching* aanbrach ten. Midden in den grafkelder bevond zich eene rood marmeren tombe waarop een marmeren zerk rustte yan gelijken vorm ongeveer als die, welke in onze kerken en op onze kerkhoven de graven bedekken en waarop allerlei vreemde karakters en figuren waren gegraveerd en ingebeiteld. Eene kleine koperen lamp in een der hoeken van den grafkelder op een stuk steen geplaatst, verspreidde een flauw en onzeker schijnsel. Wij vinden er Heva, badende in haar tranen met loshangende haren en gevouwen handen g'eknield voor den steen op den grond liggen, ter wijl George Malcolm nog altijd in het zelfde gewaad van radjah doch blootshoofds en ontdaan van zijn langen witten haard, met door ziels angst en smart verwrongen gelaats- kunnen oefenen, het lot van den werkman te verbeteren, zijn wij het aan den naam van 011s blad ver plicht, er openlijk ons diep leedwe zen over te betuigen, dat eenige machinisten, nadat zij maandenlang het bureel van den heer Zur Mühlen als het ware hadden platgeloopen om op zijn booten te worden ge plaatst en eindelijk hij de zomer- dienstreg'eling hun verlangen zagen voldaan, na twee, drie of eenige dagen moesten worden ontslagen wegens dronkenschap.» Hoogstwaarschijnlijk tengevolge van het 'overwaaien van vonken, ontstond er Zaterdagmiddag brand bij de kalkovens van den heer Dil te Rijp, en wel in de turf. De ge- heele hoeveelheid, bestaande uit on- g-eveer drie ladingen sponturf, werd vernield. De g'emeenteraad van Maassluis heeft met meerderheid van stemmen besloten de kermis voor dit jaar te schorsen. In het aan dennenbosschen rijke Gorsel, ongeveer op het midden punt van den straatweg tusschen Zutfen en Deventer en in de nabij heid van de rivier de IJsel, zal bin nenkort eene inrichting voor zenuw lijders en zwakken uit den aanzien lijken stand worden geopend. Zij zal gevestigd zijn op het fraaie buitenverblijf Oldenltofdat 15 ver-' trekken, en eenige bijgebouwen heeft, te zamen met wandelingen, moes tuin, enz. eene oppervlakte van bijna 2 hectaren beslaande en op korten afstand van het spoorwegstation ge legen. Het bestuur over de inrichting, waar een rustig, zindelijk, ordelijk en zedelijk huiselijk leven de roeping van elk bewoner moet zijn, is op gedragen aan den heer A. Meeter Pz., den vroegeren directeur van Ned. Mettray. In de gemeente Gaasterland heeft iemand in drift den zoon zijns broe ders, een 16-jarig jongeling, zooda nig mishandeld, dat deze reeds be zweken is. Door de maréchaussée van Maas tricht is gisteren gevankelijk naar 's-Bosch overgebracht, om ter be schikking van den auditeur-militair aldaar te worden gesteld, een mili cien van het garnizoen te Maastricht, die zich te Meersen heeft schuldig gemaakt aan ergerlijke mishande ling van een meisje. Zondagmiddag omstreeks 3 uur is te Groningen een man van 74 jaar van het dak zijner woning, waar hij bezig was eene afgeschoven pan te verwijderen, gevallen en op de stoep neergestort. Hij heeft beide armen gebroken en eene ernstige schedelbreuk bekomen en is aan de bekomen verwondingen bezweken. Zondag had de knecht van een warmoezier aan den Heereweg te Groningen de onvoorzichtigheid kruit op den grond onder de boomen in den tuin te strooien en dit met eene brandende sigaar, die hij in den mond hield, te ontsteken, met het doel om de vogels uit de boomen te verjagen, doch met het noodlottig gevolg, dat bij de ontploffing van het kruit, de vlam hem het aange zicht verschroeide. De oogen zaten hem beide dicht en vermoedelijk strekken, aan de somberste wanhoop ten prooi, zwijgend achter baarstond. Hij leunde teg'en den muur alsof zijne beenen niet in staat waren hem langer te dragen. Soms maakte de hittere uitdruk king op zijn gelaat voor die van diep medelijden plaats, als hij op Heva zijn blik liet rusten. Plotseling sloeg het meisje haar lieve, in tranen badende oogen naar hem op, en de handen ten hemel heffende of liever om binnen de grenzen der strikte waarheid te blij ven naar het gewelf van de graf tombe, bad zij Genadige Godheb toch in Uw oneindige goedheid medelijden met ons! stamelde zij. Uw wil geschiede, Heer, maar zulk een dood te sterven, gescheiden van mijne zuster, zonder ooit het zonnelicht, de bloemen, de schoone natuur weder te zien dat is hard! Ik ben mij jegens U van geen schuld bewust, Heer! ik zal hij het gezicht verloren hebben. Hij is onder behandeling van den heer oogarts Mulder gesteld. Men meldt uit 's-Gravendeel Vrijdagavond, ongeveer half 7, liep het stoomschip Lydiavan Ham burg, kapitein Thijgensen, en thuis behoorende te Hamburg, komende van Dordt en naar zee koers zettende, op de aanlegtrap van het veer alhier, en verbrijzelde eenige damplanken, treden, stootborden, gordingen en beschoeiingsplanken, zoodat er eene ware verwoesting aangericht werd. Naar men verzekert, wilde het schip voor een ander vaartuig uitwijken, en liep dientengevolge tegen de trap. GELENGD NIEUWS. Op de thuisreis van de A Ij eh over leed aan boord 0. a, de sergeant der mariniers P. en de overledene werd natuurlijk op de gebruikelijke wijze «begraven.» In de N. B. Ct. treffen wij omtrent deze plechtigheid de volgende bijzonderheden aan. Tegen vier uur "s namiddags was alle hens op, de état-major achter uit en de equipage in twee gelede ren op het halfdek en meer naar voren gerangschikt. Er heerschte een plechtige stilte; wij waren juist on der de stoom, maar ook de machi nes zouden de stilte in acht nemen, waartoe men haar bij het opstellen van den lijkstoet bij voorbaat lang zaam aan liet loopen. Een paar minuten later werd het lijk van den overleden verdienste lijken onderofficier, gedekt door de Hollandsche vlag, waarop zijne drie decoratien bevestigd waren, door twaalf mariniers en matrozen dei- eerste klasse opgenomen, waarbij het eerste geweersalvo ontbrandde. Tamboer en pijper, de eerste op de met rouwfloers bekleede trom, deden den treurmarsch liooren. Met statig heid gingen zij aan stuurboordzijde van de valreep naar voren, gevolgd door de geweerdragers, de lijkbaar, den kapitein der mariniers, een der luitenants ter zee 2e klasse, al de adelborsten der eerste klasse, de helft der onderofficieren en al de mari niers. Deze stoet van misschien tach tig manschappen liep nu driemaal het geheel opperdek rond en op het halfdek werd telkens door komman- dant en officieren en verdere equi page het hoofd ontbloot. Voor de derde maal aan de val reep gekomen, zweeg de treurmarsch de machines werden gestopt, het lijk op dek gezet, een tweede salvo gelost en voor de laatste maal het lichaam van den overledene opgeno men. Er heerschte een plechtige stilte; men kon een speld hooren vallen; niemand verroerde zich, alles was in rust; van geen der twee honderd zeven en tachtig' menschen hoorde men een woord of zucht aan de lippen ontsnappen. Nog een oog-enblik later en de vlag met de eereteekenen waren van den doode weggenomen, en deze onder den uitroep van den schip per: «In Gods naam» en onder het lossen van een derde salvo over boord gezet en daarmede aan den schoot der golven toevertrouwd. Te Boston wordt er tot nog toe in particuliere kringen over beraadslaagd om het volgend jaar een Amerikaansche tentoonstelling te honden in Londen. De onderne ming, de eerste van dien aard, zou op grootsche schaal worden uitge voerd. The American Exporterdie smeek u op mijne knieën red mij, red ons! Neem Edward en Mary in Uw almachtige hoede. Ondersteun hen Heva stikte in haar tranen; zij kon haar 'hartroerend gebed niet verder vervolgen. George ging naar haar toe en legde zijne hand op haar schouder. Bid, mijn kind, zeide hij, dat zal u troost schenken, want het gebed brengt troost en verlich ting'. Maar smeek God dat Hij u kracht en sterkte geve om uw lot g-elaten te dragen, doch vraag' niet om uw leven. Hoop niet langer op behoud want ons vonnis is geveld. Wij zijn veroordeeld, onherroepelijk veroordeeld. Wij zijn levend begra ven de deur van dit graf heeft zich voor altijd achter ons gesloten; deze gewelven zullen onzen laatsten adem tocht opvangen. De arme Heva wrong zich de handen. dit mededeelt, voegt er de aanmoe digende opmerking aan toedat Amerika voor zijn fabrieksgoederen reeds lang de hoogste prijzen op de wereldmarkt bedingt. O. a. noemt het blad scherpe werktuigen, voor landbouw-werktuigen in het alge meen naaimachines, weegschalen, horloges enz. Sombere statistiek. In Engeland en Wallis werden verleden jaar 23 personen wegens moord ter dood veroordeeld. Achttien vonnissen wer den voltrokken en vijf in levens lange tuchthuisstraf veranderd. In 1882 bedroeg het aantal doodvon nissen 22, waarvan 14 voltrokken werden, en in 1881 24, waarvan 11 door executiën gevolgd werden. Op den Parijschen boulevard de Sébastopol stapte een heer van een tramwagen mis. Hij stond op het punt achterover te vallen, toen hij zich aan een buurman vast klampte, die, daarop niet bedacht, ook g'evallen zou zijn, als hij zich niet aan een dame met een kind vastgeklemd had. Deze vond echter niemand om zich aan vast te hou den en nu vielen alle vier op straat. De dame en het kind schreeuwden moord en brand. Toen men ter hulpe snelde, bleek het, dat de heer, die het eerst ge vallen was. slechts licht gekwetst was, de meegesleepte heer in het g'eheel niet, omdat hij op eerstge noemde neergekomen was, maar de dame een arm gebroken had. De Landm. Am. van 7 Juni zegt het navolgende«Het mag' mis schien in landbouwkringen nog wei nig bekend zijn, dat in Brunswijk eene der uitgebreidste en best inge richte pluimvee-fokkerij van Europa bestaat, welke eene zeer aanzienlijke opbrengst levert. Er werden in die instelling* in de maanden Februari tot September 50,000 eieren in broed- toestellen uitgebroed, en deze appa raten zijn zóó voortreffelijke, dat slechts ongeveer 20 pet der eieren verloren gaan, en er ongeveer 40,000 kippen- en eendenkuikens opgefokt werden. Daarvan wordt de helft op een leeftijd van vier weken aan lief hebbers verzondende rest dient voor de consumtie en ter vetmesting land bouwers, die Brunswijk bezoeken, mogen niet verzuimen een bezoek te brengen aan de kolossale kwee- kerij «Braunschweig.» Zij is alles zins de moeite waard.» (Ldb. Ct.) Men schrijft uit Kasjgar (Chi- neesch Tartarije), dat een groote karavaan, die aldaar verwacht werd, bijna geheel bedolven is onder een sneeuwlawine, die van het gebergte neerstortte op 't oogenblik dat zij den Firek-Deban overtrok. Te Washington, op de oevers der rivier Potamac, wordt thans de laatste hand gelegd aan een reus achtige pyramide, die in hoogte al de bestaande gehouwen der wereld zal overtreffen. Zij is geheel van Ma- rylandsch marmer gemaakt en zal 555 voet hoog zijn, of 25 voet lioo- ger dan de toren van Keulen, thans het verlievenste monument der we reld. De eerste steen dezer pyramide was g'elegd in 1848. Het gedenk- teeken wordt opgericht ter eere van generaal Washington, eersten presi dent der Vereenïgde Staten. Volgens zekere ParijscKe dag bladen heeft de Fransche overheid aan Louise Michel vergunning ge schonken. om alle veertien dagen hare moeder te Parijs te bezoeken. Nog deze week heeft zij Clermont mogen verlaten, om naar de hoofd stad te gaan. Zij is, natuurlijk, tel kens vergezeld van een politie-agent. Maar mijn God wat hebben wij toch misdaan om zulk eenen wreeden dood te moeten sterven? kreet zij. Wat hebben wij ge daan? Weet gij het? En indien gij het weet vertel het mii dan toch? Want ik bezweer u dat ik het niet vermoeden kan. Gij zijt veroordeeld door prinses Djella, antwoordde George. Maar welke mededoogenlooze gevoelens koestert die vrouw tegen ons? Zij koestert tegen ons den diepst ingekankerden haat. Waarom? vroeg het jonge meisje. Ja, waarom? Eensdeels rassen haat en voorts uit gekrenkten trots. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2