POPULAIR NIEUWS-1 ADVERTENTIEBLAD. Oplage 10000 Ex. Donderdag 19 Juni 1884. No. 290. FEUILLETON. BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand Afzonderlijke Hommers 55 5 Verschijnt Dagelijks nitgennmen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: EOHAHS Co., te Haarlem. >00r het BuitenlandCompagnie Générale de Publicity Etrmgère G. L. DAÜBE Co., .¥011. F. JONES, Sun-., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmar/re. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur op Zon- en Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kiuderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 rents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsehc .Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum eau kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendc toegangskaarten voor een geheel jauv a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 26 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kiuderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Tet/lers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prins-, ar.of. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. Eindelijk schijnen de onderhan delingen tusschen Engeland en Frankrijk betreffende Egypte tot een gewenscht resultaat te leiden. In 't Hoogerhuis werd althans door Lord Kimberley verzekerd, dat eene overeenkomst was getroffen, die on middellijk aan de overige mogend heden zal medegedeeld worden. De hoofdpunten zijn de volgende: «Tot 1 Januari 1888 blijven de Engelsche troepen in Egypte, indien de En gelsche regeering een vroeger ver trek niet raadzamer oordeelt. Mocht Engeland, ondersteund door eene der groote mogendhedeneen langer verblijf noodig achten, zoo kan de tijd van bezetting verlengd worden. De voorzitter van de kas voor schuld delging moet steeds een Engelsch- man zijn. Deze voorzitter heeft eene beslissende stem. Een leening van acht millioen p. st. is ontworpen. De rentevoet wordt verlaagd.» De uitslag van de onderhandelingen zal uiterlijk a. s. Vrijdag in het Hooger- en Lagerhuis worden medegedeeld. Terwijl de zaak met den sultan van Tenom eenigszins op den ach- grond schijnt geraakt, komen thans weer nieuwe redenen tot verschil ter sprake. Ten eerste is het voorstel tot de blokkade van de kust van Madagascar voor de Engelschen een punt van ernstig verschil met de Fransche regeering. Door de uit breiding van de blokkade, zou de laatste haven, die van Tenerive, ge sloten worden. De brieven voor de Engelschen, op 't eiland woonach tig, worden tot dusverre door En gelsche oorlogsschepen aangebracht. In 't bedoelde geval was alle ver keer onmogelijk. Te meer zou dit besluit van gewicht zijn, daar ver scheidene schepen nu nog uit En geland onderweg zijn met goederen voor de Engelsche zendelingen en ook, omdat groote hoeveelheden pro ducten van 't eiland voor versche ping gereed liggen. Volgens de En gelsche regeering is uitbreiding van de blokkade onnoodig, daar in de omstreken van Tenerive geen vijan delijke troepen te bespeuren zijn. Mocht Frankrijk toch haar wil door zetten, zoo zou daardoor meer de Britsche handel dan de inboorlingen geschaad worden. Ten tweede kwam de zaak van Angra Pequena weder in 't Engel sche Hoogerhuis ter sprake. De mi nister van koloniën deelde mede. dat de onderhandelingen met Duitsch- land nog steeds worden voortgezet, maar dat hij dienaangaande geene verdere mededeelingen mocht doen. In de Kaapkolonie wordt de be kende kwestie echt6r druk besproken en de regeering aldaar verklaart zich volkomen tegen eene vreemde kolonisatie aan de Westkust van Afrika eu vooral tegen eene Duitsche strafkolonie. Niet noodig zal 't zeker zijn te zeggen, dat de Duitsche bla den eene geheel andere meening zijn Ten eerste ontkennen zij, dat de Duitsche regeering 't voornemen zou hebben daar eene strafkolonie op te richten enten tweede vinden zij 't be spottelijk dat de Engelsche regeering zulk een hoogen toon durft aanslaan in 't zuiden van Afrika, daar zij toch de Or,anje-Vrijstaat en de Transvaal als onafhankelijke staten naast zich moet dulden. Nog altijd zijn de Belgische bla den vol van den afloop der verkie zingen. De liberale bladen gt DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER BE MONTÈPIN. 108) Derde Gedeelte. DE SLUIER EN DE RING. Na een oogenblik zwijgens, ver volgde George op zachten toon als tot zich zelf sprekende En niets te kunnen doen, machteloos, vergeten en eenzaam zonder strijd te moeten stervenKa- zil heeft gezegd te hopen Maar mag ik wel hopen? Maar zal Kazil alleen in staat zijn mijn broeder te redden? Zal hij er aan denken, Lord Singleton op te zoeken? Misschien weet hij niet zooals ik de plaats van eens na wat de oorzaak kan zijn van de groote meederheid van stemmen voor de tegenpartij en zij komen tot de conclusie, dat thans een groot getal kiezers aan de stemming heb ben deelgenomen, die anders van hun kiesrecht geen gebruikmaakten. Toch heeft 't drijven van de liberale partij schuld daaraan, en indien men niet 'voortdurend 't volk beangstigd had met grondwetsherziening of ver bitterd door groote onverdraagzaam heid, zouden thans nog dezelfde mi nisters aan 't bestuur zijn gebleven, gesteund door hunne talrijke partij. Thans zijn zij echter reeds vervan gen en 't nieuwe kabinet, dat op treedt bestaat uit de heeren Malou, minister-pres. financiën: Beernaert, landbouw en nijverheid; Jacobs, bin- nenl. zakenWoeste, Justitie; Moreau d' Andoy, buitenlandsche zaken Pontas, oorlog; Van den Peereboom, spoorwegen, posterijentelegrafie. Het departement van onderwijs wordt met dat van binnenlandsche zaken vereenigd. Wat den Senaat betreft, dienaangaande kan men nog niets met zekerheid melden. Als candidaat-president van de Vereenigde Staten van N. Amerika worpt thans genoemd Grove Cleve land, daar Tilden om redenen van gezondheid heeft moeten bedanken. Nog staan de kansen voor dezen can- didaat van de democraten lang niet ongunstig, daar zijn mededinger, Blaine, lang niet in den smaak valt van verscheidene Amerikanen. Open lijk verklaren zich thans geheele staten tegen hem en heftig wordt hij bestreden door een groep van de republikeinen, bekend onder den naam van «de onafhankelijken.» Gelukkig heeft de politie in Duitsch- rendez-vous? En zal niet morgen reeds het bloedbad mijner landgenoo- ten plaats hebben. Terwijl de jongeling zich al deze vragen stelde waarop hem het ant woord onmogelijk scheen, trachtte Heva zich op te richten, maar te vergeefs, uitgeput zonk zij weder neder. George, zeide zij, mijne krachten begeven mij. Ik heb koorts, mijn hoofd duizelt; ik geloof, dat ik ga sterven. Heva, lieve Heva! spreek zoo niet, ik bezweer het u, ant woordde George met vuur. God is almachtig en Zijn wegen zijn on doorgrondelijk. Tot het laatste oogen blik moeten wij de hoop niet opge ven. Tracht u zei ven te overtuigen dat uitkomst mogelijk is. Moed, mijn kindHoud moed Moed houden, herhaalde i det meisje, hoe is dat mogelijk I daar ik elk oogenblik mijn lijden land eene belangrijke vangst ge daan. Zij heeft eene dame in hech tenis genomen,die moorddadige plan nen wilde ten uitvoer brengen. Zij was uit Amerika in Elberfeld aan gekomen en wilde vandaar hare reis voortzetten naar Wiesbaden. Haar bagage bestond uit vier koffers, die na ingesteld onderzoek ontplofbare stoften bleken te bevatten. Haar voor nemen was een aanslag te wagen op 't leven van den Duitschen keizer, die thans te Wiesbaden verblijf houdt. De Rijksdag houdt zich thaus bezig met de door de regeering voor gestelde «Unfallversicherungs-wet.» De afgevaardigde Buhl, wil ook op genomen hebben personen, die be trokken zijn bij den bouw van spoor wegen of bij werken van den water staat. Verder noemt hij ook nog schoorsteenvegers benevens werk lieden, die ontplofbare stoffen ver vaardigen. De regeering kan zich met deze zienswijze niet vereenigen, maar geeft toch tevens t.e kennen, dat vermoedelijk reeds in 't volgende jaar den dwang tot verzekering uit te strekken over 't geheele bouwvak. Toch blijkt uit later ontvangen be richten, dat toch ook de schoorsteen vegers in de wet opgenomen zijn, De verkiezingen in Hongarije zijn beter naar den wensch van de regeering afgeloopen, dan die van België. De eerste minister, Koloman Tisza, heeft een schitterende zege behaald. Men verwacht, dat 't kabinet op eene aanzienlijke meerderheid rekenen mag. Men houdt 't voor zeker, dat de eerste minister thans een poging zal wagen om 't Hooger huis, de Magnatentafel,te hervormen De verkiezingen zijn in de groote steden nogal kalm afgeloopen, maar op 't platte land zijn nog vele bloe dige tooneelen voorgevallen.•- De toestand tusschen Servië en Bulgarije is zeer gespannen. Eerst genoemd land bereidt zich ten oorlog* voor. 't Heeft reeds twee regimen ten troepen bevel gegeven, naar de grenzen op te trekken. Toch zal van den strijd niet veel komen en de zaak wel minnelijk geschikt wor den, daar de groote mogendheden zich er mede bemoeien. Bismarck moet zich reeds tot Rusland en Oos tenrijk gewend hebben, om te zamen de verwikkelingen te voorkomen. Toch hebben die mogendheden reeds aan 't kabinet van Bulgarije te ken nen gegeven, dat Servië in deze gelijk heeft, en dat de regeering een scher per toezicht dient te houden op hen, die Servië om politieke redenen ver laten hebben. vermeerderen voel; elk oogenblik nieuwe folteringen aanbrengt. Moed houden, wanneer de dorst mij doet versmachten en ik voel dat ik krank zinnig zal worden. Heva! om Gods wil zwijg! Wilt gij mij zooals daareven I weder moed in spreken, viel zij j hem stuipachtig lachend in de rede, mij zeggen dat ik hoop moet: voeden. Ha! dat kan u geen ernst zijn. Gij die zelf alle hoop opgeeft. Eene vlaag van machtelooze woe de maakte zich van George meester. Levend begraven! riep hij uit, en ik kan die muren niet verbrijzelen, die deur niet intrap pen Ik kan dit arme kind niet red den en mijne geliefde Mary niet te hulp snellen haar niet uit de armen van dien ellendeling rukken aan wien de eerlooze Djella haar heeft overgeleverdO, die ge dachte jaagt mij het bloed naar de slapen, zij maakt mij helsch! Heva Haarlem, 18 Juni 1884. Ten vervolge op ons bericht van gisteren, betreffende de liedertate! «Zang en Vriendschap», kunnen wij mededeelen, dat het internationaal concours te Brussel gehouden zal worden op 17 en 18 Augustus en genoemde vereenigiug deel zal ne men in de prima vista afdeeling. Onlang*s herdacht de heer J. F. G. de Rot, opzichter van den weg bij de H. IJ. S. M., den dag waarop hij voor 25 jaren in dienst trad der Maatsch. Onder een welgemeende toespraak ontving hij van den hoofd ambtenaar uit naam der Maatsch. een gouden remontoir met toepas selijke inscriptie. Ook van zijne mede ambtenaren ontving hij schoone ca- deau's, terwijl hem dien dag van Heva, gij hebt gelijk!. Ja het is om krankzinnig te worden en even als gij gevoel ik dat mijn hoofd be gint te duizelen. Eene hevige koorts verteerde het jonge meisje. Zij begon te ijlen. Edward riep zij wanhopend uit ik zal u nimmer terugzien. en toch had ik u zoo liefzoo lief... Indien gij wist hoe veel ik van u houd;ik sterf met u doch eerst moet ik u nog mijn gansche hart blootleggen Heva had zich met bovennatuur lijke krachtinspanning opgericht, doch zij wankelde en moest om niet te vallen zich met beide handen vasthouden aan de zerk van de graf tombe. George, George, stamelde zij, nauw hoorbaar, mijn hart breektik stik lucht, lucht om Godswil geef mij lucht! Is dat mogelijk in een graf tombe antwoordde George bitter. Dan zal ik bidden, nogmaals bidden en in het gebed mijn troost zoeken, zeide Heva haar steun punt loslatende en op de knieën zin kende maar haar krampach'.ig ge kromde handen stuipachtig tegeu de borst drukkende, liet zij er onmiddel lijk op volgen: Neen, ik kan niet meer! ik kan niet meer! Wat een doodstrijd! en niets, niets te kunnen doen, herhaalde George wanhopend. O! het is om zich het hoofd tegen deze vervloekte muren te berste te loopen Terwijl dit hartverscheurende too- neel in den grafkelder plaats had. richtte de fakir Souniacy, die te mid den der Brahminen overeind stond, de blikken naar den lichtenden ho rizont in het Oosten, den aankondi ger van den op handen zijndeu da geraad. Broeders! zeide hij, de morgenster verbleekt aan den hori-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1