POPULAIR mm F Oplage J 0000 Ox. Vrijdag 20 Juni I!Sï34-. No. 201. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Versuhimt üayeiijks uityenomen Ion- en aljjemesne Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. Hoofdagenten voor het Bollenland: Compagnie Générale de Pnblicité Etrangere G. I. DAUB li Sf Co., JOH. F. JONES. Sn nr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmarlre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 'smiddag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum vm Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- eu Feestdagen van 121- tot 4 uur. Kinderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 inir. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie MsiaGrhappij ter bevordering van N ijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs 'met gezelschap, leden met- 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hel Paviljoen. Ingang Dreel'zijdc le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk musea,a voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en ïueer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopemie toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot. 14 April op die dogen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het gelieel niet toegelaten; kinderen van 3 tot 14 jaren uiet dan onder behoorlijk geleide.—- Ten Iers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen var 113 uur. -Dealers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1 4 uur. Stadsbibtio' heek 1 rins en/of. Geopend "Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2t-3 uur. Toegang (deur Oudegrocumarkt') vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. In de Franselie Kamer van af gevaardigden kwam dezer dagen een gewichtig onderwerp ter sprake. Het amendement-Lanessaninhoudende de verkorting van militairen-dienst tijd van drie tot een jaar, voor de genen die bij examen blijk zonden geven genoegzaam te zijn geoefend, werd met groote meerderheid ver worpen. In den heer Campenon, minister van oorlog, vond Lanessan een volhardend tegenstander en hij heeft het aan dit hoofd van minis terie te wijten, dat zijn voorstel, oorspronkelijk nogal ingang vindende werd afgestemd. Er was, wij moeten het toegeven, dan ook genoeg voor en tegen. Een der punten die nog al gewicht in de schaal legden, was de bewering van Campenon dat het recruteeren van onder-officieren door de aanneming van het amendement- Lanessan zou hebben te lijden. Lanes san noemde dit «de beginselen eener gezonde volksheerschappij voorbij zien», welke bewering hij wist te staven met er op te wijzen, dat de wet van 1872 niet was nageleefd. De vijfjarige diensttijd, zoo ging hij voort, bestaat slechts op papier werkelijk dient ieder man niet lan ger dan 40 maanden en moet men nu dien diensttijd aan de gansche natie opleggen? Hij oordeelde verder dat de drie-jarige kazerneering groo- tere uitgave van den Staat zou vergen. Zijn hoofddoel was om allen bur gers het verlaten van de kazerne mogelijk te maken, als hunne «mili taire vorming» was gebleken te zijn voltooid. Campenon was echter niet te overtuigen, gesteund door de ministeriëele pers. 't Heeft wel eenigs- zins het karakter alsof de minister van oorlog in deze moest gehoor zaamd worden. FEUILLETON. DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN DIT ENGELSCH INDIË VAST XA VIER DE MONTÊPIN. 109) Derde Gedeelte. DE SLUIER EN DE RING. En vervolgens? vroeg de fakir. Djella wees op de twee Hindoes, die haar vergezelden. En vervolgens, ging zij voort, zullen deze heide broeders van het «Heilig Verbond» den graf kelder, waartoe g'ij hun toegang zult verleenen, binnentreden en zich van hunne bsso's bedienen! Aan uw bevel zal worden vol daan, zeide Souniacy. Door eenige leden zijn in den Fransehen senaat weder bepalingen op de echtscheiding benevens een tegenvoorstel, inhoudende sommige wijzigingen der wet betreffende schei ding tusschen tafel en bed ingediend. Uit Parijs wordt gemeld, dat de afgezanten van Birma (in Azië) al daar zijn aangekomen en door den president der republiek officieel zijn ontvangen. Het doel hunner zending is om het met Frankrijk gesloten verdrag te teekenen. De liberalen in Engeland kunnen het maar niet eens worden over de met Frankrijk gesloten overeen komst, betreffende de plannen met Egypte. «Wat», zeggen zij, «moet ons leger van eene internationale commissie afhankelijk zijn? een zaak die geheel en al door Engeland op touw is gezet, waarin het Engel- sche geld de grootste rol speelt; het plan is slecht, zeer slecht in dezen tijd». Wie zich echter aan alle gehar rewar der Europeesche diplomaten niet stoort is de Mahdi. Stelselma tig rukt hij steeds verder voort. Het schijnt of zijn lijfspreuk is: «moor den en branden is het sieraad van den oorlog.» Er heerscht dan ook in het Nijlland een groote schrik voor zijne woeste horden. Het schijnt nu weer dat na Berber de val van Dongola ophanden is. Koning Jan van Abvssinië schijnt woord te zullen houdenhij zal trachten Kassala en Kalabat te ont zetten en 30,000 man van den Galla- stam een inval in het oproerige ge deelte van Egypte laten doen, ter wijl hijzelf met een krijgsmacht tegen Soedan oprukt. Khartoem is door 20,000 oproer lingen ingesloten; de toestand der stad is dus inderdaad hachelijk. De prinses richtte zich daarop tot Kazil. Mijn zoon, zeide zij, gij zijt gewond bij den nachtelijken aanval op den bengalow. De hand van Edward Malcolm heeft u ge troffen. Ik laat het aan u zelf over li te wreken: Ik geef u uw wraak in handen. Zoodra het teeken zal zijn gegeven, zult gij zelf de Thugs naar de gevangenis van Edward Malcolm geleiden. Heb dank, prinses. Djella strekte haar hand uit naar de graftombe. Weest vervloekt! riep zij uit. Gij zult de eerste offers zijn Zich daarna tot Souniacy wen dende zeide zij Fakir! morg'en nacht, als wij het gehate Eng'elsche juk voor altijd zullen hebben afgeschud, zien wij elkander weder op het «Kerkhof der Olifanten». Daar geef ik u rendez- Er schijnt in Engeland eenige verbetering te komen in het volks onderwijs. Door den heer Mundella is verslag uitgebracht over de vor deringen van het volksonderwijs in Engeland en Wallis in het afge- loopen dienstjaar. Er waren in 1883 250 scholen meer dan in het voor afgaande, terwijl, door elkaar geno men, het aantal schoolbezoekende kinderen 112,000 meer bedroeg dan in het vorige jaar, doch de meer dere kosten van onderwijs in ver houding nogal beduidend waren hetgeen in enkele omstandigheden zijn oorzaak had. Na een lang debat werd de raming 1884/85 door het Huis goedgekeurd. De nieuwe Belgische ministers hebben in handen des konings de eeden afgelegd, en daardoor is het nieuwe ministerie thans formeel ge vestigd. Gisteren is ook de Senaat ontbonden en tegen 8 Juli a. s. zul len de kiezers worden opgeroepen om een nieuwen Senaat saam te stellen. De liberale goeverneurs der provinciën zullen ooknaar men zegt, van hunne betrekkingen wor den ontheven. De heer van Damme, goeverneur van Luxemburg, en de goeverneur van Henegouwen heb ben reeds uit eigen beweging hun ontslag aangeboden. Uit Belgie bericht men, dat 't Kindt weldra in vrijheid zal worden ge steld, als zijnde, volgens het bewe ren van verscheiden rechtsgeleer den, zijn straftijd met mederekening van de drie jaren preventieve ge vangenisstraf verstreken. Het van de Duitsche regeering uitgaande wetsontwerp, betrekkelijk het verleenen van subsidie voor twee overzeesche stoomvaartlijnen, maakte dezer dagen in den Rijksdag een Op het «Kerkhof der Olifan ten», herhaalde de fakir; ik zal er wezen, wij zullen er allen zijn. Djella verwijderde zich en was weldra in de ochtendschemering ver dwenen. De fakir nam zijne vorige afwach tende houding aan; de Brahminen zetten zich weder op de treden ne der en wederom heerschte eene diepe stilte in den ganschen omtrek. George, George, kom bij mij! riep Heva plotseling uit. ik lijd zooveel smarten dat ik God smeek om mij uit mijn lijden te helpen Leg het hoofd in den schoot, overmoedigeriep George bitter J uit. Zie dit kind is sterker dan 1 ik, want zij kan nog bidden, terwijl ik niets dan vervloeken kan. onderwerp van drukke bespreking uit. Het was hoofdzakelijk dr. Bam berger, die er met kracht tegen op kwam. Zijne rede duurde maar even twee uren. Het hoofddoel van zijne redeneering was, dat hij, zeer aan het welslagen der onderneming twij felende, verwerping voorstelde, zoo als trouwens door de aanhangers van zijn partij met elk van de regee- ring uitgaand voorstel wordt gedaan. Natuurlijk gaf Bismarck hem hier een fiink antwoord op. Hij verklaarde geen poging te zullen doen om Bam berger van de deugdelijkheid van het ontwerp te overtuigen; vervol gens, na hem op duchtige wijze te hebben weerlegd, stelde hij in over tuigende bewoordingen de voordee- len in 't licht, die een dergelijke stoom vaart-verbinding op handel en nijverheid moest uitoefenen en stelde vervolgens Bamberger en zijne aan hangers verantwoordelijk voor de gevolgen van eene verwerping der wet. Ten slotte werd besloten, op een voorstel van den heer Reichenspe- ger, om de zaak in handen te stel len eener commissie. Op deze wijze wordt het voorstel als 't ware in den snippermand gegooid, doch men kan er zeker van zijn dat het eerstdaags weder op het tapijt zal komen. Den nieuw benoemden leden van den Staatsraad zijn thans hunne aan stelling toegezonden. Zij zijn 75 in getal en er komen enkele beroemde personen onder voor. Nog meldt men uit Duitschland, dat aldaar onderhandelingen worden gevoerd over den bouw van twee pantserfregatten voor Chineesehe rekening'. Naar uit Italië wordt bericht, heeft de Italiaansche politie bericht ontvangen van de politie uit Enge land om op hare hoede te zijn voor naar Italië zich begeven hebbende dvnamiet-mannenwaarmede de I jongste aanslagen te Genua in ver-' band staan. De politie-wachten om het Vati- i kaan te Roroe zijns diens volgens verdubbeld. BIWKXLAM). Haarlem, 19 Juni 1884." Voor het Donderdag 22Julie.k. alhier te houden toelatings-examen j voor de Onderwijzers-kweekschool, hebben zich 80 kandidaten aange meld, waaronder drie, die hebben verklaard zeiven in de kosten van I huisvesting voeding enz. te zullen., I voorzien. Er zijn aan de kweekschool 20 plaatsen vakant. Van de jongelieden die zich heb-! ben aangemeld zijn 33 uit N. Hol-' jland, 18 uit Z. Holland, 24 uit Friesland, 1 uit Zeeland, 1 uit DVefite en 3 uit Overijsel. De toestand van Z. K. H. den Prins van Oranje blijft zeer zwak, nu en dan nog lichte koortsaan- doening. Z. K. H. gebruikt slechts eenige ezelinnenmelk en dagelijks een paar glazen Tokayer wijn. De Prins is helder van geest en gaat zich weder meer en meer bemoeien met hetgeen in de buitenwereld omgaat. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft aan Ged. Staten van Limburg toegezonden een plan ter verbeteriiig der Maas bij Maastricht, opgemaakt naar aan leiding der adressen te dier zake van den heer E. Regouten anderen. De hoofdzaak is: uitdieping der Maas, opruiming der fraaie steenen brug, Mijn vriend, mijn broeder, zeide het jonge meisje met smee- i kende stem, geen godslastering Spreek zoo niet. Vergeet gij dan dat gij mij daareven nog verweet zoo spoedig den moed te verliezen, en waar blijft nu de uwe? Moed? herhaalde de En- igelschman. Waar heeft die mij anders toe gediend dan om meer dan j twintig maal den dood te trotsee- 'ren? Tot wat hebben al die schat- ten aan de pagode van Bowhanie j ontrukt mij gediend, tot wat hebben die sluier en die ring, die mij de grootste macht in handen zonden j geven, geleid? Tot niets. Wat heb- I ben al mijn stoutmoedigheid, behen digheid en energie mij gebaat? Tot niets anders dan levend begraven te j worden met een kind, dat ikgezwo- I ren had te zullen beschermen en te verdedigen, terwijl op dit oogen- blik misschien mijne teêrbeminde bruid zich vruchteloos tracht los te rukken uit de armen van Doorgal- Sahib «Och, Kazil, waarom hebt gij mij nog hoop gegeven, terwijl het niets anders dan een droom mocht wezen Waartoe die talismannen in mijne handen gesteld? Zij zijn een waar deloos schild, dat noch mij noch hen die ik liefheb, heeft kunnen bevei ligen. George hield zijne handen voor zijn aangezicht en viel moedeloos op de zerk neder. Een half uur ongeveer verliep. Het geluid van snel naderende voet stappen werd onder de cvpressew hoorbaar. De fakir Souniacy, de waakzame schildwacht, hief onmiddelijk liet J hoofd op. I Wie is daar? riep hij. Een slaaf verscheen voor here en antwoordde Fakir Souniacy, prinses Djella I zend mij tot u. Wat moet gij mij zeggen? Drie woorden. En die zijn?

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1