Oplage 10000 Ex. Zaterdag 21 Juni 1884. No. 202. FEUILLETON. HAAR EM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand 40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: B0MAÏÏ3 k Co., te Haarlem. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etraugl re G. L. BA ~ÜBE Co., JOH. F. JONES, Sircr., Parijs, 31 lis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIE N: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertenties worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12? tot 4 nur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinder Rijksmuseum, van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12?- tot 4 nur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. - - Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandscbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks \.n 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs c;i leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral tan Nederland e.u meer hijzonder van het Haarlemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per perse i 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 Zondagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in liet geheel niet toegelaten; kinderen i Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen var 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Woensdag en Zaterdag vail 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang Meur Oudegro ion. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel juar uur tegen betaling van 25 rent» per persoon, alleon op rau 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. 'ao 14 uur. - - Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend ALGEMEEN OVERZICHT. Reeds nu heeft men de personen genoemd, waaruit de conferentie zal zijn saamgesteld, indien de schikkin gen, door Frankrijk en Engeland gemaakt, door de overige groote mogendheden worden aangenomen. Ook de Khedive van Egypte heeft zijn vertegenwoordigers benoemd, en, naar men er bijvoegt, zullen Sir Evelyn Baring, als raad-adviseur van Engeland's vertegenwoordigers en Lord Granville als president fungeeren. Men is thans druk bezig om mate rieel voor een spoorweg van Soeakim naar Berber, te Woolwich (Engeland) te verschepen. Men heeft 25 mijlen spoorweg noodig, en Engelsche genie troepen zullen het toezicht over de arbeiders, allen Egyptenaren, uit oefenen. De sultan van Turkije begint zich thans luider te doen hooren in de Egyptische kwestie. Zaterdag zond hij' per telegraaf eene circulaire aan de gTOOte mogendheden naar aan leiding van de overeenstemming tus- schen Frankrijk en Engeland, waar in hij de vrees uitdrukt, dat de blijvende bezetting van Engeland in Egypte niet den gewenschten uit slag zal hebben. De Porte wenscht, indien het den mogendheden blijkt, dat niet-inlandsche troepen in Egypte noodig zijn, van haar recht ge bruik te maken en Turksche troe pen naar Egypte te zenden. Indien dit niet mocht worden aangenomen, stelt zij eene gemengde bezetting voor, bestaande uit Turksche, En gelsche, Fransehe, Italiaansche en Spaansehe troepen. Verder brengt de circulaire een pluimpje aan En geland in deze bewoordingen«En geland heeft met succes de taak vervuld, welke zij zich had opgelegd, om den opstand van Arabi te dem pen en het gezag van den Khedive te bevestigen; door Egypte te ont ruimen zou zij slechts hare vroegere verklaringen ten uitvoer brengen». Of er op de vertoogen der Turksche regeering veel acht geslagen zal worden, betwijfelen wij ten zeerste. In den Duitschen Rijksdag maakt men zich nog steeds warm over de Unfallversicherung»Het zijn vooral de Duitsch-vrijzinnigen (de zooge naamde geavanceerden), die zeer tegen de aanneming dier betreffende wet gekant zijn. Zij worden hierin bijgestaan door de sociaal-democra ten, doch het baat hen niet veel. Een eigenaardig verschijnsel hierbij is, dat er in de drie hoofdpartijen van den Rijksdag, anders steeds ge reed om elkander in 't vaarwater te zitten, thans eene sterke samen werking is te bespeuren. Hier zwicht dus alle partijzucht, wanneer allen inzien dat door samenwerking eene wezenlijk gewenschte sociale her vorming in 't leven geroepen kan worden. Hoe men ook weder te ver kan gaan, blijkt uit het amendement- Richter, die wenschte ook rijksambte naren in de wet opgenomen te zien. Dit valt echter met den aard der zaak moeilijk te rijmen. Dezer dagen is de sherif van Oeazzan in Spanje in het geheim drug bezig geweest om van de re geering te Madrid stappen te ver krijgen, dat zij met een leger in de binnenlandsche zaken van Marokko tusschenbeide kwam om het land onder Spaansch protectoraat te plaat sen, en heeft der regeering het vol komen bezit van eenige provinciën aangeboden. Daar Spanje volgens DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER BE MONTÊPIN. 110) Derde Gedeelte. DE SLUIER EN DE RING. Wij behoeven niet te vermelden dat de bewakers van Edward even bijg-eloovig en even licbtgeloovig waren als die van George en Heva. De heilige sluier deed de ge- j wenschte uitwerking. De deuren der gevangenis werden geopend en onze j held kon zijn broeder omhelzen en j zijn trouwen knecht de hand druk-1 ken. Toen hij Heva gezond en wel terug zag, was Edward uitgelaten: van vreugdedoch deze, hoewel God dankende voor de bevrijding- van haar minnaar, liet haar tranen rij kelijk vloeien. Zoo lang mijne zuster niet bui ten gevaar is, hebben wij geen reden tot vreugde, riep zij uit. God heeft ons blijkbaar beschermd, maar mijn hart zegt mij, dat hij ons in de eerste plaats bevrijd heeft, om te beproeven Mary te redden. Heva, antwoordde George gij doet ons onrecht. Weet gij dan niet dat ik bereid ben voor Mary mijn leven, ja mijn laatsten droppel bloed te geven? Ja, dat is waar stemde Heva toe. Dat weet ik; maar baast u dan. Waar zijn de paarden, Kazil? vroeg George. Buiten de omheining van het park in een boschje, hier vlak hij. Weet gij waar het paleis van Doorgal-Sahib is? El Impartial heeft geweigerd aan dit verzoek te voldoen, moet de sherif zich daarna tot Frankrijk hebben gewend. Naar de Pol. corr. mededeelt, zal de koning- van Servië, op uitnoo- diging van den keizer van Oosten rijk, de groote manoeuvres van het Oostenrijksche leger bijwonen. Hij kan nu ook eenigen tijd uit zijn land worden gemist, daar de ophanden zijnde oorlog met zijn buurstaat Bul garije, door de groote mogendheden, Duitschland en Oostenrijk-Hongarije wordt voorkomen. Nu, het is ook maar beter naar onschuldige militaire oefeningen te kijken, dan eens anders bloed te vergieten. De Stampa, een Italiaansch blad, wil nu met alle geweld weerspreken dat in Italië, de politie verwittigd zou zijn geworden door de Engelsche van de aankomst van dynamiet- mannen. Eveneens weerspreekt het blad de geruchten van eene ver sterking der politiewacht om het Yatikaan en de St. Pieterskerk. Een amendement van den heer Fowler in het Britsche Lagerhuis voorgesteld, om de wet tot uitbrei ding van het kiesrecht eerst met 1 Januari 1885 van kracht te doen zijn, werd, ofschoon door de regee- ring gesteund en door de oppositie verdedigd, niet zonder ernstig verzet aangenomen, hetg-een toch nog met eene meerderheid van 126 stemmen gesehiedde. Bij de jl. Dinsdag door Lord Spen cer, onderkoning van Ierland en zijne gemalin gehouden intocht binnen Belfast, heeft van de zijde der be volking geen manifestatie plaats ge had. De orangistische partij bleef volmaakt kalm, dat zeker zijn oor zaak heeft in den jongsten verma ningsbrief aan deze partij. Bij de Belgische verkiezingen hebben te Huysingen, een plaatsje onder de gem. Sint-Pieters-Leeuw vrij scherpe tooneelen plaats gehad. Woensdag en Donderdag jl. heb ben de werklieden der fabriek van Loth, èn liberalen èn katholieken uitgejouwd, waarhij echter gelukkig geene gewelddadigheden plaats had den. De inwoners van Rhodes, Jour- neppe en Huysingen zijn echter slaags geraakt, doch werden door de gendarmes van Hal tot de orde gebracht, waarhij dezen het ook neg vrij hard hadden te verantwoorden; een gendarme werd ontwapend. Voor het kasteel van den heer Vaucamps, senator van Brussel, had zich eene aanzienlijke menigte saam- gepakt; de man schijnt niet zeer bemind te zijn. Het is echter bij deze enkele vertooning gebleven. De ware oorzaak dezer onlusten is nog niet bekend. Het is wel vreemd dat er met dit al nog geene aan houdingen hebben plaats gehad. De kansen voor den heer Blaine, om tot president van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika ge kozen te worden, staan nog niet zoo slecht, als men eerst meende. Zooals men weet, heeft hij 't weldenkende deel der natie tegen zich, maar thans heeft hij een grooten steun gekregen in de Jeren, die in Amerika wonen. Juist zijne groote antipathie tegen Engeland is oorzaak van deze hulp. De verkiezing van den candidaat der democraten is thans lang zoo zeker niet, en dit zal aan de be schaafde Amerikanen veel reden tot bezorgdheid geven. Men schijnt in Noorwegen thans tot vergelijk gekomen te zijn." Eén nieuw ministerie is gevormd en reeds den Koning te Cbristiahia aange boden. Prof. Broch is geslaagd in zijne waarlijk niet gemakkelijke taak om in deze omstandigheden nog per sonen te vinden, die hunné krachten aan "s lands belangen willen wijden, 't Ministerie zou bestaan uit: Broch, Sibbern, Richter, Daal, Sorensen, Essendrop, Koren, Dahl en boven dien nog de heeren Haugland en Arctander, die leden van 't Stortthing- zijn; men noemt ook nog anderen zooals Stang en Hovslef. Wat dit ministerievoorNoorwegen geven zal, ligt natuurlijk nog in 't duister, maar 't is te hopen, dat de onderlinge partijhaat een.weinig ver minderen mog-e, opdat 't land niet; langer lijde door den voortdurende»! j twist tusschen hen, die juist voor den voorspoed van 't volk waken moesten. Zooals men weet houden de be woners van Sleeswjjk-Holstein, dat reed 3 zoo lang geleden door de Pruisen geanexeerd is, nog altijd met bewonderenswaardigen ijver hunne-- oude taal, zeden en gewoonten in eereboewei door laatstgenoemd' land, al 't mogelijke wordt gedaan, de jeugd aan de nieuwe taal te ge wennen. 'tMoet dan ook 'tgehecle volk g-oed gedaan hebben, toen 't hoorde, boe in 'tnog vrij gebleven deel van hun land, hun moed ge waardeerd wordt. Een duizendtal Noord-Sleeswijkers waren getrokken naar Noord-Jutland en bezochten daar verscheidene steden. Overal werden zij met de grootste vreugde binnengehaald en toonde men hun op allerlei wijzenhoe men nog steeds met hen meeleefde. Ja. In hoeveel tijd kan ik daar heen rijden, als ik het onmogelijke van mijn paard verg. In twee uren. Opweg dan en laten wij ons! haasten, want ang-st en ongerustheid verteren mij; ik zit als bet ware op heete kolen! Ik zal met u medegaan. broe der zeide Edward. Dat is onmogelijk. Ik wil de gevaren, die u te wachten staan, deelen. Nogmaals, dat is onmogelijk. Waarom? Omdat gij onmiddelijk, zonder een minuut langer te verwijlen, Heva naar Benares moet geleiden om haar in het paleis van den goeverneur in veiligheid te brengenen om die reden niet alleen.het lot van onze landgenooten en het bestaan der In dische Compag-nie berust in uwe handen. Hoe, dat begrijp ik niet. Door Lord Singleton te waar schuwen dat de uitgebreide samen zwering- die onze vader vermoed heeft, op het punt is om op het on verwachtst uit te breken, zult gij het Engelsch gezag in Indië redden! Zeg- hem dat morgennacht, prinses Djella opperste chef der saamgezwo renen op het «Kerkhof der Olifan ten», het teeken zal geven tot den strijd. Er is een algemeen bloedblad beraamd en zonder ons zal zooveel Engelsch bloed geplengd worden, dat de golven der Ganges tot aan zee zullen worden roodgekleurd. Begrijpt gij nu, Edward, dat uw plaats te Benares is? Ja, - antwoordde de jongeling en ik zal vertrekken, maar zeg wel aan Mary, dat ik om haar te redden, gaarne bij u was gebleven, om met u te overwinnen of te ster ven. Over eenige uren. Edward, zult gij het haar zelve kunnen zeg gen. Deze woorden werden gewisseld terwijl zij zich naar het boschje rep ten, waar de paarden gereed stonden. Ei- waren vijf, waarvan een met een vrouwenzadel. Kazil dacht aan alleshij was altijd op alles bedacht Edward tilde Heva op haar paard, een slanke merrie van Oostersch ras en een hardlooper in de hoogste mate. De drie mannen stegen insge lijks op. Meester, wij blijven bij elkaar. zeide Kazil, gij kunt mij niet I ontberen, gij kent het land niet, ter- i wijl ik u de kortste en minst gevaar- lijke wegen zal wijzen Uw bruin j geverfd gelaat geeft u het uitzicht van een Hindoesch opperhoofd. Maak een Tulband van uw gordel, en mocb- i ten wij fellahs tegen komen, dan I zullen zij u ongehinderd laten voor bijgaan. Ueorge volgde den raad van d"-r>

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1