/aken betreffende Tripoli. Ook voe-1 krans doen nederleggen op de lijk- gen dezelfde berichtgevers er bij, baar van den Prins van Oranje, dat Frankrijk te kennen gegeven De minister van waterstaat, heeft, dat zij Italië geene moeilijk- handel en nijverheid, vestigt er de heden in den weg zoude leggen, j aandacht op. dat bij koninklijk be- wanneer de regeering zich bereid sluit van 20 Mei 1884 No. 20 Staats- verklaarde uit het Oostenrijksch-1 blad No. 108) de prijs der gezegelde Duitsche verbond te treden. Diebriefomslagen van 5 en I2Y2 cent. laatste bijvoeging maakt echter het geheele bericht minder waarschijn- De Somali-stammen in de nabij heid der haven Barbarah, hebben eene bijeenkomst gehad, waarbij Juli i uader met ingang van 1 is vastgesteld voor de briefomslagen van 5 cent op 101/) voor de briefomslagen van 121/. cent op 25x/a cent de twee stuks, tegen welke prijzen die omslagen op werd vastgesteld, dat zij uit hun alle post-, bij- en hulpkantoren, als- midden een sultan zouden kiezen voor het geval de Egyptenaren hun grondgebied zouden ontruimen. Dit nieuwe sultanaat zou zich dan on middellijk onder Britsch protecto raat plaatsen. BI\NENLA\D. Haarlem, 30 Juni 1884. Gisteren namiddag is een 14jarige jongeling, alhier woonachiig, in het Noorder-Buitenspaarne onder de ge meente Spaarndam, verdronken met baden, daar hij niet zwemmen kon. Zijn lijk is nog niet gevonden. Door mej. A. J. Haanen is aan het Rijk ten geschenke gegeven eene schilderij, welke thans op het Pa viljoen in 's Rijks verzameling vanl moderne kunst alhier ter bezichti ging is gesteld. De liberale kiesvereeniging Eendracht te Haarlem heeft tot can- didaat gesteld voor de Tweede Ka mer (ter vervanging van wijlen den heer Mirandolle) den oud-minister mr. J. Kappeyne van de Coppello, vroeger afgevaardigde van het dis trict Haarlem. Aanbevolen waren, nevens den heer Kappeyne, de heeren mr. een adres van den volgenden inhoud Retbaan Macaré. officier van justi- mede bij de rijksdepothouders van postzegels enz., in elke verlangde hoeveelheid, doch minstens bij twee stuks tegelijk te verkrijgen zijn. De Minister van Waterstaat,Han del en Nijverheid brengt ter kennis van belanghebbenden: 1. Ter oplei ding tot de betrekking van telegra fist 2de kl. bij de rijkstelegraaf kun nen, na vergelijkend onderzoek, in de maand Aug. a. s. leerlingen wor den toegelaten, aanvankelijk opeen daggeld van een gulden. 2. Deze leerlingen kunnen, na voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben, dingen naar de betrek king van telegrafist 2e kl., aan wel ke betrekking aanvankelijk eene jaarwedde van negen honderd gul den is verbonden. Reeds de vorige week Maan dag werd aan de departementen van oorlog en marine, op het officiëele bericht van het overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje, medege deeld, dat nadere bevelen des Ko- nings gegeven zouden worden om trent den rouw voor land- en zee macht. Tot dusver zijn die nadere orders niet ingekomen. Aan de Eerste Kamer is gericht tie, en mr. J. C. van Eyk, O.-I. ambtenaar met verlof te Haarlem. Aan de keuze van den candidaat ging eene breedvoerige gedachten- wisseling vooraf. Z. M. de Koning is Zaterdag mid dag 12.45 ure van Carlsbad te Ber lijn aangekomen en vertrok na een kort oponthoud naar Tegernsee. II. M. Koningin Emma passeerde Berlijn te 3.40 ure, op reis van Kis- singen naar Tegernsee. Volgens berichten in verschil lende dagbladen zou Z. M. de Ko ning eerst in de helft der volgende maand uit Duitschland in de resi dentie worden terugverwacht, zoo dat de begrafenis van Z. K. H. den Prins van Oranje eerst op 16 of 18 Juli zou plaats hebben. Naar wij vernemen zijn de voor- loopige overwegingen ten aanzien der voogdijwet reeds zoover gevor derd, dat het wetsontwerp binnen betrekkelijk zeer korten tijd in de Sta- ten-Generaal zal komen. H. M. de Koningin moet daarbij zijn aangewezen als voogdes, terwijl als de «aanzienlijke Nederlanders», welke haar in een raad van voogdij zouden ter zijde staan zullen worden voorgedragen jhr. mr. G. C. van Reenen, vice-president van den Raad van State, mr. C. Th. graaf van Lyndeu van Saudenburg, oud-minis ter, en A. baron Scbimmelpenninck van der Oye. (JJtr. D Ook H. K. H. de Grootherto gin van Saksen-Weimar heeft een uit de geldkist van den heer Mor ton 5000 dollars, voor het grootste gedeelte in Baltimore-banknoten, ge stolen. Aanvankelijk was er volstrekt geene verdenking op u. Men nam aan, dat iemand van buitenaf in huis was gekomen, die zich een sleutel op de geldkist verschaft had. Ik werd geraadpleegd, en nadat ik de localiteiten nauwkeurig had on derzocht, kwam ik tot de overtui ging, dat de nachtelijk inbreker door het dakvenster in het huis van den heer Morton moest gekomen zijn. Gij hadt dien naoht doorgebracht het aangrenzende huis, bij de Carpenter, en wel in eene behagen, te onderzoeken of de door de onderge teekenden aangegeven cijfers al of niet op waar heid zijn gegrond. Indien Uwe Kamer liet meer overeenkomstig Uwe roeping rekent: dat zij de Regeeriug uïtnoodigc deswege eeu onderzoek in te stellen door eene Commissie van bevoegde personen, ook dit is wel. Het is der ondergetcc- kenden eerbiedige meening, dat Uwe Kamer ze delijk gebonden is, tegenover de op niets geba seerde beweringen der Regeering door cijfers weer sproken, te onderzoeken aan welke zijde de waar heid is. 't welk doende: Spakj.er Tetterode. De Jlo/landsche Suikerraffinaderij, J. H. G. Eerman. J. 'Peelex. A instel Suiker raffinaderij, R. Vom Rath. n. Trimborn. I fester Suiker raffinaderij, L. E. Löwenstaj4- M. C'. P. Barbe. De Rotterdamsche Suikerraffinaderij, D. vleliofe II.Dz. C. W. U eu broek J.Dz. Amsterdam, T -too. 28 Jnni 1SS4. Delftshaven, Het college van groot-officie ren der Nederlaudsche Vrijmetsela rij heeft Zaterdag -middag en corps een bezoek gebracht aan de rouw kamer in het paleis aan den Kneu terdijk. Als eeu blijk van hulde aan den overleden Grootmeester Natio naal zal het Groot Oosten een krans op de lijkbaar van Prins Alexan der nederleggen, en zich hij de ter aardebestelling doen vertegenwoor digen. Het Groot Oosten van België heeft besloten, dat eene deputatie de lijk- plechtigheid zal gaan bijwonen, en in naam der Belgische vrijmetse larij een bloemenkrans op de kist zal neerleggen. Vad Omtrent woekeraars in de Bin nenlanden, schrijft het Soerab. Hbl. Wij kunnen verzekeren, dat iemand met f1000 naar Toempang is ge togen; dat hij daarmee 4 jaren heeft gewerkt door geld voorschieten aan inlanders tegen woekerrentedat hij van de opbrengst al dien tijd heeft geleefd; en dat hij toen met 14,000 gulden in zijn zak naar zijn vader land is vertrokken. En het standje werd overgedaan, en het bedrijf wordt, zooals ons ver zekerd werd, voortgezet tot op de zen dag. Naar wij vernemen, zijn de sta tuten der Vereeniging van kleinhan delaren in sterken drank Vergunning bij kon. besluit goedgekeurd, en is aan die corporatie rechtspersoonlijk heid verleend. In een buitengewoon politie blad van gisteren is gesignaleerd Albin Hedinger, uit Steinach, kan ton St. Gallen in Zwitserland, oud 38 jaar, lengte meer dan middel matig. gestalte slank, haar rood en gekruld, knevel klein en rood, kleur ;"e"n' rood en gezond, neus tamelijk groot en rood, eeu lidteeken op den sche del en zomersproeten. De Zwitsersche regeering heeft zijne uitlevering aangevraagd we gens verduistering door een open baar ambtenaar. Dezen gesignaleerde op te sporen, aan te houden en onmiddellijk be- van justitie wordt verzocht. Het bestuur der Vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam, de officiëele mededeeling ontvangen hebbende, dat de Juli-coupon der 7 pets. geconsolideerde obligatiën Den ver Rio Grande niet kan betaald worden, roept de houders dezer en der 5 pets. obligatiën van dezelfde maatschappij op, ter bijwoning eener Woensdagavond 2 Juli te houden vergadering, om een comité tot be scherming hunner belangen te be- noedien. NR. Cl.) Met het stoomschip Schiedam, ka-een der studenten van dezg. «Vrije pitein J. L. A. d'Hamecourt, zijn j Universiteit" te Amsterdam, is met Zaterdag vertrokken van Amsterdam j de Transvaalsche Deputatie naar naar New-York 142 volwassen per- j Afrika vertrokken, om ten huize van sonen, 39 kinderen van 110 jaar den president de betrekking te ver- uilen jvan dagboekhouderD 9 zuigelingen. Er waren voorts passagiers le klasse aan boord. Op de spoorlijn tusschen Oostzaan Een snuffelaar in oude handves- en Purmerend is vermoedelijk door ten enz. van Amsterdam zendt aan kwaadwilligen een hindernis op de het Hbl. den navolgenden tekst van rails gelegd voor een aankomenden den eed voor de makelaar.- jare 1696. Dat sweert Gij, dat Gij regtvaer- Gevcn luet verschuldigde hoogachting te kennen de ondcrgetcekendcn, allen suikerraffinadeurs te Amsterdam en te Delftshaven, dat Uwe Kamer ccrlnug geroepen wordt om eene beslissing te nemen over het wetsontwerp houdeudc nadere bepalingen omtrent den accijns op dc suiker. Zij ontveinzen zich niet, dat zij zich met ccne zekere moedeloosheid wenden tot Uwe Kamer, Dc cciste Kamer toch kent de adressen door hen tot de Tweede Kamer gericht. Zij hebben daarbij niets meer te voegen, en toch gebiedt hun de plicht te spreken. Bij de behandeling vau het wetsontwerp in Tweede Kamer der Staten-Gencraal is geble- 11, dat de meerderheid meer vertrouwen stelde de op niets gebaseerde cijfer? ran den Mi ster dan op de staten door de ondcrgetcekendcn 11 hom verstrekt, behelzende de cijfers der wer kelijkheid, die. ook volgens "s Ministers eigen oordeel, alleen uit dc boeken der ratlinadeurs kan blijken. De ondergeteekeuden vragen geen vertrouwi maar zij hebben het recht van dc Rc^ van de vertegenwoordigers der natie, ecu onder zoek te eisehen, indien de cijfers der Regeering in strijd ziju met de werkelijke fabrieksrende- mcntcn. Het gaat niet aan dien strijd te igno- reeren. Dit klemt des te meer, onnlnt dc Regee ring op het beweren der ondergeteekenden, dat met den ascheoëfticient 5 en een fabrieksverlies van 1 [- pet. nog geene overponde» worden ver kregen, en met den aschcocfficieut 4 en een fabrieksprijs van 2^ pet. er evenmin overponden zijn. welk beweren zij met cijfers hebben gestaald zenden aan het departement geen ander antwoord heeft gegeven en ook niet ,v bij machte is te geven, dan dit: Mijne cijfers ziju de cijfers der Franschc wet. Terwijl zij zelve er kent, dat de toestanden in Frankrijk en Neder land wegens de uitccnloopende fiscale regeling niet zijn te vergelijken. Worden de eijfers der ondergeteekenden niet vertrouwd, onderzoekt ze of noodigt de Regccring uit, ze door eene Commissie van bevoegde perso nen te doen onderzoeken. Ol" is daartoe misschien geen tijd0 Is dc nood der schatkist dan zóó groot, dal men slechts millioenen zoekt bijecu te verzame len, zonder te onderzoeken of die ook op recht vaardige wijze zijn verkregen Is dit wetgevende wijsheid? Zijn dc belangen der schatkist gedurende het onderzoek niet door de onrechtvaardige wet op den bijslag voorloopig voldoende verzekerd? De ondergeteekenden vragen met al den eer bied, die hun jegens de vertegenwoordigers der natie betaamt, dat bet Uwe vergadering inogc in den j zandtrein. De machinist en de con ducteurs hebhen slechts een schok ■evoeld en daarna twee personen, diglijk tusschen Koper en Verkoper uit het land komende, iets zien op- makelen zult, de saken van Koop- rapen. De zaak is in streng onder manschappen, die U aanbevolen wer-zoek. den, secreet zult houden, indien Uj zulks van den Koopman wordt be-Het meisje, wonende aan de last; dat gij geen giften, nog steek- j Nieuwe Sluis, gemeente Wieringer- penningen van d' een nog d' andere waard, dat vóór eenige dagen ten partij nemen zultdat gij geen koop-1 onrechte gezegd werd verdronken manschap, wat natuur dezelve te zijn, zooals haar vader vertelde, ook zij, nog directelijk nog indirec-1 is thans werkelijk verdronken. In telijk, op eenige maniere, voor U j den nacht van 24 op 25 dezer met zelfs doen en zultnogte ook over haar in den hondenwagen van Scha- eenige koopmanschap, die gij weet gen terugkeerende, raakten zij aan dat niet gelevert zou kun- den Barsingerweg te Wieringer- nen worden, staan en zult, dat gij de articulen, die U voorgelezen zijn, getrouwelijk nakomen zult. En voorts alles zult doen. dat een ge trouw Makelaar schuldig is en be hoort te doen». Wijders ampliërende de Lijste van de courtagie, ordenneren en statue- ren Mijne Heeren van den Gerechte mits desen, dat de Makelaars van nu voortaan niet meer voor courtagie van de Kacao en Koffie zullen ge nieten als U/a stuijver van de hon- derfc pond zoo van den Koper als Verkoper. In de Zaterdag te Amsterdam ge houden vergadering van aandeel houders der Stoomvaartmaatschappij Zeeland werd het verslag over 1883 uitgebracht. Daaruit blijkt nog uit het verslag dat de exploitatie aan voordeelig saldo f 401,433 opleverde, tegen f343,750 in het voorgaande jaar. Van dit voordeelig saldo moet worden afgetrokken: het nadeelig ;aldo der iDterestrekening f45,523, bijdrage voor ketelfonds f 36,000, verlies op de uitgelote obligatiën f1150, afschrijving op stoomsche pen, waaronder de totale afschrij ving* van het verkochte stoomschip Stad Bredaf144,525, laatste afbe taling op de in het voorgaande jaar aangekochte bewijzen van deelge- rechtigheid f 41,486; totaal f 269,034. Eene zuivere winst van f132,398 blijft dus over, waarvan 6 pet. over de aandeelen of f122,460 kan uit gekeerd worden. Ook in het loopende jaar neemt het vervoer toe, daar in de eerste 4 maanden 1900 personen meer vervoerd werden dan in 1883. Na goedkeuring van de balans en de winst- en verliesrekening, en na vaststelling- van het dividend, wordt de vergadering door den voor zitter, mr. Tak van Poortvliet, ge sloten. ik niet in overeenstemming brengen met den kostbaren diamanten ring, dien ik aan uw vinger had zien glinsteren.» De jonkman werd doodsbleek en moest zich aan een stoel vasthou den. «Uwe moeder zeide mij, dat die ring een was. lars aan banknoten,» viel hij mij in de rede en sloeg zich voor het hoofd. «Juist, en weer in Baltimore-bank noten.» «Goede hemel.» riep de jonkman, «en dat alles getuigt tegen mij.» «Eduard! gij zijt onschuldig!» geschenk van uw oomriep de moeder. «Wie kau daaraan twijfelen?» «Ja, dat heb ik haar verteld zeide de zuster, mij met een trot- ik domkop!» riep hij als wanhopig uit. Moeder en zuster werdeu bleek en beefden. Ik ging voort: «Dezen morgen vernam ik, dat gij dezen ring bij eveneens een venster1 bij Tiffany voor 520 dollars en met -t dak uitkomt. De-Baltimore-banknoten betaald heb. schen, uitdagenden blik aanziende. «Moeder, Clara, gij hebt gelijk, mij voor onschuldig te hou den,» zeide Eduard; «mijne eenige misdaad bestaat daarin, dat ik u gezegd heb, dat mijn oom mij den ring gegeven had; ik heb hem bij den heer Tiffany gekocht.» Op dit oogenblik nam Clara's ge ne ik u bij uwen j Natuurlijk versterkte dit mij nog s aan u, dat j meer in mijn vermoeden, ik kwam laat eene geheele andere uitdruk- viel. Nadat hier onderzocht uw slaapkamer king aan, maar slechts een oogen ic en vond in de bekleeding van:blik; toen sprak er weder eeu vol uw koffer...» vertrouwen op de onschuld haarsltien dollars. Na drie dagen ontving Vier duizend tweehonderd dol-j broeders uit. Toch zeide zij op een! ik het lotmaar wie beschrijft mijne In eene vergadering, Zaterdag te Amsterdam gehouden, heeft de orde van advocaten met eenparige stem men besloten tot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer tegen het voorstel der regeering, om in het wetboek van strafvorde ring de advocaten te verplichten tot kosteloozen hijstand in iedere straf zaak, waartoe zij door den president der rechtbank zouden worden aan gewezen. De heer J. van Minnen, uit Sneek, waard met het voertuig iu de sloot. De vader wist zich te redden, ook de honden werden gered, maar het kind verdronk. Men denkt aan moed wil. De justitie stelde den 26en daar ter plaatse een onderzoek in. Men vertelt te 's-Gravenhage dat een man Donderdagnamiddag zijn goede plaats in de rij van belang stellenden, die het paleis van wijlen den Prins van Oranje trachtten te bereiken, aan een Engelscliman voor f 12 afstond. Door de plaatselijke politie te 's Hage en en Rotterdam zijn we der valsche guldens in beslag ge nomen dragende de beeldenaren van Koning Willem II en Koning Willem III met de jaartallen 1848, 1865. Twee knapen van 13 en 14- jaar waren Zaterdag middag aan den Bosschendijk onder Oud- Beierland op een voer hooi geklommendoor' eene zwenking kantelde de wagen viel met hooi en jongens in de sloot. Al het mogelijke werd in het werk gesteld, om de knapen te red den, maar vruchteloos; toen men hen eindelijk vond, hadden beider reeds opgehouden te leven. Woensdag middag trof den 28jat' rigen wagenmaker L. Verkoever werkzaam op de fabriek van del Ned. Rijnspoorweg* te Utrecht, eei droevig ongeval. Bij het aansluiter van wagens, geraakte hij tusschei de buffers, waardoor hij zoo ernstig gekneusd werd, dat hij Donderdag ochtend aan de gevolgen overlede Eene aangrijpende plechtigke had te Zaltbommel in het Volk hondshuis derwerkliedenvereenigf «Hulp naar vermogen» Zaterd," plaats. De pijlenbundel, die s zinnebeeld tegen den voorgel zou worden gehecht, was gerd. Een ernstig woord wer.d gesprok, zoowel over den slag, die Or.je en Nederland had getroffen enle roeping van allen, "«der hart or beide klopt, als over het verliesat de Vereenigiug had geleden 'Or den dood van een uitnemend wk- man, dien de eerevoorzitter, dr. Bd- huyzen, terecht kon roemen alen voorbeeld voor allen in en tten zijn kring, om zijne beginseler.ijn karakter. Daarna werd de psn- bundel gesteld onder de koedvan de Vereeniging in het algesen, ernstigen toon: «Vau waar hadt gij het geld, Eduard?» Na een oogenblik gezwegen te van ieder lid in het bijzondeiOp- hebben begon hij; «Ik moet mijne dwaasheid bekennen, ik zie, dat ofschoon ik het noodzakelijk is, er mij over schamen moet. Voor omtrent veertien dagen bezocht ik verrassing, toen de lijsten deuit- gekomene prijzen verschenen J ik vond, dat ik 5000 dollars opnijn nommer getrokken hadIk areef met een vriend een koffiehuis, waar terstond aan den agent vaiwien ik eene courant opnam. Het was ik het lot ontvangen had, on- De Zon, die in Baltimore uitgege- j middellijk werden mij 5000 ollars ven wordt. Toevallig viel mijn blik j in Baltimore-banknoten gemden. op de aankondiging eener loterij. In de volgende week zou de trek king plaats hebhen, en elk lot kostte tien dollars. Nog nooit had ik in de loterij gespeeldmaar, hoe vreemd dien morgen nam ik het besluit toch eens zulk een lot te koopen. Ik zeide mijn vriend geen woord er over, en schreef nog dien zelfden dag naar het loterij-kantoor te Bal- timore en voegde bij mijn schrijven Ik schaamde mij echter, iniji moe der en zuster te vertellen, dt ik in de loterij gespeeld had; eidelijk zou ik er wel toe gekoma zijn, maar vooreerst verborg ik ht geld in mijn koffer, eu g-ietp.ren eb ik" den ring gekocht, daar ik ret3 lang wenschte. zulk eenen te h%en.» «Hij spreekt de waarheidrjepeli moeder en zuster gelijk. (Wordt vordgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2