POPULAIR IMS-1 Oplage 10000 Ex. Zaterdag- 5 Juli 1884. FEUILLE1 ON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn-jn algemecne Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS fo Co., te Haarlem. Hoofdagenten voor het Bint mil mil Compagnie Génerale de Publioi/c Elvttiit/ére G. L. RAllBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Mantviartre. ADYERTENTIEN: van 15 regels 2 5 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. i 10 tot 4 uuroji Zon- en Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van M USEUMS EN Rijksmuseum van Schilderijen op hef Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 121- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen ouder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks \nn ±0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclic Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon" van diploma vrijen toegang; donateurs met gezelschap, leden met I dame. Museum van kunstnijverheid op hel Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op_ vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelpe oudheid, knust en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het llaarlcmsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenome.u Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad. Haarlem, op het Raadhuis. Geopend van 15 April to-t 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124. uur, de overige Christelijke feestdageu tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van K tot 14 jaren niet, dan ouder behoorlijk geleide. Tet/lers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van II8 uur. Tm/Iers bibliotheek. Geopend Woensdag,,Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend "Woensda» en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in d.e Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarktj vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. Hoewel de heer Gladstone in het Engelsch Parlement eene tamelijk gemakkelijke overwinning behaalde, zoo zal hij bij de conferentie meer moeilijkheden uit den weg moeten ruimen. Vooral van Rusland kan men groote tegenstand verwachten. Ten eerste is het Fransch-Engelsch tractaat niet naar den wensch van alle mo gendheden. DeEuropeesche contróle, zoo zegg'en de Russen, wordt opge dragen aan vier mogendheden, maar Europa telt toch meer dan vier staten, en alzoo missen de andere dit recht, tenzij zij speciaal daartoe aangewezen zijn. De bemoeiingen van twee mogendheden worden nu alleen over vier staten verdeeld. In dien het inderdaad een Europeesche contróle zijn zal, zoo moeten ook Rusland, Duitschland en Turkije daaraan deelnemen. Ten tweede schijnt het presidentschap nog veel reden tot verschil te geven. Enge land heeft zich dit toegeëigend, want volgens het tractaat, zal het aan dat land opgedragen worden; hoewel de andere mogendheden daarin bezwaar zien. Alzoo bestaat voor de mogend heden, volgens Rusland, deze kwes tie: Is de conferentie meer speciaal heiast met de behandeling van het tractaat tusschen Frankrijk en En geland? Of moet ze eene schikking treffen tusschen de Europeesche mo gendheden en Egypte In het eerste geval staan de mogendheden tegen over Frankrijk en Engelandin het tweede geval zal de regeling geheel opnieuw moeten geschieden en in overeenstemming worden gebracht met de algemeene belangen. Zoo als het echter nu behandeld moet wor den, zal men het nooit aannemen, I indien zich althans geene buiten- gewone omstandigheden voordoen. De Italiaansche regeering schijnt echter van eene andere meening te zijn. Hoewel zij een onderzoek noodig oordeelt, zoo heeft zij in beginsel toegestemd, onder voorwaarde dat het verblijf der Engelschen in Egypte tijdelijk zou zijn. Tegen de finaneiëele maatregelen heeft zij geen bezwaar en de neutralisatie van het Suez- kanaal was juist de wensch van Italië op de conferentie teKonstan- tinopel. Bovendien worden de be langen van Italië in de Fransch- Engelsche overeenkomst in het minst niet benadeeld. Uit Berlijn daarentegen wordt weer gemeld dat, volgens geruchten, de voorstellen van Engeland tot ver mindering van de rente van de Egyptische schuld, heftige tegenkan ting zullen ondervinden. Men meent aldaar, dat andere middelen kunnen gevonden worden om de financiën van dat land te verbeteren. Men beweert dan ook, dat de betrekkin gen tusschen Engeland en Egypte thans zeer gespannen zijn, en dat de heer Gladstone den Khedive zelfs gedwongen heeft de maatregelen, die Engeland verlangt, goed te keu ren. Mocht het kabinet te Caïro weigeren, zoo zal het onmiddellijk door een ander vervangen worden, dat zich meer naar Engeland's wen- schen schikt. Ook Turkije ziet met leede oogen, dat diet Engelsche leger in Egypte blijven zal. Zij zou het liefst willen dat, zoodra de opstand gedempt is, de Engelsche troepen aftrokken en het handhaven van de orde toever trouwd zou worden aan den Khedive. Turkije zou dan de souvereiniteit over dat land behouden, en vandaar dan ook, dat ze iedere poging van Engeland om Egypte aan de Porte Een gevaarlijk Reisgenoot. (Slot.) Zooals gij wilt, zeide hij, zich iets voorover buigende en mijn kaart met de oogen verslindende, terwijl hij de eene hand vast op het verdachte koffertje drukte. Voor dat ik in deze wagon otapte, was ik de Khan van Tartarije; de won deren der electriciteit vermogen ech ter uit te werken, dat ik mijne per soonlijkheid van tijd tot tijd veran der zoo kan ik binnen eenige uren of misschien minuten, reeds een ge heel ander mensch zijn. Ik heb op deze woorden zeker een bijzonder ontsteld gelaat gezet, want hij ging voort: Ach, gij verwondert u daar over? Dan zult gij misschien nog te onttrekken als een bedreiging j zal aanmerken. i In den Spaansche Senaat werd door den heer Rivera eene motie voorgesteld, die met algemeene stem men werd aangenomen. In de motie verklaarde de Senaat, dat hij met leedwezen had vernomen dat in Amerika 't bericht werd verspreid, dat Spanje plan had Cuba te ver- koopen. Met kracht kwamen allen daartegen op en uit de gehouden redevoeringen bleek, dat juist de wensch van alle partijen was Cuba niet alleen te behouden maar boven dien alle offers te brengen, die noo- mochten zijn om het eiland weder vooruit te helpen. De Portugeesche regeering heeft een oorlogskorvet, met een bataljon infanterie aan boord, naar Madeira moeten zenden. Aldaar waren door de verkiezingen de gemoederen zoo verbitterd, dat de partijen handge meen zijn geworden. Een gevecht tusschen de republikeinen en de monarchalen werd eerst gestaakt, nadat de gewapende macht tusschen beiden was gekomen. Toch zijn zeven personen gedood en verscheidenen gewond. De uitspraak van de rechtbank in zake het proces, dat de heer Bradlaugh voert tegen de Engelsche regeering, is voor hem niet gunstig. De regeering had van hem 500 pond sterling geëischt voor eiken keer, dat hij in het Lagerhuis aan de stemming had deelgenomen. De rechtbank heeft de regeering ont vankelijk verklaard in haren eisch. Toch zal de heer Bradlaugh zich niet met dit vonnis tevreden stellen en voorzeker de zaak in hoogere rechtbank brengen. Naar men meent, zal de uitspraak van die jury eene groote verandering in de zaak bren gen, daar die gunstiger voor Brad laugh zijn zal. In de Fransehe kamer is thans art. 1 van de regeeringsvoordracht tot grondwetsherziening met over- groote meerderheid aangenomen. Verschillende amendementen wer den, nadat de regeering zich daai- tegen verklaard had, verworpen. De heer Lavergue had o. a. een amen dement voorgesteld om het presi dentschap van de Republiek af te schaffen. Verder strekt zijn voorstel om in de grondwet bepalingen op te nemen betreffende de verkiesbaar heid tot senator en het kiezen van senatoren met toepassing van het algemeen stemreeht. Ook dit amendement deelde het zelfde lot als de andere. Een amen dement van den heer Andrieux werd door de regeering overgenomen. Hierin wilde genoemde heer bepaald hebben, dat alle leden van de fami- liën, die over Frankrijk geregeerd hebben, uitgesloten zullen worden van het presidentschap. De cholera eischt nog altijd nieuwe offers. Gelukkig bepaalt zij zich alleen nog maar tot Marseille en Toulon, daar het bericht, dat ook te Lyon een geval was voorgekomen, werd tegengesproken. De doctoren, die van Toulon naar Parijs zijn te ruggekeerd, durven nog niet met zekerheid den aard van de ziekte bepalen. Zij zijn echter van meening dat het de Aziatische cholera is, maar toch in zeer lichten graad. Te Toulon verlaten de burgers thans in grooten getale de stad. De minister van binnenlandsche zaken heeft ech ter besloten toe te zien, waar zij heen trekken en hen zooveel moge lijk buiten de stad, voor hun vertrek, te ontsmetten. Te Marseille heeft minder hegrijpen, dat mijn geheele karakter, mijn doen en mijn laten, geheel er van afhangt, wie ik dan ben. Voor korten tijd keuvelde ik nog met eenige vriendenplotseling veranderde ik in den koning van Siam, en vóór de anderen zich uit de voeten konden maken, heet ik ieder hunner een vinger af. O, die grap had u eens moeten zien. Ha, ha, hal God beware ons! riep ik uit, dat kan u toch geen ernst zijn? Natuurlijk is het mij volle ernst; ik ben nooit zoo gevaarlijk voor anderen, dan juist als ik dat karakter aanneem. Na deze weinig geruststellende verklaring zweeg hij en ik dankte mijn Schepper voor dezen korten wapenstilstand. Door een blik op mijn horloge overtuigde ik mij, dat nog een goed kwartier verstrijken moest, voor wij in Dobriluclc aan-1 kwamen. Ach, hoe zeer wenschte ik, dat die tijd voorhij was! Niets wenschte ik vuriger, dan bij het eerste haltpunt ijlings van coupé te verwisselen. Plotseling en niet tot mijn geringen schrik, verklaarde hij mij, alsof 't niets te beduiden had, zeer bedaard: Ik reken het mij zeer tot plicht u mede te deelen, dat er nu weder eene verandering met mij op han den is, en dat ik binnen weinige minuten de koning van Siam zijn zal. Onwillekeurig zag ik om mij heen of er ook een uitweg was, waar door ik mijn vreeselijken tegenstan der zou kunnen ontvluchten, en tegelijk pakte ik mijn sterken para plu beet, vast besloten, mijne ge zonde vingers ten minste zoo duur mogelijk te verkoopen. Zoo lang ik leef, zal ik niet vergeten hoe ik mij verlicht gevoelde, toen ik eindelijk de locomotief hoorde fluiten, en daaruit de hoop putte, dat wij da delijk op het station zouden aan komen. Onbemerkt legde ik mijne zaken gereed, om vlug te kunnen uitstappen, des te meer omdat het mij geenszins ontging, hoe zijne majesteit de koning van Siam met iedere sekonde onrustiger werd en de wijze, waarop hij zijne tanden liet zien, zou zeker voldoende zijn geweest, ook een minder zenuwach tig man dan ik schrik aan te jagen. Toen wij het station meer en meer naderden, reed de trein langzamer en stond eindelijk stil. Juist toen ik onder een vluchtig groeten de coupé-deur uitsprong, ver hief zich de waanzinnige, om zich op mij te werpengelukkig ontkwam ik zijn vuist en sloeg de wagondeur achter mij dicht. Ik ging naar de volgende coupé en vond deze ge lukkig leeg, entoen de conducteur de deur achter mij sluiten wilde, riep ik dezen toeHola, con- I men alle mogelijke maatregelen ge nomen. Een kasteel is geheel tot i hospitaal ingericht en in de ruime zalen zullen de lijders verpleegd worden, terwijl men in de kelders de apotheek en de kantoren zal ves tigen. Ook in die stad heerscht groote verslagenheid. Men maakt thans mel ding van het volgende voorval, dat plaats had op de stoomboot Mistral die van Marseille naar Toulon voer. Onderweg stierf een van het scheeps volk aan de cholera. De bemanning wierp het lijk over boord en zette de reis voort. Te Toulon aangeko men, werd echter een tweede door hevige krampen aangetast en nu zet ten de matrozen hem in een sloep en verlieten zelf zoo spoedig moge lijk het schip. De zieke, die zoo aan zijn lot overgelaten werd, is echter door de zorg van de marine-autori teiten in het hospitaal opgenomen. De Fransehe troepen in China lijden geweldig veel van de warmte, en vele gevallen van zonnesteek zijn dan ook reeds voorgekomen. Het plan om naar Langson op te trek ken, is dan ook voorloopig uitge steld, en men denkt niet voor Oc tober den krijg te hervatten. Een gewezen communist, die reeds naar Nieuw-Caledonië gedeporteerd geweest wasmaar tegelijk met Rochefort ontsnapteis thans in Egypte corresp. van een Fransch blad. Hij heeft getracht door te drin gen tot in het kamp van den Mahdi maar dit is hem niet geluktinte gendeel, thans bevindt hij zich in Egyptische gevangenschap. Hij werd in de woestijn in bijna stervenden toestand gevonden, maar na zorg vuldige verpleging kreeg hij zijn bewustzijn weder. Zijn verzoek om op vrije voeten gesteld te worden ducteurer zit een krankzinnige in Het fluiten der locomotief ver doofde de laatste woorden en de trein zette zich in beweging, voor ik in staat was, ze te voleinden. Aan de zenuwachtigste aandoening ten prooi, drukte ik mij stil in het kussen en verwachtte, ik weet zelf niet -wat. Eindelijk stoomde de sneltrein het station van Dresden binnen en ik sprong er uit. In 't voorbijgaan zag ik in de volgende coupé mijn ge vaarlijke reisgenoot zeer rustig zit ten en ik begaf mij naar het bu reau van den stationchef, vertelde dezen in korte trekken mijn weder varen en drukte hem op 't hart, passende maatregelen te nemen om den krankzinnigen passagier onscha delijk te maken. Hij beloofde naar Berlijn terug te telegrafeeren, doch zeide, dat zoolang de man niets ergs gedaan had, hem de zaak niets aan-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1