POPULAIR I1IS- EI Oplage 10000 Ex. Dinsdag 8 Juli 1884. INo. .306. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgencmen Zen- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. DrnIikers«UitgeYers: BDÏÏAÏÏ3 k Co., te Haarlem. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de Publicity Etrangère G. L. DAVBE Co., J01I. F. JONES. Stier., Parijs, Sltis Faubourg Montmartre. ADYERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 12.1 tot 4 uur. Kinderen beneden dc 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegan^ vrjj Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreetzijde 2e deur. Geopend dagelijks vnn 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon" van' diploma vrijen toegang; donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 toe 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en loden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het llaarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cc-uts per persoon. Doorloopemle toegangskaarten voor een geheel jaar ik 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tet/l'ers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen'Zaterdag, Zon- en Feestdagen var 113 uur. Tei/lers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensda» en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroesimarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. De Fransche kamer van afge vaardigden heeft met overgroote meerderheid, 414 tegen 113 stem men, het ontwerp tot grondwetsher ziening, zooais dit door de regeering was ingediend, aangenomen. De op positie derhalve, die zich vooral van den kant der radikalen nog al krach tig deed gelden, kon het ditmaal niet verhinderen, dat de meer ge matigde partij de overwinning be haalde. Thans zal, zooals men ver trouwt, elke bijzondere wijzigingin de constitutie voor langen tijd van de baan geschoven zijn, want altijd maakt eene dergelijke kwestie in meerdere of mindere mate de hoof den warm en jaagt de verschillende partijen tegen elkander in het har nas. Weldra zal het ontwerp tot wederinvoering der echtscheiding weder hij de kamer in behandeling komen, daar de wijzigingen door den Senaat in het oorspronkelijke ge maakt, ook weder aan haar oordeel onderworpen moeten worden. Daar deze veranderingen evenwel meer den vorm dan wel de beginselen der wet betreffen, gelooft men niet, dat daartegen ernstige bezwaren zullen rijzen. Nog' voor de parlementaire vacantie, verwacht men de defini tieve vaststelling der wet, die dan zeker in Frankrijk eene belangrijke verandering in het maatschappelijk leven teweeg zal brengen. De verhouding ten opzichte van China is thans weder zeer gespan nen. De eisch, door de Fransche re geering gesteld, ten opzichte der schadevergoeding, bevalt het hof te Peking volstrekt niet, zoodat de oor logspartij aldaar langzamerhand een deel van den verloren invloed begint te herwinnen. Natuurlijk nemen de In duizend vreezen. Een tafereel uit de geschiedenis can het Koninkrijk Weetfalen. Emma zag haren man hij deze laatste woorden vragend aan en hare schoone oogen schenen nog grooter te zullen worden. Ewald begreep haar. Wees bedaard, mijn kind! dus stelde hij haar tevreden; de duivel is zoo zwart niet als men hem afschil dert. Maar indien hij nu eens terug komt, Ewald? Dan behandelt gij hem weder evenzoo als vroeger. En wil hij met zijne gulheid voortgaan, wees dan niet onverstandig! Haal er van wat gij kunt, bewaar het voor de armen van uwe geboortestad, en mocht uw Fransche autoriteiten krachtige voorbereidende maatregelen, om, zoo noodig, de bewoners van het He- melsche rijk ontzag voor de Fran sche wapenen in te boezemen. Het is echter nog geenszins onmogelijk, dat op het uiterste oogenblik China terugkrabbelt, en het hoofd in den schoot legt. Blijkbaar valt het de regeering aldaar niet mede, dat de middelen waarover Frankrijk zoo wel te land als ter zee te beschik ken heeft, nog zoo sterk zijn. Wel licht had men te Peking gehoopt, dat Tonkin reeds in zooverre van troepen was ontbloot, dat het ge makkelijk zou vallen, de overge blevenen met een enkelen slag het land te doen ruimen. Hoe het zij, voor de Fransche regeering breekt thans een tijdperk van dubbele waakzaamheid, van ver meerderde zorg aan, want ook reeds voor het geval, dat de vrede behou den blijft, heeft het gebeurde bij Langson genoeg doen zien, in hoe verre men zich op de goede trouw van China kan verlaten. Het Britsche Iloogerhuis zal weldra de reform-bill, zooals die in het Lagerhuis is vastgesteld, in be handeling nemen. Reeds thans meent men met eenige zekerheid te kun nen voorspellen, wat aldaar het lot van dit ontwerp zal zijn. De groote meerderheid der Lords toch is vijan dig gezind tegenover het ministerie, en niet zelden laten zij zich hij de stemmingen meer leiden door hunne afkeer voor het liberale bewind, dan door het belang des lands. On derscheidene bepalingen toch van het thans aanhangige ontwerp, zou den zeker evengoed door een con servatief kabinet voorgesteld zijn, zoodat eene mogelijke verwerping niet om de. zaak zelve behoeft te geweten zich daartegen verzetten, bedenk dan, dat het 't verlangen is van uw man, dat hij het zoo wil. Er kwam een oogenblik van stilte. Toevallig zag Emma uit het raam, en een hooge blos verspreidde zich over haar voorhoofd en wangen tot aan haar blanken hals. Ewald! daar komt hij Ewald drukte zijn vrouwtje snel een kus op het marmerwitte voor hoofd en liep zoo snel hij kon naar zijn kantoor, in welks deur zich een klein venstertje bevond, waardoor hij alles zien kon wat in den win kel voorviel. De jager trad binnen. Hij was middelmatig en schraal van gestalte. Pikzwart haar viel hem langs zijne slapen, zijn oog verried eene groote mate van goedaardigheid, en de olijfkleur zijner huid deed hem da delijk als een bewoner van het zui den kennen. Bon soir. schóone dame. geschieden. Naar men verzekert, zal de regeering zich evenwel door eene ongunstige beschikking niet uit het veld laten slaan, maar onverwijld tot eene ontbinding van het Parle ment hare toevlucht nemen. Blijft de volkskeuze haar gunstig, wat met het oog op de Egyptische kwestie nog lang zoo zeker niet is, dan komt voor de nieuwe volksvertegenwoor diging aanstonds het oude ontwerp ter tafel. Mochten evenwel de ver kiezingen in conservatieven geest uitvallen, eerst dan zou het tegen woordige kabinet zijne taak als af gedaan beschouwen. De Egyptische conferentie, die dezer dagen weder bijeengekomen is, heeft eene taak,die telkens moeilijker blijkt te zijn. De heer Vincent, door enkele leden geraadpleegt over den stand van zaken in Egypte, gaf als zijne meening te kennen, dat er niet aan valt te denken om de lasten der bevolking te vermeerderen. Ja, zelfs was hij van oordeel, dat alleen eene vermiudering der belasting in staat zou zijn den geest van onte vredenheid, die allerwegen heerschte, te overwinnen. Door een wanbeheer van ettelijke tientallen van jaren, waren alle mid delen uitgeput. De bevolking had haren welvaart zien verminderen ten gevolge van de knevelarijen der ambtenaren, en verscheidene jaren zouden moeten verloopen, eer de toestand weer bevredigend genoemd zou kunnen worden. Wilde men der halve Egypte helpen, dan zou men daartoe in geen geval zijne toevlucht mogen nemen tot sluiten van leenin gen, waarvan het vrij groote rente- bedrag wederom ten laste der natie zou komen. Geld evenwel moet er wezen, en thans zal de conferentie het moeilijke vraagstuk hebben op sprak hij, zich buigende, ik u verzoek mijn bonbondoos te vullen. De jonge koopvrouw dwong zich een lachje op het gelaat, nam de bonbondoos aan en vulde die. ter wijl de jager zijne met goud ge vulde beurs voor den dag haalde en een goudstuk op de toonbank legde. Emma trok de lade open, als wilde zij hem geld teruggeven. Maar lachend kneep de jager het vrouwtje in de wangen. Niets daarvan, niets, vrouwke! Ja juist, niets daarvansprak zij insgelijks en sloeg hem vrij on zacht op de vrijpostige hand. Dat wordt vroolijker, ging de groene jager lachend voort; zoo ik het graag heb, nu tot revan che een kus, kleine schelm. Fluisterend hoog het lieve kopje van juffvrouw Grund zich tot hem over. Houd u om Godswil stil! Mijn man! en te gelijk wees zij met haar vinger naar het venstertje te lossen: schatten te vinden waar ze niet zijn. De onzijdigheids-verklaring van het Suez-kanaal, welke reeds in de toekomst is toegezegd, valt weinig in den smaak der Britsche oppositie, 't Valt echter wel te betwijfelen of tegenstand in dit geval veel zal baten, daar Engeland zich toch moeilijk zal kannen blijven verzetten tegen eenen maatregel, die door geheel Europa wenschelijk en noodzakelijk wordt geacht. De Khan van Afghanistan neemt in den laatsten tijd tegenoverRusland eene zeer vijandige houding aan. Waarschijnlijk rekent hij daarbij op den naijver tusschen deze mogend heid en Engeland en vertrouwt hij er op, dat de laatste hem wel zal be schermen voor het geval de Rus sische troepen zich wat krachtiger zouden doen gelden.Te St. Petersburg maakt men het zich echter over deze kwestie niet moeilijk. Krachtens de gesloten iractaten moet alles wat dezen Aziatischen staat betreft, bij onderling overleg geregeld worden, en daar de verhouding tusschen de kabinetten van Londen en St. Peters burg thans niets te wenschen over laat, vertrouwt men er op, dat de Britsch-Indische autoriteiten zijne Aziatische majesteit wel den raad zullen geven, zich een weinig te matigen. Door het bestuur der Russische spoorwegen is een besluit genomen, dat, zeer natuurlijk, nog al eenige ontevredenheid in Duitschland ver wekt. Verscheidene beambten aan de binnenlandsche lijnen zijn Duit- schers, en thans is dien lieden aan gezegd, dat zij zich binnen den kortst mogelijken tijd hebben te naturali- seeren, op straffe van het verlies in de kantoordeur, waar achter, als of hij geroepen was, Ewald's hoofd zichtbaar werd. De jager schrikte, stak bonbon doos en beurs bij zich en nam af scheid met een gefluisterd: Ex- cusezmadame! - en een blik, waarin duidelijk te lezen waswacht maar, ik kom spoedig weder is het nu niet, dan later! Toen de jager vertrokken was, haalde Emma weder vrij adem en kwam Ewald uit zijn kantoor. Ik weet er nu genoeg vansprak hij, ik ken den vogel en zal het hem betaald zetten, al ware hij de Voorzichtig opende hij de win keldeur, en het scheen hem toe, dat er een schaduw van de huisdeur naar de donkere straat gleed. Hij voleindde den volzin niet en sprak op zachter toon tot zijne vrouw: Gij hebt u goed van uwe taak gekweten ik houd het er zelfs voor, dat gij hem, als hij weder komt en hunner betrekking, zonder eenige schadevergoeding. Sommige Duit- sche organen achten een dergelijken maatregel geheel in strijd met de goede verstandhouding, die tusschen beide buurstaten heerscht. Zij drin gen er dan ook op aan, dat de re geering zich de zaak zal aantrekken, en eene herroeping dezer bepaling zal bevelen. In het Kaapsche Parlement is de Nederlandsche taal het onderwerp geweest van eene zeer levendige dis cussie. De heer Van der Heeren had het voorstel gedaan om, zoowel voor de rechtbanken als in de scholen, den Nederlandschen en Engelschen talen gelijke rechten toe te kennen, wat hij vooral daarom noodzakelijk achtte, daar verscheidene personen zich uitsluitend van de eerste be dienden, en de overzetting van hunne verklaringen in de Engelsche taal vaak zeer veel te wenschen overlie ten. Wanneer, zoo meende hij, van regeeringswege meer werk er van werd gemaakt, om te zorgen, dat de rechterlijke beambten en de onder wijzers zich zoowel van het Neder- landsch als van het Engelsch op de hoogte stelden, dan zou men dit kwaad kunnen voorkomen. Eene mo tie van deze strekking werd dan ook na invoeging der woorden, «zoo mo gelijk» met overgroote meerderheid aangenomen. Te Washington is men tot de treurige ontdekking gekomen, dat onder het ambtenaars-personeel aan het departement van financiën zich een groot aantal oneerlijke lieden be vonden. Aanzienlijk sommen zijn reeds sedert jaren verduisterd, en zoo wel onder de ontvangers, als onder hen, die de handelingen dier lieden moesten controleeren, schuilde het er om vraagt, niet eens een kus weigeren zult. Ewald! riep de jonge vrouw verbaasd. Ja! ja! Het is mij ernst. Wie A zegt, moet ook B zeggen. Dat zal dan tevens de straf voor uwe geheimhouding zijn; voor het ove rige bevordert gij er mijn plan door. Ewald, ik kan niet! Scheld mij dit kwijt'. Kunt gij niet? Gij moet kun nen en kunt ook, als gij slechts wilt. Gij moet het niet doen om het geld dit geef ik aan de armen neen, ik wil hem leeren, dat een Hes nooit gedoogt, dat een vreem- i deling zijne eer in zijn eigen j schendt I Eenigen tijd daarna raakte het bestuur der armverzr*$Bg in het Westfaalsche dag>&d bekend, dat ji^t van eene *»i bekende hand drie igLuiden NsRÓleons had ontvangen^

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1