BINNENLAND. kwaad. Verscheidene arrestatiën heb ben reeds plaats gehad en men noemt daarbij zelfs de namen van hoogge plaatste lieden, wie niemand tot he den van oneerlijke handelingen ver dacht zou hebben. Eene enquête op groote schaal en met de meest moge lijke gestrengheid uitgevoerd, is dan ook door de hooge regeering reeds bevolen. De jongste wijziging in de politiek van koning Oscar van Noorwegen, heeft, zooals te begrijpen is, in hooge mate de blijdschap der radicalen ver wekt. Op initiatief van den socialis- tischen journalist Hoel, wiens proces wegens majesteitsschennis op last des konings is geschorst, heeft een groote stoet, eene serenade aan het koninklijk paleis gebracht, waar Zijne Majesteit door de opgewonden menigte met groot gejuich werd be groet. Het besluit van het Storthing, waarbij de ministers verplicht wer den de vergaderingen der volksver tegenwoordiging bij te wonen, is reeds door den ministerraad be krachtigd. Haarlem, 7 Juli 1884. Bij het onweder dat Zaterdag avond boven deze gemeente is los gebarsten is de bliksem geslagen in twee woonhuizen in de Groote Hout straat. In het eene is brand ont staan in de achterkamer, die echter spoedig is gebluscht en in het andere is een stuk van een schoorsteen af geslagen. Zaterdag namiddag jl. zijn aan het station van de Holl. IJzeren Spoorw. Maatsch: door de politie alhier aangehouden twee Engelschen genaamdJames Lyons, oud 42 jaren, vischhandelaar te Londen, en John. Adair, oud 50 jaren, stuurman te Belfast in Ierland, verdacht van dief stal van eene portefeuille met 55000 gulden aan bankbilletten aan de Associatie-Cassa te Amsterdam. Bij visitatie zijn noch de bank billetten noch de portefeuille bij hen gevonden, maar gisteren morgen zijn al de vermiste bankbilletten, zijnde 55 stuks, ieder van f 1000, gevonden onder een kussen in de omnibus van den stalhouder Maas te Bloemendaal, waarmede de arrestanten van het station naar het politiebureau waren overgebracht. In verband met bovenstaande ar restatie verneemt men nader: De vrij lange gangen naar de bu reau's der Associatie-kas te Amster dam waren Zaterdag weer bet terrein voor een paar schurken. Deze over vielen namelijk des ochtends tus- schen 10 en 11 uur den bediende van de firma Jan Kol en Co., terwijl hij de kas verliet, waar hij eene som van f 55000 voor zijn patroon had ontvangen. Twee personen hiel den hem staande, waarvan de één hem bij den keel greep en zoodoende den anderen de gelegenheid gaf uit den binnenzak van zijn jas de wel gevulde portefeuille te ontfutselen. In het bezit van den buit zetten de schurken het op den loop, achter volgd door den bestolen bediende, die echter op de Spuistraat de boeven uit het gezicht verloor. Hun signale ment werd echter dadelijk aan de politie opgegeven, die dat onmiddel lijk naar naastbij gelegen plaatsen seinde, met het gevolg dat te 12 uur 47 m. alhier in den trein van 12 uur 15 m. van Amsterdam twee waarvoor het den onbekenden gever hartelijk dankte. H. Acht dagen later zien wij op den tijd van de avondvesper den onbe kende weder in den winkel van het huisje op de «gracht,» bezig met allerlei aardigheden voor jufvrouw Grund uit te kramen. Daar trad Ewald Grund, gereed om uit te gaan, van uit zijn kantoor den win kel in. Hij boog zich voor zijn klant en wendde zich tot zijne vrouw. Vergeet niet. melieve, sprak hij, den koetsier nog eens te laten ztggen, dat hij morgen pre cies te viei ure voorkomt. Zult gij lang uitblijven? vraagde jufvrouw Grund. Vóór éen uur s^lik niet terijV zijn. Dat het u goed ga» en met eene buiging voor zijn kW. verliet hij den winkel. Dit was voor den Franscljma; personen zijn aangehouden en gear resteerd, die de schurken zijn. Het Vaderland verneemt, dat Z. M. de Koning het voornemen heeft den 15den dezer Kreuth te verlaten. HH. MM. zullen dan een kort be zoek brengen aan het Hof van Wal- deck-Pyrmont en Arolsenden 17den Juli zoo vroegtijdig verlaten, dat zij nog dien dag in de residentie kun nen terugkeeren. De begrafenis van den Kroonprins zou dan misschien den 19den Juli plaats hebben. Naar het Dagblad verneemt, is door het Gemeentebestuur van 's-Hage bepaald, dat de aanstaande verjaardag van H. M. de Koningin, op 2 Augustus a. s.. niet zal wor den gevierd door openlijk feestbetoon. In een brief uit Bad-Kreuth, ons welwillend ter inzage gegeven, lezen wij o. a., dat Z. M. de Koning er gunstig uitziet. Z. M. maakt da gelijks een fiksche wandeling en daarna met H. M. en Prinses Wil- helmina een rijtoer. De kuur, die Z. M. aldaar volgt, is een melkkuur, waartoe de geiten, die in honderdtallen in de berpas- sen grazen, de melk verschaffen. Het landschap moet in Kreuth indrukwekkend schoon zijn. Niette genstaande de toppen der Alpen nog met sneeuw bedekt zijn, is de atmos feer aan den voet der bergen heerlijk. Het dorp bestaat slechts uit een vijftiental huizen, doch het op twee uren afstands gelegen en druk be zochte Tyrol levert voortdurend ook aan Kreuth een aantal bezoekers. Onder de logeergasten aldaar zijn vele Engelschen en ook een schat rijke Chinees, doch geen Neder landers. (D. v.s-G Het voornemen bestaat om ook van wege het korps zeeofficieren een gepast huldebetoon aan het lijk van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Oranje te brengen. Uit hoofde van den rouw van het Koninklijk Huis is de gebrui- lijke viering van den verjaardag van H. K. H. de Prinses von Wied Za terdag achterwege gelaten. Gerustheid aan te raden, waal reden tot ongerustheid bestaat, is zeker verkeerdmen belemmert dan indirect de voorzorgsmaatregelen, die in elk geval zijn aan te raden. Maar nu men met zekeren angst spreekt over de cholera in Toulon en Marseille verdient het toch in overweging te worden gegeven, of er wel gesproken kan worden van het heerschen dier ziekte, wanneer daaraan in een etmaal 3 personen sterven op een bevolking van 320 000 zielen, die Marseille telt, en 2 op de bevolking van 85 000 zielen van Toulon. Daarbij moet men nog in aanmerking nemen dat de steden in zuidelijk Frankrijk zeer slecht bekend staan om haar zorg voor den algemeenen gezondheidstoestand en er vele duizenden wonen, die geen voorzorgsmaatregelen geloo- ven, veel minder ze in acht nemen. (Arnh. CL) In strijd met een dezer dagen ver spreid gerucht, verneemt men. dat de heer Schagen van Leeuwen ge slaagd is in het vormen van een comité tot vertegenwoordiging der Nederlandsche industriëelen opbui- tenlandsche tentoonstellingen, welk comité waarschijnlijk in het volgende jaar te Antwerpen reeds werkzaam zal zijn. koren op den molen. Hij had haar in de vorige week om den anderen dag bezocht en jufvrouw Grund had uit liefde voor haren Ewald. in vroolijke uitgelatenheid zijn ijdel- heid ten hoogste gestreeld. Natuur lijk, dat hij den vogel gevangen den man een gek en Emma's bloo- heid overwonnen achtte. In zijn waan zag hij zich het doel zijner wenschen zeer nabij. Hoe bekoorlijk kwam zij hem he den te gemoet! Hoe lachte de be- too vering harer schoone groote oogen wanneer haar blik den zijnen ont moette; hoe melodisch trilde thans iedere toon, dien zij uitbracht, van hare rozenroode lippen hij was buiten zich zeiven van genot. He den moest het buigen of breken, het snelle zuidelijke bloed gedoogde geen verder uitstel, en op het oogen- blik, toen zij hem voorbijging, had hij haar omvat en met bewonderens waardige vlugheid e .n kus gestolen. Op Rolland, gemeente Bloemen daal, heeft, voer rekening dier ge meente, door de heeren Peck en Co. te Amsterdam eene boring plaats gehad, teneinde goed welwater te verkrijgen. De uitslag mag als volkomen ge slaagd worden beschouwd. Op 23 Meter diepte steeg water, aan de eischen van goed welwater beant woordende, tot op 30 cM. boven den beganen grond. Ten behoeve van het Badhuis voor Minvermogenden te Zandvoort is dezer dagen bij den heer ds. L. Heldring ingekomen eene gift van f200. De liberale kiesvereeniging te W ormerveer (hoofdkiesdistrict Haar lem) heeft met algemeene stemmen (28) tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. J. Ivappeyne van de Coppello. Vrijdagmiddag is het zesjarig zoontje van IC. M. te Beemster, die met zijn vader op het krat van een volgeladen hooiwagen zat, daar af gevallen. Het kreeg de wielen over het lichaam en was bijna dadelijk een lijk. De gemeenteraad van Egmond- binnen heeft geweigerd aan den heer J. Holland vergunning te ver- leenen tot het aanleggen en exploi- teeren van den tramweg, waarvoor de benoodigde gelden volgens diens opgave thans bijeen waren. Zaterdagnamiddag is van de werf der Nederlandsche Stoomboot-maat schappij te Feijenoord met goed ge volg te water gelaten het schroef- stoomschip Zeemeeuwgebouwd voor rekening van het Departement van financiën en bestemd voor den dienst der ambulante recherehe te water. Een der kapiteins van de Leidsche stoombootmaatschappij «De Volhar ding», varende van Uithoorn op Am sterdam, is Vrijdag bij het zwem men in den Amstel verdronken. Hij laat eene vrouw en twee zeer jeug dige kinderen achter. Omtrent het verdrinken van den kapitein der stoomboot No. 5 wordt nader nog gemeldHij had zich een zwemgordel aangeschaft en wilde, daarmede voorzien, aan den Vrou wenakker leeren zwemmen. De man begaf zich te water; maar hetzij hij een onvoldoend toestel had ge kocht, hetzij hij er niet op de goede manier van gebruik maakte hij zonk weg in de diepte en kwam niet weder boven. De verdronkene was 28 jaren oud. Sedert primo Mei zijn te Schevenin- gen aangekomen 1044 badgasten met 181 bedienden. Vad Zaterdag is door de politie te Delft aangehouden zekere J. IC., huisvrouw van H. K., die bij verscheidene goudsmeden aldaar op naam van anderen had gekocht een gouden dameshorloge, twee dito horloge kettingen en een dito halsketting. Al de genoemde voorwerpen zijn in de bank van leening in beslag ge nomen, waar ze door haar op ver schillende namen waren beleend. De oplichtster is, na gehoord te zijn, naar 's-Hage opgezonden ter beschik king van de justitie. En wat deed Emma? Emma be antwoordde dien kus! Hoe zoet en betooverend De Franschman was geheel in vuur. Alles om zich heêu verge tende, viel hij voor de schoone vrouw op de knieën, stamelde zijn gevoelens uit, legde den gloed van zijne verterende liefde voor haar bloot, bad. smeekte en bezwoer haar, hem weder lief te hebben. Emma ontstelde bij deze harts tochtelijkheid. Ach, monsieur deed de angst haar uitroepen om Gods wil, bedenk, dat gij u in een open winkel bevindt. Gij brengt mijn goeden naam. dien van mijn man van ons allen in gevaar. Ik niet opstaan, voor dat gij mij dit heb beloofd! Sta op, mijnheer! Er komt iemand! Morgen zult gij antwoord ontvangen. Wanneer? Waar? Hoe? stot terde de Franschman. Naar aan de Delftsche CL is me degedeeld zijn door den gemeente raad van Delft tot bijwoning van de plechtige gedachtenisviering op den lOden Juli e. k. genoodigd. de leden van het Kon. Huis; de Mi nisters en Ministers van 'Staatde presidenten van den Raad van State en van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, van den Hoo- gen Raad van Adel en der alge meene rekenkamerde directeur van het kabinet des konings; de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en van den Raad van State; de leden van den Hoo- gen Raad en de procureur-generaal van het gerechtshof te 's-Graven- hagepresidenten en procureurs generaal van de verschillende Ho ven; president- en advocaat-fiscaal van het hoog militair gerechtshof; commissarissen des konings uit al de provinciënde vice-admiraal Van Cappelle en directeuren der marine, de inspecteurs-generaals van de land macht en de chef van den genera- len staf; de leden van de Gedep. Staten van Zuid-Holland; eene de putatie van de Synode der verschil lende kerkgenootschappen, de aarts bisschoppen van Utrecht en overige bisschoppen in Nederland; de op- perrabijnen; de burgemeersters van Amsterdam, Rotterdam, Leiden en van de provinciale hoofdplaatsen; eene deputatie uit burgemeesters en wethouders van diezelfde plaatsen; de secretarissen-generaal van alge meen bestuur; de raad van bestuur van de Indische instelling te Delft; curatoren der Rijks-universiteiten de rector-magnificus en secretaris van den Leidschen senaat; de pre sidenten van de Studenten-korpsen te Leiden, Groningen, Utrecht en Delft; de professoren van de Leid sche universiteitprofessoren van de Polyt. school; hoogheemraden van Delfland; inspecteurs van het middelbaar en lager onderwijs; re gentschappen van de verschillende Godshuizen; de Delftsche predikan ten en pastoors; officieren van het garnizoen, en verder tal van auto riteiten en notabelen in den lande en in Delft. Zelfs strekken de invitatiën zich zooverre uit, dat men er aan gedacht heeft ook de militaire en civiele ambtenaren onzer overzeesche bezit tingen bij de gedachtenisviering te doen vertegenwoordigen. Even voorbij het station Zevenaar sprong Vrijdag een persoon uit den in volle vaart zijnden sneltrein. De machinist stopte omiddellijk. Ijlings toegeschoten personen vonden den waaghals met het hoofd naar bene den gekeerd in eene sloot langs de spoorbaan. Bij onderzoek bleek, dat hij slechts een zijner voeten had verstuikt. Door de arrond. rechtb. te Leeu warden is een l ijarige knaap uit het dorp Berlicum, die er met andere jongens behagen in vond, met steen tjes tegen een telegraafdraad te wer pen, en daarbij een porseleinen isola tor brak,deswege veroordeeld tot eene geldboete van f 12 of vijf dagen gevangenisstraf. Wij deelen het feit ter waarschuwing mede. Op den weg tusschen Witmarsum en Bolsward reed Vrijdagochtend de landbouwer Van der Zee met zijn zoon op een melkwagen, terwijl de stoomtram aankwam. Daar zijn paard gebleken was trammak te zijn, Hebt gij niet gehoord, dat mijn man morgen voor eenige da gen op reis gaat? Zachte schreden lieten zich voor de huisdeur hooren. Morgen avondSta op. er komt iemand Maak, dat gij om tien uur hier zijt. Zij had zich omgekeerd, de jager was opgestaan en maakte zich ge reed om te vertrekken. Bon soir fluisterde hij nog eens aan de deur: Bon soirmijn engel, en nog maals wierp hij haar een handkus toe. III. Vier uren kondigde des anderen daags met langzame slagen de to renklok van St. Maarten aan, toen een open rijtuig voor het huis van den koopman Grund stilhield. De koetsier was ongeduldig van den bok geklommen en knutselde hier en daar aan het tuig van zijne bleef hij zitten. Juist toen de tram passeeren zoude, wilde het paard een zijweg inslaan en nam daarbij zijn weg over de rails. De in volle vaart zijnde tram doodde het paard oogen- blikkelijk, de wagen werd omge smeten en vernield, en het mag wel een wonder heeten dat Van der Zee en zijn zoon er ongedeerd zijn afge komen. De warmte en de onweders in de laatste dagen hebben weer tal van ongelukken en aanzienlijke schade teweeggebracht. Van alle zijden hoort men daar van gewagen. Tijdens de onweersbui, welke zich Zaterdagavond boven Haarlemmer meer ontlastte, zijn bij den land bouwer Gehrels aan den Spiering weg twee kalveren door den blik sem doodgeslagen. Bij het hevig onweder, dat Vrij dagnamiddag woedde, is de bliksem geslagen in de boerenplaats te Lutke- Raard onder Hantum (Triesland), bewoond door Feddema. De geheele plaats is door het vuur vernield. Het onweder van gisteren namid dag heeft ook te Wichen hevig ge woed, vergezeld van een zeldzaam zwaren regen. Te 5 uren sloeg de bliksem in een woonhuis aan den Stationsweg en veroorzaakte een begin van brand. Door spoedig aangebrachte hulp werd deze weldra gebluscht, toch de schade door 't nat regenen der geredde goederen is groot. Huis en inboedel waren verzekerd. Een dagloonerswoning bewoond door twee gezinnen, alsmede eene schuur van den landbouwer J. van Werven, beide onder Vorchten, zijn afgebrand. Van het huisraad is zoo goed als niets behouden. Door spoe dig verleende hulp mocht men er in slagen de woniug en een hooiberg- van v. W. (de bliksem was van de schuur op eene bergroede overge slagen) te behouden. Te Heugeloo (O.) trof de bliksem een buiten de kom vau 't dorp ge legen korenmolen, die tot den grond is afgebrand, en bijna op 't zelfde oogenblik eene aan de Noordzijde der kom gelegen arbeiderswoning, die eveneens eene prooi der vlam men werd. Door de snelle en af doende werking der spuiten bleef de brand tot de beide perceelen beperkt. Van de inboedels werd niets gered. Nagenoeg alles was tegen brand schade verzekerd. In de buurtschap Uchelen (Beek bergen) is de bliksem geslagen in de landbouwerswoning van Schui- lenberg, terwijl de bewoners afwezig waren. Huis, have en vee zijn eene prooi der vlammen geworden. Ook is de bliksem geslagen in de woning- van Den Boks, doch zonder brand te veroorzaken. Te Wierden is door het inslaan van den bliksem de boerderij van D. Schipper, in de Lage Egge, in weinige oogenblikken afgebrand, waarbij eenig vee omkwam. Men zegt, dat alles, ofschoon zeer laag. tegen brandschade verzekerd is. Te Lienden sloeg de bliksem in den watermolen in den polder de Marsch, die spoedig door de vlam men was vernield. Te Venendaal woedde een hevig onweder: op drie plaatsen sloeg de bliksem in, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Vreemd mag het zeker genoemd worden, dat reeds een uur voor de bui opkwam hon derdduizenden zoogenaamde glazen makers en vlinders uit het Zuiden kwamen opzetten, die nu en dan de paarden, toen zich dezelfde lange, magere man tot hem wendde, voor wien jufvrouw Grund zoo geschrikt was. Zoo, is het Michel von Bauna? sprak hij verwonderd. Goe den avond, vriend. Sinds wanneer zïjt gij weder in Kassei? Kent gij mij dan vroeg de aangesprokene bedremmeld. Of ik u ken! Wij hebben eens te samen de reis van Kassei naar Wabern gemaakt, toen gij de Dörn- bergsche schelmen, die onzen koniug van den troon en het leven beroo- ven wilden, hierheen moest halen om ze achter slot te bezorgen. Zoo, dan zijt gij de boerNu, het is u beter gegaan dan mij. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2