POPULAIR MI* IN Donderdag 10 Juli 1884. FEUILLETON. Oplage 10000 Ex. HAARLEM No. 308. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOPTSTBA AT No. 9. Drafelers-UitgeYers: BOÏÏAÏÏS Co., te Haarlem. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de Publioiié Etrangère G. L. BA UBE éj" Co., J Oil. V. J ONES. Sitcr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIES: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur op Zon- en l'eestdagen van 121 tot 4 uur. Kinderen - beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toean» vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 rents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche .Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon1 van diploma vrijen toegang; donateurs met. gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde lc- deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden mei 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer hijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 "lilden.' Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zonda"en kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen heneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. Tei/lers museum in de Damstraat] Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vat 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend "Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling ia de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. De gezondheidstoestand van den koning van Spanje laat zeer veel te wenschen over. Op raad van zijne geneesheeren zal de koning de zwa velbaden te Beteln gaan gebruiken. Dit dorpje telt maar 600 inwoners en is gelegen in Navarra op 38 kil. van Pampeluna. Aan de Cataleensche leden van de kamer en van den Senaat, heeft de koning verleden week medegedeeld, dat het thans zoo goed als zeker is, dat een tunnel door de Pvrenëen zal geboord worden en wel nabij Con- franc. Bovendien zal men een nieu wen spoorweg aanleggen van Lerida over Noghera en Palerusa. De regeering is door den markies de la Vega d'Armys geïnterpelleerd. Deze ex-minister van buitenland- sche zaken, verweet het kabinet, dat het isolement van Spanje in den tegenwoordigen tijd het gevolg is van den thans aangenomen gedrags lijn. Hij beweerde dat Spanje haar invloed verloren had in Marokko door de onverschilligheid van de regeering. De minister van buitenl. zaken, markies Eldaayen, gaf toe, dat Spanje tegenwoordig niet meer de internationale politiek volgen kon, doordat het leger, de vloot en de financiën dit niet toelieten. Wat Marokko aangaat, zoo verklaart de minister dat hij de bezwaren van den interpellant niet deelt, wat aan gaat uitbreiding van de macht van Frankrijk, daar dit land, zoowel aan Spanje als aan de andere mogend heden, verklaard heeft zich te zullen houden aan de hesluiten van de Madridsche conferentie van 1880. De grenzen van de provincie Oran, die hoognoodig verbetering behoe ven, zullen niet veranderd worden. In duizend vreezen. uit de geschiedenis i iakrijk West futen. IV. Tien uur! had de nacht wacht reeds doen hooren. De kleine winkel op «de gracht» was sedert een kwartier gesloten, maar op de eerste verdieping van het huisje brandde een helder licht. Op de canapé in de ruime huis kamer lag de jager gemakkelijk uitgestrekt. Zijn donker gelaat gloei de van den rijkelijk gebruikten champagne; hij kon zich niet ver zadigen aan de aardige invallen en schalke plagerijen der naast hem zittende vrouw, die nu eens in ernst zijne vrijpostigheden afweerde, dan De Chineesche gezant Li-Fong- Pao is van Berlijn naar Parijs ver trokken en zal aaar blijven tot de goede verstandhouding tusschen Frankrijk en China weer hersteld zal zijn. De Chineezen beweren, dat de Fransche colonne de stad Langson opgeëischt heeft, maar dat de troe pen, die in de stad waren, weiger den zich over te geven, omdat zij geene bevelen dienaangaande ont vangen hadden. Na een uitstel van drie dagen vielen de Franschen de stad aan, maar werden met groote verliezen teruggeslagen. Naar men zegt, hebben de Chineezen bij die gelegenheid vier Fransche officieren krijgsgevangen gemaakt. De Engelschen vinden de trouwe loosheid van de Chineezen onver geeflijk. De verklaringen van het Chineesche departement van buitenl. zaken zijn, volgens hen, maar laffe voorwendsels. De oorlogspartij zit aan het roer en tracht den twist met Frankrijk te hervatten. De Staat kan dan ook niet anders dan die geheele handelwijze beschouwen als eene aanleiding tot een nieuwen oorlog. Al de Europeesche Staten zullen in dit geval aan Frankrijks zijde staan, wanneer zij door middel van eenen nieuwen krijg China dwingt de aangegane verbintenissen na te komen. Dat Frankrijk inderdaad plan heeft dit te doen, blijkt uit de rede van den heer Jules Ferry in de kamer van afgevaardig-den. De minister deelde de officiëele stukken betref fende het tractaat van Tientsin mede en daaruit bleek, dat de Chineesche regeering de belofte had gedaan Ton kin te ontruimen. De aanval op de Fransche troepen bij Langson was, volgens bericht van generaal Millot. op eene verraderlijke wijze geschied en volgens hem bestond er reden weder door woorden en gebaren tot nieuwe vrijheden opwekte. Juist had hij de kurk van de laatste flesch doen springen, en schuimend vloeide de inhoud in de glazen. Hoog hief hij het glas op .en zong lachend een couplet van een vroolijk lied: Toch lacht men iu Parijs wel 't incest Daar is <lc lach steeds thuis geweest. 'k Lach om de tranen van een maagd, Die lachend mijne omhelzing vraagt; Be kus, die 'k lachend liaar onsteel, Verdooft haar lachen straks geheel' Luid klonken de glazen teg'en elkander. Toen zij geledigd waren zette hij het zijne op de tafel, en terwijl hij nog eens de regels: De kus die "k lachend haar ontsteel, Verdooft haar lachen straks geheel, zong, had hij den arm om de leest der jonge vrouw geslagen en wilde haar teeder tot zich trekken; maar om voldoening te eischen voor de schending van het tractaat. Dit ad vies is dan ook aan de Chineesche regeering medegedeeld en thans wacht men op antwoord; maar in elk geval, zoo besloot de heer Jules Ferry zijne rede, is de regeering besloten, om de rechten van Frank rijk nadrukkelijk te verdedigen. De luide toejuichingen die op deze woor den volgden, waren evenzoo vele bewijzen van instemming van de zijde der kamer. De Engelsche regeering heeft maat regelen genomen om aan de oost kust van Nieuw-Guinea een com missaris aan te stellen, die van uit gebreide volmacht zal worden voor zien, om alzoo in naam van de ko ningin het leven en eigendom der kolonisten te beschermen. De ko lonie zal dan nu ook verplicht zijn 15,000 pd. st. bij te dragen in de kosten voor het loopende dienstjaar. De nieuwe commissaris zal zoo spoedig mogelijk benoemd worden. Door den bisschop Sagaro en pries ters van de katholieke zending in Soedan wordt thans opnieuw ver zekerd, dat de troepen van den Mahdi zich van de stad Khartoem hebben meester gemaakt. Gordon en zijne soldaten bevinden zich thans als krijgsgevangenen in de handen van den Mahdi, maar de behandeling laat niets te wenschen over. Een koop man uit Caïro heeft uit eene plaats ten zuiden van Berber gelegen een brief ontvangen, waarin hem ook gemeld werd, dat Khartoem in bezit van den Mahdi was, maar dat de stad thans weer voor den handel De dag, waarop de Egyptische conferentie opnieuw zitting zal hou den, is nog niet bekend. De finan- vlug als een aal ontsnapte zij hem. De minnaar was echter zoo on verstoorbaar goed geluimd, dat hij ook hiermede vrede had. Hij lachte vroolijk en schonk op nieuw de glazen vol. Doch hoe vroolijker, hoe levendiger, hoe praatzuchtiger, hoe vrijpostiger en verlangender hij werd: des te angstiger sloeg der jonge vrouw het hart. Het berouwde haar. dat zij zich tot dit moedwillige spel geleend had, en zij luisterde naar elk gedruisch, dat van de straat haar oor bereikte. Steeds grooter werd de opgewon denheid van den jager; indien er niet spoedig redding kwam, was zij in zijne macht. Welk een angst zij doorstond is onbeschrijflijk. Indien hem iets overkomen was! Indien hij eens niet komen kon! Deze gedachte alleen deed haar onmachtig in haar stoel zin ken, en het lachen van den luch- tigen Franschman verstomde. Hij cieele raadgevers zijn allen druk bezig met het onderzoeken .van de voorstellen van Frankrijk en Enge land. De Mudir van Dongola verzekert dat Debbah door 13.000 opstande lingen is aangevallen. Deze zijn ech ter teruggeslagen, hoewel aan beide zijden ernstige verliezen zijn geleden. De overwinning, die het Fransche ministerie in de kamer van afge vaardigden behaalde, met het aan nemen van de regeeringsvoordracht, in zake grondwetsherziening, is niet zoo grootals men aanvankelijk dacht. Verscheidene afgevaardigden toch hebben verklaard, dat zij zich aan hunne nu uitgebrachte stem niet gebonden achten, wanneer een maal het congres mocht vergaderd zijn. Voor het echter zoo ver komt, moet het voorstel eerst nog door den Senaat worden goedgekeurd en, naar men algemeen verzekert, zal dit niet het geval zijn. Het voorstel is echter al bij den Senaat ingeko men en Dinsdag wordt reeds de com missie van onderzoek benoemd. De stad Parijs, die een proces voerde tegen de Gasmaatschappij al daar, heeft dit verloren. De stad had de maatschappij willen dwingen den prijs van het gas te verlagen. De stad is echter in het ongelijk gesteld, omdat de nieuwe verbeteringen van de fabricatie niet eene aanmerkelijke daling van den gasprijs hebben ten gevolge gehad. De cholera heeft in de laatste dagen te Toulon en te Marseille weer meer offers geëischt dan vroe ger. De ondragelijke hitte is hiervan hoofdzakelijk de oorzaak, evenals de buitensporigheden van de matrozen en de werklieden in eerstgenoemde stad. Toen zij gepasseerden Zater dagavond hun loon ontvingen, trok ken zij de stad in alle richtingen door en begingen in de kroegen allerlei buitensporigheden. Volgens prof. Koch is de ziekte werkelijk de Aziatische cholera. Naar zijne meening is ze uit het oosten aange bracht en is de besmetting te Toulon thans zoodanig, dat hij voor verdere uitbreiding ten zeerste vreest. 115 Italianen zijn aan boord van een stoomboot uit Marseille vertrok ken naar Italië en wel naar Napels. Toch hebben zich ook reeds te Rome twee gevallen van cholera voorge daan bij de Italiaansche werklieden, die uit Frankrijk teruggekeerd waren De lijders zijn beiden bezweken. In Kabylië hebben de afgevaar digden van verscheidene stammen in drie achtereenvolgende vergaderin gen onderstaande besluiten genomen. Ie met algemeene stemmen werd beslotenHet gebruik, meisjes be neden de veertien jaar te doen huwen, wordt niet afgeschaft. 2e werd met algemeene stemmen besloten: De man, die zijn vrouw en kinderen verlaat, zonder in hun onderhoud te voorzien en langer dan twee jaar wegblijft, wordt vervallen verklaard van zijn rechten als vader en echt genoot. De kinderen worden als weezen beschouwd en krijgen een voogd en de vrouw wordt als weduwe beschouwd en heeft recht op nieuw te trouwen. 3e werd met algemeene stemmen het voorstel aangenomen Het verkoopen van de meisjes is verboden. Met bijna algemeene stem men besloot men ten 4e aan de regee ring te verzoeken te bewilligen in het verbieden van den verkoop van meisjes en vrouwen. 5e besloot men met algemeene stemmen: Voortaan zal geen huwelijk meer gesloten worden zonder toestemming van het meisje of van haar vader of verschrikte, snelde haar te hulp, riep haar met de teederste namen en wreef hare slapen met wijn. Maar lang zeer lang zou het duren, eer zij haar bewustzijn terug kreeg. O, Ewaldwas haar j eerste woordmaar toen zij rond keek en haar geliefden man niet I zag, was zij reeds weder op het punt ineen te zinken, toen een ge luid uit de verte haar op eens hare levensgeesten teruggaf. Een diepe zucht ontsnapte hare borst. Op de straat weerklonk de snelle draf van een rijtuig, datvoor het huis stilhield. Om Gods wil, monsieurmijn man! Wat te doen? Waarheen? Waar u geborgen? Spoedig onder het bed! Hier! De bewegingen van den Fransch man waren zoo vlug als kwikzilver. j Snel was hij onder het bed gevlucht I en Emma wierp hem zijne uniform I na. Toen zette zij de flesschen weg, I ruimde toen alle sporen van de kleine drinkpartij op en snelde met het licht haar gemaal te gemoet. De heer des huizes viel moede en afgemat in zijn leunstoel. Dat was een kwade dag, lieve vrouw, sprak hij, gelijk ik nimmer terugwensch. Maar luister! Reeds dadelijk, aan de poort, sloeg ik een anderen weg- in. Er overviel mij eene benauwdheid; het was me, alsof mij en u een ougeluk dreigde, en ik gelaste den koetsier onmid dellijk om te keeren. Het was mij te moede, als ware een dief hij u in huis geslopen het is een slechte tijd! Ik meende dus het beste te doen met terug te komen, en zoo ziet gij mij weèr. De ongerustheid schijnt zich te verdubbelen nu ik mij in mijn eigen huis bevind: ik heb een gevoel alsof wij niet alleen in deze kamer zijn en zich een vreemdeling tusschen mij en u heeft gesteld. Voorzichtigheid is altijd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1