ADVERTENTIEBLAD. 2e Jaargang. Zaterdags-I2 Juli 1884. Bijvoegsel, FEUILLETON. ao. aio. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland. Compagnie Générale de Publicité Etrangere G. L. BA VBE Co., J OIL F. J ONES, Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg MoAtmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijks museum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur op Zon- en Feestdagen van 12 i- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandse lie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid, op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot. 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en ii der NederlandsöËe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst, en geschiedenis, vooral Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zou- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem, op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen var 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van J—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend j jfij - - gj-.-i-- i o --- H--J in o nur_ "poging (denr Oudegroenmarkt) vrij. Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeting in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag Bij dit nummer behoort een bevattende het programma van de plechtige begrafenis van Z. K. H. den Prins v. Oranje op 17 dezer. De Plechtigheid te Delft op den 300sten gedenkdag Tan het afsterven van den Vader des Vaderlands. Delft 10 Juli. De Nieuwe Kerk was, voor de plechtigheid, eenvoudig versierd. Tussehen de spitsbogen van het koor hingen wapenschilden, dezelfde in grooter afmeting, welke ook de tombe van den Prins versieren. De pijlers waren met draperieën in gothisch vlak-ornament, ontworpen door den heer Lecomte van de Polytechnische school, hekleed. In het spitsboog- venster boven die tombe vertoonden zich mede als proeven van moder nen arbeid, drie doeken, voorstellende de Vrijheid, met den Vrede aan hare rechter-, den Godsdienst ter linkerhand en op zijde een zinne beeldige voorstelling- met de spreuk Het Vaderland getrouwe Blijf ik tot in den Dood. Onder de hogen aan de zuidzijde van het koor was eene estrade ge timmerd, op welk het koor, ruim tweehonderd zangers en zangeressen uit Delft en omliggende plaatsen, met het orkest uit Den Haag, zou plaats nemen. Het middelschip der kerk was be stemd voor de genoodigden. Ter rechterzijde van de tombe stond een lessenaar voor den redenaar. Op de tombe waren onderschei- dene kransen neergelegd, waaronder eene, indertijd door president Bur gers aangeboden, met het opschrift: Zuid-Afrika's hulde aan den Vader des Vaderlands. Nadat te elf uur de deuren der kerk geopend waren en vele genoo digden zich daarin verzameld hadden, werden even vóór twaalfen de hooge colleges van Staat en de grootwaar- digheid-bekleeders, die door het ge meentebestuur ten stadhuize ont vangen warendoor dat bestuur tempelwaarts geleid. Daar klonk uit den hooge de sta tige toon des orgels, waarop de heer Nicolaï praeludeerde in den geest der aanleiding van het straks aan te heffen Requiem van Cherubini. Verheven schoon trilde, na het uitsterven van den orgelklank, de pianissitno-SL&xihef van dat meester werk. Het koor gebruikte, voor den ka- kolieken dooden zang, den Latijn- schen kerkelijken tekst. Na de uitvoering van het Requiem nam de hoogleeraar dr. M. de Vries, van Leiden, het woord. Wie onzer, zeide de redenaar o. a., noemt niet met diepen eerbied den naam van den Vader des Vaderlands, die een leven vol adel en onbaat zuchtigheid bezegelde met zijnbloed Wie zou niet trotsch zijn op de taak tot zijne eer het woord te voeren en wie zou niet tevens terugdeinzen voor die taak? Het gemeentebestuur van Delft was echter van meening, dat geen ander dan de eerwaardige hoogeschool te Leiden voor deze ge legenheid een barer leeraren behoor de aan te wijzen en spreker viel de hooge eer te beurt, krachtens zijn ambt als haar woordvoerder geroepen te worden. Het herdenken aan Willem van Oranje moest gepaard gaan aan alles In duizend vreezen. h'en tafereel uit de geschiedenis van het Koninkrijk Vest falen. (Slot). En nu, burgers, zeg ik: ziet van hier naar het gindsche bosch! Daar ligg'en nog zoo vele patriotten ongewroken, en hier, waar wij staan, werd de brave Schuhmann doodge schoten. Daarommaakt datgene weder goed' waarin gij gefaald hebt, zeg-' ikhet oogenblik kan niet gun ster zijn! Weg met de vreemdelin gen Lang leve de keurvorst en Praag! riep de schare hem na. en dit woord vloog van mond tot mond en het geluid zwol, totdat het donderend klonk. Maar op eens werd het doodstil. 'zernitscheff was aan het raam gekomen en sprak woor den van geruststelling tot de opge wonden menigte, die eindelijk nog eens hoera voor den gewaanden keurprins aanhief. De vreugde over de vermeende terugkomst van den erfelijken troon opvolger duurde echter slechts een paar dagen. Op een schoonen mor gen heette het, dat de kozakken vertrokken waren, en niet lang daarna liep het beangstigend ge rucht door de stad, dat generaal Alix met 1500 man aanrukte en de koning terugkwam met de van wraak bezielde politie. Ontzetting heerschte overal, maar nergens meer dan in het ons bekende huisje op «de gracht.» Nadenkend begaf Ewald Grund zich bij zijne vrouw in den winkel en zeide tot haar: DeFranschen zijn in aantocht; ons blijft niets anders over dan te vertrekken. Pak het noodzakelijkste hijeenik hoop dat onze afwezigheid niet van lan- wat wij aan hem en zijn geslacht te danken hebben. De eenïge zoon des Konings, de geliefde Oranje-telg, in wien de ver wachtingen van zijn Huis en Vader land belichaamd waren, is van het vaderland en van het volk, dat hem om zijne geboorte en karakter lief had, weggescheurd. Diep betreuren wij den koningszoon, dien wij ge hoopt hadden heden in ons midden te zien. De troost die ons blijft, is, dat nimmer de onverscheurbare band, die Nederland en Oranje verbindt, zich krachtiger op dezen herinne ringsdag had kunnen doen voelen dan na deze bittere smart. Drie eeuwen zijn voorbijgegaan en nog altijd huiveren wij van de ramp, die onze voorvaderen trof, nog altijd gruwen wij van de euveldaad, die het Vaderland van zijn Vader beroofde. De redenaar hangt een tafereel op van den toestand in de laatste jaren der 16e eeuw, dat overgangs tijdperk tussehen de middeleeuwen en den nieuweren tijd. In ons va derland heeft de worsteling tussehen beide tijdperken hel zwaarst gewoed. Van dien strijd, zoo gewichtig in zijne gevolgen, is Willem van Oranje de hoofdpersoon. Miskenning, noch tegenwerking deed hem afwijken van den weg dien hij zich gekozen had. «Stand vastig is gebleven mijn hart in te genspoed,» dat woord, in den aan vang zijner loopbaan gesproken, mocht hij aan het einde daarvan herhalen. Aandoenlijk zijn de teekenen welke ons bewaard zijn gebleven van de verslagenhetd, die het volk door drong bij het vernemen van de mare van zijn dood. Van die verslagenheid en van de liefde, die haar in het leven riep, is gen duur zal zijn. Mijn geld en mijne papieren heb ik in mijn man telzak geborgen, en binnen een uur zal Michel voorkomen. En dit gebeurde. De koopman Grund sloot zijn winkel en huis tot verbazing der nieuwsgierige buren en reed met zijn vrouwtje weg. Den 18den Oc tober vinden wij hem op het boven kamertje van de grijze Kat in ge zelschap van zijne vrouw terug. Beiden betreurden zeer het lot van den Westfaalschen majoor Bödicker. waarvan zij door een looper bericht hadden ontvangen. Het was dezelfde I wakkere officier, die in het gevecht bij het bedelbruggetje en na de 'tijding, dat Jerome met zijne ove rige militaire macht lafhartig uit zijn koninklijk slot gevlucht was, den degen in de scheede gestoken had, met de verklaring, dat hij niet meer voor de Franschen vocht. Ge neraal Alix had hem toen gevan- gen doen nemen en men sprak van ook de vereering en de gehechtheid afkomstig, welke onze natie den Vader des vaderlands is blijven toe dragen. Daarvan getuigt het prachtig ge- denkteeken, aan welks voet wij ons vereenigd hebben. Daarvan getuigt schier onze geheele geschiedenis, ook deze dag, waarop wij samengekomen zijn om hem te vereeren, ook deze teekenen van hulde, welke zijn graf gesteente bedekken. Thans was weder het woord aan het koordat Handels meesterlijk Te Deum op indrukwekkende wijze ten gehoore gebracht. De redenaar zette daarop zijne rede voort even schoon als het voorgaande, ten slotte werd als het einde der plechtigheid eene ouverture gespeeld op motieven van het Wilhelmus. ALGEMEEN OVERZICHT. In Engeland zoowel als in Frank rijk, neemt in de laatste dagen het aantal dergenen, die aan eene on gunstig en afloop der Egyptische conferentie gelooven, voortdurend toe. De naijver, die zich tussehen de verschillende mogendheden voordoet, is van dien aard, dat men meent, dat eene schikking niet mogelijk zal zijn. Rusland vooral moet zich, volgens de verschillende geruchten, nog al zeer krachtig doen gelden en met nadruk eischen, dat niet de Engelschen alleen of in vereemging met Frankrijk de zaken in het Nijl- gebied regelen. Eene algemeene contróle, waarin alle mogendheden gelijke rechten hebben, is het eenige wat de regeering van den Czaar kan voldoen, zoo verzekeren dezelfde berichtgevers, en wordt aan dezen eisch niet voldaan, dan zal elke schikking op den tegenstand van Rusland stuiten. Anderen daarente gen beweren, dat de brengers dezer jobsberichten in geeuen deele op de hoogte blijken te zijn. De onderhan delingen over de verschillende vraag stukken, die hangende zijn, duren voort, en men heeft alle hoop, dat zij tot een goed einde zullen leiden. Zooals men ziet: derhalve twee ge heel met elkander in strijd zijnde meeningen. Wie van beide het nu aan het rechte eind heeft, is moeilijk uit te maken. Zooals gewoonlijk, zal ook hier wel weder de waarheid in het midden liggen. Dat deFransch- Engelsche overeenkomst zonder strijd zal worden goedgekeurd, valt ons moeilijk aan te nemen. Het is voor eene Europeesche conferentie al heel moeilijk alle geschillen, die recht streeks of zijdelings de Oostersche kwestie raken, uit de wereld te hel pen, en reeds meermalen hebben wij er op gewezen, dat dit hier toch ook het geval is. Toch gelooven wij, dat te eeniger tijd eene schikking ge troffen zal worden. Wellicht staat Engeland aan Rusland eenige be- concessiën met betrekking tot Turkije toe, en wordt zoodoende de tegen stand van deze mogendheid gebroken. Intusschen zijn de jongste berich ten uit Egvptegeenszins bevredigend. Werd reeds voor enkele dagen hier en daar gemompeld van den val van Khartoem, thans begint men daarvan openlijk te spreken, en sommige be richtgevers uit Cairo gewagen reeds met beslistheid van dit feit; zij voe gen hierbij, dat de Britsche regee ring zich daarvan zeer goed bewust is, doch dat zij om politieke redenen zich houdt, als gelooft zij nog niet aan de waarheid der mededeelingen. Betreffende het lot, hetwelk generaal Gordon getroffen heeft, zijn de ver schillende mededeelingen met elkan der in strijd. Volgens sommigen, be niets minder dan van doodschieten. Wat zou er van u geworden zijn? zeide Emma bezorgd, wanneer gij gebleven waart! Ik mag er niet aan denken. Maar ziet eens naar gindschen boer. die bijna in ademloozen draf op de oevers der Fulda toesnelt. Hij wordt ver- volg'd, ziet gij wel? Daar duiken twee, drie, vier mannen op en ginds nog meer, wat zouden zij van dien armen drommel willen Ilij ijlt naar het veer. Ewald volgde de aanwijzing zijner gade. De boer was intusschen aan den oever gekomen. Haal overklonk zijn geroep. Haal over! Haal over! Het duurde lang, eer er iemand kwam, en toen de schuit van wal stak, wa ren de vervolgers den boer dicht op de hielen. Eensklaps verdween deze achter een hek- Vloekend zoch ten zijne vervolgers hier en daar, totdat de veerman die knorrig was, omdat hem het veergeld was ontgaan, hen op het spoor bracht door naar de grijze Kat te wijzen. Intusschen kwam de boer dicht bij het huisje weder boven. Het was een lang, mager, gebogen man. Würz! fluisterde Ewald en trok zijne vrouw van het raam; maar reeds stond de gevreesde in de klee- ding van een Hanoverschen boer in I de kleine schuilplaats der familie [Grund! Om Gods wil, mijnheer I Grund, red, verberg mij. zij zijn woedend ik ben verlorenO God, mijn God Buiten klonken de stemmen zij- I ner vervolgers. Hoe komt de politie uit het koninkrijk Westfalen in deze streek? vraagde Grund. Dat is uit, glad uit! De ko ning is nu weder weg en het volk geheel omgekeerd. Het wil ons bloed. O mijnheer, help en verberg mij De man was in zijne angst nog afzichtelijker dan in de lieflijkheid van zijne glanspcriode.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1