2e Jaargang'. Dinsdag 15 Juli IS84. 10—3 KENNISGEVING. FEUILLETON. No. 12. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk p. maand Afzonderlijke Nommers 55 5 Verschijnt Dagelijks uitgennmen Znn- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de Publicitc Etrangère G. L. DJUBE Co., -JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Mont mart re. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot I uur op Zon- en Feestdagen van 12V tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8'tot 12 jaar alleeu ouder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang; donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks va-i 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijeu toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het, Haarlcmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tcgeu betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten: kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teglt Woensdag de Damstraat. Geopend dagelijks uitf Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling i betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten: kinderen v: Zaterdag, Zon- en Feestdagen var 113 uur. 'Pet/Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag v: de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 23 uur. Toegaug (deur Oudegrocninnrkt) vrij. 14 uur. Stadsbibliotheek Pri mhof Geopend BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem doen te weten, dat heden zijn afgekondigd de door den Raad dezer gemeente bij besluit van 30 April 1884, No. 15, vastgestelde verordeningen op de heffing en op de invordering van schoolgeld op het Gymnasium, op de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus, op de Meisjesschool voor middelbaar onderwijs met vijf jarigen cursus, op de Hoogere Burgerschool ter opleiding voor Handel en Nijverheid en op de Burgeravondschool te Haarlem: en dat gedrukte exemplaren van die verordeningen, tegen betaling der kosten, ter Gemeente-Secretarie ver krijgbaar zijn. Haarlem, 12 Juli 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. de Secretaris J. TIELENIUS KRUYTHOFF. ALGEMEEN OVERZICHT. )g altijd duurt in Engeland de itie tegen het besluit van het gerhuis, waarbij Gladstones kies- ,v et werd verworpen, voort.Van meer M dan eene zijde is den Lords reeds aangezegd, dat deze oppositie tegen eenen nuttigen an noodigen maat regel wel eens gevaarlijk voor de privilegies der adellijken kon worden, daar de meerderheid der natie daar van stellig niet gediend is. De heer Gladstone heeft in eene meeting der liberalen de houding der regeering in deze verdedigd en verklaard het te bekennen, dat de Lords elk voor- I stel om tot eene schikking te geraken I van de hand gewezen hebben. Tot eene parlementsontbinding evenwel schijnt men, voorloopig althans, niet te besluiten. Waarschijnlijk acht de regeering, met het oog op de Egyp tische aangelegenheden, de tijd daar toe thans niet geschikt, daar deze misschien door de conservatieven als keizers-manoeuvre zoude worden aangewend, en de eigenlijke kwestie waarover het geschil loopt, daardoor op den achtergrond gedrongen zou worden. Voorloopig wil men er zich toe bepalen, nog eene poging te wagen, ten einde het Hoogerhuis tot andere gedachten te brengen. Zoo spoedig mogelijk zal daarvoor, gelijk wij Zaterdag reeds ter loops aan stipten, de tegenwoordige zitting van het parlement gesloten worden om in het begin van September de hee- ren afgevaardigden weder bijeen te roepen, en daarna het spelletje nog eens van voren af te beginnen. Men betwijfelt het echter of de zomer- vacantie wel in staat zal zijn de heeren tegenstemmers tot andere gedachten te brengen. De ongunstige berichten uit Khar toem, als zou deze vesting zich reeds in handen der opstandelingen bevin den. worden niet alleen door de re geering, maar insgelijks door den correspondent van de Daily Neros te Cairo tegengesproken. Van een ernstig beleg zelfs, zoo verklaart deze is nog geen sprake geweest. Zoo wel binnen de vesting als buiten de muren, bewegen zich de lieden van Gordon zoo vrij als een vogel in de lucht, en slechts van tijd tot tijd vertoonen zich eenige kleine benden opstandelingen, als wilden zij den Europeërs laten zien, dat zij nog' bestaan en hun algemeene verdrij ving der vreemdelingen niet opge- Uit de Wittebroodsweken van een Professor. Op dezen orkaan volgde een diepe stilte, en daar stond hij in treurnis verzonkenIk ongelukkige, die grieksch ken als de beste, voor wien ook de spraak der oude Ro meinen geen geheimen heeft, 6 waarom is de taal der liefde mij ontzegd? En een bloeiende vlierstruik, die deernis met hem had, hukte zich tot hem over en fluisterdeBreek mij een takjen af en breng het haar dat is de taal der liefde. Werp een roos in haar kamertjen, een roos in de morgenzonne geplukt; een roos met paerelen van dauw er-in.... dat is de taal der liefde! Zeg mij, trouwe vlier, wan neer ze aan het venster staat, of mij voorhij wandelt, moet ik dan niet de hand op mijn hart leggen, en lispelen: zoete engel, wat heb ik u lief? Laat dat aan dwazen en zotten over, laat tong en handen met rust De ware liefde spreekt niet door mond of door gebaren, dat doen alleen dichters en acteurs! Zeg mij, trouwe vlier, wan neer zij hare oogen zoo neêrslaat en zelden iets gewichtigs aan mij vraagt, hoe heb ik dat uit te leg gen Dat is de beschroomdheid des harten, de zoete bedeesdheid der onschuld, dat is het eerste morgen krieken, dat oplicht uit den bodem der ziel. Dat is het flikkerende vuur der sympathie, dat is de taal der liefde. Zeg- mij, trouwe vlier, mag ik haar niet met dorre woorden ven. Wat hiervan nu waar is, weet natuurlijk niemand. Ook omtrent den Mudir van Dongola, doen tegen woordig allerlei verontrustende ge ruchten de ronde. Zoo weet o. a. een correspondent te verzekeren, dat dit stamhoofd, hetwelk langen tijd de goede zaak getrouw bleef, thans ook zijne beloften geschonden heett en zich onder de vanen van den Mahdi heeft geschaard. PI ij zou thans niet uit naam van den Khedive maar op last van den Mahdi het bevel over de hem door eerstgenoemde toever trouwde vesting voeren, en zijne omkeering begonnen zijn met eene strenge vervolging tegen de chris tenen, wien hij de keuze gaf tus- schen de verzaking van hun geloof, en het omhelzen van den Mahome- daanschen godsdienst of den dood. Wellicht heet over enkele dagen ook dit bericht weder louter verzinsel, want over het geheel kan men op de Egyptische couriers even weinig aan, als op de verhalen van een kind. Binnen enkele dagen zal, zoo ver neemt men thans nader, de Egyp tische conferentie eene tweede bij eenkomst hebben, waarop, naar wij vertrouwen, meer gewichtigs behan deld zal worden, dan dit het geval was bij de eerste, die hoofdzakelijk gewijd was aan de feestelijke ont vangst van en de onderlinge ken nismaking met de overige leden der conferentie onderling. Wat er echter besproken zal worden, blijft stipt geheim. Het jongste nieuws betreffende de cholera-epidemie in zuidelijk Frank rijk is helaas alles behalve opwek- kerig. Te Marseille schijnt de ziekte een meer kwaadaardig karakter te hebben, dan dit te Toulon het geval was. Het aantal sterfgevallen toch neemt daar zeer toe, zoodat in het vragen en zeggen, kort en bondig u alleen en niemand anders kan ik beminnen? De liefde is een schuchter kind; de angstvalligheid kan het ontvoe ren. De liefde is als een vlinder raak haar niet aan met harde hand De liefde wil gevangen zijn, maar louter door onzichtbare netten. IJlt ge haar lomp met strikken en strop pen tegemoet en wilt haar zóó over vallen, ze ontvliedt u met de snelheid des winds.... gelijk een elfe, een luchtverheveling en voor goed is zij weg. Zeg mij, trouwe vlier, ik zou haar willen liefkozen en kussen, maar als ik aan hare zijde zit, zegt ze noch neen noch ja en ik zou van droefheid kunnen vergaan. Zegt ze Diet neen en zegt ze niet ja, dan wil ze als een vesting belegerd zijn. Een regelrechte ver- overingskrijg, een schot diep uit het hart, een overrompeling ja, stor- laatst der vorige week er zelfs een dag geweest is, waarop 38 lieden in den tijd van 12 uur bezweken. Gelukkig hoort men van geene ver spreiding der ziekte over het land. In den Parijschen gemeenteraad is het een onderwerp van ernstige dis cussie geweest, of men. met het oog op de cholera, overeenkomstig de raadgevingen der geneesheeren, de feestviering op den 16en Juli a. s. voor onhepaalden tijd zou uitstellen. Met groote meerderheid echter is een daartoe strekkend voorstel ver worpen, zoodat de feesten door zul len gaan. De gezondheidstoestand der hoofdstad moet dan ook zoo gunstig zijn, dat er voor vrees geen grond behoeft te bestaan. Toch be treurt de regeering het. dat Parijs geweigerd heeft, tot algemeene ge ruststelling in den lande, dit offer aan haar genoegen te brengen. De commissie uit den Senaat, die rapport moet uitbrengen over het voorstel tot herziening der grond wet, heeft tot haren voorzitter ge kozen den heer Dauphin, iemand, die in beginsel voor eene beperkte herziening der constitutie is, doch alleen onder voorwaarde, dat kamer en Senaat in gemeen overleg de artikelen vaststellen, welke veran derd zullen worden. Hij hoopt dat beide lichamen, in congres vereenigd, het ten slotte eens zullen worden, en de kamer aan het gemeen over leg een gedeelte harer wenschen ten offer zal brengen. Betreffende het met China han gende verschil is weinig nieuws te vermelden. Over het algemeen ver betert de toestand er niet op, daar de regeering van Peking en Parijs hoe langer hoe meer op een ge spannen voet komen. Nu eenmaal het conflict is ontstaan, ontdekt men allerlei leemten in het verdrag, dat men eens zoo warm heeft toege juicht. Im sommige kringen acht men het niet onmogelijk, dat in het (Hemelsche rijk zelf eene omwen- teling zal plaats hebben. De vredes- partij, die op dit oogenblik aan het hof weder in de minderheid is, telt in het land vele aanhangers, terwijl men gelooft dat ook het leger op hare hand is. Nu zou het zeer goed kunnen gebeuren dat Li-Hong-Chang die over het beste deel derChinee- sche troepen het bevel voert, naar Peking oprukt, de keizerin-moeder afzet, en zelve de voogdij over dén minderjarigen keizer op zich neemt, in welk geval eene schikking met Frankrijk zoo goed als zeker zou zijn. Het is vooral de correspondent van de Standarddie aan de mo gelijkheid eener dergelijke oplossing gelooft. Zoolang de Zwitsersehe regee ring geene strengere voorzorgsmaat regelen neemt tegen eene versprei ding der cholera op de Fransche grenzen, acht de Italiaansche re geering zich verplicht eene quaran taine voor te schrij ven voor personen en goederen uit die republiek afkom stig. Zij heeft daarom aan de Zwit sersehe grenzen een cordon geplaatst, om de desbetreffende bepalingen te handhaven, terwijl het verkeer over de Alpen is verboden. De vorst van Montenegro heeft bij de Europeesche mogendheden een protest ingediend, tegen de hande lingen van Oostenrijk, die in Bosnië verscheidene vestingwerken laat aan leggen, die klaarblijkelijk tegen het vorstendom gericht zijn. Ook be klaagt hij er zich over, dat herhaal delijk Oostenrijksche patrouilles de grenzen van zijn gebied overschrij den met het doel deserteurs op te menderhand, en de vesting zal zich gewonnen geven. Zeg mij, trouwe vlier een schot diep uit het hart is mij waar achtig onmogelijk. Doch, wanneer het zoo vurig in hare oogen schit tert, als vonken, als kolen en vlam men, dan weet ik niet meer, of ik nog op de aarde en op mijn voeten stadan is het of ik naar bo ven en weggetrokken wordt, en alles wat ik tegen haar zeg, komt mij onnoozel voor. En over Rozenhofs wangen big gelden tranen, en het gevederd ge spuis in 't geboomte spotte zoo wuft van didel, didel, doem, en didel, didel, doem.... De vlierstruik schudde ernstig zijn twijgen, 't Was al een bejaarde mijnheer en hij had in zijn loover- tent al vrij wat gekoos gezien. Daarom was het voor hem ook vol strekt geen nieuws, dat er tusschen zijn blaren en bloemen heen een vriendelijk meisjensgezicht gluurde, zoo vermakelijk glimlachend, zoo ondeugend en toch zoo onschuldig. Professor.... Ze zei dat ze iete verloren had, en of de professor haar een handje wou helpen zoeken. En zij neigde zich ter aarde en zocht vlijtig. Ook Rozenhof zocht vlijtig. Hij wist wel niet, wht ze verloren had, en mocht er ook niet naar vragen, maar hij meende, ze spande zich te veel in, ze werd zoo rood. Maar ook hij werd rood, pur perrood en toen hij zag, dat ze onder dat vlijtige zoeken hoe lan ger hoe dichter bi; hem kwam, j toen.... waagde hij een schot diep uit zijn hart. Niemand heeft gemerkt, wat hij deed; alleen de vlier, en die scheen er over voldaan. De profes sor wee* naar den Hemelhij bedoel de misschien, dat hij haar den Hemel schenken wou, of iets dergelijks, maar

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1