2e Jaargang. Woensdag 16 Juli 1884. IN o. 313. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Kijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseer en aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. >r het. Buitenland: Compagnie Générale de Publicize Elrangère G. L. BATJBE Co., JOH. E. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmarlre. ADVERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 121- tot 4 uur. Kinderen beueden de S jaar hebben geen toegang, kinderen 10 lot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateu kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur MUSEUMS EN Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreet'zijde 2e deur. Geopend dagelijks vertoon van diploma vrijen toegang; donateurs wet gezelschap, leden met I dame. Mus w w leden der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijvtrheid hebbeu op vertoon van diploma vrijeu toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsehc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zou- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per pevsi a 1 "Mden. - Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 unr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de S jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen Teglers museum in de Ramstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van '12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudcgi m markt) 8 tot 12 jaar alleen onder geleide, leden der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en •oor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend ALGEMEEN OVERZICHT. De Fransche regeering heeft alle reden om tevreden te zijn over de houding', welke in den laatsten tijd de kamer van afgevaardigden tegenover haar aanneemt. Telkens, wanneer de radikale of de rechter zijde met interpelatiën of motien zijn voor den dag komen, die eene vijan dige strekking hadden, stelt de over- groote meerderheid het kabinet in het gelijk, en geett alzoo duidelijk te kennen, dat zij vertrouwen stelt in de mannen, die thans het roer van den staat in handen houden. Ook thans weder heeft het ministerie daarvan een duidelijk bewijs ont vangen. De radikale heeren, zoowel in als buiten de volksvertegenwoor diging, hadden er reeds lang op aangedrongen, dat men eene amnes tie zou afkondigen voor alle mis drijven, die maar eenigszins met de politiek in betrekking stonden. Voor namelijk hadden zij daarbij het oog op de anarchisten, die in het laatst des vorigen jaars wegens opruiing en aansporing tot oproer waren ver oordeeld. De regeering evenwel was van meening, dat een dsrgelijke maatregel thans vooral in het na deel des lands geacht moest worden, en daarom weigerde zij volstandig aan het verlangen der radikalen ge volg te geven. De vorige week even wel dienden dezen hij de kamer van afgevaardigden een voorstel in, tot strekking hebbende in deze aange legenheid eenigszins pressie op het kabinet uit te oefenen, doch de overgroote meerderheid schaarde zich ook thans weder aan de zijde van den heer Ferry, die het voorstel met nadruk bestreed en verwierp de motie. In dezelfde zitting, waarin dit besluit viel, stond echter de ka- Uit de Wittebroodsweken van een Professor. mer met algemeene stemmen der regeering' een krediet van 2 en een half millioen toe, om den nood te lenigen van degenen, die bij de cholera-epidemie in Zuidelijk Frank rijk hunne betrekkingen verloren hadden, en tevens om krachtige maat regelen te nemen, ten einde de ver spreiding der ziekte te beletten. Wederom heeft prins Victor te Parijs openlijk blijk gegeven, dat hij zich in de politiek geheel tegenover zijn vader heeft geplaatst. In het laatst der vorige week heeft hij al daar een diné gepresideerd, waai de voornaamste mannen der bona- partistische partij aanzaten, en waar op door verschillende sprekers protest werd aange.teekend. tegen het revo- lutionnaire programma van prins Jeröme Napoleon. Het Engelsche blad de Pall Mall Gazettemaakt melding van een ge heim tractaat hetwelk tusschen Frankrijk en Portugal tegen China gesloten zou zijn. Zijn de inlichtin gen van dit blad juist, dan zou daar bij bepaald zijn, dat Frankrijk zich van Macao als uitgangspunt zou be dienen bij een aanval op Canton, terwijl na afloop der expeditie deze mogendheid China zou dwingen deze stad aan Portugal af te staan. Voors hands evenwel hecht men weinig waarde aan deze mededeeling en gelooft men, dat het bedoelde trac taat alleen bestaat in de verbeelding van den berichtgever, die gaarne door deze onthidlingde aandacht op zich wil vestigen. De Engelsche bladen beginnen meer en meer te gelooven, aan de mogelijkheid om een schikking tus schen het Lagerhuis en de regee ring eenerzijds en het Hoogerhuis anderzijds tot stand te brengen. Van 3. En Julie sprong' tegen hem op. Reinoud, ik zou je kunnen op eten van liefde! Geliefde, zoudt ge mijn braadworst willen zijn? Geliefde, ik wil uwer oogen lantaarnopsteker zijn. Geliefde, zoudt ge mijn man gel willen zijn? Geliefde, ik zou de pletma- chine van uw'hart willen zijn. Geliefde, ik wenschte dat ik je als suikergoed kon oppeuzelen. Geliefde, laat mij wegvloeien alf karnemelk. Mevrouw voerde bedenkelijk aan, dat dit het gevaarlijkste punt in de pefde was. Mama, antwoordde de pro fessor, kan dat ernstige gevolgen hebben Waarop mevrouw guitig hernam Dat laat zich nu zoo nauwkeu- rig niet zeggen als uit den kathe- jder; juist daar heeft de wetenschap- I pelijke berekening' haar grens. verschillende kanten dringt men er bij het kabinet op aan met de weder- indieningder reform bill niet te wach ten tot de volgende parlementszit- ting. Zoo spoedig' mog'elijk moet, zoo verklaren de voorstanders van een dergel ij ken maatregel, het La gerhuis de wet weder in behande ling nemen, en daarin eene wijzi ging aanbreng-en, welke g'eenszins de beginselen, waarop het ontwerp berust, raakt, alleen om het Hoo gerhuis eene eervolle terugtocht te waarborgen. In dien tusschentijd hoopt men, dat de Lords door de verontwaardiging, welke htm besluit alom in den lande heeft gewekt, tot andere gedachten gekomen zul len zijn, zoodat zij er voor terug zullen schrikken ten tweeden male de publieke opinie te trotseeren. Blijkt het echter, dat het Hooger huis de hand, die ter verzoening wordt uitgesproken, weigert te aan vaarden, dan, zoo beweert men van liberale zijde, is het duidelijk, dat de tijd gekomen is, om met radikale hervormingsmaatregelen voor den dag te komen. Daarbij zou dan het bestaan van het Hoogerhuis wel eens ernstig gevaar kunnen loopen. Nog altijd weigert de Duitsclie regeering toe te geven aan de eischen door Z. H. den Paus gesteld, met betrekking tot de opleiding der gees telijken. Zoolang in deze niet aan het verlangen der Curie is voldaan, kan van eene oplossing' der kerke lijke politieke moeilijkheden geen sprake zijn. Z. H. moet zich hij verschillende gelegenheden ernstig beklaagd heb ben over de hardnekkigheid waar mede prins Bismarck in deze aan zijn eens opgevat plan vasthoudt. Met nadruk heeft hij er op gewe zen, dat van het toestaan van ver dere concessiën geen spraken kan zijn, zoolang in deze de rijksregee- ring geene grootere inschikkelijk heid betoont. In de Rijnprovinciën voornamelijk, verlangt men evenwel met ongeduld naar het einde van dezen strijd. Wel is de toestand reeds aanmerkelijk verbeterd, doch nog altijd zijn er tal van onaangenaam heden, die op den duur de bevol king' tegenstaan. Ook'professor Virehow heeft thans aan de Nation zijne denkbeelden medegedeeld, betreffende de maat regelen welke genomen moeten worden om het onheil, hetwelk de cholera over Europa dreigt te bren gen, te beperken. Met nadruk wijst hij op de on voldoende voorzorg-en, die vooral door Engeland 'zijn genomen, om het overhreng-en der besmetting uit Egypte en Indië te voorkomen. Bij de Europeesche kabinetten dringt hij er thans ernstig op aan, dat deze alles znllen doen, wat in hun vermogen is, om door gepaste voor zorgsmaatregelen hunne onderdanen te vrijwaren voor een bezoek van dezen geduchten vijand. Ook vol gens zijn oordeel kan eene strenge quarantaine het gevaar, zooal niet geheel opheffen, dan toch stellig het tot een minimum beperken. De democratische conventie te Chicago heeft, bij de verkiezing van den heer Cleveland tot kandidaat voor het presidentschap, tevens het politiek programma voor hare partij vastgesteld. Daarin vindt men hoofd zakelijk de volgende plannen: Her ziening der tarieven in den geest van rechtvaardigheid jegens alle handelsbelangen, aanbeveling eener Amerikaansche vastelandspohtiek op den grondslag van inniger politieke en handelsbetrekkingen met de vijf tien zuster-republieken van Zuid- Midden- en Noord-Amerika, ver mijding- van alle bondgenootschap- pen, die tot de vrees voor verwik- kelingen aanleiding kunnen geven, de plicht der regeering om de rechten en eigendommen van Aine- rikaansche burger? in liet buitenland te beschermen enz. enz. De heer j Cleveland moet zich bereid verklaard hebben, dit programma ten uitvoer I te leggen voor het geval, dat het 1 Amerikaansche volk hem de hooge waardigheid van president der Unie opdraagt. Met nadruk komen de Weener bladen op tegen het gisteren door ons medegedeelde gerucht, als zou j de vorst van Montenegro zich tot de Europeesche mogendheden ge- wend hebben om zich over Oosten- rijk beklagen, en hunne tusschen- j komst te zijnen voordeele in te roe pen. In stede van politieke ver- wikkelingen in het leven te roepen, I houdt de vorst, zoo verzekeren zij, zich uitsluitend met de binnenland- I sche aangelegenheden van zijn rijk bezig. Zoo neemt hij maatregelen j om op het gebied van het onderwijs belangrijke hervormingen tot stand te brengen, het hinnenlandsch be- stuur beter te regelen enz. enz. Trouwens,de verstandhouding van j den Oostenrijkschen zaakgelastigde jaan het hof van den vorst is zoo j vriendschappelijk, als men dit maar j kan verlangen. In de Noorweegsche Storthing j had de vorige week eene eigenaar- I dige plechtigheid plaats. Voor enkele maanden werd besloten in de ver- jgaderzaal der volksvertegenwoordi- j ging een borstbeeld van Joh. Sver- idrup den tegenwoordigen minister president te plaatsen, ter erkenning Geliefde, wat is het huwelijk? Jolig en ondeugend zeide hij, in een oud boek gelezen te hebben, dat het huwelijk als een onweêr in de beenen trok. De echtelijke damp kring was voortdurend met elec- triciteit bezwangerd en zelfs gingen er knallen mee gepaard. Hij had gelezen, dat het huwelijk een barometer washet kwik der liefde wilde er in 't eerst van boven uit. Dan ging het op «veranderlijk» staan. Hij had gelezen, dat het huwelijk een thermometer was. In den be ginne 40° Réaumnr, een ware broei hitte. Beide zweeten. Dan komt de afkoeling, tot ongeveer 8° in de schaduw, tot 12° in de zon, dus juist genoeg om geen overjas noodig te hebben. Van lieverlee stijgt de be- j hoefte aan kunstmatige verwarming. Hij wenscht, zij hunkert er naar. Ze hebben bet beide noodig... zoo staat het in die brochure. De professor lachte als een ka bouter. Schei uit, vond Julie, dat is afschuwelijk. En ze trok j den professor bij zijn oorlellen. j Geliefde, wat is het huwelijk? Het huwelijk is de hemel. Zoo is 't goedik denk, dat ik je nog onder de pantoffel krijg.» En ze trok hem ten tweeden male aan zijne ooren. Maar den hemel kan men niet vertrouwen, begon hij lachend opnieuw. O, mijn heer gemaal, hoe weet ge dat dan? Och, antwoordde hij met beteekenisvolle uitdrukking, dat heb ik in 't zelfde boekjen gelezen. Hij en zij kunnen op elkaiir losren- nen als onweêrswolken en storm en bliksem over elkattr uitschudden. Maar. sprak zij met on veranderde trekken, een minuut later kan zij lachen als zonne schijn.... En Mj als de regenboog glin- j steren met de aanminnigste kleurenI zijt ge tevreden? Dat ben ik, geliefde! J O gij zalige tijd, gij zoete tijd; der liefde Professor Rozenhof was ondanks zijn zes-en-dertig jaren een klein weinigjen pedant. Dat lag misschien aan zijn akademische waardigheid. Als hij kuste, deed hij het volgens de syntaxis en dan haaide zijn jongeI vrouw hem te inniger naar zich toe en liet hem zien en s-evoelén, hoc\ men kussen moest. Ging zijn boord daarbij verkeerd zitten en wilde hij er-naar grijpen, dan klonk het schert send Laat dat, ik kus zóó veel gemakkelijker. Hij placht gerokt in den kathe der te verschijnen, maar zij ver klaarde hem met alle naïeveteit, dat een rok lastig was bij 't min- nekoozen en rukte aan de slippen, dat hij hem maar spoediger uit zoa hebben. Zonder rok, zeide hij, kwam hij zich-zelf belachelijk voor, en zij vond hem belachelijk m zijn rok. O, zij was uitgelaten en plaag ziek als een kind. Ze lachte en proestte over zijn spillebeenen, zei dat ze er wel onder door kon krui pen, en stak er heusch haar goud- gelokt hoofdjen tusschen. Zoo iets ging boven den ernst van een hoog geleerde en lachend viel hij in een stoel en zeize zou het nog zóóver drijven, dat hij hartkloppingen kreeg. Hartkloppingen vroeg zij.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1