zeker en de Franschen zullen zich niet eene schadevergoeding van 20 millioen wel tevreden stellen. De C'hineesche regeering heeft echter thans geen geld, en alzoo zou het Zij zijn uit Parijs herwaarts ge-'met het stoomvaartuig De Schelde. komen tot bijwoning der begrafenis Het goevernement der repu- van Z. K. H. den Prins van Oranje, bliek Venezuela, heeft, naar het De troepen, uitmakende het Rolt. Nieuwsblad verneemt, een over- garnizoen der residentie, zullen ter eenkomst gesloten met dr. A. Parra best kunnen gebeuren, dat de Fran- gelegenheid van de plechtige be- Bolivar, waarbij deze zich verbindt schen bezit namen van het eiland j grafenis van wijlen Z. K. H. den om in een stad in Europa, welke Formoza, dat onuitputtelijke steen-1 Prins van Oranje volgenderwijze hij daarvoor het meest geschikt oor- kolenmijnen bevat. Indien zij die mij nen mochten ontginnen, zouden zij spoedig veel meer dan de 20 millioen uit den grond gedolven hebben. De democratische kandidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, de heer Cleveland, is de zoon van een predikant in de Staat New-York. Zijn plan is het staatsbestuur te verbeteren en de tolrechten te latenI varen. Hij verschilt alzoo zeer veelde Plaats, in de Hoogstraat, Veene-1 De heer Parra Bolivar met den heer Blaine, daar deze zich straat en c. q. Wagenstraat worden der anderen verplicht geregeld en meer met de buitenlandsche zaken wil bezighouden. worden opgestelddeelt, een groote handelsonderneming a. tot opening van den treinte vestigen voor importatie en ver- lo. drie escadrons huzaren met koop van uitsluitend Venezuelaan- standaard en muziek: sche koffie, en andere Venezuelaan- 2o. eene compagnie der konink- sche artikelen, zooals cacao enz. lijke scherpschutters: Het voorschot voor het vestigen 3o. een bataljon van de stedelijke der bedoelde handelsonderneming schutterijwordt door het goevernement van Ve- 4o. een bataljon grenadiers en een nezuela gedaan, en moet terugbe- bataljon jagers met den staf van hettaald worden uit de jaarlijksche regiment, vaandel en muziek. winsten, die de onderneming zal Deze troepen zullen zoodanig op opleveren. Onder de verschillende verbe-j De belangrijke vraag is nu, of er teriugen, gedurende de laatste jarenj honden te veel dan wel geschikte aangebracht in de inrichting van soldaten te min zijn, om ze onscha- het rollend materieel der spoorwegen,delijk te maken. Maar treurig in staan vooraan de verlichting en ver- derdaad is het, dat een rustig in- warming der conpés. gezetene voor eenige weken het In het laatste nommer van de Cos-j slachtoffer is van beiden. (Hbb) raos-les-Mondes beschrijft dr. Tom- i masi een nieuw stelsel, dat, naar de In de Vijzelstraat bij de Prinsen- redactie der Cosmos beweert, goed1 gracht te Amsterdam is eergisteren voldoet. een der werklieden onder bijzonder Het bestaat uit een gemengd stel- ongelukkige omstandigheden om B1N\E\LA\D Haarlem, 16 Juli 1884. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict «Haarlem» zijn uitge bracht 1940 stemmen, van onwaarde 10. De volstrekte meerderheid be droeg 966. De heer Jacob Duijvis verkreeg 786, Mr. J. Kappeijne van de Coppello 580 en Mr. J. A. N. Travaglino 504 stemmen. Er zal aldus herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren Jacob Duijvis en Mr. J. Kappeijne van de Coppello. De Koning en Koningin, benevens prinses Wilhelmina. zijn gisteren namiddag uit het buitenland in de residentie teruggekeerd. opgesteld, dat de achterste afdeeling uitvoerig berichten uit te geven over van het bataljon jagers geplaatst is alles, wat Veuezuelaansche koffie op den hoek van de Plaats en den aangaat, in het noorden van Europa Kneuterdijk; jen speciaal in Rusland een reis te b. tot sluiting van den treini doen om propaganda te maken, en lo. twee bataljons van het regi- drie reigers aan te stellen, ten einde ment grenadiers en jagersde Veuezuelaansche koffie in de 2o. een escadron van het 3e regi- voornaamste plaatsen van Europa ment huzarenbekend te maken en aan te bieden. 3o. een batterij van het 2e regi- j Dr. A. Parra Bolivar is consul ment veldartillerie. De onder a 2 en 3 bedoelde korp- seu zullen bij de Rijswijksche bar rière den stoet verlaten en te Delft vervangen worden door een bataljon der stedelijke schutterij. De onder b bedoelde troepen wor den opgesteld op den Vijverberg evenals het eerste gedeelte te 8 uren voorm. De troepen zijn gekleed in groot tenue en volle wapenrusting, heeren officieren met rouwstrikken; even eens zullen trommen, hoorns en mu ziekinstrumenten van rouwfloers of Op het Plein voor het Rijnspoor-1 strikken worden voorzien, vaandels station verdrongen zich vele nieuws- j en standaard niet. gierigen om de aankomst der Konink-Te 71/2 uren voorm. zal een com- l.'^l.n invi.ïK,, 4-., TT>A»i/in Ar» T-T T-T nnnmii der republiek in H&vre, en behoort tot de familie van den bevrijder Simon Bolivar, wiens eeuwfeest in het vorig jaar met zooveel luister in Venezuela gevierd werd. Het Handelsblad verneemt, dat het besluit, waarbi j Napels in plaats van Marseille als station voor de booten der Stoomvaartmaatschappij Nederland wordt aangewezen, reeds aan de regeering ter goedkeuring is toegezonden. De Ned.-Indische Stoomvaart maatschappij te Batavia heeft aan de Ned. Maatschappij t/b. van Nij verheid voor haar Koloniaal Museum op het paviljoen te Haarlem vrijdom van invoer verleend voor de inzen dingen voor dat Museum bestemd, op hare lijnen in den Archipel. De 'Staatsraad Steiger, direc teur van Binnenl. Zaken in het Zwitsersche kanton Bern, heeft aan lietD. v. Z.-H. een schrijven gericht, waarin hij opkomt tegen een, ook door de Nederlandsche pers ver spreid, bericht over het woeden van typheuse koortsin kwaadaardig epidemischen vorm, in het Bernsche Oberland, en met name te Interlaken, naar aanleiding waarvan zelfs een Nederlandsche arts dezer dagen aan de Bernsche autoriteit vergunning vroeg, om te Interlaken te mogen practiseerenter verkrijging van meerdere bekwaamheid in de behan deling van dergelijke ziekten. «Niet alleen heerscht er thans geenerlei epidemie van typheuse koorts in het kanton Bern en meer bijzonder in het Bernsche Oberland, maar er is zelfs ff een enkel typlms-geval op ge heel het grondgebied van Interlaken in behandeling.» De jongste berichten omtrent de bemanning der Nisero luiden weder ongunstiger. De tijding dat de complimenteerende autoriteitenke~de Prins zeer lief had. j de bemanning welvarend is, heet enkele oogecblikken te hebben on-' Te Vlissingen is aangekomen onwaar. De heer Gourly moest gis- derhouden, begaf het koninklijk ge-eene commissie van drie leden der terenavond de regeering in het La- zin zich naar het paleis, langs zijn! Nederlandsche Dierkundige Vereeni-i gerhuis daarover en over den ver- weg door honderden belangstellen- ging. ten einde gedurende eenigederen loop van de onderhandelingen den begroet. dagen in deze en de volgende maand met Nederland iuterpelleeren. Gistervoormiddag is aan hetonderzoekingen te doen naar de De adjunct-visiteur B. van hotel Den Ouden Doelen te 's Hagel Fauna in het zuidelijk gedeelte der Exel is eervol ontheven van de afgestapt kolonel Tsien Teh Pei, j Noordzee. Daartoe is door den Min.functiën van visiteur bij de in- en zaakgelastigde van Z. M.den Keizer van marine welwillend een vaartuig uitgaande rechten en accijnzen. Tot van China, vergezeld van een gezant- i van het daar gevestigde loodswezen visiteur bij de in- en uitgaande rech- schapssecretaris. beiden in nationaleter beschikking der comm. gesteld, ten en accijnzen is benoemdde heer kleederdracht. De eerste tocht zal plaats hebben P. C. Breas. lijke familie bij te wonen en HH. MM. met een eerbiedigen groet te verwelkomen. Het plankier van het Rijnspoor station was grootendeels voor het publiek afgesloten, zoodat zich al daar bijna alleen de overheden ter ontvangst van het Vorstelijk gezin bevonden. Daaronder werden opgemerkt de beide grootmeesters, graaf Schimmel- penninck van Nijenhuis en baron Schimmelpenninck van der Oye; de generaals Verspijck en Van Pan- huijs; de generaal-majoor Van Bel; de gep. vice-admiraal Uhlenbeck; de Minister van buitenlandsche za ken; de Commissaris des Konings; de Burgemeester, alsmede de adju dant van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje, majoor Beijerman. Z. M., gekleed in licht grijs reis- costuum met teekeuen van rouw, had de reis blijkbaar in goeden welstand volbracht. II. M. de Koningin hield den pagnie der dd. schutterij de eere- w7acht aan het paleis betrekken door de artillerie zullen gedurende de geheele plechtigheid minuutscho- ten worden gedaan. (D.) Namens het bestuur van de Prins Alexander Stichting te Ben- nekom werd gisteren door den heer J. H. Meijer op de lijkbaar van wij len Z. K. H. den Prins van Oranje een prachtige krans van witte rozen met leliën van dalen en myrten- bladeren doorvlochten, neergelegd. Op de breede slippen van den wit zijden strik, met zware zilveren franje omzoomd, staan in zwarte omlijsting de woorden: «De Prins Alexander Stichting aan haren Vor- stelijken beschermheer». De over leden Oranjetelg had dit met zijn Koninklijken Vader gemeen, dat het lot der blinden Hem zeer ter harte ging, en 't bestuur der Stichting, welke zijn Vorstelijken Naam mag dragen, 'heeft gemeend deze stille en weemoedige hulde aan Zijn na- zwaren sluier van hare rouwkleedingj gedachtenis te mogen brengen voor voor het gelaat. jde vele bewijzen van belangstel- Na zich in de wachtkamer met j ling aan de Inrichting gegeven, wel- sel van gaslicht en electriciteit, dat het groote voordeel heeft, de voor vele maatschappijen te dure gasver lichting binnen meer algemeene be reik te brengen. De toestel, bestemd om de elec triciteit voort te brengen, is in den wagen geplaatst, en ontvangt zijne beweegkracht van eene der assen, I zoodat wanneer de trein stilstaat, ook de stroom, welke het electrisch licht voortbrengt ophoudt, en het licht verdwijnt, terwijl door een kun stig uitgedacht mechanisme dan juist het gaslicht in kracht toeneemt, zoo dat steeds eene voldoende hoeveel heid licht voorhanden is. Betwijfeld mag het echter worden, of die wisseling van licht welaan genaam op den reiziger inwerkt, te meer omdat juist dan als het licht het meest noodig is, bij het in- en uitstappen en bijeenzoeken van het reisgereedschap, de sterkste licht bron, het electrisch licht, ontbreekt. Door het Bar ends-Comité is het volgende telegram ontvangen van kapt. Dalen uit Vardö«Heden (15 Juli) is de Bar ends hier aan gekomen. Alles wel.» Elke poging, om tot den bloei der nationale industrie bij te dragen, verdient voorzeker waardeering en aanmoediging; hoeveel te meer dus die, welke bepaaldelijk geldt het scheppen van een nieuwe tak van industrie, het stellen van een nieu wen slagboom tegen de buitenland sche industrie. Om baanbreker te zijndaartoe behoort men moed energie en ondernemingsgeest te be zitten, eigenschappen in één woord, waarover niet de eerste de beste beschikt, vooral niet in Nederland, waar de ondernemingsgeest door het meer en meer veldwinnende beurs spel schijnt verlamd te zijn. Met in genomenheid deelen wij derhalve, mede, dat de firma Veltman Weijer te Amsterdam in perceel no. 46 op den Haarlemmerdijk, een fabriek hebben geopend van dames- en kinder-onderkleederen. Zij is de eerste in Nederland en, naar wij bij een bezoek met genoegen consta- teerden, door soliditeit van grond- stof, netheid van bewerking en bil— j lijkheid van prijs een gevaarlijke i mededingster voor de buitenlandsche fabrikanten, speciaal Duitschers, die i in het afgeloopen jaar niet minder het leven gekomen. Hij lag voor overgebogen een verbinding tusschen twee gaspijpen te stoppen, toen de omstanders bespeurden dat hij be wusteloos werd. Men gaf hem eerst wat melk, droeg hem later in een naburige apotheek, waar alle zorgen aan hem werden besteed, maar alles was tevergeefs: de man stierf kort daarna. Hoogstwaarschijnlijk heeft hij het gas ingeademd, dat uit een lek in de oude leiding stroomde, en heeft zijn houding tijdens het in ademen hem de kracht benomen, het gas terug te stooten. (D. v. Ned.) Als een nieuwe bijdrage tot de hondenbijterij in Neêrlands hoofdstad wordt aan de Amst. Ct. medegedeeld, dat twee jonge dames eergisteren- ochtend in 't Oosteinde door een grooten zwarten houd werden aan gevallen. Een van haar werd zoo danig in 't been gebeten, dat het bloed uit de wond vloeide en zij luid kermde. In het Vondelpaviljoen te Amster dam heeft een baldadige hand een fraaie penteekening fde ledenlijst der Sociëteit) vernield. De teekening was in een lijst gevat en van voren door glas, van achteren door een paneel afgesloten. Eene premie van 300 gulden is op de aanwijzing van den dader uitgeloofd. In den afgeloopen nacht was een gedeelte der Marnixstraat te Am sterdam in rep en roer. Mannen en vrouwen g'ewapend met schoppen, houweelen, kortom met alles wat voor de hand was, stonden in slag orde voor een in aanbouw zijnd per ceel, waarin men vermoedde dat dieven zich ophielden. De politie is bereid te onderzoeken, men waar schuwt haar den vijand niet te licht te achten, maar dien stelregel der krijgskunst versmadende treedt zij binnen en vindt.... een kat, die het thuis wellicht te warm hebbende in het nieuwe perceel verfrissching zocht. De professor verbeeldde zich dat de dokter van daag wat hardhoo- rend was. Hij trad dichter op hem toe en herhaalde nog eens zijn woorden: Wel dokter? Eindelijk strekte Wiegand beide handen naar hem uit en sprak: Gelooft gij, dat ik als arts mijn plicht gedaan heb? Ik geloof het van heeler harte, en de professor schudde de aan geboden hand met innigheid. Waarop Wiegand vroeg: Wat denkt ge, wanneer ge de dooden- lrst overziet, die elke week in onze courant staat? Dan denk ik, hoe treurig toch, en dan verblij ik me, dat er nie mand van de mijnen in voorkomt. Hebt ge er nooit aan gedacht, dat die lijst wel eens een naam van de uwen zou kunnen bevatten? Nooit nooiten met on- beschrijflijken angst vestigde Rozen- - hof ziju blikken op den geneesheer. Aan dat nooit behoefde men niet te twijfelen. Als het lente is in 't rond. wie denkt er dan om den winter? Als de hemel lacht, hoe kan ik dan iets van onweder of storm gevoelen? Als ik wandel over bloeiende beem den, hoe zou mijn harte zich kun nen bewust zijn van een schuife- 1 lende slang En kus ik mijne ge liefde. hoe zou ik gelooven, dat ze i van mijn zijde kan worden ge- j scheurd? Nooit nooit! De wanden rie- !pen het na en weerkaatsten het och, aan dat nooit behoefde niemand jte twijfelen. Hij vroeg of het don ker was. En de dokter antwoordde j van neen. Daar scheen hem een sluier vóór de oogen te trekken, en Wiegand moest tweemaal vragen of hij iets gezegd had. Hij wilde we ten of zijne woorden, die van den dokter, iets om het lijf hadden Of er een diepere zin in school dan bij j een gewoon gesprekOf hij zeide gedurig: of of en verder kwam er niets over zijn lippen. Wiegand begon van den Pruisi- schen oorlog te vertellen. Hij zei, dat in Karthago wel duizenden hun leven hadden moeten opofferen, daar waren ook vele vrouwen onder ge weest, de beste echtgeuooten en moeders. De professor meende, dat kon wel zijn. maar de wonden van toen ge voelde nu geen sterveling meer. Ook waren de vrouwen niet zoo de engelen des huizes geweest als hier bleef hij weêr steken. Wiegand vroeg of hij de geschie denis der Romeinsche vrouwen be studeerd had. Maar de professor legde de hand op zijn schouder en sprakDok ter, wees eerlijk en biecht op, fol ter mij niet! Nu dan, voelt ge u sterk ge noeg om afscheid van 't leven te Gisteren is ten raadhuize te Am sterdam aanbesteed: a. het malcen van den onderbouw eener dubbele basculebrug over de Kostverloren Vaart, tegenover de 2e Hugo De Grootstraat, en bijbehoorende wer- dan voor f 2,000,000, zegge twee ken. De minste inschrijver was de millioen Hollandsche guldensvanheer H. Ozinga te Amsterdam, voor het artikel in kwestie importeerden. I de som van f27,180; b. -het maken Moge in de toekomst zoo niet de en stellen van den metalen boven- geheele leverantie, dan ten minste;bouw van een dubbele basculebrug een aanzienlijke gedeelte er van aan j over de Kostverloren Vaart tegen- j de nieuwe Nederlandsche industrie, over de 2e Hugo De Grootstraat. door de firma Veltman Weijer j De minste inschrijvers waren de geïnaugureerd, ten goede komen, j heeren Penn Bauduin, te Dor- jdrecht, voor de som van f12,730. Op het Jonas Daniël Meijerplein te Amsterdam werd eergisteravond Gisteren-ochtend is in het IJ. nabij 'een soldaat door een hond aange-jde aanlegplaats van de Harlinger j blaft. Hij smijt het dier zijn bajonetboot, het lijk opgehaald van een on- i toe, doch deze komt, helaas, terecht i bekend man, naar gissing 50 jaar 1 iu den voet van een der bewoners.oud. Het is naar de Oosterbegraaf- die voor de deur zijner woning eenplaats vervoerd. luchtje zat te scheppen. Zaterdag avond werd door de nemen; hebt ge de kracht in u, om Naamlooze Vennootschap (Handels- den dood in 't aangezicht te zien? kade)te Amsterdam eene proef geno- Zijt ge standvastig genoeg om zelfs men met de electrische verlichting met een glimlach op de lippen een ziel, die heengaat, den goddelijkeneen oogenblik.... als die zonderlinge straal der hoop na te zenden? gewaarwording, dat bonzen in 't O gij uitmuntende, stoere dokter, hoofd maar eens ophieldeen zoo hebt ge in uw gansche leven oogenblik.... Toen staarde hij rond niet gesprokenin het vertrek, toen op den vloer. Nog eenmaal vroeg de professor, Hij kwam zich-zelven hier zoo of het werkelijk klaarlichte dag was.vreemd voor: was hij hier wezen- Hij wees op zijn voorhoofd: daar lijk te huis? 't Zag er alles zoo had hij zoo'n wonderlijk, zoo'n heel geheel anders uit. Hij had die figu- eigenaardig gevoel, 't Was hem, ren aan 't plafond altijd zoo mooi zeide hij, of hem de armen en bee-j gevonden en nu grijnsden zij hem nen van 't lijf wilden vallen, en hij aan of het louter monsters waren, wreef zich in de handen.... in zijn Hij haalde diep adem, hij klemde aderen scheen het of alles sliep. I zich vast aan tafel, maar hij stond Beste dokter, niet waar, alles j toch kaarsrecht overeind. O, ik slaapt, mijn vrouw slaapt ook? moet lucht hebben, beste dokter, Professor, in dezen toestand breng mij waar ge wilt, al is 't kan ik u niet de volle waarheid j op het schavot. j zeggen. Wordt vervolgd.) Een oogenblik.... Hij liet zich in een stoel néér.... j

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2