2e Jaargang. Vrijdag 18 Juli 1884. Aan den Koning. l K. II no Prins van FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Boitenland: Compagnie Générale de Publicité Etraugère G. L. DAUBE Co., JO 11. F. JONES. Sitcr., Far ijs, 31bis Faubourg Mout mart re. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zou- en Feestdagen van 12j- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegnng, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Tocgaug vrij. -Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Ureefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandscbe Maatschappij ter bevorderiug van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks \m 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandscbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlerasche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- cu Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopeude toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaliug van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos \an 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelatenkinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.- Teglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vat 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag eu Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag vau 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. BIJ DE TERAARDEBESTELLING den 17en Juli 1834. DOOR H. ZEEMAN. Een kostbre parel is, mijn Vorst, ontvallen aan Uw kroon, Een schoone bloem geknakt in Neêrlands bloemengaarde Een flonkerstar verdween, die U begroette op aarde: Neen, zulk een wreed verlies vergoedt U zelfs geen troon. Maar zie, een Engel Gods omzweeft U: uit zijne oogen Spreekt U het troostwoord toe: «Ik nam die parel op: - «Ik ben er meê naar beter oorden heengetogen; «Ik nam dien ed'len Zoon, reeds lijdend in den knop «En voerde hem naar ginds, tot beter leven op. «Naar 'teeuwig Paradijs, in 'sHemels bloemengaarde; «Daar leeft de Ed'le Prins, ontvallen aan deez'aarde; «Hij leeft in 's Vaders buis, ten luister van Gods troon, «Neen, zulk een zaligheid verschaft geen aardsche kroon.» Misgun, beminde Vorst, dien Ed'len Telg den vrede, De vreugde niet, die bij thans smaakt in reiner sfeer; En weende ook mijn hart met Uwe smarte mede, Neem ook mijn troostwoord aan:«Aanbid en schrei niet meer.» Uit de Wittebroodsweken van een Professor. Voelt ge u waarlijk krachtig genoeg? Hier is mijn band. IJskoud was zij. Dokter Wiegand blikte hem ongeloovig aan, maar uit bet bleeke gelaat sprak een fiere, energische treken terwijl bij deu professor liet vóórgaan, opende bij hem de deur naar de sterf kamer. Weinige maanden geleden was het de bruiloftskamer. Het tapijt moest hemelsblauw zijn. Hemels blauw, zeide ze, was de kleur, die voor geliefden paste, en zoo bet geen hemelsblauw was, kon ze een Zooals te begrijpen is, beeft de beschimping van de vlag in Duitsch- land een hoogst ongunstigen indruk gemaakt. Het Franscbe ministerie beeft dan ook reeds al bet mogelijke j gedaan, om die zaak te vergoelijken en aan den ambassadeur te Berlijn opgedragen, bet leedwezen van zijne regeering over bet gebeurde te be tuigen. Toch verwacht men, dat Duitscbland zich niet tevreden zal stellen, voor dat de daders voorbeel dig streng gestraft zijn. Dit is echter gemakkelijker gezegd dan gedaan, daar de zaak zoo snel in baar werk ging, dat de politie niet tijdig ge noeg tusscbenbeiden kon komen. Het schijnt, dat men er te Berlijn sterk over denkt om meer werkdadig deel te nemen aan de Egyptische conferentie, die thans te Londen wordt gehouden. Voornamelijk staat dit in verband met de financiëele regeling van Egypte. Naar men zegt, hebben de Duitschers voor niet min der dan 300,000,000 mark van de 4% Egyptische staatsschuld in bezit en zijn dus de schuldeischers ten zeerste betrokken bij de te nemen maat regelen. Daar bet schijnt, dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland tot geen gewenscht doel leiden, zoo zou bet best kunnen gebeuren, dat de Duitsche regeering, die, zooals men zegt, daartoe reeds is aangezocht, de leiding op zich zal nemen. De Fransche ministers, Waldeck- Rousseau, Ragnal en Hérisson, heb ben zich thans naar Marseille be geven om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den stand der epidemie in die stad. Bij bun aan komst werden zij door den prefect bruid en bruigom niet dienen. Alles moest vroolijk en helder zijn om haar been gouden spiegels, sneeuwwitte gordijnen en op de console stoeiende amouretten. Het beddenhang werd gedragen door vergulde geniën, die zoo schalk uit hunne oogen keken, dat de jonge j vrouw ben lachend met den vinger dreigde en haar professor vroeg, of hij den beeldhouwer kende en of bij niet geloofde, dat de man onder 't snijden ergens aan gedacht bad. Van daag bleven de engeltjens onder de weggeschoven gordijnen verborgen, als durfden zij er niet buiten. Ook de vensters waren ge sloten en slechts een matte licht straal drong in 't vertrek. De zon bad zich ter ruste geneigd; geval len was de avond. Zachtjens, zacbtjens! wenkte een zuster van barmhartigheid. Zachtjens, zacbtjens! Daar werd een flauw, een sidderend gekreun vernomen: zoo kreunt het ree, dat geveld werd door den kogel. Een gorge lend geluid kwam van de sponde: zoo gorgelt de duif wie een gier de borst beeft opengereten. Lang verwacht, als uit de diepte oprij zend, reutelde het: zoo reutelt bet lam, als men hem het lemmer in de keel stiet. Dokter, waar zijt ge? Ik ben bij u. Zijn we in de kamer, waar Julie is? Wiegand greep zijne handen en hield ze vast, als geschroefd: Wees sterk! Zachtjens, zacbtjens, wenkte de pleegzuster, hier worstelt een lichaam met zijn laatste krachten om behoud. Twee teêre hand- jens strekken zich van ouder baar zijden dek uit eu omknellen de sprei. Plotseling richt de zieke zich op en hare oogen rollen woest in 't. rond Weg, weg ik wil verwelkomd. Deze deed nauwkeurig verslag van den bestaanden toestand. Volgens zijne verklaring, hadden reeds 65000 inwoners de stad ver laten, nadat de cholera zich aldaar vertoond bad. De arbeidende klasse wordt daardoor echter dubbel ge drukt. Behalve het gevaar voor de gevreesde ziekte, beerscht bovendien gebrek door den stilstand van het werk. De ministers hebben de gast huizen bezocht en zullen verder doorreizen naar Toulon. Kort geleden werd in de Fransche bladen beweerd, dat de Duitsche regeering alles in bet werk stelde om de pogingen van de Fransche te verijdelen, in zake bet tractaat met China. Zooals te begrijpen was, berustte die bewering op zeer zwakke gronden, en hechtte men er dan ook weinig of geen geloof aan. Thans wordt echter van Duitsche zijde medegedeeld, dat de afgezant van dat land in China, van zijn regee ring in last bad, al bet mogelijke te doen om eene minnelijke schik king tusschen China en Frankrijk tot stand te brengen. De Chineezen in Amerika schijnen echter bijzon der oorlogzuchtig, zij hebben ten minste reeds 200,000 dollars naar Peking gezonden om hunne regee ring te steunen bij den aanstaanden oorlog en zoo spoedig mogelijk zal nog een dergelijke som volgen. De cholera woedt steeds in bet zuiden van Frankrijk. Hoewel thans alle voorzorgsmaatregelen worden genomen, vermindert bet aantal lij ders toch niet. Althans te Toulon zijn werder dertien personen aan de gevreesde ziekte bezweken en te Marseille heeft zij weder vijf-en-der- tig slachtoffers gemaakt. Gelukkig breidt de ziekte zich niet uit en schijnt zij zich bij deze twee steden te bepalen. nog niet. En de zuster buigt beur hoofd over het leger met de vraag: Wat verlangt mevrouw Maar machteloos zinkt de kranke in bare kussens terug. Dóór dóór en ze wijst naar bet voeteneind daar loopt een rat; ze komt naar mij toe.... ze staat daar als een monster dat zijn muil openspert en mij ver blinden wil help, help! Ze gilde ontzettend. En toen werden het spoken, die baar trachtten te wurgen, duivels met lange tanden; vraatzieke gedrochten met barre j troniën. De zuster nam een laken. Het zweet liep de kranke van bet voorhoofd en druppelde baar van de schoone lokken. Weór was het stil. De oogen vie len toe. Alleen de schouders sid derden nog. 't Was of bet geheele lichaam telkens samentrok. Rein. Rein. ze wilde Het geschil .tusschen Italië en. Spanje is geëindigd. Hoewel dé Franschen reeds aan den Spaanschen premier den raad gaven, om zijn lastigen ambtgenoot over te halen zijn ontslag te nemen, zoo schijnt dit heel noodzakelijk. Bij nader on derzoek toch is gebleken, dat het niet in de bedoeling van minister Pidal lag om Italië te kwetsen en dat men aan zijn woorden een ver keerde uitlegging had gegeven. De Belgische minister van bui- tenlandsche zaken, de heer Moreau, heeft zich eenige dagen geleden ook op een wijze uitgelaten, die voor de Fransche regeering- minder aange naam was. Ilij zeide namelijk in eene vergadering- van het staathuis houdkundig genootschap te Brussel tot een paar aanwezige Franschen, dat hij hoopte «dat Frankrijk het schoone voorbeeld van België mocht volgen en tot de ware sociale be ginselen mocht terugkeeren». Het Belgische ministerie is genoodzaakt geweest te verklaren, dat de heer Moreau deze woorden niet had gebe zigd en dat zijne redevoering on juist was weergegeven. Toch kan het Fransche dagblad de République Francaise niet nalaten genoemden heer den raad te geven, in het ver volg voorzichtiger in zijne uitdruk kingen te zijn, daar iedere hatelijk heid op de buitenlandsche politiek van Frankrijk het gevolg kan heb ben, dat de Belgische zaakgelastig te Parijs zijn reispas zou ontvangen. De laatste artikelen van de sui ker wet zijn heden in de kamer van afgevaardigden zonder belangrijke wijziging aangenomen. De uitslag van de verkiezing te Brussel is nu bekend. Thans heb ben de liberalen de overwinning behaald en tengevolge hiervan be spreken. De professor trad nader, maar zijn metgezel weerhield hem. Ze ijlt, fluisterde hij. Ze ijlt, doch haar geest is bij u, Reinoud! Waarom beschermt gij haar niet? Waarom redt gij haar niet uit de klauwen dier demons? Ziet ge niet, hoe zij uwe vrouw willen ontvoeren? Voor de eerste maal werd de professor zich be wust van een klove, erkende hij dat menschelijk vermogen en men- schelijke wil louter zeepbellen zijn, opgeblazen dingen zonder de kracht om ook een enkel leven te behoeden voor den dood. De bittere gedachte overviel hem. wat al dat werken en worstelen, dat zuchten en smach ten naar liefde geeft, als in één spanne tijds u die liefde ontnomen kan worden. Al het jammer van een ellendig leven maakte zich van hem meester en een waas van wee moed spreidde zich uit over zijn gelukkige jeugd, die voorbij was_

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1