schikt de elericale partij in den Se naat over eene meerderheid van 17 stemmen. Zooals te begrijpen is, heerscht er in de hoofdstad groote opgewondenheid. Alweder hebben tusschen beide partijeu botsingen plaats gehad; maar men hoopt ver dere ongeregeldheden te voorkomen. De politie heeft de noodige voor zorgsmaatregelen genomen en men verwacht, dat alles verder rustig zal afloopeu. Reeds lang heeft de Porte plan gehad om de buitenlandsche post kantoren in Turkije te sluiten, maar steeds meende men dat het wel bij eene bedreiging blijven zou. Thans schijnt het echter bij haar ernst te zullen worden en heeft zij aan de Europeesche staten een circulaire gezonden, waarin zij betoogt, dat de buitenlandsche consuls alleen het recht hebben om brieven te verzen den en te ontvangen. Het antwroord van twee mogendheden is echter reeds ingekomen en daarin wordt de Porte aangeraden, het plan, om den 4en Aug. schildwachten voor de vreemde postkantoren te plaatsen, te laten varen, daar het doorzetten daarvan voor Turkije gevaarlijk zou kannen worden. 't Is te verwachten dat de verdere antwoorden wel met dit eerste eens luidend zullen zijn, en alzoo de Porte gedwongen zal worden de buiten landsche postkantoren te laten be staan. De mogelijkheid bestaat nog dat in Engeland de zaken naar den zin van de regeering zullen geschikt worden. Zooals men weet, heeft het Hoogerhuis de «Franchise bill» ver worpen; maar nu blijkt dat de heer Gladstone vóór de stemming een onderhoud heeft gehad met Lord Salisbury en Lord Granville, waarin hij verklaarde eene schikking te willen treffen met de oppositie. Bei den hebben dit echter verzwegen. De eerste deed dit, omdat hij niet wilde dat de schikking zou aange nomen worden; de tweede meende, dat de heer Gladstone geene open baarheid aan zijn voorstel -wilde geven. Nu echter de andere leden hiervan in kennis zijn gesteld, willen zij hun besluit herroepen en de wet uog eens aan de orde stellen. Indien dit werkelijk het geval mocht zijn, zoo bestaat nog kans dat zij aange nomen zal worden. Uit Kaapstad meldt men thans, dat bij de regeering aldaar het plan bestaat Stella-land te anexeeren. De president van den ministerraad heeft althans in de Kamer medegedeeld, dat spoedig dit voorstel zal ingediend worden. naamd «Bij grootmoeder», door de Regeering onlangs aangekocht op de Haagsche tentoonstelling. B1N\E\LAND. Haarlem, 17 Juli 1884. De uitslag van het toelatings examen voor hoogere klassen aan het gymnasium alhier is als volgt: Van de 8 kandidaten: die zich had den aangemeld, slaagden voor de 2e klasse: J. C. Koopman en C. Scheringavoor de 3e klasseJ. A. Vermeer en L. Th. Stibbe: voor de -ie klasse: W. L-Stibbe voor de 5e klasse voorwaardelijk M. J. Stibbe. In 's Rijks verzameling van Moderne Kunst op het Paviljoen alhier, is dezer dagen geplaatst de schilderij van D. A. C. Artz, ge- Hij herinnerde zich zijn ouden leer meester. hoe die gezegd had: God lei het leven in onze handen en sprakindien ge er als een kleinood voor zorgt, kunt ge het lang be zitten. En een wijsneus van een bengel had gevraagdhoe lang wel Dat weet ik niet. had de meester geantwoord, maar een schat zal het blijven. Was hij die eigenwijze jon gen geweest? Zeer mogelijk. Zou mijn Julie dien schat dan verwaar loosd hebben? Het heugde hem. wat de menschen vroeger hadden verteld: dat de moeder hare doch ter verwend had. Dan natuurlijk nit liefde verwend, maar verdoemd zij die liefde, die eens aan 't kind zijn bestaan kost. Hij dacht er-aan. van de zonden der ouders, dat zij zich wreken aan de kindereu. Zou....? Ach neen. En zoo trok hem zijn mijmergeest al verder in 't la byrint der mogelijkheden, maar het eene pad na 't andere verloor zich Morgen zal ten Koninklijke Pa- leize het gebruikelijke gala-rouw- diner plaats hebben. Daartoe zijn uitgenoodigd de hier aanwezige vreemde vorsten en de bijzondere gezanten, die vreemde souvereinen bij deze gelegenheid ver tegenwoordigen. alsmede de overige te 's-Hage resideerende gezanten en hoofden van missiën. Voorts: de Ministers des Konings, de voorzit ters van de beide Kamers der Staten- Generaal en die van de Hooge Col- legiën van Staat en eenige andere personen, die aan de begrafenis deel namen. Ook zullen aan dit rouwdiner deel nemen de Groot-officieren der Kroon, de Dames du Palais en de dienst doende leden van het Civiele en die van het Militaire Huis des Konings. Z. M. de Koning heeft gister middag ten gehoore ontvangen de deputatiën van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, belast met de aanbieding van de adressen van rouwbeklag van die Staatscol leges. De Koning heeft gisteren ont vangen de geloofsbrieven van de heeren Vacaresco en Burenstam, tot dusver Minister-resident respectieve lijk van Z. M. den Koning van Ru- menië en van Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen, bij Hoogst- deszelfs Hof, in hoedanigheid de eerste van buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister, de tweede van gevolmachtigd Minister, en van de heeren graaf Kapnist en graaf Von Bismarck-Schönhausen, als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd Minister respectievelijk van Z. M. den Keizer van Rusland en van Z. M. den Keizer van Duitschland, Koning van Pruissen. (St. Cl Z. K. H. de Prins von Wied is gisteren, vergezeld van HDs. Hof maarschalk, in de residentie aange komen, om bij de begrafenis van den Prins van Oranje tegenwoordig te zijn. De Nederlandsche Handelsreizi- gers-vereeniging, gevestigd te Rot terdam, heeft een grafkrans doen nederleggen op de lijkkist van Z. K. H. Prins Alexander, die van ge noemde vereeniging beschermheer was. De vereeniging ontving eene uit- noodiging, om zich door eene depu tatie te laten vertegenwoordigen bij de plechtigheid in de Nieuwe kerk te Delft. De Graaf van Vlaanderen, ver tegenwoordiger van den koning der Belgen bij de begrafenis van wijlen Z. K. H. Prins Alexander, is gis teren voormiddag per Hollandsche spoor te 's-Hage aangekomen. Z. K. H. werd aan het station te Rotter dam begroet door baron d'Anethan, gezant van België aan ons Hof, die zich 's ochtends daarheen had be geven. Aan het station te 's-Hage werd de graaf vanwege Z. M. den Koning ontvangen door den Groot meesterbaron Schimmelpenninckvan Nijenhuis en 's Konings adjudant, baron Bentinck. Ook de minister van buitenland sche zaken en de leden der Belgi- sche legatie waren in de wachtkamer j aanwezig. 1 Nadat de Belgische Prins zich eenige oogeublikkenmetdegenoemde heeren had onderhouden, reed hij in een open galarijtuig naar het paleis in het Noordeinde, eerbiedig begroet door de menigte, die zich voor het stationsgebouw bevond. Prinses Marie van Saksen- Meiningen, die geruimen tijd in het Amstel-Hotel heeft gelogeerd, is hedenmiddag uit Amsterdam naar Duitschland teruggekeerd. Door H. K. H. de Groother togin van Saksen-Weimar, prinses Sophia der Nederlanden, is aan de gemeente Tilburg eene som gelds aangeboden voor het onderhoud van het standbeeld van wijlen Koning Willem II. De Aartshertog en de Aarts hertogin Reinier van Oostenrijk Lord en Lady Huntly, van Londen, en Graaf en Gravin Wineckv, uit Rusland, zijn met talrijk gevolg te Zandvoort aangekomen, om daar het badseizoen door te brengen. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat i de beoordeeling der paarden, welke mededingen naar de prijzen en pre- miënuitgeloofd voor inlandsche, voor den krijgsdienst geschikte trek en rijpaarden, zal plaats hebben op Dinsdag 2 en Woensdag 3 Septem ber a. s. op het terrein der Interna tionale Landbouwtentoonstelling te Amsterdamen dat voor dezen wed strijd door inlandsche paarden ver staan wordt: paarden waarvan uit eene door den burgemeester der ge meente at te geven verklaring blijkt dat zij in Nederland gewonnen en geboren en na hunne geboorte in Nederland verbleven zijnzoodat paarden van gekruist ras geenszins zijn uitgesloten. Blijkens telegram van den waarnemenden agent en consul-ge neraal der Nederlanden te Alexan- drië is door hem van de Indische Regeering het telegraphisch bericht ontvangen, dat de cholera epidemisch heerscht op de Oostkust van Sumatra. De officieele Gids No. 7 (Juli) van de Ned. Bell Telephoonmaat- schappij is verschenen. Tevens is door de uitgave van den Algemeenen Telephoongids voor Nederland vol daan aan den wenscli van velen, die van de versnelde telegraphische gemeenschap door telephonische be stelling van telegrammen gebruik maken. Te Amsterdam, Rotterdam, Arn hem, Den Haag, Groningen, Utrecht, Haarlem, Zaandam en Dordrecht zijn thans gezamenlijk 2224 geabon- neerden, waarvan 2026 aangesloten. In 20 gemeenten zijn bovendien par ticuliere lijnen aangelegd. Het getal geabonneerden te Am sterdam, op 1 Juni 1881 382, was 1 dezer 1115, waarvan 1071 aan gesloten. Het aantal verbindingen was het grootst in Oct. jl., 116,605, toen 1002 geabonneerden waren aange sloten; de vorige maand was dat aantal 86073 bij 1063 aangeslo tenen. In Maart-Mei jl. werden 4097 telegrammen behandeld. De telephoon - telegraafdienst is thans in werking te Amsterdam, Arnhem's-HageGroningen en Utrecht, terwijl eerstdaags te Rot terdam deze tak van dienst geopend wordt. Op last van het Ministerie van Oorlog moet een vervolging voor den burgerlijken rechter worden in- gestald tegen zekeren H. te Vlissin- gen, den voormaligen leverancier van vleesch aan het leger, wegens frau- in nevel en duisternis. Opnieuw klonk het kreunen van J de zieke, het gorgelen en het zoo akelig gereutel. Rozenhof had zich het hoofd te pletter willen stooten, om maar niets te hooren. Zou ze dan heengaan, zonder 't bewustzijn te herkrijgen, zonder hem zelfs een laatste woord te hebben toegevoegd? Dat kon niet zijn. Ze was immers midden uit haar huiselijkheid ge sleurd Gestrenge God, wees genadig Zij beproefde zich op te richten en vestigde hare oogen op de om standers. De professor liet zich op j ééne knie neêr, en terwijl hij hare handjens greep, blikten beiden elkaar een lange minuut aan. In deze mi nuut blonk al de wellust uit der verloopene uren. 't Was of een glimlach, maar o zoo plotseling en zoo vluchtig, heur bleeke trekken verhelderde. Nog eens die glimlach, nog eens die eigenste blik eener minuut.... is er ook minder, wat een hart kan begeeren? Dokter Wiegand naderde en beurde het dek der zieke omhoog. Hij luisterde aan hare borst en zag op zijn hor- loge. Dokter, ga ik sterven? De mensch sterft niet, ant woordde hij op gedempten toon, hij vergaat als een bloem. - Zal ik vergaan als eeu bloem De mensch dooft uit als een kaars. Zal ik uitdooven als een kaars? De mensch gaat onder als de zon. Zal ik ondergaan als de zon De mensch vloeit weg als een ademtocht. Zal ik wegvloeien als een ademtocht? De mensch verdwijnt als een vallende ster. Zal ik verdwijnen als een val lende ster? duleuze handelingen, die bij de in vulling van keurbriefjes van het vee zouden hebben plaats gegrepen. (M. CL) Men schrijft aan de L. CL In den vroegen ochtend van Dins dag heeft het hard geregend en daardoor zijn de boeren weer veel opgemonterd. Het komt toch al weer uit, ten minste men zal het veel zien, dat het op Apostel-scheiding vroeg of laat regent, is hun zeggen; en dat zeggen is al zoo oud als de weg van Kralingen. Een echte ka lender duidt dan ook op 15 Juli altijdApostel-scheiding (divisio Ss. Apost.l: Gedachtenis van de ver spreiding der Apostelen, aan, en nu valt de toepassing niet moeilijk: scheiding maakt week en het hemel water beduidt de tranendie de Apostelen zullen gestort hebben bij hun afscheid om des Meesters leer te gaan verkondigen. Het Volksbond tegen drankmis bruik droeg aan de heeren Mr. Goe man Borgesius en dr. Egeling op, een bezoek te brengen aan de te Lintorf bij Dusseldorf bestaande dronkaard-asyls en daaromtrent be richt te geven. In de Vragen des Tijds heeft de heer Goeman Borgesius zijn bevin dingen en die van dr. Egeling open baar gemaakt. Hun oordeel omtrent de inrichtingen te Lintorf luidt gun stig. Ook zij achten de oprichting van dergelijke asyls in ons vaderland noodzakelijk. Zij wenschen echter, dat deze zaak geen regeeringszaak zal worden, maar de oprichting tot stand kome door het initiatief van een aantal menschenvrienden. De uitkomsten in Noord-Amerika, Engeland en Duitschland gedurende de laatste jaren verkregen en de belangstelling ook in Frankrijk voor de oprichting van dronkaards-asyls door Bertholet c. s. opgewekt, mo gen zeer gunstig genoemd worden. Zoo herstelden van de 252 dronk aards, van allerlei rang en stand, te Long-Island opgenomen, waar onder advocaten, geestelijken, doc toren, dames van de hoogste stan den, bijna allen van hun onge lukkige dypsomanie of verslaafdheid aan den drank; van de 1104patiën ten, van 18781882 te Chicago in het Washington house verpleegd, werden ten vorigen jare slechts 106 recidivisten. Reeds in 1839 is door dr. Grin- rad en later in 1855 door dr. Piddie aangetoond, dat de dronkaard een zieke is, die, even goed als andere zieken, recht heeft op geneeskundige behandeling, en dat door doelmatige verzorging en behandeling op dit gebied voor den philantroop een schoone werkkring is weggelegd. Sedert dien tijd kwam de kwestie der Dnmkardhomes ook in Enge land meer en meer tot haar recht, vooral nadat door dr. Dalrymplein 1870 een ontwerpwet tot regeling der verpleging van dronkaards aan het Parlement was aangeboden. Die wet, in 1879 aangenomen, onder den naam van Habitual Drunkards act schijnt echter nog niet aan de ver wachtingen te beantwoorden. Vol gens deze wet moet het schriftelijk verzoek tot opneming door twee overheidspersonen worden bekrach tigd, en door twee bekenden van den dronkaard geteekend zijn; on der die voorwaarde kan de laatste voor eenigen tijd van zijn vrijheid beroofd worden. De inspecteur der Stoomvaart maatschappij Nederland, te Marseille Ge zult als engel in ons mid den blijven leven. Zij knikte heur echtgenoot toe nog maar ééns ze moest het inhouden: Ik zou het leven als een geschenk waardeeren.... Ze wilde nog meer zeggen, maar zwak heid smoorde hare stem. Wiegand betastte haren pols en telde behoedzaam, nadenkend, slag voor slag. De ure nadert, sprak hij tot Rozenhof, dat ze slapen moet, kom! Als in een droom herhaalde de professor: De ure nadert dat ze slapen moet. En werktuigelijk, willoos en gedachteloos hief hij zich op, en vermande zich: Goeden nacht! Hij ademde een kus op hare lippenGoeden nacht. Doch zij voelde er niets van. 't Was of het danste en sprong in haar gelaat, of er zich lichtjens op heen en weder spiegelden. Het ge- j over den toestand geraadpleegd, heeft per telegraaf geantwoord«Ik blijf op mijn post, mijne vrouw ook.» Dat is (zegt het Handelsbl.) flinke zeemanstaal, die wel eens gehoord mag worden bij de onzinnige paniek, die zich hier en daar van de ge moederen meester maakt. Men deelt mede, dat op voor schrift van dr. J. M. C. E. Le Rütte, die 16 jaren in Ned. Oost-Indie als officier van gezondheid en burger geneesheer is werkzaam geweest en vele cholera-lijders heeft behandeld en choiera-lijken heeft geopend, o. a. in het hospitaal te Soerabaija, door den heer T. D. Vrijdag Zijnen Jr. een cholera-tinctuur is gemaakt, die in tijden van epidemie de vatbaar heid voor eholera zeer vermindert of geheel wegneemt, met andere woorden de ontwikkeling van cho- lera-microben tegengaat en aan ang stige personen een groote gerust stelling geeft. (D. v.s-G De Commissie voor de Zuid- afrikaanscheSpoorweg-Maatschappij heeft de volgende circulaire ver spreid «Tot ons leedwezen moeten wij U, ter voldoening aan de voorwaar den van deelneming in de op te richten Ned. Zuidafr. Spoorweg-Mij., mededeelen, dat het ingeschreven bedrag van fl,985,350 niet voldoende is om ons te vergunnen, uwe in schrijving reeds nu aan te nemen. «Wij zouden het daarom op prijs stellen zoo gij ons, door uwe in schrijving uiterlijk tot 15 November e. k. gestand te doen, in staat wildet stellen, onze pogingen ter verkrijging van het noodige kapitaal voor het oprichten der maatschappij te kun nen voortzetten.» Gedurende de maand Juni zijn te IJmuiden uitgegaan 40 driemast schepen en barken, 11 brikken, 15 schooners, 99 stoomschepen en 2 kleinere vaartuigen, en binnenge komen 53 driemastschepen en bar ken, 12 brikken, 18 schooners, 100 stoomschepen en 3 kleinere vaar tuigen. Naar den landaard kunnen deze vaartuigen als volgt worden verdeeld: uitgegaan 62 Nederland sche, 61 Engelsche, 26 Noorsche, 7 Duitsche, 3 Russische, 1 Grieksch, 1 Italiaansch, 1 Spaansch, 4 Zweed - sche en 1 Deensch, en binnengeko men 71 Nederlandsche, 63 Engel sche, 30 Noorsche, 7 Duitsche, 4 Russische, 1 Grieksch, 1 Oosten- rij ksch, 3 Italiaansche, 1 Spaansch, 2 Zweedsche en 3 Deensche vaar tuigen. De grootste diepgang was 71 dM., de kleinste 16 dM., de hoogste waterstand 91 dM., de laagste 66 dM. Dingsdag avond ontstond er te Amsterdam brand op het Mariniers plein, door het omvallen van eene brandende petroleumlamp, die op de beddeplank stond. Twee kinde ren die te bed lagen, alsmede een meisje van 17 jaar, dat tot redding toeschoot, hebben vreeselijke brand wonden bekomen. De brandweer, die intusschen opgeroepen was. be hoefde niet te werken, daar de bu ren den brand gebluscbt hadden. Daar de boek- en prentverzame ling van de Rijks Academie van laat nam andere vormen aan.... dit was een stille, ernstige trek, dien zij als bruid had. Als vrouw verliet hij haar. Op eenmaal plooiden zich hare wangen, en van rimpels door groefd. lag daar een oud gezicht 't gezicht van een moedertjeu. Zoo kon ze er uitgezien hebben met heur grijs baar en met de kan ten huive, die ze al schertsend zich eenmaal had voorgesteld. Edoch, ook deze trek versmolt en de wan gen rondden zich weêr; kleurden zich de vale lippen met purper, en 1 zie, een lieflijk kinderkopjen lag daar in de sneeuwige peluw. Zoo had zij er als jong meisjen uitgezien in haar korte jurk en met haar springtouw. Wonderlijk, won- i derlijk, hoe kon ze er heden toch zoo 'uitzien... Die gedaantewisselingen vielen bliksemsnel voor. Ze waren er, en ze waren niet meer. Een moment, j en de verschijning was weggezwom- i men. Thans lag het gelaat daar weder met zijn gewone uitdrukking, doch altijd trillend en sidderend. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2