Beeldende Kunsten te Amsterdam wel fraai, maar klein is, was de hoogleeraar J. A. Alberdingk Thijm gewoon bij zijne lessen telkens tot de boeken en platen van zijne bij zondere bibliotheek zijn toevlucht te nemen. Met de bijeenbrenging hiervan hield hij zich van zijn jeug'd af be zig, en het getal deelen, dat zij thans bevat, is ongeveer 22,000, in tien categoriën te onderscheiden. Bijna deze geheele bibliotheek is voor eenige dagen naar het Rijks Museum overgebracht, daar zij door den heer Thijm in bruikleen aan het Rijk is afgestaan. In de gister avond gehouden ver gadering van de Vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam, werd een voorstel behandeld van 124 leden, om de twee laatste Zaterdagen in «T uli en de twee eerste in Augus tus niet als beursdagen te beschou wen. Door den heer Van Ogtrop werd, met het oog op het gesloten zijn der Beurs op heden, wegens de begrafenis van den Kroonprins, voor gesteld Zaterdag a. s. wèl beurs te honden, daar twee opvolgende vrije dagen tot moeilijkheden kunnen lei den. Het voorstel van de 124 leden vond bestrijding op grond dat het geen doel zou treffen, en er bij groote variatien der buitenlandsche beurzen toch handel zou gedreven worden. Ten slotte werd het met 41 tegen 31 stemmen aangenomen, nadat de voorstellers het amendement-Ogtrop hadden overgenomen. Een tweede voorstel om ook voor volgende jaren een dergelijk besluit te nemen, werd aangehouden tot de eerstvolgende algemeene vergade ring. Dinsdagavond ten O1/» ure te Nieuwerkerk, a/d. IJsel ('s-Graven- weg) een droevig ongeval plaats. Het 9jarig dochtertje van de wed. P. Gonlach, die aldaar kort te voren met den trein van 9 ure was aan gekomen, om een bezoek te brengen bij hare familie, ging even met haar tante eene boodschap verrichten. Van daar teruggekeerd, liep zij al spe lende achter een boom en gleed onder uit in het water en zonk in de diepte weg. Na verloop van 20 minuten haalde men haar voor dood uit den sloot. Den gemeentebode L. Basoski, die de voorschriften voor drenkelingen toepastte, mocht het wel gelukken de levensgeesten weer op te wekkenmaar de vreugde was van korten duur, daar het meisje den volgenden morgen is overleden. De bureaulist van de 's-Graven- haagsche zweminrichting, J. P., is in hechtenis genomen, onder ver denking van misbruik van vertrou wen door het verkoopen van abon- nements-zwemkaarten, waarvan hij het contraformulier, dienende ter controleering van het getal ver kochte biljetten, uit de boeken deed verdwijnen, om zoodoende ontdek king te voorkomen. Het ontvreemde bedrag' beloopt ongeveer f100. Gisteren werd voor den nieuwen bouw van het Centraal Israëlitisch Weeshuis te Utrecht de eerste steen gelegd. Daarbij waren tegenwoor dig, namens regenten, de heereu mr. L. van Lier, voorzitter, A.D. Ham burger, secretaris, en H. J. de Beer,j penningm.; en namens de commissie van toezicht de heeren G. A. Wil ling, voorzatter, en B. Meijer Dz.. secretaris, wier toespraken door den heer Alb. Nijland, architect, werden beantwoord. Het gebouw, aangeno men door den heer G. J. van Vloten te Utrecht, belooft, te oordeelen naai de aanvankelijk flinke wijze van uit voering, een goed geheel te zullen vormen, met de reeds vroeger op getrokken nieuwe vleugels. De nieuwe kazerne te Amersfoort kost 473 ton, waarvan niets besteed werd ter beveiliging tegen het he melvuur. Veertig glasruiten werden Zaterdag verbrijzeld door den blik sem. Een kleine waarschuwing om een afleider aan te schaffen! De gemeenteraad van Zutfen zal binnenkort over eene belangrijke zaak te beslissen hebben. Het bur gerweeshuis, eene instelling sub. litt. a der armenwet, is tot dusverre geweest eene Protestantsche instel ling, waarin alleen Protestantsche kinderen konden worden verpleegd thans is eene wijziging van het reglement dier instelling aanhangig tengevolge waarvan kinderen van alle gezindten zouden kunnen wor den verpleegd. De fondsen dier stich ting schijnen van dien aard te zijn, dat tegen die uitbreiding geen ge vaar bestaat. In de maand Septem ber zal deze zaak in den Raad be handeld worden. De uitslag van de Dinsdag jl. te Nieuw-Gennep gehouden harddra verijen door paarden uit de gemeente, was ais volgt: Bij den wedloop in den voormiddag waren 16 deelne mers, wier paarden, die thans met elkander zouden wedijverennog nooit een prijs of premie hadden gewonnen. De prijs werd behaald door «Komeet» van P. D. M. Schol ten, berijder J. Scholtenle premie «Mietje» van D. de Vlieger, berij der J. de Vlieger; 2e premie «De Leuke» van P. Zwetsloot, die tevens berijder was. Daarna had de wedstrijd met paarden van zessen klaar plaats. De prijs behaalde «Alexander» van J. IJ. Ran, berijder H. Ran, en de premie «Bruin» van II. Schoo, be rijder L. v. d. Ban. De plechtige uitreiking der prijzen geschiedde onder een nette toespraak van den heer A. C. van Dorsten. Voor ver dere vermakelijkheden van de toe schouwers was ook uitstekend ge zorgd. Er waren volksspelen als mastklimmen, sprietloopen, zakloo- pen, broodjes happen en wat vooral de toeschouwers bijzonder vroolijk maakte de overoude spelen: turf rapen en fleschslaan. Men meldt uit Heerlen: Naar aanleiding van de verschil lende gevallen van hondsdolheid, welke in den laatsten tijd door de veeartsen in Zuid-Limburg, vooral in de omstreken van Heerlen en Nieuwenhagen, geconstateerd zijn, heeft de Commissaris des Konings in die provincie, op verzoek van den Minister van binnenlandsche zaken, de gemeentebesturen gewezen op de noodzakelijkheid, de bepalingen der wet van 4 Juni 1875, tot bestrijding der hondsdolheid, met de meeste ge strengheid toe te passen, wanneer zich gevallen van dolheid of vermoe delijk dolheid voordoen. In de aardewerk-fabriek van de firma P. Regout te Maastricht had Dinsdag een werkman het ongeluk door den riem eener machine te worden gegrepen, met het noodlot tig gevolg, dat hij zwaar gekneusd naar het gesticht «Calvarienberg» moest worden overgebracht. GEMENGD NIEUWS. Voor het ontsmetten van privaten diene het volgend receptMen losse 1 kilogram ijzervitriool op in 15 liters (een groote emmer) water, vermengd met 1/1 liter ruw carbol- zuur. Bij de tegenwoordige warmte besproeie men met dit mengsel eenige malen des daags de privaatton van binnen. Wordt het minder warm, dan is éénmaal voldoende. De kosten zijn zeer gering; 1 kilogram ijzer vitriool zal hoogstens 20 cents en een kruik ruw carbolzuur van 1 liter 40 h 50 cents kosten. Een hevige brand heeft te Marseille de hangars der Scheep vaartmaatschappij Tonache vernield. De schade wordt op 1 millioen fr. begroot. Als een bewijs hoe ook onze voorvaderen in hun jeugd den ben gel konden uithangen en dat de klacht als zou de tegenwoordige jeugd uitsluitend, zich het privatief recht van baldadigheid hebben toe geëigend, ongegrond is, diene de volgende ordonnancie van 31 Juli 1658, aan een zeker tijdschrift ont leend «De heeren schepenen der stadt «Helmont ordonneeren, dat geenkin- deren en sullen hebben te werpen «door de glaessen van de kercke «alhyer noch oick aan de mueren «iet te beschadigen otte spelen op «'t kerckhof, op pene van den hoet «affgenoomen te worden ende daer- «toe alsnoch te verbeuren eenen «goutgulden, d'een holfft tot proffijt «van den heer, d'ander deel voor «den aenbrenger, soo dickwils het- 1 «selve gebeurt ende dat te verhalen «op de ouders van deselve kinderen.» Ook België is doorliet onweer, dat Zondag woedde, ernstig geteis terd. In de gemeente Olne, waar de geloovigen zich juist in de kerk voor de Vespers bevonden, sloeg de bliksem in het gebouw en doodde twee kinderen, welke zich in de na bijheid van het orgel bevonden. Bo vendien werden nog verscheiden personen licht gekwetstterwijl voorts aanzienlijke schade werd aan gericht. Ook tal van andere plaatsen van het land hadden van hagelslag of bliksem te lijden. Te Brugge bv. werden onder het Lof verscheiden ruiten van de kapel der pp. Redemp toristen door de hagelsteenen ver brijzeld. Te Ostende deed zich onder het hevigste on weder het verschijn sel voor, dat de zee stil was als bij het fraaiste weder. Uit Hoei wordt een vroolijk verkiezingspaskwil verhaald. Het is in het distrikt Hoei een oud gebruik dat elke candidaat voor dit of dat een verkiezingsreis doet en kennis gaat maken tnet zijne kiezers, die hij in de herbergen en er zijn er heel wat! bier schenkt zoo veel ze lusten. Het lastigste van dit geval is, dat de goedgeefsche can didaat zelf ook dapper moet mee drinken, en hiertegen nu zag de candidaat een graaf als tegen een berg op. Hij had al eens bij wijze van proefneming een paar gla zen van dat dorpsbier gedronken, maar dat akelige brouwsel had hem zeeziek gemaakt. Het was trouwens ook heel iets anders dan de fijne wijnen waaraan de graaf thuis ge woon was. Onze kandidaat was op het punt zijne candidatuur in te trekken, toen hij. aangespoord tot volharding, een prachtig idéé kreeg. Hij had onder zijn bedienden een flinken kerel, die heel wat bier verdragen kon, daar was hij van overtuigd. Hij ontbood Peter en zeide hem: «Bestejongen, trek jij mijn kleeren aan, dan zal ik me in jou livrei steken. We gaan naar de dorpsherbergen om bier te drinken met mijn kiezers. Je hebt niets anders te doen dan te bestel len en stevig mee te drinken. Pra ten moet je maar zoo weinig mo gelijk». Peter zei niet neen endaar ging men op een mooien Zondag den boer op. De graaf en zijn knecht sloegen geen kroegje over. Peter hield zich verwonderlijk goed. Ieder een prees den knappen candidaat, die zoo roijaal trakteerde en zelf tegen den besten het eene potteke Lambiek na het andere deed ver dwijnen door zijn dorstige keel. De graaf zat verbluft toe te kijken. Toen men 's avonds thuis kwam, twijfelde de candidaat niet aan zijn zegepraal. Daar lekte het echter een paar dagen voor de verkiezingen uit, dat de boeren door den knecht van den graaf waren beetgenomen. Dit mocht niet ongestraft gebeuren Toen de graaf te Hoei kwam op den verkiezingsdag deed hij de minder aangename ervaring op. dat zijn te stander met nagenoeg algemeene stemmen herkozen was. Vrijdag namiddag kwam de burgemeester van Lovendegem in België, M. Bernard Wieme, met nog twee andere personen, op eene fruitkar van de stad gereden: geko men tusschen de brug van Vinderte en Lovendegem, werd het paard zoodanig door de vliegen gestoken, dat het op den loop ging. De teu gels geraakten onder den staart van het dier, dat daardoor op hol sloeg. De gezellen van den burge meester sprongen van de kar, maar hij de teugels willende in orde bren gende viel voorover en de wielen reden hem over de borst. Hij is eenige minuten daarna overleden. Het is opmerkenswaardig dat de burgemeesters van Lovendegem in den laatsten tijd op eene ongeluk kige wijze aan huu einde komen: van de vier laatsten welke dit ambt vervuld hebben zijn de twee eersten schielijk overleden, de derde is ver dronken en de vierde werd over reden. Sommige consul-berichten zijn juist niet verkwikkelijk voor de lief hebbers van Port en Sherry. De consul-generaal Annesley te Ham burg en consul Dundat te Stettin berichten, dat in de vraag naar aardappelenjenever nauwelijks kan .worden voorzien. In het laatste jaar 1 werden van de 50 millioen liter al leen door Spanje 30 millioen tot ver- i edeling van Port en Sherry genomen. De vice-consul van San Lucar bericht, dat de wijn dier plaats, vroeger tot het zelfde doel gebe zigd, geheel van de markt verdron gen is, daar door het olieachtige (de foeselolie) van den aardappel jenever aan dezen verre de voorkeur gegeven wordt. Onlangs werd vóór Pola op het vlaggeschip van den commandant der Oostenrijksche marine, het stoom schip Triesteene proef genomen met een nieuwen toestel tot het ge ven van nachtsignalen. Uitvinder van dezen toestel is de Oostenrijk- sche vaandrig Sellner. Tot dusverre waren de lichttoestellen van den Engelschen kapitein Colomb bij alle marines in gebruik. De combinatie van Colomb stemt overeen met die, welke bij de telegraphie toegepast wordt. Daar echter de korte en lange licht-effecten, die de telegraphische punten en strepen vervangen, slechts achtereenvolgens gegeven kunnen worden, eischt dit stelsel van sig- naleeren veel tijd. Sellner nu ver vaardigde eene toestel, waardoor het mogelijk werd den voor het signa- leeren benoodigden tijd tot een mini mum terug te brengen. Het stelsel voldeed bij de proeven op het stoom schip Triest in alle deelen. Uit New-York wordt gemeldt, dat de bekende schaakspeler Paul Morphy is overleden. Hij was de zoon van Creoolsche ouders te New-Orle ans en bezat reeds als kind zulk een aanleg voor het schaakspel, dat hij op zijn tienjarigen leeftijd (1847) den vermaarden Europeeschen schaak speler Loewenthal overwon, Langzamerhand begint men meer in te zien, dat de eetbare cham pignons een groote toekomst als volksvoedingsmiddel hebbenen wordt het streven levendig om zich meer kennis op dit nog eenigszins duister gebied der plantenkunde te verwerven. Aan dit streven komt thans een Zeitschrift für Filzfreunde tegemoet, te Dresden uitgegeven, met medewerking van kruidkundi gen, boschkweekers en vakgenooten. Dit zeer goedkoop tijdschrift ver schijnt in maandelijksche afleverin gen, die voortreffelijke, gekleurde afbeeldingen van champignons met een populairen tekst leveren, welke aanwijzingen bevat omtrent vergif tige en eetbare champignons, de plaatsen waar zij gevonden worden, haar teelt en verpleging, wijders re cepten bevat voor de bereiding en in artikels van korte mededeelingen alles behandelt, wat op dit gebied nieuw ontdekt is of belangwekkends te vermelden valt. Een scheikundige, te Hanno ver wonend, zekere heer Busse heeft (zooals de Hann. Cour. mede deelt) ontdekt dat het waterstofzuur een nieuw deugdelijk middel is tot bewaring van wijn, bier, druifbran dewijn, vruchten en vruchtensap pen, en dat de aanwending van dat zuur bovendien van groote beteeke- nis is voor de melkerij en voor de keldering van wijnen en dergelijke omdat door de toevoeging van het zuur een fijner worden van de geestrijke dranken en het veredelen der nog niet op hun hoogte zich bevindende wijnen kan worden te weeggebracht. Een groot voordeel daarbij is, dat het zuur helder is en smaakloos en zonder gevaar. Al de voortbrengselen van de melkerij worden er lang door goed gehouden. Brandewijn en jenever worden ouder en lelikerder; aard- appel-spiritus verliest een deel van zijn foezelsmaak, en zoo voort. DE NiSERO KWESTIE. Niet zonder belang zegt het Hbl. is een brief, dien de Lon- densche berichtgever van de Ber- lijnsche Post over de A^ro-kwestie schrijft. Naar men weet, staat dit officieuse Berlijnsche blad in nauwe betrekking tot het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. De brief be vat 0. a. het volgende: «Ofschoon het niet waarschijnlijk is. dat de Nisero-zaak het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Nederland ten gevolge zal hebben, is het toch een feit, dat 't met de genoemde onderhandelingen niet altijd even vlot is gegaan. De kwestie was dan ook van hoogst teederen aard. Ge- I lukkig paarden zoowel lord Gran- j ville als de Nederlandsche gezant te Londen de meest hoffelijke vor men aan een vaderlandslievende beslistheid. Van den Engelschen j Minister van Buitenlandsche Zaken, die de sterkste partij was, kon na- tuurlijk niet verwacht worden, dat hij zijn eischen te weinig klem zou bijzetten; maar spoedig heeft lord Granville blijkbaar ingezien, dat hij met een rnau te doen had uit het land, waaruit de Boeren afstam- i men. De groote moeilijkheid lag I hierin, dat Nederland natuurlijk niet kon toegeven, dat Engeland hande lend optrat in een der Nederland sche koloniën, terwijl de Engelsche Regeering van haar kant alles deed om de gevangen bemanning der Nisero te bevrijden. «Uit de beste Engelsche bron nen ziet men, dat de Radja van Temora een doortrapte schurk is en geheel onaanneembare eisGhen stelde. En daarbij waren de Hollandera werkelijk geen overschillige toe schouwers gebleven. Twee der ma trozen waren Hollanders, terwijl er zes burgers bij waren van andere machtige landen. Het was dus niet te verwachten, dat de Nederland sche Regeering zich gaarne de ge heel e wereld tot vijand zou maken en zij deed wat zij kon, om te be vrijden. De Hollaudsche troepen de den een landing te Tenom en het was waarlijk hun schuld niet, dat de Radjah met zijn gevangenen naar de onbereikbare binnenlanden terugtrok. «Het is eigenaardig, dat de En gelsche Regeering, die toch in Egyp te onlangs zelve de ondervinding opdeed, hoe moeilijk het soms der machtigste mogendheid valt om een gevangene te bevrijden, nu echter alle bemoeiingen der Hollanders in deze droevige aangelegenheid ge heel over het hoofd scheen te zien. Evenzeer is het onbegrijpelijk, dat de Engelsche staatslieden niet in zien, hoe hun houding den Radjah slechts kan versterken in zijn ver zet. Natuurlijk zal hij de gevange nen niet loslaten, nu juist deze ge vangenschap hem in staat stelt om van Engeland te verkrijgen, dat dit Rijk eischen zal ondersteunen, wel ke geen suzereine mogendheid, zon der haar gezag te ondermijnen, aan een rebel kan toestaan. «Ten onrechte beweren de En gelschen, dat de schuld van den Chineeschen koopman niets met de gevangenschap der bemanning te maken heeft; in tegendeel, kapitein Bickford meldde zelf eerst, dat de Radjah oorspronkelijk alleen het betalen dier schuld voor de vrijla ting eischte. «Ook was het niet zeer oprecht van de Engelsche Regeering, toen zij onlangs in het Parlement ver klaarde, dat zij de gestelde vragen nog niet kon beantwoorden, omdat zij het antwoord der Ilollandsche Regeering wachtte. Immers liet is een feit, dat juist de Nederlandsche Regeering op een beslissing van lord Granville wachtte. Holland had een voorstel gedaan, dat ik nog niet mag mededeelen, maar waarvan ik wel kan zeggen, dat het hoogst verstan dig is. «Even onjuist was het om het publiek in den waan te brengen, dat de Hollanders zich niet gehaast hadden om met Engeland tot een schikking te komenwant de Neder landsche Regeering zond terstond twee gedelegeerden naar Londen, die echter 14 dagen lang tevergeefs op een onderhoud met. den Engel schen Minister moesten wachten. Evenwel kan Engeland niets liever verlangen dan de bevrijding der be- bemanning. en daarom is het te ver wachten, dat de zaak spoedig naar wensck zal worden geregeld.» STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip Oxus", met Chin, en Ind. mails, is Ij? Juli van Port Said vertrokken naar Marseillede mails kunnen morgen al daar verwacht worden. Het stoomschip //Sumatra" vertrok 16 Juli van IJmuideu naar Java. Het stoomschip „Prins Eredcrik" is 15 Juli van i'rioul vertrokken uaar Amsterdam. Het, stoomschip Leerdam" is 16 Juli van New-York in den N. Waterweg aangekomen. Het stoomschip „Koningin Emma* is 16 Juli van Suez vertrokken naar Batavia. De stoomschepen „C. Felliuger", van Java, en „Sumatra', naar Java. zijn gisterochtend in het Kanaal met elkander in aanvaring geweesteerstgemelde bekwam daarbij eenige schade aau de verschansing. Het stoomschip „Macassar", van Java naar Amsterdam, vertrok 15 Juli van Port-Said, na kolen te hebben ingenomen.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3