POPULAIR Ml» I 2e Jaargang. Donderdag 24 Juli 1884. No. 420. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangcre G. L. HA TJBE Co., JOH. 1'. JONES, Sucr., Parijs, 31tis Faubourg Montmarlre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum, van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon-* en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kinderen beneden dc 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. v Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreef/.ijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met, 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents" per persoon. Oouatcurs en leden der Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beueden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijkgeleide. Teglers museum in de Hamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vac 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Znterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend "Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. De jongste berichten uit China bevestigen het gerucht, dat de regee ring te Peking eene verzoenende houding begint aan te nemen. Om te beginnen, heeft de keizer zijnen bevelhebbers in Tonkin reeds last gegeven, de betwiste punten te ont ruimen en zich van alle vijandelijk heden tegen de Fransche troepen te onthouden. Het moet vooral op krach tig aandringen van den heer Pate- nötre, den Franschen zaakgelastigde te Peking, geweest zijn, dat dit kei zerlijk besluit werd uitgevaardigd, daar deze met het afbreken der on derhandelingen gedreigd had, zoo deze eisch niet onmiddellijk werd toegestaan. Toch is met deze toe gevendheid van het Hemelsche Rijk, de aardsche aangelegenheid nog niet volkomen geregeld. Heeft minister Ferry bij het verdrag van Tien-Tsin afgezien van het vorderen eener schadevergoeding, zooals iedereen in Frankrijk noodig oordeelde, thans zijn de bordjes verhangen en zal zijne keizerlijke majesteit, hetzij goed schiks of kwaadschiks, moeten be talen. Over het te eischen bedrag, is men het nog op verre na niet eens. De Franschen achten het de plicht van China, te zorgen voor de nagebleven betrekkingen der sol daten, die als het slachtoffer van hunne plichtsbetrachting gevallen zijn. Men hoopt daarmee tevens den heeren Chineezen eens een geducht lesje te geven, door hen te noodzaken, zooveel geld uit te keeren. Waar schijnlijk zullen zij daardoor op een maal hunne bekomst hebben van eene verraderlijke verbreking der ge sloten tractaten, wanneer dit hun te diep in hunne beurs tast. Men ge looft, dat de te eischen schadeloos- „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsere leven. 3. Het was op den morgen van den derden November toen Christine, de vrouw van Schalm, de kelderluiken opendeed, terwijl haar man, ach ter in 't vertrek, dat hun tot wo ning diende, en waarvan 't venster op de plaats uitkwam, bezig was met de koffie te koken, tegelijk naai de kleine zes-jarige Mathilda ziende, die in liaar bedje nog lag te slapen, waarbij Schalm gedurig een blik sloeg- in een belangrijk boek, dat hij met ijver doorbladerde. De koffie was al klaar en de oude blikken kan daarmede gevuld. Het kind begon wat onrustig te worden, en ontwaakte eindelijk. De huisvrouw stelling ongeveer 200 millioen francs zal bedragen. In de Fransche regeeringskrin- gen begint men sterker dan ooit te twijfelen aan de mogelijkheid, om tusschen den Senaat en de Ka mer van afgevaardigden, op het stuk der grondwetsherziening, een vergelijk te treffen. De Senaats commissie, die het ontwerp moet onderzoeken, verklaart zich sterk tegen elk artikel gekant, waarin de invloed van dit lichaam op de finan ciën des rijks wordt ingekort. Daar wil de Senaat zich geen enkele zijner rechten laten ontnemen, zoo dat er ook van geen middenweg sprake kan zijn. Het gevolg hiervan zal natuurlijk wezen, dat van eene bijeenkomst in congres geen sprake is; want de minister-president heeft uitdrukkelijk verklaard, dat hij de volksvertegenwoordiging niet in ver- eenigde zitting zal bijeenroepen, voor hij de zekerheid heeft, dat èn Kamer èn Senaat het over de hoofdpunten eens zijn. De cholera-epidemie in Marseille en Toulon blijft steeds dezelfde. De jongste verandering van de weers gesteldheid, waarbij de drukkende hitte voor een frisch koeltje heeft plaats gemaakt, zal, zoo hopen de geneesheeren, wel eenige verande ring in den toestand ten goede brengen. De reusachtige demonstratie in Londen voor de door het Hooger- huis verworpen kieswet, heeft aldaar plaats gehad, en is in de beste orde afgeloopen. Men schat het aantal dergenen, die daaraan deelnamen op 70 a 80000 menschen. Verschillende rede voeringen werden natuurlijk hier weder gehouden, en alle sprekers verscheen nog niet. Jonas was op 't punt om boos te worden, toen Christine haastig de keldertrap af kwam. Jonas, Jonasriep zij denk toch eens, van Aken heeft Mink tegen nieuwjaar de huur opgezegd Goddank! eindelijk houdt die erger nis en dat misbaar toch eens op! Mink, schreeuwde de uit drager, opspringende van verwon dering, Mink, den roodharigen ellenridder, de huur opgezegdDui zend drommels, als dat maar waar is! Jan, de knecht, die hier juist zoo even is voorbijgekomen, heeft, het gezegd; hij zelf heeft hem de boodschap al gebracht. Luisterhoor je niet hoe 'n „leven ze daar maken? Hoor eens, hoe Mink raast en tiert! Hie, hie! Laat eens hooren. vrouwwel verduiveld Onder het spreken dier laatste woorden snelde hij naar den voor kelder, waai' men zeer duidelijk het waren zeer sterk voor de beginselen, welke de heer Gladstone in zijn ontwerp heeft uitgedrukt. Met kracht en klem wordt door enkelen de eisch geuit, dat men er eindelijk eens toe overga, dat deel der wet gevende macht, dat zoo dikwijls reeds eene goede hervorming tegen hield, op te ruimen. Het voornemen der regeering om het parlement tot eene buitengewone najaarszitting bijeen te roepen, werd bijna een stemmig goedgekeurd, en men sprak den wensch uit, dat het huis dei- Lords alsdan naar de stem des volks zou luisteren. Bij den optocht naar de plaats der bijeenkomst, werden door de verzamelde menigte de prins de prinses van Wales, die zich op -het balcon van hun paleis vertoon den, warm toegejuicht; terwijl luide teekenen van afkeuring gehoord werden, toen de stoet het huis van Lord Churchill voorbij trok. De orde werd overigens geen enkel oogen- blik gestoord. Uit Londen wordt bericht, dat de Britsche regeering in eene circulaire aan de mogendheden hare afkeuring heeft betuigd over de houding, welke de heer Blignières ter conferentie heeft aangenomen. Wanneer, zoo moet de heer Gladstone daarin be toogd hebben, bij de mogendheden geen ernstig streven bestaat om tot eene bevredigende oplossing der be staande moeilijkheden te geraken, dan 'loopt de conferentie groot ge vaar eene nuttelooze vertooning te zijn, die, in stede van voordeelig, de verstandhouding tusschen de ver schillende kabinetten in gevaar zal brengen. De regeering vertrouwt evenwel op de loyaliteit der ver schillende mogendheden en wan hoopt er daarom nog geenszins aan, de Egyptische kwestie hij onderling overleg te regelen. [uitbarsten van toorn bij den passe mentwerker vernemen 'kon. Haha, daar ben ik blij om, daar kun je op aan! Geen mensch had ik zoo iets liever toegewenscht dan dien rooden, dikbekkigen schelm, met zijn knikkebeenen! Hei, daar smijt hij wat kapot! Zeg eens, zal ik hem gaan vragen of ik hem soms een handje helpen kan Waarschijnlijk zou de uitdrager dit vriendschappelijk aanbod aan stonds in persoon daar boven ge daan hebben, zoo zijn vrouw hem [niet had tegen gehouden. Ik bid-je, Jonas, laat dat toch, I om 's Hemels wilMoet het weer opnieuw schandaal en ruzie geven j Mij dunkt, dat we aan dat leven van eergisteren al genoeg hadden, toen je Mink door je sarren bepaald ra zend hebt gemaakt. We hoeven ons ook in 't geheel niet over die zaak j zoo erg te verheugen, en als hij een verstandige vent was, dan zou hij Wederom is uit Egypte het be richt gekomen, dat de toestand ran Khartoem hachelijk is. Een Afri- kaansch reiziger heeft eene opmer king gericht tot de Britsche natie om deze aan te sporen, bij de re geering- aan te dringen op het on verwijld nemen van krachtige maat regelen ten einde Gordon-pacha uit zijn benarden toestand te red den. De regeering, deswege in het Lagerhuis geïnterpelleerd verklaarde dat bij haar nog geen enkel bericht was ingekomen, dat eene zoo groote bezorgdheid voor het lot van Gor don-pacha wettigen zou. Blijkens de laatste officieele mede- deelingen toch, was de toestand der vesting uitstekend, terwijl de vijand zich betrekkelijk rustig hield. De regeering trouwens was volkomen doordrongen van hare verantwoor delijkheid en ging bedaard maar zeker voort met de voorbereidende maatregelen voor de expeditie, die in het laatst van Augustus naar Soedan gezonden zal worden. Ten aanzien der Wwero-kwestie weigerde de regeering volledige inlichtingen te geven, omtrent alles wat tusschen haar en den Neder- landschen gezant daaromtrent was vastgesteld. In het belang der ge vangen matrozen zeiven, drong zij er hij het parlement op aan, dat men vertrouwen zou stellen in het kabinet. In de Spaansche Cortes heeft de heer Canovas del Castillo de ver klaring afgelegd, dat de Minister Pidal volstrekt geene vijandelijke bedoeling tegenover Italië koesterde, toen hij de bekende redevoering uit sprak, die te Rome zooveel kwaad bloed heeft gezet. Plet zittingsver- slag gaf daarvan eene onjuiste le zing. Overigens verzekerde de mi- zich over dat opzeggen niet zoo ver schrikkelijk boos maken. Hé, waarom met? viel Jonas haar in de rede. Wel. hij heeft immers geld, en zal ergens in de buurt wel een anderen winkel vinden, zoodat de klandizie niet zal verloopen. Een andere winkel in dezen omtrek? Onzin! Welja, iemand zal, om hem te pleizieren, zijne woning verlaten. Hier, waar de meeste drukte van de heele stad is, zou iemand toch wel de grootste ezel moeten wezen, om zijn kelder in den steek te laten, zoodat vadertje krombeen er zoo maar in kon stappen? Nou nog- mooierNeen. neen, Mink is de buurt uit, voor goed er uitHa ha ha! en Schalm gaf zich geheel over aan de vreugde, die hij ge voelde, in het leed van anderen. Christine liet haren man een oogen- blik begaan, en zeide hem toen met een smartelijken, verwijtenden blik nister, dat het misverstand reeds lang uit den weg geruimd was, zoodat op dit oogenbiik tusschen beide re geeringen de beste verstandhouding heerschte. Na deze verklaringen wer den de discussiën over het handels verdrag met Italië voortgezet. Italië en Zwitserland zijn 't op dit oogenbiik oneens, betreffende de quarantaine - maatregelen. Volgens het oordeel der laatstgenoemde mo gendheid, heeft de republiek geen voldoende voorzorgen genomen om het overbrengen der besmetting uit Frankrijk te beletten, en tengevolge daarvan moeten de reizigers, die uit het land der bergen komen, zich aan eene gestrenge quarantaine van vijf dagen onderwerpen. Daar deze bepaling ook op de handelsgoederen van toepassing is verklaard, levert zij voor den handel belangrijke na- deelen op. Tevergeefs heeft de Zwit- sersche zaakgelastigde te Rome be proefd de opheffing van deze strenge voorschriften te erlangen. De regee ring was onverbiddelijk en verklaar de niets van hare bevelen terug te zullen nemen, voor en aleer Zwit serland de reizigers en de goederen uit Frankrijk aan eene strengere quarantaine onderwierp. De Belgische regeering heeft met het vatikaan onderhandelingen aangeknoopt, betreffende de.herstel- ling der diplomatieke betrekkingen. Binnen korten tijd verwacht men de benoeming van eenen gezant bij Z. H. den Paus, en wederkeerig die van eene nuntius aan het Brus- selsche hof. Tevens heelt de minis-*' ter van justitie eenige bepalingen gewijzigd van de wet op de kerk- bepalingen, door het liberale bewind ingevoerd, en waarin de financiëele verhouding tusschen kerk en staat Mink heeft geld, Jonas! en wij niet, en.... hier bleef zij steken. Schalm sprong brommend op. j— Erg genoeg, en ik.... maar neen, I ik wil niet vloeken, Chrisje! maar :je weet, boe je met die taal mijne oude wonden weer openrukt. Kan j ik het helpen, dat ik mijn vroeger I goed uit innig medelijden aan.... aan [een bedrieger leende'? O, zwijg toch stil daarvan, mijn schat! Geld wil je? Nu, wie weet hoe goed het nog met ons zal gaanMoeten wij daar j nog al langer over tobben? Wij ver- dienen ons brood en komen er door onze lieve God helpt ons ook wel een beetje meeEn dan zouden we.... I Holadaar komt iemand om wat te jkoopen. Hij haastte zich naar j den ingang des kelders, waar iemand j zijn naam riep. liet was Jan. de knecht van van Aken. Compliment van mijnheer, bier lis:ecu brief voor u. baas Schalm!

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1