POPULAIR IE» I ADVERTENTIEBLAD. 2e Jaargang. Vrijdag 25 Juli 1884. No. 321. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de Publici/é Eirangère G. L. DATJBE <j~ Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Mommartre. ADVERTENTIES: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12$ tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandscke Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer hijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zou- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad, llaarlem op het Raadhuis. Geopeud van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan ónder btshoorlijk'góleide.- Tegleis museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen "Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 t -3 Donderdag 'Te//Iers bibliotheek. Geopend Woe l 23 uur. Toegang (deur Oudegroc isdag, Donderdag, Vrijdag e imarkt) vrij'. Zaterdag v 1—4 - Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend ALGEMEEN OVERZICHT. De Egyptische conferentie is werkelijk, zooals het voornemen was, Dinsdag j.l. bijeengekomen, doch zij heeft het niet lang gemaakt, en geene gewichtige besluiten moeten er gevallen zijn. Alle afgezanten en de financiëele raadgevers der regee ringen waren aanwezig, doch nadat de heeren bijna 3 uren vergaderd geweest waren, werd de zitting op geheven, en ging men uiteen, zonder eenen datum vast te stellen, waarop men de werkzaamheden zou hervat ten. De geruchten, als, zou het voor alsnog onmogelijk blijken, 't omtrent de voornaamste bepalingen van het voorgelegde verdrag eens te worden, nemen hierdoor natuurlijk in waar schijnlijkheid toe, en men gelooft in Londen thans algemeen, dat de recht- streeksche onderhandelingen tus- schen de kabinetten onderling eerst nog menige moeilijkheid uit den weg moeten ruimen, alvorens de con ferentie met vrucht zal kunnen ar beiden. Ook in Eugeland zelve be ginnen zich thans stemmen te ver heffen tegen eene verlaging van den rentevoet der Egyptische staatspapie ren. Het comité, ter bescherming der Britsche fondsenhouders, heeft protest aangeteekend tegen het voor nemen der regeeriug, waardoor ver scheidene onderdanen belangrijke financiëele nadeelen zouden- lijden, zonder dat iemand die zou vergoeden. In strijd met de bewering van het Egyptische, kabinet en van enkele financiëele raadgevers der kroon, acht het comité de omstandigheden niet van dien aard, dat zij een zoo krassen maatregel wettigen. De toe stand des lands is niet zoo ongun stig, als sommigen het willen doen voorkomen. De lasten, die den fellah drukken, behoeven niet noodzake lijk eene verlaging. De onmacht der Egyptische schatkist, is meer het gevolg van eene voorbijgaande catas trophe, dan wel het uitvloeisel van eene algemeene uitputting der natie, en wanneer de Europeesche of Brit sche controle maar voldoende toe zicht houdt op de uitgaven en de inning der belastingen, zal weldra de tijd aanbreken, dat Egypte ook zonder buitengewone maatregelen aan bare verplichtingen zal kunnen voldoen. Aldus spreekt bovenge noemd comité in haar protest, dat, wordt het te Cairo hekend-, niet zal nalaten, aldaar een hoogst ongun- stigen indruk teweeg te brengen en zeker niet zal medewerken, om den haat van den inboorling tegen alles wat Engelsch is of Engelsch heet te verminderen. De meening der regeering over deze kwestie is echter voldoende bekend: zoodat men nu reeds met zekerheid kan uitmaken, dat het comité daar al zeer weinig steun zal vinden. Jammer voor Egypte en Engeland echter, dat de overige mogendheden zich wel dege lijk aan dergelijke redeneeringen storen, en alzoo het Engelsche voor stel weinig kans op aanneming heeft. In Egypte moet zich een geval voorgedaan hebben, dat wel eenige overeenkomst vertoont met het inci dent betreffende den zendeling Shaw op Madagascar. Een Franscb journalist, de beer Olivier Pain, werd op zijnen tocht naar Soedan gevangen genomen en had van de politie aldaar nog al zware mishandelingen te verduren. De Engelsche ambtenaren, die toen feitelijk het gezag uitoefenden in Egypte, weigerden den Franschman de bescherming te verleenen, die hij vroeg; ja zelfs ging de heer Clifford Loyd zoover den heer Pain aan de „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. De uitdrager stond op de onderste trede des traps, naar 't grauwe hemel blauw daar boveu hem te staren en pijnigde zich het hoofd en kon niets 'bedenken. Het gewoel van den dag had opgehouden; enkele wagens rolden nog voorbij de straten daar ginds in de verte, en zacht, als uit een graf, klonk de stem van Jonas' vrouw, die haar kind in slaap zong. Was voor Mink die opzegging een onberekenbaar nadeel voor zijne zaken, zij voorspelde Jonas zelfs den ondergang. Uit de diepste ellende was hij met alle inspanning zco ver gekomen, dat hij een kleinen handel kon beginnen, in die kleinigheden, die door anderen werden wegge- I worpen of die ze als nutteloos, slecht en overtollig, haast om niet wegga ven lompen, glasscherven, oud ijzer enz. Alleen door de grootste vlijt gelukte het hem den kost voor zich en zijn gezin te verdienen; ja lang zamerhand zijn toestand iets te ver beteren, en zijn bedrijf ook tot betere en meer kostbare dingen uit te breiden. Het gunstige gevolg zijner be moeiingen had hij evenwel niet zoo zeer aan zijne werkzaamheid te dan ken, dan wel aan de uitermate ge lukkige en geschikte ligging zijner kelder, die, wegens 't levendig ver keer aan de markt,door de kleine burgerij en werklieden omgeven, een aanloop bood voor al degenen, die zulke oude dingen kochten en ver kochten. Dat alles ging nu door die opzegging verloren! In een afge legene!' en stiller gedeelte der stad was zijn totalen ondergang gemak- Egyptische overheden voor te stellen als een hoogst gevaarlijk man, dien men bijzonder streng moest bewa ken. Enkele Fransche organen eischen thans op hoogen toon van de regeering, dat deze van de Brit sche regeering thans eene schade loosstelling zal eischen ten behoeve van den heer Pain, minstens gelijk aan die, welke den heer Shaw vroe ger werd uitgskeerd. Daar echter de Engelsche regeering zicht niet verantwoordelijk acht voor de han delingen der Egyptische politie, is het niet waarschijnlijk, dat zij bereid gevonden zal worden, dien eiscb toe te staan. De vermindering der temperatuur heeft aanstonds eene kleine verbete ring gebracht in den gezondheids toestand te Marseille en Toulon. Wel is het sterftecijfer der cholera- lijders nog aanzienlijk, doch het aantal nieuwe ziektegevallen, wordt eenigszins minder. De vrees voor de gevaarlijke ziekte schijnt evenwel de heeren socialis ten in eerstgenoemde stad niet terug te houden van hunne liefhebberij om straatoproertjes en volksoploopen in het leven te roepen. Ondanks alles, wat door de stedelijke overheid en de particuliere liefdadigheid wordt, gedaan om het lot der bevolking te verbeteren, eischen die heeren nog krachtiger maatregelen, en vra gen zij dingen, die hun nooit zul len worden toegestaan. Een twaalf tal der meest oproerige lieden zijn dan ook op bevél van den maire in hechtenis genomen en achter slot en grendel gebracht, terwijl patrouil les de stad doorkruisen om overal de samenscholingen te beletten. Wel is het waar, dat tengevolge van het vertrek der aanzienlijken, handel en bedrijf grootendeela stil- kelijk vooruit te zienen de hoop, j om hier in de eigenlijke bedrijfs- plaats een ander geschikt lokaal te vinden, zou ijdel zijn en vruchteloos, i Alle vertwijfelende gevoelens, die den echtgenoot en vader, in de uren j der drukkendste levenszorgen zou den kunnen overvallen, jaagden hem koortsachtig door de leden; het koude j zweet parelde langs zijn voorhoofd, j Tot van Aken te gaan, om intrek-1 king dier noodlottige aanzegging te j smeeken, scheen hem even vruch- teloos als bespottelijk toe. Van Aken was boertig, waar hij zich niet be kneld gevoelde, of daar waar hij niet in betrokken was, maar een en ander was hier het geval, dat gevoelde Schalm. Daareuboven had de rijke j koopman een zeer ernstig gebrek, om namelijk, zonder iets te ontzien, i volstrekte onverschilligheid te too- nen, omtrent de gewaarwordingen j van geringe lieden, daarbij een ijze- i ren vasthouden aan eens genomen staan, zoodat er werkelijk gebrek aan werk begint te heerschen; doch het valt ook niet te ontkennen, dat van onderscheidene zijden de liefde giften zeer mild toevloeien, zoodat de liefdadigheids-comités extra uit- deelingen kunnen doen. De stedelijke regeering hoopt evenwel met be hulp van het garnizoen de orde te kunnen handhaven. In Frankrijk maken enkele ont hullingen betreffende het gebeurde bij Lang Soa in Tonkin vrij wat sensatie. Personen, die beweren voor de waarheid hunner mededeelingen te kunnen instaan, verzekeren, dat Generaal Millot telegrafisch ingelicht was van het gevaar, dat zijne troe pen dreigde, en het belangrijke ver lies derhalve alleen te wijten is aan zijne zorgeloosheid. Vooraf moet de Chineesche regeering te kennen ge geven hebben, dat zij niet kon instaan voor de vrijwillige ontrui ming der bedeelde plaats, waarom den generaal dan ook bevel was gegeven, daartegen te ageeren als gold het eene vesting, die in oor logstijd bemachtigd moest worden. Waarom generaal Millot deze waar schuwing in den wind sloeg, is zelfs voor de Fransche regeering tot he den een raadsel, dat hoogstwaar schijnlijk eerst later opgelost zal worden. Als deze feiten ter oore komen der volksvertegenwoordiging, zal ongetwijfeld eene interpellatie daarvan wel het gevolg zijn, en zal wel een gestreng onderzoek worden gelast. Aan de mededeelingeD van een telegrafist moet men deze bij zonderheden verschuldigd zijn, ter wijl anderen beweren, dat zij uit den koker komen van eenen kapi tein van den generalen staf. Enkele leden der monarchale partij hebben geweigerd den graaf van Chambord als hun hoofd te erken- besluiten. De wijze waarop hij deze overmacht liet gevoelen, was des te smartelijker, daar hij zijne schik kingen met koelheid en boertenden spot smaakte en alle zaken als klei nigheden beschouwde, die hij zich voor te groot hield om tweemaal in den mond te nemen. Zoo staarde Schalm angstig voor zich uit. De akeligste beelden sta pelden zich in zijne verschrikte ver beelding opeen, en diepe verzuch tingen stegen omhoog in den nach telijken sterrenhemel. Hij liep snel langs zijne woning heen en weer, toen een leerling* van van Aken de huisdeur openrukte, en doodsbleek uitriepHeilige God de cholera! Houd stil! riep Jonas, en wilde den voortijlenden jongen tegen houden. Ik moet naar den dokter! schreeuwde de knaap en liep heen. zoo snel hij Icon. Schalmweer voor zijn kelder j ncn. Zij verkiezen eenen afstamme- :ling van den Spaanschen tak der 1 Bourbons boven den Orleanist, zop- dat, evenals bij de Bonapartisten, ook de koningsgezinden in twee kampen gescheiden zijn, zeker niet ter ver sterking van hunnen invloed in het land. Voor eenigen tijd werd reeds ver zekerd, dat een 9tal der voornaam ste negerhoofden in het Congoland afstand gedaan hadden van hunne I souvereiniteitsrechten over hun ge- bied ten behoeve der Afrikaansche maatschappij. Thans bevat de Pa- I rijsche Siècle een document, waarin I de betrokken personen daartegen opkomen. j Wel erkennen zij het desbetref- i fende contract geteekend te hebben. doch zonder met deu inhoud daarvan bekend te zijn. Zij beweren hel slachtoffer geweest te zijn van eene» sluwen bedrieger en bezweren enkele aldaar gevestigde Fransche handels huizen hun hunne bescherming te verleenen, voor het geval de maat schappij met geweld het contract ten uitvoer zou willen leggen. Wer kelijk moeten die handelshuizen de gevraagde bescherming hebben toe- gezegd, zoodat deze aangelegenbede» 1 misschien tot ernstige verwikkelin gen zouden kunnen leiden. Tusschen Zwitserland en Italië I worden de onderhandelingen betref fende de quarantaine-maatregelen, in laatstgenoemd rijk nog altijd j voortgezet. De Italiaansche regeering toont zich weinig gezind in deze I toegevend voor Zwitserland te •zijn; I vooral niet omdat, tusschen beide staten nog eene oude vete bestaai. I die eene oplossing der bestaande moei lijkheden tegenwerkt. Reeds ging het gerucht, dat de Bondsraad zich te Rome beklaagd zou hebben over 1 staandemerkte nu op dat va» Aken's winkel met allen spoed ge sloten werd. Een bediende, die zon der hoed op het hoofd, langs Jonas heen liep, zeide hem vluchtig: mijn heer heeft zoo even de cholera ge kregen; ik moet naar de politie. Het gelaat van den uitdrager bleef onveranderd. Alleen een lichte j trek van ingehouden spotlust gleeè I als een adem over zijn gezicht. Haas tig stapte hij de trappen af en der. 1 kelder bÏDnen. Christine! en hij legde zijn rechterhand op den schouder zijner i vrouw, -je moer verstandig zijn jen doen wat ik je zeg. God laat misschien nog alles tot ons bestwi: I uitkomen. Daareven werd van Aken's winkel gesloten, want hij heeft de cholera. De voorncme lui blijven Toch ook niet vrij. hé? Maar nu. hier heb je deu sleutel van mijn lessenaar. Er gebeure wat er wij daar is geld in. Overigens waak

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1