m\\K\LA\ü eene schending van het Zwitsersche grondgebied door de soldaten, die het afsluitings-cordon vormen, doch uit Bern wordt dit bericht zoo stel lig mogelijk tegengesproken. De Czaar van Rusland moet het voornemen hebben opgevat belang rijke wijzigingen te brengen in de wet, die in zijn rijk de echtscheiding régelt en wel in dien zin, dat daar door het ontbinden van het huwelijk aanmerkelijk gemakkelijker wordt gemaakt. De mudir van Dongola moet eene dépêche ontvangen hebben van gene raal Gordon, waarin deze bericht dat Khartoem en Sennaar zich nog in goeden toestand bevinden. Met het oog op een mogelijken aanval, acht de generaal echter het zenden van versterkingen noodig. Haarlem, 24 Juli 1884. In een door B. en W. dezer ge meente aan Ged. Staten van Noord- Holland gericht schrijven, ingevolge een schrijven van dit college, be treffende het nemen van gezondheids maatregelen te dezer stede, kwa men hoofdzakelijk de volgende be langrijke punten voor: Door het gemeentebestuur zijn de volgende maatregelen genomen: «Eenige kwalijk riekende slooten om de gemeente worden gedempt en vervangen door een overdekt riool met goeden afloop. De aan dacht van de besturen van den Veen- polder en den Zuiderpolder is op den vervuilden staat van eenige sloten g'evestigdmet verzoek daarin te doen voorzien. De maatregelen tot opneming van zieken of voor ziekten met doode- lijken afloop, indien deze zich moch ten voordoen, zijn genomen. «Eindelijk hebben wij, vooral in die buurten, waar de openbare pom pen geen zuiver drinkwater ver schaffen, de gelegenheid opengesteld tot het gratis verkrijgen van drink water. Op de drie standpijpen der waterleiding aan de Spaarnwouder- straat, de Hagestraat en de Oranje boomslaan zijn afgeleverd totaal 3040 emmers duinwater. Eindelijk kunnen wij u berichten, dat in de gemeente 2425 perceelen van duinwater voorzien zijn. daar van bevinden zich 1031 in het oudere gedeelte der stad, dat inge sloten wordt door de verschillende singels en door de Leidschevaart. en en wel 679 aan de west- en 352 aan de oostzijde van het Spaarne. In de nieuwere wijken, ten noorden van de Schooter- en Kloppersingels zijn 228 perceelen aangesloten, in die ten oosten der Heeren- en Oos tersingels 258 en in die, gelegen ten westen aan de Leidsche-vaart en den Kinderhuissingel, 384; ter wijl in die buurten, welke ten oos ten door het Sparen, ten noorden door de Kamper-, Gasthuis- en Raamsingels en ten westen door de Leidsche-vaart begrensd worden aan 524 perceelen duinwater gele verd wordt: 123 daarvan zijn ten westen en de overige 401 ten oos ten van den Kleinen Houtweg en het zoogenaamde Rozenpriëel ge legen.» De vereeuigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal, belegd tot ontvangst van het wets- God boven ons allen, en weet wel dat jij me nog niet missen kunt. Ik zal tot den rijken man gaan. die mij de huur heeft opgezegd, en ik zal hem helpen, versta-je 1' Tot zoo lang zie je me niet weer hier. Jonas! lieve, eenige Jonas! Geen woord meer! Ik vrees nietalleen wie bang is, wordt ziek, dat weet ik. Leef wel, de Hemel behoede u! Ik kom terug. Chrisje, vertrouw daarop. Hij greep nog eerst een paar dikke, stijve borstels waarmede men de paarden schuiert, en die hij te verkoopen had, knikte zijn vrouw nog een leefweltoe, en snelde den kelder uit naar de woning van zijn huisheer. Christine had haren man zoo gaarne tegengehouden, maar zij kende zijne eigenzinnigheid. Erbarm U over ons, genadige Hemelvader! bad zij in stilte, toen zij haren man naoogde. Ach, het is toch ook alles hetzelfde, sprak zij op een ontwerp houdende voorziening in het Regentsehap, zal, naar men meldt, met eenige buitengewone formaliteiten gepaard gaan, over eenkomende met die bij sluiting van de gewone zittingen gevolgd. De Ministers, door Z. M. den Ko ning aangewezen tot het inbrengen van het voorstel, zullen bij hunne aankomst in het vergaderlokaal ont vangen, en bij hun vertrek uitge leid worden door eene commissie van acht leden uit beide Kamers benevens den griffier, te benoemen door den voorzitter der Eerste Ka mer, volgens de Grondwet belast met de leiding der vereeuigde zit ting. De leden dezer Commissie zul len, evenals de Ministers, voor de ze gelegenheid in ambtscostuum ziJn- Onmiddelijk na aanbieding van het wetsontwerp, zullen de afdee- lingen tot onderzoek van de voor dracht saamgesteld worden. De Kamers zullen voor dit bui tengewone geval in 7 sectiën ver deeld worden. In verband hiermede worden in het gebouw der Tweede Kamer twee afdeelingslokalen boven het gewone aantal in gereedheid gebracht. De ruimte in de openbare verga derzaal is voldoende tot plaatsing der 125 leden, gesteld dat allen te genwoordig zijn. Het D. v. Z.-H. maakt de op merking, dat de bij de jongste Staats- leening gevolgde wijze van concur rentie namelijk het inschrijven door bankiersgroepen tot verschil lende koersen, terwijl vroeger aan stonds het publiek werd toegelaten tot een reeds vastgestelden koers - den Staat een niet onbelangrijk voordeel heeft toegebracht. Verge lijkt men den jongsten uitslag met dien der leening van gelijk bedrag in 1883. dan levert dit een gunstig verschil op van ongeveer f 1,750,000. Ook is deze uitslag een verblijdend bewijs voor het crediet, dat onze staatsfondsen steeds ter beurze be zitten. Zekere H., uit Haarlem afkomstig, die voor eenige dagen zijn intrek genomen had in een logement in het Hoofddorp te Haarlemmermeer, heeft, na het bekomen zijner reke ning, zich Maandagavond stil uit de voeten gemaakt, zonder zijne schul den te betalen. Uit Haarlemmermeer wordt ge meld, dat voor een lid van den ge meenteraad in herstemming gullen komen de heeren C. A. Gehrels, die 139 en J. v. Zijverden die 101 stem men op zich vereenigde. Bij het burgerlijk armbestuurder gemeente Heemstede is gisteren een aanzienlijke gift ontvangen, met een schrijven van den volgenden inhoud «Uit dankbare herdenking aan 22 Juli 1824op 22 Juli 1884, den 60en verjaardag van ons huwelijk. Voor de armen te Heemstede f150 van J. W. Jr. en E. W.J.» Eenige dagen geleden werd de politie-agent De R. te Amsterdam bij den commissaris ontboden, die hem mededeelde, dat hij eervol ont slag te vragen had. daar hem anders ontslag zou moeten gegeven wor den, en wel omdat De R. zich aan gesloten had bij de sociaal-demo craten. Wij erkennen, dat er tegen te doffen toon. terwiil zii de luiken sloot. De uitdrager trad op 't zelfde oogenblik Arnold's winkel binnen. De toenmaals heerschende schrik, die werkelijk aan waanzinnigheid grensde, had de helft van van Aken's personeel reeds de vlucht doen ne men. De overigen maakte zich even eens daartoe gereednauwelijk ga ven zij zich den tijd den winkel en het woonhuis behoorlijk te sluiten. Jan de pakhuisknecht, die met zijne vrouw binnen's huis woonde, zat, verstijfd van schrik, op een suiker- kist, en staarde onthutst voor zich uit, onderwijl de boekhouder, Schuur man, in der haast de dagelijksche kas afsloot en den sleutel in zijn zak stak. Waar ligt uw heer?vroeg de uitdrager kort af. Daar binnen. Schalm! en de bevende hand des boekhouders wees naar het kantoor, waar een leiten ismaar aan den anderen ant gaat het toch ook niet aan, een politie-agent in dienst te hou den. die geroepen zou kunnen wor den, tegen rustverstoring door zijn i «broeders» te moeten optreden. (D. v. s-G Het bestuur der Internationale Landbouwtentoonstelling te Amster dam heeft bepaald, dat het diploma van den Nederlandschen Journalis tenkring toegang geeft tot de ter reinen van de Tentoonstelling, en voorts dat journalisteu, die geen leden zijn van den kring, zich te wenden hebben tot den secretaris daarvan, Rokin 87 te Amsterdam, om een entreebewijs te ontvangen; het inleveren van een portret van den aanvrager is een vereischte. Een zwaar on weder heeft gisteren avond boven Amsterdam gewoed. De regen viel in stroomen neder. De bliksem sloeg in de Wester- kerk in. Door de duisternis kon even wel de onmiddellijk gealarmeerde brandweer niet zien, waar schade veroorzaakt was. Men sprak van een steenen bal, een gedeelte van de ver siering van den torenomgang, die afgeslagen en door het dak heen in de kerk zou zijn terecht gekomen. Daarvan vond de braudweer echter niets. Wel had het orgel veel geleden van binnen gudsenden regen. In de kantoren van de Compagnie Bordelaise in de Spuistraat werd de telephoon getroffen. De draden zijn gebroken, terwijl in't kantoor schok ken -werden waargenomen. Het trok de aandacht, dat een jonge boer Maandag- te Amsterdam ver beneden den marktprijs een ge zonde koe te koop aanbood. Aan de hiervan verwittigde politie bleek ras dat hij die den vorigen nacht onder de gemeente Schoten uit de weide van den landbouwer Nelis gestolen had. De dader is naar de gevan genis gebracht. Voor eenige dagen werd een post pakket van 't Nieuwediep naar den Haag gezonden. 'tWas een blikken trommeltje, waaromheen een papier op welk papier 't adres was beves tigd, terwijl 't geheel was omge wonden met een touw zonder knoo- pen, en met lak verzegeld, 't Pak ket is wel aan 't adres bezorgd, doch het is duidelijk gebleken, dat het onderweg is g-eopend. Eenige geldstukken, in stukjes papier ge wikkeld, zijn uit het pakket ont vreemd. Het lak heeft men eenvou dig van het pakje verwijderd en het geheel weder opnieuw dichtgemaakt, zoodat de ontvanger van het post pakket geen argwaan kou voeden. Van dezen diefstal is bij de post administratie aangifte gedaan, doch. naar het schijnt, tot heden zonder gevolg. In de Boekhorststraat bij de Draai brug te 's-Hage had gisteren mid dag een ernstige woordenwisseling plaats tusschen een vrouw en den man die haar vóór twee jaren ver laten had en dien zij juist ontmoette. De vrouwgeraakte in zalk een woede, dat zij dreigde den ontr<5uwen echt- geuoot met een mes den hals af te snijden. Gelukkig werd dit door de omstanders belet. Dit voorbeeldig paar zou reeds een echtvereeniging van 38 jaren achter den rug hebben Het diplomaten-uitstapje, waarvan droevig lichtje brandde. Wat, vlegels! riep de uit drager in woede ontstoken. en ge laat uwen heer, wiens brood gij eet, daar liggen? Kunt gij hem dan niet op zijn bed brengen? Ik? Ik zou hem aanraken? De Heere beware meIk raak hem niet aan, want ik heb kindereu, gaf Schuurman ten antwoord en trok zijn overjas verkeerd aan. Zoo! Mooie kerels beu jelui! Als God je ooit zulk eene bezoe king toezendt, moest je ook maar eens zoo hulploos liggen, als hij! Jan, jij lummel! wil je wel eens schielijk opstaan, of ik smijt je dit ding naar je kop. Maak vuur aan in de slaapkamer van je heer, gauw wat; je moet alles goed toesluiten, Schuurman! en breng dan de sleu tels der kasten en laden boven, of anders maar aan mijne vrouw, wan neer ge bang zijt. Of, loop ook liever allemaal naar den duivel! Dit reeds eergisteren werd melding ge maakt en waaraau de meeste hoofden der hier geaccrediteerde gezantschap pen deelgenomen hebben, had tot einddoel een bezoek aan het eiland Marken, dat, wegens de eigenaardige zeden en levenswijze zijner bewoners, in hooge mate de nieuwsgierigheid van landgenoot en vreemdeling trekt. Het voorname gezelschap, aan hetwelk de dames luister schonken, zette zieh op de boot bij den over tocht van de Zuiderzee aan een lunch, door het Hotel den ouden Doelen te 's-Hage bezorgd. Dinsdagavond te 91/, uur is op den spoorweg tusschen 's-Hage en Voorschoten, een paard door een goederentrein overreden. Het onge val veroorzaakte eenig oponthoud. Door de politie te 's-Hage zijn aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht twee personen, die tijdens de afwezigheid van eene vrouw waarmede de een leefde, haar inboeltje verkocht hebben. Een vader uit een der stegen aan de Baan te Rotterdam is wegens mishandeling van zijn 6-jarig kind gearresteerd, doch voorloopig weer op vrije voeten gesteld. Hij werd Maandagnacht naar zijn woning te ruggebracht, omdat men vreesde, dat de buren, als zij van zijn thuis komst hoorden, hem een onaange name ontvangst bereiden zouden. De onverlaat nam het hoofd zijns kinds tusschen de armen van een tang en verwrong het deerlijk. Zijn vrouw dreigde hij met hetzelfde lot, toen zij liet kind wilde verlossen. Het kind is naar het Ziekenhuis vervoerd. Maandagavond had er in 't anders zoo rustige Maassluis eenige op schudding plaats, ten gevolge van een twist tusschen eenige burgers en Duitsche varenslieden, die zoo hoog liep dat ten 11 ure de schut terij, op bevel van den burgemees ter, onder de wapens geroepen werd. Inmiddels was het rumoer reeds be daard, dank zij het flink optreden onzer politie en van eenige wakkere burgers. Te lU/s uur was-alles in rust. De schutterij bleef echter tot 3 uur 's nachts de gemeente doorkruisen. Zondag verkeerde een matroos van de Pernische sloep Eersteling in «kennelijken staat»; herhaalde waar schuwingen van zijn kameraden om niet aan boord te gaan mochten niet baten; midden op de loopplank zijnde, tuimelde hij in de haven, en ofschoon dadelijk hulp aanwezig was, bleek hij, toen men hem op het droge bracht, reeds te zijn overleden. Twee personen, een man en eene vrouw, waarschijnlijk te veel van de Utrechtsche kermis gebruik ge maakt hebbende, zijn gisteren nacht bij eene slaapsteehoudster te Vrees wijk van bed gelicht en geboeid per rijtuig naar Utrecht overge bracht. Men vermoedt dat zij klee- dingstukken ontvreemd hebben. T wee bleekersknechts te Arnhem, die waschgoed aan het station moes ten brengen, zagen den kans schoon om een aldaar staand vat boter mede te nemen. Ongelukkig viel het ver moeden op hen en werden zij twee dagen later gearresteerd. zeggende, stoof Jonas om de toon bank heen het kantoor binnen. Daar lag van Aken, bij het mum miën-kistje, op den grond, met het hoofd op een zacht kussen, dat men hem in der haast had ondergescho ven. Schalm opende snel de deur, die naar de woonkamer leidde en droeg het zware lichaam, met ver bazend veel moeite, de smalle trap op. Uit de flauw verlichte kamer kwamen de oppaster van Eduard en juffrouw Grondman hem bleek te gemoet. Maar toen zij zagen in welken toestand haar heer was. vlo gen zij bevend naar de bovenver dieping en lieten alle kamerdeuren open staan. Gelukkig kwam Jan met hout aangedragen. Gauw. om Gods wil, vriend! help mij nu hem naar binnen bren gen. Twintig daalders voor vijf mi nuten, moed! gezwind! Jan vermande zich in zoover, dat hij hetbevel gehoorzaamde. Van De stalhouder Jansen te Bergen- op-Zoom, verdacht van den politie agent Van Poll. zoodanig verwond te hebben, dat deze aan de gevol gen is overleden, is gisterennacht door de maréchaussée per rijtuig naar Breda vervoerd, daar men hem niet aan de woede van het volk durfde blootstellen. De nachtwaker v. P.. te Bergen- op-Zoom. is onder vreeselijk lijden aan de gevolgen der bekomen won den overleden. Onder voorgeven de R. K. kerk op den heuvel te Tilburg te willen bezichtigen, verschaften zich Maan dagavond drie als heeren gekleede personen, door een openstaand poortje toegang tot het binnenplein en tuintje der pastorie. Daar gekomen ont moetten zij de meid, die aan hun verzoek, om hun de kerk te laten zien. voldeed. Nauwelijks waren ze in de kerk of een der personen liep de meid vooruit, en maakte zich meester van eenige zilveren kande laars. Op het geroep der meid kwam de pastoor toesnellen, die de onwel- keme gasten, waarvan twee beschon ken waren of schenen, verwijderde. Gelukkig voor onze veenbazen schrijft men uit Steenwijkerwold dat al de turf, sponturf zoowel als baggelaar. reeds vóór den regen in hoopen stond, zoodat door de voch tigheid niet veel meer kan worden bedorven, 't Laat zich aanzien, dat de prijzen nagenoeg gelijk zullen zijn aan die van het vorig jaar, nl. f 3 de sponturf per 1000 stuks en f 5.25 k f 6 de baggelaar per 1500 stuks. Algemeene verslagenheid onder de konijnenfokkende jongens te Tzum (Er.) In een enkelen nacht zijn daar een twintigtal van die beestjes geroofd. Ook de omstreken van Leeuwarden zijn door dergelijke opkoopers zonder betaling bezocht. GEMENGD NIEUWS. Reeds geruimen tijd zocht de Fransche politie naar zekeren Char- lot. het hoofd eener bende, die mees terlijk de kunst verstond brandkasten open te breken en waarvan de meeste leden reeds in handen der justitie waren gevallen ten gevolge van een belangrijken diefstal bij eene bankiersfirma. Op zekeren namiddag zag een inspecteur van politie tot zijne groote verbazing het lang ge zochte bendehoofd op de impériale van een tramway zitten. Zijne eerste ingeving spoorde hem aan dadelijk de hand op den schurk te leggen, maar bedenkende dat deze een zeer gevaarlijk sujet was, stelde hij een juist voorbijgaand politie-agent op de hoogte der zaak. Terwijl de in specteur in een inmiddels aange roepen huurrijtuig volgde, sprong de agent op den tram en legde Chariot, die niet de minste onraad vermoedde, eensklaps de boeien aan. Deze was nu spoedig in het huur rijtuig overgebracht met nog twee andere boeven, die zich met hem op. den tram bevonden en door twee inmiddels toegeschoten agenten wer den ingerekend. Dat men er goed aan had gedaan den booswicht met zooveel overleg en zoo onverwachts op het lijf te vallen, bewees het feit dat men twee geladen revolvers hij hem vond en hij rondweg verklaarde, dat hij, wetende wat hem te wach ten stond, vast besloten was zich tot het uiterste te verdedigen. De handigheid der politie had hem dat echter belet. Eenige dagen geleden werd te Yezon een 10-jarig meisje achter volgd door een jongen van den zelf den ouderdom. Deze laatste bracht het meisje een slag in den rug toe; Aken werd te bed gelegd; Schalm rukte hem de kleeren af en begon het lichaam van den zieke met den borstel te wrijven, zoo hard hij kon, onderwijl de knecht het vuur op stookte. Ik heb hooren zeggen, dat dit goed is: hij is al heelemaal koud. Na een poosje beval hij Jan naar den kleinen van Aken te zien, dien men beneden hoorde schreien. Den armen jongen hebben ze heel alleen gelaten, zei Jan we der binnenkomende. De vrouwen zijn allen weggeloopen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2