lieeft na lang aarzelen besloten, de! ingestelde vervolging tegen den beer Antoine, lid van den Rijksdag, we gens majesteitsschennis, in te trekken. De bladen, die dit bericht mededee- len, wraken nog de wijze, waarop' met de papieren van den heer An toine is geleefd, waaruit enkele stukken tijdens de instructie in de organen publiek gemaakt zijn. De heer van Bennigsen, de leider der Duitsche liberalen, die zich voor eenigen tijd uit het parlementaire leven teruggetrokken heeft, zal zich bij de aanstaande verkiezingen we derom kandidaat stellen. Thans bevat het te Moskou ver schijnend blad van den bekenden Katkoff als zeker de mededeeling, dat het Russischen onderdanen ver boden zal zijn, zich te Berlijn te vestigen, zonder bijzondere vergun ning der regeering. Deze maatregel, bij gemeenschappelijk overleg ge nomen. dient om de samenzweringen tegen Rusland tegen te gaan. BIY\E\LA\D Haarlem, 25 Juli 1884. Gedurende deze maand en het begin van Augustus, zijn, in de tee- kenschool van het Museum van Kunstnijverheid alhiertentoon gesteld de vruchten van den arbeid der leerlingen op het gebied van teeken-, schilder- en boetseer-kunst, over den afgeloopen cursus. Wanneer men het reglement en leerplan voor het volgende schooljaar inziet, dan krijgt men een goed denkbeeld van de deugdelijkheid van het onderwijs; en men wordt hierin bevestigt, wan neer men de zalen doorloopt, waarin de producten van het genoten on derricht te aanschouwen zijn. De inrichting, die thans ruim 200 leer lingen telt, :s niet van plaatselijk belang alleen; want vele van elders gekomen leerlingen genieten er on derricht, en verscheidene personen, die daar gevormd werden, hebben zich op andere plaatsen in ons land gevestigd. De pogingen van het be stuur, om vooral eerste meesters aan het onderwijs te verbinden, verdienen allen lof en ondersteuning. Zoo is men dit jaar er in geslaagd voor het geven van les in bouwkundig teekenen den heer Klinkhamer, ar chitect te Amsterdam, vroeger docent aan de polytechnische school te Delft en voor het schilderen den heer Jacob Smits van Amsterdam te en- gageeren. Laatstgenoemde heeft door het decoreeren van het Museum Booymans te Rotterdam zijn roem, van een degelijk en origineel kuns tenaar te zijn, gevestigd. Doch niet alleen om zich tot architecten of decoratieschilders te ontwikkelen, wordt de gelegenheid aangeboden, ook graveurs, lithographen, perso nen die zich op de bewerking en het ciseleeren van metalen, het mo- delleeren en boetseeren van orna menten, meubels en metalen, willen toeleggen, kunnen zich daar bekwa men in vakken, die alleen met dege lijke kunstvaardigheid gelegenheid aanbieden om tot welstand te ge raken. De vrijheid die de leerlingen ge nieten, doordien zij niet genoodzaakt zijn een bepaalden cursus van ver schillende jaren te volgen en het er zich op toeleggen om, in verband met de toekomstige plannen van ieder leerling in het bijzonder, de algemeene kunstzin in de eerste De beambten gingen schouderop halend heen; ze vervulden immers hunnen plicht. Uiterst bezorgd had namelijk het bestuur gelastdat voortaan, bij ieder bedenkelijk voor val. de doodkist dadelijk in 't huis van den zieke zoude worde gebracht en de doode nog dienzeltden nacht begraven, opdat het langere boven aarde staan niet tot nieuwe aanste king bijdroeg, en de begrafenis over dag niet nog meer op de ontstelde gemoederen een neerslaanden indruk zoude maken, daar toch dikwijls de angst of schrik alleen de ziekte kon veroorzaken. Doch in weerwil dat de begrafe nis van van Aken op hooger bevel werd voorbereid, herstelde hij we der. Bij het eerste gevoel van beter schap wendde hij zich tot Jonas, die naast hem een pijpje zat te roo- ken, drukte hem geroerd de hand en wilde hem danken. Stil, mijnheer! niet spreken! plaats, maar daarnevens de bijzondere 1 kunstontwikkeling te bevorderen, I die het individu het meest in zijn1 aanstaanden loopbaan te pas zal ko men. maken dat men zelfs bij een kort oponthoud in die school een goeden, voorbereidenden cursus door- J loopt om zich later in eiken tak van kunstbeoefening met voordeel te kunnen ontwikkelen. Een programma der verschillende leervakken en andere belangrijke mededeelingen zullen wij spoedig laten volgen. -Ter secretarie alhier is neder-1 gelegd van J. Kimman een inge komen verzoekschrift met bijbehoo- j rende stukken om vergunning tot uitbreiding zijner smederij, perceel j Plein 23, door bijbouwing van een] smederij in het perc- no. 7 van den W agen makerslaan Voorkomende bezwaren hiertegen van belanghebbenden kunnen 7 Aug. a. s. 's namiddags om 2 uur ten raadhuize worden ingebracht. De Koningszweepdoor HH. MM. den Koning en de Koningin uitgeloofd voor de wedloopen te Bussem, is vervaardigd in de Kon. Ned. Fabriek van gouden en zilveren werken der heeren J. M. Van Kem pen en Zonen te Voorschoten. Het uiteinde der greep wordt gevormd der bet Koninklijk wapen en dat van Noord-Holland, beiden in email en met de Kon. kroon en havA relief gedekt. Boven die wapenschilden bevindt zich een krans van sierlijke acanthus-bladeren, waaruit zich een fraai gemodelleerde paardekop ver heft, in zwaar vermeil geciseleerd. De greep zelve is omgeven door een breede banderolle in vermeil, waarin de inscriptie; «Vanwege HH. MM. den Koning en de Koningin,» smaak vol gegraveerd is. Tussen deze ban derolle is een glanzend geciseleerde lauwerguirlande aangebracht op fijn gegraineerden grond. Onder de greep prijken de door elkaar geslingerde monogrammen van HH. MM. in email en het jaartal 1884 in vermeil, terwijl op blauw fluweelen fond sierlijk dooreen geslingerde koorden en rozetten, eveneens in vermeil, gedeeltelijk de baleinen zweep om geven. Deze prachtzweep heeft meer dan twee meter lengte en maakt, in een fijn bewerkt foudraal, een waarlijk vorstelijk effect. De Tweede Kamer der Staten- Generaal zal Dingsdag één uur voor de opening der vereenigde zitting afzonderlijk vergaderen, tot onder zoek van de geloofsbrieven van het nieuw g-ekozen lid uit Zevenbergen. Deu 21en October a. s. zullen prins Karei Anthonius van Hohen- zollern en prinses Josephina hun gouden bruiloft vieren. Renter's agentschap seint uit Londen: De diplomatieke correspon dentie tusschen Engeland en Neder land over de Nisero eindigt met eene dépêche van lord Granville aan sir W. Stuart. Britsch gezant te 'sHage, in dato 19 dezer. Lord Granville geef daarin zijne voldoe ning er over te kennen, dat Neder land het voorstel der Engelsche Re geering tot eene gemeenschappelij ke handeling tegenover den radjah van Tenom heeft aangenomen. Hij geeft in overweging, door dengoe- verneur van Atjeh aan den radjah ite doen uitbetalen f 100,000. Voorts maakt lord Granville de opmerking I dat Engeland heeft gemeend, geen Het is beter dat ge u nog wat ont- zietvertellen kunnen wij dat la ter wel. Doe toch, als-je blieft, de 1 begrafenismannen niet het pleizier te gaan sterven. Wat hebben zij er toch aan? Het komt al evenwel, God weet het. vroeg genoeg. Alles is in huis in de beste orde en de j kleine is goed verzorgdu heeft nog maar geheel te herstellen, dat 's al- i les T en daarmede beval hij den zieke rast aan. J Met de orde in huis, was het in- tusschen maar zoowat; de bonne, I die m grenzenloos onverstand, het I kind had verlaten, was uit vrees niet 1 teruggekomen, zoo min als de oude huishoudster; ook de "winkel bleef verscheidene dagen gesloten. De heer Schuurman, de boekhouder, liet iede- ren morgen vragen boe het den zieke ging. Nu ja, dood is hij nog niet, I lachte ironisch de uitdrager. ik hoop dat hij maar ras weer kracht adhaesie te moeten schenken aanl het voorstel van Nederland om dei geheele kust van Atjeh te blokkee- ren. Verder meldt onze Londensche correspondent: Volgens bericht aan de Standard is het besluit der Brit- j sche en Nederlandscbe Regeeringen i gemeenschappelijk aan de radiah van Tenom beteekend. Het Engelsche oorlogschip Pegasus blijft in Atjeh om de gevangenen aan boord te ne-' men, zoodra zij door den radjah wor den losgelaten, hetgeen verwacht wordt. Blijkens de Trans vaalsche Staats-Courant is er concessie aan-' gevraagd door Maurits Joban Al- bracht. voor het uitsluitend recht om eene Munt op te richten om het goudgeld voor de Transvaalsche Republiek te slaan. De duur dei- concessie is 15 jaren. Het Goever- nement ontvangt 20 percent van de zuivere winsten der onderneming, heeft het geheele toezicht en de contröle over de Munt, en is ver antwoordelijk voor het gehalte der munten, welke ten minste gelijk moet zijn aan het Engelsch gouden pond sterling. Het Goevernement zal. na afloop van den termijn, het recht hebben om de Munt-inrich- ting over te nemen, volgens eene waardeering door scheidsrechters, met inbegrip der gebouwen, ma chinerieën, boeken, administratie en correspondentie. Mocht bet Goe vernement niet genegen zijn, de in richting over te nemen, dan zal de concessionaris het recht hebben om het eontract nog- voor 15 jaren op dezelfde voorwaarden te verlengen. Bij het teekenen van de concessie zal de soncessionaris eene securi teit stellen van pd. 1000, welke aan den Staat zullen vervallen, in dien hij binnen twee jaren tijds niet zal hebben begonnen om de Munt op te richten. Aan een ingezonden stuk in de Stand, ontleend het D. v. N. het volgende: Wanneer in Mei de miliciens onder de wapenen zijn gekomen, duurt het niet lang of zij moeten ingeënt worden. Door het geval met enkele miliciens te Dordrecht is in het vorige jaar algemeen bekend ge worden, dat zij, die zich niet willen laten inenten, dit niet behoeven toe te laten. Voor eenige dagen, moest dit inenten ook plaats hebben bij enkele compagnies van een der regi- menten vesting-artillerie. Zeker zijn biertoe weinig miliciens geneigd geweest, ten minste een overste (luit.-kolonel) betuigde zijue verwon dering over het geringe aantal, dat van de voordeelen der vaccine wenschte te genieten. Deze officier is voorzeker overtuigd, dat men dan desnoods moet gedwongen worden, als men zijn eigen heil niet wil be vorderen. Ten minste, hij zeide, dat hij wel een middel wist om den dok ter werk te verschaffen, en zoodoende de onwilligen tegen de pokken te vrijwaren. Zijn dreigement werd den jongen miliciens al ras bekend. Zij, die zich niet wilden laten inenten, zouden in de eerste vijf of zes maan den niet vrij krijgen van middag- of avondappèl en ook geen verlof krijgen om voor 24 uren naar huis te gaan. Omtrent de reorganisatie van de Staatsloterij zijn onjuiste berich ten verspreid, zegt het D. v. s-G Trouwens de geheele zaak is nog eene hervorming in wording. Het blad meent te weten, dat het in genoeg zal hebben, om dien heelen ongeman ierden boel uit ziin huis te jagen. Dit argument en de voortdurende beterschap van van Aken, in dien tijd als een half wonder beschouwd, bewogen Schuurmanu toen de derde dag voorbij was, na herhaalde be- rookiugen met chloor, azijn en vluch tige oliën, weer binnen te komen om de zaak weer te openen. Het personeel keerde gezamenlijk, met uitzondering van juffrouw Grond man, de bonne en de keukenmeid, tot hunne gewone bezigheden terug. De doodkist voor den heer Arnold, die op bevel der cbolera-commissie geleverd was geworden, vond geen koopers, doch J onas, om lange twis- terijen te voorkomen, betaalde hem, en liet hem lachend in zijnen kelder brengen. Die zal ik zelf wel voor winkeloppasser kunnen ge bruiken. Was het uit stijfhoofdigheid of 't plan der Regeering ligt om bij j Koninklijk besluit de nieuwe rege-' ling te doen geschieden, doch tevens zal voor de werking van enkele strafbepalingen de medewerking der wetgevende macht noodig zijn. Al de gunstloten worden ingetrokken, maar voor zooveel zij werden toe gekend bij wijze van pensioen ofl tegemoetkoming zal aan de betrok ken personen eene gratificatie wor den toegelegd. De Reering zal dan tegenover de Kamer volkomen ope ning van zaken doen. Het doel is om de premie, welke door de collecteurs aan den Staat voor elk lot wordt betaald met zulk een bedrag te verhoogen, dat door den Staat van elke loterij f180.000 meer voordeel zal worden behaald. De gedelegeerden le klasse zullen vervallen en allen tot collecteurs worden benoemd. De collecteurs zul len zeiven de loten kunnen debitee- ren of door middel van debitanten en splitters, 't. Maximum der loten, dat ter beschikking van een «ollec- teur kan worden gesteld, zou op 1000 worden bepaald. In de Arnh. Ct. leest men: «Van eene zijde, die wij volko men vertrouwen, ontvingen wij de mededeeling. dat de Regeering be sloten beeft Atjeh door onze troe pen te doen ontruimen met uitzon dering van de Kraton. Bedriegen wij ons niet, dan was dit het denkbeeld, indertijd door generaal Van Swieten aanbevolen. Toen is daaraan geen gevolggege- ven. Vele menschenlevens en groote sommen gelds zijn ten offer gebracht voor niet noemenswaardige aan winsten. Ook deze geven wij nu prijs. Het Staatsbelang moge dit thans eischen, het is het gevolg der politiek van hen, die, toen er gehan deld moest worden, dit beletten en een denkbeeldigen vrede aannamen, terwijl elke dag nieuwe bewijzen leverde, dat de oorlog voortduurde. Atjeh verlatende, mogen wij niet zeggen, dat alles verloren is behalve de eer. Toen Vrijdag avond de dienst bode van den heer B., in de Von delstraat te Amsterdam, nadat er gescheld was, de deur opende, was daar een man die haar een brief overhandigde, met verzoek dien brief terstond aan meneer te geven. De heer B. las het geschrift; het was een brandbrief, om in het be zit te komen van f 30, welk geld tegen 10 uur zou afgehaald worden door den oudergeteekende D. A. Koster of anders, bedreiging met brandstichting. De heer B. gaf aan de politie kennis van het ontvangene, en twee rechercheurs stonden gereed om den schrijver, die werkelijk D. A. Kos ter genaamd was, te ontvangen. Tegen 10 uur kwam hij en ging onmiddellijk mee naar het politie bureau, daar gaf bij voor het briefje alleen geschreven te hebben om in handen der politie te geraken. Hij is naar de cel gebracht. (G. P. N.) De bal van den Westertoren te Amsterdam is Woensdag door den bliksem weggeslagen en door bet dak in de kerk gevallen. Het orgel heeft eenige waterschade. De sociaal-democraten zullen a. s. Zondag te Alkmaar eene vergadering houden, waarin de hr. V. d. Stadt trots, Schalm sprak van die huise lijke zakeu met van Aken geen en kel woord. Zijne vrouw zorgde be stendig als eene moeder voor den kleinen Eduard, en het kind des rijken koopmans en dat van den armen uitdrager speelden zorgeloos te zamen op de plaats of in den donkeren kelder, waar Christina's oogen over hen waakten. Dokter i Nagel intusschen kon niet zwijgen, en Jan en Betje, die zich niet wei nig op hunne dapperheid lieten voor staan, evenmin, en zoo vernam de heer van Aken, die reeds een paar uren op de canapé mocht doorbren gen. de gansche grootheid van Jo nas' opoffering, zoowel als de tee- derheid waarmede Christina zijne Eduard verzorgde. Hij liet Jonas, die zich, toen alle gevaar geweken was, weer in zijn kelder terug ge trokken had. dadelijk bij zich komen. Hij verscheen, en knikte vroolijk, toen hij zijn patient zoo werkelijk zal spreken over «algemeen stem recht.» Te Nieuwe Schans heeft de ha gelslag in tuin en akker veel ver nietigd. De tuinvruchten staan ge knikt, verpletterd't koren is ge- dorscht voor zijn tijd. Bijna geen glasruit is heel. De schade is enorm. Bij menschenheugen zijn nog niet hier zulke hagelsteenen of liever gezegd stukken ijs gevallen. Men vond stukken van 4 cM. in diame ter brokken van een hectogram gewicht en zwaarder waren niet zeldzaam. Ook te Winschoten is de schade aan glasruiten, en in vele moestui nen aangericht, groot, en algemeen dacht men. dat het te veld staande koren in het Oldambt veel zal heb ben geleden, en het koolzaad, 't welk overal in het rond ter dorsching gereed lag, tot onherstelbaar nadeel van deu landman bier en daar reeds door den hagel zal zijn gedorscht. Onder het dorp Sonnega is de bliksem geslagen in eene boeren- huizinge, eigendom van den heer D. F. van Giften, te Wolvega, be woond door R. Heida. De kuizinge met schuur, de meubelen, boerege- reedschappen en ongeveer 40,000 KG. hooi zijn verbrand. Alleen de buizinge was geassureerd. Te Bergumerkeide is Woensdag avond een buis, bewoond door A. de Wilde, door den bliksem getrof fen en afgebrand. De niet verze kerde inboedel werd grootendeels gered. Het huis van den landbouwer W. H. te Donderen (gem. Vries) is door 't inslaan van den bliksem geheel verbrand. Te Tiel sloeg de bliksem in den korenmolen van G. J. v. d. P., doch veroorzaakte geen ander onheil dan eenige schade aan planken en balken- De torenspits van de Herv. kerk te Grootebroek werd door den blik sem getroffen. Ruim drie uur smeulde het houtwerk, toen eerst vertoonde zich de vlam, die zich al meer en uitbreidde, de spits deed vallen en eindelijk het inwendige van den toren geheel verteerde. De toren was in 1423 voltooid, een der hoog ste van het platteland in N.-Holland en een baken in zee. Zij behoorde aan de burgerlijke gemeente en was bij de Utrechtsche brandwaarborg maatschappij verzekerd. De kerk en omliggende woningen zijn behouden gebleven. Te LJzendoorn brak omstreeks 9 uur een hevig onweder los. Bij den landbouwer C. V. sloeg- de bliksem in. waardoor schade aan 't dak en aan 't achterhuis werd berokkend. Een begin van brand werd door spoedige hulp dadelijk gebluscht. Geen persoonlijke ongelukken. Gister nacht" omstreeks 12 uur woedde een hevig onweder in den achterhoek van Gelderland. Zware hagelbuien en slagregens brachten ae landerijen aanmerkelijke schade toe. Deze bui dreef spoedig af, doch tegen half drie barstte een nog veel zwaarder onweder los. Onder de gemeente Lochem verbrandde een groote boerenwoning, en te Alraen werd een huis ten gevolge van 't inslaan van den bliksem vernield. Bij gelegenheid van zijn GOsten verjaardag, op Dinsdag jl., ontving de heer M. Marchand, vader in het Centraal Israëlitisch Weeshuis te Utrecht, van de oudste verpleegden een stoffelijk blijk van hun genegen heid, die de waardige man dan ook ten volle verdient, wegens de harte lijke en echt gemoedelijke wijze, waarop hij met zijn pleegkinderen omgaat, die er dan ook bijna allen uitzien als waren zij leden van een gelukkig gezin, in plaats van wees- kinderen uit een gesticht. Met 1 Januari 1885 zal, naar men thans met zekerheid verneemt, de gebeterd zag. Schalm, beste Schalm! en Jonas' stem beefde van aandoening, toen hij den uitdrager naast zich op de kanapé trok, ik heb u zooveel te danken, dat ik niet weet waar te eindigen. Begin dan liever niet! Dank maar God alleen, die alles zoo te recht heeft laten komen. Miserabel genoeg zag u er uit, toen ik u in 't kantoor vond liggen, net als een hoop lompen, 't Is de lieve Heer, en niet wij menschen, die dat zoo veranderd heeft. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2