POPULAIR 11» 1 2e Jaargang. Donderdag 31 Juli 1884. No. 326. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland,Compagnie Générale de Publioité Etrangcre G. L. DAUBE éj' Co., J01I. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. >p het, Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kirdercn beneden de S jaar liebben geen toegang, kinderen jRijksmuseum van Schilderij^,. ....vr~i - rn - Toegang vrij. Koloniaal, museum op het Paviljoen. Ingang Dreelzijde 2e deur. Geopend dagelijks van jO tot 4 uur. toegang 2o cents per persoon. Dona< vertoon van diploma vrijen toegang, douateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreelzijde 1. leden der Ncderlandscbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per pers. o 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 Zondagen kosteloos van 12—4 uur. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling vau 25 <;ents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden m het geheel niet Toegelaten; kinderen Tei/lers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen var 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag "Wocnsda" en Zaterda" van 2-4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Doudcrdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. 8 tot 12 jaar alleen onder geleide, n leden der Ncdcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en voor kerkelijke oudheid, kunst, cn geschiedenis, vooral Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar ir tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op 8 tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. i 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Kohier van de Plaatselijke Directe Belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem doen te weten, dat het KOHIER der Plaatselijke Directe Belasting- dezer gemeentedienst 1884van heden gedurende vijf maanden op de Secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing is nedergelegd, en dat met ingang van den 30en dezer, zoolang de voorraad strekt, gedrukte exemplaren van het Kohier ter Gemeente-Secretarie ver krijgbaar zijn, voor den prijs van ƒ0.50 per exemplaar. Haarlem, 29 Juli 1884. Burgemeester en Wethouders E. A. JORDENS. 1 de Secretaris J. TIELENIUS KRUYTHOFF. ALGEMEEN OVERZICHT. Nogmaals is Maandag laatstl. de Egyptische conferentie bijeen ge weest, zonder dat er een bepaalde beslissing gevallen is. Minister Glad stone, die beloofd had, aan het La gerhuis eenige gewichtige mededee- lingen te doen, moest nogmaals de leden teleurstellen, en hun verzoeken een paar dagen geduld te hebben. Een nieuw voorstel was ter tafel ge bracht, dat zoo zeer van het oude afweek, dat de gezanten hunne regee ringen deswege meenden te moeten raadplegen. Toch blijft men het er voor houden, dat per slot van reke ning, ook deze poging, om de par tijen nader bij elkander te brengen, mislukken zal. Reeds aanstonds moet bij de opening der zitting hetprin- cipieele verschil tusschen Engeland en Frankrijk zoo duidelijk gebleken zijn, dat men de onmogelijkheid van „DE UITDRAGER". Roman uit het attedaagsche leven. Hoe weet hij dat dan? Heeft hij er hem naar gevraagd? Wacht maar, morgen doet Eduard zijn doc toraal examen, en binnen vier jaren op zijn hoogst is hij rechter. O, hij kan 'ook vlijtig zijnEn dan, als hij meerderjarig is, zijn ambt heeft en zijn brood verdient, zal mijnheer van Aken dan nog het levensgeluk van zijn eenigen zoon in den weg staanZijn wij niet als kinderen met - elkaar opgegroeid, en kunnen wij het dan helpen, dat wij elkaar tot aan den dood toe liefhebben. Wat er komt moeten wij, juist zooals ge zegt, afwachtenWan- neer er maar geen als en geen maar eene schikking en daarom ook de nutteloosheid eener discussie inzag. Naar enkele Fransche organen ver zekeren, heeft de Engelsche regee ring bij de Duitsche stappen gedaan, om van haar te verkrijgen, dat zij te Parijs haren invloed voor eene aannemelijke schikking in het werk zou stellen. Prins Bismarck evenwel was daartoe weinig gezind. Duitsch- land, zoo meende hij, had bij de ge- heele zaak te weinig belang, om zich er veel mede in te laten en het gevaar van een mogelijk échec te lijden. Immers, het zou hoogst twijfelachtig zijn, of eene pressie van dezen kant wel eenig resultaat kon opleveren, vooral nu de gevoe lens zoo lijnrecht tegenover elkan der staan. Waarschijnlijk zal dus ook het nieuwe voorstel weinig uit werken; want hoewel men omtrent den inhoud daarvan niets met zeker heid weet, mag men toch aannemen, dat het van beide zijden eenige toe nadering zal noodig maken. Wat er gedaan moet worden voor het geval de conferentie uiteengaat zonder eenig resultaat opgeleverd te heb ben, daarover gaven de Fransche bladen reeds enkele beschouwingen. Zij zijn er zich zeer goed van be wust, dat in dit geval de Britsche regeering eenvoudig haren weg zal gaan, zooals zij dien het beste keurt doch zij achten dit verre verkiese lijk boven eene overeenkomst, waarin Europa zich de handen zal binden. Later zou men dan beter in staat zijn het geheel te overzien, en de noodzakelijkheid van het invoeren van hervormingen in Egypte zon dan van zelve duidelijk aan het licht komen. Met meer klem beginnen zich thans weder in Engeland stemmen te ver heffen, die de voortzetting der voor genomen expeditie naar Soedan ten bijkwamen. Ik heb zoo dikwijls in mijn leven gehoopt, kind, zoo be paald gehoopt; ik was zoo zeker van mijn geluk, en het lot kwam en zeide neen, ach, en voorbij was de schoone droom. Heer van Aken, de vader, heett veel met u op, en schertst vaak met u, maar of hij u tot zijne dochter wil helmen, dat is eene andere zaak. Is het eerst zoo ver, kind, dat vader en zoon om uwent wil oneenig worden, dan wordt het nooit goedalleen 's vaders zegen bouwt huizen voor de kinderen Daar g-ij hem waarachtig lief hebt, wil en kan ik niet tusschenbeiden komen; maar bedenk bij alles, wat gij doet, dat het blaadje kan om- keeren. Laten wij intusschen toezien wat er g-ebeurt! Ja, ja, dat willen wijriep Mathilda op onbezorgden en vroo- lijken toon uit. De liefde laat niet met zich spotten! Pas op, ik heb toch gelijk, en ge zult Eduard ontzet van generaal Gordon eischen. In den loop dezer week zal die kwestie het onderwerp zijn van eene interpellatie in het Lagerhuis, en met belangstelling ziet men de inlich tingen, die de regeering dan zal geven, tegemoet. Gelukkig heeft men voor het oogenblik meer zekerheid, dat de generaal zich uitstekend weet te handhaven op zijnen post, dan eenige weken te voren. Thans zijn ook de bepalingen bekend gemaakt van de overeenkomst welke admiraal Hewett met koning Johannes van Abyssinië heeft gesloten. De af stand van eenig grondgebied, het openen van een haven voor den Abyssinischen uit- en invoerhandel staan daarbij tegenover de belofte van den vorst, om de aftocht dei- Egyptische garnizoenen gemakkelijk te maken. Wanneer dit verdrag, dat nog de onderteekening van den Khe dive, zoowel als van Hare 'Britsche Majesteit behoeft om van kracht te zijn, eenmaal in werking treedt, ver wacht men, dat de koning een vrij sterk leger naar Soedan zal zenden, om zijne verplichtingen ten uitvoer te leggen. Met dezen steun, gevoegd bij de moedeloosheid, die onder de opstandelingen begint te heersehen, hopen de Britsche autoriteiten de orde spoedig, zonder verliezen en gevaren van hunnen kant. te kunnen herstellen. In den Franschen Senaat hou den de discussiën over het ontwerp ter herziening der grondwet aan. Enkele leden wilden eene beslissing uitlokken over de beginselen, waarop deze wijziging berust en bloc, doch op voorstel van den heer Dauphin, den voorzitter der commissie, die met het voorloopig onderzoek was be last, besloot de Senaat de artikelen een voor een te behandeleu. Zonder belangrijke discussiën, werden thans de eerste 7 artikelen goedgekeurd en naderde men aan het beruchte art. 8, dat de bevoegdheid van dit staatslichaam in financiëele aange legenheden betreft, en reeds zulk een strijd heeft uitgelokt. Daar barstte evenwel de bom los. en verschillende redevoeringen werden er reeds ge houden, om in dit opzicht de regee- ringsvoordracht, zooals deze door de Kamer is goedgekeurd, te bestrijden. Gelijkheid in rechten met de an dere afdeeling was in deze de leus van de meeste tegenstanders, en het is zeer waarschijnlijk, dat zij bij de stemming ook die van de meerder heid in den Senaat zal zijn; hoewel de ministers al hunne overredings kracht gebruikten om eene verwer ping der desbetreffende voorstellen te voorkomen. Daar echter deze kwestie het hoofddoel der onderno men grondwetsherziening raakt, acht men in gewoonlijk zeer goed inge lichte kringen het zoo goed als zeker, dat het niet noodig zal blij ken het congres bijeen te roepen. De Parijsche gemeenteraad is nog zeer verholgen op de regeering, die het besluit vernietigde, krachtens welk de prefect van de Seine uit het stadhuis met zijne bureau's verbannen werd. Herhaaldelijk is er reeds op gewezen, hoe sterk het radikale element in den raad tegen elk gezag, dat door de landswetten boven dezen gesteld is, is gekant. Parijs is Frankrijk, zoo oordeel en die lieden, en daarom kunnen zij het maar niet verkroppen, dat de regeering, op advies natuurlijk van haren prefect, zoo nu en dan een stokje steekt voor de dwaasheden, die op het raadhuis worden beraamd. Thans zoekt men het den prefect zoo onaangenaam mogelijk te ma ken, doch deze, overtuigd dat hij nog eens om verschooning moeten vragen voor alles, wat gij hem, gij j lieve, booze, kwaaddenkende ouders, hebt aangedaan. Zij omhelsde haar moeder, die hartelijk lachte, I en kuste haar vurig. Jonas had ondertusschen zijn zaak- jes bij den Russischen gezant in orde gebracht. Daar hem het mobilair uitmuntend beviel en zeer kostbaar toescheen, gaf hij den rentmeester vier Louis d'or ten geschenke, en de koop werd, in weerwil van het op bod van den graaf van Elchingen, spoediggesloten. Op de huisreis dacht hij na over de verhouding tusschen Eduard en Mathilda. Hoe langer hij peinsde, des te langzamer vorderde hij, en des te treuriger kwam hem de geheele zaak voor. Hij besloot deu zekersten weg in te slaan, die in dit geval tot een re sultaat kon leidennamelijk zelf met den ouden van Aken te spreken. Deze uitkomst scheen hem door het verstandige deel der natie op zijne hand heeft en op den steun der regeering kan rekenen, gaat stil zijnen gang, en stoort zich vol strekt niet aan de verbeten woede waarvan de handelingen di^r heeren radikalen getuigen. Te Toulon schijnt de cholera-epi- demie een weinig aan het afnemen, doch te Marseille stierven volgens- de ufficiëele opgaven Zondag in de 24 uur weder 48 personen, terwijl niet-officiëele mededeelingen verze keren, dat het werkelijke sterftecij fer, door de regeering geheim ge houden, belangrijk hooger is. Intus schen komen allen hierin overeen, dat de afkoeling waarvan de tem peratuur getuigt, zeer gunstig daar op begint te werken. De Duitsche regeering is er steeds op bedacht de particuliere nederzettingen op het grondgebied van andere werelddeelen zooveel mogelijk te bevoordeelen. Misschien hoopt zij daardoor in lateren tijd de gelegenheid te hebben aanspraak te maken op enkele landstreken en alzoo den grond te leggen voor hef Duitsch - koloniaal gebied. Thans weder heeft zij aan de Afrikaansche maatschappij op het Congo-gebied inlichtingen gevraagd, hoe het aldaar gesteld is met de gelegenheid voor Duitsche kolonisten om er zich te vestigen. Van het meer of minder gunstige antwoord, dat zij hierop zal ontvangen, hangt het volgens sommigen voornamelijk af, of zij de maatschappij als souverein aldaar zal erkennen. De Russische regeering moet we! een weinig verrast zijn over de strenge maatregelen, die men te Berlijn tegen hare aldaar vertoe vende onderdanen neemt. Men meent echter den grond voor zulke maat- het lot zelf aangewezen te zijn, toen hij, aan den Kouden-Steengeko men, van Aken aan de deur zag staan, hem wenkende. Hij g'ing naar hem toe Wel, wel, riep van Aken hem lachend toe, nu al uit ge weest? Heb je weer een buiten kansje gehad? Och, ik ben ruim tevreden. Het mag ook wel. Zoo even heb ik den geheelen inboedel van den Rus sischen gezant gekocht, prachtige stukken en goedkoop! Ha, haDat is een kolfje naar je hand! Nu geef je zeker weer een pandbrief af, hè? Hoor eens Jonas, ik geloof, dat het zoo'n slechte zaak niet zou zijn, je schoonzoon te wor den! Hoeveel krijgt je Tildje mee? Schalm .keek van Aken met groote oog'en aan. Mijne dochter? Wat ze mee krijgt? Een uitzet, als fatsoenlijke menschen past, mijn zegen en zich zelf. Wie mijne dochter neemt, beste heer van Aken, moet haar ook on derhouden, en daar niet op behoe ven te wachten, als de oude Jonas in 's Hemels naam niet gauw zijn woord wil intrekken. Daar wij nu juist op 't kapittel komen, wilde ff wel gaarne een paar woordjes me? u alleen spreken. Het zal voor ons allen wel 't beste zijn De oude van Aken stoof op. Zijn gezicht verloor zijn goedaardigèn schalkschen glimlach. Hij zette zijn gelaat in een deftigen plooi, knikV voornaam en ging den winkel bin nen. Schalm volgde hem door winltt en kantoor, den welbekenden trap off 'naar zijne woonkamer. Mijnheer uw zoon is toch ihoop ik. niet present? vroeg Jonas. Mijnheer mijn zoon is uit, g*. kunt. dus ongedwongen spreken, antwoordde de koopman. Er lag >j

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1