A 2 e Jaargang. Zaterdag 2 Augustus 1884. No. 328 FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenlandi Compagnie Générale de Publicité Etrangure G. L. DJ VBE Co., J01I. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kinderen heneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen ouder geleide. Toegang vrij. -Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drcefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben oj> vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden niet 1 dame. Museum van kunst nijverheid op het Paviljoen. Ingang Drcefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs e'. leden der Nederkudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. .Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum (lev stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, allccu op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- cu Feestdagen van 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. Uit Egypte worden de berichten met deu dag gunstiger. Meer en meer blijkt het, dat de invloed van den valschen profeet begint te ver minderen, en de bevolking, het tijd perk van onrust moede, naar den vrede begint te verlangen.Karakteris tiek vooral is hierom het telegram, dat de hevelhebber der Britsche troepen van Assoean ontving, uit Dongola, en waarbij verscheidene der voornaamste inwoners den gene raal verzekeren, dat zij van eene oproerige beweging afzien. Zij had den, zoo verklaren zij, in den beginne met de nationale beweginggedweept, doch de standvastigheid van den mudir, die volstandig bleef weigeren zich bij de oproerlingen aan te slui ten, gevoegd bij de handelingen van deze laatsten zeiven, hadden hen tot de overtuiging gebracht, dat zij hunne voorliefde geheel verkeerd ge plaatst hadden. Het was daarom dan ook, dat zij de eerste de beste ge legenheid aangrepen, om den auto riteiten de verzekering van hunne trouw te geven, waarbij zij tevens beloofden, zich niet wecler door de zendelingen van den eenen of den an deren valschen profeet te laten rnede- sleepen. Ook omtrent Gordon ver neemt men niets dan goeds. De gene raal handhaaft zich te Khartoem uitstekend; de geest der troepen, waarover hij het bevel voert, is uit stekend, en de opstandelingen, die om de stad zwerven, vreezen zijnen invloed. Als het seizoen beter wordt, om handelend op te treden, hoopt hij die lieden eens voor goed te kastijden. Reeds nu ging het gerucht, dat de generaal eene afdeeling van zijn leger naar Berber gezonden had, om deze stad aan de handen van „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaatjsche leven. 11. Daar het reeds laat in den herfst was. was het vroeg donker. De moe der bleef op den middenweg van het kerkhof achter, terwijl Mathilda den grafheuvel van eeue geliefde vrien din naderde, die eerst voor eenigen tijd in den schoonsten bloei des le vens gestorven was. Hier placht Ma thilda Eduard aan te treffen. In diep gepeins verzonken, wachtte hij haar reeds af. Eduard De jonkman sprong op. Ma thilda Mijn God, zoo ontmoeten wij elkander dan voor de laatste maal! Hij wilde haar omvatten en aan zijn hart drukken. Osman Digna te ontrukken en dat deze expeditie uitstekend geslaagd was. Hoewel wij nu hoogstwaar schijnlijk zeer spoedig een officiëele logenstraffing van dit bericht kunnen verwachten, schijnt dit toch zeker, dat er eene kolossale verbetering in den toestand gekomen is. Ook omtrent de beraadslagingen der Europeesche conferentie, schijnt deze week eene gunstige wending te zijn op te merken; althans uit Enge land bericht men, dat eene schikking niet meer onmogelijk wordt geacht. Het voorstel, dezer dagen ter tafel ge bracht, moet in hoofdzaak de goed keuring der mogendheden wegge dragen hebben, zoodat de gezanten van hunne regeeringen instructies hebben ontvangen, die de hoop op een gunstig resultaat wettigen. Ja, zelfs verzekert men, dat de schikking een blijvend karakter zal hebben, en de betrokken personen na lang aarzelen er in toegestemd hebben, eene reductie van 10 pCt. op de Egyptische staatsschuld toe te staan. Men ziet het dusDe wolken, die reeds zoo langen tijd den politieken gezichtseinder verduisterden, trekken de een na de ander op, en de hemel wordt langzamerhand wat helderder. Het is te hopen, dat de eene of an dere onverwachte gebeurtenis nu niet tusschenbeiden komt, opdat wij binnen korten tijd in staat zullen zijn, eene volkomene overeenstem ming tusschen de verschillende par tijen te constateeren. In Frankrijk steken zoowel de republikeinsche als de Orleanistische dagbladen niet weinig den draak, met de nieuwe legitimistische partij en hare hesluiten op hare jongste vergadering. Merkwaardig is het, zoo zeggen zij, dat deze heeren nog O neen, Eduardzeide zij, terwijl zij zijn rechterhand vasthield. Wij willen ons het afscheid niet pijnlijker maken, dan het reeds is. Laat ons ernstig en vroom dit droe vig uur van scheiden vieren, opdat wanneer alles ander uit komt, dan ons hart zich mogelijk inbeeldt, wij ten minste zonder zelfverwijt aan dezen herfstavond denken kun nen. Mathilda, mijn lief, mijn eenig meisje! Vriendin mijner jeugd, zus ter en geliefde, gij die mij alles zijt, wat een hart trotsch kan maken, hoe kunt gij zoo troostloos praten? Hoe kan mijne anders zoo vroolijke, schalksche, hoopvolle jonge bruid met mij spreken op een toon, alsof een tijdruimte van hoogstens drie jaren eene eeuwigheid is? Ik was, toen ik het bevel om naar S.... te gaan ontving, als door den donder getroffen, als radeloosMaar nu, ri jp- lijk overwogen, is de zaak zoo slim geen enkel besluit genomen hebben, omtrent de keuze van den persoon, dien zij de Fransche koningskroon waardig keuren. Het is, zoo verze kert de Paris nog lang niet zeker of de GOjarige Don Juan van Bour bon wel geneigd is, zich den last van het pretendentschap te laten welgevallen. Diens zoon Don Carlos is wegens zijn verleden geen ern stig kandidaatzoodat alleen de löjarige Jeröme in aanmerking zou kunnen komen. De heer d'Abigné en consorten, zoo beweren de wei nige Orleanistische organen, hadden wijzer gedaan, indien zij zich had den onthouden van elke pogingom de koningsgezinde partij in het land te verdeelen, en zich gelaten on derwierpen aan de noodzakelijkheid die, bij den dood van den graaf de Chambord, als van zelve de legitime partij in die van het huis Orleans oploste. De Fransche regeering heeft thans het ontwerp van grondwets herziening, zooals dit door den Se naat is gewijzigd, bij de Kamer in- diend, waar men zeer spoedig een oordeel zal uitspreken over de moge lijkheid, om onder deze omstandig heden eenige wijzigingen in de be staande constitutie te brengen. Men denkt dat de regeering de meerderheid zal adviseeren, zich bij de besluiten der andere vergadering neder te leggen en er in te berus ten, dat de invloed van den Senaat op het vaststellen der begrootingen gehandhaafd blijve. De republi keinsche unie heeft in eene bijzon dere bijeenkomst reeds goedgevon den, zich daartegen niet te verzetten; zoodat men alleen den tegenstand der radikale minderheid te ver wachten heeft. Denkelijk zal thans reeds Maandag a. s. het cong'res bijeenkomen en men hoopt in den niet, als zij er uitziet. Drie jaren zijn gauw voorbij lieve; alle vacanties kom ik terug, en wanneer wij elkaar maar trouw blijven, en ik ben rechter, dus zelfstandig, dan, zult ge zien, zal papa geen neen zeggen, zelfs al was hij er ook nu tegen, wat wij niet eens weten. Ik wil recht vlijtig zijn, opdat ik spoedig vorderingen in mijn carrière maakt, en let op, alles komt goed uit. Ik weet niet. Eduard, wat mij belet, om in uw hoopvolle woorden in te stemmen. Ge spreekt heel ver standig. en ik zie de mogelijkheid wel in, dat het zal komen zooals ge zegten als ge dat alles waar maakt, houdt mijn vader toch zeker te veel van mij, om in zijn onrechtvaardig vooroordeel te volharden. Toch kan, hoe eenvoudig het zieh ook laat aan zien, mijn hart geen geloof slaan aan onze toekomstige vereeniging, en is het, helaaszoo vol van eene onbeschrijflijke treurigheid en van loop der volgende week met de zaak gereed te komen. Betreffende het Fransch-Chinee- sche verschil, vermelden enkele Pa- rijsche dagbladen, dat de gezant van laatstgenoemde mogendheid op nieuw bij den heer Ferry heeft aangedrongen, op eenig uitstel in het nemen eener definitieve beslis sing, doch dat dit hem thans ge weigerd is. Frankrijk wil een einde maken aan de kwestie en verlangt daarom binnen enkele dagen eene ruiterlijke verklaring uit Peking, waaruit blijkt welke plannen men daar koestert. De cholera-epidemie in Zuid- Frankrijk neemt merkbaar af. Het aantal sterfgevallen, dat te Mar seille de vorige week nog 50 per dag bedroeg, is heden geslonken tot 20, terwijl dezelfde vermindering ook te Toulon en Aries is waar te ne men. De Italiaansche regeering schijnt eindelijk dan toch tot de overtui ging gekomen, dat zij met de voor geschreven quarantaine-maatregelen een weinig te ver gegaan is. Op de herhaalde vertoogen, door den Zwit- serschen gezant deswege tot het kabinet gericht, is een besluit ge volgd, waarbij de meest drukkende bepalingen worden ingetrokken. Men verwacht thans ook dezelfde beslis sing op het gelijkluidend verzoek door den Oostenrijkschen zaakgelas tigde gedaan; zoodat hiermede ook het gevaar verdwijntdat de g-oede verstandhouding tusschen deze nabuurstaten bedreigde. Het bericht van de ontdekkingen door de Warschausche politie ge daan, met betrekking tot de jongste samenzwering tegen het leven des keizers, moet aan het hof een zeer pijnlijken indruk te weeg gebracht hebbeD. De Czaar was zeer ontstemd over de onveiligheid van zijnen per soon, te midden zijner eigene onder danen, en sprak er dan ook onmid dellijk van, om het voorgenomen bezoek aan de hoofdstad van het oude Polen op te geven. Meer en meer blijkt het dan ook, dat de nihilisten ditmaal eens onschuldig waren aan de samenzwering. Het was van de ontevreden Poolsche partij, die nog altijd droomt van het her stel der onafhankelijkheid van het eertijds zoo beroemde koninkrijk, dat zij uitgingen de gearres teerden zijn, behoudens enkele uit zonderingen, allen Polen. Verschei dene personen, die zich in hechte nis bevonden, zijn weder op vrije voeten gesteld, omdat hunne on schuld duidelijk gebleken was, ter wijl de politie en de justitie tot de ontdekking gekomenzijn, dat de hoofdschuldigen zich nog altijd in vrijheid bewegen, en wat het ergste is, zich hoogstwaarschijnlijk buiten het bereik der Russische gendarmen bevinden. Dat er onder deze omstandigheden weinig zal komen van het voorge nomen uitstapje naar Kopenhagen, evenmin als van de bijeenkomst der drie keizers, die insgelijks dit jaar weder zou plaats hebben, is gemak kelijk te begrijpen. T Is waarlijk niet alles om in de 19de eenw kei zer van Rusland te zijn! De Britsche regeeringspolitiek in het Zoeloeland is wederom eens- het onderwerp geweest van eene interpellatie in het Lagerhuis. De regeering werd in hare houding ver dedigd door den heer Ashlie, die de genomen maatregelen prees, en deed uitkomen, dat het slechts van den ondernemingsgeest des Engelschen zulk een droevig voorgevoel, dat ik het u niet verklaren kan! Maar, mijn meisje, kunt gij mij dan voor een ontrouwen min naar houden, kunt gij gelooven, dat ik ook maar ééne sekonde vergeten zal, dat gij mijne eerste, mijne eenige geliefde zijt, naast wie geen ander vrouwenhart, geen ander meisjes beeld in mijn hart dringen kan? Wilt ge mij het zalige bewustzijn ont nemen, dat ik uw rotsvast vertrou wen bezit, zonder hetwelk ik kan noch mag leven. Hoe zal ik weder op uwe liefde rekenen, Mathilda, hoe iederen dag' den akeligsten twee spalt van ijverzucht eu hoop door staan, als ik niet even verzekerd ben, dat gij op de eeuwigheid mijner teedere gevoelens bouwt, zooals ik op den duur der uwe? Zoo waar hieronder mijne teerbeminde Anna slaapt, die ook op aarde niet gelukkig mocht wor den, zoo waar. Eduard, bemin ik u en blijf ik u getrouw Ik word nie- mands vrouw dan de uwe! Ook wanneer gij mij niet meer zoud? liefhebben, wil ik als een zuster u blijven aanhangen, dan kunt gij m:i voor den Almachtigen God geloo ven Zij had zijne beide handen ge grepen, en met naar boven gesla gen, door tranen benevelde oogen en gesmoorde stem een gelofte ge uit, waardoor zij wenschte zich voor eeuwig onafscheidelijk te verbinden en onherroepelijk het zegel op hare toekomst te zetten. En wanneer ik u de trouw en liefde niet bewaar, die mijn borst in deze smartlijk zoete oogenblikken doorgloeit, wanneer ik ooit vergeet dat gij mijne voor God verloofde bruid zijt. en mijn gevoel voor u ooit verkoelt, dan mogen alle smaad en schande, alle rampen der wereld mijn loon zijn. Hoort Gij mij, mijne Scheppee. gij. mijne armé overledene

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1