No. 1576. BI\\E\LA\D 2e Jaargang'. Dinsdag' 5 Augustus 1884. No. 330. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgeiromen Zen- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, Compagnie Générale de Publicité Etranyère G. L. DAOBE Co., JO II. l'\ JONES, Sncr., Parijs, 31bis Faubourg Mont,nart re. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12j- tot 4 uur. Kinderen lieneden de 8 jaar hekken geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het, Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van a.0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlnudsehe Maatschappij ter kevorderiug van Nijverheid hebben oj» vertoon van diploma vrijeu toegang, donateurs inct gezelschap, loden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreet'zijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en. leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering vuu Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum, voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, v ooral van Nederlaud en meer bijzonder van het Haarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendc toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April to-t 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke lccstdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindereu beueden de 8 jaren wprden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dau onder behoorlijk geleide. Teglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend Woensda" en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling, in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Bij de heden gehouden ver- loting der Singer-Naaima- chine met notenhouten kast, als premie op Haarlem's Dagbladis deze gevallen op het lot De houder van dit lot wordt ver zocht, zich aan ons bureau aan te melden. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. De Conferentie te Londen is voor onbepaalden tijd uiteengegaan. Na dat het voorstel van den Franschen gezant, betreffende de Egyptische financiën, door Lord Granville voor onaannemelijk verklaard was, deelde deze laatste mede, dat de Conferen tie mislukt was. Daarop volgde een voorstel van den Franschen gezant, door de ver tegenwoordigers der andere mogend heden ondersteund, om de Confe rentie tot 20 October te verdagen. Van Engelsche zijde echter vol hardde men bij het voorstel om de Conferentie voor onbepaalden tijd uittestellen, daar Engeland zich niet kon verhinden. Den Franschen gezant, die nog een ander financiëel voorstel wilde aanbrengen, werd door Lord Gran ville het woord niet gegund. Gran ville hief daarna de zitting op. Het Gele Boek, de stukken over Tonkin bevattend, is aan het Fran- sche Parlement rondgedeeld. Uit deze documenten blijkt, dat Frank rijk eerst een schadevergoeding van FEUILLETON. „DE UITDRAGER'. Roman uit het alledaagsche leven. 13. Den volgenden morgen om half vijf, nog voor dat de straathuren hun houten winkels geopend had den, stond het rijtuig van Schalm voor de deur. Jonas had pog ver-, scheidene dingen in te pakken, on derwijl moeder en dochter haar toilet in orde brachten. Even voor vijf uur reden zij weg naar Oberhof'. Een uur later hield de postillon voor van Aken's winkel stil. Eduard's goederen werden behoorlijk opge laden en de jongeling nam van zijn vader en het dienstpersoneel af scheid. Betje had sedert den dood van haar Johan geen zoo roode, op- j gezwollen oogen meer gehad als nu. I 250 millioen geëischt heeft wegens het verraad van Lang-son, aange zien dit eene schending van het verdrag van Tien-Tsin uitmaakte. In de Kamer las de president Brisson een brief van den Senaat, Le Royer, voor, waarin de bijeen komst der nationale vergadering te Versailles tegen heden 1 uur aan gekondigd werd. In de couloirs verneemt men, dat de president Grévy weder naar Pa rijs zal komen en zal blijven zoolang het Congres duurt. Te Parijs is eene weduwe Rozi- ères met hare drie zonen gevangen genomen. Eene huiszoeking leidde tot het ontdekken van dynamiet- bommen. De drie gebroeders Rozi- ères behooren tot de anarchisten. Uit Italië worden verscheidene cholera-gevallen gemeld;tePancalieri overleden 8 van de 21 aangetasten; te Garfagnano 4 van 6 aangetasten. De dorpen Osasco en Cassi Nasco in Piemont, die ieder een geval ver toonden, zijn geheel geïsoleerd. In Frankrijk zijn in de Ardèctie, te Vogué, eenige gevallen voorge komen. De plaats en het drinkwa ter aldaar zijn als zoo ongezond he kend, dat men vermoedt dat de ge vallen cholera nostras zijnmen zou ook niet weten hoe de cholera er van een der besmette plaatsen aan kon gebracht zijn. De Osservatore Romano maakt nog achteraf van het incident-Pidal tus- schen Italië en Spanje gebruik, om te protesteeren tegen de woorden der Italiaansche Staats-courant. Het blad van het Vaticaan spreekt met kracht over de «souvereine rechten van het wereldlijk vorstendom der Pausen,» en hun onschendbaarheid. Het con stateert, dat, «dit gebied aan het Pausdom ontrukt is door eene schen- Iedere verdere verklaring, die Eduard zoo gaarne had willen beginnen, wist van Aken dadelijk te voorko men; daar hijbovendien met een zeldzame ontroering had te strijden, die hij zoo spoedig mogelijk poogde te onderdrukken. Maar voor dat de zoon insteeg, zeide van Aken plotselingOch, hoe kon ik dat ook vergeten? Wilt ge Schalm niet vaarwel zeggen? Die menschen zijn bijna als uwe tweede ouders Eduard beefde en bloosde, 't Was of zijn hoofd zou barsten Als u 't toestaat, en daar rende hij heen. Wel wist hij dat de uitdragers-familie al lang weg was, maar hij kon immers niet an ders handelen, zonder in de laatste oogenblikken zijn vader te verbit teren? Na eenige minuten kwam hij terug, en zeide beschaamd en haast onhoorbaarzij zijn allen weg om vijf uur zijn ze al naar buiten ding van het volkenrecht, welke nog nimmer door eenig diplomatiek stuk in ronde woorden erkend is.» Kardinaal Lavigerie is uit Rome naar Tunis vertrokken. De ijverige prelaat heeft het doel van zijn tocht, het herstel van den aartsbisschop- pelijken zetel van Carthago, en zijn benoeming daartoe, verkregen, en wel met de bepaling, dat hij tevens aartsbisschop van Algiers kan blijven. De Madagascar-kwestie in de Fransche Kamer zal tot het hervat ten der zitting in het najaar aange houden worden. De president der commissie, de heer de Mahy, heeft merkwaardige berichten, omtrent het drijven der methodistische zendelin gen op Madagascar ontvangen. Deze willen de Hova's overhalen om het protectoraat van Engeland voor het zuidelijk deel van het eiland te vra gen, en zich dan niet te verzetten tegen de definitieve vestiging der Franschen in het noordelijk deel. Hiertegen zouden zich de Franschen verzetten, «daar de uitoefening van Frankrijk's rechten op Madagascar onvereenigbaar is met de inmenging van eene andere mogendheid op het eiland.» Maar ook de Hova's, die zoo volhardend tegen Fransch pro tectoraat vechtenzullen er iets tegen hebben, dit door Engelsch protectoraat vervangen te zien. Het bericht van den Standaard omtrent een mislukten aanval der Franschen op Farafattewordt inde Fransche rapporten eenigzins beves tigd. De Monitev/r de Vile de la Reu nion bevat van dien datum, 27 Juni, alleen het verhaal van eene verken ning. De Voltaire heeft een particu lieren brief van een officier ter in zage gehad, en ontleent daaraan het verhaal, dat men te 2 uur 's morgens vertrokken, tot 7 uur onder stort- gegaan naar een verkoopingBleek- man houdt de wacht in den winkel! Zoo! hm, hm! Dat is zonder ling'! Nu kom aan, des te beter, me jongen. Wie er niet is, is er niet en ge zult wel trotsch genoeg zijn om u daarover te troosfen De zoon gloeide yan schaamte. Wel kan, dat de vader de eigenlijke reden niet doorzag. Geheel andere zorgenander zielenwee drukte hem, toen de anders zoo levenslus tige, vroolijke man zijnen zoon in zijn armen sloot. Leef wel, lieve, zielsbeminde zoon! Reis gelukkigAlleen dat heb ik u nog te zeggen: vervul den wenschen van uw ouden, grijzen vader en dan zult gij altijd tevre den en gelukkig zijn. Vaarwel! Eduard kon niet spreken. Een zacht leef welen van Aken bracht spoedig bedaard zijn zoon naar het rijtuig, liet hem instappen, en de postillon blies op den hoorn. regens door een moeras had ge waad, en door de gidsen bedrogen, tweemaal zooveel gemarcheerd had als noodig was, zoodat men inplaats van 's nachts den post te overrom pelen, op het midden van den dag aan den voet der forten van Fara fatte uikwam. De schildwacht, die de Franschen bemerkte, liet als signaal een vaatje kruit springenhetwelk niemand verwondde. De schildwacht vluchtte en werd gedood. De Franschen schaarden zich in peloton en open den het vuur. De Hova's antwoord den met kanonskogels, die een 200 pas te ver vielen, maar daar de af- deeling slechts 87 man sterk was, en met iedere losbranding de Hova's beter hun doel kozen, besloten de Franschen terugtetrekkengeen en kele was gedood of gewond. Men rekent er op, Farafatte bin nenkort te bestormen. De gespannen verhouding, door douane- en quarantaine-maatregelen tusschen Zwitserland en Italië geschapen, zal er niet beter op wor den door een pas ontdekt feit. De Italiaansche consul Grecchi te Lu gano werd eenige maanden geleden verdacht de schrijver te zijn van eene brochure, de annexatie van het kanton Tessino door Italië aan radend. De consul sprak dit echter openlijk tegen, en de zaak rustte weder, tot nu eenige brieven zijn ontdekt, waaruit het feit bewezen wordt. De heer Grecchi zal wel den langsten tijd consul te Lugano zijn geweest. De Braziliaansche Kamer van afgevaardigden is ontbonden, tenge volge van haren tegenstand tegen de wet op de vrijmaking der sla ven. De regeering geeft haar plan Leef wel, lieve vaderleef wel, gij oudrenhuis, gij eerlijk «Koude- Steen», nergens zal 't mij zoo warm om het harte worden als binnen uw dikke muren. Nu ging het in vollen draf naar Oberthof, en Schalm achterna. Van Aken ging peipzqnd in zijn winkel weer aan zijn werk. Hij was zeer verstrooid van gedachte, karig met zijn woorden en at des middags niets. Na afioop van de tafel, toen Schalm al lang terug was, zeide van Aken plotseling tot zijn boek houder:Schaving, schrijf toch| eens een paar woorden aan notaris Lebs, dat ik hem morgen na het eten voor dringende aangelegenhe den verwacht. De familie Schalm was, zoo als j gezegd is, een uur vroeger naar Oberhof vooruitgegaan. Men was j heel stil en bedroefd, hoewel het! een der heerlijkste herfstmorgens j iwas,. die ooit in de oud-vrijsters niet op. De nieuwe verkiezingen zullen nu plaats hebben onder de leus: Emancipatie of slavernij; de vroegere groepeering der partijen zal hieronder verdwijnen. De Agence Haoas bevat een be richt uit Hue van 1 Augustus, .mei-, dende dat de Koning van Arma-i-yt overleden is. Onlusten hadden niet plaats. Haarlem, 4 Augustus 1884. Alhier, te Rotterdam en te 's-Hage, zijn in beslag genomen guldens met, de beeltenis van koning Willem II en het jaartal 1848, en van koning Willem III met de jaartallen 1865 en 1858 welke stukken bij uitspraak van het muntcollege zijh valsch. en vervaardigd in nabootsing van echte rijksmuntspecie. «.Medisch, erger je niet», is de titel van het blijspel met zang, koren, quodlibets, coupletten enz., dat. ge durende de kermis door het Holl. Tooneelgezelschap van het Grand Thé&tre te Amsterdam onder directie van den heer A. van Lier, alle avonden alhier wordt gegeven en waarvan gisteren avond de eerste opvoering plaats had. 't Is een stuk vol afwisseling en van 't begin tot het einde komiek en uitmuntend ge schikt voor de kermis. Op het programma komen eenige zeer gunstig bekende namen voor: Ontmoeten wij er niet de alomge- vierde Mevr. AlbregtEngelman, onbetaalbaar in haar verliefd-comi- sche rol als «juffrouw Matse» ka mer verhuurster; dan de heerlijke sopraan, waaraan zij zoo uitmunr, tend haar talent als tooneelspeelster weet te paren, van mej. Louise Kiehl kleurenpronk van roode en gele bla deren en bonte lichtschakering praalde. Jonas rookte zijn pijp, die hij op een wandeling steeds bij zich droeg, en brak het pijnlijke stilzwijgen eerst af toen men de bewuste rust-; plaats voorbij reed, waar Matilda hare moeder vluchtig aankeek en onwillekeurig diep zuchtte. Dat is een mooi kerkhof! Het mooiste om de heele stad. Daar kunt ge mij eens begraven, en wanneer ge wilt, later bij mij rusten! O, dat wil ik zeker wel! riep Mathilda haastig. Och lijlieve schaapmijn kleine meid, jij hebt daartoe nog' tijd genoeg; den ouderdom komt toch den voorrang toe. Maar, om op iets anders te komen.... ik hoef u wel niet te zeggen dat op Oberhof geen koopdag gehouden wordt; we hebben dus den heelen voormiddag voor ons. Wat ik daarmee bedoel

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1