ea het allerkluchtigste spel van den keer Bigot, de bewerker van het stuk als «Kikker» Dat zijn personen op wie de heer van Lier, behalve nog de andere spelers en speelsters met trots kan neerzien. Het stuk liep dan ook goed van stapel en het talrijke publiek amuseerde zich bij uitstek, getuige zijn bijval, dien het niet alleen door uitbundig applaus maar ook door herhaalde toejuichingen te kennen gaf; en menigeen zou nog gaarne een bedrijf meer hebben ge- wenscht, toen om elf uur het scherm viel. Ook het orkest is met zorg gekozen en goed bezet; de namen Benavente en Steffens waarborgen ons dan ook daarvoor. Wat verder de inrichting en deco ratie der tent betreft, bepalen wij ons slechts daartoe, dat deze zooda nig is als met de eischen van een net publiek is overeen te brengen. De ruimte, alsmede zitplaatsen, laten niets te wenscben over. Men zit bijzonder gemakkelijk, daar de plaatsen zoodanig zijn inge richt, dat men zich vrij kan bewe gen zonder, zooals dit het geval is in wel meer schouwburgtenten, somwijlen, ter wille van de wei nige ruimte onder de banken, ge dwongen te zijn een geheelen avond in een ongemakkelijke positie door te brengen. Wij besluiten met den wensch, dat de heer van Lier, met deze keuze van stuk, zich in dat succes moge blijven verheugen, dat bij er reeds in vele plaatsen mede behaalde, en dat het stuk overwaard is. Ruim 30 leden der Eerste en Tweede Kamer, waaronder ook de A msterdamsche vertegenwoordigers, maakten Zaterdag, onder geleide van onzen burgemeester, een tochtje per Noordzeekanaalnamen verder een kijkje in bet etablissement van de stoomvaart Nederland, bezichtigden met belangstelling het stoomschip Prins Frederik. en namen daarna het gebouw der Vennootschap Han delskade in oogenscbouw, waarvoor 2 groote schepen der stoomvaart Insulinde in lossing en lading lagen. De heeren konden onder geen gun stiger omstandigheden de Handels kade bezoeken, daar zij bijna van af den westkop tot aan de ijsloods vol schepen ligt. en de Voormaarts juist in 't Koninginnedok stond. Z. Exc. mr. J. Heemskerk Az„ Minister van Binnenlandsche Zaken, vertrekt morgen naar Aken. ten eiudë daar een badkuur te onder gaan. De Minister heeft van Z. M. een verlof van drie weken bekomen. Den 2den Augustus 1884 heeft aan het Departement van Buiten- landsche Zaken de onderteekening plaats gehad eener verklaring- tus- sche'n Nederland en België, houdende vaststelling van gemeenschappelijke regelen, in acht te nemen bij even- tueele schorsing der scheepvaart op de Nederlandsch-Belgische kanalen. Bij gunstig weder zullen op Woensdag a. s. des voormiddags ten half elf ure op zee voor Sche- veningen op de hoogte van het Groote Badhuis in het openbaar proeven worden genomen: le. met den nieuwen zee-, mist en roephoorn; 2e. met den zeeluis- terhoorn (dienstig bij mist) 3e. met den nieuwen zee-boodschapper (Sea Messengerdie met inhoudende dé pêche in 't gezicht van Schevenin- gen over boord gezet zal worden: •te. met de hoor- en zichtbare red- zult ge bij gelegenheid wel bemer ken. Ik zal Eduard, dat beloof ik u stellig, niet laten gevoelen, dat er zelfs veel bij hem is wat mij ergert. Ik zal doen alsof hij nog de kleine, aardige knaap is. met zijn roode wangen en zijn lange krullen, die aan mijn voeten zit te spelen. Maar dan moet jij ook niet zoo op zij weg sluipen, en je moet alles vermijden wat mij ergeren kan. Ge zult de paar uren genieten als de oude vroolijke kinderen, die niet verder dachten, dan den weg van hun tuin, en wij, moe der, wij zullen dat ook doen. niet waar? De herinnering is zelfs iets schoons, verhevens, en doet nader hand in droeve tijden bijna even goed dienst als een "gebed. Kijk, daar steekt de toren van Oberhof al door de roodgele hoornen uit. Hé, hoort ge daar ginds niet de hoorn? daar achter komt die drommelsche jongen ook aangezeild. Kort daarop stond het rijtuig bij dingboei, waartoe een man over boord zal springen ten einde met deze boei door de branding heen op het strand aan te komen. Het publiek zal op de duinen en hooge terrassen een en ander goed kunnen waarnemen. Ook zullen van de landzijde daarbij contra-signalen gegeven worden. Alle de voornoemde toestellen be- hooren tot de verzameling van het mus3um Prins Hendriken zullen bij deze gelegenheid ten genoege van de badgasten en het belang stellend publiek in werking gebracht worden. Voor liefhebbers die bet tochtje op zee wenschen mede te maken, bestaat daartoe gelegenheid, indien zij zich aan het Museum Prins Hendrik te 's-Gravenhage aanmelden. De twee in het hotel Oldemeldt te Amsterdam aangehoudene personen, verdacht van het vervaardigen van valsch geld, heeten. zooals zij op geven: Jozef Maria Rico, wonende te La Paz in Bolivia; ManuelFer- rero Lopez, geboren te Sevilia, wo nende te New-York. De eerste is 42 jaar en koopman; de laatste 30 jaar en koopman in wijnen. De mogelijkheid bestaat dat bei den zich elders hebben opgehouden om nagemaakte gouden Engelsche ponden sterling of ander valsch geld uit te geven, waarom de officier van justitie te Amsterdam verzocht heeft, dat in andere gemeenten, voor al in de logementen, al die naspo ringen zullen worden ingesteld, die in het belang der justitie noodig geacht kunnen wordt. Op den verkoop van zoogenaamde nieuwe haring (met oude koppen) moest in den tegenwoordigen tijd streng door de bevoegde autoriteit gelet worden. Zes stuks haringen voor één dubbeltje uit de tonis wel een koopje voor den minderen man, maar zeer nadeelig voor de volks gezondheid. Onze berichtgever zegt van dat goedje gezien te hebben, dat letterlijk bedorven en oneetbaar was. (Amst. Ct.) De exploitatie van de bierkiosken in het vorige jaar te Amsterdam, met medewerking van het «Volks bond» opgericht, heeft in 't geheel eene winst van f 1288.12% opge leverd. Hier tegenover stonden in- tusschen de kosten van vestiging ad f 2706.94. De onderneming werd in haren verderen voortgang gestuit door het besluit van den Amster- damschen gemeenteraad van 2 Janu ari 1884, dat de kiosken niet lan ger op gemeentegrond mochten ge plaatst blijven. Daardoor was men tot liquidatie genoodzaakt de kios ken konden slechts f 155 opbren gen en de inventaris f 31.82. Het einde is. dat van de 1200, die het hoofdbestuur had beschikbaar ge steld om de zaak op touw te zetten, f 1192.271/2 met de onderneming zijn verdwenen. Men schrijft ons uit Zaandam Vraagt men aan handelaren, van welken aard ook, hoe het met de zaken gaat, dan zal de meerderheid antwoorden slecht. En het is waar, de zaken vlotten over het algemeen niet; dat bemerkt men zeker in de Zaanstreek het best. Onder de ver schillende takken van nijverheid neemt de houtindustrie hier wel de eerste plaats in, en juist deze is het de dorpsherberg stil; Jonas stapte er snel uit, hielp moeder en dochter bij bet afklimmen, en bestelde bij den toegesnelden hospes een goed, degelijk ontbijt; eerst koffie en rog gebrood, dan om half zeven een stevig tweede ontbijt, worst, kaas, kam, wat er maar is; voordrinken hadden ze zelf gezorgd. Gedurende deze korte samenspraak blies de postillon nog eens, en Eduard kwam er aan; hij bloosde, hij ver bleekte. toen hij de Schalms ge waar werd en nam verlegen zijn hoed af. De vrouwen wisten niet wat zij van angst en verlegenheid doen zouden. Jonas stapte op de diligence toe en reikte Eduard de hand. Goe den morgen, mijn zoon. Kom, stijg maar gauw uit; we wachten al op je! Goeden morgenvader Jo nas! antwoordde Eduard aange- welke sinds ruim twee jaar kwijnt. Sommige patroons hebben hunne knechts bedankt, de molens werken niet meer, anderen verkoopen de hunnen voor afbraak. Er zijn zelfs stoomfabrieken, die stilstaan, en die, welke werken, gaan zoo kort mo gelijk. Vroeger zag men de molens 's avonds, ook wel 's nachts malen, maar dit is geheel opgehouden. Toch, onder deze treurige omstan digheden kan Zaandam zich verheu gen in een nieuwen tak van nijver heid. De heer Jan Jacobus Avis, houthandelaar aldaar, die korten tijd geleden den stoomhoutzaagmolen «de Zaanstroom» kocht, zal dezen binnen korten tijd inrichten tot het fabriceeren van houtwol, hoofdza kelijk voor buitenlaudscli gebruik. Het is te hopen, dat de beer Avis slage in zijne onderneming en deze handel dermate toeneme, dat spoe dig eene vergrooting der fabriek noodzakelijk is. Het visschersdorp Volendam, een buitenwijk van Edam, zag er beden recht feestelijk uit. Van de beide kerken en uit alle huisjes woei vroolijk de driekleur, terwijl jong en oud in het eigenaardige schilderachtige kostuum aan den dijk stonden. Tegen den middag nl. werd de nieuwe haven van Volendam geïn- specteurd door den commissaris des Konings in Noord-Holland, den heer jhr, mr. Schorer en een zestal leden van Ged. Staten. Deze haven, gebouwd door de gemeente Edam, met kraehtige hulp van bet Rijk en der Provincie, be antwoordt aan de verwachtingen; circa 225 visschers-pinken vinden daar een veilige ligplaats. De hooge bezoekers, rondgeleid door Edam's burgemeester, den beer Calkoen, bezochten nog enkele visschershuis- jes. Tegen 4 uur verlieten de hee ren bet dorp, en de Volendammers wisten te vertellen «dat de «Keuning de aven eel goed had ekeurd.» De snelzeilende jachten, waarmee tot heden de dienst der ambulante recherche op de Zuiderzee werd uit geoefend, zullen spoedig tot de ge schiedenis behooren. Eene nieuwe schroefboot, die f 40,000 kost, is voor de uitoefening van dezen dienst te Feienoord gebouwd en zal ïd het begin van Augustus reeds in gebruik worden gesteld. Zaterdag ochtend is op de Maas aan 't Kraling3che Veer gezonken het aakscbip De Goede verwachting, schipper A. Spaan, en beladen met eene lading steenkolen, bestemd voor de reis naar Katwijk a/Zee. De schipper redde zich met vrouw en kinderen in bet bootje, dat aan zijn schip was verbonden. Ook een ge deelte van zijn inboedel en papieren wist hij te redden. Door de Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij zijn gedurende de maand Juli vervoerd 545,098 per sonen met een ontvangst van f43.360,35. Het is den rijksveldwachter Van Puijenbroek en den wachtmee ster der' maréchaussées Steinz ge lukt, den persoon van J. H. van Dooren, metselaar te Tilburg, den dader van den diefstal van f 44 uit de spoorwachterswoning te Alfen, meester te worden. Zij hebben hem gevonden onder eene hooimijt. Van daan, en sprong haastig de wagen uit. Span uit, koetsier, wij blijven een paar uur bier. om elf uur rijden we verder. Kom jongen, kom nu mee. Met deze woorden stak Schalm zijn arm onder dien van den jongen van Aken, die opgeruimd moeder en dochter de hand drukte, en zoo gin gen ze te zamen naar den tuin, om, zooals Jonas zei, de beste plaats op te zoeken. Een linden-prieel, dat naar den kant van den tuin lag. werd uit gekozen en de koetsier bracht uit den wagen verscheidene flesschen wijn, en, o wonder boven wonder, ook de oude gitaar van Schalm, die bij in zoo vele jaren niet meer had aangeraakt. Jelui kijkt wel verwonderd op, is '4 niet? Ge hadt dat zeker van mij, ouden kerel, niet meer verwacht? Nu, opdat wij weten zouden, wat we van elkaar te wachten hebben, zoo zal ik u zeggen, wat ik van Dooren beeft reeds bekend. Hij is herbaalde malen wegens diefstal veroordeeld. Omtrent den brand te Havelte schrijft men nader: Bouwknecht, de eigenaar der verbrande woning, is in verzekerde bewaring genomen. Gedurende geruimen tijd leefde hij op gespannen voet met zekeren K., welke verhouding reeds meermalen tot tusschenkomst der politie aan leiding gegeven had. De laatste maal, dat zulks ge schiedde, zeide de burgemeester tot K., dat hij hem steeds als den be drijver zoude beschouwen van alles wat Bouwknecht kwaad mocht we dervaren. Juist den volgenden dag ontstond er brand in Bouwknecht's boerderij, en K., werd onmiddellijk in verboor genomen. Toch gelukte bet hem zijn onschuld zoo conse quent vol te houden, dat men ein digde met hem te ontslaan en Bouw knecht zei ven in arrest te nemen. Opmerking verdient nog, dat onge veer veertien dagen geleden een be gin van brand in dezelfde woning door de buren werd gebluscht. De oudste ingezetenen van Drach ten, met name Tjitscbe v. d. Meulen is op 98jarigen ouderdom overleden. GEMENGD NIEUWS. Tegen den beet van wespen, bijen en ander giftig gedierte be staat geen eenvoudiger en afdoen- der middel dan het sap van eene verscbe ui, of wel een papje van het gestampte vleesch dier vrucht. In Algerië worden thans uit gestrekte landerijen met merica be plant, eene «wasplant», uit Zuid- Carolina afkomstigwelker bloe sems een was opleveren, dat niet van die der bijen te onderscheiden is. Men doetom het was te ver krijgen, bloesems in een grof linnen zak, en dompelt dien in kokend water. Het was smelt weldra en komt op het water drijven, en be hoeft er slechts afgeschept en ge droogd te worden. De merica heeft nog het voordeel, dat zij een aan- genamen geur verspreidt, genees krachtige wortels heeft, en hare bla deren uitmuntende insectendooders en tevens luchtzuiverend zijn. Uit New-York wordt bericht, dat onder runderkudden uit Texas, die noordwaarts zijn verzonden, de z. g. «Texaskoorts» is uitgebroken. Eene te Chicago aangekomen kud de van 500 stnks, onder welke de ziekte fdie ook voor runderpest wordt gehouden) zich heeft ver toond, is afgemaakt. Een vergeten brievenbus. Aan het stationsgebouw te Sarajevo be vindt zich een brievenbus waarvan de spoorwegbeambten en de bewo ners der omliggende buizen bij voor keur gebruik maakten. Sedert eenigen tijd begonnen zij, die zich van de bus bedienden, tot hunne verbazing te bemerken, dat al hunne brieven onbeantwoord ble ven en alle moeite om een antwoord te ontvangen tevergeefs was. ter wijl het merkwaardig feit zich voor deed, dat de bus steeds gevuld bleek, wanneer men er een schrijven in wilde werpen. Een onderzoek werd ingesteld en de bus bleek honderd dertig brieven te bevatten, waarvan de oudste van 15 Maart gedateerd was; sedert dien datum was de arme bus in het vergeetboek geraakt, en niemand plan ben. De lieve God heeft ieder menscb, den armsten zelfs, een vrien delijke speelgenoot en troosteres ge geven, de verbeeldingskrachtDaarin zijn wij allen gelukkig of zij ons in het verledene of in de toekomst voere, zij begeleidt ons zelfs tot in den Hemel. Laten wij nu van daag eens in die lieve verbeelding leven. Ik en moeder, we willen ons voor stellen dat je nog de beide kinde ren zijt, die met elkaar hebben op en neer gegaan; gij zult dat ook denken, en u de weinige uren niet verbitteren, maar als broer en zuster doorbrengen; gij zult dat drukkende tegenwoordige vergeten, zooals ik ook alles, wat mij niet aanstaat, vergeten wil. Ge kunt mijnentwege u heelemaal in de toekomst ver plaatsen siert die op met rozenrood en hemelsblauw zoo veel ge wilt, maar vergeet niet, dat het toch maar in de verbeelding bestaat! Wat bet leven ons werkelijk aanbiedt, dat is had er aan gedacht om haar te ledigen. De geschiedenis meldt niets om trent de gewaarwordingen, die de schrijvers der brieven ondervonden, die hunne epistels op zulk eene on verwachte wijze weder terugont vingen. Onaangename vergissing. Dezer dagen waren de krankzinnigen-ge stichten te Parijs en in de omstre ken zoozeer overvuld met patiënten, dat een aantal hunner naar de ge stichten in de provinciën moesten worden vervoerd. Er werd voor dat doel bij de «Compagnie du Nord» een extra- trein aangevraagd, maar daaraan kon, daar het juist zeer druk op da lijn was, niet worden voldaan en dus werden eenige speciale wagens aan een gewonen passagierstrein vastgehaakt. De krankzinnigen kwamen op den vastgestelden tijd onder geleide hun ner bewakers en namen de voor hen aangewezen plaatsen in. Eensklaps hoorde men luidkeels gillen«Ik ben niet gekIk wil hier niet blijven!» en men zag, boe eene vrouw, die de bewakers het uitstappen wilden beletten, aan de hevigste ontroering ten prooi was. Gewoonlijk slaat men er geen acht op, wanneer krankzinnigen verklaren, dat zij niet gek zijn, maar in dit geval bemerkte de sta tionchef, doordien de vrouw op wan hopige wijze met een plaats-biljet zwaaide, dat hij met eene gewone reizigster te doen had, die bij ver gissing in een verkeerden waggon beland was. Zij werd onmiddellijk in vrijheid gesteld en het duurde geruimen tijd alvorens zij van den schrik beko men was. Waar vergunning soms goed voor is. Bij het ongeluk, dat on langs te Schweintocklowitz voor viel, wist men aanvankelijk niet hoeveel mijnwerkers bedolven waren, en de vrouw vau een der werklie- lieden, die geregeld op de plek van het ongeval arbeidde, treurde over het verlies van liaren echtgenoot, toen deze eensklaps des avonds ge zond en wel voor haar stond. Die vrouw, die nog al bijgeloo- vig is uitgevallen, sloeg een kruis en meende met den geest van haren man te doen te hebben; bij riep haar echter toe, dat hij het heuseh en waarlijk was. dat hij zich des morgens een roes had gedronken, daardoor hij niet naar het werk was gegaan en op die wijze door zijn dronkenschap het gevaar was ont gaan. «Nu zal je hoop ik nooit weder kwaad zijn», zeide hij, «wanneer ik eens wat veel op heb, want je ziet nu waar bet af en toe goed voor is De echtelieden omhelsden elkan der en weenden vreugdetranen. De luchtballon zal op het zelfde uur vertrekken als de Dover- en Folbestoue stoombooten de haven verlaten. Men zou denken dat dit een profetisch bericht was uit een courant van de 20e eeuw; maar neen! het betreft hier een voorge nomen uitstapje per ballon over het Kanaal. Het verschilt werkelijk op die manier al niet veel meer of wij lezen op de aanplakbiljetten en in de advertenties: «Koninklijke ballon maildienst naar Oost- eu West-Indië via Saturnus». Er schijnt alleen nog maar een garantie noodig te zijn, dat de ballons even punctueel als zij vertrekken hun bestemming zul len bereiken. Sigarenrookende muilezels. De muilezels, die in Zuid-Afrika tot bet trekken van personen en vracht wagens gebruikt worden, leiden dik- iets anders; maar dat moet ge. als ge vader Jonas nog maar een vonkje liefde toedraagt, van daag niet aan roeren En met een vlugheid van geest, eene dichterlijke kleurenpracht zon der wederga, ontrolde hij de voor- bijzijnde jeugd ^oor hen, wist iedere zwaarmoedige gedachte te onder drukken, vertelde ernst en grap door elkaar en sleepte door de waarheid, waarmee hij alle gebeurtenissen van vroegere dagen hen op nieuw als in de ziel tooverde, vrouw eu doch ter zoowel als Eduard mede, in den maalstroom der ingebeelde verge telheid. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2