POPULAIR MOTS-1 2c Jaargang. Woensdag 6 Augustus 1884. No. 331. Kiezerslijsten. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland.: Compagnie Générale de Pnb/icité Etrangcre G. L. BA CBE fy' Co., JOU. F. JONES, Sncr., Parijs, 31/>is Faubounj Móntmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12}- tot 4 uur. Kinderen beueden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Tocang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 Tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandscke Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon* van! diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drecl'zijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cenis per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral ran Nederland en meer bijzonder van het Hanrlcmsche Bisdom, Kruieweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor ecu geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen benedeu de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten* kinderen vau 8 tot 14 jaren uict dan onder behoorlijk geleide. Teyler's museum in de Bamstruot. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var 11—3 uur. Tei/lers bibliotheel. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uut. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—11 3—1n~-'-'x i Donderdag i 23 uur. Toegang (deur Ondcgroeumarkt) vrij. De BURGEMEESTER van Haarlem Gelet op art. 6 der wet van den Hen Juli 1884 tot verandering der grens tusschen de gemeenten Haarlem en Schooten (Staats blad No. 124); Geeft bij deze kennis, dat een uittreksel is aangeplakt van de Kiezerslijsten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten, en den Gemeenteraad, welke zijn aan gevuld met de personen, die op de Kiezerslijsten te Schooten waren geplaatst, voor zoover zij het voor het Kiezerschap in deze gemeente gevorderd bedrag in de directe belastingen betalen. En dat gemeld uittreksel op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. De Burgemeester voornoemd E. A. JORDENS. Haarlem, 4 Augustus 1884. ALGEMEEN OVERZICHT. Het bericht van de Times nopens het inroepen der tusschenkomst van Amerika in de geschillen tusschen Frankrijk en China, is tot dus verre niet bevestigd. Havas spreekt het zelfs tegen, maar het is niet te loochenen dat de eerste angst door de mededeeling dat de onderhande lingen waren afgebroken te voor schijn geroepen, is bedaard en dat op dit oogenblik nog op een vreed- zamen afloop wordt gehoopt, al weet men dan ook niet waarop die hoop berust. Het gele boek door de Fran- sche regeering overgelegd, en waar van de voornaamste stukken wor den medegedeeld, geeft ook weinig- licht. 't, Wekt zelfs eenige bevreem- „DE UITDRAGER". Roman uit het alledangsche leven. 14. Toen was hetVader Jonas, weet ge nog? ach moeder Christina, wat was dat mooi, de oude Betje, Johan, Mink, Schaving; God en de geheele wereld moesten tot kleur- palet dienen, om het eldorado der kinderjaren weer af te schilderen. Jonas merkte met opzet niet, hoe dikwijls Eduard Mathilda de hand drukte, hoe hare oogen rolden, en nu eens aandoening, dan weer lachen hun het zilte vocht uit de oogen pers te, dat in den vurigen wijn druppelde, die op de verbeelding, de hoop, het geluk, de jeugd, ach en in 't ge heim op zoo veel meer gedronken werd. ding dat de eerst door China ge weigerde maar later aangeboden schadeloosstelling, welke volgens den eersten eisch van Frankrijk we gens het beginsel voldoende was, later door den gezant Patenötre is geweigerd. Heden of morgen zouden nadere mededeelingen van deFran- sche regeering te wachten zijn. In de Pall Mall Gazette plaatst de zendeling Shaw, wien de Fran- sche regeering eenige maanden ge leden eene zware schadevergoeding moest uitbetalen, omdat men hem op een Fransch schip niets dan de scheepskost gegeven had, een heftig stuk over Madagascar. Volgens zijne meening heeft de aanval op Farafatte, «dien de Franschen rap porten om wel te begrijpen redenen als van geen belang voorstellen,» bewezen, hoezeer de Franschen hun vijanden de Hova's te laag- schatten. De Hova's zijn niet gezind eenig gebied, «ter grootte van een rijste- korrel» aan Frankrijk aftestaan. Hun toestand is in het laatste jaar zeer veranderd, zij vreezen niet meer, als eerst, de hommen en granaten; zij hebben ingezien dat iedere oorlogs schatting, hoe hoog ook, beter is, dan Frankrijk ook maar eenigzins voet te geven op het eiland. Naar de Observer meldt, hield eergisteren in de bijeenkomst der conferentie, nadat Lord Granville het nieuwe Fransche voorstel tot eene schikking had geweigerd, de gezant Waddington eene rede, slui tend met de verklaring, dat hij al het mogelijke gedaan had om tot eene overeenstemming te geraken, maar dat het zijn plicht was, tegen het vaste besluit der Engelsche regeering, om de rente te verminde- Wel zag de uitdrager, door de tak ken heen, hoe de postillon en de koetsier volgens hun bestel om elf uur langzaam naderden; maar hij liet niets blijken, hij babbelde maar toe, als of de dag, als of heel het leven geen einde had. En nu nog een ding, kinde ren! De oude gitaar heb ik niet te vergeefs mee gebracht. Kent ge nog dat oude liedje met die zachte me lodie, dat u als kinderen zoo lief was? Hoe dikwijls heb ik dat wel gezongen Och, zing het nog eens, vader Jonas! vroeg Eduard. O, zing het ons nog eens voor, 't is al zoo lang, dat ik het niet meer gehoord heb, lieve, beste va der! bad Mathilda. Nu, 't is goed, ik wil eens zien of 't nog gaat. Wacht eens! Ja, dat is de wijze. Hm, hm! Hij tok kelde een paar inleidingstonen. Toen begon hij, met een eenigszins be-; ren zonder dat daarvan de noodza kelijkheid bewezen was, te protes- teeren. Daarop werd de conferentie voor onbepaalden tijd verdaagd. De Observer toont groote tevreden heid over dit mislukkenwel zal het Frankrijk ergeren, en de ver wikkeling der Egyptische financiën vermeerderen, maar Engeland heeft thans de handen vrij gekregen, en is thans voornemens in Egypte de zelfde positie in te nemen, als Frank rijk in Tunis. De Norddeutsche A llgemeine merkt tegenover het artikel van de Times op, dat Duitsehland op de confe rentie niet alleen de financiëele be langen zijner aandeelenbezitters bij het Egyptische vraagstuk in het oog te houden had, maar ook zijne be trekkingen tot de overige Europee- sche mogendheden. Dat Engeland dezen stelregel niet op zich zelf toepast, kon ook als de voornaamste oorzaak van het mislukken der con ferentie beschouwd worden. Enge land had zich tegenover Duitsehland, Oostenrijk, Italië en Rusland in ge heel gelijken vorm uitgesproken, om pressie op Frankrijk uit te oefe nen, ongetwijfeld in de verwachting dat deze het zich tot eene eer zouden rekenen, de Engelsche kastanjes uit het Fransche vuur te halen. Voor zoover de Nordd. wist, toonde geen der genoemde mogendheden eenigen lust daartoe. De reeds lang gevoerde onder handelingen tusschen Spanje, En geland en Duitsehland zullen uit- loopen op een protocol, waarbij Spanje's suzereiniteit op de Soeloe- en Marianne-archipels zal erkend worden, maar Spanje in het vervolg wogen, hoewel niet meer schoone stem, het volgende lied: In 't leven zijn drie dingen, Die voor ons nooit vergaan, Die zeegnend ons omzweven, Als wij daar gindei staan. 't Is niet de lust der zinueu Die ooit verhooring vindt, Het reinst geluk geniet men Waar men tcvreênkeid mint. 't Is niet de glans der weelde, Die steeds ons hart bekoort; liet is de oprechte liefde, Die zelfs ellende smoort. 't. Is niet het ijdle droomen, Dat ons van schuld bevrijdt; Alleeu gestadig strijden Brengt zegen te aller tijd. En deze drie gaan hooger, Dan wat ons oog hier vond, Voor 't arme menscheuharte Reeds op dit wereldrond. Een eerbiedige stilte heerschte bij hen allenallen waren geroerd. ten voordeele van Engeland en Duitsehland alle aanspraken op Bor neo laat varen. Spanje doet ook af stand van een recht, dat het zich tot heden aanmatigde, om vreemde schepen, op de eilanden van deze archipels handelende, ook daar waar Spanje geen douanenposten had te onderzoeken en verbeurd te ver klaren. Sedert 1873 reeds hadden Enge land en Duitsehland geprotesteerd tegen de aanvallen van Spaansclie kruisers op hunne handelsvloot in die wateren. Het conflict te Andorra is ge ëindigd. Op verschillende plaatsen in de kleine republiek is een regle ment aangeplakt, onderteekend door den prefect van de Pyrenées-Orien- tales en door den gedelegeerde van den bisschop van Urgel, waarbij het bezit van vuurwapenen en ammu nitie wordt toegestaan, op voor waarde echter dat aan de beide viguiers verlof gevraagd zal worden met aanduiding van kaliber, num mer en soort van wapen. Ook zal de Andorraan slechts op bevel van den viguiers van deze wapenen ge bruik mogen maken. Het besluit komt geheel overeen met de door Frankrijk gevraagde ontwapening dezer twistzieke bergbewoners. Voorts zal een onderzoek ingesteld worden omtrent de verkiezingen, die tot den laatsten twist aanleiding ge geven hebben, en eene rechtbank van arbiters benoemd worden om uitspraak te doen. De geregelde postdienst van uit Frankrijk, die nog niet bestaat, zal worden ingevoerd. De Paus heeft aan de kardinalen en bisschoppen, die zich op het Vatikaan te Rome bevinden, be volen, zich met het oog op de cho - lera, naar hunne diocesen te bege ven. In afzonderlijke conferentiën heeft de Paus hun instructiën gege ven in zake de houding, die zij tegenover de wereldlijke autoriteiten aantenemen hebben. Van het reuzenbeeld der Vrijheid dat de Fransche natie aan de stad New-York ten geschenke geeft, zal op kosten der Amerikaansche kolonie te Parijs een verkleind ipo- del in brons gemaakt worden, ook door Bartholdi, en aan de stap Parijs ten geschenke geven. De jonge vorst van Annam Khien-Phnoc, die thans zoo plotse ling, ofschoon, naar het telegram meldt, na eene langdurige ziekte gestorven ishad slechts eenige maanden geleden den troon beklom men. Zijn voorganger was ontwij felbaar vergiftigd. De regent ver telde later zelf aan den Franschen resident Tissot, dat de koning on middellijk na het ledigen van een beker, dien de regent hem in het openbaar, ten aanzien van het ver zamelde legerhad aangeboden overleden was. De regent bood den heer Tissot dezen beker ten geschenke aan, een prachtig kunstwerk van gedreven goud, door vier draken ge dragen en met juweelen versierd. Het overlijden van Khien-Phnoc heeft nog geen ongeregeldheden doen ontstaan. Dezelfde regent heeft zijn jongeren broeder tot opvolger be noemd. De Fransche Regeering heeft, omstandiger inlichtingen gevraagd. Daarna sprong Jonas op; de pos tillon blies. Voort, voort! schreeuwde de oude, bederf deze gezegende ure niet! Houd ze in eere als gij in ellende komt, vergeet ze niet in uwe vreugdeen gij Eduard, wan neer gij geen bloodaard zijt, sta op, geef het meisje fluks een zoen, dan in het rijtuig, en God zegene u! Geen bidden om uitstel hielpEen duistere blik op Eduard bewees ge noeg. Hij klemde Mathilda aan zijn borst, drukte de ouders de hand, en leef wel over en weer, en.... de speelgenoot was weg. In stilte ging de uitdrager met zijn gezin naar Berlijn terug. Bij 't kerkhof liet hij ophouden om met vrouw en dochter aan Anna's graf een bezoek te brengen. Mathilda, kind van mijn hart! en hij kustte haar, ik heb van daag vermoed, dat veel geluk en wee dicht op elkaar u zouden kun nen treffen. Hier op dezen grafheu vel legt gij heden de jeugd uwer ziele neder. Het zal zoo zijn: ik heb er zekerlijk geen schuld aan. Hou dan op een kind te zijn, wordt van uw edelen vrouwelijken toestand be wust, dien ook het armste meisje hebben moet. Ik bereidde u dezen laatsten, waarlijk aangenamen dag. om u te harden voor het leven, voor de tegenspoeden, die konpen zullen. En als Eduard zijn goede oude gezindheid, en zijn liefde voor u niet nalaat, als hij een zoon ge worden is naar mijn hart, zooals hij het als knaap was, en wanneer dan zijn vader niet neen zegt, nu dan, dan zal de oude Jonas ook niet neen zeggen. Mathilda viel na deze woorden bijna bewusteloos haren vader om den hals. en Christina snikte bijna even hard, als ten tijde der eerstè harde aankondiging.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1