BINNENLAND Haarlem. 5 Augustus 1884. De gewone wekelijksclie muziek uitvoering in den Hout door het stedelijk muziekcorps zal morgen avond niet worden gegeven. Het heeft H. M. de Koningin behaagd onzen geachten stadgenoot, den heer Zeeman, Deszelfs hooge ingenomenheid kenbaar te maken, voor de beide dichtstukken door dien heer vervaardigd, en betrekking hebbende op den lOden Juli 1884 en op het treurig afsterven van Z. K. H. den Prins van Oranje. Z. M. de Koning heeft, vol gens het N. v. d. Dhet paleis van wijlen Prins Willem van Oranje bestemd voor de Koningin, die dat paleis zal kunnen betrekken, wan- ueer Prinses Wilhelmina eenmaal Koningin is geworden. Naar het Dagbl. verneemt, heeft Z. M. de Koning Zaterdag, op den jaardag der Koningin, de Wet op het Regentschap bekrachtigd Naar men verneemt, had zich in den toestand van den heer Cre- mers, voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. die in een particulier hospitaal te Halle ver pleegd wordt, een dag of tien ge leden een incident voorgedaan van hoogst bedenkelijken aard. Het gevaar is thans geheel ge weken, en de geneesheereu geloo- ven, dat de heer Cremers binnen een paar weken geheel hersteld de terug- veis zal kunnen aanvaarden. De internationale landbouw tentoonstelling te Amsterdam, zal op 25 dezer voor het publiek toe gankelijk zijn, aangezien dien dag de jury hare taak in het openbaar aanvangt. De feestelijke officiëele opening, waarbij ook Z. M. de Ko ning, de beschermheer dezer ten toonstelling. verwacht wordt, zal op 26 dezer plaats hebben. Naar aanleiding van denverjaar dag van H. M. de Koningin was tegen Zaterdagavond in het Park Kostverloren te Zandvoort vuurwerk aangekondigd. Deze aankondiging en de prachtige zomeravond lokten vele bezoekers derwaarts, die zich niet beklaagden, daar gekomen te zijn; de muziek en het zeer goede vuurwerk deden hun in den tuin van het Hotel Willemsen een paar aangename uren doorbrengen. Maar zij. die uiet hadden kunnen besluiten, op dien warmen avond het strand te verlaten, kregen ook iets te zien. Een aantal knapen, die sedert eenige dagen daar soldaatje spelen, eene vesting gebouwd heb ben en zelfs eenige kleine marke- tensters bij hun corps hebben weten te verkrijgen.hadden in de laatste da gen bij de badgasten gecollecteerd en een betrekkelijk aardig sommetje bijeengekregen om den verjaardag van Koningin Emma te vieren. Zij hadden ook een vuurwerk in hun heel aardig met lampions verlicht kamp aangekondigd. Ten aanschou wen van vele badgasten en ook andere aanschouwers, die grooten- deels op de duinen neêrgezeten wa- reto, ontstaken zij eene reeks van vuurwerknummers van verschillende grootte. Somtijds hieven zij na een welgelukten zevenklapper of eene kostelijke zon het volkslied aan en aan enthousiasme was bij hen noch bij de toeschouwers gebrek. In den loop van den dag hadden zij aan III. De hevige gemoedsbeweging, die Mathilda had moeten ondervinden, liet haar in de eerste dagen niet toe hare vroegere bedaardheid terug te krijgen; ze had daarenboven, al zag ze ook al het gebeurde uit een troostrijker licht, langdurige na werkingen, waaraan zij zich niet kon onttrekken, die zij niet wist te ver klaren en zelfs niet eens bij zich kon opmerken. Mijn hemelde meeste menscheu verbeelden zich bepaald stellig, dat ze dezelfden blijven, al worden ze ook nog zoo door de tand des tijds en het lot veranderd. Nadat intusschen de eerste weken na de scheiding verloopen waren, vooral toen de eerste, geheime brief uit S. kwam en door Betje in de handen van Mathilda werd gespeeld, week langzaam de droefgeestigheid bij het meisje, en. hare wangen be- H. M. de Koningin een eerbiedig telegram van gelukwensching ge zonden, waarvoor hun een telegram van dankzegging gewerd. In de Oudezijds Armsteeg te Am sterdam is de politie eergisteren avond vrij ernstig slaags geweest met een troep geweldenaars, omdat zij een infanterist, die een burger met een bajonet getroffen had, in arrest wilde nemen. Met de getrok ken sabel wisten eenige wakkere agenten den telkens aangroeienden hoop ontzag in te boezemen en wer den zo dwel de vechtlustige infante rist als eenige burgers wegens fei telijken wederstand tegen de open bare macht in verzekerde bewaring genomen. Te Amsterdam werden dezer da gen de volgende «Tien Geboden van het Koffiehuis» aan de bezoekers van een café in den vorm van een strooibiljet aaugeboden De Tien Geboden van het Koffiehuis. 1. Gij zult maar alleen bij mij komen en geen ander koffiehuis be zoeken. 2. Gij zult met mijn naam niet den spot drijven en mij alleen roe pen om te betalen. 3. Gij zult alle dagen bij mij ko men, maar op Zon- en feestdagen mijn huis niet vergeten. 4. Houd mijn lokaal in eere, op dat het u wei ga. 5. Gij zult nooit een voorwerp breken. 6. Gij zult de vrouw des huizes eeren, als ook de overige vrouwe lijke bediening'. 7. Gij zult niets ontvreemden wat u niet toebehoort. 8. Gij zult niet met valsch geld betalen. 9. Gij zult niet de vrijheid per- mitteeren het glas eens anderen uit te drinken. 10. Gij zult niet verlangen wat ik heb. Ën! Gij zult nooit heengaan zonder te betalen. Met welk doel dit strooibiljet in de wereld werd gezonden is ons bekend. Misschien was 't om het toegift, alias elfde gebod: Gij zult nooit heengaan zonder te betalen. Ze ker niet zeer vleiend voor de stam gasten van het koffiehuis. Zondagmiddag omstreeks half 2 is een jongen, die bezig was met zwemmen, in de Dijksgracht achter Wittenburg te Amsterdam onder de balken geraakt. Personen die het zagen,en verscheiden menschen die op het hulpgeroep van anderen toescho ten, waren dadelijk gereed om hulp te verleenen. De drenkeling was een heel eindweegs onder de balken ge schoten. Zes a zeven personen kleed den zich uit en mochten, na groote inspanning gedurende een halfuur, er in slagen den knaap van onder de balken te halen. Hij had reeds den geest gegeven. Het was een flinke jongen van omstreeks 15 jaar. Eenige politie-agenten, die ook ter plaatse aanwezig waren, brachten het lijk naar de ouderlijke woning. Werd er aan de wedrennen te Nijmegen op 2 Juni en te Bussum op 26 Juli door een betrekkelijk ge ring aantal paarden deelgenomen, die te Nijmegen op 7 Augustus be loven te rekenen naar het aantal der ingeschreven paarden, schitterend te zullen zijn. Voor de vijf wedrennen gonnen weer te kleuren, door de weerglans van vroegere hoop. Als zij nu meer den toestand van haar hart overwoog, zoo vond zij, dat die nog in 't geheel zoo slecht niet was. als zij in 'teerst gemeend had. Wel i was voor een meisje, dat voor de eerste keer bemint, een veeljarige scheiding hard genoeg: maar had Eduard niet plechtig genoeg zijn be lofte gedaan was zij niet zeker van zijn edele, getrouwe liefde? Boven dien had hij haar beloofd, in zijne brieven niets te verzwijgen, en wat zijn levenswijze betrofhaar tot raadsvrouw en rechtster van al zijn zorgen en handelingen te maken, wat kon ze nog meer verwachten? Haar vader had haar nog onlangs toen zij, van Oberhof terugkomende op Anna's graf stonden, de belofte gegeven, dat hij niet neen zoude zeggen, indien Eduard zich beijverde om een man te worden, zooals hij dien voor zijn kind wenschte. Zij toch zijn niet minder dan zeven-en- vijftig inschrijvingen gedaan en ne men wij het ongunstige geval, dat de helft der ingeschreven paarden niet medegingen, dan blijven er toch 29 of ongeveer zes voor elk num mer over. De beide harddraverij nummers lokten 14 paarden. De staatsspoor zal zeker de reis naar Nijmegen zoo gemakkelijk mo gelijk maken en indien het weder medewerkt zal de Geldersche hard draverij en renvereeniging niet te klagen hebben. Bij den Zondag te Alkmaar ge houden zwemwedstrijd werden de volgende prijzen behaald Snelzwemmen op den buik, afstand 40 M. Prijs: D. Haberstok, in 40 seconden. Snelzwemmen op den rug, afstand 40 M. Prijs: D. Haberstok, in 44 seconden. Duiken haar een voorwerp drie maal, diepte 3 M. PrijsJ. C. Ohm stede Jr.. in 36 seconden; eervolle vermelding: Heeres, in 52 seconden. Fraai zwemmen. Prijs: H. Holtz; eervolle vermelding: G. Bosman Cz. Fraai zwemmen voor knapen onder 13 jaar. Prijs: v. d. Mandeervolle vermelding: J. Bosman Cz. Zondagavond geraakte, door on voorzichtigheid van eene dienstbode, een kinderwagentje waar in zich twee kleine kinderen bevonden in het wa ter aan het Park Jeruzalem te Kra lingen. Zekere A. H. W. van Ingen, wonende te Rotterdam, die daar zat te visschen, sprong onmiddellijk te water, en redde, niet dan met groote moeite, de beide drenkelingen, waar van er één reeds zinkende was. Naar men verneemt zijn te Ro- sendaal gedurende den loop der voor gaande week een twintigtal proces sen verbaal opgemaakt tegen reizigers wegens den invoer van vuil lijflin nen in hunne koffers. Waarschijnlijk echter zal de ver volging geen voortgang hebben. Ook te Zevenbergen laat de ka pitein-commandant der dienstdoende schutterij dit jaar geen wapenoefe ningen houdennog slechts eenmaal riep hij de schutters onder de wa- ponen. doch uitsluitend tot het hou den eener wapenschouwing. De commandant grondt zijn weigering om de schutters in den wapenhan del te doen oefenen op het niet be staan eener schietbaan in deze ge meente, aangezien volgens artikel 42 der Wet van 11 April 1827 het oefsnen der schutters in het schie ten naar de schijf hoofdzaak en de verdere oefenen slechts bijzaak is. Ook de commandant der dd. schut terij te 's-Bosch houdt reeds sedert een paar jaren geen oefeningen, zelfs ook geen wapenschouwingen. (D. v. Ned.) In de gemeente Vreeland is een ernstig geval van cholerine voorge komen, doch gelukkig niet met doo- delijken afloop. In de naburige ge meente Nigtevecht deden zich in een huisgezin vijf gevallen voor van nog al hevigen aard. De geneesheer al daar meent, dat deze ongesteldheid grootendeels te wijten is aan het gebruik van water uit eene sloot waarin riolen uitliepen Spoedig zijn maatregelen genomen tot wegne ming der smetstof. Zondagnamiddag kwam te Vlis- wist veel in den geliefde op te mer ken. en was een te burgerlijk en praktisch meisje, om blind te blij ven voor zijne gebreken. Nadat door de scheiding de illusien der jeugd verdwenen waren, zag zij zeer goed in, wat Eduard nog ontbrak om een man te zijn, die eene eervolle plaats in de wereld innemen, eene vrouw gelukkig maken, een huishouding inrichten wilde. En zij zag dit des te beter in, nu door zijne afwezig heid in haar de jaloerschheid, de vrees en zooveel meer gegronde twij felingen omtrent de vastheid van zijn karakter de bovenhand kregen. Maar ook, aan de andere zijde, ver trouwde zij alweder zoo vast op den zedigen kiem in zijn hart, dat zij het vooruitzicht koesterde, dat juist de hinderpalen, die zijne neiging gevonden had, als ook dat hartroe rende afscheid met het vermanende lied der jeugd, hem tot het ernstig ste streven zouden aansporen. singen ter reede het Belgische stoom- yacht Parlement Beigekomende van Ostende; aan boord waren de Koning en de Koningin der Belgen. Na de reede te zijn opgestoomd tot beoosten de spoorweghaven, wendde het yacht den steven en vertrok weder naar zee. Naar men mededeeld, is het den heer W. van Enst, adsistent-leeraar aan de burgeravondschool te Mid delburg gelukt, een water-véloci- pède te vervaardigen, waarmede hij hoopt zich op het water snel en veilig te kunnen voortbewegen. He den zal het werktuig te Middelburg beproefd worden. Het drankmisbrnik heeft te Oss eergisteravond wederom een slacht offer gemaakt. De maréchaussée Michiels ge raakte, in beschonken toestand, met eenige burgers aan het vechten. Daarbij verwondde hij met een mes een zekeren M., van Tilburg, een welbekend sujet, zoodanig aan het been, dat deze denzelfden nacht nog aan bloedverlies is gestorven. Michiels is gevangen genomen. De kermis te Yinkeveen is door den gemeenteraad afgeschaft. Thans is wederom te Oirsbeek een dolle hond aangetroffen en ge dood. Voor zoover bekend, zijn geen personen, maar wel honden door dit dier gebeten. De bekende harddraver de Haas is door den eigenaar, den heer L. Dooper te Balk, voor de som van 2800 overgedaan aan de hh. Hof stede te Groningen. Jl. Woensdagmorgen gingen twee kameraden buiten het voormalig Klein poortje te Groningen uit vis schen, maar zij schijnen zoozeer onder den invloed van sterken drank geraakt te zijn, dat zij ter nauwer- nood wisten wat zij deden. Een van hen moet al spoedig in een stuk weiland in slaap zijn gevallen, ter wijl de andere, een zekere D. H., zich weer een eindje naar de stad schijnt begeven»te hebben. Toen de eerste uit zijn slaap ontwaakte ging hij naar de stad terug, zonder iets af te weten van zijn kameraad, zoo dat alle informaties bij hem vruch teloos waren. Gisterenmorgen werd bij de Gideon even buiten Groningen, een lijk ge vonden, dat men weldra als dat van D. H. herkende. Hij schijnt aldaar in 't water geraakt te zijn. GEMENGD NIEUWS. De Badensche Regeering heeft bij Nederland de uitlevering ge vraagd van Max Ostheimer, van Rosenburg. wegens oplichterij. De Wurtembergsche Regeering vraagt uitlevering van Carl Mebus, van Ludswigburg, wegens bedriegelijke bankbreuk. In eene restaurant te Weenen bevond zich onlangs een jongmensch met bijzonder grooten eetlust, en dat met heel veel smaak van alles at en dronk wat goed en duur was. Toen het op betalen aankwam, had de jeugdige lekkerbek geen cent op zak en de kellners gaven hem een geducht pak slaag, waarbij zij door den ober-kellner en zelfs door den eigenaar der inrichting De grootste moeilijkheid voor haar toekomstig geluk was van Aken, de vader. Mathilda kon evenwel niet vermoeden, welke de eigenlijke be doelingen des ouden heers waren, en legde verschoonenderwijze zijne vriendlijkheid jegens haar in haar voordeel uit. Indien zij wezenlijk ook bezorgdheid koesterde voor zijne tegenwerking, zoo. hoopte zij toch het beste van den tijd, van Eduard's energie, en van de zachter wordende vaderlijke gevoelens van van Aken. Zoo verkreeg haar ferm karakter spoedig weder de ^orige opgewekte vroolijkheid terug. Maar op Anna's graf had zij eens het zoete droomleven der kindsch- heid, de zorgelooze jeugd haars har ten en barer ziele voor altijd achter gelaten. Met dezen dag was iedere zweem van kinderlijke naïviteit ver dwenen, en ongemerkt was zij van de speelnoote in de geliefde van Eduard veranderd. Zij hadden bei- geholpen werden en ten slotte trok men hem zijn jas uit om als onder pand te dienen. De arme duivel liet zich alles welgevallen en riep enkel huilende «Ik kan toch niet in mijne hemds mouwen op straat loopen!» «De restauratiehouder begreep dat ook gaf hem een oud buis en schopte hem het lokaal uit, terwijl hij wel behaaglijk zeide«die heeft behoor lijk zijn portie!» En de man had werkelijk zijn portie, want in het oude buis zat eene portefeuille metvierhon derd vijftig gulden, hetgeen den dubbel bedrogen restauratiehouder echter te laat voor den geest kwam. De Amerikaansche dames be ginnen thans levende meikevers gevat als broche, te dragen, Het is de wetenschappelijke onderden naam van Zopherus Bremiibekende kever. Het insect is zwart met gele dek- vleugels; deze zijn voorzien van te- pelvormige uitsteeksels in regelma tige orde verspreid, doch naar het midden grooter dan aan de kanten. Het onderlijf is eveneens zwart met gele vlekken bezet, de pooten zwart met witte vlekken, zoodat deze kever er werkelijk schilderachtig uitziet. De aard van 't dier is zeer traag, zoodat hij soms maanden lang op dezelfde plek blijft zonder voedsel, waarbij het zich toch wel schijnt te bevinden. Als sieraad legt men den kever een gouden of zilveren halsbandje tussclien den kop en het lijf (achter bet tweede pootenpaar) en bevestigt daaraan een dun gou den of zilveren kettinkje, dat ge klonken wordt op een gouden of zilveren plaatje, zoodanig dat de kever eenige ruimte heeft zich te bewegen. Aan den achterkant van 't plaatje vindt men de speld en de crochet. Zaterdagavond is aan het sta tion van Lyon te Parijs een ma- noeuvreerende locomotief op een passagierstrein gestooten, waardoor 17 personen, meest allen in het ge zicht, meer of minder zwaar gewond werden Te Bombay is de afschuwe lijke misdaad om vrouwen door 't afsnijden van den neus te vermin ken zoo algemeen geworden, dat de dagbladen, o. a. the Times of India, aandringen op het bedreigen van de strengste straffen. Gedurende de jongste zitting van het Hof van Bombay kwamen 5 dergelijke ge vallen voor en kregen de booswich ten slechts 3 jaren gevangenisstraf. Tot uitroeiing van deze schandelijke misdaad beveelt gemeld blad aan het kastijden met de «cat o' nine tails», de kat of zweep met negen geknoopte staarten. Te Toulon heeft de cholera uitgewoed en de stad krijgt haar vorig aanzien wederde winkels worden heropend en de meesten hervatten hun gewone werkzaam heden. Er komen nog slechte drie of vier gevallen per dag voor. Ook te Marseille wordt de toestand gaan deweg beter. Ten gevolge van het overlij den van den hertog van Albany, heeft koningin Victoria dezer dagen haar testament veranderd. De ko ningin wist het door het verstandig beheer van haar fortuin zóó ver te brengen, dat zij de toekomst van haar talrijke kindereu verzekerd heeft, zonder één penny aan liet land te vragen. den zoo dikwijls prins en prinses, papa en mama, ridder en jonkvrouw gespeeld, dat zij het nauwlijks ont waarden werkelijk op elkaar dol verliefd geworden te zijn. De overgang van den eenen toe stand iu den anderen hkd zoo on merkbaar plaats gehad, dat zij voor elkaar nog altijd als de vroegere kinderen iu hunne droomen en ge dachten waren. Dat was voorbij. De zorgen voor beproevingen en geva ren. aan welke hunne liefde bloot stond, de wezenlijke eischen van 't verstand deden de oude illusies verbleeken. De tijd van strijden was gekomen, en tegelijk daarmee in beiden het gevoel, dat zij nu eigen lijk als volwassen menschen in eene groote, onbekende, verleidelijke we reld geplaatst waren, om te leven, zich in den stroom der gebeurtenis sen als bekwame zwemmers te too- nen, en niet om te droomen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2