POPULAIR MI» I 2e Jaargang'. Donderdag 7 Augustus 1884. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Ion- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten boot het Buitenland-. Compagnie Générale de Ptiblieité El rang ere G. L. Ï)A VB E cp Co., JOH. F. JONES, Sncr., Parijs, 31tis Faubourg Mout mart re. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- cn Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kir deren leneden de S juar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 ja* Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc 2c deur. Gooiend dagelijks vau 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlnndsche Maatschappij ter beroering vnn vertoon vau diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van knus/nijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks \>n 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents por leden der Neder'.nndsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. - Bhschoffltljk museum voor kerkelijke oudheid, kuiM. van Nederland cn meer bijzonder vau het Hanrlemsche Bisdom, Krui.weg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toeguug 25 cents per persoou. Doorloopende toegangska,.rtei a 1 gulden. Museum der stol 11-ariem op het Raadhuis. Geopend van 15 .April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur legen betaling v.-.a 25 cents Zoudngen kosteloos van 12—4 uur, overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S :..t 14 jnren a dan oud. Tei/lers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vai 11—3 uur. Tenters bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. StuJMliotü-.i Woensdag en Zaterdag vnn 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote K-rl. Dinsdng van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. alleen onder geleide. Nijverheid hebben op eisoon. Donateurs cu ii geschiedenis, vooral voor een geheel jaar - r persoon, alleen op behoorlijk geleide. Pfintenhof. Geopend ALGKMEEX OVERZICHT. Eerst thans liggen de uitvoerige berichten voor ons nopens de ver gadering van het Engelsche La gerhuis, waar Gladstone mededee- ling deed van het mislukken der conferentie. Het overzicht, hetwelk; de Eugelsche premier daar van den loop en den stand der zaken gaf, was zoo goed overdacht en zoo af- gerond, dat zells zij, die overtuigd zijn van 'smans talent als spreker; voor de vuist, meer aan een vooraf; overlegde redevoering denken dan aan een schijnbaar onverwachte uit eenzetting der redenen, waarom de conferentie op 't laatste oogenblik, i als het ware te midden der beraad- slaging, is uiteengespat. De sluiting was blijkbaar vooraf beraamd. Misschien droeg daartoe' üe overweging bij dat graaf Mün- ster, de Duitsche gezant, nogmaals het toezicht op het gezondheidswezen in Egypte en het kanaal van Suez j ter tafel wilde brengen, een zaak waarvan Engeland liever niet hoort. Tengevolge van het onverhoedsche einde der samenkomst moest dan ook het reeds door den Duitschen afge vaardigde geformuleerde voorstel in portefeuille blijven. Ons plan zeide de heer Glad stone komt op 't volgende neer Vooreerst wenschen wij een leening te sluiten van 8 millioen pd. st. die het meest preferent zou zijn, en welk bedrag zou dienen om de eiscben tot schadevergoeding te kunnen vol doen, welke van verschillende kan ten tot Egypte worden gericht. In de tweede plaats willen wij de rente van de overige schuld met een half procent verminderen. Ten derde moet voorzien worden in een bedrag van circa 51/* millioen voor kosten van beheer enz. Van het overschot der inkomsten kan vervolgens, in de vierde plaats, vergoeding worden gegeven aan de fondsenhouders die het half procent interest moeten mis sen, terwijl eindelijk de rest, zoo er een is, voor andere doeleinden kan worden besteed. Dat er een ironisch gelach in het Engelsche Lagerhuis opsteeg toen de premier van deze «rest» sprak is te begrijpen. Engeland wilde deze regeling als definitief zien aannemen, maar het verklaarde zich bereid haar ook voor drie jaar in het leven te roepen, om dan nogmaals in een conferentie over de bestendiging te spreken. In dit tijdsverloop zou kunnen blijken hoe het met den financiëelen toe stand gesteld was. De becijferingen van Engeland toch werden hoe nauwkeurig zij opgemaakt mochten zijn ten stelligste bestreden door den Fran- schen afgevaardigde ter conferentie. Het verschil was zelfs niet gering. De Engelsche ambtenaren kwamen tot een deficit van 400,000 pd. st. per jaar, de Fransche tot een batig saldo van 6 700.000 pd. st. Een artikel van de Norddeutsc/ie Allgemeine Zeitung trekt in deze omstandigheden zeer de aandacht. De Times heeft Duitschland verwe ten dat het bijzonder welwillend tegenover Frankrijk is gestemd ge weest, een bewering die het Duit sche blad vinnig beantwoordt. Het behoeft niemand te verwonderen, meent de NorddeiUschedat Duitsch land het met de Fransche voorstel len. welke de belangen der fondsen houders wilden behartigen, eens was, j en dat het, even als de andere mo gendheden tot welke Engeland dit verzoek richtte, weigerde bijzonder invloed aan te wenden op Frank rijk ten behoeve der Engelsche voorstellen. Engeland heeft de an dere mogendheden willen verplich ten een oordeel uit te spreken over zijn strijd met Frankrijk, zonder twijfel verwachtende dat zij het zich tot een eer zouden rekenen de En gelsche kastanjes uit het Fransche vuur te halen*. Geen der mogend heden gevoelde daartoe echter roe ping. geen van hen wenschte in 't belang van Engeland pressie uit te oefenen, het allerminst Duitschland, dat sedert jaren door de Times ge regeld van vijandige oogmerken tegenover Frankrijk wordt beschul digd. Het plompe gesar van de Ti mes tusschen Frankrijk en Duitsch land heeft er, aldus besluit het blad, werkelijk toe bijgedragen om het vroegere geloof aan de Engelsche welwillendheid voor het Duitsche volk af te koelen en heeft den politie- ken blik der openbare meening in Duitschland verscherpt. Men ziet het: de gemoederen zijn sterk geprikkeld en Engeland staat voor een heet vuur. Gladstone schijnt geneigd te zijn door te tasten en ir. Egypte de vroegere krachtige houding weder aan te nemen. He den zijn in 't Parlement gewichtige mededeelingen te verwachten, ter wijl tevens een crediet zal worden aangevraagd tot het ontzetten van Gordon. Die gewichtige mededee- ling is wellicht reeds door Daily News ten deele onthuld door het heden ontvangen bericht, dat een der eerste diplomaten persoonlijk naar Egypte zal vertrekken met een uitgebreide volmacht. Hij kan daar als Engelsch Onderkoning voor Egypte, voorloopig de regeering op zich nemen. Daily News meldt dat de Engel sche regeering, om uitvoering te geven aan de vrijheid van handelen, „DE UITDRAGER". Roman uit liet alledaagsche leven. 15. Zoo ontvielen hun dan de bonte feestkleederen der jeugd, en Schalm kon geen beter middel gekozen heb ben, om hun dit recht diep op het gemoed te drukken, dan.... het af scheid in Oberhof. Toen Christina haren man het verwijt deed, dat hij Eduard niet lijden mocht, deed zij hem bitter onrecht aan. De uitdrager beminde werkelijk den jongen vau Aken met eene bijna vaderlijke teederheid, die intusscnen haast niet kon opgemerkt worden onder de strengheid, waarmede hij Eduard van kindsbeen af behandeld had. Jonas was van oordeel dat een knaap altijd streng moest in toom gehouden worden, zoo uit hem een man zou ontstaan, en Eduard moest zoo veel te meer naar dien regel worden opgevoeddaar de arme jongen gladweg bedorven werd. Maar hoeveel Schalm zich ook aan den knaap had laten gelegen lig gen, zoo gelukten zijne pedagogi sche grondstellingen toch al bijzon der slecht, en hoe meer Eduard in jarsn toenam, des te duidelijker zag Jonas het in, dat hij tevergeefs zijn goeden wil aan den knaap besteed hadwant Eduard bleef ver van die eigenschappen verwijderd, die de uit drager voor ieder braaf mensch en wakkeren man onontbeerlijk hield. De levendige afkeer tegen Eduard ontstond juist uit deze waarachtige genegenheid voor hemeen weerzin met droefheid vermengd, omdat Jo nas zich overtuigd hield, dat de jongeling op den ingeslagen weg zoude verloren gaan of te laat ont- i waken. Zoo werd hij toornig op hem, en nu paarde zich daarbij de vreeslijke angst bij de ontdekking dat Eduard zijn eenig kind beminde. Om die reden trad hij met een krachtig neen tusschen beiden, en'noodzaakte van Aken tot strengheid en tot het besluit om den jongeling voor drie jaren naar S.... te zenden; hij zwoer bij zichzelven aan deze verbintenis nimmer zijne zegen te geven. Dat hij met van Aken afsprak, om gedurende den tijd, die Eduard's vertrek vooraf ging, de liefde der jongelui door de vingers te zien, geschiedde alleen, om elk tooneel te vermijden, en zoo min Eduard als Mathilda tot een wanhopigen tegen- staud te wapenen, die toch bepaald alles zoude verergerd hebben. Het afscheid in Oberhof zoude hen beide niet alleen tot bezinning brengen, Ihen aan de ledige hersenschimmen die het mislukken der conferentie haar heeft verschaft, en ten einde zich beter te kwijten van de groote verantwoordelijkheid die op haar rast, een diplomaat van den eersten rang, waarschijnlijk een der minis ters, naar Egypte zal zenden, met uitgebreide volmacht als vertegen woordiger van Engeland. Onmiddellijk na het einde der conferentie heeft de Fransche financieele adviseur, de heer de Blignières, Londen verlaten, en heeft reeds een langdurig gesprek met den heer Ferry gehouden. Men ver zekert, dat de Fransche regeering besloten heeft, met nadruk aante- dringen op de uitbetaling der scha devergoeding aan de Fransche on derdanen, die bij het bombardement van Alexandië geruïneerd zijn. De Duitsche Regeering heeft, met oog op de cholera, den invoer van vuil linnen, gedragen kleederen en lompen uit Frankrijk verboden. Zij heeft echter, beter dan onze Regeeriug, de eischen der praktijk in 't oog gehouden en bepaald, dat de maatregel niet toepasselijk zal zijn op de kleederen en het linnen goed van reizigers. In de Weser Zeitung komt een uitvoerige beschrijving voor van een aanval door vier Engelsche smaks in de Noordzee op de Duitsche kot ter Diedriclb gedaan. De kotter is geplunderd. De nommers en letters der aanvallende vaartuigen zijn her kend. De politie in de Noordzee zal ongetwijfeld de schelmen wel weten te vinden of welzij zullen later hun straf niet ontgaan. Gisteren is te Bern de Internatio nale Conferentie voor Arbitrage bij een gekomen. Het lid van den Bonds raad, de heer Ruchounet, heeft haar geopend. Een 70-tal personen zijn opgekomen, meerendeels Duitschers, en eeuige uit Parijs en Kopenhagen. Er zijn natuurlijk verscheidene En- gelschen. De voorzitter heeft over de na- deelen van den oorlog uitgeweid en op de sommen gewezen welke de staande legers verslinden. Hij zag in de vereenigingen, die zich in 't noorden en het zuiden vestigden, een bewijs dat de openbare meaning een anderen keer nam. Internationale scheidsgerechten zouden, naar hij meende, binnen een niet te lang tijdsverloop regel worden. Na eeuige mededeelingen over den stand der zaken sedert het Brussel- sche congres van 1882, werd de eerste bijeenkomst gesloten. der jeugd ontrukken en in het wer kelijke leven voeren, maar hun ook in de herinnering hieraan eene goede geleidster op den levensweg geven. Schalm was overtuigd, dat, als de gedachte aan dit afscheid van Ma thilda van hen allen en van zijne jeugd, niet in staat was om Eduard tot ernstig strijden aan te sporen, om zijn karakter en zijnen wil te beteugelen en alle verzoekingen te bestrijden, aan welke hij voortaan zou worden blootgesteld, dat dan Eduard voor altijd ontwijfelbaar ver loren ware. Mathilda had zulk een talisman niet noodig, maar wel de troost, de hoop en den steun barer ouders. En dit hadden deze juist met die wijze van afscheid nemen bereikt. Mathilda had haren vader tot haar vertrouweling gemaakt. In weerwil zijner plaagzucht, zijner eigenzin nigheid en zoo menige andere zwak heid. had Mathilda haren vader har- De heer De Kerchove is te AtL tot lid der Kamer gekozeu. Het is licht te begrijpen dat de Belgische liberalen, na de nederlaag nu luttele weken geleden, buitengewoon ver heugd zijn over dit succes. Het resul taat is dan ook opmerkelijk wanneer men let op de meerderheid in het zelfde district door een clericaai Senator verworven. De verkozene heelt onmiddellijk, nadat de uitslag der stemming be kend was geworden, een rede tot liet volk gehouden en zijn verkie zing geproclameerd als een definitie: ongunstig oordeel over het school- wetsontwerp der regeering. Die redeneering is wel gewaagd, maar men kan een afgevaardigde i in zulke omstandigheden een weinigjt- overdrijving vergeven. De Association liberale te Brussel I nam een protest tegen het school- I wetontwerp aan, waarbij ook de ont- binding der Kamers gevraagd wordt. telijk lief, maar nooit nog had zij zijne zelfverloochening, zijne zui- vere wenschen voor haar geluk meer leeren waardeeren. nooit meet in hem den waren vader leeren lief hebben, dan op dien onvergetelijkei. dag. Zij klemde zich dan ook voort aan vaster aan hem, want zij zou het voor eene misdaad gehouden hebben hemwelke tijding va» Eduard ook, te verzwijgen. Jonas vischte noch naar de brie- I ven van den jongeling noch vroeg hij naar zijnen welstand, maar ontving l iedere tijding omtrent hem met zijne gewone welwillendheid, behandelde hem in alle gesprekken als zijnei pleegzoon, den speelgenoot van zijj. kind, den blonden knaap van vroe ger, in wiens doen en laten hij he; grootste aandeel genomen had, maa. ook zonder te vergeten dat diezelfde pleegzoon helaas, zijne vermaningei ontwassen was. Overigens had Schalm het vee.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1