BI\\E\Li\l). Montsioa en de Boeren in Kaap stad. Vele dooden zijn gevallen, daaronder verscheidene Engelschen. De Boeren werden verslagen. De kapitein van de visscherssmak Adelaide uit Huil, beschuldigd van medeplichtigheid aan het plunderen van het Duitsche schip Diedrich ontkent met nadruk eenig deel aan de daad gehad te hebben. Haarlem, 7 Augustus 1884. Gedurende de afgeloopen maand Juli zijn door de Politie alhier 60 personen vervolgd wegens dronken schap op straat. In de maand Juli van het vorige jaar was dit getal 82 dus 22 meer. Gisteravond hadden wij het genoegende voorstelling bij te wonen van het wereldberoemde paardenspel, onder directie van Blanus en Cohen. De prachtige voorstelling, door een talrijk publiek bijgewoond, hield ons allen in vurige spanning. Wat ons van alles het meest boeide waren vooral: '«Het fortuin onder het masker te paard,» door Mad. Leonora; «De Zeeuwsche boer en boerin, in nationale kleederdracht», door den heer N. Cohen en Mad. Annette; verder de onbegrijpelijke werkzaamheden op een telefoondraad door de jeugdige Jeannette, oud 12 jaar. Het vierjarig zwart merriepaard bereden in de hooge rijkunst door den heer Blanus; het staande draf- rijden te paard, en sprongen over hindernissen, door den heer Leon, en ten slotte de Jokey van Mon- tenie op een ongezadeld paard, door den heer N. Cohen, welke stukken allen met daverend applaus werden begroet. Allen, die zich met de kermis eens recht willen amuseeren en iets schoons en degelijks willen zien, iaden wij aan om eens een kijkje gaan nemen bij de heeren Bla nus en Cohen. Naar men verneemt, zal, ten gevolge van overleg tusschen het bestuur dezer gemeente en het hoog heemraadschap van Rijnland, gedu rende deze geheele week (4 tot 9 Augustus) eiken dag gedurende een half etmaal het stoomgemaal te Sparendam water van Rijnsland's boezem uitwerpen op het Noordzee kanaal, terwijl water te Gouda zal worden ingelaten. Men stelt zich voor hi ere v eene belangrijke ver- frissching var: Rijnland's boezemwa ter te zullen verkrijgen. Namens den Koning is door den minister van Waterstaat enz. aan den heer J. Swens alhier, tot wederopzeggensvergunning ver leend voor den aanleg en het gebruik van eene electrische geleiding tus schen zijn woonhuis en zijne fabriek, beiden alhier. Volgens een gisteren middag uit Londen ontvangen Reutertele- gram blijkt uit de diplomatieke cor respondentie in zake de Niserodat, na de gedachtenwisseling tusschen Engeland en Nederland, de twee mogendheden tot de volgende wijze van handelen hebben besloten, wel ke nader omschreven is in een tele gram, den 26sten Juli aan den con sul Kennedy re Oleheh verzonden. Die depeche luidt: Art. 1. Er zal aan den Radjah van Tenom eene gemeenschappelij ke nota worden gezonden om hem mate het hart outwikkeld wordt ten koste van al het andere, zoo is ook daarentegen onder mannenhanden de knaap blootgesteld, dat zijn hart achter het verstand komt, dat de ontwikkeling der teedere ziel, het uitgebreid g'ebied des gevoels niet aangekweekt wordenterwijl de hartstochten, de dwaze wil, met de jaren toenemen. Hetgeen er van Eduard's geest werkelijk ontwikkeld was, had hij den ouden Schalm en zijnen speel genoot Mathilda te danken, als ook zijnen goeden aanleg en zijne altijd werkzame verbeelding. Het gevoel van eene moeder te hebben was hem steeds vreemd ge bleven. en al beminde hij zijnen vader ook. zoo bestond toch tusschen hen noch het rechte vertrouwen, noch de gewone innige hartelijkheid; want beiden openbaren zich alleen door gestadige# omgang met el kander. te vragen de gevangenen op een bepaalden dag in vrijheid te stel len. Art. 2. Als de Radjah toestemt, en zich aan Nederland onderwerpt zal de Hollandsche Regeering de blokkade voor zijne havens ophef fen, zoodat deze weder voor den handel zullen zijn opengesteld, ten zij de Radjah opnieuw in opstand komt. De Nederlansche Regeering zal eene overeengekomen som van 100,000 roepijen betalen als de ge vangenen uitgeleverd zijn. Art. 3 Weigert de Radjah, dan zullen de Engelsche en de Neder- landsche troepen zich vereenigen om hem en zijn volk te straffen. Maxwell heeft bevel gekregen zich per Pegasus naar Oleh-leh te begeven, ten einde met de Neder- landscbe autoriteiten overleg te ple gen ten aanzien der beste midde len voor de uitvoering der overeen komst. Naar men verneemt, is de Duit- scher Fitz, of eigenlijk Heinrich Vieths, die dezer dagen te Amster dam wegens oplichting werd gear resteerd, dezelfde persoon, die in den nacht van 19 op 20 Mei jl. uit Nijmegen verdween, met medene ming van 500 Mark, welke hij van een vriend en landgenoot in bewa ring had ontvangen, en die Zondag 18 Mei te voren te Elberfeld van den bierhandelaar S., uit Nijmegen, i 1000 Mark ter wisseling voor ander geld had, waarmede hij zich even eens uit de voeten maakte, zonder dat men tot heden wist waar hij zich ophield. De Bella's hoeve, gelegen onder Nieuwendam. toebehoorende aan dr. Mezger, is gisterochtend bijna ge heel door brand vernield. In den nacht van Dinsdag kwam zekere W., wonende in de Prinsen straat te Kampen aan het huis van K. in 't Achterom kort bij de Hage- poort, klopte de bewoners van het huisje wakker en bood hun visch- angels te koop aan. Toen men van dit aanbod geen gebruik wilde ma ken, trok hij zijn mes en bracht aan K. en zijne vrouw belangrijke won den aan den arm en hun zoon in 't aangezicht toe. Heel spoedig daarna is hij door de politie gevat; hij wordt nu in verzekerde bewa ring gehouden, en hij, zoowel als de personen die hij wondde, zijn reeds in 't verhoor genomen. Toen Dinsdag avond de trein van de H. IJ. S. M., die te 9 uren 15 van Rotterdam vertrok, de Trom melenlaan onder Delft was gena derd, zag de aldaar wonende sla ger A. van Kan iemand op de rails liggen. Hij had juist den tijd den onbekende aan te vatten en van de plaats te rukken, toen de trein voor- i bij vloog, waarop de geredde hem toevoegde: «had mij laten liggen, dan zou ik nu verpletterd zijn». De persoon, die op deze wijze een einde aan zijn leven wilde maken, is een 18jarige smid in de gasfa briek te Delft. Op een dorp nabij Eindhoven ver voegde zich dezer dagen een persoon van ongeveer 17 jaren aan eene non nenschool om twee schoolgaande kinderen, naar hij zeide, op last der moeder af te halen. Daar hij de kinderen signaleerde doch hunne Indien Eduard zelf met een peil naald zijn binnenste had kunnen onderzoeken, dan zoude hij weldra bevonden hebben, dat bij eigenlijk den ouden Jonas veel liever had en dien veel meer vertrouwen schonk, hoe menigmaal hij ook door hem was bespot, berispt en geslagen geworden dan zijnen eigen vader, voor wien hij eene soort van vrees en koelheid gevoelde, ofschoon deze hem dikwijls geschenken gaf, hem met voorkomendheid behandelde en altijd zijne ondeugden wist te ver ontschuldigen. Tot Schalm's familie te behooren was iets natuurlijks voor Eduard, iets wat in 't geheel niet voor de eerste maal ter sprake kwam. De zoon zijns vaders te wezen, was iets heel bijzonders, waartoe hij zich eerst behoorlijk moest voorbereiden. Dat geleek wel eene bediening, die hem buitengewone voordeelen be loofde en die eene bijzondere waar namen niet kende, begaf de zuster, die de boodschap had ontvangen, zich naar de overste om raad te vragen. Deze achtte het gevaarlijk de kinderen aan een haar onbekend persoon af te geven en weigerde be paald. Een ingesteld onderzoek be wees dat het wantrouwen der zuster gegrond was, daar de moeder der kinderen geen last had gegeven die af te halen. Tegen de wed. J. van Bergen te Scheemda is proces-verbaal opge maakt, omdat zij sterken drank in het klein verkocht zonder vergun ning. Deze vrouw, pachtster van een vallaat, dreef dien handel zon der vergunning reeds van af Mei 1883, en nam alle mogelijke voor zorgen om de politie te mislijden. Een vrouw te Tilburg beviel dezer dagen van een dochter. Deze dochter had tot vader een 28-jarig letterzetter. De man van de letterkast was zoo gelukkig en trotsch op zijn vrouwelijke spruit, dat hij bij zijne letters te rade ging om zijn geluk te kunnen uiten. Een naam zou hij haar schenken, die met den rijkdom zijner gevulde kast kon wedijveren. De keus viel echter moeilijk, daar elk letterbakje hem aantrok.... Ein delijk was hij 't met zich zelf eens: Hij zou al zijn bakjes gedenken! De getuigen werden aangeroepen en hij toog met hen een schat van namen naar de griffie van den bur gerlijken stand. Hij verzocht den ambtenaar de in schrijving der geboorte zijner lieve linge te willen doen en reikte daar toe zijn trouwbrief over, waarop hij gemakshalve de volgende voornamen had aangeteekend om in de akte te worden opgenomen. Antonetta Barbara Cornelia Doro thea Euphonia Francisca Gertruda Henrica Isabella Johanna Kanonia Laurentia Maria Norberta Olijmpia, Petronella Quirina Rosalia Susanna Theodora Ulrica Veronica Wilhel- mina Xantippa IJpsilona Zepherina. Men heeft nog niet te weten kun nen komen, of ter griffie van den burgerlijken stand zoo geheel en al voldaan werd aan het verzoek van den zoo verheven gestemden vader, maar wel heeft men gehoord, dat hij daar nogal spoedig aan de deur stond. Een der vele losloopende onge muilbande trekhonden te Venlo viel een 13-jarigen jongen zoodanig aan, dat men er slechts met groote moeite in kon slagen, het woedende beest te verwijderen. De jongen is echter aan horst en beenen zoodanig gebe ten, dat hij onder behandeling van twee geneesheeren is. He beest, dat reeds meer personen heeft gebeten, is door den eigenaar afgemaakt. Vele boeren (belanghebbenden) in Overijssel beweren, dat in de laatste dagen de aardappelziekte in verschillende streken zou zijn waar genomen en sommige akkers zelfs zwaar zouden zijn aangetast. Deze berichten zijn onjuist. Het gewas staat buitengewoon gunstig en van het bederf is nog geen spoor waargenomen. De prijzen zijn da lende. Dezer dagen is op 1.50 M. be neden zomerpeil uit de sluiskolk der voor rekening der provincie Fries land uitgeruimde Irsumerzijl gevon digheid noodzakelijk maakte. Zijn gezond verstand kwam dat alles zeer verkeerd, ja belachelijk voor, maar hij had van zijne kindsheid af aan, zoo bijna geheel onder vreem den en zoo voor zich zeiven geleefd, dat het niet te verwonderen was dat hij zich geheel op zijne eigene manier ontwikkelde, en zoo niet i hij Schalm, dan in zich zeiven alleen beperking en bevrediging zocht. Doch dit had ook al weer eene goede zijde, in zoover hij hierdoor eene zekere mate van persoonlijk heid verwierf, die, daar hij Mathilda vurig beminde, en eene eergierige verbeelding bezat, eene soort van wilskracht werd en eene wending aannam, welke den bevalligen jon geling heel goed stond. Zoo kwam Eduard te S....; hij begon zijne jurische loopbaan, en werd om zijnen naam en zijne aan bevelingen niet alleen bij den heer Wulfens en de notabelsten der rech- den een in elkander sluitende gou den trouwring, waarop aan de boven zijde twee in elkander gevatte han den en aan de binnenzijde der beide deelen is gegraveerdGhetrou tot in de doot. De ring zal weinig minder dan 300 jaar oud zijn, daar de be doelde kolk bij de verlegging der Zijl in het begin der 17e eeuw werd gedempt. Hij is door Ged. Staten aan het Friesch museum in bruik leen afgestaan. GEMENGD NIEUWS. De ondanks alle waarschuwin gen steeds opnieuw herhaalde on voorzichtigheid om petroleum te gieten op een smeulend vuur, heeft te Aulnayl' Aitre, in Frankrijk, dub bel treurige gevolgen gehad. Eene keukenmeid was op de bovengenoem- wijze bezig het vuur in een fornuis aan te wakkeren, doch was althans nog verstandig genoeg, de petrole um droppelsgewijze uit de kan te laten vloeien, toen de huisknecht gekscherende tegen haar arm stiet, met het gevolg dat de druppels in een straal veranderden, waarlangs de vlam de kan bereikte, die met een ge weldigen knal uit elkaar sprong. Beide personen waren in een oog wenk van vlammen omringd. De koetsier, die op den knal kwam toe schieten, bekwam eveneens hevige brandwonden, maar bracht er al thans het leven af, doch keuken meid en de knecht bezweken nog denzelfden dag, na een vreeselijk lijden. Mevrouw Gladstone, echtge- noote van Engelands Minister-pre sident, heeft voor het bestuur der te Londen te houden internationale hygiënische tentoonstelling een ver handeling geschreven over de wijze hoe in de slaapkamers de gezond heid het best te bevorderen is. Dit werkje, waarvan duizelden exem plaren verspreid worden, bevat vele voortreffelijke raadgevingen. Voor namelijk betoogt de schrijfster de noodzakelijkheid van het tegengaan der nieuwe gewoonte, kinderen laat naar bed te brengen, en met scherpe wapenen bestrijdt zij de misbruiken van het maken van toertjes met kin derwagens. Hoogst zeldzaam zijn de landen waar ministersvrouwen met zoo veel zorgvuldigheid de gezond heid van het opkomend geslacht ter harte nemen en hare uren van uitspanning aan het schrijven van zulke boekjes besteden. Te Ostende zijn twee zakken rollers op heeterdaad betrapt, die er hun werk van maakten in de bad koetsjes te sluipen en de zakken der badgasten te ledigen, terwijl zij in zee waren. Een zonderlinge gebeurtenis, heeft de bezoekers van het gerechts hof te Parijs in opschudding ge bracht. Een man die in een gaan derij wandelde, haalde eensklaps een revolver te voorschijn en schoot driemaal op het beeld der republiek. Hij werd natuurlijk aangehouden. Voor den commissaris van politie zeide de man«Mijn revolver was slechts met los kruit geladen, maar ik heb de republiek gedood ik ben tevreden». Hij is naar het krank zinnigengesticht gebracht. Een onlangs overleden boekhan delaar te Vasarhely, in Hongarije, Johann Schultz genaamd, heeft in zijn testament zijne geheele bezit ting, te zamen f 8000 bedragend, vermaakt aan dengeen, die denzelf den naam draagt en tevens hetzelfde terlijke hiërarchie toegelaten, maar ook in de kringen der aldaar -wo nende kooplieden en geleerde aris tocratie geïntroduceerd. Als student waren zijne boeken en Mathilda zijn eenige omgang geweest. Buiten de uitdragersdochter, de prinses zijner jeugdige droomen, had hij geen an der meisje leeren kennen, ten minsts geen ander zijner oplettendheid waar dig geacht; de salons benevens de prachtige kleeding der voornamen, ofschoon altijd aanlokkelijk voor hem, waren hem in Berlijn vol strekt vreemd gebleven. Maar te S.... ging die tooverwe- reld voor hem open. Rijkdom en beschaafdheid, kunst en litteratuur, zoowel als het aantreklijke gezel schapsleven, namen hem in den wij den schoot op, en, daar hij knap van gestalte, talentvol en de erfge naam eens rijken mans was, daar hij zich gemakkelijk in allerlei vor men der samenleving schikteja Tak uitoefent. Yoor het geval dat zoo iemand niet te vinden mocht zijn, komt het geld aan de armen zijner vaderstad. De hoogeschool te Heidelberg wil nog geen vrouwelijke studenten, Het aanbod van een damedie 100,000 Mark aan de Universiteit wilde schenken, onder voorwaarden dat vrouwen tot de studie aldaar werden toegelaten, is door den aca- demischen Senaat van de hand ge wezen. In Beieren en men begrijpt, welke sensatie de zaak juist in dat land moet maken is thans een kolossaal proces tegen bierbrouwers aan de orde. Commissiën houden zich daar in verscheidene plaatsen bezig met het onderzoek der ver- valschingen en der vervalschings- middelen in de bierbrouwerijen. Zulk een algemeen onderzoek heeft in Beieren nog nooit plaats gehad. Er wordt opnieuw eene po ging aangewend om diamanten te maken, en nu wel door den blik sem. Een gewone afleider, voorzien van een bal in plaats van eene punt, is aan een hoogen mast bevestigd en eindigt aan den onderkant in een korperen stuk van 1/s eng. duim middellijn. Dit koperen gedeelte reikt een eind in eene porseleinen buis met houtskool gevuld, waarvan het j andere einde met een dergelijk stuk koper gesloten is, dat degrondver- binding vormt. Wanneer de afleider door een blik semstraal getroffen wordt, moet de electriciteit noodzakelijk door de kool en men verwacht hiervan diamant- vorming. VARIA. Een practicusEen dokter ont ving onverwacht eenige gasten, die noch aan hem, noch aan zijne vrouw erg welkom waren; om hen dan ook met goed fatsoen kwijt te wor den, gebruikte hij het volgende middel eu zeideHeeren en dames, duidt het mij niet ten kwade, dat ik u even verlaat, ik keer aanstonds weder, maar moet nog even een ge vaarlijken poklijder bezoeken. Toen de dokter terugkeerde, waren de gasten vertrokken. Wat is dat, kom je nog zoo laat bedelen Bedelaar. Ja, mevrouw, we zijn vandaag met de familie voor uit spanning naar buiten geweest, en nou is 't wat laat geworden. Waarmee is de uniformkraag van een luitenant te vergelijken?Met een sterrenwacht. jEen nienw gewas. Een grond bezitter was met een stadsjuffer in het huwelijksbootje gestapt en keer de in den oogsttijd van hun witte broodsweken terug. Het koren was reeds gesneden en de gelukkige boer toonde aan zijn vrouw de rijke opbrengst. «Och, hoe mooi», riep het jonge vrouwtje eensklaps uit, «nu weet ik toch ook eindelijk lioe de «zwavelstokjes groeien.» Loffelijke getuigenis. «Ken je I den heer D. persoonlijk?» «Zeker, ik ken hem heel goed.» «En hoe denk je over hem?» «Wel, sedert hij zijn zaken geli- spelender wijze met hunne kleine lui men en ij delheden bekend raakte, zoo werd hij weldra een allemansvriend, een kleine lion, die op geen no bele soirée te S.... ontbreken mocht. De brieven die Eduard aan zijnen vader zond, meer nog die, welke deze omtrent zijnen zoon uit S.... ontving, gaven den ouden heer niet alleen de zekerheid dat zijn zoon toch een flinke vent was, vol hof- lijkheid, evenzoo als hij zelf ge weest was, door allen geacht en gevleid, maar ook dat hij als jong rechtsgeleerde algemeene tevreden heid verwierf. Dat was dan ook wezenlijk het geval, want Eduard legde zich vol ijver op zijne loop baan toe; juist niet omdat die hem zoo lief was, als wel om verder daarin door te dring-en om meer onafhankelijk te worden en bij zijne omgeving meer in aanzien toe te nemen. Een candidal - procureur meende hij. was toch eene al te groote nul"onder de vele benoemde getallen van :t openbare leven. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2