BINNENLAND. of de tijden ook eene verandering j gebiedend voorschrijven. Voor alles, het kan niet genoeg herhaald worden, voeren eerlijkheid en waardeering van het goede, ook bij den tegenstander, in dezen strijd het hoogste woord. J. S. M. ALGEMEEN OVERZICHT. Woensdag heeft de Keizer van Duitschland zijn zomerverblijf te Gasteiu, waar hij een drietal weken in de beste gezondheid heeft door gebracht verlaten om zich naar Ischl te begeven en een bezoek te brengen aan den Keizer en de Kei zerin van Oostenrijk. Tot Ebensee was het keizerlijk echtpaar den grij zen monarch tegemoet gereisd. Telken jaren heeft een dergelijke ontmoeting tussclien de beide keizers plaats. Redenen van beleefdheid, en de goede verstandhouding tusschen de beide vorsten persoonlijk bestaan-i de, zijn op zichzelf voldoende ter verklaring van het bezoek. Het ligt echter in den aard der zaak dat men er ook politieke beschouwingen aan vastknoopt. Dit jaar bestaat daar voor eenige meerdere reden, wijl de Oostenrijksche minister van buiten- landsche zaken. Graaf Kalnoky, en de Hongaarsche minister-president, Tisza. bij de ontmoeting tegenwoor dig waren, terwijl ook de Duitsche gezant, Prins Reuss, te Ischl was aangekomen. Ook de Russische ge zant, Prins Lobanoff was Woensdag te Ischl en had in den loop van den dag een onderhoud met den Duit- schen an den Oostenrijkschen ver tegenwoordiger. Vermoedelijk is deze samenkomst in verband te brengen met het voor genomen bezoek vanCzaar Alexander te Warschau, waarheen, naar wordt beweerd, Keizer Wilhelm en Keizer Frans Jozef zich mede zouden be geven. De ontmoeting der beide Keizers is op zichzelf een bewijs, dat het Duitsche-Oostenrijksch-Hon- gaarsche verbond nog in wezen is. Bij de berichten, die de Times no pens het bezoek ontvangt, wordt de tegenwoordigheid der ministers en gezanten in verband gebracht met de jongste gebeurtenissen in Enge land. 't Is te begrijpen dat de En- gelschen met eenige nauwlettendheid op soortgelijke verschijnselen letten, daar hun geweten niet geheel en al gerust is na het gebeurde op de con ferentie. De houding, door Granville tegenover Frankrijk en ook tegen over Duitschland aangenomenis niet geheel zuiver geweest, terwijl, nu Engeland als het ware verklaard heeft alles weder alleen voor zijne rekening te nemen, er geen enkele reden meer bestaat waarom de andere mogendheden langer meer dan ge wone wellevendheid tegenover de Britsche regeering in het oog zouden houden. Graaf Münster, de Duitsche gezant te Londen, heeft dan ook, naar uit Berlijn wordt verzekerd, de opdracht ontvangen om aan het kabinet van St. James te vragen waar dan toch de vergoeding blijft voor de schade bij het bombarde ment van Alexandrië aan Duitsche onderdanen berokkend. Gelijke vraag zal Frankrijk stellen, zoodat op dit punt weder samenwerking zal be staan tusschen de beide genoemde mogendheden. Onmiddellijk antwoord zal op die vraag wel niet volgen. De Engel- krijgen, laa: dat dan het laatste ge sprek zijn! Eduard was op reis naar huis. Zijne gedachten, zijne stemming wa ren zeer verdeeld. Eensdeels ver toefde hij met genoegen bij de her innering aan 't laatste seizoen in S.. bij de uitgezochte gezelschappen, de schoone oogen. de blanke halzen, de gesprekken vol geest en beval ligheid, die hij nu ontvloden was, nndersdeels kwam bij hem een bran dend verlangen op naar datgene wat hij in zijne geboorteplaats hoopte weder te vinden, gelijk met een flauw voorgevoel, dat niet alles zoo zoude zijn, als zijne verbeelding het hem voorspiegelde. Het beeld van Ma thilda en dat van zijn vader stelde hij zich voor in de helderste kleu ren; doch de herinnering aan Schalm, aan Christina en aan Betje had voor hem iets pijnlijks, dat hij tevergeefs trachtte te onderdrukken. Hij was de eenvoudigheid en burgerlijke scbe regeering heeft Lord North- brook, den minister van marine, met een speciale opdracht naar Egypte gezonden, een opdracht die, volgens de woorden van Gladstone in 't Lagerhuis, luidt: com de re geering van advies te dienen over den raad dien zij aan het Egyp tisch goevernoment, betreffende den tegenwoordigen toestand in Egypte, zal geven.» Hij vertrekt in den loop dezer maand. Eerst na het door hem in te stellen onderzoek kunnen ver dere maatregelen worden genomen, zoodat in ieder geval door deze zen ding het nemen van een onmiddel lijk besluit wordt onipogelijk ge maakt. Lord Northbrook blijft mi nister en ontvangt m Egypte den titel van "High Commissioner.» Sir E. Baring wordt hem toegevoegd. De Fransche regeering heeft onmid dellijk den heer Barrère, vroeger consul-generaal te Alexandrië en die tijdens de conferentie den heer Waddington als financieel adviseur ter zijde stond, weder naar zijn plaats gezonden. De belangen van Frankrijk zijn. dit is vroeger geble ken, bij Barrère in goede handen. Het debat, hetwelk op de mede- deeling van den premier nopens de zending van Northbrook volgde, was kortGladstone was niet tot verdere mededeeling bereid. De Engelsche pers jucht. de keuze toe en noemt de daad zelf wijs en verstandig. Lord Northbrook heeft vroeger als onderkoning van Indië getoond voor een zware taak berekend te zijn. Door de bepaling dat hij zijn positie als ministers in het kabinet behoudt, is een belangrijk voordeel verwor ven. Hij zal, teruggekeerd, niet al leen bij het ministerie een rapport indienen nopens zijn zending, maar zelf in het Kabinet de maatregelen voorstellen en verdedigen, welke hij noodig oordeelt. Dit is zeker geen onbelangrijke zaak en het weegt ten deele op tegen het uitstel het welk wederom uit dezen nieuwen maatregel voortvloeit, een bedenking welke bij de Pall Mall is opge rezen. Gladstone gaat nu weder voor waarts, maar nog slechts aarzelend en zeer voorzichtig. Dit bleek ook uit het debat, hetwelk in het La gerhuis werd gevoerd, naar aanlei ding van het crediet van 300,000 pond sterling, aangevraagd voorde hulp aan Gordon te verleenen. Alle mogelijke gronden werden door den premier aangevoerd ter versterking van de meening, dat Gordon op dit oogenblik nog veilig te Khartoem zetelt en nog voldoende macht onder zijn bevelen heeft. Zelfs de laatste berichten door majoor Kitcher van den wonderlijken Mudir te Dongola ontvangen, vormden een schakel in de keten van bewijzen. Het was op dit oogenblik niet noodig hulp te zenden. Maar voor het geval die liulp noodig mocht worden, ook tijdens het recès van 't Parlement, wenschte de regeering over de mid delen te kunnen beschikken om on middellijk maatregelen te nemen. De beslissing zou dus alleen het be ginsel gelden. Verschillende leden toonden dan ook aan, dat een be drag als het genoemde, minstens vertienvoudigd behoorde te worden, terwijl het evenmin ontbrak aan personen, die zich tegen elke hulp verklaarden. De regeering mocht echter haar voorstel zien aannemen met overgroote meerderheid. Gladstone heeft dan nu, dank zij de gebeurtenissen der laatste we- naïveteit dezer lieden ont wassen, en de gedachte was hem onaangenaam, dat zij zich op hetzelfde standpunt als vroeger, tegenover hen zouden plaatsen, en hem met dezelfde ver trouwelijke ongedwongenheid zou den behandelen, als zij dat vroeger gewoon waren. De oude bedilzucht en hartelijkheid hadden voor hem iets vernederends, en hij besloot een houding en toon aan te nemen, die eene te groote vertrouwlijkheid niet zou toelaten. Toen hij, bij 't ondergaan der zon Oberhof voorbij reed, kwam intusschen de herinnering van het afscheid zoo snel en zoo sterk bij hem op, dat hij zich plotseling in de vroegere tijden terugplaatste vader Jonas in zijn geest weer voor zich stelde, met de gitaar in den arm en het roerende, eenvoudige liedje op de lippen. Duizendmaal betere melodieën,Jheerlijker stemmen, verrukkelijker gezangen had hifse- ken, geheel de vrije hand in Egypte, zoowel tegenover het buitenland als tegenover het Parlement. Het Journal de Bruxelleswel eene eenigszins partijdige bron, ver zekert dat Fersy, de Fransche mi nister-president, voor het geval dat zich de heftige tooneelen weder mochten voordoen, besloten heeft een beroep te doen op de gewapende macht, en in den boezem der ver gadering zelf de uiterste linkerzijde met de bajonet te bedreigen. Van Ferry's bezadigdheid hebben wij betere gedachten. Omtrent Madagascar zijn de laatste berichten, die van den Times, van 25 Juli gedateerd. Volgens deze maken de Fransche zich tot ernstig optreden gereed. Op Réunion zijn muilezels gekocht en per Oreuse naar generaal Miot afgezonden. Aan den kant der Hova's wordt de ver dediging geleid door den Engelschen kolonel Wïllonghby, gewezen aan voerder van vrijwilligers in de Zuid- Afrikaansche oorlogenhij heeft in het kamp van Farafatte ongeveer 10,000 man bij zich. Dit kamp is omringd door torpedo's die gelijk met den grond liggen; men heeft echter ook reeds voor eene linie van terugtocht gezorgd en zal dan po sitie kiezen te Ambozi, op 80 mijlen van de kust. De Frausche troepen uit Tonkin zijn op Madagascar gelaten. Zij zul len voor de helft naar Majunga gaan, om er de kern te vormem van een leger, dat van de westkust naar de hoofdstad zal optrekken. Het zijn de fuseliers der marine, die in Tonkin zeer bruikbaar bleken. De eerste minister van koningin Ranavalo III zou wel vrede willen sluiten, maar vreest, dat met zijn hoofd te boeten. De Franschen lij den veel aan koorts en dysenterie. De Temps doet uitkomen dat een deel dier berichten onjuist moet zijn. Met de weinige troepen van Ma junga uit, naar de hoofdstad te trek- keu, zou dwaasheid zijn. De weg uit het Fransche kamp naar Fara fatte loopt, daar voor dit kamp een ondoorwaadbaar moeras ligt, juist langs den weg, die als lijn van terug tocht is aangewezen. Alleen meent men thans een doorwaadbare plaats, niet verre van Tamatave gevonden, te hebben. Het Journal de BruxeUes doet een beroep op alle katholieken in de provincie om deel te nemen aan de contra-manifestatie op Zondag aan staande te Brussel. Men vreest voor botsingen wanneer beide, zoo wel de liberale als de katholieke manifestatie, plaats mochten vinden. Gisteren werd een opgewonden, schreeuwerige volksmenigte door de politie, de gendarmerie en de bur gerwacht op behoorlijken afstand van de Kamer gehouden. De pom piers deden stralen waters op het volk nederdalen. Verscheiden per sonen zijn in hechtenis genomen, waarna de menigte zich allengs ver spreidde. De voortzetting der Kamerzitting is niet minder heftig geweest. Toen de minister van justitie verklaarde dat hij niet inzag waarom de ge meentelijke autoriteit het hoofd zou buigen voor het rechterlijk gezag in de zaak der begraafplaatsen, is de heer Bara opgestaan met den kreet dat de regeering in opstand kwam tegen de wetdat de houding dert dien tijd gehoord, maar de be- toovering dier klanken bij de her innering aan al het geluk uit de kinderjaren, neen, dat had geen an der lied ooit voor hem gehad. In 't leven zijn drie dingen, Die voor ons nooit vergiuin, neuriede hij met welbehagen eenige malen. Hij zong het lied evenwel niet uit. daar de tekst hem hin derde. die eenvoudige pedanti- sche tekst, vol ongerijmdheden en eene recht schoolmeesterlijke ver veling. Voorbij het kerkhof komende, wend den zijne gedachten zich vooral op Mathildaen toen hij zich haar beeld in de schitterendsche kleuren der dweepzucht voor den geest haaldebemerkte bij ternauwer nood dat het rijtuig reeds de poort van Berlijn gepasseerd was. De avondschemering was ingevallen toen de postkar voor het huis van van den minister een schande, een schandaal was. Bara is daarop tot de orde ge roepen onder algemeen protest der linkerzijde, die zijn woorden toe juichte. De discussie over het ontwerp tot het verleenen van een krediet voor het herstel der diplomatieke betrek kingen met het vaticaan, is tot heden verdaagd. Bij het scheiden der Kamer waren alle uitgangen door de politie be waakt. Het was ten strengste ver boden zich voor het gebouw te be wegen. De heer Bara had een orde van den dag voorgesteld, waarin wordt geconstateerd dat het gemeentebe stuur van Brussel zijn plicht deed en dat het ministerie te kort kwam in eerbied voor de burgerwacht door troepen te requireeren. Het gedrag van het kabinet wordt daarom af gekeurd. Met 81 tegen 39 stemmen is dit voorstel verworpen. De troepen zijn in de kazernes geconsigneerd en de burgerwacht is opgeroepen. De sultan van Marokko zou, naar hetgeen een Engelsch corres pondent uit Tanger (waarschijnlijk sir John Drummond Hav, de consul zelf) schrijft, zich tegen de Fransche aanmatigingen beginnen te verzetten, iets dat de Franschen misschien niet ongaarne zouden zien. De correspondent meldt, dat de troepen des sultans te Azanet bij eenkomen, waar ook de contingenten uit de naburige stammen beenge roepen zijn, gezamenlijk ten getale van 4 a 5000 man. De sultan heeft bevel gegeven den stam der Angara Kabila's geheel te vermoorden, omdat zij Frankrijk's bescherming gevraagd hebben. Hun ne goederen zullen geplunderd, de mannen gedood, de vrouwen en kin deren als slaven verkocht worden. Geen enkele der aanhangers van den cherif van Wazzan zou gespaard worden. Deze expeditie zou bedoeld zijn als eene uitdaging aan Frankrijk, ten einde tot een oorlog te komen. De sultan zou de partij van den cherif willen verpletteren, om allen die zich heimelijk onder bescher ming van de vreemdelingen willen stellen, daarvan af te schrikken. Haarlem, 8 Augustus 1884. Gisteren middag zijn door over lading van de overzetpont in het Spaarne alhier zes personen te water geraakt, die echter allen zijn gered. Gisteren namiddag is een wa gen, waarop eenige kinderen speel den. in den Heerensingel alhier ge reden en daarbij drie kinderen te. water geraakt, die allen door jon gens zijn gered. Eene vrij aanzienlijke menigte, waaronder ook verscheidene dames, woonden de gisteren op het terrein aan de Kleverlaan begonnen «cric ket-wedstrijd tusschen de Haarlem- sche en Engelsche club bij. De uit slag tot nu toe was. dat de Engelsche spelers in ééne partij 170 punten behaalden, terwijl de Haarlemseke in twee partijen 91 punten maakten. Het vrolijke spel bracht alle aan wezigen in eene aangename stem ming. De wedstrijd loopt heden ten einde. den heer van Aken stil hield, de postillon zijn vroolijk «tralala» blies, en papa Arnold uit den winkel zij nen zoon te gemoet kwam. Welkom, welkom, duizendmaal welkom, lieve zoon- riep de heer van Aken, Eduard uit het rijtuig helpende. Goeden avond, beste vader; hier ben ik weer, veel groeten uit S.. Dank-jedank-jeKom nu maar gauw binnen, en laat die men- schen maar voor het goed zorgen; je kamer is al sedert veertien dagen in orde gebracht. Yan Aken ging hierop met zijn zoon door den winkel, waar de aan gekomene door Schuurman en het overige personeel begroet werd. Na met dezen en dien welstandshalve een enkel woord gesproken of na hun gezondheid gevraagd te heb ben, volgde hij zijnen vader naar de woonkamer, waar alles tot een lekker souper was klaargemaakt. Het provinciaalbestuur van Noord-Holland besteedde gisteren bij enkele inschrijving aanle. het planten van helm in de Rijksduinen onder Sehoorl (Raming f 3000). Min ste inschrijver J. Oldenburg, te Ber gen f 29302e. het bouwen van een desinfectie-loods bij de zieken-barak te I.Jmuiden (Raming f 2700). Min ste inschrijver P. J. Schaafsma, te Haarlem f2133. Het Algem. Nederlandsch Werk lieden-Verbond, afdeeling Rotter dam, heeft eene volks-vergadering bijeengeroepen op Vrijdag 8 Aug. des avonds ten half negen ure, in het lokaal CaledoniaHaringvliet Nz. Onderwerp: Waarom geen belas ting op het inkomen, en wel ver hooging van den accijns op het ge distilleerd. Een algemeeD protest past allen werklieden. Hoe kan dat geschieden De Nederlandseh-Amerikaan- sche Stoomvaart-Maatschappij heeft van haren hoofdagent te New-York het volgende telegram ontvangen: Volgens rapport van de New- York Herald, is het stoomschip Amsterdam den 30sten Juli bij Sable eiland ver ongelukt. Verscheidene dagen had men geene waarnemingen kunnen doen. Al de opvarenden werden gered behalve de tusschendekspassagiers Ileinrich Schnellenberg (vermoedelijk Hein- riek Schellenberger uit Aschbach in Zwitserland) en Wilhelm Dicks uit Creield, en de kolentremmer Bram mei (vermoedelijk Franciscus van Bommel). De voorbeeldigste orde heeft aan boord geheerscht. Dcor het Goever- r.ement van Canada werd een gedeelte der passagiers naar Halifax vervoerd. (Het stoomschip Amsterdamkapt. Lucas, vertrok 19 Juli van Amster dam naar New-York met lading en 214 passagiers). De Amsterdam zal waarschijnlijk geheel verloren zijn. Het schip was 35 mijlen buiten zijn koers. Het had gedurende de reis buitengewoon mistig weerslechts twee dagen was het helder. Ofschoon de Amsterdam in den nacht van Woensdag schipbreuk leed, zijn de passagiers niet vóór Donderdag nacht aan wal gekomen. De ekwipage werkte Donderdag den ganschen dag aan het in zee werpen der lading, met de hoop het schip vlot te brengen. De beide Engelschen, die verdacht worden in het gebouw der Associ- atie-Cassa te Amsterdam den beken den diefstal, ten nadeele van den kantoorlooper der firma J. Kol te hebben gepleegd, blijven hardnekkig ontkennen dat zij elkander ooit te voren hebben gezien. Zij beweren stokstijf, dat niet zij de bankbiljet ten in den Bloemendaalschen omni bus hebben verstopt onder het kus sen. Met behulp van hunne portretten wordt in het buitenland hun ver leden nagespoord. De Scheveningsche burgerij heeft aan den commissaris van politie Vernee aldaar, wegens zijne groote diensten, bij gelegenheid van het aanspoelen van dynamiet bewezen, gisteren een aandenken aangeboden, Nadat Eduard zich naar zijn oud- vertrouwlijk kamertje gehaast had, om zijn reisgewaad af te leggen, en verscheidene brieven uit den koffer te nemen, die hij zijnen vader over- j kandigde vonden beiden eindelijk tijd ien gelegenheid goed uit te praten. Ik had je al gisteren gewacht, lieve Eduarden ik ben daarom niet uitgegaanmaar wie er kwam, Eduard niet O, ik was bepaald, volgens mijn schrijven, gisteren al gekomen, maar ik ben in S.... met het visite brengen niet klaar gekomen, en ik kon toch eene uitnoodiging bij Wul- fens op zijne buitenplaats niet af slaan, want ik ben hem, in ieder opzicht, veel dank en achting ver- schuldigd. Zeker, zeker! Ik kan mij zoo i voorstellen, hoe men je heeft ont- j vangen dat heb ik wel uit alle brieven gemerkt. Nu, 't is goed dat jje hier bent. Een lekker glaasje tot welkomst in «Koude-Steen» Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2