BINNENLAND. genomen en door den Koning on-j derteekend. Uit Constantinopel wordt aan de Politiscke Correspondent geseind, dat de vertegenwoordigers der mo gendheden ouder voorzitterschap van graaf Corti te Therapia verga derd hebben, om te spreken over de houding, die men moest aannemen in het conflict tusschen de Porte en de sanitaire commissie. De vertegenwoordigers hebben be sloten, dat de rechten van sanitairen aard, welke door de schepen betaald worden, in handen der respectieve consuls zouden gestort worden. Het algemeen gevoelen in Egyp tische militaire kringen is, dat wan-1 neer definitief besloten is tot het zenden eener expeditie in den herfst, om Gordon te hulp te komen, deze expeditie den Nijl zal opvaren langs Dongola. Men kan de plannen om Soeakim tot basis der operatiën te maken en een spoorweg van Soeakim naar Berber aan te leggen, als defi nitief opgegeven beschouwen. Het reeds ontscheepte materiaal voor een spoorweg zal in Indië kunnen ge bruikt worden. De volksraad in de Transvaal nam met bijna algemeene stemmen een besluit aan tot ratificeering van de nieuwe conventie der Transvaal, en tot het betuigen van dankbaar heid wegens de edelmoedigheid van j de keizerlijke regeering. Het besluit, komt in verzet tegen I verscheidene artikelen der conventie, j vooral tegen het artikel betrekke lijk de grenslijn fcusschen Transvaal en Bechuanaland. Een opstand tegen het Turksch gezag onder de Arabieren in Yemen uitgebroken, breidt zich uit. Men meldt uit Varna aan Daily News dat de goeverneur getelegrapheerd heeft om vermeerdering van troepen. Volgens de Da,trie is het thans zeker, dat Hiep-Hoa, koning van Annam, geen natuurlijken dood gestorven is. Het doel er van is dan ook niet twijfelachtig: het land te onttrekken aan de verplichtingen, door den koning aangegaan. Volgens de jurisprudentie der mandarijnen, worden met den dood des konings, de door hem gesloten tractaten ver nietigd. Het is duidelijk dat de Fransche regeering deze Oostersche opvatting niet deelt, en de resident te Hué, de luitenant-kolonel Rein- hardt, heeft ook terstond bevel ont vangen, den nieuwen koning niet te erkennen, als deze de tractaten uiet bevestigt. Haarlem, 9 Augustus 1884. Nu de heer Van Lier het Haar- lemsche publiek gedurende de ker- misweek met het «Mensch, erger je niet!» niet weinig heeft g-eamu- seerd. is door hem het plan opgevat, ten einde eeuige afwisseling te ge ven, met Zondag a. s. te beginnen eeuige andere stukken te geven. Het eerste zal zijn «Het Melkmeisje van Overveeneveneens een blijspel met zang en quodlibets, door den heer Leon van Lier. De titel belooft iets aardigs; terwijl de heer Van Lier's goede naam er ons voor waarborgt, dat wij ook nu iets te zien zullen krijgen, wat der moeite waard is. is alles. Maar daarentegen hebben zij een niet onaardige hoeveelheid, onwetendheid en domheid: God be- hoede ieder jongmensch! Hm. hm, zoo. zoo! Nu tot de anderenHoe maakt het vriend We- del? Die moet twee allerliefste doeh- ters hebben, hoor ik. Zeker! Twee talenten, alle beiden, Louise zingt allerliefst en tee kent prachtig, Leonore maakt uit muntende verzen, en zal binnen kort een boek uitgeven. De dames, hoe wel wat ij del, zijn met dien dich terlijken geur doortrokken, die be- tooverend in aller harten dringt, en 't is dus heel natuurlijk, dat in 't bijzonder kunstenaars en geleerden rondom deze dames fladderen, schoon ze beiden meer interessant dan mooi zijn. Wedel is niet rijk, is 't wel? Ik denk van neen! Hij heeft wel een goede praktijk, maar ik ge loof niet, dat er. na zijne dood, iets Voor dit nieuwe stuk zijn geheel nieuwe costuums en decoraties ver vaardigd; terwijl het publiek boven dien nog bijzonder attent wordt ge maakt op het aardige mechaniek en de belangrijke tooneelschikkingen, die in dit stuk voorkomen. Het getal belangstellenden in het cricketspel was gisteren grooter dan zulk een Donderdag het geval was. Des morgens te 10 uur waren de cricket-spelers van de clubs Ton- bridge Rovers» uit Engeland en «Rood en Wit» alhier weder te samen gekomen op het terrein aan de Kle verlaan, tot voortzetting van den kampstrijd. Het stedelijk muziek corps, deed zich van tijd tot tijd hooren. Het terrein was met de En- gelsche en Hollandsche vlaggen ver sierd. De warmte van 99 graden Fahrenheit werd door een zacht windje eenigzins getemperd, waar door het op het vlakke veld zeer goed uit te houden was. De uitslag was, dat de Engelsehe spelers 174 punten en de Haarlemsche Club 66 punten behaalde. De Engelschen toonden zich meesters in het spel en vonden bij de kenners groote be wondering. De Engelsehe cricket-spelers zijn weder vertrokken. Aan J. Kimman is door B. en W. dezer gemeente vergunning ver leend om zijne smederij aan het Plein, no. 23, uit te breiden, door bijbouwing van eene smederij in de Wagenmakerslaan, no. 7. Tot organist bij de Hervormde Gemeente te Bloemendaal is benoemd de heer P. Vergers, alhier. Een 23-jarig jonkman, die op 11. Woensdag alhier was gehuwd, is gisteren overleden. Z. M. de Koning heeft goedge vonden te bepalen, dat het geheele personeel in dienst van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje, gedu rende zes maanden, te rekenen van den sterfdag des Prinsen af, in het genot zal blijven van het volle trak tement, dusver genoten, en verder levenslang een pensioen zal ontvan gen naar gelang van het aantal dienstjaren, door ieder vervuld, en naar den maatstaf van één twintig ste van het traktement voor elk dienstjaar. Bij kon. besluit van 6 Aug. zijn: le de kolonel W. C. Hojelen de majoor H. Beijerman, van den grooten staf, eervol ontslagen uit hunne betrekking van adjudant van, nu wijlen, Z. K. H. den Prins van Oranje, en in verband daarmede, in hunnen rang teruggeplaatst bij het wapen der artillerie, eerstgenoemde ingedeeld bij den staf der artillerie, met bepaling dat hij ter beschik king zal zijn van den Minister van oorlog, doch zoolang bij het Militair Huis des Konings gedetacheerd zal worden tot dat tijd en wijlen de vereffening der nalatenschap van Z. K. H. den Prins van Oranje zal zijn afgeloopen, en laatstgenoemde bij het 2e regiment veld-artillerie 2egenoemde hoofdofficieren benoemd tot 's Konings adjudanten in buiten- gewonen dienst. Z. M. de Koning heeft den Koning der Belgen schriftelijk zijn dank betuigd voor 's Konings deel neming bij den dood van den Prins van Oranje, o. a. bewezen door het zenden van den Graaf van Vlaan deren ter bijwoning van de plech tige begrafenis des Prinsen. De Kroonprins en de Kroon- zal overblijven. Hij heeft veel uit gaven, want zijne huishouding kost hem nog al wat. om gelijk op te gaan met zijn kennisssen en vrien den. Natuurlijk, en met zingen', teekenen en verzen maken, kunnen dan zijne achtergeblevenen zich roe den. Dat beteekent nietsZie, Edu- ardj! ik houd van een verstandige weelde. Rijke menschen maken het zich tot plicht, zich door glans te omringen, om zoodoende kunst en industrie op te houden. Men doet dit gaarneverondersteld dat de beurs het verdragen kan, en als het niet ontaardt in bloote zucht om te schitteren. Maar ook een Crezus kan uitgaven doen, waarvoor hij toch op den duur niet rijk genoeg is; en een vermogen is spoedig verdwenen, wanneer men onberaden de slaaf wordt van al zijne begeerlijke zin nen! Ik zou je aanraden met die Wedels niet al te vertrouwd te wor- prinses van Zweden en Noorwegen zullen gedurende de maand Septem ber e. k. verblijf houden in het Hotel Kv/rzaal te Zandvoort. Het blijkt uit een schrijven van een der schepelingen van de NiserOj dat deze lieden het zoo erg kwaad niet hebben. De vrouw van den eersten machinist. Wilson, ont ving van haar man bericht, dat hij een volmaakte gezondheid geniet en dat. indien de behuizing wat beter ware, hij en zijn maats zich «naar omstandigheden very comfortable» zouden bevinden. Het tijdelijke Rijkstelegraafkau- toor te Zandvoort heeft van 8 Aug. en zoolang dit noodig blijkt, door loopenden dag- en beperkten Zon- dagdienst en is openop werkdagen van 8 uren voor- tot 9 uren namid- dogsop Zon- en feestdagen van 9 uren voor- tot 5 uren namiddags. Te Amsterdam deed zich het ge val voor, dat in een gezin de heer en de vrouw des huizes en de dienst bode zeer onpasselijk werden, na het gebruik van garnalendie den vori- gen dag gekookt en gepeld waren. Men zij alzoo op zijne hoede. Gisterenmiddag ongeveer 1 uur, had in de Wijde Kapelsteeg te Am sterdam, eene ernstige vechtpartij plaats, tusschen vijf marine-matro zen; een groote politiemacht was noodig om de vechtenden te arres teeren. Twee zijn ontvlucht en een derde liet zich door vijf agenten naar het bureau aan de Oudebrugsteeg dragen. Men leest in de Zaanl. Cl. In den nacht van Zondag' op Maandag hoorde de weduwe Duijts op het Meerster Cornelispad te Zaandam tot tweemalen toe een al- lerontzettendsten gil slaken, en den volgenden morgen werd er nabij hare woning een groote plas bloed'opde straat gevonden. In dienzelfden nacht werd op het Papepad aan de deur der woning van de weduwe Bes op zeer luidruchtige wijze aangeklopt, en ook op dat pad werd den vol genden morgen een plas bloed op straat gevonden. Men verdiept zich in gissingen over deze geheimzin nige feiten. Uit het door de politie ingestelde onderzoek is nog niet ge bleken, of hier al of niet aan eene misdaad moet worden bedacht Gister ochtend vertrok een veer tigtal leerlingen der hoogste klasse van de school van minvermogenden te Leiden, onder geleide van den heer N. Brouwer, hoofd dier school, per Hollandschen spoortrein naar Haarlem, om in de schoone omstre ken dier stad den dag door te bren gen. De onkosten, die aan dit uit stapje verbonden waren werden be streden uit de spaarcenten der jon gens, die hiervoor een jaar lang wekelijks drie centen aan den hoofd onderwijzer in bewaring hadden ge geven. Onder hen bevond zich een jongen, die niet kon loopen en door zijne schoolmakkers bij beurten in een wagentje werd voortgetrokken. Donderdag reed een landbouwer J. B. de K. van Haastrecht met twee zijner kinderen in een tilbury naar Gouda. Even vóór de kom der gemeente, op den IJseldijk, schrikte het paard voor eenige knotwilgen, die aan den kant lagen. Het paard den; want je zou wel eens aan een dier dochters kunnen blijven han gen. De kunsten, die zij beoefenen, schijnen mij toe zeer aantrekkelijk te zijn. Hahanu maar geen gekheid, papa! Ik ben heel ingenomen met Louise en Leonore, maar trouwen, neen, dat zou ik met geen van beiden willen. Toldt is vooral een respectable firma. Hoe bevalt het je daar in huis? Heel goed; maar daar gaat alles werkelijk stilletjes toe. Het zijn net menschen van den ouden stem pel en zelfs hunne groote luxe draagt nog den stempel van 't ver- ledene. Zij zijn even onberispelijk als rijk, en hebben een eenigen zoon, die, juist als zijne ouders, op een stijf middeleeuwsch houtsneêplaatje gelijkt, en bovendien, pas twee da gen geleden, het verbazende geluk gehad heeft, zich te verlooven met met de tilbury en de daarin gezeten personen vielen van den dijk af. De personen kwamen gelukkig vóór liet te water gaan ongedeerd uit het rijtuig, doch het paard viel voor over in de sloot. Het was onmoge lijk het paard te redden, daar het verschrikkelijk wild was en met het hoofd onder water lag. Het werd een half uur later levenloos op het droge gebracht. Eergisteren brandde te Nyega de boerenplaats af, toebehoorende aan baron J. W. J. de Vos van Steen- wijk, te 's-Gravenhage en bewoond door Yne Bloemberg. Voordat de naastbij zijnde brandspuit van het dorp Langveer, op 1/.1 uur afstonds gelegen, ter hulp kon komen, was huis en schuur met al het hooi en het grootste gedeelte van den inboe del reeds door de vlammen verteerd. De brand is door het broeien van hooi ontstaan. De militaire overheid te 's Hage moet den soldaten aldaar in garni zoen verboden hebben, eene zekere herberg aan den Loosduinschen weg te bezoeken. Dit verbod zou in verband staan met de dezer dagen gepleegde mis handeling van een beschonken jager. In de gister gehouden volks-ver- gadering, door de afd. Rotterdam van het Algemeen Ned. Werkl. Verbond uitgeschreven, werd bij acclamatie de volgende motie aan genomen De vergadering, erkennende dat de accijns op het gedistilleerd niet in hetnadeel behoeft te zijn voor den werkenden stand, omdat een minder gebruik of geheel onthou ding van eigen wil afhankelijk is, zonder nadeel aan de volksgezond heid toe te brengen en bovendien aan de welvaart bevorderlijk kan zijn Acht evenwel eene verhooging dier accijnsen onbillijk, omdat die geheel eenzijdig werkt en te groot verschil oplevert met den accijns op den wijn. Zij acht tevens die verhooging onbillijk, zoolang niet een ieder naar zijn vermogen bijdraagt in de benoo- digde Staatsuitgaven door middel eener klasse- of inkomstenbelasting. Zij acht tevens eene verhooging dier accijnzen niet in het belang van het volk, zoo het niet daardoor be vrijd wordt van de zijn welvaart in den weg staande indirecte belastin gen, zooals op zout, zeep, bier en de directe belastingen op den grond waarop werkmanswoningen zijn of zullen worden gebouwd. Op bovengenoemde gronden spreekt de vergadering de wenschelijkheid uit, dat zoo spoedig doenlijk eene reorganisatie plaats hebbe van het belastingstelsel, eene inkomsten- of klassebelasting worde ingevoerd, zoo noodig eene verhooging van het successierecht, en alsdan worde over gegaan tot afschaffing van alle in directe belastingen, welke door hare invoerrechten den handel belemme ren, voor de nijverheid drukkende zijn en de welvaart van den wer kenden stand in den weg staan, en mede eene afschaffing der directe belasting op den grond waarop werk manswoningen zijn of worden ge bouwd. De vergadering houdt zich even wel verzekerd dat de gewenschte belastinghervormingen niet te ver wachten zijn van deze eenzijdig ge- een jong. mooi. vroolijk meisje, een weeze, met zoo maar 900,000 daal ders Dat is jammer! Waar zul jij nog eens verzeilen? Hei zou nogal dwaas zijn, als een ferme jongen, zooals jij, die talent, naam en goed uiterlijk heeft, niet bij de dames wist veroveringen te maken! Wat? jij, slungel! wil het woord er niet uit? Vooruit maar, je hoeft je hier niet te geneeren. Ik was ook zoo'n echte snuiter, toen ik jong was, maar steeds met eere. dat spreekt. Ik heb mij nooit iets te vergevenlieve zoon. Nu, beken het dan maar! Mijn hemelvader, die jonge meisjes, die ik u zooeven heb op genoemd, bevallen mij allemaal! Iedereen heeft iets boeiends, en ik weet, dat het maar van mijn wil afhangt, als men mij niet honderd maal beminnelijker vindt, dan ik de eer heb te zijn. Ik zou er haast geen enkele weten, van wie ik niet kozen vertegenwoordiging en ver klaart daarom alle zedelijke middelen te zullen steunen, welke ter verkrij ging van algemeen stemrecht reeds zijn of nog zullen worden aange wend. Wendt zich tot de Regeering. op dat deze besluiten moge. bij eene spoedige grondwetsherziening het stemrecht te verleenen aan alle meer derjarigen, en in het volle genot hunner burgerlijke en burgerschaps rechten zijnde ingezetenen van het rijk. De sleepboot Tijl Uilenspiegel van de heeren Volker en Bos, aan nemers, is gisteren namiddag op den strekdam van den Nieuwen Water weg gevaren en gezonken. Het volk is gered. Gistermorgen is door de rijksveld- wacht de dienstbode M. M. van mevr. R. te Zevenaar naar Arnhem gebracht, omdat zij hare meesteres heeft mishandeld. Voor eenigen tijd vestigde zich te Winschoten een huisgezin, vroe ger woonachtig te Neede, prov. Gel derland. Het hoofd des gezins kwam daar in betrekking' als bediende bij een uurwerkmaker. Veranderlijk als de man schijnt te zijn, bekwam hij spoedig ontslag uit die betrekking en was sedert eenige weken werk zaam aan de klokgieterij enz. te Heiligerlee. De man heeft nu onge veer vijf weken geleden heimelijk zijne woonplaats verlaten met zijne schoonzuster en met achterlating van vrouw en kroost. Het groote Duit- sche vaderland zou hun tweede va derland worden, maar zij hadden buiten den waard gerekend, want bij gebrek aan de noodige legiti matie-stukken werden zij door de Duitsche politie over de grenzen ge bracht, en kwamen Maaudag terug. Groot was de schare, die den trou- weloozen man en dito zuster ont ving, maar hartelijk was de ont vangst niet. Was niet tijdig de politie tusschen beiden gekomen, zeer waar schijnlijk was daar de lynchwet toegepast. De oude toren bood hun wel niet een confortabel, maar toch een zeer veilig nachtverblijf. Dins dag morgen in de vroegte zijn ze in vrijheid gesteld en hebben de ge meente in alle haast verlaten. Met betrekking tot de voorzorgs maatregelen tegen de cholera, die, tengevolge van het Kon. besluit van 21 Juli jl. Staatsblad no. 179) door de douane te Vlissingen werden in acht genomen ten opzichte der ba gage van de met de mailbooten uit Engeland aankomende reizigers, kan worden gemeld, dat de doorgaande bagage thans weder, evenals voor heen. geheel van visitatie is vrijge steld, terwijl reizigers naar plaatsen •binnen de grenzen des Rijks gelegen, natuurlijk wél hunne bagage moe ten laten visiteeren, doch daarvan zoo weinig mogelijk overlast te on dervinden hebben. Donderdag is door de politie te Vlissingen aangehouden en gister namiddag gevankelijk naar Middel burg getransporteerd de behangers knecht P. J. P., als verdacht geld en voorwerpen van waarde te heb ben ontvreemd uit de woning van een koffiehuishouder aldaar, waar hij een vloerkleed had gelegd. Reeds zijn door de politie een aantal van de ontvreemde voorwerpen in de j woning van den verdachte gevonden. Uit Osch schrijft men: Het is nog alles behalve zeker zeker was. Zoo zijn er nog veel, bijv. de dochter van den komman- dant van Scholte, die van den ban kier Hemelsberg. och, wie onthoudt al de namen! Allemaal heel lieve figurenIeder met een verblindende deugd en met twee bedekte ondeug den! Schoone oogen, kleur als sneeuw, rozenwangen, en.... genoeg, het is goddelijk onder haar te leven, dat is zeker; maar of het wel half zoo j mooi is eene van haar te trouwen, daar twijfel ik aan Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2