rorn nu-1 2e Jaargang'. Dinsdag' 12 Augustus 1884. ALGEMEEN OVER/JCHT. FEUILLETON. BINNENLAND No. 33(1 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand.40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en atgemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pnhlicité Elrangère G. L. DAVBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 316is Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen Van 124 tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hobhen op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drecfoijdo le deur. Geopend dagelijks \a-i 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kuiisl en geschiedenis, vooral van Nederland en raeer bijzonder van het Hasrlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zou- cn Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cent* per persoon. Doorlooper.ee toegangskaarten voor ecu geheel iaar a 1 gulden. Museum der stad Uaarlerm op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 ceuts per persoon, alleen op Zondagen kosteloos- van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling \au 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 j.-.rui niet dan onder behoorlijk geleide. Teders museum in de Damstraat. Geopend'dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag cn Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 9 n'"1—1,1 ïr. Toegang (deur Oudcgroeumarkt) vrij. Gisteren zijn de manifestation te Brussel begonnen; telegrammen, daaromtrent ontvangen, luiden als volgt Om kwart over elven is de optocht der liberalen, begeleid door een tal rijke politiemacht, begonnen. Vol komen orde heerscht. Op haast tal- looze borden zijn opschriften aange bracht, verwerping vragende van de voorgestelde onderwijswet en her innerende aan de woorden door den Koning in 1878 gesproken. Op straat heerscht groote leven digheid. Dicht aaneengesloten staat de menigte in de voornaamste stra ten. Schutterij en politie zijn op de heen. Volgens kennisgeving van den burgemeester is de circulatie van manifesteerende groepen verboden, zoodra de afficieele manifestatiën ge ëindigd zijn. Tweede dépêche. Begeleid door talrijke muziekkorpsen houdt de stoet te 11.40 voor de Beurs stil. De heer Janson spreekt het volk toe. Hij valt het ministerie aan en het onderwijs- ontwerp, herinnert aan 's Konings troonrede van 1 'I 8 en stelt als motie voor eene resolutie houdende den eisch tot intrekking van de ontwerp- schoolwet en tot ontbinding van de Kamer. De menigte in den omtrek van de beurs staat als een kluwen saam- gepakt. Tegen het middaguur krijgt de manifestie meer en meer een kolos saal karakter. De orde blijft volkomen ongestoord. Half vier uur. Toeu de liberale manifestatie voor de gebouwen der ministeriën was aangekomen, lieten zich de kreten hooren: «Weg met „DE UITDRAGER". Roman uit liet alledaagsche lenen. 19. Een rare snuiterlachte de heer Arnold, net als ik, waar achtig! Hij fladdert van de eene bloem naar de andere en verbindt zich met geen een; hahaka! Maar alle gekheid op zij, Eduard! Daar moet toch ook een einde aan komen. Zie, ik heb in dat vrije ongetrouwde leven, bij kennissen en in zaken, mij ook altijd zoo wel gevoeld; maar zoo wel, dat ik er niet meer uit kon, en dat was een fout. Ik werd daardoor voor het huwelijk onge schikt; het gevoel voor huislijkheid voor een gezin, verliet mij; om kort te gaan, Eduard! ofschoon je nog het Ministerie» en «Leve de Koning». Een adres, waarin tegen de hou ding van het Kabinet werd gepro testeerd, is de Kamers overgereikt door den heer Janson. Eenig gefluit deed zich hooren. De liberale manifestatie is ingoede orde te 1.20 ten einde gebracht. De optocht der Indépendenten was vrij talrijk. Hij is te kwart voor elf uur op weg gegaan. Overal was eene ontzettende volksmenigte op de been. Geen incident deed zich voor. In de straat Sant-Jean was er een oogenblik van gisting, die echter spoedig weder bedaarde. Voor het ministerie werd den heer Woeste, die met zijne familie op het balkon kwam, een ovatie gebracht. De heer Woeste bedankte. Het adres aan de Kamer werd overhan digd. De manifestatie liep in goede orde af. 10 uur des avonds. Er heerscht een algemeene opgewondenheid maar geen enkel ernstig incident doet zich voor. Aan eenig geschreeuw is door de politie een einde gemaakt. Vier personen, die deel uitmaakten van de troep der Independenten, zijn gevat; twee van hen waren gewa pend. In alle knoopsgaten ziet men korenbloemen en cocardes. Rijtuigen, met de blauwe vlag versierd, door kruisen de straten. De liberale bur gerwacht zingt het De profimdis over Van de Peereboom, alsmede het Geuzenlied. De stad is zeer opgewonden. Ner gens is de orde verstoord, behalve door kleine onbeteekenende botsin gen. Te Luik heeft mede de groote liberale manifestatie plaats gebad. Ook Oostenrijk heeft zich, even als Duitschland tot Engeland ge wend met de vraag, wanneer de wel wat wachten kunt, eer je rech ter of kantonrechter bent of zoo iets, zoo zou ik toch heel gaarne zien, dat je zoo spoedig trouwde als 't mogelijk is. Ik zou, eer ik stierf, mijn naam voortgeplant zien, en het vermogen in mijne familie houden, en 'k zou niet wenschen zoo een zaam en alleen als een vrijgezel, in de armen van dienstboden of vreem den te sterven, maar te midden der mijnen aan den huiselijken haard, dien mijn zoon voor mij bereid heeft Ach, te koekoek! daar zou ik naar van wordenLaat ons eens klinken, i mijn zoon, op je aanstaand geluk Zeg eens, heb-je er niet eentje ge-1 vonden, voor wie je iets bijzonders j gevoelde, en die je 't best van allen j bevallen was Wect-je, van 1t begin af aan, zoo bij de eerste ontmoe- ting? Hè? Eduard was verlegen. Het uit-, hooren zijns vaders was liem pijn lijk, en hij scheen zich over iets te' schadevergoeding door zijne inge- zetenen geleden tengevolge van het bombardement van Alexandrië kan worden verwacht. Bismarck moeteen bijzonder krach tige nota gezonden hebben aan het Engelsche Kabinet over de plunde ring van de Duitsche visschers- sloep Diedrieh in de Noordzee. Wan neer beide kabinetten zich tegen woordig genoopt gevoelen elkander nota's te zenden, dan kan men wel verwachten dat zij niet bijster vrien delijk zijn. Overwegend belang valt daaraan echter niet te hechten. Een van de Engelsche visschers, die beschuldigd wordt deel genomen te hebben aan de plundering, ont kent alle schuld. Bovendien blijkt dat de Diedrieh een ververschings- vaartuig was, volgens anderen een drijvende drankwinkel. Nadere me- dedeelingen zijn af te wachten. De Duitsche Petersburger Zeitung beweert dat de maatregelen, te Ber lijn tegen de Russen genomen, ook tot andere vreemdelingen zullen worden uitgestrekt en in andere ste den toegepast. Zij meent dat ook andere regeeringen dezen maatregel zullen toepassen om hun gebied van revolutionnaire elementen, gevaar lijk voor de openbare orde, te zui veren. Yolgens dit blad is het initia tief niet van Rusland uitgegaan. Het voornemen van de Engel sche fegeering om Khartoem te ontzetten van Soeakim uit, is opge geven en het materieel, daar reeds aangevoerd voor het maken van een spoorweg door de woestijn, zal naar Indië worden overgebracht. De Poll Mali geeft toe dat de Nijl op dit oogenblik de eenige weg is om tot Gordon door te dringen, maar het blad acht het noodig te kennen dat schamen dat hij zichzelven nog niet bekend had. Mijn hemel, bijzonder in 't oog gevallen?.... Ja.... neen.... nu ja.... maar.... Haha, heb ik je gesnapt, man neke? Wie is het? zeg op! Ik heb vergeten melding te maken, zeide Eduard wat be deesd en ongaarne, dat mijnheef Wulfens eene zuster heeft, die met een baron van Wolkenstein getrouwd is en eene eenige dochter heeft, As tarte genaamd. Daar u mij zoo nauwkeurig er naar vraagt, zoo zal ik u bekennen, dat Astarte wezen lijk, hij onze eerste ontmoeting, een heel buitengewonen indruk op mij gemaakt heeft. Zij is algemeen in S.... om hare schoonheid bekend, en dat nog wel eene dier zeldzame, on berispelijke schoonheden van eene adellijke lieftalligheid, zooals ik nog nooit heb ontmoet. Zij vertoont de volmaaktste bevalligheid en alle ge er geen tijd te verliezen valt. De gezichteinder is iets verhelderd, dat valt niet te ontkennen. Nu Dongola nog in het bezit der Engelschen is en Gordon zich te Khartoem wak ker staande hondt, schijnt een ont zet van Kharthoem moeilijker dan het is. Maar men vertrage niet. Gaat men eerst te elfder uur op weg dan kan het te laat zijn. Na het zoogenaamd geruststellend artikel van Daily News, is het wer kelijk goed,dat een andere toon wordt aangeslagen. Men herinnert zich dat eenige weken geleden een Oostenrijker Binder, door Albanische roovers naar het gebergte gesleept werd. Zijne familie heeft hem nog niet kunnen doen uitleveren. Zij heeft 25,000 florijnen aangebodende roo vers willen 50,000 hebben. Wanneer mevrouw Binder deze niet binnen acht dagen gezonden beeft, zal zij de ooren van haren man thuis ont vangen; daarna zijn neus, eindelijk zijn hoofd. De gendarmen zitten de roovers op de hielen, maar zij zullen het leven van den gevangene niet kun nen redden. De tijdingen uit China krijgen allengs weder een meer krijgszuch- tigen aard. Berichten, te Shanghai ontvangen, melden namelijk dat een jFransch eskader van vijf schepen onder kommando van admiraal Les- Ipès, de stad Keelung heeft gebom- bardeerd en genomen. Men heeft aan de Times uit Foo- i Chow een telegram van 8 Augustus {ontvangen, meldend, dat president {Arthur heeft aangenomen als he lmiddelaar tusschen Frankrijk en China op te treden. Hij heeft aan den vertegenwoordiger der Yer- zellige talenten eener voorname dame; maar zij is te trotsch, om daarmede veroveringen te willen maken. Heeft zij vermogen? Dat heb ik nog niet onder zocht, papa! Van de zijde haars grootva ders, den ouden Wulfens, die hoven mij stond, kan het niet van bijzon der veraf komen. Heeft dus haar vader, de baron, niets nagelaten, dan vrees ik, dat deze barones Astarte van Wolkenstein, met hare trotsche talenten, voor mij de allerduurste schoondochter zoude worden. Bah! eene trotsche barones, en de vader van hare eigene moeder was koop mansleerling, die builtjes plakte en maakte, zoo goed als de anderen. - Liëve vader! ik heb u de ba rones Astarte ook nog niet als uwe schoondochter voorgesteld!U vraagt mij alleen, welke dame op mij den meesten indruk gemaakt heeft, en ik heb u de waarheid gezegd. eenigde Staten te Peking geseind? dat Frankrijk binnen zeven dagen eene oplossing verlangt. Het bombardement van Keelung- door admiraal Lespès duurde één uur. De forten werden ontmanteld; de Ohineesche troepen trokken zich terug. De verliezen van den vijand zijn onbekend. De Fransche leden geen verliezen. Het Hof is te Foo-Chow gebleven. Vier Fransche oorlogsschepen zijn voor Woo-Sung. Haarlem, 11 Augustus 1884. De aldeeling Haarlem en omstre ken van het schoolverbond, heeft in vereeniging met «Door vermaak tot nut» op 7 dezer wederom aan bijna 400 kinderen, die getrouw de school bezoeken, een heerlijk genot bereid. Zij deden een reisje per spoor naar Beverwijk, vandaar met de tram naar Wijk-aan-Zee, verder, met mu ziek voorop, eene wandeling langs de zee naar IJmuiden en van daar per spoor terug naar Haarlem. Zoo als gewoonlijk werd de jeugd hier en daar goed onthaald, zoodat zij volop genoot en de grootste pret had'. Eere hebbe de commissie, de HH. prof. Baumhauer, P. Dyserinck, Me- rens. Koolhoven en Prinsen Geerligs, die jaar op jaar steeds hun uiterste best doen, om op die wijze de feestr- jes zoo aangenaam en doelmatig mogelijk te maken, ten einde daar door het schoolverzuim, dien kanker van het onderwijs, tegen te gaan. Die heeren hebben dan ook het streelend genoegen, dat het school verzuim steeds minder wordt, en Haarlem, ook in dit opzicht, tot de gelukkigste plaatsen van ons land behoort. Goed, goed. wij spreken daar later over. Laat ons nu naar bed gaan; je zult wel moede zijn, is 't niet? Nadat vader en zoon onder het genot van rooden wijn en een ge- i braden kapoen dit eerste onderhoud geëindigd hadden, waren zij haast werstoord gescheiden. Tegelijkertijd werd een ander gesprek, doch veel korter, bij Jonas gevoerd. Jonas was na het avondeten nog in zijne voor kamer, met de beschouwing van I eenige pas gekochte platen bezig. 1 terwijl Mathilda met- een kloppend hart de moeder achterna in de keu- 1 ken gevolgd was, waar zij wist dat I Betje zich bevond, die tijding* kwam I brengen van de aankomst van Eduard. Hoe ongemerkt, en schijnbaar zon der doel, moeder en dochter ook var» IJonas waren weggegaan, en zelfs Imet het gereedschap in de keuken

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1