De getrouwe schoolbezoekers wor den al zoo ruim in aantal, dat het der commissie tot meerdere uitgaven zal dringen, om op uitgebreider schaal werkzaam te kunnen zijn*, waartoe de financiëele krachten wel zullen te kort komen. Daarom gij, in ons geliefd Haarlem en omstre ken, die nog geen lid zijt, zie wat groote dingen de afdeeling ook daarin, in vereeniging met: «Door vermaak tot nuti> gedaan heeft, en dat met geringe contributie. Laatu bewegen tot medewerking in het welslagen van de belangrijkste zaak der toekomstige maatschappij. LI. Zaterdag avond is door de politie te Zandvoort aangehouden, de 15-jarige kantoorbediende W. F. S. uit Amsterdam, die van zijn pa troon een bankbiljet van f200 had ontvreemd. Hij is naar het huis van arrest alhier overgebracht. ^Gisteren, laatste kermis-Zondag zijn ruim 10000 Amsterdammers per spoortrein alhier aangekomen. De tram-maatschappij heeft 4718 per sonen vervoerd. Heden morgen is in den Haar lemmerhout onder de gemeente Heemstede een 6-jarig knaapje door den stoomtram overreden, dat on middellijk dood en vreeselijk ver minkt was. Door de letterlievende vereeni ging «J. J. Cremer» alhier, zal in het a. s. winterseizoen weder deel genomen worden aan het concours op 't gebied van uiterlijke welspre kendheid, uitgeschreven in de pro vincie Groningen, gemeente Zuid broek. Bij het eind-examen der H. B. S. in Noord-Holland zijn alhier o. a. geslaagd: D. J. A. Wolfson, H. W. Westerveld, P. J. de Koek, F. H. Wendel du Buy, T. A. van der Willigen, P. N. Brandligt, R. Wessels Boer, L. P. van Lelieveld, G. André de la Porte. waarop hij voor dertig jaren zijne loopbaan als onderwijzer in de gym nastiek begon. Op dien datum werd hij aangesteld als onderwijzer door de Vereeniging Door vermaak tot nut, te Haarlem. Later opende hij daar eene eigen inrichting en ves tigde zich vervolgens als heil-gym- nast te Amsterdam. Velen hebben van den heer Vest dijk eece degelijke opleiding als gymnastiek-onderwijzer ontvangen, en ook hebben tal van personen aan hem een gezond lichaam te danken. De opbrengst van de verkooping der wijnen, likeuren enz. uit den kelder van wijlen den Prins van Oranje bedroeg ongeveer f5000. Eene commissie met prof. Gun ning aan het hoofd, houdt zich se dert Vrijdag onledig met een onder zoek naar de hoedanigheid van het drinkwater, dat gebruikt wordt in de wachterswoningen en stations, gelegen aan de lijnen door deHol- landsche spoorwegmaatschappij ge ëxploiteerd. Naar men verneemt, is de heer O. J. M. Jongkindt Conink, direc teur der rijkslandbouwschool, van zijne ernstige ziekte in zooverre her steld, dat er alle hoop is te verwach ten, dat hij eerlang zijn werkzaam heden weder zal kunnen opvatten. Door onbekende oorzaak brak Vrij dag morgen te Sloten te half drie ongeveer, een vreeseiijke brand uit in de boerderij van den heer J. Beers, aan den Sloterweg. De bewoners konden zich te nauwernood redden. In korten tijd lag alles in de asch. Alles wat tot de boerderij behoorde, waaronder landbouwgereedschappen en ongeveer 100,000 KG. hooi, werd door het vuur vernield. Door de flinke werking der brandspuit bleef het belendende perceel, eene boer derij, met riet gedekt, behouden. Op 15 Augustus a. s. hoopt de heer S. Vestdijk, heil-gymnast te Amsterdam, den dag te herdenken, wat geraas maakten, om te beletten dat het fluisteren van Betje gehoord werd, wist Schalm toch heel goed wat de reden daarvan was. En toen, na een poosje de vrouwen zich in veiligheid achtende, luider spraken, ging Jonas langzaam naar de deur, en luisterde met bezorgd gelaat naar het gesprek, dat in de keuken ge houden werd. Hij is dan zoo veranderd? vroeg Mathilda met bevende stem. O, erg! Hij is in 't geheel niet meer die goede, trouwe jongen, de lustige student, met zijn groote laarzen aan, de rijzweep in de hand, en die aardige gezegden, die toen zoo heelemaal uit het hart kwamen. Een gedraaiden knevel draagt hij; gaat naar de nieuwste mode ge kleed, en spreekt zoo droog, effen en deftig. En dan nog, och hemel! toen ik 't eten binnen bracht en hem verwelkomde, heeft hij de oude Bet niet eens de hand gegeven, hij Door den majoor der rijksveld- wacht te Dordrecht is in de vorige week proces-verbaal opgemaakt tegen zekere F. M. weduwe van J. d. G. te Zwijndrecht, wegens het onbe voegd uitoefenen der verloskunde. Reeds vroeger werd deze vrouw wegens gelijk feit door de rechtbank aldaar tot eene geldboete veroor deeld; thans is geconstateerd dat zij vijfmalen feitelijke hulp heeft verleend, terwijl zij volmondig ver klaart dit honderde malen gedaan te hebben. Is het zeker lichtvaardig te noemen, dat zoo vaak menschen- levens aan de handen eener onbe dreven vrouw werden toevertrouwd, onbegrijpelijk is dit voorzeker, in dien dergelijke feiten, zooals hier in één geval moet geschied zijn, plaats hebben met medeweten van een ge neesheer. Tegen een 17jarigen knaap, te Utrecht woonachtig, is procesver baal opgemaakt, omdat hij aan een jongen van 9 jaren oud zooveel sterken drank had toegediend, dat het kind beschonken raakte en in dien toestand op den openbaren weg werd aangetroffen. Dezelfde persoon die zich bij ds. Woltermet te 's-Gravemoer ver voegde met de bedoeling oplichterij te plegen, heeft zich ook bij ds. Tilanus te Oosterhout aangemeld, en daar onder valsche voorgevens zich f5 doen ter hand stellen. Uit Zieriksee meldt men van 7 Augustus. Een hoogst treurig ongeval ver stoorde heden de vreugde van een gezelschap dat een speelrit deed door Schouwen. Eenigen der mannelijke leden van het gezelschap kwamen op den inval, aan het strand te gaan baden, en een van hen, de heer W. F., een algemeen geacht jongmensch. onderwijzer-directeur van de am bachtsschool alhier, had het ongeluk in een trekgat te geraken en te verdrinken. De pogingen der ove rigen om hem te redden, met groot levensgevaar ondernomen, mochten niet baten en men moest den onge lukkige zien wegzinken. Aan groote opgewondenheid of aan misbruik van drank is bij dit ongeluk niet te denken; het was een noodlottig toeval. Donderdag 11. heeft te Groningen eene verontwaardigde huismoeder haar man betrapt bij het koopen van jenever in eene kroeg in de Bran- denburgersteeg. De vrouw werd zoo verwoed, toen zij zag dat het zoo hoog noodige huishoudgeld op die manier werd verkwist, dat zij den man de flesch met jenever uit de hand rukte en hem daarmee een gevoeligen slag op het hoofd toe bracht. Hoe verklaarbaar hare drift ook moge zijn, is het jammer van 1 haar, dat zij die niet heeft kunnen knikte maar eens even, en zei niets anders als: op een anderen tijd, Betje, en toen ik wat met hem pra ten wou, zette hij een gezicht op, alsof hij niet wist of hij lachen zou of zich schamen. Hij is heele maal veranderd! Betje, jij bent alleen zoo boos op hem, omdat hij je niet te woord heeft willen staan. riep Mathilda daar tusschen. Goed zoo, ik weet wat ik weet Eduard, zoo goed als de oude, wilde maar gauw van mij af zijn, want ze hadden mekaar iets heel bijzon ders te zeggen, Matje! Ik heb alles gehoord: je kunt toch wel denken I dat ik er iets uit opmaakte en aan de deur ging luisteren. Foei Betje, dat is leelijk! Ja, foei maar toe. Maar ik heb ook gehoord, dat de oudé heer hem gevraagd heeft of hem dan geen enkel meisje in S.... beviel? Toen vertelde Eduard van de Wulfens en beteugelen, want door den slag brak de flesch, en drongen eenige stuk jes glas in het oog van den man, die dit misschien zal moeten ver liezen. GEMENGD NIEUWS. Meermalen hebben wij gewe zen op den grooten vooruitgang, dien het uitschenken van het bier in den laatsten tijd ook hier te lande heeft gemaakt door de aanwending van het vloeibare koolzuur, in plaats van dampkringslucht. Niet enkel de hoe danigheid van het bier wordt daar door beter, en het houdt zich langer goed, maar ook vervalt alle omslag, verbonden aan de aanwending van de gewone bierpompen. Nu het vloei bare koolzuur in sterke ijzeren cy linders in den handel gebracht wordt, is het verzadigen van bier (men zou uit wijn op gelijke wijze hier even goed «cliampagner» kunnen maken als men dat elders doet) met kool zuurgas al doodeenvoudig geworden: men heeft slechts eene kraan te ope nen en te sluiten. De firma Beins, te Groningen, levert haar vloeibaar koolzuur in cylinders aan vele bier- bottelaars geregeld af. Maar nu heeft dr. Raydt, te Hannover (een concur rent van Beins, in Duitschland) zich gehaast, in het Brohldal eene fabriek van vloeibaar koolzuur te vestigen, nu dezer dagen bekend werd, dat aldaar het gasvormig koolzuur in groote hoeveelheid en geheel zuiver uit de aarde stroomt. Door middel van een krachtige stoom-compressie- pomp wordt het natuurlijke kool zuurgas tot vloeibaar koolzuur sa mengeperst. Omtrent het verbannen der Russische onderdanen uit Berlijn, bevatten een aantal bladen een be richt, blijkbaar officieus, dat tenge volge van de vele klachten over het ongeregelde in handel en wandel der doortrekkende Russen, de regee ring zich tot den maatregel genood zaakt had gezien, hun gedrag wat opmerkzamer na te gaan. Door dat onderzoek kwamen zonderlinge feiten aan het licht, die de waarheid dezer klachten deden uitkomen. Yele Russen hadden zich te Ber lijn gevestigd, en handelszaken ge dreven, niet op hun eigen naam, maar op die hunner vrouwen, welke met de kinderen rustig in Rusland woonden, en op welke nooit ver haal te krijgen was. wanneer, zooals meestal geschiedde, de zaken fout gingen. Voorts waren een aantal Russen, zwendelaars en oplichters van beroep, weggezonden; ook de talrijke bedelaars, die geheele clubs in Berlijn vormden. «Russen daarentegen,» zegt de mededeeling, «die een eerlijk beroep uitoefenen, die een pas kunnen too- nen, door den Duitschen consul in Rusland gelegaliseerd, worden met de grootste voorkomendheid behan deld; zij ontvangen zonder bezwaar den verblijfpas, dien een vreemdeling ook in Rusland bezitten moet. Ge naturaliseerde Russen zijn Duit- schersop hen is niets van dat alles van toepassing.» INGEZONDEN. Het Melkmeisje van Overveen. Het door den heer Van Lier met veel succes aangekondigde blijspel werd gisterenavond, ten aanschouwe eener meer dan volle zaal, voor de eerste maal Haarlem's publiek aangeboden. De naam van Mevr. Théo FrenkelBouwmeester en an deren deden dan ook de gespannen verwachting van het publiek geen oneer aan. Fedoralag nogversch in 't geheugen. Zooals ik zeg, de zaal was meer dan eivol. Ik neem de wel wat groote vrijheid geachte lezers, u met enkele indruk ken, welke het stuk op mij gemaakt heeft, door deze in kennis te stellen. Ik zou daar met een enkel woord overheen kunnen stappen, met te zeggen: «het ensemble was goed, was best», en dat is waar. HetMelkmeisje voldeed niet alleen bijzonder, maar zij was het zich zelve, zeker door de talrijke toe juichingen, die haar ten deel vielen, ten volle bewust, dat haar spel, evenals andere jaren, weder aller verwachtingen overtrof. Zij was van 't begin tot het eind geheel en al het gewone boerinnetje, met de aan de buitenmenschen eigene zedenen zelfs in de 2e en Be acte tot dame der groote wereld verheven, bleef zij kunstig in haar rol; zij was en bleef het melkmeisje; in één woord haar spel was geheel natuur en voldeed mijns inziens aan de meestvergende eischen eens tooneelkenners. Het zelfde kan eenigszins opgemerkt worden van Mej. Klapperman alsmede van Mej. Fanay. Ook Mev. Boonekamp en Mej. Louise volde den beiden zeer goed; ofschoon de eerstgenoemde beter als dame der groote wereld, en laatstgenoemde als verdrukte weeze voldeed dan de eerste als moeder en de laatste als dochter in de laatste acte; beiden werd hier voor hunne krachten een te zware taak op de schouderen gelegd; want veel schoons, hetwelk in die laatste acte had kunnen ge zien worden, ging thans verloren. Het is echter wel te verwachten, dat ook bij een voortdurende herhaling van het stuk, ook hunne krachten zullen aanwassen om later in staat te zijn, beter die aandoeningen weder te geven en voor te stellen, welke altijd opgewekt worden, als moeder en dochter na achttien jaren elkan der onbewust te zijn geweest, voor het eerst bijeenkomen. Over het heerenpersoneel ben ik schielijk uitgesproken. Johan Noten- dweeper, Kwikzilver, Beunhaas Beest als bedelaar en Steenbak maakten terecht bij het publiek den indruk, dat zij niet alleen allen hun rol hadden begrepen, maar ook met bijzonderen tact de hun toegewezen karakters naar de natuur wisten weer te geven. Ook Hendrik als jeune premier was zeer goed, en eveneens maakte Kwak (onderwijzer) een zeer gunstigen indruk. Het ver der figureerende personeel, zoowel dat der dames als heeren, scheen vrij goed onderricht te zijn. Met een enkel woord nog over de rolvastheid; dit liet bij enkelen in de twee eerste actes nog wel eens iets te wenschen over, b. v. in de 2e acte moesten wij een duo tusschen Mevr. Théo FrenkelBouwmeester en den heer Hendrik Steenbak zien veranderen in een solo van eerstgenoemde, doordat het geheugen van den heer Hendrik hem op dat moment parten scheen te spelen.Evenwel kan ik het niet an ders dan gelukkig noemen, daar we hierdoor in de gelegenheid waren, genoemde actrice's schoon orgaan als zangeres te bewonderen; evenwel, de rolvastheid in de overige actes, gepaard aan de kunstige samenwer king en 't schoone spel, deden mij Wedels, en wie zaterdag weet, van welke meisjes meer. en de oude re kende iederen keer uit hoeveelgeld ieder had. Op zekere barones As.... As....Asme gut! ik kan ookdiever- wenschte namen niet onthouden. Met As begon het, och.... ja.... 't is op een barones Wolkenheim ofzoowat dat mijnheer Eduard smoorlijk ver liefd is, maar de oude man scheen daar niet veel mee op te hebben. Wacht maar eens, over een paar dagen zal alles wel uitkomen. Het is toch onmogelijk, Betje! zuchtte Christina, wie Eduard bij het afscheidnemen gezien heeft, kan zoo iets niet gelooven. Let maar eens op, het komt nog beter uit dan wij denken. Ik moet hem spreken, Betje! ik wil eens probeeren of hij mij ontloopt. Moeder, laat ons morgen middag naar 't kerkhof, naar Anna's graf gaan, en Betje mag het hem zeggen. Komt hij niet, dan, nu dan zal ik Betje gelijk geven. Dat is het beste, antwoordde de moeder, dan zul-je toch eens tot rust komenje waart toch in de laatste maanden in eene bestendige gejaagdheid. Goed, madame Schalm. Mor gen vroeg zal ik het hem zeggen. We willen eens zien of iemand, die zooveel ondervinding heeft als ik, zich laat bedriegen. Hebben wij 't niet uit zijn brieven van den heelen winter en 't heele voorjaar al kun nen opmaken, dat hij van zijne Ma thilda, van zijne beloften en van al de menschen op «Koude-Steen» haast niets meer weten wil, en hij maar den schijn aanneemt als of ze hem niets aangingen? Schalm ging van de deur weg; hij had genoeg gehoord. Snel stak hij zijne pijp aan, en dampte er ge ducht op los, onderwijl hij naden kend in de lamp staarde. Nu lachte hij eens spotachtig, dan weer bromde ruimschoots voldaan, huiswaarts kee- ren. Ik kan dan ook niet anders dan het den Haarlemmers, die gisteren avond het aardige kluchtspel van den heer Van Lier niet mochten zien, aanbevelen, om dit hedenavond te gaan bijwonen; ook «het Melk meisje van Overveen» zal hen even zoo goed bevallen als het gevierde: «Mensch erger je niet»; beiden zijn echte volksstukken; beiden zijn bij uitstek geschikt, om het kermis- vierend publiek te amuseeren, en dat de stukken alhier in den geest van het publiek vielen, zal des heeren Van Lier's bureaulist het best kun nen getuigen; genoemde persoon zal het warm gehad hebben in zijn apartement, ik wil niet anders dan hem een evengroote nering toeweu- schen in de plaatsen, welke hij nu zal moeten opzoeken, om zijn ambt ar te nemen. En den heer Van Lier en zijn gezelschap wensch ik met het oog op volgende kermissen een hartelijk «tot weerziens» toe. Nog verneem ik, dat de voor stellingenvan den heer Van Lier zich nog tot Woensdag 13 a. s. zullen uitstrekken; het «tot weerzien» dat ik hem thans toewensch, zal ik hem, hoop ik, ook dan gerust kunnen toeroepen. L. J. MARKTBERICHTEN. Haarlem, 11 Aug. Graan- en Zaadmarkt. Roode Tarwe f a Witte Tarwe fS.50 a Rogge f6.a Haver f a Garst f5.25 a^5.10Groene Erwten f a Bruine Boonen f a Karweizaad f per 50 kilogram, Capucijners f a Oliezaad f Duivenboonen f a Pnar- denboonen f a Kanariezaad f Amsterdam, 11 Aug. lie prijzen der Aardappelen waren als volgt: Westlandsche Zand f2.a 2.30, dito lossen f a Muisjes f a Andij kers fl.50 a 3.Katwijker Zand fl.SO a 3.Westlandsche Klei in manden fl.a 1.30; Katwijker blauwe zanders f a Rijnsburgers f a Haarlemmer Zand f 1.— a Noordwijker Zand f 1.— a 2.50 Sassenheimer fl.SO a 3.50; Geld. Kralen f 1.65 a 2.dito Blauwe fl.80 a]2. dito Muisjes f a Hillegommer Zand fl.50 a 4.20; Friesclie Hamburgers fl.50 a 2.30; dito Jammen f2.10 a Brielscke Kralen f 1.75 a 2.—. Aanvoer 2000 HL. Koffie. In de le hand zijn de afgeloopen week afgedaan 2600 bn. Java, Timor, Macas sar en Santos. De taxatie der a. s. veiling is opgemaakt tot 28 a 28'/s ct. voor goed ordinair Pas- saroean, en is daartoe noch vraag, noch aan bod van belang. Suiker. Flauw door veel aanbod van ruwe Beetwortel, levering Oot./Deo. f 151/2 a 3/«, Crushed A S R en W S R f 213/4 a 22, andere merken f1/* a 1/= lager. Katoen. Noteering van Vrijdag ter Beurze: Loco. Heden. 1883 Good Middling 34l/..35 c. 33 e. Strict Middling 34 34l/j u 32 Middling 33l/s34 u 31 Low Middling 38»/s83 89*/a Good Ordinairy 31 3I1/» 371/» Good Tinnevelly 29 29V- 27 Good Dhollerah 27 27l/a 25J/4 Goodfair Dholl 25 25»/s SSVs Good Oomra 27 27Vj 26 Full.goodf.Oomr 26 261/. 241,'- K Goodfair Oomra 241',25 8Sl/« Fine Bengal 24l/:25 25 Good Bengal 22V323 21 */a r Goodfair Bengal 21 211/3 n 20l/3 Tabak. Aangevoerd per Ulysses 115 pn. Sumatra merk Seldo Deli, en per Toledo 25 Maryland en per Schiedam 24 vn. Mason County. Rijst. Ongepelde per Torbecke II aange voerd 2500 balen, gepelde soorten stil. Specerijen. Noten en Foelie. Aan de markt zijn gesteld, op 14 en 15 dezer, 134 kisten Noten en 20 kn. Foelie. Spek. Onveranderd. Reuzel. Vaster op hoogere Amerikaansche noteeringen, met meer vraag voor consumptie. Tarwe op levering lager, Nov. f 227- Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering hooger, Oct. f160, 161, Maart f159, 160. Noteering van Menne &Thole. Koolzaad flauw. Aug. f303. hij alsof hij toornig was geworden. Toen de vrouwen binnenkwamen, vonden zij hem ijverig aan 't lezen, en men ging, zonder verder samen te praten, naar bed. Haar opgewekt gevoel, haar ge- gekrenkte trots hadden de oude Betje verleid om Eduard's zonden in het donkerste licht voor te stel len, en de arme Mathilde, zoowel als moeder Christina een slechten nacht te bereiden. Met dat gewicht dat zich deze goede meid als op voedster van Eduard en vertrouwde zijner liefdegeheimen, aanmatigde, liet zij den jongen man den ande ren morgen, toen papa van Aken met zijne zaken bezig was, hare boosheid gevoelen. Daar Eduard dit niet scheen te willen begrijpen, maar zich zingende aankleedde, om visites te maken, kon zij zich niet langer bedwingen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2