(De Pescadores of Pong-Hu-eilan- den liggen tegenover Amoy, niet ver van de westkust van Formosa.) Een aardbeving die een tiental seconden aanhieldlieeft gewoed langs de kusten van den Atlanti- sclien Oceaan van Portland tot aan Philadelphia. Niemand is gewond, maar de bevolking was zeer ver schrikt en heeft onmiddellijk de hui zen verlaten. Eenige gebouwen en vooral die, welke in aanbouw waren, zijn beschadigd. Een ernstige schok, die langer aanhield dan de eerste, is in ver schillende plaatsen gevoeld. Een nader bericht meldt: De aardbeving van eergisteren in de Yereeuigde Staten van Noord- Amerika breidde zich langs de ge-i heele kust van Maine en Maryland uit, en oostelijk tot aan het Alle- ghan Y-gebergtèHet maximum van. hevigheid werd opgemerkt te Hart ford in Connecticut, waar verschei dene personen op den grond gewor- j pen en gekneusd werden. Toch is j geen hunner gedood. Te Boston werden zes duidelijk! onderscheidene schokken gevoeld. De gebouwen wankelden op onrust barende wijze. Deze aarbeving wordt als de ernstigste beschouwd die in de laatste honderd jaren op de At lantische kust der Vereenigde Staten is voorgekomen. m\\F.\LA\D. Haarlem, 12 Augustus 1884. G-isteren had op het terrein aan de Kleverlaan, ten aanschouwe eener groote menigte, een cricket-wedstrijd plaats, tusschen de club «Rood en Wit» van Haarlem, en de «Hilver- sumsche cricket-club». Laatstge noemde club maakte in twee par tijen 42 punten; eerstgenoemde in de eerste partij 40, in de tweede 38 punten, en acht spelers moesten nog aan den slag komen. De heer J. du Rieu, president der gymnastiek-vereeniging «Haarlem» bood, na afloop van den wedstrijd, aan «Rood en Wit», als blijk van waardeering. een lauwerkrans aan, waarna de beide clubs zich tot een diné in café Brinkmann vereenigden. Bii het in de afgeloopen week gehouden notarieel examen in o. a. geslaagd, voor het 3e gedeelte, de heer J. Ratelband, alhier. Bij Zr. Ms. besluit van 6 Aug. zijn met ingang van 15 Aug. be noemd tot kantonr.-plaatsverv.in het kanton Groningen jhr. mr. J. W. Quintius. adv. en proc. te Gro ningen in het kanton Haarlemmer meer M. W. de Kat, burgemeester van Hillegom. Bij wetsontwerp is voorgesteld eene uitgaaf, ten behoeve der dota tiegoederen van wijlen Z. K. H. Prins Frederik gedaan, te doen ver evenen ten laste van de Staatsbe- grootiug voor 1884. en onder de middelen van dat jaar op te nemen de som van f1017.15. welke ten gevolge eener gemaakte rekenfout door de Hooge erfgenamen van Z. K. H. te veel genoten en door hen reeds in 's lands schatkist terugbe taald is. Onder dagteekening van 4 Aug. 1884 heeft de minister van financiën aan de Tweede Kamer kennis ge geven, dat, krachtens 's Konings machtiging, worden ingetrokken het ontwerp van wet betreffende heffing bewustheid van schuld, hem hier heen gedreven had. Iiij gevoelde zich volstrekt niet van ver wijtingen vrij, had helaas de ontdekking ge daan dat Astarte's beeld hem meer voor de oogen zweefde, dan het voor zijne neiging voor Mathilda goed was, maar in weerwil van dat. be minde hij Mathilda nog: hij had geen zijner eeden vergeten en brandde van ongeduld om haar wreder te zien, ten einde de kleine wolken te verdrijven, die in den laatsten tijd den hemel zijner liefde verduisterd hadden, Nauwelijks zag hij haar naderen, zag hij die vriendelijke donkere oogen weder, dat liefelijke, hooger blozende gelaat, of. alle soirees der wereld om de geliefde zijner jeugd en de herinnering aan de zoetste verruk king vergetende, snelde hij haar te gemoet, om haar in zijue armen te •sluiten, hare handen met kussen te bedekken. eener klassenbelasting en daarmee verband houdende voorstellen. In een buitengewoon politie blad van 11 dezer wordt gesigna leerd de persoon van Brox, leeftijd 38 jaren, ambtenaar bij de belastingen 'te Dilsburg, lengte 1.78 M., gestalte slank, oogen grijs, haar blond, kleur bleek, bovenlip vooruitstekend, kne vel blondspreekt de s in het begin van een woord uit als sch. De Badensche Regeering heeft zijne uitlevering aangevraagd we gens verduistering door een open baar ambtenaar. Dezen gesignaleerde op te sporen en aan te houden en onmiddellijk bericht te zenden aan het Departement van Justitie wordt verzocht. Te Houtrijk en Polanen zullen bij gelegenheid der keuring op 19 Aug. a. s. van de op de interna tionale landbouwtentoonstelling in te zenden producten, eene harddra verij en volksspelen gehouden wor den. Uit Zand voort wordt aan 1 t Han delsblad geschreven: Zaterdag jl. kwam in het sigaren magazijn van. den heer Th. A. Petit in de Passage te Zandvoort een jon gen in twijfelachtige kleeding, en kocht van den aanwezigen maga zijnchef zeer fijne sigaren. Hij be taalde jmet een gouden tiengulden stuk en liet zich het overblijvende geld teruggeven. Nadat de jongen vertrokken was. kreeg de magazijn houder achterdocht ten opzichte van de echtheid van het tientje; bij de groote drukte die thans in de Pas sage heerscht, kon hij echter den jongen niet terugvinden. Eenige uren later treedt deze opnieuw het maga zijn binnen, verlangt nog fijnere sigaren, en betaalt weder met een tienguldenstuk van hetzelfde allooi. Nu echter houdt hem de chef vast, roept een in de Passage gestatio- neerden agent van politie, aan wien de jongen op diens vraag «hebt gij nog meer tientjes», zeer verschrikt ten antwoord geeft «van dat soort heb ik niet meer.» De agent neemt den knaap mede naar het gemeentehuis, en bij onder zoek van zijne zakken bleek, dat hij nog veel geld bij zich had, omtrent welks herkomst hij geen afdoende opheldering kon geven. Men weet niet, of men hier met diefstal te doen heeft of niet; men gelooft echter wel, dat de jongen het werktuig is van valsche munters, zooda t de knaap dan ook voorloopig van Zandvoort naar Haarlem in arrest is gebracht. Met het stoomschip Zaandam, ka pitein E. M. Chevalier, zijn Zater dag vertrokken van Amsterdam naar New-York 110 volwassen personen. 14 kinderen van 110 jaar en 8 zuigelingen. Er waren voorts 10 pas sagiers 1ste klasse aan boord. Een groot gedeelte der machine rieën, die het vorig jaar door de Koninklijke fabriek van Stoom- en andere Werktuigen opjde Internatio nale Tentoonstelling te Amsterdam waren geëxposeerd zou Vrijdag af- geleverd worden ter verzending naar Indië. Doch in den nacht van Vrij- dag op Zaterdag kantelde in het IJ nabij den steiger de Zolderschuit, waarop de werktuigen gelaten wa ren, en allen, samen ruim 32000 kilo wegende verdwenen in de diepte. Men is er in geslaagd met een dui- En gij hebt mij dan niet ver geten, Eduardgij zijt dan niet zoo veranderd, als de laatste brieven mij deden vreezen? fluisterde Ma thilda. Neen, meisje van mijn hart! geloof mij. tegenover u ben ik nog altijd dezelfde gebleven. Mijn hart klopt voor u op dezelfde wijze, zooals vroeger, en niets kan mijne liefde breken dan de dood. Ach. Eduard! overtuig mijn arm hart daar toch ten volle van, want uwe brieven hebben mijn ver trouwen dikwijls doen wankelen. Maar wat is er dan gebeurd? Mijn God, toen ik nog een kind was hadt gij alle handen vol om mij te besturen, en al handelde ik wel eens verkeerd, de oude Eduard ben ik toch, ten minste voor u. Gave God, dat het zoo ware antwoordde Mathilda, maar ik vrees, gij bedriegt u zei ven. Uwe liefde voor mij betwijfel ik niet. ker 5 k 6 kisten boven water te brengen. Heden worden de pogin gen om ook de andere kisten te vinden, voortgezet. Het ongeval ver oorzaakt groot oponthoud, want alles moet weder naar de fabriek terug om nagezien en zoo noodig hersteld te worden. De firma J. B. öroen Gz. te Am sterdam is voor hare inzending likeu ren op de internationale tentoonstel ling te Londen met de gouden medaille bekroond. Alweder «die eeuwige pers!» Het stedeke Naarden is in het bezit van een fraaie kerk en een bijzonder goed orgel, en in de zomer maanden worden de bewoners van de veste en van hare omstreken nu eu dan kosteloos onthaald op eenj orgelconcert. Deze door traditie ge wettigde muziekuitvoeringen waren de thans regeerende en alles over- heerschende partij reeds lang een doorn in het oog, totdat voor eenige dagen het orgelconcert ter elfder ure werd verboden, omdat het Weekblad De Gooi- en Eemlan- der dit concert te voren had aange kondigd en aanbevolen. «De krant had daar niets mee te maken.» Door P. van Leeuwen te Noord- wijk is eene dubbele witte crocus gewonnen. Dit is eene bijzonderheid iu de bloemencultuur, daar er nog geen crocusseu met dubbele kelken bestaan. Dinsdag 5 Aug. jl. zijn te Leideu aangehouden Willem Frederik de Haan, leeftijd 28 jaren, lengte ta melijk, aangezicht ovaal en kleurig (zonder baard en knevel), gekleed als sjouwer, en Arend Cornelis An- dries van der Noordaa, leeftijd 26 jaren, lengte middelmatig, haar ros sig, bakkebaard rossig en klein, ge kleed met korte jas van vuile ge ruite stof. Zij hebben dien dag in vereeni- ging verscheidene zilveren vorken en lepels, waarvan enkelen gemerkt MM., te Leiden verkocht en beleend: Omtrent de herkomst dier voorwer pen kunnen zij geene voldoende inlichtingen verschaffen. Van der Noordaa heeft bovendien vóór Leidsche kermis, drie a vier weken geleden, te Leiden cantille- gouden voorwerpen verkocht. De commissaris van Politie te Lei den verzoekt zoo spoedig mogelijk te,, worden ingelicht, of dergelijke voorwerpen vermist worden. Gisteren werd te 's-Hage de nieuwe afdeeling van de 's-Gravenhaagsche Melkinrichting in de Van Galen- straat no. 16 en 22, geopend. Aan deze inrichting is een stal verhou den met ruimte voor 30 koeien thans staan er 12 stuks in. De ka- ,mers waar de melk bij het glas j verkocht wordt, zijn, evenals de wiu- j kei, keurig ingericht. Directeur is j de heer J. Koentz. Zaterdag avond circa 9 ure. is de 18jarige Adriana Mersel. wonende Dwars-Bierstraat no. 10, te Rotter dam terwijl zij op eene watertrap aan de Bierhaven bezig was linnen goed te spoelen, in het water ge vallen. Nadat Johannes Klomp, pak huisknecht, wonende Binnenweg no. 159, na te water te zijn gesprongen, vruchteloos getracht had haar te redden, is zij door anderen met be hulp van haken op het droge ge- maar wel uwe standvastigheid op den duur. Vroeger behoordet gij mij alleen en onverdeeld; de «Koude- Steen» was uwe wereld, en zelfs uwe kleine streken waren zoo be minnelijk, zoo aantrekkelijk: zij wa ren getuigenissen uwer, wel is waar eigenzinnige maar toch trouwe ziel. Nu is het anders geworden; gij be hoort mij niet meer. niet meer u zeiven, zooals vroeger, maar wel de voornaamste gezelschappen in S.... Uw veranderd uiterlijk, uwe hou ding bewijzen het, en hoe beter gij u bevindt in den omgang van die menschen, hoe meer gij u van mij vervreemd. Eduard! Dat beziet gij nu juist op eene wijze van geringe burgers, lieve! Wees toch verstandig, laat ons be daard daarover spreken. Papa Jonas had op dien afscheidsdag wel gelijk met te zeggende droomende jeugd is van ons geweken, en heeft voor de eischen der groote wereld plaats bracht. Zij had toen echter reeds opgehouden te leven. Het Rotter damsche D ui venbon d hield Zondag jl. zijne laatste bonds- wedvlucht in dit seizoen met jonge duiven, broed 1884. Aan deze vlucht werd deelgeno men door de Vereenigingen De Luchtpostvan Amsterdam, De Snel- vliegervan Haarlem en Zandvoort, en De Reisduif, van Rotterdam; resp. 214217 en 166 kilometer. De duiven werden te Bergen in Henegouwen te ruim 7 ure 40 min. in vrijheid gesteld. De 11e prijs werd behaald door de Duif van den heer A. J. Ziege- laar. van den Snelvlieger te Haarlem. Te Megen had Zondagmiddag een droevig ongeluk plaats. Een knaapje van 9 jaar dat door de moeder was uitgezonden om een kan water uit De Maas te halen, gleed hij 't schep pen uit en werd door den stroom medegevoerd. Toen de vader, we gens het lang uitblijven ongerust geworden, aan de rivier zijn zoontje zocht, werd juist door een visscher uit Maashommel het petje aan den hengel opgehaald en bleek hem de treurige waarheid dat zijn jongen verdronken was. Het lijkje werd weldra gevonden. De goederentrein van Vlissingen op Rozendaal is Zondagavond te 6 uren hij het station Rilland ont spoord. Locomotief en tender zijn van de rails geloopen. De passa gierstremen konden doorrijden. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te Maastricht is eergisteren een jongeling van 19 jaren, glasblazer van beroep, bij het zwemmen in de rivier de Maas verdronken. Zijn lijk werd een uur later opgevischt. Jl. Zaterdagavond heeft te Sittard, in het logement Kleij/tampzeker iemand zijn intrek genomen, die, nadat hij eenigen tijd op de hem aangewezen kamer had doorgebracht in andere vertrekken, o. a. in dat waarin des kasteleins kinderen slie pen, ging rondsnuffelen. De kaste lein, onraad vermoedende, liet den wachtmeester der maréehaussée ont bieden, die, nadat hij den vreem deling mede naar zijn bureau had genomen, tot de ontdekking kwam, dat het niemand anders was dan zekere zich noemende Ger. Eskes, eigenlijk zijnde Hulsteede, geb. te Amsterdam, gesignaleerd in het Po litieblad als verdacht van in den nacht van 7 op 8 September 1882, ten nadeele van den logementhouder Delvalle, Kipstraat te Rotterdam, een belangrijke diefstal aan kleeding- stukken en geld te hebben gepleegd. De aangehoudene, die voorgaf agent van brandassurantiën te zijn, werd o. a. in het bezit gevonden van ver schillende stukken linnen en een breekijzer. Hij is Zondag aan de justitie te Maastricht overgeleverd. Uit Veenliuizen wordt geschreven: Als een zeldzaam bewijs van voortdurende gezondheid kan die nen. dat de heer N. Visser, die 1 Augustus zijn vijf-en-veertig-jarig jubilé als ambtenaar aan de gestich ten vierde, in al dien tijd geen dag heeft behoeven te verzuimen wegens ziekte. Te Made heerschen typheuse gemaakt. Maar wanneer wij nu in overeenstemming' daarmede, een an der leven beginnen, is het dan noo- j dig dat onze liefde voor elkander veranderd worde? Ik heb vroeger in het beperkte huis mijns vaders geleefd: kende buiten mijne comi- litonen niemand dan u en het ouder- jhuis! Zoo kan men toch niet eeuwig blijven leven? Ben ik dan niet de zoon eens rijken mans. die als jurist eene groote carrière kan maken Papa verlangt dat, en ik zie het ook levendig in, want ik heb eerzucht, bemin den glans, en papa heeft ge zorgd, dat ik daarbij niet zoo heel schroomvallig behoef te wezen. Die kringen en kennissen geven mij daar toe de beste gelegenheid, brengen mij in nuttige verbintenissen en ver schaffen mij de onontbeerlijke kennis van 't leven en de wereld: kunt gij dat misprijzen? In plaats van mij daarin tegen te gaan. en te verlan gen, dat ik mij zoude terugtrekken koortsen. Eene moeder en twee vol wassen dochters zijn daaraan over leden, en nog twee andere patiënten zijn in hoogst bedenkelijken toestand. Tijdens de landbouwer G. van Heumen, te Niftrik onder Wijchen, zich Zondagvoormiddag in de kerk bevond, werden ten zijnen huize, door middel van buitenbraak en in- klimming, gestolen een bankbiljet van f100. twee dito van f60. één dito van f 40 en één muntbiljet van f 10. Men heeft de daders nog niet in handen, hoewel tegen twee per sonen aldaar zware vermoedens be staan. De heer C. P. Hofstede de Groot, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Universiteit te Groningen, is giste ren overleden. GEMENGD NIEUWS. Meermalen is opgemerkt, dat steenen in buitenmuren uitslaan, welke kristalmassa zwavelzuur en gips langzamerhand loslaat, en na verloop van tijd veel schade doet aan het voorkomen en de duur zaamheid der gebouwen. Deze uit slag is nooit waargenomen hij stee nen, die op een hout- of turfvuur gebakken zijn, maar alleen als steen kool aangewend was. De reden is, dat bijna alle leemsoorten kalk of magnesia, alle steenkolen veel zwa vel bevatten. Verder is bewezen, dat de vorming van gips eerst dan plaats heeft, als de steenen bij het bran den met steenkool water bevatten. Volkomen droog leem met zwavel bevattende steenkool gebrand, ver toonde geen uitslag. Er wordt der halve aanbevolen bij het gebruik van steenkool het leem eerst door hout- of turfvuur van het waterge halte te bevrijden, waarna het hak ken der steenen op steenkolenvuur zonder gevaar geschieden kan. Eigenaardig antwoord. Eenige dagen geleden kwam ep de «Sehnee- koppe», het hoogste punt van het Reuzengebergte, dat in dit jaar zeer druk bezocht is, een telegram waarin gevraagd werd of het gerucht op waarheid berustte, dat in het Hirsch- berger dal liep, al zoude de eige naar van het «Koppen«-hotel, de heer Pohl, gestorven zijn. Het antwoord luidde«Ik heb geen tijd om dood te gaan; het is veel te druk. Pohl.» Dorstige mensclien. Mun- chen is door een ernstig ongeluk getroffen, er begint in die stad bier- nood te heerschen. Het bier van een der brouwerijen is reeds geheel opgedronken en het lokaal waar men het kon verkrij gen, is reeds gesloten. Gelukkig dat Munchen nog an dere brouwerijen rijk is, die nog puike waar in voorraad hebben. REISINDRUKKEN1. (Van een lFcl onzer Eedactie.) Frankfort8 Augustus '84. Nog opgetogen over al het sclioone, hetwelk het Zevengebergte ons te aanschouwen gegeven had, verlieten wij in den morgen van den 6den Augustus het liefelijke Königswinter en spoorden naar Coblenz. De loco motief voerde ons daarbij langs vrij hooge verhevenheden, die door hunne grillige afwisseling van vormen voor ons bewoners van het vlakke Hol- in den nauwen kring van het kin deroog, zoudet gij niet veeleer ver standiger en voor onze toekomst be ter handelen, door mijne wenschen gehoor te geven, om door beter toi letten en manieren, door lecture en kennis u zelve voor den werkkring aan mijne zijde geschikt te maken? Gij zul: eenmaal naast mij in die kringen leven, die mijn beroep, mijn vermogen, mijne eerzucht en mijns vaders wenschen, mij aanwijzen. En het beste middel, om alle bedenkin gen, die hij tegen onze verbintenis mocht hebben, te voorkomen, be staat hierin: dat gij bewijzen kunt het meest van alle vrouwen voor [mij te passen, en u zelve en mij te overtuigen, dat geen andere vrouw u overschaduwen kan. Ik ben zeker dat gij dit kunt. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2