Raai ter Gemeente Haarlem I 11. Id. id. meubelen verschillende scholen enz. BEURSBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. land al "het bekoorlijke van het vreemde, van het ongewone, hadden. Iiier waren het de uitstekende pun ten ran de bazaltformatie, daar de meer effene vlakte der leisteen, die onze aandacht trokken, maar overal zagen wij de hand van den mensch, die niet noeste vlijt ook deze schijn baar onvruchtbare woeste en ruwe natuur zoekt te dwingen, mede te werken, om in het onderhoud der schepping te voorzien. Millioenen wijnstokken toch waren op de hel lingen dezer bergen geplant, overal waar de verweerde steen slechts eene geringe hoeveelheid vruchtbare teel aarde op den harden ondergrond had gevormd. Die groene bergen, waartusschen zoo nu en dan eene donkere, of lichtbruine, meer over hangende massa zich vertoonde, leverden een prachtig schouwspel op, vooral daar, waar de bergen eenigs- zins verder van den Rijn gelegen waren, en wij in een dal konden zien. welks vlakke bodem met ver- schillende graansoorten bezet, de verscheidenheid grooter deed zijn. I Zoo hier en daar zagen wij de arbei- ders bezig, de wijnstokken te ver zorgen of de aarde te zuiveren van het onkruid, dat evenals overal elders, ook hier welig wortel schiet. Wij maakten daarbij de opmerking, dat de taak dier lieden alles behalve ge makkelijk is. Langs steile voetpaden toch. moeten zij de bovenste planten bereiken en het moet zeker alleen door de gewoonte mogelijk worden om aldaar te blijven staan niet alleen, maar tevens op die steile helling het werk te verrichten, dat daar ge daan moet worden. Het was geenszins ons doel, lan gen tijd in Coblenz zelve te vertoe ven. De mindere belangrijkheid dezer plaats, deed ons besluiten ons daar slechts een paar uren op te houden, om vervolgens onzen tocht naar het hoofddoel onzer reize voor dien dag, het Niederwald. voort te zetten. Toch maakten wij van deze kleine pauze gebruik om de beroemde vesting, Ehrenbreitstein, eens te bezichtigen, van daar af een kijkje te nemen over den slangenloopvan vader Rijn, en vervolgens de spoorbruggen over deze rivier en den Moesel te beschouwen. Men heeft wel eens beweerd, dat Nederland in het bij zonder grootsch kan zijn op zijne kolossale spoorbruggen, dat bijna geen land ter wereld, zulke reus achtige werken van dien aard kaï aanwijzen, doch wij gelooven, dat men met deze uitspraak Duitseh- land onrecht aandoet. Het is waar. een werk als de brug over de Moer dijk vindt men hier niet, doch de spoorbrug van Keulen naar Deutsch, de bruggen bij Coblenz over den Rijn en den Moesel kunnen best de vergelijking doorstaan met de gelijk soortige werken, welke men bij ons te lande op de spoorlijn Utrecht Boxtel aantreft. Het schelle fluitje van de locomo tief waarschuwde ons intusschen, dat het meer dan tijd werd ons naar het station van de Moeselbaan te begeven, om plaats te nemen in den trein, dien ons naar Assmanshausen voeren moest. Het gedeelte van den Rijn, hetwelk wij thans moesten passeeren, is zeker wel het schoonste van de geheele rivier, doch daar het in ons plan ligt het traject van Rudesheim naar Coblenz op onzen terugtocht met eene der groote Rijn- stoombooten af te leggen, zullen wij de beschrijving hiervan tot later uitstellen, omdat wij alsdan beter de gelegenheid zullen hebben, het schoone op te merken, hetwelk de natuur daar voor het oog' van den bewonderenden vreemdeling weet te tooveren. Toch had ook deze tocht voor ons reeds zijne bijzondere eigenaardig heid, onujat hij ons door een tweetal spoorwegtunnels voerde, door het mensehelijk vernuft in de harde steenmassa, welke den weg versper de, geboord. Het is eene zonder linge gewaarwording- wanneer men plotseling van het helderste licht zjch in de diepste duisternis ver plaatst ziet, eene duisternis zoo dicht, dat men niets, zelfs van datgene hetwelk zich in onze onmiddellijke nabijheid bevindt, kan onderschei den. Wanneer men door de mede- reisgenooten niet op deze snelle over gang is voorbereid, doet zij eenigs- zins onaangenaam aan, en het eerste lichtstraaltje, hetwelk aan het einde van den tunnel ons oog weder be reikt, wordt dan ook met zekere vreugde begroet. Gelukkig evenwel duurt de tocht niet bijzonder lang. In enkele minuten heeft men het einde van den onderaardschen gang bereikt, en het is ons dan, als heeft, het groen der natuur een veel fris- scher en levendiger tint, dan voor enkele oogenblikken geleden. Toch gevoelt men daarbij iets, dat men als eene mengeling van spijt en bewondering zou kunnen karakteriseeren. "Van spijt, dat eene zoo trotsche verhevene natuur is ontwijd door den prozaischen mensch, die met den zwarten kolendamp, die uit de locomotief opstijgt,het schoone eenigszins verloren doet gaan, van bewondering voor de volhardingen het genie van denzelfden mensch, die zich door de natuur zelfs niet laat weerhouden; de hinderpalen, welke hem den doortocht belemme ren uit den weg weet te ruimen, en zoo dit niet mogelijk is eenvou dig zich een weg baant, door 's aard- rijks ingewanden. Weldra kondigde de waarschu wende stem van den conducteur ons aan, dat wij te Assmanshausen wa ren aangekomen. Het was brandend heet. De zon wierp hare gloeiende stralen bijna loodrecht op ons neder, doch deze tropische hitten kon ons niet beletten den vrij hoogen berg te bestijgen. Wij achtten het na tuurlijk beneden ons, de diensten der ezeldrijvers, die ons werden aange boden te aanvaarden en bestegen welgemoed het steile voetpad, dat bergwaarts voerde. Hoewel de hel ling bijna overal met dicht kreupel hout was bezet, troffen wij bijna geen enkel lommerrijk plekje op onzen tocht aan, zoodat de hitte ons weldra ondragelijk werd. Daarbij kwam nog, dat bet voetpad hier en daar zeer dicht met kiezelsteenen was bestrooid, die ons natuurlijk het loopen niet weinig bemoeielijkten. Yoor iemand, die last heeft van dui zeligheid, zou het niet geraden zijn dit pad te bestijgen. Wanneer men op eenige hoogte gekomen is, ziet men in de diepte de bergwand met gerin ge glooiing afloopen, en deze glooiing is nog bezaaid met stukken steen, die het geheel een vrij ruw aanzicht geven. Met vreugde werd door ons dan ook de aankondiging van onzen gids beg'roet, dat wij den top bijna ge naderd waren. Nog enkele passen, die ons natuurlijk veel moeielijker vielen dan het begin, en wij betra den een groot terras, heerlijk be schaduwd door reusachtige boomen, en van waaraf wij een schoon ver gezicht over het beneden ons lig gende landschap hadden. Niemand zal het ons zeker kwalijk nemen, dat wij ons in de «Wirthschaft,» welke wij hier aantroffen, met een glas Assmanshauser verkwikten, al vorens wij de verschillende merk waardigheden van het Niederwald gingen bezichtigen. Lang evenwel vertoefden wij daar niet, want wij richten onze schreden zeer spoedig naar de «Zauberhcjhle», een kunstmatig aangelegde grot, die wij al bukkende door moesten, en van waar wij in een soort van koe pel kwamen, die op verschillende punteu heerlijke' vergezichten ople verde. Yan daar naar den Hossel, een uithoek van het plateau waar op wij ous bevinden. De schoonheid van het panoramahetwelk zich toen aan onzen blik voordeed te beschrijven, gaat boven onze krach ten. Hier en daar zag'en wij tusschen verschillende hoogten vriendelijke dorpjes, die met hunne roode daken en kleine torens zeer aardig tusschen het g'roen uitsteken. Vlak voor ons in de diepte lag aan den eenen kant van de Nahe Bingen en aan den anderen Bingerbriick, terwijl de Rijn zich als een zilveren lint tus schen het groen doorslingerde. De talrijke eilandjes, die zich hier en daar in den breeden stroom ver toonden, waren als zoovele bloemen die in grillige wanorde over dit lint waren gezaaid. Verrukkelijk schoon, in een woord, was dit alles. Maar wat ons de vermoeienis van den tocht naar den bergtop dubbel ver goedde was bovenal de aanblik van het nationaal gedenkteeken op gericht ter herinnering aan den oor log van 187071. Waarlijk, dit kunstgewrocht is zoo indrukwek kend, zoo grootsch opgevat en kun stig uitgevoerd, dat zelf zij, voor wie dit gedenkteeken eene voortdu rende ergernis moet zijn, de schoon heid er van bewonderen. In ons vaderland hebben wij reeds zoo dik wijls met grootere of kleinere pho- tografieën van dit «Denkmal» ken nis gemaakt, dat wij ons ontslagen kunnen rekenen van den plicht, het in bijzonderheden te beschrijven. Toch gelooven wij, dat de beste afbeelding, de keurigste beschrijving niet in staat is, den indruk weder te geven, dien het monument ach terlaat bij hen, die het voor de eerste maal zagen. Het is waarschijnlijk, dat de kolossale afmetingen, gevoegd bij de werkelijk fijne uitwerking in alle details er toe medewerken om de belangstelling van den aanschou wer in dubbele mate te trekken. De plaats, die men voor dit monu ment heeft uitgekozen, is insgelijks bijzonder gelukkig. Op eene kolos sale verhevenheid aan den Rijnoever geplaatst, is het van zeer verre zicht baar. De oorlog 1870—71 moge stroo men Duitscli bloed hebben doen vloeien, hij moge talrijke vrouwen weduwen, verschillende kinderen weezen gemaakt hebben, toch blijkt niet alleen uit dit gedenkteeken, maar bijna overal in het rijk, dat men de gevallen helden op waar dige wijze weet te vereeren, en hunne nagedachtenis in dankbaar aandenken houdt. In verscheidene dorpen toch vonden wij gedenktee- kenen opgericht voor degenen die in den kamp gevallen zijn. Waar dit mogelijk is, heeft men hunne namen op deze zuilen gebeiteld, en uit de spreuken, die men daarop tevens aantreft, blijkt ten duidelijkste, dat bet volk hen ook thans nog als helden blijft vereeren. Dikwijls von den wij aan den voet dier denk- maleu nog versche kransen ten be wijze. dat het eerste enthousiasme nog geenszins verflauwd is. Hoe men ook over den oorlog moge den ken, hoe warm men het streven van de zoogenaamde Vredebonden ook moge toejuichen, men moet eerbied hebben voor eene dergelijke natio nale dankbaarheid. Geen wonder, dat het jonge geslacht, hetwelk ge tuige geweest is van zulk huldebe toon, bij een mogelijken oorlog, ge troost den vijand te gemoet gaat. overtuigd al's het is, dat. valt het op het velcj van eer, de dapperen vereeuwigd worden. J. S. M. VERGADERING van den Woensdag 13 Aug. 1884, des namiddags ten 1 ure. 22. Rapport comm. fabricage zaak Oudemannenhuis. KERKNIEUWS. Ned. llerv. Kerk. De heer N. H. de Grsaf, pred. te Amster dam, herdenkt heden den dag, waarop hij v<5dr 35 jaar het predikambt in de Herv. Kerk aanvaardde Uit Rilland-Batk wordt gemeld Reeds 4 jaren zijn we hier zonder predi kant, ofschoon het traktement f1000 be draagt met vrijdom van belasting en toelage voor rijden. Katholieke Kerk. De eerw. heer P. A. P. Holland, pastoor te Naardeu, herdacht eergisteren den 25sten verjaardag zijner priesterwijding. Tal van katholieke ingezetenen gaven door het uit steken van vlag en wimpel blijken van hunne sympathie, terwijl de jubilaris vele stoffelijke bewijzen vau belangstelling ontving. De eerw. heer Thiebes, pastoor te Span broek, vierde in de afgeloopen week, onder zeer vele blijken van belangstelling, ook van protestantsche zijde, bet feest van zijne 25- jarige ambtsvervulling. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden. 1. Wet tot verandering der grens tusschen Haarlem en Schoten. 2. Miss. Ged. Staten goedk. be sluit Paardenmarkten. 3. Id. id. id. verkoop grond aan Verhagen en van 't Wout. 4. Vaststelling le suppletoire ko hier. 5. Gemeenterekening 1883 met rapport comm. v. financiën. 6. Rapport B. en W. adres Ver- eeniging Volksgezondheid en voor stel Dr. von Baumhauer. 7. Voorstel id. wijziging regle ment Meisjesschool voor M. O. 8. Id. id. rekest K. Bakker Jz. j huis Kampersingel hoek Z. - B. Spaarne. 9. Id. id. plaats stichting 2e Tus- schenschool. 10. Id. id. overbrenging H. B. school ter opleiding voor H. en N. naar Burgeravondschool. 12. Rapport Comm. fin. begrooting Schutterij. 0 13. Missive Burgerlijk Armbestuur met begrooting voor 1885. 14. Voorstel B. en W, rekest H. Piët aankoop grond Barendsestraat. 15. Id. id. rekest A. van Damme. 16. Missive id. tramweg tusschen Haarlem en Bloemendaal. 17. Rapport comm. verordening'en, missive Voorzitter van Ged. Staten met rekest A. Perrin. 18. Voorstel B. en W. adres Kies- vereeniging Haarlem en rekest in gezetenen, 19. Rekest Bertels Co. elec- trische klokken. 20. Id. directeur N. Z. H. Stoom tramweg-Maatschappij 21. Missive raadslid M. O. de Kanter, financiëele staten. Amsterdam, 12 Aug. 1884. Prijzen der onderstaande effecten'. genoteei pCt. de koert Nederland. Cert. Werk. Sch. 2>.; 68''s 3 80 4 lOlVs Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 98 Goudleening 5 86 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-645 881', Oostenrijk. Obl.iupap.(Mei-N.) 5 66u/i« h zilv.Jan.-Juli) 5 i 670/n PoRTUGiL. Obl. buitl. 1853-80. 3 50 Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen 5 11001/., Obl. 1877. Amst. L. 20—100 5 9578 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 75 l'/4 Obl. buit. 18762 45'/; (Perpetuele) 4 56l6/u binnl. f 12500- 25000D U Obl. binnl. f1000- 5000 17, Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865. 5 S'3/i« u 1869. 6 97,6 Egypte. Obl. Leen. 1876. 4 607s N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 47. lMty. 1877. 4 1187a Columbia. Obligation4l/s 283/4 Peru. LeeningT870 6 10l/s 1872 5 87s Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. 1197a Nederland. Holl.IJz. sp.Aand. 1517s M. tot Expl. St, spw. Aana. 114 Cent.spw. gest.Obl. r 727*3 Ind. spw. Aand.148 Rijn spw. volg. Aandu 107s/* Boxtel Wezel Obl. 4' 15 Boxtel Wezel Obl. 1875 5 62 Zuid-Ital.3pw.Obl. 3 567. Gr. Spw. Mts.Aand. 5 I203/8 Balt. spw. Aand. 3 54\s Jelez Griasi Obl. 5 90 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. 5 931,2 Morschansk Sysran Aand5 57 7, Riaschk Wiasma Aand5 56*/s Chicago N. W. Cert. Aand> divid. 1313/* N.-Tork Lake Erie W. 3- Aand. 151 Illinois Cert.Aand. a 1128 Miss Kansas Texas Obl. Cert7 Il01l/a PREMIE-LEENINGEN. Nederland. xVnist. f1000 3 il027« f1003 107% v Kan.-Mij.C.v.A. 991/- Stad Rotterdam 3 100', Gem. Crediet 3 953 Pal. v. Volksvl. 1867 106 Belgie. Stad Antw. 1874. 3 99 Brussel 1879. 3 100', Hongarije. Staatsl. 1870. Stuhlweiss. Spw. 4 941/4 Tlieiss Reg. Pr. Obl. 4 Oostenrijk. Staatsl. 18544 1031 u 1S605 111 Vs 1864 1411/. Crediet-Inst. 1858. 14S3 4 Bod.Crd.Amst.Obl. 3 811.' Stad W eenen 1874. 104\ Prutssen. Th. 100. 1S55. Keul. Mind-Spw. Staatsleen. 1864. Italië. Rusland. Amerika. Rusland. Sesvie. Spanje. Turkije. ZwiTSERLAND.Genève Aand Madrid 1868 Spw-leening 8' 4f 8» 81 8-, 8'/,, 8'9 et. per gall. Philadelphia 8' 8».„ 8' e, 8-, SC. 8' ct. per gall. Ruwe Olie 77, 7-1-' IV 76' 80' 79, ct. pet vat. Tot opgaande prijzen was directe levering, zoowel voor consumptie als export, zeer ge vraagd eu kwamen verschillende afdoeningen tot stand. De najaarsleveriugen, niettegenstaande bij komend aangeboden werd, trokken minder attentie, zoodat de omzet beperkt bleef. De noteering is heden bij minstens 25 vn. te ontvangen aan het Amsterdamsch Petroleum-Entrepöt Disponibelf 9'/g a f 9'Entr. Aüg.-levering- 9% Sepr,. - 9s/g - 97, Sept.Dec. - 9" 8 Oct./Dec. - 97 -10 In constantie vrij aan boord fll Bij kleinigheden f 7i a '/- hooger. l)e voorraad aan het Amsterd. Petroleum- Etrepöt pedroegop 2 Aug. 52,315 vaten. Afgeleverd3,889 Voorraad op heden38,426 Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerdvette kalveren, le kwal. f 0.—2e kwal. f 0.— per kg. 1 Gras- f a 61 nuchtere dito f 10 a 15.62 schapen eu lammeren f 13 a 29; vette varkeus 36 a 45 ct. per kilogram- biggen f a - paarden f a 528 runderen, le kwal. f0.84, 2e kwal. f 0.74, 3e kwal. f0.66 per kg. ïuelk- en kalfkoeien f100 a 270 p. st. Alkmaar, 9 Aug. Ter veemarkt aange voerd: 1 paarden vette kalveren, 14 nuchtere dito, 103 schapen, 10 lamineren, vette varkeu, 90 magere dito, 176 biggen, 6 bok eu geiten, 29 koeien eu ossen. De prijzen waren als volgt: vette kalveren f a nuchtere dito f 6 a 27, schapen f 18 a 29, lammeren f 7 a 13, vette varkens a cents per kg., magere dito f12 a 25; bok of geiten 14a 7, koeien en ossen f160 a 275, paarden f75 a biggen f 3 a 6, allen per stuk. Schiedam, 12 Aug. Moutwijn f13.Jene ver f 19.75, Aiust. Proef f21.— Spoeling f 0.60, idem door de Schiedamsche Spoeiing- Vereeniging f 0.70. RSVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 12 Aug. 1.86 M. boveu AP 4.66 M. ouder N. P. Keulen, 12 Aug. 2.13 M. boven 0. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip //Utrecht", van Rotterdam naar Java, passeerde 10 dezer Gallc. Het stoomschip //Sumatra' van Amster dam naar Batavia, passeerde 10 dezer Aden. Het stoomschip «Prins Hendrik", vau Am sterdam naar Batavia, vertrok 9 dezer van Southampton. Het stoomschip //Drenthe", van Java naar Rotterdam, is 11 dezer te Prioul aangekomen. Het stoomschip «Zaandam", kapt. Cheva lier, van Amsterdam naar New lork, pas seerde Maandagnamiddag Soilly. Zes-en-twintiflste Muziekuitvoering in den Hout 0# Woensdag den 13en Aug. 1884aes avonds van 7l/e tot 10 uur, door het Stedelijk Mu ziekkorps van Haarlem, onder direc tie van den Heer M. II. M ïi L L E R, Kapelmeester. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Dor Lustige Krieg. Marsch. Strauss. 2. Ouverture. Rosamunda. Schubert. 3. Paataisie. Romeo et Juliette. Gounod. 4. Pandor-WalsKrol. 5. Fantaisie. RigolettoVerdi. Tweede Afdeeling. 6. OuvertureGevaert. 7. Fantaisie. Le Pardon dc PloërmelMetjerijeer. 8. Potpourri Burlesque No. 2. Clément. 1237. 1327, 1297- 64 447 97, 82';, Geldkoers. Prolongatie 21/ta 3 pCt. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 12 Aug. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Westlandsche Zand f a dito lossen f a Muisjes f a Andij kers f a Katwijker Zand f 1.20 a 3.Westlandsche Klei in manden f a Katwijker blauwe zanders f a Rijnsburgers f a Haarlemmer Zand f 1.a 1.10Noordwijker Zand f 1.a 3.- Sassenheimer f a Geld. Kralen f 1.60 a 1.90; dito Blauwe f180 a 1.90; dito Muisjes f a Hillegommer Zand f 1.50 a 4.25; Priesche Hamburgers fl.50 a 2.dito Jammen f2.a Brielsche Kraleu f a Aauvoer 5000 HL. Petroleumbericht vau P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amsterdam, 9 Aug. De Amerikaansche Potroleum-noteeringen wareu volgeus Reuters telegramNew-York Commissariaat tau Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure. voor de eigenaars terug te bekomen. Lenige portenionnaies met en zonder geld, een bloedkoralen kettinkje, een paar glacé handschoenen, twee paar gekleurde kousen, een boezelaar, een stuk tufle van een gordijn, een witte doek, een schoenmakersduimstok, een rijtuigmoer, een zweep, een deurslot, ccn vrouwenmuts, een boodschapmand waarin een bordje, drie sleutels aan een kettinkje en eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Ecu parapluie, een shawltje, een glacé handschoen eu een valies waarin toilet ar tikelen enz. Terug te bekomen bij Laugeveld, Ridder straat 2, een gouden bril, bij Blesgraaf. Don kere Spaarne, ecu schaap en bij X Boaman, Lange Heerenvest, twee schapen. bevallen 10 Aug. G. Ebeli, geb. de Wilde, z.-11 I G. Vooges, gob. Kion, d. - W. Hecre, geb Reurink, d. - H. van Campen, geb. Jansen d. - C. de Hoop. geb. Perwcraa, d. - 12 M. auseu, geb. Seruc, d. - G. Ondersma, j geb. Stoppels, z overleden 10 Aug. J. C. Bos, 14 j. d., Scheepma kersdijk. - 11. M. Wijkkuise, 2 j. d., Min nebrocdcrstceg. - I). van Zalen. 10 j.z,, KI, Houtstraat. - J. Voorn. 69 j.. cchtg. van J Mijzen, Rustenburgcrlaau. - K. Borst, 3 ind z., schip Spaarno.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3