BINNENLAND. beter débouché zou vinden. Een lid van bet wetgevend lichaam van Jamaica, reeds eenigen tijd in Lon den vertoevend, zou bij zijne terug komst de zaak bij bet koloniaal be stuur inleiden. Vooraf echter zou men ook de meening der regeering van Canada moeten weten; zij zou er tegen kunnen hebben, met eene nieuwe administratie belast te wor den. Daarentegen heeft het aanwin nen van een tropisch land, met kans op vermeerderde relatiën. eene sui kermarkt en raffinaderijen, veel aan lokkelijks. Haarlem, 13 Augustus 1884. Z. M. de Koning zal de opening der tentoonstelling op 26 dezer niet bijwonen, uit hoofde van de treu rige omstandigheden, waarin het vorstelijk gezin, door het afsterven van den Prins van Oranje, zich bevindt. De voorzitter van het uitvoerend comité, de heer Sickesz, zal Zondag 24 dezer aan de jury, buitenland- sche commissiën en eenige autori teiten eene soiree aanbieden in Maison Slrouckeii. Den daaraanvolgenden dag begint de jury hare taak. Bij de beoordeeling der werktui gen door de jury zal. zoo noodig, van prof. Harting's dynamometer worden gebruik gemaakt. Op den openingsdag geeft de ge meente Amsterdam een feest in het Paleis voor Volksvlijt, waartoe een beperkt aantal uitnoodigingen zullen gedaan worden. Bilse's kapel zal zich dan doen hooren, en verder gedurende de tentoonstellings-dagen in het Paleis eene reeks concerten geven. De toegangsprijs voor de tentoon stelling is op den openingsdag f 2,50; voor 26 en 27 Augustus en 4, 5 en 6 September f 1voor de dagen van 28 Augustus tot en met 3 Sep tember en 7, 8 en 9 September 50 cents. Onder directie van den heerStumpff worden dagelijks van 's morgens 10 uur af concerten gegeven. De tentoonstelling wordt volgen derwijs gehouden: Van 26 tot 31 Augustus: paar den, rundvee, wolvee en varkens. Van 26 Augustus tot 9 Septem ber: boter, kaas, melk, werktuigen en gereedschappen, hulp- en leer middelen, ten gebruike bij het land - bouwonderwijs, de bijenteelt, de dierenbescherming en akkerbouw gewassen. De tentoonstelling van 's Rijks remonte-paarden heeft 2 September plaats. De vertegenwoordiger van het Belgische goevernement, de heer Ameline, is hier ter stede aange komen. Door H. IC. H. mevrouw de groothertogin van Saksen-Weimar Eisenach is aan het genootschap Liefdadigheid naar Vermogen een bedrag van f100 geschonken. Z. K. H. Prins Albert van Bruisen zal a. s. Vrijdag met zijn gezin des namiddags ten 4 u. 22 van 's-Hage per Rhijnspoor de te rugreis naar Duitschland aannemen. Onze Intern. Landbouwten toonstelling belooft niet uitsluitend in de hoofdstad, maar speciaal ook in de landbouwende gedeelten van ons vaderland nog al eenig vertier te zullen geven. Niet minder toch kon zijn vaderhart zich niet weer houden. daarover te spreken, hoewel hij niet bewijzen kon, dat Eduard werkelijk op die dame verliefd was. Wanneer gij ooit een meisje wilt trouwen, Eduard! zco kies de dochter van een aanzienlijk, ver mogend huis, die evenwel toch bur gerlijk genoeg is opgevoed, om den man, dien zij wezenlijk bemint, geen andere dan verstandige eiscben te doeneene vrouw, die in haar ge zin alleen den hemel ziet, en de over dreven grootheid en pronk vermijdt, niet omdat zij die niet betalen, maar voor haar geluk geheel ont beren kan. Kies geene barones zonder geld. maar ook geene bezitster van millioenen, die niets edelers kent dan coupons te knippen, of de grootste diamanten te dragen. Dwaasheid, waanzinDe heele wereld is waanzinnig! riep Eduard ■andenknarsend uit. toen hij «Koude- Steen» verliet. God dank, dat ik dan ruim 600 Engelsche en lersche grondbezitters willen gezamenlijk de voornaamste landbouwstreken, en wat daar op dat gebied merkwaar digs te zien is. gaan bezoeken; ter wijl een 400tal Deensche grond eigenaren met datzelfde doel met een extra stoomboot herwaarts komt. (Ar. v. d. D.) De heeren Hudig en Blok- huijzen hebben van de ontvangen giften voor de Nisero reeds f 6000 aan den lord-mayor van Londen doen toekomen, en gemeld dat nog f1200 gezonden zullen worden. In Engeland zei? is bij lange niet zoo veel voor de A7.se/o-slachtoffers bij eengebracht. De gelden zullen bin nen eenige dagen worden verdeeld. De aandacht van belangheb benden wordt gevestigd op de Staats- Ct. van 31 Juli jl., waarin de op roeping van adspiranten voor den artillerie-cursus te Delft voorkomt en waarin bun wordt medegedeeld, dat «de aanvraag om toelating, «alsmede de daarbij over te leggen «en in die Staats-Courant vermelde «bescheiden voor 25 Augustus aan «het Departement van Oorlog be- hooren te worden ingezonden.» De Coupons van f20. der schuldbekentenissen ten laste van den Staat van 1883, zullen te be ginnen met die verschijnende 1 Nov. 1884, wanneer zij in grooter aan tal dan van vijf stuks ter betaling worden aangeboden, vergezeld moe ten zijn van eene behoorlijk inge vulde onderteekende en voor eiken verschijntijd opgemaakte nommer- lijst, waarvoor formulieren koste loos verkrijgbaar zijn bij de Neder- landscbe Bank, als agent van 's Rijks schatkist te Amsterdam. Naar men verneemt hebben verscheidene voorname industriëelen in den lande, o. a. te Amsterdam, Schiedam, Groningen en Arnhem, zich tot den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid gewend met het verzoek, dat bij eventueele benoeming van een gedelegeerde commissaris ter behartiging van de belangen der Nederlandscbe indus- trieelen ter Antwerpsche tentoon stelling, het der Regeering moge behagen van de diensten gebruik te maken van den heer A. W. Stor tenbeker, die zich tijdens de wereld tentoonstelling te Parijs in 1878 uitstekend gekweten heeft van de taak om de belangen der Neder landscbe nij veren voor te staan tegen over de buiten,landsche mededinging. Naar het L. D. verneemt, zul len a. s. Maandag, den 18den Au gustus, van de Nederlandscbe expe ditie tot onderzoek van de Zuid- Westkust van Afrika, per stoomschip de Afrikaan der Nieuwe Afrikaan- sche Handelsvennootschap, van Rot terdam vertrekken de heer P. J. van der Keilen, voor de zoölogie, van het Museum van Natuurlijke Histo rie, en de heer L. J. Goddefroy, van het Ethnographiscn Museum, beiden te Leiden. Zij aanvaarden de reis alsdan met de bagage allereerst naar Banana, aan den monding van den Congo, om daar te wachten op het hoofd en den ontwerper dezer expe ditie, den heer D. D. Veth, die eerst den 30sten Aug. d. a. v. van Amster dam met de paarden of liever paard- jes, welke velen in de straten wel dikwijls zullen opgemerkt hebben, naar Hamburg gaat. om vervolgens per stoomschip eveneens Banana te bereiken. Na zijne aankomst aldaar gaat men gezamenlijk met een mail schip naar Mossamedes, eene Portu- uit dit nest wegkom! Mathilda wil in een katoenen kleedje en linnen schort de grootheid des levens vin den! Carrière zal ik maken, maar solide wil ik leven. Eene vrouw nemen, maar niet zoo en niet zoo Dat moge de duivelik ren er maar op los. en handel zooals "t mij dunkt Dat is de oude manier, om met mij om te springen. Allen weien wat op mij te vitten, en bij slot van rekening heeft niemand gelijk. Ha. daar zie ik Oberhof. Hoe vervelend school meesterachtig ligt die kroeg daar! O schim der jeugd en daar ach ter is niets! Rijd op voor den duivel, koetsierieder uur vroeger in S is een voordeel in ?t leven! IV. De meening, die Eduard nu goed vond op te vatten, omtrent de per sonen en dingen in «Koude-Steen», was noch bijzonder gunstig voor geesche bezitting en de aanlegplaats I van de Portugeesche mailbooten. I Van daar uit wordt de eigenlijke' onderzoekingstocht ondernomen, vol- j gens het reisplan door den heer Veth in het Aardrijkskundig Genootschap j indertijd medegedeeld. De Zweedsche jongedame, mej. Ellen Fries, die te Leiden in de bibliotheek nasporingen over onze historie zou komen doen, is onlangs aan de hoogeschool te Upsala met lof bevorderd tot philos. doctor met een proefschrift: «Een bijdrage tot de kennis der diplomatieke betrek kingen van Zweden met de Neder landen onder de regeering van Ka- rel X.» Vrijdag was de zoon van den heer S. aan het zwemmen in een der zweminrichtingen te Amsterdam toen hem bij ongeluk een ander bo ven op 't lijf sprong, met 't gevolg, dat de genoemde S. zoodanig inwen dig werd gekwetst, dat hij Zaterdag, vermoedelijk aan de gevolgen, is overleden. In een schrijven uit Amsterdam aan de Fr. Zeit. over de nieuwe Nederlandscbe leening wordt gemeld dat door het publiek voor niet meer dan circa 12 millioen gulden is in geschreven. Het was te Amsterdam Zondag buitengewoon druk op bet Centraal station, daar het getal der treinen, die er dagelijks vertrekken en aan komen, reeds zoo aanzienlijk, ver meerderd werd met een 50tal ko mende en vertrekkende extra-treinen. Bij de aankomst van den laatsteu trein uit Haarlem, te 1.50, werd aan het station na-kermis gehouden door de van genoemde plaats terug gekeerden. Men vond bijna al de ruiten der waggons verbrijzeld, en bij 't verlaten der rijtuigen en van bet station stelden velen zich meer dan schandelijk aan. Van hen die in 't gedrang dier liederlijke ker mishouders zijn geweest, zijn er die dit tot hun schade gewaar werden. Maandagmorgen is te Amsterdam bij bet oostelijk viaduct opgehaald het lijk van een onbekend persoon, vermoedelijk zekere Lambeek, daar een adres van dien naam bij liem is gevonden. Een ingezetene van Leiden wendde zich eenige dagen geleden tot den Koning met bet verzoek, als nage dachtenis aan Prins Alexander een ran diens papegaaien te mogen heb ben Een spoedig daarop volgend antwoord van den adjudant des Iro nings meldde, dat aan dit verzoek zou worden voldaan, en de man ont ving te 'sHage aan bet paleis een fraaien groenen papegaai en daaren- boven een sierlijke kooi. (F.) Wie onzer stadgenooten zegt het Leidsche Dbïd. "leent niet dien ouden, krommen, in elkaar gewerkten man, die men nog dagelijks doorLeidens grachten ziet varen met zijne zand schuit, om de straatmakers van zand te voorzien? Welnu, die oude man, genaamd E. Vlasveld mocht dezer dagen een eigenaardig en voorzeker zeer zeldzaam feest vieren. In de eerste plaats dan genoot hij het voorrecht zijne vijftigjarige huwe- lijksvereeniging te herdenken, ter wijl hij juist op dieuzelfden dag deze gemeente twee-en-zestig jaren zijne liefde tot Mathilda, noch voor 't vaderlijke huis. In plaats van de eenige bron van al die tegenspraak en van al die veranderingen in zich zeiven te zoeken, had hij de ge woonte der meeste mensclien. om ieder ander de schuld dier tweespalt te geven, en zich zei ven als hoogst verstandig te beschouwen. Bij deze verkeerde gedachten kwam nog het verdriet, gedurende zijn verblijf te hebben opgemerkt, dat iedereen hem nog voor dien vroeger onbezonnen jongen hield, dien men tot zijn eigen best moest vormen en maar vrij be rispen kon. Dat bij thans werkelijk de opvoeding des te meer behoefde, omdat hij, tot dusverre geheel geene, of, wat nog erger was. de tegen- strijdigste van de wereld, ontvangen had, dat kwam hem. door zijne steeds aaugroeiende ijdelheid en eigenzin nigheid, in de verste verte niet in de gedachte. Ging hij niet in S door voor even goed opgevoed als lang van zand heeft voorzien, na melijk twaalf jaren in gemeenschap met zijn vader en vijftig jaren voor eigen rekening. In dien tijd heeft hij niet minder dan 15,000 vrach- j ten zand van Katwijk naar hier ver voerd, vertegenwoordigende 150,000 kub. meters, eene massa, groot ge noeg om eene pyramide te vormen, die het Ruïneplein tot grondvlak en eene hoogte van ongeveer 25 me ters heeft. Waarlijk, deze man heeft hergen verplaatst. Eergisteren namiddag waagde te ?s-Hage een jongen van 12 jaren, die zich baadde in een der spoorbom men achter bet station van den Roll. Spoorweg, zich te veel in het diepe gedeelte. Hij zonk in de diepte weg en zou zeker verdronken zijn, ware hij niet door den treinsmid Velt- huijzen opgemerkt, die zich onmid dellijk te water begaf en den knaap uit zijn beuarden toestand redde. Aan de flinke hulp van den agent van politie Van Stralen, die op den drenkeling eene krachtige wrijfme- thode toepaste en hem zooveel mo gelijk liet loopen, is het te danken dat de onvoorzichtige zwemmer, wiens aangezicht reeds geheel blauw zagvoor zijne ouders gespaard bleef. Gistermiddag werden aan den Z. O. Binnensingel te 's Hage, twee vliegen in één klap geslagen». Twee mannen, waarvan de één blind moest heeten iiepen gearmd langs 's Hee ren wegen, huis aan huis aanschel- lende en dan iets te koop presen- teerende om tegelijkertijd ook iets te bedelen. De agent van politie v. H. zag in deze bandelaren al spoe dig iets meer dan rechtuit, liet zich even overzetten en rekende de beide «kooplieden» in. De ag'ent had goed gezien, want nu bleek, dat de blinde in zóódanigen kennelijken staat ver keerde, dat hij ook werkelijk uit de oogen niet kon zien en op de bee- nen niet staan. Beide «heeren» gin gen zeer gewillig naar bet bureel op de Nieuwebaven. De beer M. C. Haaxman te 's Hage is als minste inschrijver, voor de som van f 23,224, aannemer gewor den van het bouwen van 24 arbei derswoningen op bet terrein van bet Agneta-park te Delft. Stoutmoedig, eigenlijk roekeloos, was Maandag namiddag een zwemmer te Scbevingen. toen hij zich zoo ver in zee had hegeven, dat hij van den wal af*niet meer zichtbaar was. Groote ongerustheid heersehte onder het zich op het strand bevindend talrijk publiek. Een hoot, met eenige personen bemand, werd uitgezonden om den vermiste op te sporen. Reeds ge- ruimen v tijd daarmede bezig, zag men eensklaps den koenen zwem mer opdagen, en voor dat de boot aan wal was, bereikte hij het strand. De laagste inschrijver voor den i Ivurhuis-bouw te Scheveningen, ad I f 593,259, is de heer M. A. J. Ta verne te 's Hage. Gister namiddag omstreeks 1V2 i uur kwamen 2 trams nabij den wis sel op den Binnenweg te Delftsha- j ven met elkander in botsing, door- dien de van Delftshaven komende tram op den wissel kwam. zonder j te wachten tot die van Rotterdam 1 daar was. Persoonlijke ongelukken zedig? voor even geestig als be- i minnelijk 1 De eischen van Mathilda om, ter wille harer liefde, zich onder het |juk der zoogenoemde klein burger lijke meesterschap te krommen, de hardnekkigheid met welke zij, ver sterkt door hare moeder en door Betje, iedere verdere toegeeflijkheid ontweek, vertoornden Eduard op bet hevigste. Hij verweet baar bare i j eigenzinnigheid, onbeschaafdheid en I gebrek aan ernstig streven naar j hooger, en versterkte zich in zijne- i halsstarrigheid, daar hij die voor mannelijke kracht en vastheid van karakter hield. Wel had hij, bij 't wederzien van Mathilda, de oude liefde weer voelen ontwaken, toen j de eenvoudige lieftalligheid en open hartigheid zijner speelgenoot met de herinnering aan dat zoete verleden weer in liem opkwam. Maar toen J hij in Steruggekomen, die schit- j terende gezelschappen weder bezocht kwanen niet voor. Locomotieven en rijtuigen zijn belangrijk beschadigd. De commandant van het korps Koninklijke Scherpschutters te Rot terdam, de hr. A. Van Stolk Czn., had Maandagavond, toen hij op 't stationsplein van den Hollandschen Spoorweg te 's-Hage voor een rij tuig uitweek, het ongeluk te strui kelen en met het hoofd tegen de stoep van 't station te vallen. Hij bezeerde zich aan het hoofd boven het oog. Met den laatsteu trein keerde, hij huiswaarts. Er schijnen zich te Rotterdam weder kwartjesvinders op te hou den. Eergisteren tegen den avond werd een persoon aangezocht om een gevonden kwartje mede te gaan verteren hij ging mede en dronk een glas spuitwater; in die kroeg waren drie personen met kaart spelen bezig, en onze man werd uitgenoodigd eens mee te doen, Hij scheen er echter alles van te weten, en antwoordde: «wil je nog een kwartje vinden en trakteeren dan drink ik mee, maar geen kaart spelen». Koopt maar in H buitenland! Op een vergadering te Rotterdam is het volgende feit medegedeeld: Voor eenigen tijd was door een Nederlander een haard te Parijs aan gekocht voor f 120, doch zonder pij pen. Toen de kooper. de pijpen daar voor bestelde bij zijn gewonen Neder- landschen fabrikant, die inmiddels dezen haard beschouwde, zei deze dat is een haard van mijn fabrikaat, welke door mij wordt geleverd, zóó uit het magazijn, voor f 80. De zaak werd opgelost door het wegschuiven van een ijzeren plaatje, waarop een koper te voorschijn kwam met den naam van den bedoelden fabrikant. Dr. G. J. D. Mounier te Utrecht, heeft aan Z. M. den Koning de ver nietiging gevraagd van eenige arti kelen in de instructie van den ge meente- genees- en heelkundige be last met de diensten ten behoeve der gemeente-politie, en wel die welke betrekking hebben op bet toezicht op de prostitutie. De Minister van binnenlandsche zaken, daartoe door Z. M. gemachtigd, heeft op dat ver zoek afwijzend beschikt. Spreek niet meer van het onmo gelijke, want het onmogelijke kan ook mogelijk zijn. Een persoon uit Eindhoven bezocht verleden Zondag de kermis te Helmond. De jongman moest met de laatste trein, die iets over acht uur van Helmond ver trekt, naar huis terugkeeren. 't Is echter hard de vreugde te moeten vaarwelzeggen, wanneer men deze nog met volle teugen geniet, zoo hard zelfs, dat de wel ietwat onbe zonnen jongeling reeds om zeven uur telegrafeerde: Trein gemistik kom i morgen vroeg. Onmiddellijk werd teruggeseindKom per trein van acht uur. Als een zeldzaamheid meldt men, j dat Maandag op de zalmvisscberij i «Oranje Nassau», te Pernis, 152 zalmen werden gevangenen op de visscberij «Prins Hendrik aldaar 148. Gisteravond bad onder Jutfaas een droevig ongeluk plaats. Een dienst bode van den heer De G., die pas twee dagen in haren nieuwen dienst was, liep, door de duisternis misleid, in een sloot, waaruit men haar twee uren later levenloos ophaalde. maakte hij ondanks zich zeiven de opmerking, dat Mathilda met deze uitstekende schoonen, en in het allerminste met de schitterende As tarte eene vergelijking kon doorstaan, ja, dat het volstrekt onmogelijk was, bij zoo uiteenloopende wenschen en begrippen, in het huwelijk met haar gelukkig te kunnen worden. Deze ontdekking deed hij, terug gekeerd van zijne eerste bezoek bij de barones van Wolkenstein, na met de betooverende Astarte een lang- Idurig onderhoud gehad te lïébben. Dit gesprek had hem geheel be- neveld, en met nieuwe koorden zag hij zich aan deze verleidelijke schoone i geboeid. Hij verschrikte bij die ont- 1 dekkiDg. Alle geesten van hartstocht, I kwelling en zelfbedrog ontwaakten in hem. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2