POPELAIR ME» M 2e Jaargang-. Woensdag 20 Augustus 1884. Nu. 343. FEUILLETON. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagent eii voor Tiet BuitenlandCompagnie Générale de Publidté Et rangere G. L. BA VBE Co., J OH. F. J OH ES, Sucr., Parijs, 31tis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op hot Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kipderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs cu leden der Nederlandscbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van' diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met '1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncdcrlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschieden is, vooral van Nederland en meer bijzonder van liet Haarlemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopemie toegangskaarten voor een geheel jaar k 1 gulden. Museum der stud Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos tan 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling \au 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten, kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tenters museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen vac 11—3 uur. Te uiers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Peins en hor'. Geopend Woensdag en Zaterda" van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. De' commissie uit de Belgische Kamer, aau welke de amendemen ten op de onderwijswet van den minister Jacobs zijn toegezonden, heeft die van den heer Pirmez ter zijde geschoven. De amendementen door den heer Simons en vier andere kamerleden, tot de independenten behoorende, ingediend, hebben ge nade in de oogen der commissie ge vonden. De wijzigingen, daarin voor gesteld, zijn van niet bijzonder be lang en raken nergens het beginsel der nieuwe wet. Wel zullen zij hier en daar eenige verzachting aan brengen. Gisteren is de liberale federatie op het stadhuis te Brussel bijeen geweest, en heeft besloten onmiddel lijk een protest bij de Kamers in te dienen, voor het geval het school wet-ontwerp mocht worden aange nomen door de Kamer der vertegen woordigers. De federatie zal de liberalen van het geheele land te Brussel bijeen geroepen, om den Koning te ver zoeken zijn goedkeuring aan het ontwerp te onthouden. Deze samen komst der liberalen zal waarschijn lijk op 31 Aug. plaats hebben. De groote manifestatie der libera len te Gent, heeft gisterenmiddag plaats gehad en is zonder incident afgeloopen. Men schrijft uit Gent, dd. 17 Aug. Toen vóór eenige dagen namens de officiéél e schoolcomité's tegen 17 Augustus eene manifestatie tegen de schoolwet te Gent werd aangekon digd, vernam men weldra dat, even als te Brussel, de katholieke kies- vereeniging eene tegen-manifestatie op het touw zette. Gisteren, den 16n, werd een be- „DE UITDRAGER". Roman uit het allecLaagsche leven. Dat schijnt, wel is waar zoo, heer Arnold! en toch is dat niet het geval. Men heeft ook wel eens zijne zwakke oogenblikken, en dat was er een van mij. Ik hoopte toch, wanneer ik de herinnering der jeugd, hij den jongeling op 't laatste oogen- blik wakker schudde, dit in staat zoude wezen, hem van zijnen ijde- len weg af te houden en hem zijns .vaders huis en Mathilda bij alle be proevingen voor oogen te brengen, en ik dacht daarbij zeker meer aan uwen zoon dan aan mijn kind, want ik heb Eduard eens zeer lief gehad! Wat heeft het geholpen? sluit van den Burgemeester te Gent afgekondigd, waarbij aan elke ma nifestatie, den door haar te volgen weg werd afgebakend. Tevens werd daarin bepaald dat beide betoogin gen des namiddags te drie uur zouden plaats hebben. Des avonds werd vanwege de school-comité's een bericht aange plakt waarhij werd gemeld dat hunne manifestatie uitgesteld was tot Maandag 18 Aug. te vijf uur. Hedenmorgen werd door een plak kaat, uitgaande van de Katholieke Kiesvereeniging, bekend gemaakt dat zij op het laatste oogen blik van den Burgemeester heeft vernomen, dat de liberale manifestatie eerst Maandag zal plaats hebben en dat de Katholieken op dien dag «het recht niet zullen hebben hunne te gen-manifestatie te houden.» De associatie teekent ten slotte protest aan tegen deze handelswijze, die zij «eene willekeurige daad en een misbrnik» noemt. Heden', Zondag, werd derhalve noch van katholieke, noch van libe rale zij'de gemanifesteerd. Te Marseille zou Zaterdagavond een vergadering worden gehouden van werklieden onder presidium van den heer Antonin Fabre. Een aan tal plakkaten waren aan de muren gehecht, welke door de politie wer den verwijderd daar zij een oprui end karakter droegen. De politie stelde voorts den heer Fabre ver antwoordelijk voor de aanplakking, 't Is te begrijpen dat Fabre, toen de politie-agenten hem dit kwamen zeggen, weinig met dat bezoek was ingenomen. Hij ontkende het feit dat hij de samensteller was der plakkaten en richtte een reeks van woedende verwijten tot den com missaris, welke een en ander oor- Niets, Jonasniets. In zijn be roep als jurist is hij ter dege vlijtig geweest; alle berichten die ik ont ving zeggen het; maar het is mij nen zoon meer te doen geweest om zijne eerzucht daarmede te bevre digen, dan uit liefde voor zijn be roep. Het leven in S.... in den zwij mel van voorname, kostbare uit spattingen gevoerd; zijne schulden die ik betalen moest, zijn bijna on gehoord, en ik vrees dat hij nog het ergste geheim houdt. En dat alles, alles, omdat de barones Wolken- stein hem verlokt, die geen vermo gen heeft, voor wie hij Mathilda vergat, en die zijn ongeluk zijn zal: hem bij zichzelven en alle degelijke menschen in miskrediet, en, o mijn God! aan den bedelstaf brengen zal! En Mathilda bemint hem nogAch, Jonas! wanneer iemand hem redden kan, dan is het een eenvoudig, op recht meisje, het is MathildaWan neer iemand het lot kan bezweren zaak was dat hij in hechtenis werd genomen. Hoe het met de samenkomst is gegaan, wordt niet gemeld. Zoodra het transport gereed is, zullen drie bataljons infanterie, een escadron huzaren en een afdeeling bereden infanterie alle Engel- schen langs de Nijl naar Wady Haifa vertrekken. De correspondent van de Daily Telegraph meldt uit Caïro, dat de Britsche expeditie naar Khartoem de meest stellige bevelen heeft ont vangen om zich te bepalen tot het ontzet van generaal Gordon, en geen vijandelijkheden tegen den Mahdi te beginnen, tenzij deze de expeditie aantast. Zulk eene instructie is zeker méér in overeenstemming met de door de regeering bij herhaling afgelegde verklaring, dat zij de aanhangers van den Mahdi als strijders voor eene goede zaak beschouwt, dan de bloedbaden, te El-Teb en te Taman- hib onder de volgelingen van Osman Digma aangericht. Van den Mahdi kan men echter moeilijk onderstel len, dat hij aan de juistheid dezer verklaringen en de oprechtheid dezer instructie geloof zal slaan. De Moedir van Dongola telegra feert, dat hij een brief heeft ont vangen van Gordon, gedagteekend 20 Juli, waarin wordt gezegd dat Khartoem rustig is. Gordon vraagt in dit schrijven inlichtingen over den toestand te Dongola. Volgens de Pol. Corr. zouden alle kabinetten toegestemd hebben in eene conferentie ter regeling van de zaken aan den Congo. Vermoede lijk zal Duitschland het initiatief voor de samenkomst nemen. dat hem wacht, dan zijt gij het, Jonas! Ik heb het verzuimd, toen het de rechte tijd was; nu is het voorhij. Eduard is meerderjarig, en wanneer mijne oogen zich sluiten, zal niets hem hinderen zijn eigen, onzinnigen weg te gaan. Dat voel ik thans met nameloozen angst, en daarom grijp ik naar het eenige red dingsmiddel dat ik zie! Gij zijt mijne hoop Een oogenblik van diepe stilte volgde. Jonas had een veel harder ge moed moeten hebben, om met zijn I ouden vriend niet het diepste mede lijden te gevoelenmaar dan ook had hij onbezonnener of baatzuch- I tiger moeten wezen, dan hij was, wanneer hem niet de moeilijkheid, jja onmogelijkheid om hier te helpen en hier ie raden, duidelijk geweest I ware. Mijn lieve vriend van Aken! wat zal ik u zeggen! Konde ik u De Fransche troepen hebben Zon dag de citadel van Hué bezet. De kroning van den Koning moest dien dag plaats hebben. In een telegram uit Mexico wordt gemeld dat de generaals Ramirez, Majia en twee anderen, die mede betrokken zijn in de samenzwering tegen het goevernement, op last van den president zijn gefusilleerd. Het stoomschip Rio Negro ver liet gisterenavond Algiers, met 1300 man an materieel aan boord, be stemd voor Tonkin. Haarlem, 19 Augustus 1884. LI. Zaterdagavond is alhier het 3-jarig zoontje van den agent van politie C. overleden, dat den vorigen dag in een emmer kokend water was gevallen en daarbij hevige brand wonden had bekomen. De Staats-Courant bevat o. a. de statuten der Vereeniging schiet- club «Willem III», alhier. Zondag jl. had in de tuin- bouw-inrichting van de firma E. H. Krelage en Zoon te dezer stede een feestviering plaats, zooals slechts zelden iemand te beurt kan vallen doch bij die firma reeds de derde. Johannes van Duren vierde al daar zijn veertigjarig-jubiléals werkzaam zijnde aan genoemde in richting. Sedert 5 Augustus 1844 was hij onafgebroken aldaar in dienst geweest. Dien dag werd hem zoowel door j zijn geachten patroon, als door zijne j mede-werklieden door woord en daad j hulde bewezen. Na een woord van welkom van den patroon in het fraai versierde feestlokaal, in tegenwoordigheid van een vijftigtal genoodigden, bij welke aanspraak zijne verdiensten als een ijverig medewerker in de tuinbouw inrichting werden herdacht, bedankte hij zelve in diep gevoelde bewoor dingen voor de eer hem bewezen en de genoegens hem bereid. Van Duren is de zesde persoon aan deze inrichting, die zijn veer tigjarigen diensttijd had mogen vie ren; vijf hunner waren tegenwoor dig. Door zijne kameraden werd hem als aandenken een horloge vereerd, terwijl hem ook nog andere geschen ken ten deel vielen. Van den patroon zei ven ontving hij een net bewerkt getuigschrift, alsmede een stoffelijk blijk van waardeering, benevens eene omlijste fotographie onder glas, voorstellende de hyacinthenbakken der inrichting, die nu laatstelijk weder vijf jaren door van Duren waren verzorgd. Moge nog lang deze heuchelijke dag in de herinnering van den ijve- rigen werkman en de zijnen blijven voortleven en hij nog langen tijd in gezondheid en voorspoed zijn taak bij de heeren Krelage en Zoon ver vullen! in der daad helpen, ik deed het; maar hoe zal ik dat doen Als Edu ard mijn kind vergeten heeft, en eene barones, als die daar ginds, naloopt, wat helpt het dan dat Ma thilda hem nog zoo lief heeft? Zal daarom mijn kind van ieder huwe lijksgeluk afzien, om zich aan iemand te verbinden, die van haar niets wil weten? Dat kunt, dat moogt ge niet verlangen, en u zelf moet inzien, dat het beter is, dat zij zich Eduard geheel uit hare gedachte bant. Zal zij dat doen kunnen? Zal zij dat willen? Ik hoop het: ik moet ten minste als vader het mijne doen. Zooals uw zoon is, zal ook het huwelijk met Mathilda niet gelukkig zijn, zelfs al liet hij nu de barones loopen; geloof dat maarZulke menschen worden het beste gemeten door.... de armoede. Gij zijt verschrikkelijk. Schalm! De armoede De minister van Binnenland- sche Zaken, de heer Heemskerk, die zich thans te Aken bevindt, heeft aldaar een deputatie uit Heerlen ontvangen, die Z. Exc. kwam in lichten over de noodzakelijkheid eener spoor- of tramverbinding van het zuid-oostelijk deel van Limburg en de overige deelen van het Rijk. Bij Kon. besluit zijn goedge keurd de statuten der Vereeniging- «St. Magdalena Vereeniging tot redding van gevallen R. K. vrou wen,» te Rotterdam. De oude heer beefde op dat woord. Toen riep hij plotseling met vree- selijken angst: Is er dan geen middel, geen enkel middel, om dat ergste te voorkomen Bezin u tocli eens, Jonas! eenige oude vriend, bezin u, en wat het ook zij, ik zal het doen. Houd eens even stil! riep Jonas, opspringende. Laat mij nadenken, mijnheer van Aken! De uitdrager stapte met groote i schreden eenige malen de kamer jrond; in zijn hart en in zijn hoofd i werkte het geweldig: zware zweet- druppelen stonden op zijn voorhoofd. Van Aken wachtte, bijna adem loos. Zijn angstige blik* hing aan iederen trek, aan iedere beweging 1 van Schalm. Plotseling stond Jonas stil. Ik heb u een voorslag te doen! Eerst wil ik daar buiten alles toesluiten, want wat ik te zeggen heb, mag geen ander oor hooren, dan dat des

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1