Aan de Rheinisch- WestpMlische Zeitung wordt uit Hamburg gemeldt. dat de consul-generaal dr. Nachti- gall aangekomen is op de bezittingen der firma Woermann te zuiden van den Congo en dat hij daar de Duitsche viag heeft laten hijschen. De firma zou vooraf met de in de binnenlanden heerschende hoofden verdragen hebben geslotendoor welke alle souvereine rechten aan haar waren afgestaan. Berichten van de Westkust van Afrika ontvangen, bevestigen de mededeeling dat de Duitschers de Engelsche vlag te Brageida hebben gestreken. BI\\E\LA\D. Haarlem, 21 Augustus 1884. Voor de hoofdonderwijzersakte is te 's-Hage bij het examen op 18,19 en 20 Augustus onder anderen ge slaagd de heer J. F. Kuiken, van Haarlem. De schadeloosstelling toe te ken nen aan Fransche ingezetenen, die netten redden, welke aan Nederland toebehoorenen omgekeerd aan in - gezetenen van Nederland, die aan Fransche ingezetenen toebehoorende netten bergen, wordt in het geval voorzien bij art. 25 der overeenkomst van 6 Mei 1882, tot regeling van het politietoezicht op de visseherij in de Noordzee, vastgesteld op twee francs per netwanneer het aan de Fransche overheid, en op één gul den per net, wanneer het aan de Nederlandsche overheid wordt ter haad gesleld. Bij deze schadeloosstelling komt nog de visch, die in de netten ge vonden wordt. De betaling der schadeloosstelling van twee francs of één gulden zal geschieden in Frankrijk, in tegen woordigheid van de maritime overheid der woonplaats van den berger of ter plaatse waar de berging heeft plaats gehad: in Nederland, in te genwoordigheid van den burgemees ter aan wien de netten zijn ter hand gesteld. Men is thans bezig met de overbrenging van het mobilair in het paleis van wijlen den Prins van Oranje, aan den Kneuterdiik aan wezig, naar het paleis hoek Heul- straat. Na ontruiming zal het eerstge noemde gebouw worden verkocht. Uit een staat van landverhui zers over 1883, blijkt dat uit Am sterdam rechtstreeks vertrokken zijn 10,222, uit Rotterdam 8368 per sonen. De staat der Nederlandsche land verhuizers. vertrokken uit de havens van Amsterdam en Rotterdam, in 1883, is als volgt: Noord-Brabant 204, Gelderland 623, Zuid-Holland 525, Noord-Holland 438. Zeeland 540. Utrecht 73, Friesland 847, Overijsel 241Groningen 1159 Drente 98. Limburg 107. Daarvan gingen er 4798 naar Noord-Amerika, 36 naar de Kaap, 3 naar Brazilië en 18 naar Australië. Volgens een correspondentie in de Zadnl. Ct. trekt mr. S. Van Houten zich uit de rechtspraktijk terug en zal hij zich voortaan uit sluitend bezig houden met weten schappelijke studiën en zijn politie- ken arbeid. Naar men aan de N. Sckied. Cl. den even zoo machtigen als vijan delijken invloed van Betje vreesde. Maar eindelijk veranderden de za ken naar zijn zin, toen Eduard naar S.... vertrokken was, nadat de bit tere tooueelen tnsschen Eduard en den ouden van Aken en die met Schalm hadden plaats gehad en de uitdrager voortaan met den heer van Aken op een gespannen voet leefde. De verwikkelingen door de schul den van Eduard, die zich, uit S.... hierover door middel van Schuur man, tot zijnen vader wendde, ga ven den boekhouder de beste ge- i legenheid om zich in het vertrou wen van den jongen man op te dringen, en de ziekte van zijnen chef was dezen spekulant later vol doende grond, om de oude onder gaande zon den rug toe te wenden, en de nieuwe opkomende te aan bidden. De vertrouwelijke mededee- lingen die Eduard hem wegens zijne mededeelt, zal eerdaags eene Ne derlandsche spraakkunst van Vola- pük (wereldtaal) verschijnen. Men meldt uit Sloterdijk van 19 Augustus Vier beschonken mannen lagen heden namiddag bijna geheel be wusteloos aan den waterkant op den Haarlemmerweg, met de ledige je neverkruik naast zich. Een van hen was in zijn val bijna met het hoofd tegen de rails van de stoomtram te recht gekomenzoodat de machinist stoppen en hem eerst op zij halen moest. De politie, van het geval in kennis gesteld, draalde niet, aan deze overtreders der drankwet gelegen heid te gevenop veiliger plaats hun roes uit te slapen. Vanwege de directie van het Ne- derlandsch Handelsmuseum te Am sterdam zijn alle suikerfabrikanten hier te lande uitgenoodigd om eene collectieve inzending van beetwor telsuiker in het volgende jaar te Ant werpen ten toon te stellen. De heer Westerouen van Meeteren, lid der directie van het Nederlandsch Han delsmuseum, is bereid zich met de étalage te belasten. Gisterenmorgen is de waker, die dien nacht op de Landswerf te Ams terdam was, dood gevonden. Men vermoedt, dat hij van een hoogte is gevallen, toen hij de ronde deed, althans zijn aangezicht was met bloed bedekt. De ongelukkige woonde in de Kleine Kattenburgerstraat. Een aantal personen, die zich te Amsterdam ter viering van den Hart jesdag langs de straten bewogen in de kleedij eener andere kunne, dan die waartoe zij behoorden, werden Maandagavond en nacht door de po litie in hechtenis genomen. Dat zoo genaamd verkleeden bij verordening verboden isschijnt aan velen on bekend te zijn. Hbl Bij het aanbreken van den dag werd gisteren door de personen, die rond het stoomschip in aanbouw, Johan Willem Frisoop de lands werf te Amsterdam de laatste nach telijke ronde deden, onder de hel ling het lijk gevonden van een scheepsketelmaker. De levensgeesten waren reeds lang geweken en het aangezicht was verminkt, een arm gebroken. Met grond wordt veron dersteld, dat de man gisteren avond na den arbeid, ongemerkt is achter gebleven en daarna in den donker het schip heeft willen verlaten en een doodelijken val heeft gedaan. Te 8 uur is door de personen, met de inspectie tegen brand belast, eenig geluid gehoord alsof iets viel, waar op zij andermaal de ronde hebben gedaan, doch alles bleef stil. Dat door vrouw en kinderen aan de Werfpoort geen navraag werd gedaan, waar de man bleef, is op te helderen door het feit, dat hij meermalen buiten de wo ning vertoefde. Op het Tentoonstellingsterrein te Amsterdam, is door de Nederland sche Bell-Telephoon-maatschappij een publiek station geopend, dat voorloopig van 9 uren des ochtends tot 6 uren des avonds voor de be zoekers der tentoonstelling en voor allen, die bij de installatie dienst doen, op de gewone voorwaarden der publieke stations toegankelijk zal zijn. aanzienlijke uitgaven in S.... doen moest, waren niet zonder zinspeling op zijne betrekking tot eene hooge dame gebleven, wier naam Schuur man weldra door de niet altijd ingehouden toorn des ouden heers leerde kennen. Toen nu plotseling Mathilda en Schalm weder zooveel macht bij Arnold kregen, was de boekhouder ijverig bezorgd om dit aan Eduard met verbloemde gezeg den zoo voor te stellen, alsof Jonas alleen op geldelijk voordeel voor zich en zijn gezin bedacht was. Deze tijding, gevoegd bij den plot- selingen wensch zijns vaders, dat Eduard Mathilda zoude huwen, ver wekten wel degelijk bij den jongen erfgenaam een zeker vermoeden, dat hoe hij ook streefde zich daarvan te ontdoen, hem toch altijd bijbleef, en voor de eer van Jonas niet bij zonder gunstig was. Dat de Schalms, toen hij in «Koude-Steen» terugge keerd was, hem vermeden, en de In de vorige week ontvingen twee dames, die op een bovenwoning in de Gerard Doustraat te Amsterdam verblijf hielden, 't bezoek van een deurwaarder, gekomen om op den inboedel beslag te leggen. De onge- noode gast liet bij zijn vertrek een bewaarder der goederen achter. De dames waren uiterst beleefd jegens den dwarskijker in functie, boden hem een borreltje aan dat gewei gerd werddoch een kop koffie vond de bewaarder wel naar zijn smaak. Kort na het gebruik ervan werd hij door slaap overvallen, wel licht 't gevolg van hitte en inspan ning, of van iets anders. Bij zijn ontwaken zat hij zelfs niet meer op den stoel waarop hij gezeten was bij het indutten. Weg waren de meubelen en ook de dames, de goede man was alleen. Tableau! (Amst. Cl.) Gisteren had de jaarlijksche hard draverij met inlandsche paarden, ge spannen voor tweewielige rijtuigen, te Alkmaar plaats. Prijs, f400, de heer P. Brommer, te Zijpe; 1ste pre mie, f 150, de heer C. Paarlberg, te Zijpe; 2de premie, f50, de heer J. Schagen, te Beemster. Een allervermakelijkst schouw spel had Zondag-middag te Nieuwe- diep plaats. Een marinier, blijkbaar veel te veel aan Bacchus geofferd hebbende, smeet eerst zijn pet te wa ter in de Hoofdgracht aldaar, daar na sprong hij zelf, in groot tenue gekleed, mede te water, zwom naar den overkant en herhaalde dit een paar malen tot groot vermaak van honderden toeschouwers. Het arresteeren van een in het wa ter liggenden weerspannigen mari nier was zoo eenvoudig nog niet, het mocht evenwel een matroos, die zich te water begaf, gelukken, den marinier een eind touw om het lijf te binden, waaraan hij door de po litie aan den wal gehaald en naar zijn schip in arrest gebracht werd. De werkzaamheden aan de ge pantserde koepels van het in aan bouw zijnde fort op de Harssens aan Den Helder zijn thans zoo ver gevorderd, dat men nog in dit najaar de vier zware stukken kust geschut hoopt te beproeven, die daarin op gesteld zijn. Met ieder dezer enorme Krupp-kanonnen zal een zestal scho ten gedaan worden. Held. Ct. Men schrijft van Den Helder: Reeds lang werd door de vis- schers, die van Nieuwediep ter uit oefening van hun bedrijf zee kiezen, ernstig geklaagd nver de ondoel matige wijze waarop een boei is ge legd op het wrak van het in de Noordgronden gezonken Engelsch stoomschip Gul/ of Panama. Deze toch is, in plaats op het wrak te zijn vastgemaakt, op een belang rijken afstand hiervan gelegd. Vis- schers nu, die, onbekend met dien toestand, hun weg over de schijn baar veilige plaats kiezen, kunnen hiervan lichtelijk het slachtoffer worden. Dit treurig feit althans heeft zich eergisteren voorgedaan. Een daar ter plaatse visschende blazer schuit zeilde op het voor 't oog onzichtbaar wrak en zonk bijna on middellijk. Andere in de nabijheid kruisende visschers hadden het ge luk, de opvarenden nog in tijds te redden. Eenigen tijd na het ongeval vond men het gezonken vaartuig oude hem met eene soort van ver achting behandelde, had hem wel van het tegendeel kunnen overtui gen; maar in zijne ontevredenheid en toenercenden haat was hij tot de gevolgtrekking gekomen, dat ge drag der uitdragersfamilie voor lou ter wreveligheid daarover te houden, dat hij de laatste wenschen zijns vaders niet was nagekomen. Toen Jonas en de zijnen van de begrafenis des ouden heers terug gekeerd waren, plaatsten zij zich stil bij elkaar rondom de toonbank in den winkel. Op Schalm's gelaat lag de treurigheid over den dood zijns vriends, en tegelijk eene zachte bedaardheid, eene stille waardigheid als nooit te voren. Ik moet open met-je spreken, opdat je voortaan mijn gedrag be grijpen en je daarnaar je eigen ge drag regelen kunt. Wat de zalige Arnold met je heeft voor gehad, weder op zijde drijvende. Een aan tal schuiten namen het op sleep touw en brachten het naar de Texel- sche haven over. Te Leiden is den 18n in een ver gadering van de Vereeniging Nut en Genoegen een banier onthuld vervaardigd door de firma Gebr. Van Oven daar ter stede. Zij is be stemd om te prijken bij een op 3 October a. s., ter gelegenheid der onthulling van het gedenkteeken voor Leidens ontzet, te houden op tocht. Het plan is. een zinnebeeldige voorstelling te geven van de opkomst, den bloei en de uitbreiding van Leiden, voornamelijk in verband met de verschillende uitbreidingen der stad. Uit de verschillende tijdvakken zullen personen worden genomen, wier naam eenigszins in verband staat met Leidens geschiedenis. De verversknecht W. H. te 'sHage die eergisteren namiddag het onge luk had van het dak van het Mi nisterie van Justitie te vallen, is hedenochtend in het ziekenhuis be zweten. Van 23 tot 27 Aug. zal in 't Ma lieveld te 's-Hage een nationale cri cketwedstrijd gehouden worden. Daaraan zullen deelnemen clubs uit Rotterdam, Delft; Amsterdam, 's-Ha ge en Utrecht. Als prijzen zijn uit geloofd eene zilv. verg. en twee zilv. medailles. Omtrent de aan den heer J. Lou don te 's Hage ontvreemde antieke beeldjes verneemt men nader, dat de waarschijnlijke dader een behan gersknecht is, die ten huize van den heer L. gewerkt heeft. De dief ver kocht de beeldjes in het Achterom voor één gulden, vandaar verhuis den zij voor f 85 naar het antiquitei tenmagazijn van den heer T., en deze bood ze voor f400 den heer Lou don te koop aan, waardoor de dief stal aan het licht kwam. Gister ochtend vroeg is te 's-Hage uit de vaart naar Delft het lijk opgehaald van zekeren v. d. M., een vormer. Het had eene wonde aan den hals; de justitie onderzoekt of hier aan misdaad dan wel aan een ongeluk gedacht moet worden. Ter zake van het niet aangeven der geboorte van een kindis tegen de vroedvrouw W., te Arnhem, pro- ces-verbaal opgemaakt. Men meldt uit Beekbergen: Voor eenige dagen werden door een trein van het Oosterspoor elf schapen, van eene landbouwster na bij het halt Assel, doorgereden. Eerst meende men, dat de herder er de schuld van was, maar bij nader on derzoek blijkt, dat de schuld aan den sein wachter schijnt te liggen, aan wien de herder had gevraagd, of er nog tijd was om de lijn over te trekken. Nauwelijks was de kudde op den wegof de trein kwam om een draai aanstoomen, waarop de machinist dadelijk stoom liet vlie gen, zoodat de schapen dadelijk uit eenvlogen, maar dit niet kon belet ten dat er een elftal vermorseld wer den. hoe gelukkig hij in het vooruitzicht was jou eens zijne dochter te mo gen noemen, dat zal jij wel het beste gevoeld hebben. Mathilda. Ik heb daarom in den laatste tijd op alles maar ja gezegd, tegen mijne overtuiging in, om den ouden man niet alle vreugde te ontnemen; ik heb toch heel goed geweten dat het anders uitkwam. Eduard gaat zijn eigen weg en die is hem ten ver- dervehij heeft jou vergeten, houdt het met de barones in S.... en zal wel zorgen dat zijn vaderlijk erfdeel hem niet tot last worde. Ik weet en gevoel het dat Eduard de vriend schap van mij en van zijn vader in den laatsten tijd niet zoo heel aan genaam was. ïk heb maar dien val- schen rakker, dien Schuurman, in 't huis te zien rondsluipen, om te weten dat hij niets sparen zal, om Eduard achterdochtig tegen ons te maken. Eduard zal toch niet meenen dat het hem nadeelig is, dat wij het laatst bij zijn vader geweest zijn? riep Mathilda gekrenkt en verdrietig uit. Dat kan Eduard niet! Wordt vervolgd.) Men schrijft ons uit Nijmegen van 20 Aug.: Hedenochtend om streeks 5l/s uur kwamen het ijzeren Rijnschip van schipper F. van Na ren, geladen met steenkolen, thuis- behoorende te Wilbroek in België, en het tjalkschip Elisabeth, schip per A. van Besoijen, geladen met steen, thuisbehoorende te Fijnaart, op den Waal vlak voor onze stad, nabij het veer met elkander in aan varing, waardoor beide schepen be langrijke schade bekwamen. Het ongeval zou hieraan te wijten zijn, dat schipper Van Besoijen zijn an ker te vroeg liet vollen, zoodat het aan den veerkabel der gierbrug bleef vastzitten, tengevolge waarvan het vaartuig van v. Naren, dat door de sleepboot Noviomagum III achterop werd gesleept, er bovenop voer. De nieuwe veerkabel der gierbrug, die Zaterdag jl. pas was gelegd, omdat de oude ook door een afkomend vaartuig was door midden gevaren, heeft veel geleden, zoodat men vreest, dat deze weder vernieuwd zal moe ten worden. (N. R. Ct.) Naar aanleiding van haar artikel «geen inkoopen in den vreemde,» deelt F. S. uit Beek bij Nijmegen het volgende aan het Dagblad mede «Onlangs had mijn vrouw raam gordijnen noodig. Een harer vrien dinnen raadde haar sterk aan ze uit Parijs te laten komen, want dat was eerst best goed en zoo goedkoop. «Alvorens echter hiertoe over te gaan, werden eerst stalen ontboden, en toen die ontvangen waren, begaf men zich naar een onzer grootste magazijnenBahlmann te Nijmegen ten einde zoowel kwaliteit als prijzen met elkander te vergelijken. De uitslag was, dat mijn vrouw niets meer te Parijs bestelt.» De trein, die Dinsdag* namiddag te 4 uren 25 m. uit Nijmegen ver trok, moest te Ravenstein blijven staan, tengevolge van een defect aan de machine. Eene andere uit Nijmegen ontboden locomotief bracht den trein verder, doch de aanslui tingen werden gemist. Dinsdag middag te 2 uren brak er brand uit in de hofstede van K. v. d. Tol, onder de gem. Heenvliet, doordien een zoontje van den bewo ner al spelende eene partij erwten, welke buiten bij de schuur lag, had aangestoken, waarop het vuur zich onmiddellijk aan die schuur mede deelde. Hoewel de knecht den brand spoe dig gewaar werd, kon men dien door het blusschen met emmers wa ter niet meester worden, zoodat de schuur met al het koren, en het omliggende erf door de vlammen vernield worden. Er was niets ver zekerd. De voortvluchtige opzichter bij de stoombooten Berger te Venloo. F. H. M., is te Osch in hechtenis geno men en naar Roermond overgebracht. Hij wordt verdacht gelden, voor an deren ontvangen, ten eigen bate te hebben aangewend. Aan het Doesburgs Mannenkoor dat bij den zangwedstrijd te Brus sel in twee afdeelingen een eersten prijs had gewonnen, was Dingsdag- avond eene feestelijke ontvangst be reid. Met eene door de directie der Geldersche stoomtrammaatschappij aangeboden extra tram kwamen de zangers ongeveer 9 uur alhier, waar zij aan den ingang der stad door de muziek der schutterij en eenige kunst lievende gezelschappen werden op gewacht, die hen in optocht naar 't stadhuis brachten, door de met vlag gen versierde straten, hier en daar met Bengaalsch vuur verlicht. Ten raadhuize werd hen, onder 't schen ken van den eerewijn, door den waar- nemenden burgemeester, den oudsten wethouder, De Bruyn Tengbergen, een hartelijke gelukwensch ge bracht. Onder het gejubel van het volk trokken zij daarop de stad door, terwijl de avond besloten werd met een feestelijk tezamenzijn. Eene niet alledaagsche zaak is Maandag bij den Gemeenteraad te Wonseradeel aanhangig gekomen. De burgemeester heeft zich tot Ged. Staten gewend met het verzoek, bevelschriften te willen afgeven tot

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2