populair mm i 2e Jaargang:. Zaterdag 23 Augustus 1884. No. 34(>. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Generate de Puèlieité Etrangire G. L. DATJBE 8f Co., JOH. F. JONES, Sacr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12.1- tot 4 uur. Kinderen beneden dc 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e dour. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs cn loden der Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden inct 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hcbbcn_ op_ vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst, en geschiedenis, vooral van Nederland en meer biizonder van het Haarlemsche Bisdom. Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopentic toeeang> kaart en voor een geheel jaar t-i i t - :i lwl.-jia a l - i *1 j 1a o 1 i- -• i i gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle vrerkdaget i 10—4 i i 15 October tot 14 April op die dagei kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het gehec! niet toegelaten Teylers museum in de Hamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vac 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag c: Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. 10—3 t kinderen vi en Zaterdag tegen betaling van 25 reuts per persoon, aileen op S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend De Administratie van fHK^Haarlem's Dagblad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premiën te verloten. Deze zullen zijn: le premie,een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Het is voor de heeren journalis ten aan den eenen kant gelukkig, dat in dezen komkommertijd, terwijl de meeste parlementen met vacan- tie zijn, en de diplomaten of minis ters op hunne landgoederen verade ming zoeken van de vermoeienissen na den strijd, twee gebeurtenissen buiten Europa hun stof genoeg le veren, om hunne bladen te vullen, zonder het geduld hunner lezers op eene al te harde proef te stellen. Over beide aangelegenheden toch valt altijd wat nieuws te zeggen, al is het maar dat men den eenen dag wat tegenspreekt, wat men op gezag van doorgaans goed ingelichte personen den vorigen als waarschijn lijk heeft voorgesteld. Onze lezers zullen zeker wel reeds begrepen hebben, dat deze beide gebeurte nissen niet anders zijn dan de oor log tusschen Frankrijk en China, en de voorbereidingen welke Enge land maakt om Generaal Gordon uit zijne eenigszins benarde positie te Khartoem te ontzetten. Het valt zeer moeielijk om thans reeds met zekerheid te voorspellen hoe de zaken in Azië loopen zul len. Op gezag der jongste telegra fische mededeelingen, zou men mo gen besluiten, dat de strijd weldra in volle woede zal losbarsten. De regeering toch te Peking neemt eene dreigende houding aanprotesteert met nadruk tegen de maritime maat regelen door Frankrijk genomen en verklaart nooit toe te zullen geven aan de eischen door deze mogend heid gesteld. De Fransche regee ring daarentegen neemt de zaken blijkbaar zeer kalm op, en gaat be daard op den eenmaal ingeslagen weg voort, zonder zich te bekom meren om eenig protest van de zij de van het Hemelsche rijk of eenige ongerustheid te toonen met betrek king tot de dingen, die komen zul len. Buitengewone maatregelen, om het expeditieleger te versterken of tot een krachtiger optreden zich vaardig te maken, worden niet genomen, zoodat men eigenlijk niet weet, hoe men te Parijs over de toekomst denkt. Het is echter ook zeer goed moge lijk, dat de militaire autoriteiten in China en Tonkin de geheele vertoo ning te Peking voor een groot co- mediespel houdendat zal eindigen met een toegeven aan de Fransche eischen, omdat men zich niet sterk weet, om met goed gevolg een oor log te kunnen voeren. Een feit toch is het, dat de vredesonderhandelin gen nog geenszins afgebroken zijn, al ontvingen dan ook een paar Chi- neesche bevelhebbers order zich zoo spoedig mogelijk naar Tonkin te be geven, om aldaar mede aanvallend te werk te gaan. Gelukkig voor Frankrijk echter, houden de overige Europeesche mogendheden zich in „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaagsche leven. 29. Een verdwaald, onbezonnen mensch, zooals hij nu is, kan dat wel. Dat gij van den rijken erfge naam moet afzien, die zich zoo erg in 't oogvallend van u afwendt, kind, zult gij begrijpen; tenminste nu, daar hij 'denkt, dat wij zijn geld willen, als wij hem naderen. Meid lief! alles wat ik heb, heb ik door Gods goedheid met mijne tien vin gers verdiend, en ik ben nog nooit bij iemand op zijn geld uitgeweest, noch bij zijn leven, noch bij zijn dood, Goddank! ik heb aan het mijne ook altijd genoeg gehad. Je zult daarom wel waken. Mathilda, voor 't geen je aan jou eer, en aan jou ouders verschuldigd bent. Blijf wie je bent, en ontwijk iedere ont moeting met hem, opdat hij zich niet verbeelde dat jij hem naloop; hij zal jou niet naloopen. Ik maak je beiden vooral opmerkzaam, dat je mijne toekomstige handelwijze tegen over den nieuwen mijnheer van Aken steeds aanziet als die van een rechtschapen ouden vriend van zijn afgestorven vader. Ik alleen weet wat de oude heer gewild heeft, en moet er volstrekt eens een onheil geschieden, zoo geschiede datspoe- I dig, dan kan dat ook gauw voorbij I zijn. Mijn rechter is daar boven Ik ben daarom den jongen man bits voorgekomen, en zal dat blijven j doen, zoodat hij niet hoeft te den ken, dat ik hem mijn kind wil op- I dringen. Een kerel als hij, al zat I hij ook rondom in brillanten, is voor Jmijne dochter te slecht! deze kwestie geheel onzijdig. Het zou niet onmogelijk geweest zijn, indien een der Rijken, die nog al be langen hebbenbij der. handelopChina gemeend had een woordje te moe ten meespreken, waardoor natuurlijk de moeilijkheden slechts vermeer derd zouden geworden zijn. Wat de Britsche expeditie naar Soedan betreft, uit Londen wordt bericht, dat de voorbereidende maat regelen,om deze te kunnen uitzenden, met kracht worden voortgezet. Het is onzen lezers reeds bekend, dat de sterkte van dit korps op 5000 Euro peesche soldaten zal gebracht wor den, terwijl men rekent op de hulp, die zoowel door den Mudir van Dongola als door generaal Gordon zei ven verstreht zal worden. Dat de autoriteiten hunne taak geenszins licht opvatten blijkt o.a. uit de groote massa materiaal, die op de grens plaatsen word opgeslagen. Honder den kameelen worden noodig geacht om deze bezending naar het binnen land te vervoerenterwijl kleine stoombootjes en de noodige plat boomde vaartuigen insgelijks door de Egyptische regeering zijn ver strekt. Generaal Gordon, ofschoon voor dit oogenblik nog veilig binnen Khartoem, verlangt, zoo verzekeren ons enkele berichtgevers uit Cairo, sterk naar het oogenblik waarop het moederland hem hulp zal komen bieden. In afwachting daarvan houdt hij zich onledig de oproerlingen voortdurend te bestoken met de ka- nonneerbooten, die hij te zijner be schikking heeft. Mag men dezelfde zegslieden gelooven, dan zou het kamp van den vijand tamelijk ge demoraliseerd zijn; onderlinge twis ten houden de hoofden verdeeld en het ontzag voor den Mahdi, in naam ten minste het hoofd der beweging, De dag voor het testament-openen kwam aan. Eduard van Aken, toen Schuur man, Gerbert, Betje en wie overi gens der huisgenooten op eene kleine erfenis gerekend hadden, waren te genwoordig. De opening volgde op de gebrui kelijke wijze. De zoon des overle denen. Eduard, was volgens eigen handig door Arnold opgesteld tes tament universeel erfgenaam der massa, ontving het huis, met het pakhuis en het magazijn, benevens de voorhanden kapitalen in staats papieren. Het huis was op dertig duizend daalders getaxeerd, het active der zaken bedroeg zeven en dertigdui- zend daalders, en omtrent driedui- j zend daalders waarde had de ge- j zamenlijke inventaris, zoodat de er- fenis, alles bijeen gerekend, omtrent 1 zeventigduizend daalders bedroeg. Den onervaren, opvliegenden zoon is niet groot genoeg om den vrede onder de bondgenooten te handha ven. Wanneer alle berekeningen te Londen,omtrent de expeditie gemaakt uitkomen, dan zal tegen het einde des jaars de geheele zaak afgeloopen zijn. Waar men evenwel voor be vreesd is, is de vrij groote zekerheid, die men heeft, dat het door het par lement toegestane crediet van 300,000 pond sterling niet genoeg zal zijn om alle kosten te bestrijden. Zij die met een en ander op de hoogte kunnen zijn, meenen dat minstens het dubbele dier som noodig zal blijken, als men daarmede gereed komt. Hoe het gaan zal met de tegen woordige regeering in Egypte weet men nog niet. Er loopen geruchten, dat Engeland plan zou hebben den Khedive Tewfik-bey af te zetten en dezen te vervangen door zijnen zoon, met een ministerie onder voorzitter schap van Nubar-pacha. Nu de conferentie is mislukt, heeft Enge land aan den Nijl vrij wel de han den ruim, doch alles wat het thans daar onderneemt, doet het op eigen verantwoordelijkheid. Wordt de Brit sche staatkunde door den loop der gebeurtenissen gezegend, dan is het foed; doch loopen de zaken tegen, an zou het wel eens kunnen zijn, dat het voorgoed gedaan was met den Engelschen invloed in Egypte. Dat dit tevens den val van het mi nisterie ten gevolge zou hebben, is voor iedereen duidelijk. De Spaansche dagbladen van onderscheidene richting bevatten al lerlei beschouwingen in verband met de beslissing van het hoog militair gerechtshof, waarbij Ruiz Zorilla bij verstek ter dood is veroordeeld, of liever het vonnis van den lageren krijgsraad is bevestigd. duizelde het voor de oogen bij het aanhooren dezer getallen. Intusschen verwonderde hij zich verbazend, en de aanwezigen gaven onwillekeurig een teeken van verrassing te kennen, toen het testament verder inhield, dat de waarde van «Koude-Steen» met twintig duizend daalders ver minderd was, die, als eigendom van den uitdrager Jonas Schalm, sedert een vierde jaar als eerste hypotheek daarop stonden, gedurende de eerste zestien jaren niet door de erfgena men mocht opgezegd worden, en met vijf percent intrest belast ble ven. De overledene legde het Edu ard nog als een plicht op, Mathilda, de dochter van genoemden Jonas Schalm, de voorhanden bruidstooi I zijner overleden echtgenoot, Helena I van Aken, een kostbaar werk met brillanten, als gedachtenis te over- j handigen, daar de erflater dit meisje als zijne dochter bemind had en die j hem de laatste levensdagen zoo aan- i Allen zijn het daarover eens, dat voorloopig althans deze beslissing geene directe gevolgen zal hebben, omdat de veroordeelde wel wijselijk zal zorgen buiten het bereik van de Spaansche gendarmen te blijven, 't Is waar, dat thans voor den samen zweerder den terugkeer naar ziju va derland voor goed onmogelijk is gemaakt, doch de regeeringsorganen ontveinzen het zich niet, dat hierdoor het gevaar geenszins is afgewend. Een oproerling in den vreemde is gewoonlijk gevaarlijker voor de bin- nenlandsche rust dan iemand, die in het land zelfs openlijk de vaan des oproers plant. Hartelijk hopen even wel de goedgezinden in den lande, dat Zorilla eindelijk zijn tegenstand zal staken, omdat telkens verschei dene goedgeloovigen het slachtoffer worden van hunne volgzaamheid. Zoo ook zijn thans weder ver schillende personen veroordeeld tot den kogel, die reeds hunne straf hebben ondergaan, terwijl de hoofd schuldige in Zwitserland veilig en wel zich bevindt en lacht met alle doodvonnissen. Wat er tusschen Prins Bismarck en denOostenrijkscheiiprimier. graaf Kalnoky, te Yarzin is behandeld blijft tot heden voor het groote publiek een geheim. Enkelen, die beweren daaromtrent beter ingelicht te zijn dan de rest, verzekeren, dat het dis cours voornamelijk over de Egyp tische aangelegenheden heeftgeloo- pen, terwijl ook de kwestie tusschen Frankrijk en China van ter zijde is aangeroerd. Veel wijzer echter wordt men hierdoor nietomdat de bericht gevers het antwoord schuldig blij ven op de vraag, wat wel het resul taat is geweest van de besprekingen. Meer en meer komt het Duitsche genaam mogelijk had gemaakt. Ein delijk werd nog tot voorwaarde ge steld, dat den heer Schalm, zoo lang hij leefde, den winkel nooit opge zegd, de huur nooit verhoogd, noch de uitdrager in het bezit der woning die hij nu had, ooit verontrust wor den mocht. Aan Schuurmande oude Betje en verscheidene andere personen waren legaten vermaakt. De werkelijke erfenis, die Eduard ten deel viel. was dus altoos nog zeer aanzienlijk, schoon er nu een aanmerkelijke som in mindering moest afgetrokken worden. Het bijzonder fraai kleinood, dat Mathilda als aandenken ontving, be wees Eduard, hoe lief het meisje zijnen vader geworden was, en hoe zeer hij gehoopt had haar eens zijne schoondochter fe kunnen noemen. De hypotheek van Schalm was hem intusschen eene ware donderslag Voor zoo rijk had hij den uitdrager niet aangezien: nog minder gedacht

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1