kermis alhier, groote balidadighe- den gepleegd; men heeft in de zei len, die des nachts tot afsluiting dienen, gesneden, en verschillende kramerijen er uitgehaald, die deels ïn stukken gebroken hier en daar, gevonden werden, deels geheel ver dwenen zijn. Ook aan koek en sui kerwerk heeft men zich te goed ge daan. Het verwekt verwondering dat de nachtpolitie er hoegenaamd niets van ontdekt heeft; naar men verneemt, ontvangt zij nog wel van de kramers voor de bewaking eene extra-belooning! Een löjarig jongeling, werkzaam aan de nieuwe spoorbaan te Raams- donksveer, wilde op een der zand- wagens springen, die door eene locomotief werden voortgetrokken. Hij stapte mis en geraakte met beide beenen onder den zwaren wagen. Men vreest, dat beide beenen moe ten worden afgezet. Woensdag is te Zijpe, waar schijnlijk tengevolge der broeiing van het hooi, verbrand de kapitale boerenhofstede vau den heer C. Gutker, staande aan den Ruigen- weg, nabij de Burgerbrug aldaar. Van den inboedel is het goud en zilver voor een groot deel, de rij tuigen en enkele meubelen gered kunnen worden. Overigens is alles, met 130 wagens hooi, verbrand. Alles was tegen brandschade ver zekerd. GEMENGD NIEUWS. Een juwelier te Parijs ontving dezer dagen een brief uit Londen, hem meldende dat een zijner colle ga's van daar, in een hötel van Pa rijs zou afstappen en verzocht hem daar een assortiment juweelen te brengen. De juwelier begaf zich naar gemeld hötel en bevond er zich voor twee onbekenden, die de mee gebrachte juweelen ter waarde van 30.000 fr. onderzochten. Na alles goed nagezien te hebben, legden de beide vreemdelingen de juweelen weer in het kistje, en zeiden den juwelier dat hij alles aan zekere firma te Londen, tegen rembours, zou zenden. De juwelier keerde te vreden naar huis, maar bevond hier dat zijn juweelen uit het kistje ver dwenen en door nietswaardig me taal vervangen waren. Onnoodigte zeggen dat de twee vreemdelingen aanstonds verhuisd waren. Het reisbureau van Karl Stan- gers te Berlijn heeft zijne prospec tussen uitgegeven voor de groote gezelschapsreizen naar het Oosten en naar Indië, in het winterzeizoen 1884/85. De reis naar Indië zal in de eerste dagen van November be ginnen en den 5 Maart eindigen. De reisroute is van Berlijn naar Venetië, Bombay, Madras, Calcutta. Darjuling. Benares, Agra, Delhi, Bombay. Kaïro, Alexandrië, Berlijn. Naar Galignanis Messenger meldt, bestaat er plan om de Miir- jelensee droog te leggen. Gelijk men 'weet, pleegt dit voor natuurvrien den zoo hoogst aantrekkelijke glet- schermeer van tijd tot tijd, wanneer het zijnen ijsdam doorbreekt (men zegt dat dit om de zeven jaren ge schiedt), het Rhone-dal met eenen verwoestenden waterstroom te over stelpen. Bij het onweder van Zondag gingen acht werklieden vroolijk schertsende over de brug van As- nières, toen plotseling een bliksem straal voor hen heen sloeg. Alle acht draaiden daarop drie malen in de ron de en kwamen zittende op de brug terecht, waar zij elkander verbaasd aanstaarden. Niemand was gelukkig getroffen, maar de electrische stroom had hen onwillekeurig een pirou ette doen maken. Het postpakket met 280,000 florijnen, welks verdwijning op den spoorweg BudapestWeenen wij gemeld hebben, was niet gestolen, maar eenvoudig verdwaald geraakt. Het was in een verkeerde richting verzonden en is thans op zijn be stemming aangekomen. Te Warschau werd dezer da gen des avonds op een tramlijn de koetsier, toen hij alleen van voren op het rijtuig stond, onverwacht door twee jongelieden met messen en dolken aangevallen. Op de hulp kreten van den koetsier gingen de twee boosdoeners op de vlucht, en slaagden er in te ontkomen. De koetsier, die eenige uren later aan zijn wonden overleed, was, zooals later gebleken is, in dienst der ge heime politie. Het bericht omtrent het voorko men van een cholera-geval met doo- delijken afloop te Birmingham blijkt j zooals zich vermoeden liet, voorba-i rig te zijn geweest. Niet de Aziatisch, doch de inlandsche cholera is hier oorzaak geweest van den dood. Eindelijk is het bekend wie den eenigen prijs van 200,000 frs. in de Loterie des Arts décoratifs heeft getrokken. De gelukkige winner is een on vermogend bejaard herbergier ten plattenlande, die verscheidene ge huwde kinderen heeft. Beter had het Fortuna wel niet kunnen doen. Zaterdag avond reden drie Fransche dames, die te Ostende ge logeerd waren en naar Antwerpen gekomen waren om iets van de ker mis te zien, in een open rijtuig over de markt, toen een van haar eens klaps bewusteloos achterover in het rijtuig viel. Een kogel had haar aan het hoofd getroffen. In een hotel gebracht, werd de kogel uit de wonde gehaald. Een onderzoek is ingesteld, doch men weet niet of een misdaad of ongeluk hier in 't spel is. Groote ontsteltenis heeft het volgende voorval te Brussel gewekt. Tusschen twee leerlingen der mili taire school heeft een duel plaats gehad, waarbij een der duellanten, de 18-jarige Van der Ton, zoo aan den arm gewond is, dat dit lichaams deel is moeten worden afgezet, zoo dat zijn carrière gebroken is. Reeds meermalenzijn er duels tusschen jon gelieden der militaire school voor gekomen, en terecht is de openbare meening verontwaardigd, dat de mi litaire overheid dergelijke gevaar lijke ongeregeldheden niet weet te beletten. Het wordt hoog tijd dat het den jongelieden, meerendeels bene den 18 jaren oud, belet worde we gens de nietigste redenen moedwil lig eikaars toekomst, ja zelfs elkan ders leven in gevaar te brengen. Uit een onvoltooid Woor denboek. Arme neven heeten zelden neef, al zijn ze dat ten volle; maar rijke neven blijven neef heeten, al staan ze nog zoo ver af. Dankbaarheid wordt van een an der geëischt, ook door wie haar zelf; nooit aan een ander bewijst. Echtgeluh woont daar, waar geen I van beiden eigen geluk, maar ieder 't geluk van den ander beoogt. Daar is echtgeluk. En dan is't echtge luk voor beiden. Fakkel. Veel volksleiders dragen fakkels, die weinig licht geven, en waardoor allen, die meeloopen, zwart j worden. Geld. Die 't bezit, die bezit. Maar dien het bezit, die is bezeten. Huisvrouw. Een juist gekozen woord. Want als de huisvrouw een straatvrouw, of ook maar een stoep- vrouw wordt, dan gaat het niet goed. Kinderen. Veel ouders hebben hunne kinderen slechts lief, zoolaDg ze nog klein genoeg zijn om hunne poppen te wezen. Luiheid is vrijwillige lamheid. En vrijwillige lamheid is laagheid. Mode maakt de menschen zoo gek, dat ze gek gaan noemen, wie aan een gekke mode niet meedoen. Nieuwsgierigheid is de zuster van Weetgierigheid. Maar de eerste is Martha, die zich om vele dingen be kommert, en de tweede is Maria, die het noodige zoekt. Orde in 't werk is bekorting er vanzonder orde te werken is dub bel werk doen. Pluimen zouden velen niet op den hoed hebben, als ze geen veêren trokken uit de staarten van anderen. Rijk. Rijk heetdie te véél heeft maar rijk is, die genoeg heeft. Ruïne. De tijd maakt een bouw val van een kasteel en de Drank maakt een ruïne van een mensch. Standen. Die verschil van standeu afkeurt in de maatschappij, moet ook 't verschil van ledematen af keuren in zijn lichaam en er tegen opkomen, dat het geheele lichaam niet één arm of één been of één neus is. Tering. Als men zijn tering niet zet naar zijn nering, dan komt in heel de nering de tering. Vrijheid is niet mogelijk zonder beperking. Als twee menschen niet ieder iets beperken van hunne vrij heid, om te gaan waar ze willen, dan botsen ze weldra tegen elkander en ze loopen ieder met een buil in 't hoofd. Welvaart. Aan 't streven naar het goede vaarwel te zeggen is de wel vaart vermoorden. Zegen wordt door allen begeerd, maar door velen verjaagd. REISINDRUKKEN. (Van een lid onzer Redactie.) Het is eenigszins een inconveniënt van een reisplan als het onze, dat men op eene plaats, waar het aan genaam is te zijn, niet zoolang kan vertoeven, als men wel wenschte'. Is eenmaal de route vastgesteld, dan wil meffhaar natuurlijk ook volgen, en ongaarne laat men een gedeelte van het oorspronkelijke plan vallen, zoodat men, hoe ongaarne ook, de aangename plaats verlaat, in de hoop, dat het oord waarhenen men thans gaat, eenige vergoeding zal schen ken voor datgene wat men gevoelt te missen. Met dezelfde gevoelens verlieten ook wij Mainz, spoorden naar Bingerbrück om van daaruit eens een kijkje te nemen in het zoo dikwijls als zoo schoon geschilderde Nahedal. In de heenreis spoorden wij de badplaats Kreuznach voorbij, omdat wij het bezoek aan deze plaats tot onzen terugtocht willen bewa ren en eens een kijkje wilden nemen in het kleine maar prachtige Mïin- ster am Stein. Nauwelijks is men de Drususburg bij Binger voorbij gespoord, of aan stonds ziet ge u in eene omgeving verplaatst, die door hare schoonheid in hooge mate uwe bewondering wekt. Ge gevoelt als het ware, dat ge u bevindt in eene geheel andere natuur, dan ge tot heden zaagt, en hoe verder ge het Nahedal ingaat, hoe verhevener en trotscherde vallei wordt. Aan beide oevers der ondiepe rivier, die alleen geschikt is tot waterafvoer naar den Rijn, verhef fen vrij hooge bergen hunne krui nen ten hemel. Nu eens naderen zij dicht op elkander, dan weder laten zij ruimte open voor vruchtbare akkers waarop de landman bezig is den oogst tot schoven te verzamelen, of vette weiden, een Eden voor het grazend hoornvee. Hier stuit uw oog op dichte wouden met hun liefelijk groen, daar aanschouwt ge kale, recht naar beneden hangende rots wanden van porphyr; terwijl op eene andere plaats lachende wijn bergen, met hunne flinke druiven trossen, u den heerlijken Rijnwijn be loven. En tusschen al deze heerlijk heden voert met onverstoorbare kalmte u het stoomros voort; nu eens zijnen weg nemend langs de boor den der snelvlietende rivier dan weder rakelings de bergwanden, voorbijsnorrend. Het spreekt natuur lijk van zelf, dat al het schoone, hetwelk deze vallei den reiziger te genieten geeft, geenszins tot zijn recht komt, wanneer men het met de snelle vaart van den spoortrein voorbijgaat. Het was daarom dan ook dat wij met verlangen het einde van dezen tocht tegemoet zagen, en haakten naar het oogenblik, waarop de conducteur ons zou aankondigen, dat wij Mïinster hadden bereikt. Was onze verwachting reeds bij voorraad hoog gespannen, nu wij een vluch- tigen blik geworpen hadden op de natuur die ons omringde, had zij haar toppunt bereikt, vooral omdat de reisbeschrijvingen Mïinster het schoonste plekje van het Nahedal noemden. En waarlijk, toen wij ten langen leste het einddoel van onzen tocht hadden bereikt, en op de kleine badplaats uit onzen snikheeten wagon stegen, ontsnapte ons allen onwille keurig een kreet van bewondering. Dat was werkelijk een paradijs! Vlug alzoo naar ons hotel, tenj einde ons van onze bagage te out-; doen, om een weinig te verfrisschen en den inwendigen mensch te ver-j sterken, om daarna, zoo spoedig dit ons mogelijk was, onzen tocht door dit Eden te aanvaarden. Het dorpje zelf is liefelijk gelegen tusschen j verschillende bergen. Men kan even wel wel zien, dat het als badplaats nog in zijne opkomst verkeert. De prachtige wandelwegen, die men op de gerenommeerde badplaatsen aan treft, zoekt men hier nogtevergeefs. Het Kurliaus is zeer eenvoudig en het aantal schoone villa's is thans nog wel te tellen. Toch ziet men een streven om met de anderen op gelijken voet te geraken, en de lig ging van Mïinster is van dien aard, j dat het niet onmogelijk is, of een maal overvleugelt dit kleine dorpje de andere geheel. Wij voor ons ten minste zouden een verblijf alhier verre verkiezen boven het leven te Soden of te Homburg; want de natuur werkt er hier veel meer toe mede om den mensch te boeien door eene gedurige afwisseling van de taferee- len, die zij hem aanbiedt. Hier toch aanschouwt ge eene zacht glooiende helling, voor het i grootste gedeelte met dicht houtge- was bezet, terwijl zoo hier en daar zwarte rotsblokken van onder het groen te voorschijn komen, daar hangen van eene ontzagwekkende hoogte de bergwanden kaal en glin sterend, steil naar beneden, terwijl elders weer de wijnstok welig tiert. Soms waant ge, dat eene kolossale steenmassa aanstonds verpletterend op u neer zal vallen, zoo zeer han gen zij over den weg heen. Gaat ge den weg op, die u naar Kreuz nach voert, dan komt het u som wijlen voor, als waart ge geheel door het gebergte ingesloten: want de kronkelende goed onderhouden grintweg slingert zich evenwijdig' met de snelstroomende rivier tus schen en langs de bergen heen, zich telkens achter dezen verschuilend. In het dorpje zelve, stort het water van verscheidene kleine beek jes met donderend geraas tegen groote logge gevaarten in den vorm van reusachtige wielen en brengt deze in eene onophoudelijke bewe ging. Lange hefboomen worden daardoor opgetild, en door een ver nuftig uitgedacht samenstel van ra deren en balken wordt het water zelf dienstbaar gemaakt, om het zout hetwelk zich daarin bevindt, daar uit af te scheiden. Boven op een zeer steilen bergwand vindt men de ruïnes van het oude slot Rheingravenstein, die evenwel van hieruit moeilijk te bereiken zijn. Wij allen waren meer dan vol daan over onzen tocht in het Nahe dal, en besloten naar Kreuznach, hetwelk wij den vorigen dag voorbij gespoord waren, terug te gaan, om ook in deze plaats eens een kijkje te nemen. Wat de schoonheid der natuur aangaat, moet deze plaats zeker onderdoen voor Mïinster. De schoone tafereelen, die ginder ons oog hadden geboeid, zochten wij hier te vergeefsen toch had ook Kreuznach zijne eigenaardige be koorlijkheden. Men kon het de om geving, waarin wij ons bevonden aanzien, dat de hand van den mensch gepoogd had de natuur een weinig te hulp te komen. Er was regel maat op te merken, in alles wat zich aan onzen blik vertoonde. Schoone villa's getuigden er van. dat hier welvaart heerschte, flinke ruime hotels, bewezen ons dat meuigeen in dit oord herstel zocht voor de kwalen, die hij in zijne eigene woonplaats met minder gun stig gevolg had zoeken te bestrijden. Het was hier, zooals men het kan verwachten, op eene badplaats, die in geheel Europa onder het deftige publiek een goeden naam heett. Het Kurhuispark zag er werkelijk be koorlijk uit, zoodat wij gaarne kon den aannemen, dat het er veel toe zal kunnen bijdragen om de verve ling te verdrijven, die altijd aan het vrij eentonige leven op een bad plaats verbonden is. Minder vrijge vend. dan dit te Homburg het geval was, werd hier van den vreemdeling een entree gevorderd, ten einde te knnnen genieten van het schoone dezer lustwarande. Ook eene promonade met hare talrijke uitstallingen waar den be zoeker allerlei snuisterijen als aan denken aan Kreuznach te koop aan geboden werden, leverde een vrij aardig gezicht op, zoodat wij hier insgelijks enkele korte oogenblik- ken sleten. Over een kleine smalle ketting brug, door particulieren aangelegd, bereikten wij den overkant van de rivier, en hadden aldaar gelegenheid in een vrij goed restaurant onze krachten wat te restaureeren. Ver schillende pleiziervaartuigjes van allerlei vorm werden door onhandige en ervaren roeiers door het water gedreven: terwijl ginder enkele lief hebbers van het edele vischvermaak het argelooze visschje trachtten te verschalken. Het is natuurlijk, dat dit alles aan het geheel eene vrij groote levendigheid bijzette. I Evenals te Homburg, vonden wij iook hier allerprachtigste toiletten, j De dames van ons gezelschap kon den er de oogen bijna niet afhouden. Wij voor ons maakten evenwel de opmerking, dat de gewoonte om ook hier met de nieuwste modesnufjes te pronken, op zijn minst genomen zeer zonderling is. Aan het idéé van «buiten zijn» is voor ons onafschei- j delijk het denkbeeld van vrijheid verbonden. In de schoone natuur, die ons elk oogenblik dit woord in de ooren fluistert, die klaarblijke lijk een afschuw heeft van het knel lende juk. dat de vorm zoo vaak oplegt, is het als het ware een wan klank, dat de mensch ook hier zijne ijdelheid niet voor enkele weken weet af te leggen, ten einde alleen van het schoone te genieten. Het is mij eene wellust, buiten de steedsche jeugd te zien, stoeiend en spelend, wroetend in 't zand, desnoods zelfs in de minder zindelijke aarde, ik neem het het juffertje niet kwa lijk, ja veeleer ben ik er haar dank baar voor, dat zij de ernstige, stem mige plooi van haar gelaat voor den gullen, opgewekten, laat het zijn luidruchtigen lach plaats doet maken, ja zelfs zou ik niet zuur kunnen kijken, wanneer zij mij tot het mik punt van haren schets maakte; maar een aangekleede modepop in zulk eene omgeving is mij eene voortdu- renden ergernis. Het moge deftig staan, en tot de «goede manieren behooren» twee, driemaal per dag van toilet te verwisselen, zich 'savonds nog fraaier uit dosschen als 's mor gens, mij kan die deftigheid niet bevallen, omdat zij te veel in strijd is met alles wat het oog hier aan schouwt. Waarlijk, in de groote maatschappij, is het keurslijf der vormen knellend genoeg om het buiten ten minste te vervaDgen door den luchtigen sarong; ik geloof dan ook niet, dat het mij op den duur zou bevallen, dat leven in een bad plaats, waar men elk oogenblik ge vaar loopt met den vinger nagewe zen te worden, als men het waagt eens ferm uit de borst te lachen, of op de parade te verschijnen met een gedeukten hoed, bestoven laar zen en ongehandschoende vingers. Afin, over den smaak valt niet te twisten is een oud spreekwoord. LEGER EN VLOOT. Voor de derde maal in weinige weken doet zich het geval voor. dat een militair van het le bat. 4e reg. inf. te Delft zich voor den krijgsraad te 's-Hage beklaagt over de hem opgelegde straf. Ditmaal is het ecu korporaal, die zich bezwaard gevoelt en ccue klacht ingebracht heeft tegen zijn compagnics-kom- mandaut, den kapitein E. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Wederom zijn uit Hoorn aan de firma Smits Powel, te Syracuse (New-York) 170 kalveren verzonden, afkomstig uit de omstre ken van Hoorn en Purmereud, cu dienende tot uitbreiding van den Amerikaanschen vee stapel. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 22 Aug. De prijzen der Aardappelen waren uls volgt: Westfandsche Zand f a dito lossen f a Muisjes f a Andij kers f a Katwijker Zand fl.40 a 3.20, Westlandsche Klei in manden f a Katwijker blauwe zanders f a Rijnsburgers f a Haarlemmer Zand f 1.— a 1.50 Noordwijker Zaud f2.a 2 50 Sasseukeimer fl.50 a 3.50; Geld Kralen f 1.80 a 1.90; dito Blauwe f 1.60 a 1.90; dito Muisjes f a Hillcgommer Zand fl.30 a 4.—: Friesche Hamburgers fl.80 a dito Jammen f2.10 a 2.30; Brielsche Kralen f-.— a IJpoldere f a Aanvoer 4000 HL. Kodie. Afgedaan 593 balen Java W.-I. B. in Holland gedopt, ex diverse schepen Tabak. Aangevoerd per ^Anchises* vau Sumatra, 482 pn. N G/Padaug en 426 pn. Deli Ba. Mij/T L/Deli. Petroleum loco f91/: E., Sopt/Dcc. f 9a/.. Tin. Bauka f511/'. termijn onveranderd, Billiton f 49-V op levering f 50. Tarwe op levering onverauderd, Nov. f 2t4. Xoteeriuj» van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering iets lager, Oct. f156, 155. Maart f154, 153, 154. Noteering van Menne Thole. Koolzaad en Raapolie zonder handel. Lijnolie in cendoeu, lo. Scpt./Dec. f 20V«. Schiedam, 21 Aug. Moutwijn f] 3.—, Jene ver f 19.75, Amst. Proef f21.— Spoeling f 0.60, idem door de Schicdauischc Spoclicg- Verccniging f0.60. Meppel, 21 Aug. Boter per 1 vat le soort f22.- a 23.-; 2c id. f 19.— a 20.- Se id. f 17.— a 18.—. per IV. kg. f 1.45 a 1.75. Aangevoerd 14750 kilo. RIVIERBERICHTEN. Vrkcswijk, 22 Aug 1.S1 M. boven AF 4 71 M. oudrr N. 1'. Kkulen, 22 Aug. 2.10 M. boven 0.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3