POPULAIR HIM-1 2e Jaargang. Woensdag 27 Augustus 1884. No. 349. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitc Et rangers G. L. JJATJBE Sj Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31tis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijks museum van Schilderijen op het, Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 nur; op Zon- en Feestdagen van 12 >- tot 4 uur. Klederen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van >0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum can kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drectzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke "oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer "bijzonder van het Haarlcmsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlonpeudc toegangskaarten voor een geheel jaar k 1 gulden. Museum der stud Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 nur. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teulers museum m de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend "Woensdag en Zaterda" van 2—4 unr. O roe!-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. "fix Administratie van Haarlemss Dagblad heeft het voornemen opgevat om 5 December a. s. weder twee Premien te verloten. Deze zullen zijn: le premie,een keurige mahoniehouten tafel; 2de premie, een zestal keurige stoelen. Deze voorwerpen zullen in een nader aan te kondigen meubelma- gazijn of op eene andere voor ieder zichtbare plaats worden tentoonge steld. Ieder, die zich abonneert, ont vangt een lot, benevens, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van een boeienden Roman cadeau. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN «VERZICHT. Schering en inslag van de poli tieke beschouwingen van bijna alle voorname bladen in Europa is op dit oogenblik, zooals trouwens ge makkelijk te verklaren is, de ophan den zijnde oorlog tusschen Frank rijk en China. Dat daarbij nog al eens verschil van gevoelen valt op te merken, kan evenmin verwonde ring haren, wanneer men bedenkt hoevele verschillende belangen hier bij op het spel staan, en hoe zeer alle handeldrijvende natiën betrok ken zijn hij den loop der gebeurte nissen in het verre oosten. De vijan delijkheden hebben, zooals onzen lezers reeds uit ons blad van giste ren bekend is. een aanvang geno men, en toch kan men tot heden niet zeggen, dat de oorlog werkelijk uitgebroken is. Elk der partijen schijnt er voor te huiveren den be- slissenden stap te doen, en ieder heeft nog de heimelijke hoop, dat eene schikking mogelijk zal blijken „DE UITDRAGER". Roman uit het alledaat/sche leven. 32. Dan toone men het de meer derheid van den menschelijken geest, mijn waarde! en men zal weldra heel goed daarmede klaar komen. Apropos! u hebt onlangs twee ver bazende hergen beklommenuw laatste examen en uw nieuwe in richting. Vertel mij toch eens iets van uw huis; ik beu zeer nieuws- 1 gierig te weten of u smaak bezit. Genadige freule! zoo ik u en mevrouw uwe mama mocht uitnoo- digen zichzelven daarvan te overtui gen, dan zoude mij dat eene bijzon- r gunst wezen. Zekerlijk is mijne jurichting in lauge niet volmaakt waarbij het nationaal eergevoel van Frankrijk voldoening erlangt voor het verraad bij Lang-Son gepleegd, zonder dat van China te groote op offeringen gevergd worden. De En- gelschen, ten allen tijde de meest geduchte concurrenten van Frankrijk in China, zijn, zooals licht te be grijpen is, zeer verbolgen over dat gene, wat thans reeds is gedaan, en achten het een politieke misgreep, zoo groot, als door de diplomatie ooit is begaan. Voor een deel vin den zij hierin steun in deFransche oppositie-bladen, die insgelijks de handelingen van minister Ferry af keuren, doch natuurlijk op andere gronden, dan hunne Britsche col lega's. Alleen de officieuse Parijsche pers verdedigt het ministerie met al het vuur waarover de redacteuren kunnen beschikken, en met onder scheidene motieven trachten zij aan te toonen, dat er juist gehandeld is, zooals dit onder de tegenwoordige omstandigheden moest geschieden. Het valt moeilijk thans reeds uitte maken, welke van beide partijen het aan het rechte einde heeft, daar de toekomst daaromtrent eerst uitspraak kan doen. Dit evenwel staat vast, dat na het einde der parlementaire vacantie in Frankrijk, het ministerie geducht de les gelezen zal worden, omdat het eenen oorlog begon zon der de volksvertegenwoordiging te raadplegen. Thans reeds wordt er van onderscheidene zijden op aan gedrongen, dat de Kamer van afge vaardigden in eene buitengewone zitting bijeengeroepen zal worden, om over deze kwestie te debatteeren. Het ministerie evenwel, dat veel te blij is, de handen thans ruim te heb ben, zal zeker aan dit verlangen geen gevolg geven, en de heeren! niet storen in hun jachtvermaak en de genoegens van het buitenleven, genoeg, om de dame, die ze eens als haren eigendom zal aanzien, niet overvloedigen grond tot verbetering te geven. Ei, wie weet? Ik heb uwen smaak dikwijls bewonderd, en ben zeker, als ik in uw huis kom, dat ik dan wel geen einde zal vinden aan mijne voldoening; misschien ver lief ik zelve daarop, haha, en dan zult ge moeite hebben van mij los te komen! Ik wenschte u sprak zoo in ernst, mijne schoone vriendindan konde ik vermeteler wenschen wa gen: want ik was ijdel genoeg om te gelooven, dat u het huis mijner ouders ook om mijzelven beminde. Astarte zag hem strak in het gloeiende gelaat; toen overgoot een purpergloed hare wangen, zij sloeg hare oogen neder.... Het beslissende oogenblik in Edu- ard's leven was aangebroken: ééue seconde wachtens, en het was te J waarvan de meesten op dit oogen- j blik profiteeren. Werpen wij thans j I eens een blik op het eigenlijke oor- j logsterrein, dan zien wij, dat de j Franschen op twee plaatsen hande- lend optreden. Na Formosa bezette hebben, zijn zij naar Foochow ge stevend om deze plaats te bombar deeren, en zoo mogelijk den groo- ten voorraad krijgsmateriaal, welke daar ligt opgestapeld, te vernielen. Bovendien willen zij de haven Kelung bezetten, om daar een vast punt te hebben, vanwaar uit eene mogelijke expeditie naar het binnen land kan worden ondernomen. Blij kens de jongste telegrafische berich ten, is het bombardeeren van Foo chow reeds begonnen, doch voorloo- pig zonder buitengewoon succes. Ook in Tonkin verwacht men zeer spoedig j de hervatting der vijandelijkheden, doch thans met eene eenigszins ge wijzigde taktiek. In stede van aan vallers, zullen de Franschen zich als verdedigers van de reeds bezette plaatsen beschouwen, en alleen' trachten te behouden, wat zij vroe ger veroverden. Wanneer hun dit dan ook gelukt, hebben zij daar vol doende de macht in handen, daar zij de voornaamste plaatsen van dit gewest bezet hebben. Met overgroote belangstelling volgt gansch Europa den loop der gebeurtenissen in het verre Oosten, overtuigd als het is, dat hoe de zaken er ook loopen, de gevolgen van het hoogste gewicht voor ieder zullen zijn. Dat de vreemdelingen in China evenwel niet zeer ger-ust zijn, is met het oog op de eigenaardige i begrippen, die de inlandsche bevol king aankleven, gemakkelijk te ver klaren. De voornaamste Britsche organen zijn alles behalve ingenomen met het laat. Een steek, koud als ijs, priemde hem door 't hart, want boosaardig rees de liefde zijner jeugd, het laat ste beeld zijns vaders omhoog. Als een smartelijk zoete, spookachtige tooverklank, uit den vroegeren tijd, hoorde hij klagende het oude lied! Als de geur der lindenhaag in Ober hof woei het hem tegen, en te ver geefs Vóór zich die overschoone vrouw, die wilde, zalige minuut.... en tal men?.... Aan hare voeten zonk hij neder, hij greep hare handen, die hij met kussen bedekte, omvatte met vurig geweld die schoone verlei- dende leestAstarte, AstarteGe moogt toornig op mij zijn, u van mij afwenden, met koude woorden mij alle levenshoop ontrooven.... ik be-1 min u en ko/m beden tot u, om het geringe, het eenige te bieden, wat liet mijne is, mijzelven! Is mijn eer lijke. trouwe liefde, het levenslot voldoende, dat ik u onder gedurig besluit der regeering omtrent den te volgen weg van de aanstaande ex peditie naar Khartoem. Op ver schillende gronden betoogen zij, dat het hoogst onvoorzichtig is het Nijl- plan uit te voeren ondanks de be denkingen, die daartegen van zeer bevoegde zijde worden gedaan. De waterstand op deze rivier toch. is in het aanstaande saizoen zoo onzeker, dat men hierbij op vele teleurstel lingen rekenen moet, en die teleur stellingen konden wel eens zoo groot worden, dat zij het geheele succes der onderneming in de waagschaal stelden. Toch worden, ondanks deze opmerkingen en raadgevingen, de voorbereidende maatregelen op den eerst aangenomen voet met kracht voortgezet, en de voorstanders van het te volgen stelsel ziin vol goeden moed, dat de uitslag hunne bereke ningen voor gegrond zal verklaren. De voornaamste voorstanders van het Nijlplan zijn de generaals Wolseley en Wood, die, hoewel zij aan de expeditie zelve geen werkzaam aan deel zullen nemen, degenen zijn, die dit plan hebben ontworpen, en tot in alle onderdeelen de uitvoering hebben geregeld. Generaal Eaile zal de troepen aanvoeren, terwijl Sir Redvers Wilson hem als tweede commandant ter zijde wordt gesteld. Het expeditie-corps, dat uit 5300 manschappen zal bestaan, wordt in twee hoofdafdeelingen gesplitst, die op eenigen afstand van elkander zullen ageeren, doch zoo. dat de eene de andere steeds te hulp kan komen waar dit noodig blijkt. Tevens hoopt men veel dienst te hebben van de lichtekanonneerbooten,welke worden medegevoerd en als alle berekenin gen uitkomen, denkt men tegen het einde van November zich met de troepen van generaal Gordon te kunnen vereenigen. Veel zal er hier- streven, hoop te verschaffen, en is uw hart nog vrij, Astarte? Hij lag voor haar, en staarde in haar gelaat, met de gespannenheid van een wanhopige; zijne pols scheen stil te staan. Eduard! wilde ik geheel al leen mijn gevoel volgen, ik zoude u zonder verder nadenken mijn ja woord geven. Meisje, mijn beminnelijk, en gelachtig meisje. Neen, niet zoo, lieve Eduard! Wees niet te schielijk, om Godswil het konde u en mij berouwen! Ik zoude, als ik alleen stond en geheel vrij was, u zeker mijn jawoord ge ven; want alles spreekt in mij tot uwe gunst; maar ik ben juist'niet vrij, noch naar uiterlijken noch in- wendigen staat. Hoe zeer mijn ver stand zich daarboven verheft, hen ik toch van geboorte, neiging en opvoeding de dochter van een aan zienlijk man: ik heb bij n:;me keuze bij evenwel afhangen van de weers gesteldheid niet alleen, maar, en in niet mindere mate, ook van den wa terstand op den Nijl. Wederom doet. wie weet voorde hoeveelste maal in de Europeesche pers het gerucht de ronde, dat de keizers van Rusland, Duitschland en Oostenrijk dit jaar eene bijeenkomst zullen nebben, ter bespreking van de voornaamste Europeesche aange legenheid. Ditmaal geniet Krakau de eer genoemd te worden als de plaats, waar de hooge vorstelijke personen elkander de hand zullen drukken, en aan de wereld zullen laten zien, hoe innig de vriendschap pelijke verhouding tusschen de drie groote mogendheden wel is. Wij voor ons evenwel hechten voorloo- pig nog zeer weinig gewicht aan deze mededeeling. Wij en met ons vele andere dagbladen zijn door de politieke nieuwtjesjagers op dit puntj reeds zoo dikwijls beetgenomen, dat er eerst heel wat anders moet gebeu ren, alvorens wij daarop voor de ze ventigste maal vertrouwen stellen. Trouwens eene bijeenkomst van vorstelijke personen, hoe gewichtig op zich zelve ook, is nog geen on- omstootelijk bewijs dat met de poli tiek alles in het reine is. Het ge- j beurde voor den oorlog van 1870 71 strekt daarvan ten bewijze. I De bekende Fransche ingenieur i Ferdinand de Lesseps vestigt in een der Parijsche dagbladen er de aan dacht op, van hoeveel gewicht het Pa nama-kanaal eenmaal voor Frank- j rijk en hare koloniën kan worden. Het is de kortste weg naar enkele I der belangrijkste bezitiingen van dit rijk, doch om er van te kunnen pro- fiteeren is het noodig, dat men en kele maritieme stations bezitte. AL I de wenschen mijner moeder en mij- I ner betrekkingen te raadplegen, en bezit een eerzucht, die in mijn bloed j haar oorsprong heeft. Laat mij met mijne mama te rade gaan, leg zelf haar uwe wenschen voor, en als mijne moeder, die voor mij in iedere betrekking een hoog gezag is, haren zegen geeft, dan, Eduard! zal ik u niets anders dan een «ja» te ant woorden hebben. Tot dien tijd, ver schoon, bid ik u, mijn gevoeleisch van mij geen bewijs van genegen heid, laat u tot geen buitensporig heden vervoeren, die mij verleger; maken en ons geluk niet bevorde ren kunnen. Eduard was door zijne verklaring aan de barones gebondenzij nog niet aan hem. Zalige hoop eii kna gende twijfeling streden in hem toen hij, met e-;-n verstolen kas ver troost, haar verliet. Ook een andere demon ontwae1

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1